Stoelendans VVD-fractie Borsele De trouwdag eindigde in het onweer Polderhuis toont zeven levensechte oorlogssituaties Kees Verplanke treurt niet om crash zeeland 18 Van Opdorp nieuwe wethouder, Vermue uit raad en Boekholt erin 140 Arduin-medewerkers ondertekenen klachtenlijst Zonnemaire heeft als eerste in Zeeland landschapscamping Rioleringsprobleem Nieuwe Kerk maakt toiletten onbruikbaar Landgoedeigenaar krijgt schadesom na invoering jachtwet woensdag 5 augustus 1998 door Marco van Bameveld HEINKENSZAND- A F. R. van Opdorp zal hoogstwaarschijn lijk de nieuwe WD-wethouder worden in de gemeente Borsele. Hij heeft zich kandidaat gesteld als opvolger van P. M. van Win gerden-Boers. Zij wordt, zoals bekend, burgemeester van de gemeente Groenlo. Van Opdorp zal tijdens een vergadering van de gemeenteraad op donderdag 1 oktober worden voorgedragen als wethouder. Tegelijkertijd zal S. M. Vermue-van 't Westeinde, die begin dit jaar met voor keursstemmen voor de VVD in de raad kwam, zich terugtrek ken. Zij stelt dat haar functie als gezworene van het Waterschap Zeeuwse Eilanden te veel tijd in beslag neemt. Van Opdorp stond nummer vier op de kandidatenlijst van de WD-fractie. momenteel met drie zetels in de raad vertegen woordigd. De nummer twee op delijst.P C.Bouman, had al eer der aangegeven geen wethouder te willen worden. Hij zegt daar, met het oog op zijn functie als voorzitter van de raad van be stuur van het Oosterscheldezie- kenhuis, geen tijd voor te heb ben. Van Opdorp heeft die tijd. als gepensioneerd directeur van dat ziekenhuis, wel. Bovendien heeft hij ervaring in de Borselse politiek. Hij heeft van 1990 tot begin 1998 voor de WD in de raad gezeten. Het scheidende raadslid Ver mue stelt dat haar vertrek voortvloeit uit het vertrek van Van Wingerden en haar opvol ging door Van Opdorp. Vermue: „Iemand moet plaatsmaken. Dat is heel vervelend. Bouman kan gewoon blijven want die stond weliswaar nummer twee op de lijst, maar had al eerder aangegeven geen wethouder te willen worden. En ik zou het wel willen, maar ik heb gewoon geen tijd voor het wethouder schap. Want ik ben ook gezwo rene van het waterschap sinds begin dit jaar. Dat kost me te veel tijd. Daaruit heb ik de con sequentie getrokken me hele maal terug te trekken." Voorkeurstemmen Vermue kwam dit voorjaar via voorkeursstemmen in de raad. Zij stond nummer zes op de kan didatenlijst. R. W. Boekholt, die nummer drie op de lijst stond, zal haar opvolgen. Vermue: „Die kon ook geen wethouder worden, omdat hij te weinig er- MIDDELBURG - De vakbond Nu '91 heeft gisteravond een lijst ontvangen met 140 handte keningen van medewerkers van de instelling voor verstandelijk gehandicapten Arduin. De on dertekenaars betuigen hun in stemming met een lijst klach ten, die Nu '91 eerder kreeg. Tot gisteravond waren er bij de vakbond zo'n vijftig klachten binnengekomen over de werk omstandigheden bij Arduin. „In de klachtenbrief staan geen nieuwe zaken", verklaarde re giovoorzitter Huib Geldof van Nu '91 gisteravond. „Wel komt de kern van de problemen er heel duidelijk in naar voren." Volgens hem wordt de situatie inmiddels zo schrijnend dat de vakbond overweegt om naar de Raad van Toezicht van Arduin te stappen. „Die is bevoegd om varing heeft. Ik vind het wel heel jammer dat ik moet stop pen. Maar het kon niet anders. Ik heb gewoon te weinig tijd." Vermue kreeg haar voorkeurs stemmen met name van agrari ërs. Wat dat betreft vindt ze het niet erg dat ze haar aandacht volledig op het waterschap kan richten. „Daar kan ik de belan gen van de landbouw natuurlijk heel goed vertegenwoordigen." door Arjen Nijmeijer de directie op de vingers te tik ken. Er zijn structurele proble- menenwij eisen structurele ver anderingen." De kern van het probleem is vol gens Geldof de bejeging van het personeel door het management van Arduin. „Mensen die al ja ren goed functioneren, worden met een veranderingsproces ge confronteerd. Als ze aangeven dat ze dat moeilijk vinden, wor den sommigen overgeplaatst of als procesremmers betiteld. Personeelsleden worden geïnti mideerd." Nu '91 denkt over een kleine maand een zwartboek over de situatie aan de directie van Ar duin aan te bieden. Maar Geldof vraagt zich persoonlijk af of er wel zo lang moet worden ge wacht. „Ik vraag me af of er niet al eerder overleg moet komen tussen directie, Raad van Toe zicht, Nu '91 en personeel." Het Goese echtpaar Fokke was dinsdag zestig jaar getrouwd. