Nachtbezetting politie voldoende als een magneet Kozakkenkoor groots in soberheid Polderhuis toont zeven levensechte oorlogssituaties Kees Verplanke treurt niet om crash Oliespoor maakt wegdek Goes glad zeeland 18 Goese burgemeester Van der Zaag ziet geen reden tot ongerustheid op Bevelanden Huwelijk ZO hecht Bomruiming Breskens in najaar 140 Arduin-medewerkers ondertekenen klachtenlijst woensdag 5 augustus 1998 door René Schrier GOES - In de gemeenten Goes en Borsele gebeurt het nooit dat er 's nachts maar één politie agent in een auto surveilleert. In de gemeenten Tholen, Kapelle en Reimerswaal gebeurt dat wel eens. Dat antwoordt de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag op vragen van de CDA- raadsfractie in die gemeente. Het CDA is bezorgd over de po- litiebezetting op de Bevelan den. Aanleiding is onder meer een vergadering die onlangs in Heinkenszand werd gehouden en waarin politiemensen hun zorg uitten over de bezetting. Uit zijn beantwoording klinkt door dat het vooral in zijn eigen gemeente Goes en in Borsele goed geregeld is. Uit het antwoord van de Goese burgemeester - hij is tevens voorzitter van het politiedis trict Oosterscheldebekken - blijkt dat hij geen reden tot on gerustheid ziet. Zo maakt hij duidelijk dat de bezetting van de basiseenheid zuid (Goes en Borsele) in de maand mei hoger was dan in het districtsbeleids plan was aangegeven. Volgens het beleidsplan moest de bezet ting in de maand mei 142 uren BRESKENS - De bomruiming nabij de Scheldeveste in Bres kens wordt pas na september uitgevoerd. Het is wel de bedoe ling dat de vliegtuigbom nog voor de jaarwisseling uit de grond wordt gehaald. Het projectiel uit de Tweede We reldoorlog bevindt zich juist on der het terrein waar een vakan tiepark zal worden gebouwd. De Explosieven Opruimings Dienst verwacht niet dat er na deze ruiming nog bommen zul len worden gevonden, omdat het hele terrein nauwkeurig is onderzocht. In Breskens zijn in twee jaar tijd al zes bomruimin- gen geweest. De laatste dateert van februari dit jaar. per dag zijn. Voorde zaterdag en zondag geldt een weekeindebe- zetting van driehonderd uren per weekeinde. In totaal komt dit neer op 4482 uren minimum bezetting in de maand mei. De werkelijke bezetting was vol gens Van der Zaag 5128 uren en dat was 14,4 procent hoger dan de vereiste minimumbezetting. Minimum Verspreid over het hele gebied (Oosterscheldebekken) is de mi nimumbezetting op straat vast gesteld op vijf surveillancevoer tuigen met een tweehoofdige bezetting. Voor de basiseenheid zuid geldt dat er altijd twee sur veillancevoertuigen 's nachts aanwezig zijn. Dit sluit echter niet uit, antwoordt Van der Zaag, dat in bepaalde delen van de politieregio Oosterschelde bekken s nachts slechts één po litieauto beschikbaar is. Het is de bedoeling dat de nachtsurveillances altijd door twee politiemensen in een auto worden uitgevoerd. „Binnen de basiseenheid oost (Tholen, Ka pelle, Reimerswaal) komt het sporadisch voor dat een mede werker, bijvoorbeeld in geval van ziekte van de geplande col lega, de keuze maakt om alleen de dienst te draaien in plaats van een college van elders op te halen of hierbij aan te sluiten. Deze keuze wordt eveneens af en toe gemaakt als de tweehoof dige nachtbezetting afkomstig is van verschillende plaatsen van tewerkstelling. Deze situa tie doet zich niet voor in de ba siseenheid zuid. Daar bestaat de nachtsurveillance altijd uit een tweehoofdige bezetting." Wijkzorg Overigens laat Van der Zaag nog weten dat de versnelde invoe ring van de wijkzorg niet door kan gaan. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat er te weinig politiemensen beschik baar zijn De hiervoor vereiste capaciteit is dit jaar nog niet aanwezig. Die capaciteit be draagt namelijk 3,5 volledige arbeidsplaats, terwijl er twaalf nodig zijn voor de wijkzorg. Daarnaast heeft de onderne mingsraad een aantal rand voorwaarden gesteld aan de totale bedrijfsvoering en rechtspositie, die leiden tot uit stel van het project wijkzorg. Het Zwarte Zee-Don Kozakkenkoor tijdens het concert in de Lutherse kerk in Zierikzee. