krijgt vorm Zwerftocht voert Bosnische familie naar Spijkenisse PZC PZC zeeland s 17 Echtpaar Van Deïst kan in Zonnemaire eindelijk droom verwezenlijken nbraakgolf in traat Overslag Landgoedeigenaar krijgt schadesom na invoering jachtwet Schouwse jeugd naar Hatfield Fietsster (73) gewond Goese aluminiumdieven gepakt Tas met dure spullen weg Prijzen voor verzorgde tuinen Skeelerend jongetje gewond lachtofferhuip iereikt minder llochtonen Rioleringsprobleem Nieuwe Kerk maakt toiletten onbruikbaar Raad van State staat aanleg leiding door Markiezaatsmeer toe noorder^, buren woensdag 5 augustus 1998 ioorPiet Kleemans IONNEMAIRE - Zeelands eer- te landschapscamping krijgt •orm. Na zeven jaar praten, iraten en nog eens praten kun- ien initiatiefnemers Niek en Ssther Deïst uit Zonnemaire indelijk hun droom venvezen- ijken. In maart 1999 worden de erste landschapscampinggas- verwelkomd. de dood van zijn vader nam in 1989 het boeren-fami- over. De driehonderd oude boerderij werd al ge- lang bewoond door tel en van het geslacht Deist en die wilde hij voortzetten, laar dan wel met een bedrijf faarmee de kost kan worden erdiend voor een gezin met wee kleine kinderen, [et echtpaar Deïst ging om de af el zitten en zette de mogelij k- edenop eenrijtje. Fors uitbrei- en van het akkerbouwbedrijf ou teveel investering vergen, itensieve veehouderij kwam niet in aanmerking. Tuin- ouw evenmin. Niet passend in et landschap vond de provin- Het idee voor een nieuw camping werd geboren: landschapscamping. Een ampeerterrem waar rust. en natuur een hoofdrol Een disco of een zwem- ad zal men er vergeefs zoeken, „Het lag eigenlijk heel erg oor de hand om hier zon soort amping te beginnen. Veel na- mrwaseral." ipelregels Recreanten willen niet meer lleen zon. zee en strand," stelt ielst. „De markt is behoorlijk an het veranderen en daar spe- wij op in." Deïst stapte aller- naar de toenmalige ge- Brouwershaven. Daar VERSLAG - In drie woningen in de Keizerputstraat in Over- agis in de nacht van maandag dinsdag ingebroken. alitiewoordvoerder W. de Vos ?eft sterke vermoedens dat het eeds dezelfde dader(s) betreft, et onderzoek hiernaar is nog volle gang. werd zijn idee positief ontvan gen. De provincie Zeeland was ook enthousiast. Er was maar één probleem: er bestonden nog geen regels voor. Een werkgroep werd ingesteld om alsnog spel regels voor landschapscam pings te maken. De meeste moeite had Deist in het begin met het overtuigen van sceptici. Boerenorganisa- ties vonden dat een boerderij een boerderij moest blijven. Polderbewoners zeiden bang te zijn voor 'nog meer toeristen' en de daarmee gepaard gaande verkeersdruk. Deïst wil het geen tegenwerking noemen. ,,Het is meer zo dat er bij veel mensen een knop om moet. Ze moeten een omslag in hun denken ma ken. Een boer kan niet leven van een recreatief fietspad langs het la nd en een mini-camping is ook niet meer dan een bijverdienste. En aan de andere kant: het wordt hier geen groot recreatie park." Mallemolen Hun rotsvaste geloof in het idee voor een landschapscamping heeft Esther en Niek Deïst over eind gehouden. Dat ze soms weieens moedeloos werden van het voor de zoveelste keer moe ten uitleggen en verdedigen, steken ze niet onder stoelen of banken. „Je komt in een malle molen terecht", vat Deïst wat hij en zijn echtgenote de afgelopen zeven jaar doormaakten samen. Toen in april dit jaar de presi dent van de Middelburgse rechtbank de critici van het pro ject in het ongelijk stelde - het geen betekende dat er eindelijk groen