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Een mooie dag was het, de vierde augustus zestig jaar geleden. De 31-jarige bakker Mattheus Fokke had in de 26-jari- ge Kornelia Elisabeth Fokke een bruid ge vonden en ze trouwden vanuit haar ou derlijk huis in Rilland. Het werd een feest. Met een autobus ging de hele familie over Walcheren toeren en ze legden aan op de kermis in Middelburg. Een knetterend onweer maakte een einde aan een prachtige dag. Dinsdag vierde het echtpaar Fokke in Ter Valcke het zestigja rig huwelijk met de familie en vrienden, onder wie drie zonen, zeven kleinkinde ren en vier achterkleinkinderen. Bakfiets Bakker Fokke was een bekende verschij ning in Goes. Op zijn negende ging hij werken bij een bakker in de Sint Adriaan- straat in Goes en tien jaar later begon hij voor zichzelf. Gedurende 46 jaar reed hij op een blank geverniste houten bakkers bakfiets door Goes om overal brood te be zorgen. Op zijn 65ste stopte hij, maar stil zitten kon hij toen ook al niet. Fokke ging helpen bij een groenteboer en hield dat tot zijn tachtigste vol. Sinds twee jaar woont bakker Fokke in Ter Valcke, waar hij erg populair is onder zijn medebewoners. Zijn vrouw kan hij maar moeilijk missen maar zij bezoekt hem iedere dag in het verpleeghuis, behal ve op maandag. Op die dag doet mevrouw Fokke het hele huis aan de Goese Anthony Fokkerstraat, want ondanks haar 86 ja ren heeft ze alles nog prima in de hand. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Zeelands eer ste landschapscamping krijgt vorm. Na zeven jaar praten, praten en nog eens praten kun nen initiatiefnemers Niek en Esther Deist uit Zonnemaire eindelijk hun droom verwezen lijken. In maart 1999 worden de eerste landschapscampinggas- ten verwelkomd. Na de dood van zijn vader nam Deist in 1989 het boeren-fami liebedrijf over. De driehonderd jaar oude boerderij werd al ge neraties lang bewoond door tel gen van het geslacht Deist en die traditie wilde hij voortzetten. Maar dan wel met een bedrijf waarmee de kost kan worden verdiend voor een gezin met twee kleine kinderen. Het echtpaar zette de mogelijk heden op een rijtje. Fors uitbrei den van het akkerbouwbedrijf zou te veel geld kosten. Intensie ve veehouderij kwam ook niet in aanmerking. Tuinbouw even min. Niet passend in het land schap, vond de provincie. Het idee voor een landschapscam ping werd geboren. Een kam peerterrein waar rust, ruimte en natuur een hoofdrol spelen. Een disco of een zwembad is er niet. Deïst: „Het lag eigenlijk heel erg voor de hand om hier zo'n soort camping te beginnen. Veel na tuur was er al." Spelregels „Recreanten willen niet meer alleen zon, zee en strand," stelt Deïst. „De markt is behoorlijk aan het veranderen en daar spe len wij op in.Deïst stapte aller eerst naar de toenmalige ge meente Brouwershaven. Daar werd zijn idee positief ontvan gen. De provincie Zeeland was ook enthousiast. Er was maar één probleem: er bestonden nog geen regels voor. Een werkgroep werd ingesteld om die te maken. De meeste moeite had Deist in het begin met het overtuigen van sceptici. Boerenorganisa- ties vonden dat een boerderij een boerderij moest blijven. Polderbewoners zeiden bang te zijn voor 'nog meer toeristen' en de daarmee gepaard gaande verkeersdruk. Deïst wil het geen tegenwerking noemen. „Het is meer zo dat er bij veel mensen een knop om moet. Ze moeten een omslag in hun denken ma ken. Een boer kan niet leven een recreatief fietspad langs) land en een mini-camping is o niet meer dan een bij verdiens En: het wordt hier geen groot creatiepark." Mallemolen Hun rotsvaste geloof in het id voor een landschapscampi heeft Esther en Niek Deïst ov< eind gehouden. Dat ze soi weieens