ROVINCIA COURANT Kabila verliest terrein Snelheidsboete is Zeeuwse agent te gortig Massagraven ontdekt in Kosovo v buitengebied Scherpere controle op mensensmokkel via Zeeuwse havens 4 WEKEN Noodtoestand Athene door branden Artsen vrezen voor leven Vaclav Havel sigintrcrtuin Dijkdoorbraken langs Jangtze v2v//~ Edelenbos eist baan bij Feyenoord f/ Wetlands in de gevarenzone Wall Street gaat fors onderuit VOOR 15,00 JA, ik wil: Politie wist al in 1996 van porno-activiteiten Ulrich mmmumz mum Congo beschuldigt Rwanda van steun opstand r^.: 22° |14° W 2 Vrij zonnig Droog en flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige westelijke wind. Middagtemperaturen rond 22 graden 241e jaargang no. 185 woensdag 5 augustus 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland PRISTINA - Bij de twee weken geleden door Servië ingeno men stad Orahovac, 60 kilome ter ten zuidwesten van Pristi- na, zijn gisteren massagraven met in totaal 567 burgers, van wie 430 kinderen, ontdekt. Dat meldt de Duitse krant Ta- geszeitung. De graven liggen rond 700 me tervan de stadsgrens temidden van wijnvelden en dienden tot dusverre als vuilstortplaatsen. Bulldozers schoven gisteren twee van de vier velden met grond dicht. De burgers zijn gedood na de Servische ver overing van de stad. Hele ge zinnen zijn volgens de corres pondent van de Duitse krant toen uitgemoord. Teams voe ren met vrachtwagens nog steeds lijken aan uit kelders en andere plaatsen, aldus Ta- geszeitung. Servië gaat intussen voort met zijn offensief tegen de separa tisten in de provincie. Het steekt zelfs bossen in brand om te voorkomen dat vluchtelin gen zich daar verzamelen. Vel den met graan en andere gewassen worden ook aange stoken. Zo stegen gisteren dik ke rookwolken op uit de door Servië ingenomen Lausa-val- lei in Kosovo, waar talrijke dorpen van verdreven etnische Albanezen liggen, meldden verslaggevers. Honderden mensen, onder wie veel kinde ren, ontvluchtten het geweld en de in brand staande wonin gen. Servische troepen hadden het gebied tevoren langdurig be schoten. Hun opmars gaat slechts langzaam, doordat on der veel huizen en wegen mij nen zijn gelegd. In Brussel bespreekt de NAVO de verschillende noodopties voor een militaire interventie. ANP/DPA/RTR zie ook pagina 5 T//y. -7J In China zijn langs de rivier de Jangtze de eerste dijken door gebroken, waardoor nog meer gebieden overstroomden. Vol gens Chinese media hebben de dijkdoorbraken vele mensen het leven gekost. Overlevenden zitten soms al dagen vast op kleine stukjes land die nog boven de water vlakte uitsteken. Nicole Edelenbos heeft voor het kantongerecht in Rotterdam geëist dat zij haar baan als algemeen directeur bij Feyenoord terugkrijgt. „Anders wil ik 500.000 gulden", zei Edelenbos Feyenoord wil haar dienstverband ontbinden vanwege haar relatie met Maarten Oldenhof, financieel directeur van Ajax. Maar Edelenbos zei: „Ik hou van Feye- y 1 noord, ik wil daarom mijn baan terug." -t$M Waterrijke natuurgebieden - de zogenaamde wetlands - zijn voor vele vogelsoorten van levensbelang. In het Zeeuwse del tagebied worden de natte kustgebieden door vogelliefheb bers in de gaten gehouden. Recreatie en industrie hebben al lange jaren hun tol geëist. En dreigen dat te 9Q blijven doen feiten en meningen: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11, 12 en 14; zeeland: 15,16,17 en 19; sport: 20 en 21;buitenge- bied: 23, 24, 25, 26 en 27 door Jacques Cats VLISSINGEN - De bestrijding van mensensmokkel wordt in Zeeland aangescherpt. De Ko ninklijke Marechaussee heeft een voor het district Zuid-Hol land en Zeeland beschikbaar team van zeven specialisten tij