Nachtbezetting politie voldoende PZC PZC Botanisch paradijs in hart Antwerpen Goes' wegdek glad door oliespoor zeeland 17 Goese burgemeester Van der Zaag ziet geen reden tot ongerustheid Politie snapt 54 hardrijders Fietsster (73) gewond Goese aluminiumdieven gepakt Discoapparatuur voor Stimulans Diefstallen uit auto's Kapelle Tas met dure spullen weg Prijzen voor verzorgde tuinen Skeelerend jongetje gewond Slachtofferhulp bereikt minder allochtonen zuider £1 buren Grote vluchtvertragingen duperen vakantiegangers Raad van State staat aanleg leiding door Markiezaatsmeer toe Inbraakgolf in straat Overslag Politie grijpt drankrijders in de kraag woensdag 5 augustus 1998 HoorRenéSchrier GOES - In de gemeenten Goes en Borsele gebeurt het nooit dat er 's nachts maar één politie agent in een auto surveilleert. In de gemeenten Tholen, Kapelle en Reimerswaal gebeurt dat wel eens. Dat antwoordt de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag op vragen van de CDA- raadsfractie in die gemeente. Het CDA is bezorgd over de po- litiebezetting op de Bevelan- den. Aanleiding is onder meer een vergadering die onlangs in Heinkenszand werd gehouden en waarin politiemensen hun zorg uitten over de bezetting. Uit zijn beantwoording klinkt door dat het vooral in zijn eigen gemeente Goes en in Borsele goed geregeld is. Uit het antwoord van de Goese burgemeester - hij is tevens voorzitter van het politiedis- tnct Oosterscheldebekken - blijkt dat hij geen reden tot on gerustheid ziet. Zo maakt hij duidelijk dat de bezetting van de basiseenheid zuid (Goes en Borsele) in de maand mei hoger was dan in het districtsbeleids- plan was aangegeven. Volgens het beleidsplan moest de bezet ting in de maand mei 142 uren GOES - Bij snelheidscontroles in Kapelle en Kruiningen heeft de politie dinsdag in totaal 54 vastgesteld. de Postweg in Kapelle reden half acht en negen uur 's ochtends 220 voertuigen de ra dar voorbijPrecies tien procent daarvan reed te snel. De rapste overtreder haalde 88 kilometer per uur terwijl ter plaatse vijftig de limiet is. laatste geldt ook voor de in Kapelle. tussen half elf en twaalf gemeten. Van de 348 auto's er zeventien te snel. Kruiningen stond de meetap aan de Oude Rijksweg, 12.30 en 14.00 uur. Van de 575 auto's die langsreden gingen ;r vijftien te snel. Op de Oude lijksweg mag 80 kilometer per iur worden gereden. De snelste overtreder reed er 119 per uur. per dag zi j nVoor de zaterdag en zondag geldt een weekeindebe- zetting van driehonderd uren per weekeinde. In totaal komt dit neer op 4482 uren minimum bezetting in de maand mei. De werkelijke bezetting was vol gens Van der Zaag 5128 uren en dat was 14,4 procent hoger dan de vereiste minimumbezetting. Minimum Verspreid over het hele gebied (Oosterscheldebekken) is de mi nimumbezetting op straat vast gesteld op vi j f surveillancevoer tuigen met een tweehoofdige bezetting. Voor de basiseenheid zuid geldt dat er altijd twee sur veillancevoertuigen 's nachts aanwezig zijn. Dit sluit echter niet uit, antwoordt Van der Zaag, dat in bepaalde delen van de politieregio Oosterschelde bekken 's nachts slechts één po litieauto beschikbaar is. Het is de bedoeling dat de nachtsurveillances altijd door twee politiemensen in een auto worden uitgevoerd. ..Binnen de basiseenheid oost (Tholen, Ka pelle, Reimerswaal) komt het sporadisch voor dat een mede werker, bijvoorbeeld in geval van ziekte van de geplande col lega, de keuze maakt om alleen de dienst te draaien in plaats van een college van elders op te halen of hierbij aan te sluiten. Deze keuze wordt eveneens af en toe gemaakt als de tweehoof dige nachtbezetting afkomstig is van verschillende plaatsen van tewerkstelling. Deze situa tie doet zich niet voor in de ba siseenheid zuid. Daarbestaatde nachtsurveillance altijd uit een tweehoofdige bezetting. Wijkzorg Overigens laat Van der Zaag nog weten dat de versnelde invoe ring van de wijkzorg niet door kan gaan. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat er te weinig politiemensen beschik baar zijn. De hiervoor vereiste capaciteit is dit jaar nog niet aanwezig. Die capaciteit be draagt namelijk 3,5 volledige arbeidsplaats, terwijl er twaalf nodig zijn voor de wijkzorg. Daarnaast heeft de onderne mingsraad een aantal rand voorwaarden gesteld aan de totale bedrijfsvoering en rechtspositie, die leiden tot uit stel van het project wijkzorg. door Mieke van derJagt GOES - De politie is op zoek naar degene die dinsdagoch tend een oliespoor heeft ge trokken van de nieuwe roton de Tiendenplein tot aan de Ringbrug in Goes. In de vroege ochtend kreeg de politie ver schillende meldingen van het oliespoor, dat de het wegdek van de Ringbaan glad maakte. De brandweer was een uur be zig om het spoor te verwijde ren. Volgens een woordvoerder van de politie kan het makke lijk dat de veroorzaker van het spoor helemaal niet gemerkt heeft dat er olie uit de motor liep. „Dat gebeurt dan pas la ter als de motor het begeeft wegens gebrek aan olie." Als de veroorzaker van het olie spoor zich meldt, kunnen de kosten bij diens verzekering worden verhaald. foto Willem Mieras GOES - Een 73-jarige fietsster uit Goes is dinsdag om 17.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Louise de Collig- nylaan in haar woonplaats. Zij werd aangereden door een achteropkomende 53-jarige bromfietser uit Goes. Hij had de vrouw te laat opgemerkt. De fietsster kwam bij de botsing ten val en werd vanwege haar verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes voor nader onder zoek. GOES - De Goese politie heeft twee inwoners van die stad aangehouden voor de diefstal van tien kilo aluminium. Dat hadden ze gedaan bij een bedrijf aan de Van Hertumweg in hun woonplaats. De twee daders kregen een proces-verbaal. GOES - De Goese stichting voor sociaal-cultureel werk Sti mulans heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van zesduizend gulden gekregen voor de aanschaf van discoappa ratuur. Het geld van het fonds is onder meer afkomstig uit de Lotto en de Krasloterij KAPELLE - Verschillende inwoners van Kapelle hebben dinsdag bij de politie aangi fte gedaan van diefstal uit hun au to. Dat moet gebeurd zijn in de nacht van maandag op dins dag. De wagens stonden geparkeerd in de Coxstraat/Elstar- straat en de Odinstraat. Uit de voertuigen worden radio-cd- spelers en telefoons vermist. GOES - Een 27-jarige inwoner van Beek-Ubbergen mist sinds dinsdag een fotocamera en een videorecorder ter waar de van 1250 gulden. Hoe het is gebeurd weet hij niet, maar in de drukte op de Grote Markt van Goes was hij ineens een tas met die apparatuur kwijt. 1 MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft vier cadeau bonnen overhandigd aan de winnaars van de tuinwedstrijd. De familie Carol uit de Jasmijnstraat en familie Le Due uit de Lebestraat kregen elk honderd gulden voorde manier waarop zij aandacht besteden aan hun tuin. De families Van Vliem uit de Meanderlaan en mevrouw Wabaven uit de J. van Reigers bergstraat kregen elke vijftig gulden voor hun mooie balkon. Woongoed Middelburg schreef in juni een tuinwedstrijd uit voor al haar huurders. Zo'n 45 van hen gaven zich op, Bewoners die hun tuin verwaarlozen kunnen daar sinds kort op worden aangesproken door de buurtbeheerster. Zij schrijft eventueel ook een brief, waarin zij meedeelt over de tuin te komen praten. Dat heeft, leert de ervaring, effect. Woongoed Middelburg heeft gereedschap aangeschaft, dat huurders