Randon spoort verstekelingen op Aldi versterkt winkelbestand Axel Queeste naar het ideale kunstwerk Panfluitconcert in Domburgse kerk Venezolaanse gitarist treedt op in Zeeland Arbeidsvoorziening vindt personeel voor betonfabriek tunnel Houtskooltekeningen j van een passant zeeland 16 Beveiligingsbedrijf werkt nauw samen met marechaussee ondernemend zeeland kunst cultuur woensdag 5 augustus 1998 door Jacques Cats VLISSINGEN - Na een korte periode van betrekkelijke stilte zijn er in één weekeinde weer enkele tientallen migranten betrapt bij een illegale passage van de Nederlandse water- grens bij Vlissingen. Eerder dit jaar werd een groep van ruim zestig vreemdelingen aange houden. Het gezelschap had zich ver schanst in trailers met Enge- De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie vaji de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Vlaggenschip De Ruyter in nieuwe bistro VLISSINGEN - Aan de Smal- lekade 13 in Vlissingen is gis teravond, dinsdag, het restau rant De Zeven Provinciën geopend dat is genoemd naar het illustere oorlogsschip van Miehiel de Ruyter. Eind augus tus vindt de officiële opening plaats. Maritiem schilder Jan de Que- lery vervaardigt speciaal voor dit restaurant een schilderij van 1,5 bij 2,5 meter met daar op het befaamde schip uit de zeventiende eeuw. Omdat dit echter nog niet ge reed is, maar de rest van het restaurant wel paraat is voor de eerste bezoekers, besloten eigenaren Geert Meijering en Martij n van der Walle de deu ren nu reeds te openen. De keuken van de luxe bistro is vanaf 17.00 uur open. Van der Walle werkt in de keuken en was tot voor kort werkzaam in de Campveerse Toren in Veere, net als de bedri j fsleider van het nieuwe restaurant, Marco Tax. In De Zeven Provinciën wer ken vijf personen. land als bestemming. Nadat het in Vlissingen rustig was ge worden op het mensensmok- kelfront. werden er weer meer activiteiten waargenomen in Hoek van Holland en IJmui den. „Het zijn golfbewegingen. Telkens weer wordt een andere plaats als uitvalsbasis be schouwd. Je proeft er een stuk je organisatie achter". Tot deze vaststelling komt Er- win Reijnders, regiomanager van Randon Beveiliging. De NV Haven van Vlissingen heeft het particuliere bedrijf inge huurd om op twee locaties in het Vlissingse havengebied be wakingswerkzaamheden uit te voeren. De activiteiten worden nu toegespitst op het voorko men dat mensen zich als verste keling verschansen aan boord van de Dartlinevrachtdienst op Engeland. De Engelse overheid stelt rederijen financieel aan sprakelijk voor het aan wal brengen van verstekelingen. Vangsten De verscherpte controle zet zo den aan de dijk. De vangsten geven dat aan: „We hebben nachten van zeven tot tien man." Uit het feit dat er on danks het toezicht toch nog heel wat personen Engeland langs illegale weg bereiken, leidt de Randon zegsman af dat het om flinke aantallen mi granten gaat, zowel mannen als vTouwen. Het gebruikelijke beeld is dat de verzegeling van trailers wordt losgemaakt, waarna men zich in het interi eur verstopt. Waar en wanneer dat gebeurt, is nog onduidelijk. Dat kan vooraf gebeuren of bij het opstellen van de vrachtwa gens na de nachtcontrole. Bij de opsporing van personen zet de beveiligingsdienst hon den in die zijn gespecialiseerd in de waarneming van mense lijke geuren. De beveiligings firma werkt nauw samen met het Koninklijke Marechaussee. Randon doet de signalering waama de marechaussee de mensen oppakt. Om de verste kelingen het moeilijk te maken, zijn op het Dartline-terrein in middels ook technische aan passingen gedaan: meer hekwerk, prikkeldraadver sperringen en verlichting. Een medewerker van Randon Beveiliging inspecteert in de Vlissingse haven de onderzijde van een trailer. foto Lex de Meester door Barend Pelgrim AXEL - Het winkelassorti ment in Axel wordt vandaag uitgebreid met een Aldi-vesti- ging. Het nieuwe