Zieke baby naar buitenland Patijn spreekt gehele top Gay Games aan op tekort 20% EXTRA Tweelingzusjes mogen van de rechter samen naar universiteit PZC Kabinet in rustiger sfeer bijeen Beton verspert autoweg Haast achter steun huizenkoper met een kleine beurs binnenland O V-kaart tot Oplopend personeelstekort in Nederlandse hospitaals Zeehond in Zevenbergen m V v 4 Dieven ontkomen met metaalerts Inspectie vindt meer illegalen Uitstel kentekenbewijs scooters Geen straatverbod voor stalker Bergbeklimmers redden collega Nieuwe schadeverzekering leidt tot meer concurrentie KASSAKORTING! Activisten zetten IHC onder druk woensdag 5 augustus 1998 1999-2000 ongewijzigd DEN HAAG - Minister Hermans (Onderwijs) handhaaft de openbaar vervoerkaart voor stu denten nog voor één jaar in de huidige vorm. Scho lieren en studenten hou den tot het studiejaar 1999-2000 de keuze tus sen een weekkaart en een weekeindekaart en lopen niet het risico de kaart te rug te moeten betalen. Hermans' beslissing is in lijn met afspraken in het regeerakkoord. De keuze vrijheid kost de overheid 70 miljoen gulden extra. Tot ongenoegen van de studenten dreigde de 'vrije' OV-kaart tijdens de formatie te sneuvelen. Maar vooral na aandrin gen van D66 en PvdA be landde de jaarkaart in voorlopig ongewijzigde vorm in het regeerak koord. Studenten en scholieren kunnen kiezen tussen een weekkaart, die recht geeft op vrij reizen, door de week, en een kaart die vrij reizen in het weekeinde mogelijk maakt. Met ingang van het vol gend studiejaar (septem ber 1999) valt de OV-kaart voor studenten in het ho ger onderwijs onder de prestatiebeurs. Dat bete kent dat studenten die de prestatienorm niet halen, later de kaart moeten te rugbetalen. Maar ook dan blijft de keuze tussen een week- en een weekeinde kaart bestaan. De Landelijke Studenten vakbond (LSVb) en het Interstedelijk Studenten overleg (ISO) zijn teleur- gesteld. „Een compromis dat nergens op slaat", meent de LSVb. De bon den wijzen erop dat stu denten verplicht zijn een OV-kaart te kopen. Die zelfde kaart terugbetalen bij achterblijvende stu dieresultaten is dan des te onrechtvaardiger. De LS Vb neemt een advocaat in de aim om te kijken of Hermans' besluit juri disch door de beugel kan. ANP door Maarten Pronk DEN HAAG - Baby's die met een ernstige aandoening ter wereld komen, belanden wegens ge brek aan verpleegkundigen steeds vaker in buitenlandse ziekenhuizen. De afgelopen maanden werden al 21 ernstig zieke baby's behandeld in Duitsland en België. Volgens W. Fetter, voorzitter van de sec tie neonatologie van de Neder landse Vereniging voor Kinder geneeskunde, zorgt de gerin ge instroom van nieuwe arbeidskrachten in de zorg en CAO-afspraken over kortere werkweek, voor deze noodge dwongen overplaatsingen. „Baby's die met ernstige ge zondheidsproblemen ter wereld komen en direct na de geboorte naar de intensieve care moeten, worden nu steeds vaker opgeno men in ziekenhuizen die op grote afstand liggen van de woonplaats van de ouders. Die moeten daardoor veel reizen, met als gevolg sociale en finan ciële problemen", aldus Fetter die verbonden is aan het VU- ziekenhuis in Amsterdam. Jaarlijks hebben zo'n vierdui zend baby's dergelijke medische hulp nodig. Tot voor kort kon den de tien neonatologie-centra (leer van de ziekten van het pas geboren kind) in Nederland dat aanbod aan. Maar nu krijgen ze, aldus Fetter, steeds meer te ma ken met 'te weinig handen aan het bed'. Brandbrief Het probleem werd in mei ge constateerd tijdens onderling overleg van de tien centra. Be- sloten werd toen een brandbrief te sturen naar minister Borst van volksgezondheid. In de daaropvolgende twee maanden ZEVENBERGEN - In het stroompje Rodevaart in Zeven bergen is gisteravond een ver dwaalde zeehond aangetroffen. Het ongeveer zestig centimeter grote dier is licht gewond aan zijn oog en maakt een verzwak te indruk, aldus een politie woordvoerder. ANP turfden specialisten 21 over plaatsingen van baby's