delijk in Terneuzen onderge bracht. Van daaruit is de laatste tijd ook assistentie verleend bij het onderscheppen van drugs transporten in het Vlissingse havengebied. Onlangs werden in één week einde tientallen illegale mi granten betrapt en enkele maanden geleden werd al een groep van zestig vreemdelingen aangehouden; zij wilden als verstekelingen op trailers naar Engeland reizen De Koninklijke Marechaussee stuit bij de grensbewaking en het toezicht op vreemdelingen steeds meer op georganiseerde criminaliteit. Criminele organi saties helpen tegen betaling mi granten illegaal de Nederlandse grenzen over. Verder ziet de marechaussee steeds professio nelere vervalsingen van docu menten. Daarom worden de ma rechaussees extra getraind in herkenning van vervalsingen. De nieuwe aanpak heeft lande lijk geleid tot de oprichting van een speciaal op de bestrijding van mensensmokkel toegespits te eenheid. Onder meer voor Zeeland komen er Grensover schrijdende Criminaliteits- teams (GOC s) in actie. NEW YORK - Op de effecten beurs in New York zijn de aan delenkoersen gisteren opnieuw onderuit gegaan, nog veel ster ker dan de voorgaande twee da-: gen. De Dow Jones-index kel derde met 299,43 punten (3.4 procent) tot 8487,31. Daarmee kwam het verlies sinds afgelo pen donderdag op 539 punten (bijna 6 procent). De koersval was in punten de op twee na grootste in de geschie denis. Handelaren noemden de aanhoudende crisis in Azië, be zorgdheid over de bedrijfsresul taten en het seksschandaal rond president Clinton als oorzaak voor de negatieve ontwikkelin gen. KRF/ANP WÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊI^M Er lopen besprekingen om de controle van personen in Zee land alleen nog door de mare chaussee te laten uitvoeren, zo dat de douane zich kan richten op onderzoek naar goederen. In Vlissingen verleent het parti culiere bedrijf Randon Beveili ging ondersteuning bij de op sporing van mensensmokkel. zie pagina 16 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Q een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische atschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving kf 93,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 we natuurlijk alles bekeuren, maar in andere situaties zouden we meer speelruimte moeten hebben. Het huidige gelijk heidsbeginsel werkt wat betreft verkeersveiligheid averechts." Woordvoerder B. Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland reageert terughoudend. „Er is nog nauwelijks onderzoek ge daan naar de vraag hoe boetes en verkeersgedrag zich met elkaar verhouden." Het genu anceerd omspringen met de on dergrens noemt Woudenberg 'onverstandig'. „De politie moet ook streng tegen geringe ver grijpen blijven optreden. Een kleine snelheidsovertreding kan grote gevolgen hebben." (Advertentie) met kinderporno, de foto's die Ulrich in huis had, en de opnamen die hij maakte." Daarop is door de politie van i Zandvoort huiszoeking bij j Ulrich gedaan, maar er werd niets gevonden. De melding over kinderporno werd toen niet verder uitgezocht, heeft de Heideree politie beves- tigd. Ulricht werd alleen ver volgd wegens seksueel mis- bruik. Toen vorige maand de kin derpornozaak in de open- j baarheid kwam, heeft Ro- j nald zich weer bij de politie I gemeld. Met zijn tips is tot nu toe niets gedaan. GPD door Maarten Pronk ZANDVOORT - De spil in het Zandvoortse kinderporno netwerk, de inmiddels ver moorde Duitser Ulrich, heeft ook zelf kinderporno gemaakt. Dat vertelde gis teravond een van zijn slacht offers, Ronald, in de actuali teitenrubriek Nova. De man heeft zich drie weken geleden bij de politie gemeld. Hij zegt dat Ulrich hem sek