licht werd gegeven - barstte een klein feest los in hui ze Deïst. De omvorming van akkerland naar landschapscamping be gon. Vijf hectare moest natuur worden. Twee hectare kreeg de bestemming recreatie. Er wer den kreken en kleine waterpoe len uitgegraven en er kwam een uitkijkheuvel met een vleer muiskelder eronder. De karre- velden op een stuk grond paral lel aan de Grevelingendijk zijn ook al uitgegraven, net als een aantal zoet watersloten. Op de tekening van de landschaps camping prijken verder nog een weide met notenbomen, een boomgaard. Er komen zestig toeristische standplaatsen. Er wordt hard gewerkt aan de inrichting van Zeelands eerste landschapscamping. mifimffmhi ii i*»T[.n Tiio ii Th ii r foto Pieter Honhoff door Jan van Ommen DEN HAAG - De nieuwe mi nister van Natuurbeheer (LNV), H. Apotheker, zal grootgrondbezitter C. Moo- lenburgh op de Kop van Schouwen mogelijk een fors schadebedrag moeten betalen, omdat het landgoed na invoe ringvan de jachtwet in waarde is gedaald. Dat is het gevolg van een gisteren door de Raad van State gepubliceerde uit spraak. De familie Moolenburghspan de een rechtszaak aan tegen LNV omdat na invoering van de jachtwet de jachtmogelijk- heden op het landgoed De Vluchtheuvel fors zijn inge perkt. Het landgoed van de erven van Moolenburgh is 89 hectare groot en maakt deel uit van het natuurmonument de Kop van Schouwen. In 1994 verleende LNV aan C. Moolenburgh een vergunning om in het natuur gebied te mogen jagen. Vol gens die vergunning mag er echter alleen op konijnen, fa zanten en houtduiven worden gejaagd. Vóór 1994 mochten de Moolenburghen op het landgoed op tal van dieren ja gen, zoals smienten, houtsnip pen en patrijzen. Moolen burgh stapte naar de Raad van State omdat het ministerie weigerde een schadevergoe ding van zo'n 100.000 gulden uit te keren ter compensatie van de waardedaling van het landgoed, dat bij verkoop twee miljoen gulden moet opbren gen. Tijdens de zitting van de rechtszaak in april zei LNV- woordvoerder H. Revoort dat de schade pas kan worden vastgesteld als het landgoed wordt verkocht. Revoort te kende aan dat het tot nu toe aan Moolenburgh uitgekeerde schadebedrag van 1890 gul den voldoende is De Raad van State meent ech ter dat het landgoed nu al in waarde is gedaald en dat Moolenburghs eigendoms rechten zijn aangetast. Het rechtscollege is het niet eens met de minister dat de waar dedaling pas bij verkoop van het landgoed zal blijken. Het ministerie zal nu opnieuw een besluit moeten nemen over de aanvraag van de schadever goeding van Moolenburgh. Om de precieze omvang van de waardedaling vast te kunnen stellen zal er eerst een onaf hankelijke onderzoek moeten komen. ZIERIKZEE - Dertien Schou wen-Dui velandse jongeren in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar vertrekken woensdag 12 augustus voor een veertiendaags bezoek aan hun leeftijd genoten in het Engelse Hatfieldde zusterstad van de voorma lige gemeente Zierikzee. De Schouwen-Duivelanders verblijven bij gastgezinnen. Ge durende deze twee weken ondernemen de Nederlandse en En gelse jongeren gezamenlijk allerlei activiteiten en maken zij diverse excursies om zo een i ndruk te krijgen van het leven in Engeland. De jongeren komen woensdag 26 augustus terug. Als begelei ders gaan P. van Donk en Th. Rigter mee. GOES - Een 73-jarige fietsster uit Goes is dinsdag om 17 00 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Louise de Collig- nvlaan in haar woonplaats. Zij werd aangereden door een achteropkomende 53-jarige