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeven mannen, zingend, zonder muzikale be geleiding in de stijlvolle, maar eenvoudige ambiance van de Lutherse kerk in Zierikzee le verden gisteravond het bewijs dat soberheid indrukwekken de grandeur kan opleveren. Het Zwarte Zee-Don Kozak kenkoor bracht een gevarieerd concert voor een bomvolle kerk en dwong met dat optre den veel respect af. Een deel van dit koor maakt een toernee door Frankrijk, de overige zangers doen Neder land aan. Vorig jaar moesten veel bezoekers worden teleur gesteld. Ook nu gingen vrijwel alle kaarten voor het concert in de voorverkoop van de hand. Het koor voelde niets voor een andere locatie, maar gaf vooral vanwege de uitste kende akoestiek de voorkeur aan het intieme kerkje. Het eerste gedeelte van het op treden bestond uit liederen van de Russisch-orthodoxe kerk. De vier bassen en drie te noren, allen professionele zan gers, verrasten onder meer met overweldigend volume, per fecte timing en speelse afwis seling tussen solos en samen zang. Muzikale begeleiding zou overdaad zijn geweest. Na de pauze brachten de Zwarte Zee-Kozakken een wereldser repertoire. Na de wat statische presentatie van de religieuze liederen werd een brug geslagen naar de toe hoorders met een speelser op treden. Tijdens een muzikale reis door de Russische steppe kwamen aardser zaken als liefde, broedeischap en krijgs- lust aan de orde. Zeven ge schoolde stemmen lieten avondklokken luiden en paar den galopperen. Een muzikale pas-de-deux tussen tenoren en bassen met een opzwepende finale brachten de Kozakken met een oud volkslied uit de Oekraïne. Het concert werd besloten met de Kadetten- mars, waarna het enthousiaste publiek nog een speelse toegift wist af te dwingen. door Ali Pankow BRUINISSE - Een magneet geldt als een belangrijk symbool voor hel echtpaar A S. Flik- weert en T. Flikweert-Jumelet, dat dinsdag in Bruinisse het diamanten huwelijksjubileum vierde. 'De Magneet' was de naam van de winkel in de Kerk straat in Nieuwerkerk, die de Flikweerts jarenlang samen dreven. De verbindende kracht van dit voorwerp blijkt ook te gelden voor de hechtheid van hun huwelijk. Flikweert ontmoette zijn toe komstige bruid op 30 april 1937 tijdens een feest in Nieuwer kerk. Ruim een jaar later traden zij in het huwelijk. Hij was zoon van een klein boertje in Nieu werkerk, zij dochter van een mosselschipper in Bruinisse. Samen begonnen zij in 1938 een winkel in levensmiddelen in Nieuwerkerk. Flikweert trok vooral langs de deuren met be stellingen en zijn vrouw was de drijvende kracht in de winkel. Zij is dat al die jaren ook geble ven, ondanks de zorg voor eg gezin met twee dochters en dn zonen. Na de oorlog besloot het ech) paar Flikweert tot branchevq andering. De levensmiddels werden verruild voor texttó woninginrichting en speelgog Een soort winkel van sinkel.ó dus de naam De Magneet kred In 1969 deden zij het bedri; over aan hun zoon Wim Flik weert, die er het huidige Men belrama in vestigde. De heer en mevrouw Flikwee wonen sinds zes jaar in een aa: leun woning bij verzorging^ huis 'In 't Opper' in Bruiniss nog altijd in goede gezondheij Zij hebben vijf kinderen, kleinkinderen en dertien act terkleinkinderen. Dinsdagochtend kwam bui» meester mr. J. J. P. M. Assd bergs het diamanten echtpaj feliciteren in de recreatie^ van het verzorgingstehuis. I De familie Flikweert viert huwelijksjubileum zaterda met zeventig personen met ed feest op rondvaartboot 'n Veerman' uit Bruinisse. Het echtpaar Flikweert-Jumelet vierde dinsdag dat het zestig ja; is getrouwd. foto Pieter Honhol door Ab van derSluis WESTKAPELLE - De houten loopgraaf uit de Tweede We reldoorlog is zo waarheidsge trouw mogelijk. John Daane uit Middelburg en Jochem Schmetz uit Vlissingen zijn al een maand lang bezig om in het leegstaande Polderhuis in Westkapelle ze ven oorlogssituaties na te bou wen. De donkere, smalle loop graaf, inclusief een Duits mitrailleursnest, is bijna af. Een aantal nagebootste arbeiders woninkjes wacht nog op verdere realisering. Eind oktober moet de tentoonstelling klaar zijn. Dan komen de bevrijders van weleer. Het is niet de eerste keer dat het Polderhuis als expositieruimte dient. Vijf jaar geleden richtte Daane er een fototentoonstel ling in met tweehonderd illu straties, die de oorlog en de bevrijding van Walcheren be lichtten. Daane kon en kan voor het inrichten van een tentoon stelling over de Tweede Wereld oorlog een greep doen uit zijn eigen collectie en uit de