filiaal aan de Tuinstraat maakt deel uit van het nieuwbouwproject rond het Molenbolwerk. Het levens- middelenbedrijf onder de ap partementen van de zoge naamde Bastionresidentie heeft een verkoopoppervlak van 600 vierkante meter. Wat opzet, uitstraling en assorti ment betreft wijkt de Axelse vestiging niet af vande andere Aldi-markten. Er is onder an- dere voor de Tuinstraat geko zen vanwege de goede bereik baarheid en vanwege de ruime parkeermogeli j kheden. Ter gelegenheid van de opening wordt een folder verspreid om klanten uit te nodigen een kijk je te komen nemen en een kop koffie te nuttigen. Voorzitter van de Axelse winkeliersver eniging Axclusief T. Marteijnis tevreden met de komst van de nieuwe Aldi en denkt dat het een versterking van het win kelarsenaal van het centrum betekent. „Uit een consumen tenenquête die we met Axclu sief enkele jaren terug hebben gehouden bleek al dat er be hoefte bestaat aan een dergelij ke winkel. De prijszetting van Aldi werd als een gemis ei-va ren; dit voorziet duidelijk in een behoefte." Marteijn wijst erop dat de toe voeging van de Duitse grootgrutter positief is voor het hele winkelassortiment van Axel. „Goed dat de winkel vrij centraal ligt naar het centrum, vlak tegen het gebied van de detailhandel. Het collectief middenstanders vaart hier wel bij." De voorzitter hoopt echter op meer ontwikkeling aan de Tuinstraat. „Vanuit de Tuin straat bezien is dit een mooie opening en een kosmetische verbetering. Het zou mooi zijn als er aan de achterkant van de Albert Heijn nu nog een Retourette komt. Voor de consument wordt het dan allemaal nog aantrekkelij ker." door Ben Oerlemans DOMBURG - Het blijkt onmo gelijk voor de panfluit een spe cifiek oorsprongsgebied vast te leggen. Het instrument duikt namelijk op verschillende plaatsen en in verschillende cul turen over de hele wereld op. Vanavond, woensdag, bespelen Constantin Moroi en Gebriel Dorin dit instrument in de her vormde kerk in Domburg. De benaming Panfluit ontleent het instrument zich aan de Griekse herdersgod Pan. Een overgeleverde sage verhaalt hoe de nimf Syrinx, achtervolgd door Pan (half mens, half gei tenhok) de goden om hulp smeekte. Deze veranderen haar in een rietstengel, waaruit de herdersgod een fluit snijdt om daarop zijn liefdesverdriet tot uitdrukking te brengen. De klank van de panfluit is ons vooral vertrouwd door de mu ziek van de vele Indiaanse folk- loregroepen in de verkeersvrije straten van onze binnensteden. Roemenië In geen enkel land evenwel ge niet de panfluit zo'n grote be kendheid als in Roemenië en nergens anders is dit instru ment. evenals de volksmuziek, zo thuis in de concertzalen. De Roemeense panfluit, die zich door een gebogen vorm van de anderen onderscheidt, onder ging evenals het panfluitspel sinds de tweede helft van deze eeuw een belangrijke, verdere ontwikkeling. Uit deze traditie stammen de huidige Roemense panfluitvirtuozen. De keuze voor een kerk als con certruimte beantwoordt op een bijzondere wijze aan de klank van dit instrument. Het wordt dan ook veelvuldig in het kader van religieuze en meditatieve muziek ingezet, vaak begeleid door het verwante orgel. Constantin Motoi is een beken de Roemeense panfluitist. Hij is opgeleid door de virtuoze Geor ge Zamfir en zijn fascinerende en unieke manier van spelen is het resultaat van een ongewoon talent en veel vlijt. Motoi houdt ervan, om net als Zamfir de oude volks- en herdersliederen in zijn muziek te verwerken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV's in Domburg en Oostka- pelle en kosten daar 20 gulden. Aan de kassa kosten ze 22,50 gulden per stuk. De aanvang is om 20.00 uur. Sjaak Willemsen bij de kapel van Hoogelande, waar hij in de tuin twaalf nonnen heeft neergezet: „Hun weg is niet de mijne." foto Lex de Meester door Piet Kleemans RENESSE - Kenners omschrij ven hem als 'De Paganini onder de gitaristen': Aldo