naar zie kenhuizen in het buitenland (vanuit Groningen werd uitge weken naar Oldenburg in Duitsland; vanuit Nijmegen naar Krefeld en Duisburg en vanuit Rotterdam en Utrecht naar Antwerpen en Leuven). Niet geluisterd De beroepsorganisatie NU'91 wijt de schaarste aan verpleeg kundig personeel op de neona- tologie-afdelingen niet aan de CAO-afspraken die zijn ge maakt. „De afgelopen jaren is er te weinig geluisterd naar de klacht van verpleegkundigen dat hun werk ontzettend zwaar is, zeker op de neonatologie. Daarnaast hebben we de a fgelo- pen jaren te weinig salarisver hoging gekregen binnen de CAO. Dit jaar hebben we een aardige slag gemaakt en is de achterstand ingelopen, maar men kan niet verwachten dat het arbeidstekort daarmee is opgelost." NU'91 veiwacht dat het perso neelsgebrek zich ook op andere afdelingen in de zorgsector zal gaan voordoen. „Als de scena rio's uitkomen, verwachten we over vier jaar een tekort van tus sen de 30.000 en 60.000 vèr- pleegkundigen", aldus woord voerder K. de Jong van NU'91. „Dat tekort zal zich het eerst voordoen bij specialistische functies, zoals nu al bij neonato logie, maar ook in operatieka mers en de intensive care. En vervolgens in verpleeghuizen. Dat wordt een ramp voor de maatschappij." Vorige week werd bekend dat in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam momenteel zestig bedden leegstaan door een nijpend tekort aan verpleeg kundigen. Ook in kleinere zie kenhuizen staat de kinderge- neeskundige onder druk. In het rapport 'Alles goed met de klei ne?' stelt de Inspectie voor de Gezondheidszorg vast dat de zorg op de kinderafdelingen de kritische grens nadert. GPD DEN HAAG - Het voltallige kabinet bijeen in de deftige Tréveszaal. Na de drukte maandag rond de beëdiging vergaderden de dames en heren bewindslieden gisteren in een rustiger sfeer over de begroting van volgend jaar. Die moet deze week helemaal klaar zijn. foto Roland de Bruin/GPD MOERDIJK - Bij een bedrijf op het industrieterrein Moerdijk is voor 4,8 miljoen gulden aan metaalerts gestolen. Het gaat om 100 ton ferronobium en 50 ton nikkel nobium. Dat materi aal wordt onder meer gebruikt om staal flexibel te maken. De diefstal is het afgelopen weekeinde gepleegd. De politie heeft pas gisteren ruchtbaarheid aan de zaak gegeven Het is de derde keer dit jaar dat er op Moerdijk grote hoeveelheden metalen uit bedrijfsruimten zijn ontvreemd. De dieven hebben een betonnen scheidingswand tussen twee loodsen gesloopt. Ze hadden zeker drie vrachtwagens nodig om het erts te vervoeren. ANP DEN HAAG - Door de inzet van meer inspecteurs heeft de ar beidsinspectie vorig jaar bij 1.180 bedrijven illegalen aange troffen, Dat is een verdubbeling vergeleken met 1995. Toen werkte de dienst nog met veertig in plaats van de huidige tachtig speurders. Dit blijkt uit het jaarverslag van de dienst. Om meer fraude op te sporen, komen er de komende drie jaar nog 36 inspecteurs bij. Het kabinet wil met de opsporing van alle soorten fraude zo'n 300 miljoen binnenhalen. De ge snapte bedrijven hangt een boete van 25.000 per illegale werknemer boven'het hoofd, plus een naheffing van niet-be- taalde belasting en pi-emies voor sociale zekerheid. Ook pro beert de inspectie de extra winst af te romen die de overtre ders maken door de inzet van de goedkope illegalen. ANP DEN HAAG - Het kentekenbewijs voor scooters wordt later ingevoerd. De invoering, die was voorzien op 1 januari 1999, is vertraagd door organisatorische problemen. Vorig jaar lanceerde de minister van Verkeer het plan om de 600.000 scooters, brom- en snorfietsen te registreren en 'her kenbaar' te maken. Een kenteken dient als middel om het sterk toegenomen aantal diefstallen terug te dringen. Bovag en RAI zijn teleurgesteld over het uitstel. ANP ASSEN - De rechtbank in Assen heeft gisteren de vordering van een vrouw tot een straatverbod voor haar ex-man afge wezen. Vorige week vroeg zij in een kort geding om een straat verbod van