sueel heeft misbruikt toen hij minderjarig was. In april 1996 deed hij aangifte bij de politie in Den Helder. „Ik heb verteld over de videobanden 8 APPARATEN Jujf WiJ'moeten ruimte maken 1 voor onze nieuwe modellen van '99 GOES L RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 CENTRAALAFRIKAANSE REPUBLIEK Bosobolo Bondo Libenge GABON Lisala Buta Bumba SUDAN Doruma Faradje Isïro Bonga- danga Mbandaka Bunia M R E P RE Kinctu Lodja Kisangani Kivu RWANDA Bukavu O t /RUNDI Uvira shie Kutu Bandudu Kinshasa lleb0 Kikwit O Kongolo Mbuji-Mayi Kaiemie Mwene-Ditu Kamina Kananga O Een inwoner van het dorpje Ano Lagonisi, veertig kilometer buiten Athene, probeert het oprukkende vuur te blussen. De inwoners van dit dorp kregen nauwelijks hulp van de autoriteiten. foto Simela Pantzartzi/EPA van onze redactie buitenland ATHENE - De Griekse autoriteiten heb ben gisteren de noodtoestand uitgeroepen voor een gebied bij Athene waar grote bosbranden woeden. Vermoed wordt dat het vuur is aangestoken. Meer dan duizend brandweerlieden en militairen werden ingezet om de brand te blussen. Wegens een storm moesten zeven blusvliegtuigen en twee helikopters uren lang aan de grond blijven. Pas gisteravond, nadat de harde wind was gaan liggen, konden de meeste branden onder controle worden gebracht. Het vuur verwoestte in de kurkdroge natuur rond de Griekse hoofdstad sinds zondag een gebied van ruim 4000 hectare. In twee bergdorpen gingen tientallen huizen en auto's in de vlammen op. Ook elders in de regio Attica is.de schade aanzienlijk. Er werd geen melding gemaakt van gewon den. De autoriteiten meldden dat er zondag anonieme telefonische dreigementen wa ren binnengekomen waarin de branden werden aangekondigd. AP/AFP van onze redactie buitenland KINSHASA - De Congo lese regering van presi dent Kabila heeft gisteren het buurland Rwanda van agressie beschuldigd. Het regime in Kinshasa, dat kampt met omvangrijke muiterij in het leger, kon digde een krachtig mili tair antwoord aan. In een officiële radiovei-klaring beweren de machthebbers dat i vierhonderd Rwandese militai- i ren de oostelijke grensstad Go- ma zijn binnengetrokken. Bij de gevechten in verscheidene delen van Congo gaat het niet om mui- I terij binnen het leger maar om I Rwandese agressie, aldus de re- geringswoordvoerder. Rwanda ontkende eerder gisteren elke inmenging in het conflict. Maar volgens de Verenigde Naties is het waarschijnlijk dat er Rwan dese soldaten bij betrokken zijn. Volgens Kinshasa stalen de Rwandezen ook een Boeing-737 van de Congolese luchtvaart maatschappij en vlogen zij die naar een militaire basis in het zuidwesten van Congo. In het communiqué roept de regering op tot een algemene mobilisatie en vraagt zij de bevolking presi dent Kabila te steunen. De verklaring volgt op een dag waarop de opstand tegen Kabi la met name in het oosten in omvang toenam. Vanuit ver scheidene belangrijke steden kwamen meldingen over ge vechten tussen regeringstroe pen en muitende legereenheden. De rebellen hebben Goma en de Oost-Congolese provincie hoofdstad Bukavu stevig in handen, zo is van een bron bin nen de regionale veiligheids troepen vernomen. De Verenig de Naties weerspraken eerder al de officiële melding dat de Bu kavu inclusief het vliegveld op de rebellen was heroverd. De muitende legereenheden zouden nog vechten om de ste den Uvira en Kamanyola. Het Centraal-Congolese Kisangani, de derde stad van het land, is volgens de anonieme zegslieden nog altijd in handen van Kabi- la-getrouwen. In verband met felle gevechten tussen opstan delingen en regeringstroepen ging de luchthaven dicht. Ook in de uiterst westelijk gele gen