verza melingvan Schmetz. Despullen kopen ze op beurzen, maar ook Walcherenaren weten het twee tal te vinden met allerlei souve nirs uit de bezettingsjaren. „We willen een stuk geschiede nis laten zien over de bevrijding van Walcheren", vertelt Sch metz „Als je nu iets te weten wilt komen of iets wilt zien over de Tweede Wereldoorlog, dan moet je naar Brabant. Op Wal cheren is er helemaal geen mu seum, terwijl hier juist zoveel is gebeurd Iedereen weet van de landing in Arnhem, maar de landing van de geallieerden in Westkapelle is zeker zo interes sant geweest Mede-inrichter Daane vult aan dat er nu gene raties zijn die de verschrikkin gen van de oorlog niet hebben meegemaakt. Juist voor hen willen de twee bouwers de ge schiedenis levend houden. Inspiratie Daane en Schmetz hebben idee- en voor hun tentoonstelling op gedaan in drie musea: Domein Raversijde in Oostende, Diekirch in Luxemburg en Am- bleuse in Frankrijk. Deze drie hebben taferelen uit de Tweede Wereldoorlog nauwgezet nage bouwd, compleet met origineel oorlogsmateriaal. kleding, pamfletten en etalagepoppen met uniformen. De houten loop graaf laat al een beetje zien hoe de expositie er uit gaat zien. Toekomstige bezoekers moeten door een smalle gang lopen, on der een camouflagenet. Aan weerszijden van het bouwwerk bevindt zich een klein stafka- mertje en een munitieopslag. Halverwege is een mitrailleurs nest te zien. gecamoufleerd met echte bomen en zand op de grond. „We hebben de loopgraaf iets aangepast", vertelt Daane. „Mensen met een rolstoel moe ten er ook doorheen kunnen. Maar voor het overige is hij pre cies nagebouwd volgens de Duitse voorschriften van toen. Voor de munitieopslag hebben we zelfs originele Duitse golf platen gebruikt." Schildering In het lege Polderhuis is het nog een onbeschrijflijke rommel van hout, gereedschappen en ander materiaal. Uiteindelijk moeten er zeven tafereeltjes ko men, variërend van het interieur van een bunker, een veldkeu ken, een mini-onderzeeër en als klap op de vuurpijl een grote schildering van de landing op Westkapelle, dat moet overlo pen in een strand, compleet met versperringen en een weasel, een gepantserd amfibievoer tuig. Daane en Schmetz hebben één groot probleem. Om de schilde ring (zestien meterlang, 2,5 me ter breed) waarheidsgetrouw te laten zijn, hebben ze een goede (amateur)schilder nodig. Die hebben ze nog niet gevonden. „We willen de landingsvloot la ten zien, duinen aan twee kan ten afgebrokkeld, radarposten, een stuk van een anti-tankmuur en een molen. De schildering moet overlopen in het landings strand." Daane en Schmetz ho pen ('het is toch een uitdaging') nog iemand te vinden die voor hen de schildering kan maken. ..Misschien", mijmeren ze, „kan die dan later in het Atlanlikwall Museum terecht komen dat ooit op Walcheren moet komen." Autokraken KAPELLE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in ka pelle verschillende auto's ge kraakt Zij stonden geparkeerd in de Coxstraat/Elstarstraat en de Odinstraat. Dertienvoudig landskampioen Kees Verplanke met zijn modelhelikopter. IJzendijkenaar met modelhelikopter naar Europees kampioenschap door Piet Kentin IJZENDIJKE - Voor Kees Verplanke uit IJ- zendijke wordt de derde week van augustus misschien wel de mooiste van het jaar. Dan doet hij mee aan het Europees kampioen schap vliegen met modelhelikopters in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Tot nu toe is een zesde plaats de hoogste score geweest tijdens een Europees kampioenschap. „Ik hoop dat er dit jaar meer in zit", zeg de en thousiaste modelvlieger, die sinds 1983 aan alle Europese en wereldkampioenschappen heeft meegedaan en in 1975 zijn eerste vliegtuig zelf bouwde. De ontwikkelingen zijn daarna snel gegaan. Door veel te lezen, van anderen te leren en te experimenteren met zelfgebouwde toestellen, was hij in 1985 zover dat 'hij echt wist waar hij het over had'. „Als je bij het Nederlands kampioenschap bij de eerste drie eindigt, mag je meedoen aan de Europese eindstrijd", zegt Verplan ke, die dit jaar, in de internationale klasse, voor de dertiende keer kampioen van Ne derland werd. Zo'n kampioenschap bestaat uit een aantal verplichte figuren die de ra diografisch bestuurbare helikopter moet uitvoeren. Een dubbele looping, dubbele rol en stilhangen in de lucht