bromfietser uit Goes. Hij had de vrouw te laat opgemerkt. De fietsster kwam bij de botsing ten val en werd vanwege haar verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes voor nader onder zoek. GOES - De Goese politie heeft twee inwoners van die stad aangehouden voor de diefstal van tien kilo aluminium. Dat hadden ze gedaan bij een bedrijf aan de Van Hertumweg in hun woonplaats. De twee daders kregen een proces-verbaal. GOES - Een 27-jarige inwoner van Beek-Ubbergen mist sinds dinsdag een fotocamera en een videorecorder ter waar de van 1250 gulden. Hoe het is gebeurd weet hij niet, maar in de drukte op de Grote Markt van Goes was hij ineens een tas met die apparatuur kwijt. MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft vier prijzen (cadeaubonnen) overhandigd aan de winnaars van de tuin- wedstrijd. De familie Carol uit de Jasmijnstraat en familie Le Due uit. de Leliestraat kregen elk honderd gulden voor de ma nier waarop zij aandacht besteden aan hun tuin. De families Van Vliem uit de Meanderlaan en mevrouw Walraven uit de J. van Reigersbergstraat kregen ieder vijftig gulden voor hun mooie balkon. Woongoed Middelburg schreef in juni een tuin- wedstrijd uit voor al haar huurders. Zo'n 45 van hen gaven zich op. De niet-prijswinnaars kregen een zakje bloemen- zaad. Bewoners die hun tuin verwaarlozen kunnen daar sinds kort op worden aangesproken door buui-tbeheerder Marja Trim- pe-Burger. Zij schrijft de huurders eventueel ook een brief, waarin zij meedeelt over de tuin te komen praten. Die brief en dat gesprek, leert de ervaring, hebben effect. Woongoed Mid delburg heeft een behoorlijke voorraad gereedschap aange schaft. dat huurders bij de buurtbeheerder kunnen lenen. VOGELWAARDE - Een tienjarig jongetje is maandagmiddag tijdens het skeeleren op de Bossestraat in Vogelwaarde ern stig gewond geraakt. Op het moment dat hij werd ingehaald door een auto. die werd bestuurd door een 66-jarige inwoon ster van Vogelwaarde, maakte hij een manoeuvre naar links. Het jongetje kwam ten val en is met hoofd- en voetletsel per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. - De bureaus >or Slachtofferhulp bereiken iel minder allochtonen dan itochtonen. Toch is de behoef- aan deze vorm van hulpverle- ng bij allochtonen minstens en groot. at blijkt uit een onderzoek van ;t Willem Pompe Instituut, dat opdracht van het Ministerie Justitie is uitgevoerd.In de rste plaats doen allochtonen vaak aangifte dan au- chtonen. Allochtonen die wél het politiebureau terechtko- worden, volgens het on- minder vaak doorver naar Slachtofferhulp, agenten geacht worden te wijzen op de moge- kheid van slachtofferhulp, ijkt dat bij de helft van de aan- ften de agenten zelf de vragen 'er de hulpbehoefte invullen. )oral zichtbaar aangedane ichtoffers worden lorverwezen, praktische hulp- agers veel minder. it het onderzoek komt naar >ren dat juist bij allochtonen hulpvraag vaker praktisch emotioneel is. redactie noord-zeeland Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. van den Belt M.E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P B. Godrie (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLïne/Internet http://www. pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er zijn proble men met de riolering van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De toiletten lopen over. Er wordt hard gewerkt aan de oplossing van de problemen. Tot die tijd mogen de toiletten niet worden gebruikt worden. Dinsdag was dat vooral lastig voor de standhouders