bij de buurtbeheerder kunnen leden. VOGELWAARDE-Een tienjarig jongetje is maandagmiddag tijdens het skeeleren op de Bossestraat in Vogelwaarde ern stig gewond geraakt. Op het moment dat hij werd ingehaald door een auto. die werd bestuurd door een 66-jarige inwoon ster van Vogelwaarde, maakte hij een manoeuvre naar links. Het jongetje kwam ten val en is met hoofd- en voetletsel per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. /LISSINGEN - De bureaus 'oor Slachtofferhulp bereiken 'eel minder allochtonen dan mtochtonen. Toch is de behoef- e aan deze vorm van hulpverle- bij allochtonen minstens groot. blijkt uit een onderzoek van Willem Pompe Instituut, dat opdracht van het Ministerie Justitie is uitgevoerd.In de erste plaats doen allochtonen oinder vaak aangifte dan au- ochtonen. Allochtonen die wél op het poli- iebureau terechtkomen, wor- len, volgens het onderzoek, oinder vaak doorverwezen Slachtofferhulp. Hoewel geacht worden ieder- en te wijzen op de mogebjkheid an slachtofferhulp, blijkt dat de helft van de aangiften de genten zelf de vragen over de invullen. Vooral ichtbaar aangedane slachtof- ers worden doorverwezen, Taktische hulpvragers veel linder. lit het onderzoek komt naar oren dat juist bij allochtonen hulpvraag vaker praktisch emotioneel is. redactie midden-zeeland Voorstad 22 4461 KN goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J, Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Nuibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers m.p.t. Sep A.A. van der Sluis centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Bart De Clerck Den botanique. Zo spreken de Ant werpenaars wanneer ze het over hun Plantentuin hebben. De inwoners van de Scheldestad beschouwen dit stukje groen in het midden van de stad inderdaad een beetje als hun eigen be zit. want zowat alle toeristen laten deze plantenoase in de Leopoldstraat links liggen, onwetend als ze zijn over de bloemenpracht die dit longblaasje in het drukke centrum herbergt. De plan tentuin vierde vorig jaar zelfs zijn twee honderdste verjaardag en is daarmee ouder dan België zelf. Dat verdient in derdaad een bloemetje. De vijf groenwerkers spreken allemaal met fierheid over hun 'botanique'. De glazen van mijn bril dampen onmiddel lijk aan als ik samen met brigadier Paul De Bont de tropische serre betreed. „Dat is normaal. De vochtigheidsgraad draait hier altijd rond de negentig pro cent", hoor ik hem zeggen terwijl ik op de tast een weg zoek door het weelderi ge uitheemse groen. Wanneer het zicht een beetje opklaart, merk ik dat we niet alleen zijn in de enorme glazen kas. Een twintigtal stu denten van de afbeelding beeldende kunsten van het Antwerpse Sint-Ma- ria-instituut zitten hier en daar ver scholen achter een blad of een struik. Geconcentreerd proberen de jongeren de plantenpracht zo goed mogelijk te aquarelleren. Ondertussen neemt de opzichter van de plantentuin me mee naar enkele speciale groene exempla ren. Hij wijst in de richting van een merkwaardig uitgegroeide varen struik. „Deze komt nog uit Belgisch Congo. En hiernaast staat een sinaas appelboom in de volle grond, Maar je kan er niet van eten. want de vruchten zijn verschrikkelijk zuur", waarschuwt De Bont. Hij heeft duidelijk al eens ge proefd. Palmboom „Een heleboel exotische soorten staan hier in de volle grondVoor sommige ge wassen vormt dat op den duur een pro bleem. Neem nu die palmboom. Die zal er volgend jaar spijtig genoeg aan moe ten geloven. We hebben al enkele malen de bladeren moeten verwij deren omdat hij door het dak groeide. Hij wordt in stukken gezaagd, maar er staat al een andere klaar. Zo gebeurt het ook regel matig dat mensen kamerplanten bren gen die te groot worden. Ze zijn