moedeloos werden v het voor de zoveelste keermc ten uitleggen en verdedigt steken ze niet onder stoelen banken. „Je komt in een mail molen terecht", vat Deist s men. Toen in april dit jaar president van de Middelburg rechtbank de critici van het pr. ject in het ongelijk stelde - he geen betekende dat er eindeli groen licht werd gegeven barstte een klein feest los in hu ze Deïst. De omvorming van akkerlai naar landschapscamping b gon. Vijf hectare moest natu: worden. Twee hectare kreeg bestemming recreatie. Er we den kreken en kleine waterpa len uitgegraven en er kwam k uitkijkheuvel met een vlee muiskelder eronder. De kan- velden op een stuk grond pare lel aan de Grevelingendijk zij ook al uitgegraven, net als ec aantal zoetwatersloten. Opd tekening van de landschap, camping prijken verder nog es weide met notenbomen, ee| boomgaard. Er komen zestj toeristische standplaatsen. KAPELLEI Expositie - In het gemeentehui in Kapelle is van maandag :j augustus tot wij dag 4 septeal ber een expositie te zien vanq uit Biezelinge afkomstige Am lien van Dijke. Het gaat o: schilderijen waarbij gebruik! gemaakt van gemengde tec:- nieken. Arjelien van Dijkehee gestudeerd aan de Acadera] voor Beeldende Vorming in Tij burg. Om meer klassieke schj dertechnieken te leren, heeft4 bovendien een aantal maand? les gevolgd aan de academie ii: het Spaanse Granada. Het gij meentehuis is dagelijks d opend van 08.30 uur tot 12.(1 uur en van 13.00 uur tot 16.a door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - De houten loopgraaf uit de Tweede We reldoorlog is zo waarheidsge trouw mogelijk. John Daane uit Middelburg en Jochem Schmetz uit Vlissingen zijn al een maand lang bezig om in het leegstaande Polderhuis in Westkapelle ze ven oorlogssituaties na te bou wen. De donkere, smalle loop graaf, inclusief een Duits mitrailleursnest, is bijna af. Een aantal nagebootste arbeiders woninkjes wacht nog op verdere realisering. Eind oktober moet de tentoonstelling klaar zijn. Dan komen de bevrijders van weleer. Het is niet de eerste keer dat het Polderhuis als expositieruimte dient. Vijf jaar geleden richtte Daane er een fototentoonstel ling in met tweehonderd illu straties, die de oorlog en de bevrijding van Walcheren be lichtten. Daane kon en kan voor het inrichten van een tentoon stelling over de Tweede Wereld oorlog een greep doen uit zijn eigen collectie en uit de verza meling van Schmetz. De spullen kopen ze op beurzen, maar ook Walcherenaren weten het twee tal te vinden met allerlei souve nirs uit de bezettingsjaren. Brabant „We willen een stuk geschiede nis laten zien over de bevrijding van Walcheren", vertelt Sch metz. „Als je nu iets te weten wilt komen of iets wilt zien over de Tweede Wereldoorlog, dan moet je naar Brabant. Op Wal cheren is er helemaal geen mu seum, terwijl hier juist zoveel is gebeurd. Iedereen weet van de landing in Arnhem, maar de landing van de geallieerden in Westkapelle is zeker zo interes sant geweest." Mede-inrichter Daane vult aan dat er nu gene raties zijn die de verschrikkin gen van de oorlog niet hebben meegemaakt. Juist voor hen willen de twee bouwers de ge schiedenis levend houden. Inspiratie Daane en Schmetz hebben idee- en voor hun tentoonstelling op gedaan in drie musea: Domein Raversijde in Oostende, Diekirch in Luxemburg en Am- bleuse in Frankrijk. Deze drie hebben taferelen uit de Tweede Wereldoorlog nauwgezet nage bouwd, compleet met origineel oorlogsmateriaal, kleding, pamfletten en etalagepoppen met uniformen. De houten loop graaf laat al een beetje zien hoe de expositie er uit gaat zien. Toekomstige bezoekers moeten door een smalle gang lopen, on der een camouflagenet. Aan weerszijden van het bouwwerk bevindt zich een klein stafka mertje en een munitieopslag. Halverwege is een mitrailleurs nest te zien, gecamoufleerd met echte bomen en zand op de grond. „We hebben de loopgraaf iets aangepast", vertelt Daane. „Mensen met een rolstoel moe ten er ook doorheen kunnen. Maar voor het overige is hij pre cies nagebouwd volgens de Duitse voorschriften van toen. Voor de