twee jaar, in een straal van twintig kilometer rondom haar woonplaats Meppel. De vrouw verwacht binnenkort onder elektronisch toezicht te worden geplaatst in haar woning. Ze zit een celstraf uit van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Die straf heeft ze gekregen, omdat ze op 29 december vorig jaar haar ex-man in zijn rug schoot. Hij is volgens haar een stalker. De rechter wijst het verzoek af, omdat volgens hem niet dui delijk is wanneer de vrouw precies onder elektronisch toe zicht wordt geplaatst. Ook vindt de rechter de situatie niet be dreigend genoeg voor de kinderen van de vrouw. ANP GASHERBRUM - Voor de derde maal hebben Nederlandse bergbeklimmers in Pakistan collega's van een andere expedi tie moeten redden op de 8.060 meter hoge Gasherbrum. Een klimmer van een Duits/Oostenrijkse expeditie was ge vallen en had een open botbreuk opgelopen. Met een speciale sneeuwslee hebben de Nederlanders hem veilig van de berg gehaald. Eerder al verleenden de Nederlanders medische hulp aan een Japanner en een achtergelaten drager van een Spaanse expeditie, Het Nederlandse team is er nog niet in de geslaagd de top te bereiken. Een tweede poging moest wegens hevige sneeuwval worden onderbroken. De klimmers doen waarschijnlijk deze week een laatste poging. ANP doorCarine Neefjes ënThea van Beek AMSTERDAM - Burgemeester Patijn van Amsterdam vindt dat het totale Gay Games-bestuur Verantwoordelijk is voor het [miljoenentekort: van het evene ment en niet de inmiddels op jiion-actief gezette directeur Mare Janssens. Patijn liet dit 'gisteren weten. De Gay Games, die deze week in Amsterdam worden gehouden, verkeren in ernstige financiële problemen. De gemeente Amsterdam heeft zich voor vi j f m i Ij oen gulden ga rant stelt, zodat de Spelen door kunnen gaan. De KLM, VVV Amsterdam en Randstad heb ben samen inmiddels 350.000 gulden beschikbaar gesteld als garantstelling. Er bestaan twijfels over de on afhankelijkheid van het onder- jdoor Peet Vogels DEN' HAAG - De consument profiteert van de introductie van de kortlopende schadever zekering, doordat de concur rentie tussen de tussenpersonen zal toenemen en daarmee de ser vice aan de klant. Dat blijkt uit een onderzoek van Durmond en Oosterbaan (D&O), een organi satie-adviesbureau voor de ver zekeringsbranche. Wie via een tussenpersoon een schadeverzekering afsluit, zit Vaak tien jaar vast aan de polis, poor de tussenpersoon is dat want die vangt 10 jaar provisie over de polis. Als öe klant overstapt naar een an- pere tussenpersoon, dan is het nog prettiger. De provisie blijft namelijk bij de oude tussenper soon binnenkomen tot het einde van de contractduur, terwijl alle werkzaamheden voor de nieu we tussenpersoon zijn. Dat gaat veranderen als vol gend jaar de kortlopende scha deverzekering wordt geïntro duceerd, een polis met een loop tijd van één jaar. Dan wordt het wel interessant eikaars klanten af te pikken. De tussenpersonen denken dan ook dat de concur rentie behoorlijk zal toenemen, zo blijkt uit het onderzoek. Voor de consument is dat gun stig. Ten eerste zal de tussenper soon harder lopen voor de klant om hem te behouden. Boven dien kan de klant jaarlijks be kijken of andere aanbieders een beter product aanbieden. GPD Advertentie Ontvang nu 20% extra kassakorting reeds afgeprijsde artikelen uit onze Zomer-opruiming. Het houdt echt een keer op! Profiteer daarom nog van extra uitgeklede prijzen. Deïe actie geldt voor de artikelen die voorzien zijn van een gele stip. Bel voor dichtstbijzijnde filiaal en meer informatie (020) 35 55 944 zoek naar de financiële gang van zaken bij de Stichting Gay Games. Bij het accountantsbu reau KPMG die het miljoenen tekort onderzoekt, werkt een bestuurslid van de Gay Games als organisatie-adviseur. Het gaat om de heer W. Ploos van Amstel. Privé Ploos van Amstel is als privé- persoon actief voor de Gay Games en er is dus geen sprake van belangenverstrengeling, al dus een KPMG-woordvoerder. KPMG