Lagrutta. In het kader van zijn tour door Ne derland doet de gitarist onder meer Brouwershaven en Renes- se aan. Hij brengt Spaanse en Zuid-Afrikaanse muziek Lagrutta werd in 1980 benoemd tot professor aan het nationaal conservatorium in het Venezo laanse Caracas. Die benoeming dankte hij aan het feit dat hij een muziekstudie in drie jaar af rondde, terwijl daar normaal negen jaar voor staat. Daarmee onderscheidde hij zich, omdat hij tot op heden de enige gitarist is in de historie van Venezuela die dat voor elkaar kreeg. Tempo De snelheid van zijn muzikale studie wordt nog overtroffen door het tempo waarin zijn ster rijst. Kenners omschrijven hem als een van de meest vooraan staande gitaristen van deze tijd, die belangrijke internationale prijzen in de wacht sleepte. De Presser Foundation droeg fi nancieel bij aan de publicatie van een boek van de hand van de meester-gitarist, waarin hij col lega-gitaristen leert hoe ze hun techniek kunnen verbeteren. Lagrutta fungeert verder als jurylid bij verschillende inter nationale festivals en concour sen. De gitarist woont tegen woordig in Duitsland en wijdt zich nu helemaal aan het geven van concerten. Het concert op zaterdag 15 au gustus in de Sint Nicolaask,erk in Brouwershaven begint om 20.00 uur. Zondag 16 augustus speelt Lagrutta in de Jacobus- kerk in Renesse (20.00 uur), vrij dag 21 augustus in de kerk in Domburg (20.30 uur), zaterdag 22 augustus in de Jacobskerk in Vlissingen en zaterdag 23 au gustus in Logement De Aveling in Zierikzee (beide om 16.00 uur). door Ben Oerlemans HOOGELANDE - De zoektocht naar de heilige graal, het onbenoembare. Genera ties geleerden, geestelijken en ook kunste naars houden zich hiermee bezig. Sommi gen menen het te vinden. In de vorm van een mooie symfonie, een literair werk dat ze scheppen of een geestelijke doctrine die de verlossing brengt. Alleen de heel groten kunnen daadwerkelijk het Allerhoogste aanraken; het onzegbare in woorden, mu ziek of beelden omzetten. Beethoven is daarvan een voorbeeld, mysti ci van alle tijden ook. Maar voor de meeste kunstenaars blijft het finale doel onbereik baar, blijft het gordijn voor de schatkamer van het heilige gesloten. Sommigen over schreeuwen dat en roepen zich, ondanks al les, uit tot de nieuwe hogepriester van de kunst. Anderen twijfelen, proberen op nieuw, maar hopen ooit een keer een glimp van diepere sferen op de vangen. Sjaak Wil lemsen uit Middelburg is iemand van de tweede categorie. Zijn werk is bijeenge bracht op de tentoonstelling 'Op zoek naar.. en is tentoongesteld in de kapel van Hoogelande Antwoorden Het leven als zoektocht, het kunstleven als zoektocht. Dat is het centrale thema in Wil- lemsens werk. Hij schildert, beeldhouwt en werkt met bronzen vormen. De manier waarop hij de dingen uitdrukt, is zowel con creet als abstract. In de tuin van de kapel staan twaalf nonnen opgesteld. Ze lijken in processie naar een grafkruis te lopen, maar gaan er met een grote boog omheen het bos in. De kappen liggen diep over de hoofden gebogen. Als je ze nadert staan er teksten geschreven op de plekken van de gezichten. Harmonie? God? Jezus? In feite de antwoor den op de grote vragen, maar nu zelf als vraagvorm gesteld. Willemsen: „Deze ant woorden zijn voor mij niet het antwoord. Ze geven slechts een indicatie. Uiteindelijke gaan de nonnen het bos in. Om aan te geven dat hun weg de mijne niet is. Waar ik naar zoek? Dat weet ik niet. Ik heb 'het' niet ge hoord, gevoeld of gezien, maar begin steeds opnieuw, hopend dat het een keer lukt. Willemsen begon twintig jaar geleden met schilderen. „Ik was toen inde WW gekomen. Totaal gefrustreerd en boos. Toen ben ik gaan schilderen en heb als het ware het hele proces rondom de WW door middel van kunst kunnen verwerken en op een positie ve manier om kunnen buigen.Het werk uit die tijd vertoont een fel realistische inslag. Rokende