zijn er een paar van. „Je sluit de serie af met een autorotatie. Dan moet je. als het toestel op twintig meter hoogte zit. de motor uitschakelen en in één vloeiende lijn landen op een aangegeven plaats", vertelt Kees. Aan het Europees kampioenschap nemen vijftig model vliegers uit bijna alle Europese landen deel. Er zijn drie Idassen. Beginne lingen, gevorderden en de internationale klasse. „De opdrachten zijn ongeveer het zelfde als bij een nationaal kampioenschap, alleen komt hier nog een extra finale ach teraan voor iedereen die bij de beste drie eindigt na de series. Die finale of fly-offs zo als wij ze noemen, vormen een extra moei lijkheidsgraad en zijn een attractie voor het publiek." Snelheid De eerste dag van zo'n Europees kampioen schap bestaat uit het i nspecteren van de mo dellen De toegepaste techniek, gebruikte zender, frequentie en registratie worden door een aantal deskundigen gecontroleerd. door Arjen Niimeijer MIDDELBURG - De vakbond Nu '91 heeft gisteravond een lijst ontvangen met 140 handte keningen van personeelsleden van de instelling voor verstan delijk gehandicapten Arduin. De ondertekenaars betuigen hun instemming met een lijst klachten, die Nu '91 vorige week al kreeg. Tot gisteravond waren er bij de vakbond ongeveer vijftig klach ten binnengekomen over de werkomstandigheden bij Ar duin. „In de klachtenbrief staan geen nieuwe zaken", verklaarde regiovoorzitter Huib Geldof van Nu '91 gisteravond. „Wel komt de kern van de problemen er heel duidelijk in naar voren." Volgens hem wordt de situatie inmiddels zo schrijnend dat de vakbond overweegt om naar de Raad van Toezicht van Arduin te stappen. „Die is bevoegd om de directie op de vingers te tiH ken. Er zijn structurele probll men en wij eisen structurele va anderingen." De kern van het probleem is w gens Geldof de bejeging vanh personeel door de directie enb management van Ardu: „Mensen die al jaren goed fun: tioneren, worden met een ve anderingsproces geconfro: teerd. Als ze aangeven dat zed moeilijk vinden, worden sor migen overgeplaatst of tl procesremmers betiteld. Per» neelsleden worden geïntina deerd." Nu '91 denkt over een kleri maand een zwartboek overl situatie aan de directie van A| duin aan te bieden. Maar Geldj vraagt zich persoonlijk af of| wel zo lang moet worden a wacht. „Ik vraag me af of ern* al op kortere termijn overijl moet komen tussen direct» Raad van Toezicht, Nu '91 aj personeel." foto Charles Strijd De tweede dag wordt gebruikt voor een proefvlucht, waarbij de toestellen snel he den van 120 tot 150 kilometer per uur halen. „Daarna moet je aan de bak. Je hebt negen tig minuten om een bepaald figuur te vlie gen. Doe je er langer over dan krijg j e punten in mindering. In totaal vlieg je vier ronden in vier dagen. Per dag moet iedereen op een ander tijdstip vl iegen. Dat wordt gedaan om elke deelnemer zoveel mogelijk onder gelij ke weersomstandigheden te laten vliegen. Wind kan namelijk een behoorlijk storende factor zijn." Wanneer de uitslag bekend gemaakt is en de prijzen zijn uitgereikt volgt een gezamen lijk banket voor organisatie en deelnemers „Dat is vaak een hele plezierige avond waarop je nog eens met iedereen kunt na praten." De hobby van Kees Verplanke is er een waarbij je het van je fouten moet hebben „Daar steek je veel van op. Als er een heli crasht ga ik niet in een hoekje zitten treuren maar probeer de reparatie zo uit te voeren dat het de volgende keer niet meer gebeurt. Daardoor hoop ik een stapje voor te blijven op mijn concurrenten", besluit hij. door Mieke van der Jaqt GOES - De politie is op zoek naar degene die dinsdagoch tend een oliespoor heeft getrok ken van de nieuwe rotonde Tiendenplein tot aan de Ring- brug in Goes. In de vroege ochtend kreeg de politie ver schillende meldingen van het oliespoor, dat de het wegdek van de Ringbaan glad maakte. De brandweer was een uur bezig om het spoor te verwijder» Volgens een woordvoerder vi de politie kan het makkelijke* de veroorzaker van het spo» helemaal niet gemerkt heeft cl er olie uit de motor liep. ,.D gebeurt dan pas later als dein tor het begeeft wegens gebr aan olie." Als de veroorzak van het oliespoor zich meli kunnen de kosten bij diens va zekering worden verhaald. I foto Willem Mier»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40