altijd welkom, want als we ze hier met kwijt kunnen zijn er nog stadsgebouwen ge- noeg die een beetje groen kunnen ver dragen." Het personeel van de Antwerpse plan tentuin verzorgt zelf de rondleidingen. „Als ik sommige stadsgidsen bezig hoor, moet ik af en toe lachen als ik hoor wat ze de bezoekers durven wijsma ken", grinnikt De Bont. „Soms ver spreiden ze het fabeltje dat de tuin al bestaat sinds 1300, hoewel dat hele maal niet klopt. Een andere veel ge hoorde kwakkel gaat over het vijvertje. Daar wordt van gezegd dat het een echoput was of dat er bloedzuigers in werden gekweekt voor gebruik in het nabijgelegen ziekenhuis." Vandalenstreken De jongens van de Plantentuin vinden dat de vandalenstreken de jongste jaren een beetje afnemen Diefstal komt niet zo veel voor, maar af en toe verdwijnt er toch een uniek exemplaar. De Bont her innert zich het best de diefstal van een cactus uit de serre die speciaal voor de stekelige planten werd ingericht. „Ze gingen aan de haal met een ferm uit de kluiten gewassen schoonmoedersstoel Een cactus van dertig centimeter hoog waar je met moeite met je twee handen rond kan.Als de gids mij even later een joekel van een schoonmoedersstoel aanwijst, begrijp ik meteen hoe het beestje aan zijn ironische naam komt. Met een beetje fantasie zou je er een zit meubel in kunnen herkennen dat van wege de veelvuldige stekels alleen voor schoonmama's bestemd kan zijn. Het zenuwcentrum van de Antwerpse Plantentuin is zonder twijfel de zaad kamer. Op een grote tafel in de droge ruimte liggen duizenden zakjes. Ge vuld met zaad uit de tuin zullenze spoe dig worden verstuurd naar plantentui nen over de hele wereld. Botanische centra uit alle windstreken wisselen hun geoogste kiemen uitgebreid uit. Het park aan de Leopoldstraat levert zaadjes aan 580 parken in 66 landen. „Dat gebeurt volledig op basis van ruil handel. Er komt geen geld aan te pas", garanderen de mannen van 't zaad. Op hun bureau üggen postpakketjes uit de gekste plaatsen. Een bruin beduimeld pakje van de Hortus Botanicus uit Hanghzou (China), zakjes uit Tsjechië, Stuttgart, Dijon... vaak niet groter dan een theebuiltje. De plantentuin in de Leopoldstraat, groen longetje in Antwerpen. foto Wim Daneels door Bart De Clerck Belgische reisbureaus krijgen steeds meer klanten over de vloer met de mededeling: „Met Virgin willen we niet vliegen." Dat heeft alles te maken met een stevige brok charter-ellende die een aantal va kantiegangers recent aan den lijve mochten ondervinden. Zo'n 350 passagiers boekten een vlieg reis naar het Griekse eiland Rhodos. Virgin huurde hiervoor een toestel bij het Ierse bedrijf Aer Turas. De vlucht ging ongeveer op tijd van start, maar zette boven Duitsland opnieuw koers naar de Belgische luchthaven Zaven- tem. Een van de drie motoren van het vliegtuig sputterde tegen. Reizigers moesten het stellen met bitter weinig informatie en brachten de nacht door in luchthavenhotels. De dag nadien ging het voor de vakantiegangers alsnog richting zon. Een tiental dagen later was de verba zing van de passagiers groot toen bleek dat ze met precies hetzelfde toestel naar huis zouden worden gevlogen. Acht rei zigers waren eerst met geen stokken in het Virgin-toestel te krijgen. Vijf van hen gaven later toch toe. De drie ande ren betaalden uit eigen zak een andere vlucht via Düsseldorf Volgens het Belgische magazine Test- Aankoop rezen de vertragingen tijdens de maand juli de pan uit. „Vakantie gangers werden het slachtoffer van on aanvaardbare vertragingen die oplie pen tot tien uur en meer. Koploper bleek Virgin Express." Het verbruikersmaga zine wil dat de overheid een vergoe dingsregeling uitwerkt voor reizigers die de dupe worden van vluchtvertra gingen. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft gisteren het Hoogheem raadschap van West-Brabant groen licht gegeven voor de aan leg van een nieuwe afvalwater persleiding door het natuurmo nument Markiezaatsmeer- Zuid. De bezwaren van de Stichting Noord-Brabants Landschap (NBL) tegen de pijp achtte het rechtscollege niet ontvankelijk. Het NBL. die vreest voor aan tasting van de waardevolle Woensdrechtse Duintjes, dien de de bezwaren tegen de aanleg te laat in. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) moest volgens de bestuurswet op 27 mei 1995 een besluit nemen op de aanvraag van het hoogheemraadschap voor de aanleg van de pijplei ding. Maar LNV deed dit pas op 10 oktober 1995. Het NBL dien de het bezwaarschift op 15 no vember in. Toch vindt de Raad van State dat 27 mei als besluitdatum moet worden gezien. Daardoor valt het bezwaarschrift van het NBL van 15 november ruim schoots buiten de beroepster mijn. Het rechtscollege vindt met dat het NBL daardoor is be nadeeld, omdat de milieuorga nisatie in 1994 en 1995 regelma tig overleg heeft gevoerd met het hoogheemraadschap over de aanleg van de pijp. Het NBL wist dus van de aanvraag en had moeten weten dat de bezwaar termijn op 27 mei inging. Schakel Het. gaat slechts om drie kilome ter pijpleiding. De pijp vormt de noodzakelijke schakel in de 56 kilometer lange afvalwater persleiding van Moerdijk naar een zuiveringsinstallatie bij Bergen op Zoom. Het hoog heemraadschap heeft haast met de aanleg omdat anders de af voer van afvalwater van het in- OVERSLAG - In drie woningen aan de Keizerputstraat in Over slag is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Politie woordvoerder W. de' Vos heeft sterke vermoedens dat het steeds dezelfde dader(s) betreft. Het onderzoek hiernaar is nog in volle gang. dustrieterrein in Moerdijk in gevaar komt. De nieuwe pijplei ding, die naast de oude komt te liggen, zal in 1999 in gebruik worden genomen. Het NBL hoopte dat de Raad van State een stokje zou steken voor de graafwerkzaamheden in de Duintjes, waar zeldzame plantengemeenschappen voor komen. Voor het NBL betekent de aanleg van de pijp een grote tegenvaller. Het NBL wees er tijdens de zit ting in april op een goed alter natief te hebben voor het Mar- kiezaatstracé. Volgens de natuurorganisatie hadden de Duintjes kunnen worden ont zien als het hoogheemraad schap voor het zogeheten 'Lin- donk-tracé' had gekozen. Dit ligt aan de andere kant van de dijk. GOES - Verschillende automo bilisten zijn op Zuid-Beveland in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op het rijden onder invloed. Om tien minuten over twaalf werd een 26-jarige inwoner van Goes op de 's-Heer Hendrikskinderendijk in zijn woonplaats aangehouden. Hij bleek met een promillage van 1,1 te rijden. Het was al de derde keer is binnen een jaar dat de politie hem betrapte op rijden met teveel drank achter de kie zen. Hij kreeg een proces-ver baal, een dagvaarding en een rijverbod voor vier uur. In de Ravensteinlaan in Kloe- tinge was het eveneens prijs. Daar ging het om een 32-jarige inwoner van Kloetinge. Hij had een promillage van 1 en kreeg een dagvaarding en een rijver bod van vier uur. Omstreeks vijf minuten over twee betrapte de politie in de Piet Heinstraat in Goes een 27- jarige inwoner van 's-Graven- polder. Hij had ook een promil lage van 1 en kreeg een dagvaar ding en een rijverbod van vier uur. Op de A58 ter hoogte van Kruiningen trof de politie ook een dronken automobilist aan. Dat gebeurde tegen twee uur Het ging om een 52-jarige Belg. Hij blies 280 milligram per liter terwijl 220 de limiet is. Hij kreeg een transactie en een rijverbod van een uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31