houdt al ruim twee jaar toezicht op de financiën van de Gay Games. Volgens het accountantsbureau Deloitte Touche, die ook re gelmatig dergelijke onderzoe ken doet, 'riekt het hier naar de hand boven het hoofd houden'. Accountant G. Greveling: „Het is duidelijk dat het bestuur van de Gay Games de zaak niet op scherp wil zetten. Anders huur je een onafhankelijk bureau in. Er komt inmiddels meer kritiek op het functioneren van het be stuur. Dat had boter op het hoofd en daarvan is de opzij ge schoven directeur Mare Jans sens de dupe geworden, zeggen ingewijden. GPD zie ook pagina 4 SCHAARSBERGEN - Betonblokken versper ren de A50 tussen Apeldoorn en Arnhem ter hoogte van Schaarsbergen nadat daar gister morgen vroeg een vrachtwagencombinatie kantelde. Bij het ongeluk raakte niemand ge wond. In totaal kwam twintig ton beton op het weg dek terecht, dat daardoor de nodige schade op liep. Het verkeer werd urenlang omgeleid. De afgelopen nacht is het wegdek gerepareerd. foto Ben Balster/ANP van onze redactie binnenland ASSEN - De Informatie Beheer Groep moet Karla Bergervoet (21) uit Oosterhesselen met in gang van studiejaar 1998-1999 toelaten tot de studie genees kunde. Dit heeft de rechter in Assen gisteren besloten. Karla, helft van een eeneiige tweeling, werd tot vier keer toe uitgeloot voor de studie genees kunde. terwijl haar tweelingzus Mariska direct werd ingeloot. Voor het gezin Bergervoet bracht dit ernstige spanningen met zich mee. De IBG bleek ech ter niet gevoelig voor dit soort argumenten en meende dat ze het maar gewoon nog een keer moest proberen De rechter dacht daar anders over. Volgens hem was er wel degelijk sprake van psychisch leed. De 21-jarige studente legde haar zaak vorige week dinsdag aan de bestuursrechter voor, omdat ze meende dat ze door di verse uitlotingen onder enorme psychische druk was komen te staan. Karla viste in 1995, 1996 en 1997 achter het net voor de studie geneeskunde en dreigde ook in 1998 weer uitgeloot te worden. „Het feit dat Karla niet en haar tweelingzusje Mariska wel met de studie van haar keuze mocht beginnen, bracht ernstige span ningen in het gezin en tussen hun beiden teweeg", stelde raadsvrouw A Kootstra vorige week „Karla is erg gebonden aan haar tweelingzuster. Ze is door deze gebondenheid minder vrij in haar keuzes. Voor Karla is er geen andere oplossing dan ge neeskunde studeren." Alvorens de zaak aan de rechter voor te leggen, heeft Karla ove rigens wel geprobeerd via ande re wegen tot de studie genees kunde te worden toegelaten. Zo heeft ze een beroep gedaan op de zogenoemde hardheidsclausu le. Bij dit soort verzoeken wordt de uitloting van sommige stu denten opnieuw door de Infor matie Beheer Groep onder de loep genomen. Daarbij wordt extra gekeken naar psychische, maatschappelijke en medische omstandigheden. Als dan blijkt dat de student door de uitloting ernstig wordt benadeeld, krijgt hij/zij alsnog een plaats toege wezen. De IBG heeft Karla's verzoek echter afgewezen. In zijn uitspraak stond de rech ter uitvoerig stil bij deze beslis sing. Hij stelde dat de IBG niet heeft toegelicht 'om welke rede nen de problemen van Karla minder ernstig zouden zijn dan de problemen van degenen die wel met toepassing van de hard heidsclausule worden ge plaatst'. Het feit dat Karla deel uitmaakt van een eeneiige twee ling of dat ze al vier keer is uit geloot voor de studie van haar keuze, achtte de rechter van on derhavig belang in deze zaak. „Het gaat hier om gevolgen van de uitloting." Voor de IBG kwam de uitspraak niet echt als verrassing ..Als de rechter het belang van de stu dente zo zwaarwegend vindt, dan is dat zo", aldus Daniei Blok. persvoorlichter IBG, gis teren. Hij vraagt zich af of de IBG inderdaad een verkeerde inschatting heeft gemaakt van de psychische klachten die Kar la door de diverse uitlotingen heeft ondervonden. „Het is moeilijk in te schatten hoe zwaar het psychisch leed daad werkelijk is", aldus Blok. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA en CDA zijn niet van plan lang te wachten op plannen van de nieuwe rege ring over invoering van een individuele koopbijdrage bij aanschaf van een huis (1KB). PvdA'er Duivesteijn en CDA'er Biesheuvel willen dat hun initi atiefwetsvoorstel, dat het voor mensen met lage inkomens mo gelijk maakt een woning te ko pen, snel door de Tweede Kamer wordt behandeld. Invoering van de 1KB stuitte tot nu toe op groot verzet van VVD en D66. Eerder noemden de li beralen het wetsvoorstel van Duivesteijn en Biesheuvel 'te duur en te betuttelend'. In het regeerakkoord is afgesproken dat het kabinet met een eigen plan zal komen. Daarom zal be handeling van het initiatief wetsvoorstel een half jaar wor den opgeschort. De individuele koopbijdrage moet dienen als alternatief voor de huursubsidie Mensen met een laag inkomen kunnen dertig jaar lang een maandelijkse bij drage krijgen bij aankoop van een huis. Net als bij de huursub sidie wordt steeds getoetst of hun inkomen nog aan de subsi- die-eisen voldoet. Vertraging Duivesteijn en Biesheuvel heb ben er geen moeite mee dat de Tweede Kamer een half jaar wacht voordat het hun wets voorstel bespreekt. Maar echt veel langer moet het niet duren. „Dat levert onnodige vertraging op", aldus Duivesteijn. „Als de regering met een eigen plan komt dat eerst nog naar de Raad van State moet en het hele voor traject moet doorlopen, ben je anderhalf jaar verder Ons wets voorstel kan op 1 juli volgend jaar al in werking treden." f Het wetsvoorstel van Duives teijn en Biesheuvel heeft het traject al doorlopen. De initia tiefnemers weten dat het waar schijnlijk ook door GroenLinks en de SP wordt gesteund, zodat er een ruime meerderheid voor is in de Tweede Kamer. Duivesteijn en Biesheuvel heb ben hun wetsvoorstel naar aan leiding van de reacties uit de Tweede Kamer op twee punten gewijzigd. Niet alleen mensen die een huurwoning of nieuw bouwwoning kopen, zouden voor koopsubsdies in aanmer king moeten komen, maar ook mensen die een bestaande koop woning willen kopen. Ook opent het voorstel meer moge lijkheden voor toepassing van de 1KB bij tussenvormen van huur en koop. PvdA en CDA verwachten niet dat de nieuwe staatssecretaris voor Volkshuisvesting Remkes (VVD) met een plan zal komen dat veel afwijkt van het hunne. „Over kleine veranderingen ten opzichte van ons wetsvoorstel valt nog te praten", aldus Bies heuvel. Op korte termijn gaan de twee indieners met de staats secretaris praten. GPD/ANP SCHIEDAM - Er worden acties voorbereid tegen het Schiedam- se offshore- en scheepsbouvv- concern IHC Caland. De acties moeten het bedrijf dwingen af te zien van de verhuur van een olie-opslagschip voor een pro ject voor de kust van Myanmar. De acties worden georganiseerd door FNV, CNV, Novib, Birma Centrum Nederland en het XminY-solidariteitsfonds. Volgens de actievoerder steunt IHC Caland met het project de militaire junta in Myanmar. IHC's topman J.D Bax ontkent dit. Hij stelt dat IHC slechts via een dochtermaatschappij een contract heeft met één van de partijen uit een consortium dat voor de overheid van Myanmar ver uit de kust olie én gas gaat winnen, De contractpartner van IHC Caland is de Britse olie maatschappij Premier Oil. An dere leden van het consortium komen uit Japan en Maleisië. Bax heeft gisteren nog overleg gevoerd met de actievoerders, maar ook daarna heeft hij geen aanleiding gezien terug te ko men van het gesloten contract. „We hebben nogmaals de stand punten uitgewisseld", aldus Bax „Ik realiseer me heus wel dat de situatie in het land niet ideaal is. Maar als wij dit con tract niet hadden afgesloten, dan hadden mijn concurrenten dat gedaan." Volgens een woordvoerder van de actievoer ders zal het protest tegen IHC Caland vooral bestaan uit een politieke lobby die moet leiden tot een Europese boycot tegen Myanmar. Maar ook acties di rect tegen IHC Caland worden niet uitgesloten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3