munitieopslag hebben we zelfs originele Duitse golf platen gebruikt." Schildering In het lege Polderhuis is het nog een onbeschrijflijke rommel van hout, gereedschappen en ander materiaal. Uiteindelijk moeten er zeven tafereeltjes ko men, variërend van het interieur van een bunker, een veldkeu ken, een mini-onderzeeër en als klap op de vuurpijl een grote schildering van de landing op Westkapelle, dat moet overlo pen in een strand, compleet met versperringen en een weasel, een gepantserd amfibievoer tuig. Daane en Schmetz hebben één groot probleem. Om de schilde ring (zestien meter lang, 2,5 me ter breed) waarheidsgetrouw te laten zijn, hebben ze een goede (amateur)schilder nodig. Die hebben ze nog niet gevonden. „We willen de landingsvloot la ten zien, duinen aan twee kan ten afgebrokkeld, radarposten, een stuk van een anti-tankmuur en een molen. De schildering moet overlopen in het landings strand." Daane en Schmetz ho pen ('het is toch een uitdaging') nog iemand te vinden. MIDDELBURG Zomerfeest - Medewerkers en vrijwilligers van het verzor gingshuis Sint Wïllibrord in Middelburg houden zaterdag29 augustus een zomerfeest. Tus sen 10.00 en 16.00 uur vinden er aan de Bachtensteene verschil lende activiteiten plaats. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er zijn proble men met de riolering van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De toiletten lopen over. Er wordt hard gewerkt aan de oplossing van de problemen. Tot die tijd mogen de toiletten niet worden gebruikt worden. Gisteren was dat vooral lastig voor de standhouders op de hobby- en creatiefmarkt op het plein voor de kerk. Normaal ge sproken mogen zij gebruik ma ken van de toiletgroep in het kerkgebouw. Het sanitair werd begin jaren door eigenaar Stichting Oude Zeeuwse kerken aangebracht. Nu bleven de toi letdeuren hermetisch afgeslo ten. De expositie in de Nieuwe Kerk is wel toegankelijk. „Het probleem speelt al een paar jaar", vertelt B. C. Ma- thijssevan de plaatselijke werk groep van de stichting. Deze beheert de kerk namens stichting. „Alleen gaf het voor enkele weken alleen grote hoosbuien problemen J komt de hele boel al veel sneli naar boven. De toiletten kunn nu echt niet gebruikt worde We hopen dat het snel opgelo kan worden, want voor ons" het een vervelend probleem.'' Hoe hoog de kosten van repar tie van de riolering zullen ut pakken, is volgens Mathijs nog niet te zeggen. „Dat hanj er vanaf hoe snel ze de oorzau vinden en de zaak kunnen he1 stellen. Bij mijn weten is datm niet gebeurd. Ze zijn nu naastl kerk aan de Meelstraatkantaï het graven." Als het probleem op het terre van de kerk zit, is het voor reh ning van de stichting. Is eendi fect aan de riolering in de strai de oorzaak van de ellende, ds draait de gemeente Schouwe: Duiveland op voor de kosten Dertienvoudig landskampioen Kees Verplanke met zijn modelhelikopter. foto Charles Strijd door Jan van Ommen IJzendijkenaar met modelhelikopter naar Europees kampioenschap door Piet Kentin IJZENDIJKE - Voor Kees Ver planke uit IJzendijke wordt de derde week van augustus mis schien wel de mooiste van het jaar. Dan doet hij mee aan het Europees kampioenschap vlie gen met modelhelikopters in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Tot nu toe is een zesde plaats de hoogste score geweest tijdens een Europees kampioenschap. „Ik hoop dat er dit jaar meer in zit", zeg de enthousiaste model vlieger, die sinds 1983 aan alle Europese en wereldkampioen schappen heeft meegedaan en in 1975 zijn eerste vliegtuig zelf bouwde. De ontwikkelingen zijn daarna snel gegaan. Door veel te lezen, van anderen te le ren en te experimenteren met zelfgebouwde toestellen, was hij in 1985 zover dat 'hij echt wist waar hij het over had'. „Als je bij het Nederlands kam pioenschap bij de eerste drie eindigt, mag je meedoen aan de Europese eindstrijd", zegt Ver planke, die dit jaar, in de inter nationale klasse,voor de dertiende keer kampioen van Nederland werd. Zo'n kampi oenschap bestaat uit een aantal verplichte figuren die de radio grafisch bestuurbare