op de hobby- en creatiefmarkt, die op het plein voor de kerk was opge steld, Normaal gesproken mo gen zij gebruik maken van de toiletgroep in het kerkgebouw. Het sanitair werd begin jaren door eigenaar Stichting Oude Zeeuwse kerken aangebracht Nu bleven de toiletdeuren her metisch afgesloten. De exposi tie in de Nieuwe Kerk is wel toe gankelijk. „Het probleem speelt al een paar jaar", vertelt B C. Ma- thijssevande plaatselijke werk groep van de stichting. Deze beheert de kerk namens de stichting. „Alleen gaf het tot voor enkele weken alleen bij grote hoosbuien problemen. Nu komt de hele boel al veel sneller naar boven. De toiletten kunnen nu echt niet gebruikt worden. We hopen dat het snel opgelost kan worden, want voor ons is het een vervelend probleem Kosten Hoe hoog de kosten van repara tie van de riolering zullen uit pakken, is volgens Mathijsse nog niet te zeggen. „Dat hangt er vanaf hoe snel ze de oorzaak vinden en de zaak kunnen her stellen. Bij mijn weten is dat nog niet gebeurd. Ze zijn nu naast de kerk aan de Meelstraatkant aan het graven." Als het probleem op het terrein van de kerk zit, is het voor reke ning van de stichting. Is een de fect aan de riolering in de straat de oorzaak van de ellende, dan draait de gemeente Schouwen- Duiveland op voor de kosten. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft gisteren het Hoogheem raadschap van West-Brabant groen licht gegeven voor de aan leg van een nieuwe afvalwater- persleiding door het natuurmo nument Markiezaatsmeer- Zuid. De bezwaren van de Stichting Noord-Brabants Landschap (NBL) tegen de pijp achtte het rechtscollege niet ontvankelijk. Het NBL, die vreest voor aan tasting van de waardevolle Woensdrechtse Duintjes, maak te te laat bezwaar tegen de aan leg Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) moest volgens de be- stuurswet op 27 mei 1995 een besluit nemen op de aanvraag van het hoogheemraadschap. Maar LNV deed dit pas op 10 oktober 1995. Het NBL diende het bezwaarschift op 15 novem ber in. Toch vindt de Raad van State dat 27 mei als besluitdatum moet worden gezien. Daardoor valt het bezwaarschrift van het NBL van 15 november ruim schoots buiten de beroepster mijn. Het rechtscollege vindt niet dat het NBL daardoor is be nadeeld, omdat de milieuorga nisatie in 1994 en 1995 regelma tig overleg heeft gevoerd met het hoogheemraadschap over de aanleg van de pijp. Het NBL wist dus van de aanvraag en had moeten weten dat de bezwaar termijn op 27 mei inging. Schakel Het gaat slechts om drie kilome ter pijpleiding. De pijp vormt de noodzakelijke schakel in de 56 kilometer lange afvalwater persleiding van Moerdijk naar een zuiveringsinstallatie bij Bergen op Zoom. Het hoog heemraadschap heeft haast met de aanleg, omdat anders de af voer van afvalwater van het in dustrieterrein in Moerdijk in gevaar komt. De nieuwe pijplei ding, die naast de oude komt te liggen, wordt in 1999 in gebruik genomen. Het NBL hoopte dat de Raad van State een stokje zou steken voor het graafwerk in de Duin tjes, waar zeldzame plantenge meenschappen voorkomen. door Ali Pankow Een gezin met zes kinderen in de leef tijd van acht maanden tot tien jaar j laat je niet op straat leven, zegt Jan van Triest van de crisisopvang van het Le ger des Heils in Dordrecht. Los van al- lerlei procedurele aspecten of overwe- gingen, verschafte hij het Bosnische i gezin Suljic vorige week dan ook tijde lijk onderdak toen de gemeente Spijke- nisse daartoe een beroep op hem deed. Het gezin bivakkeerde al enkele