fabrieksschoorstenen, ontevreden mensen. In de kapel zelf staan voornamelijk schilderijen en beeldhouwwerken opge steld die de vragen over leven en dood stel len. „Ik wil een toestand weergeven waarin de kringloop der dingen tot stilstand is ge komen, waarin geboren worden en sterven niet meer zijn. Waaidn de tijd niet meer be staat", vervolgt Willemsen. „Ik ben dus op zoek baar een stilte, licht en rust. Een weten dat onzichtbare dingen zichtbaar maakt, waarin je onhoorbare melodieën hoort, waarin je dingen voelt die niet te voelen zijn en dingen weet die niet te weten zijn." Ei Hij liet zich inspireren door de beeldhouwer Henri Moore. „Ik zag een keer een gehou wen ei van hem in steen en dacht: Dót is het." Steeds opnieuw probeerde Willemsen dit te imiteren, maar het lukte niet. „Uiter mate vervelend", zegt hij, „maar ik ga ge woon door met werken om eens..." Hoewel hij zelf het ultieme in de kunst nog niet heeft kunnen vangen, geeft Willemsen wel aan hoe het niet moet. „De maatschappij met al de collectieve dwang, met dogma's en te gro te commercie, ik weet niet waar ik naar de dood naar toe gg en wat er voor mijn geboor te was. De grote antwoorden hierop hebben gefaald." Even later loopt hij langs twee foto's van op perhoofden. „Ik laat me inspireren door de indianen. De massamoord op dit volk is nog nooit goed aan de orde gesteld en aan het grafkruis in de tuin hangt ook een toespraak die opperhoofd Seattle ooit tegen de blan ken hield. Indianen; een nobel volk, maar ook nu wordt er commerciële sier mee ge maakt door voor een paar gulden per stuk portretten van ze te verkopen die in massa- produktie gemaakt zijn." De kunstenaar blijft verder werken. Zoe kend en hakkend naar het ideaal. Wellicht om ooit tot de conclusie te komen dat, net zoals in indianenlegenden, niet de aan komst, maar de reis het doel is? door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het projectbu reau Westerscheldetunnel van Arbeidsvoorziening Zeeland heeft een groep van 25 mensen gevonden die maandag 24 au gustus aan de slag kan in de Be- tonwarenfabriek Terneuzen. Deze fabriek, die in opdracht van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMS) de ko mende drie jaar vijftigduizend betonnen panelen zal vervaar digen voor de bouw van de Wes terscheldetunnel, is in een periode van vier maanden opge bouwd en zal worden bemand met kandidaten die door het projectbureau van Arbeids voorziening zijn aangeleverd. De eerste 25 zullen de betonfa briek opstarten en gereed ma ken voor de productie. Dat bete kent volgens Hans Pekaar van het projectbureau dat er eerst enkele maanden wordt proefge draaid en dat de kinderziekten aan de installaties moeten wor den verholpen. „Medio oktober wordt de eerste groep mensen door ons aangevuld tot veertig en tegen april volgend jaar ko men er nog eens veertig bij, zo dat in twee ploegen van pakweg veertig man kan worden ge werkt." De wex*vingsplo,eg van Arbeids voorziening Zeeland heeft ei genlijk weinig moeite moeten doen om het personeel voor de betonfabi'iek te vinden. In to taal dienden zich 130 gegadig den voor de werkzaamheden aan. Daarvan zijn er na selectie zo'n 85 van overgebleven. Opleiding De ploeg die nauw betrokken wordt bij de opstart van de be tonfabriek zal niet alleen het betonvak van A tot Z gaan leren, maar ook nog eens door Ar beidsvoorziening een de oplei ding Veiligheid 1 mogen volgen. „Op die manier krijg je niet al leen gekwalificeerde krachten voor dit werk, maar ook mensen die hun positie op de arbeids markt later wat verstevigen. Dat kan de kwaliteit van de ar beidsmarkt in deze regio alleen maar ten goede komen." Volgens Pekaar zal zijn bureau in opdracht van KMS ook op zoek gaan naar personeel die de tunnelboormachines moeten gaan bemannen en betontim- merlieden, die nodig zijn voo; de aanleg van kunstwerken, pjj kaar verwacht ook hier veel re- pons uit de regio. Bouwsector „Wat we hebben gemerkt is ck veel mensen uit de bouwsectö] toch belangstelling hebben vóa het tunnelpi-oject. Het gaat hie om een langdurig project vlak bij de deur. De mensen die we nu hebbe aangeleverd voor de betonfe bliek bijvoorbeeld zijn voe drie jaar verzekerd van wed Dat is een redelijk lange termij en als dan ook nog marktcon forme lonen geboden worden maar dat is een zaak vooroj bouwers - dan zijn mensen ui de bouw toch eerder genegen os in Zeeland te gaan werken das, daarbuiten." Chauffeurs van Arduin Tax doen bod in conflict MIDDELBURG - In het ax beidsconflict tussen de chauj feurs van Arduin Tax en de di rectie van Arduin hebben d chauffeurs gisteren een bod gt 1 daan. De betrokkenen hebbe afgesproken tijdens de ondei handelingen geen mededelix j gen over de voortgang te doen, Volgens de chauffeurs is overleg 'in een ontspannen sfe met respect voor eikaars stan punten' verlopen. Woordvoaj der van de chauffeurs H; Luten zegt positief het ein< sultaat tegemoet te zien. wordt eindelijk naar ons gelubj terd." Beide partijen praten weer m elkaar nadat ongeveer vijftie chauffeurs van Arduin Tax von ge week vrijdag een uur haddf Volgens de chauffeurs houdt: Arduin-directie zich niet as salaris-afspi'aken die zijn g maakt met het ontstaan op 1 ja nuari van dit jaar van Ardm Tax, het vervoersonderdeel va de instelling voor geestelijk gf handicapten Arduin. De mees chauffeurs vallen sinds die d turn onder de taxi-CAO slechter is dan de zorg-CAO,è daarvoor gold. door Sheila van Doorsselaer GROEDE - Jarenlang hield Otto van Os (65) als leraar school- bordkrijt tussen zijn vingers. Zestien jaar geleden verruilde hij dat voor boutskool. Sinds dien kwamen er tientallen houtskooltekeningen, olieverf schilderijen en pastels uit zijn handen. Van Os is, zoals hij dat zelf zegt, een 'self-made man', een speciale opleiding heeft hij niet gehad. Na een hersenin farct sloot hij zich aan bij een te kenclubje en hij merkte dat die verlammende gebeurtenis niet alleen veel gaven bij hem had weggenomen, maar er ook een tje had toegevoegd: een rechter arm die opeens bleek te kunnen tekenen. Van Os woont in Haarlem, waar hij lid is van de bekende teken club Kunst Zij Ons Doel. Elk jaar komt hij een paar maanden naar Zeeuws-Vlaanderen. Daar verblijft hij in een stacaravan op een camping in Cadzand en laat hij zich inspireren door de be weging van water Dit jaar ex poseert hij een gedeelte van zijn collectie in Groede, Markt 25. Van Os werkt voornamelijk in series. Zo hangt er een serie van vier houtskooltekeningen met als ondei-weip het van pijn en afschuw vertrokken gezicht van een negerin in Boipatong, die zojuist een familielid veiTnoord heeft aangetroffen. Van Os w hier zo van onder de indruk a hij deze tekeningen omgez heeft in een reeks olieverfschi derijen. Dikke Annie f)e serie in houtskool die dem me kamer domineert, is de ree! 'Dikke Annie'. Drie naaktpö trettën van een voluptueia Amstex'damse. „Toen ik has zag, was ik meteen weg va haar. Ik voelde me net een jock uit de provincie, zo erg keek; mijn ogen uit, al die lage vlees", zegt Van Os. „Ze is ee pi'ofessioneel model, totaal gee schaamte, prachtig, echt ea moordwijf." Op een tekening Annie wel gekleed. Van Os: moest ik vastleggen, een dik! vrouw met een nepbontjas en: streepjeslegging. Van Os verbleef vijftien jaar: Ameri kawaar hij les gaf in Bc ton. Aan zijn Amerikaan tongval is dat nog te merke „The thing is, i*ust is de essenti Ik heb niet meer nodig dan w papier, houtskool, een gumns tje, wat Syberisch krijt en nfl Alleen dan kan ik werken", ze Van Os. „Ik heb gemerkt dat pas echt iets kan zien als je sfc staat, niet als je er voorbij fiets Je moet voor sommige dings rust nemen om ze goed te kc nen zien. Zien is bezitten ope afstand." Otto van Os met een houtskooltekening van Dikke Annie. foto Charles Stfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30