helikopter moet uitvoeren. Een dubbele looping, dubbele rol en stilhan- gen in de lucht zijn er een paar van. „Je sluit de serie af met een autorotatie. Dan moet je, als het toestel op twintig meter hoogte zit, de motor uitschakelen en in één vloeiende lijn landen op een aangegeven plaats", vertelt Kees. Aan het Europees kampioen schap nemen vijftig modelvlie gers uit bijna alle Europese lan den deel. Er zijn drie klassen. Beginnelingen, gevorderden en de internationale klasse. „De opdrachten zijn ongeveer het zelfde als bij een nationaal kam pioenschap, alleen komt hier nog een extra finale achteraan voor iedereen die bij de beste drie eindigt na de series. Die fi nale of fly-offs zoals wij ze noemen, vormen een extra moeilijkheidsgraad en zijn een attractie voor het publiek." Snelheid De eerste dag van zo'n Europees kampioenschap bestaat uit het inspecteren van de modellen. De toegepaste techniek, gebruikte zender, frequentie en registratie worden door een aantal deskun digen geconti'oleerd. De tweede dag wordt gebruikt voor een proefvlucht, waarbij de toestel len snelheden van 120 tot 150 kilometer per uur halen. „Daar na moet je aan de bak. Je hebt negentig minuten om een be paald figuur te vliegenDoe je er langer over dan krijg je punten in mindering. In totaal vlieg je vier ronden in vier dagen. Per dag moet iedereen op een ander tijdstip vliegen. Dat wordt ge daan om elke deelnemer zoveel mogelijk onder gelijke weers omstandigheden te laten vlie gen. Wind kan namelijk een be- hoorlijk storende factor zijn." Wanneer de uitslag bekend ge maakt is en de prijzen zijn uitge reikt volgt een gezamenlijk banket voor organisatie en deel nemers. „Dat is vaak een hele plezierige avond waarop je nog eens met iedereen kunt napra ten." De hobby van Kees Verplanke is er een waarbij je het van je fou ten moet hebben. „Daar steek je veel van op. Als er een heli crasht ga ik niet in een hoekje zitten treuren maar probeer de reparatie zo uit te voeren dat het de volgende keer niet meer ge beurt. Daardoor hoop ik een stapje voor te blijven op mijn concurrenten", besluit hij. DEN HAAG - De nieuwe minis ter van Natuurbeheer (LNV), H. Apotheker, zal grootgrondbe zitter C. Moolenburgh op de Kop van Schouwen mogelijk een fors schadebedrag moeten betalen, omdat het landgoed na invoering van de jachtwet in waarde is gedaald. Dat is het ge volg van een gisteren door de Raad van State gepubliceerde uitspraak. De familie Moolenburgh spande een rechtszaak aan tegen LNV omdat na invoering van de jachtwet de jachtmogelijkhe- den op het landgoed De Vlucht heuvel fors zijn ingeperkt. Het landgoed van de erven van Moolenburgh is 89 hectare gi'oot en maakt deel uit van het na tuurmonument de Kop van Schouwen. In 1994 verleende LNV aan C. Moolenburgh een vergunning om in het natuurge bied te mogen jagen. Volgens die vergunning mag er echter alleen op konijnen, fazanten en hout duiven worden gejaagd. Vóór 1994 mochten de Moolen- bui-ghen op het landgoed op tal van dieren jagen, zoals smien ten, houtsnippen en patrijzen. Moolenburgh stapte naai- 4 Raad van State omdat het it| nisterie weigerde een schalij vergoeding van zo'n 1001"! gulden uit te keren ter compel, satie van de waardedaling v=j het landgoed, dat bij verkof' twee miljoen gulden moet c:j brengen. Tijdens de zitting van de rech? zaak in april zei LNV-wooij voerder H. Revoort dat de scM de pas kan worden vastgestft als het landgoed wordt kocht. Revoort tekende aantj het tot nu toe aan Moolenbura uitgekeerde schadebedrag 4 1890 gulden voldoende is. j De Raad van State meent ecb'4 dat het landgoed nu al i n waasj is gedaald en dat Moolenbui^j eigendomsrechten zijn aanM tast. Het rechtscollege is hetBj eens met de minister dat 4J waardedaling pas bij verkflj van het landgoed zal blijk^ Het ministerie zal nu opnitfj een besluit moeten nemen de aanvraag van de schadevtj goeding van Moolenburgh-Gj de precieze omvang van waardedaling vast te kunfll stellen zal er eerst een onaftoj kelijke onderzoek moeten ij men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32