dagen op straat in de wijk De Hoek in Spijke- j nisse. Onder een afdakje aan de Zwa- nenhoek en in een tentje waren wat |i slaapplaatsen ingericht. De kinderen speelden overdag in het park. Van Triest zegt te beseffen dat vader en moeder Suljic deze situatie grotendeels over zichzelf hadden afgeroepen. Op ei gen initiatief verlieten ze in maart dit jaar de asielzoekersopvang in Delfzijl, tex-wijl hun aanvraag voor een ver blijfsvergunning nog in behandeling was. Waarom? „Ja, waarom, dat vraag je je dan inderdaad af. Een soort roman- ti sch zweiversgevoel heb ik begrepen" I zegt Van Triest. Ook Piet Ronnes. coördinator asielzoe kers en vluchtelingen in de gemeente I Spijkenisse, probeerde achter dat I 'waarom' te komen. „Misschien meen- I den ze een goede tip te hebben gekregen van iemand daar in het opvangcentrum in Delfzijl. Wat ook vaak gebeurt is een schrik- of angstreactie op een dreigend I besluit tot uitzetting. Zover was het voor de Suljics echter nog niet toen ze in maart de benen na men uit Delfzijl. In de tussentijd verble ven ze in Duitsland en, voorzover is na te trekken, ook in Italië. Op 17 juli meldden zij zich bij het opvangcentrum in Zevenaar en dienden een tweede asielaanvraag in. Onderdak konden zij op dat moment echter niet krijgen. Als asielzoekers eenmaal op eigen initiatief uit een centrum vertrekken, zorgt justi tie daarna niet meer voor onderdak, al dus de uitleg van Ronnes. Dat het gezin Suljic uiteindelijk in Spijkenisse is terechtgekomen, komt volgens hem doordat in een van de asielzoekerswoningen in deze gemeen te een verre kennis van deze familie woont. „Via-via komen die mensen met elkaar in contact en je krijgt dan de situatie dat er plotseling meerdere ge zinnen in één zo'n woning vertoeven Ik geloof op een bepaald moment zelfs zestien personen. Blijkbaar is dat snel fout gelopenen werd het gezin Suljic op straat gekegeld", aldus Ronnes. De be wering. dat deze familie tien dagen op straat heeft geleefd, klopt volgens hem niet. ..Ik denk hooguit een dag en een nacht.' In elk geval heeft de gemeente. volgens hem, meteen actie ondernomen toen ze van de situatie op de hoogte werd gesteld. De noodopvang van het Leger des Heils in Spijkenisse bleek vol. Daarna kwam Ronnes bij de crisisopvang in Dor drecht terecht. Daar zijn de Suljics nu tijdelijk ondergebracht. Op kosten van de gemeente Spijkenisse. „Dat loopt in de duizenden guldens hoor benadrukt J. Kolff, chef van dienst van de politie in Spijkenisse. Hij heeft er moeite mee dat er in dit geval door de bevolking direct beschuldigend naar gemeente en politie wordt geke ken. „O wat zielig, hoor je dan. maar de ze situatie hebben ze grotendeels zich zelf aangedaan en wij krijgen dat dan ook zomaar op ons bordje. Corvee Volgens Jan van Tnest waren ouders en kinderen Suljic er 'behoorlijk goed' aan toe toen ze bij het Leger des Heils in Dordrecht werden opgenomen. Een arts heeft hen uit voorzorg de volgende dag onderzocht. „Ze hebben hier twee ënhalve kamer tot hun beschikking, ze draaien mee in de corveediensten, de kinderen spelen de hele dag in de tuin en ze leggen ook contacten met andere Bosnische asielzoekers hier in Dor drecht. Het gezin wordt pas volgende week dinsdag toegelaten in het opvangcen trum in Zevenaar. vanaf de datum dat hun tweede asielaanvraag in behande ling wordt genomen. Zo zijn nou een maal de regels. Het gezin Suljic leefde onder een afdakje aan de Zwanenhoek in Spijkenisse. foto Ed Dewaerheijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39