hoofdstad Kinshasa, waar het de afgelopen dagen tot bot singen kwam, is het normale le ven weer op gang gekomen. Vol gens Congolese kranten vielen bij de gevechten van zondag en maandag veertien doden. De strijd concentreert zich in de oostelijke provincie Kivu, die grenst aan Rwanda, Burundi en Uganda. Het gaat om dezelfde regio waar in 1996 de opmars van het verzet tegen de toenma lige president Mobutu begon. Inmiddels is een vluchtelingen stroom naar Rwanda op gang gekomen. In verband met de strijd raadt België Belgen af naar het Afri kaanse land te reizen. In Congo verblijven 3500 Belgen. Het Ne derlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken ziet nog geen problemen in zakelijke bezoe ken aan de hoofdstad Kinshasa en het zuidelijke Lubumbashi. AFP/RTR/Belga zie ook pagina 2 volgens hem ernstig. Havels vrouw, Dagmar Havlova, sprak van 'angstige momenten', 's Ochtends kwam zijn broer hals overkop naar het ziekenhuis. Na de darmoperatie van vorige week moesten artsen maandag bij Havel wegens voortdurende ademhalingsproblemen een luchtpijpsnede (tracheotomie) aanbrengen. De operatie was nodig omdat Havels rechterlong gedeeltelijk was ingeklapt. Oorspronkelijk zou de president eind deze week het ziekenhuis mogen verlaten. Door de com plicaties is dit nu uiterst on waarschijnlijk. Havel tobt al jaren met zijn ge zondheid. In juli verwijderden artsen bij hem de stoma die 'zij eerder na een spoedoperatie hadden aangebracht. 'In 1996 constateerden artsen longkan ker. In december van dat jaar verwijderden zij de helft van zijn rechterlong. Later bezweek Havel bijna aan een longontste king. DPA/AFP/RTR van onze redactie buitenland hoge bekeuringen worden niet langer geaccepteerd en werken averechts. Dat stelt de porte feuillehouder verkeer van de Politie Zeeland, J. W. Eckhardt, in de jongste nieuwsbrief van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. Volgens Eckhardt wordt er in Zeeland veel gepraat over snel heidscontroles. Toch spitsten de discussies zich meestal toe op de verkeerde dingen, verklaart hij. Het gaat meestal over de hoogte van de boetes en niet over het ei gen weggedrag. „Daarom pleit ik voor relatief lage, meer geac cepteerde boetes bij geringe overtredingen, met een flinke progressie naarmate de overtre dingen ernstiger worden." Een automobilist die binnen de bebouwde kom circa tien kilo meter te hard rijdt, krijgt nu een boete van tachtig gulden. Twin tig kilometer te hard op de auto snelweg kost 170 gulden. Eckhardt noemt de sturing door het ministerie van Justitie en het Openbaar Ministerie bij het bekeuren van snelheidsovertre ders 'rigide" „We moeten genu anceerder om kunnen gaan met de ondergrens. De politieman haast zich te zeg gen dat snelheidsduivels aller minst vrijuit moeten gaan. „Bij specifieke campagnes blijven PRAAG - De gezondheidstoe stand van Vaclav Havel is giste ren dramatisch verslechterd. Bij de ziekte van de 61-jarige Tsje chische president deden zich le vensbedreigende complicaties voor. I Artsen constateerden hartrit- jmestoormssen en beginnende bronchitis. Pas na het toedienen van elektroshocks en veel medi- jcijnen kregen zij de situatie la ter op de dag enigszins onder controle. „Havels hart werkt weer normaal en de president is 'koortsvrij", zei de presidentiële jbjfarts, Kotik. De opgetreden symptomen zijn door Richard Hoving MIDDELBURG - De boetes voor lichte snelheidsovertre dingen moeten omlaag. Toren- President Havel in mei van dit jaar. (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS 20.45 uur geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen). Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1