Camping met groen karakter PZC Nachtbezetting politit volgens burgemeester van Goes voldoende Jongeren naar Hatfield Zonnen kan weer in de Lange Delft Raad van State staat aanleg leiding door Markiezaatsmeer toe Schadevergoeding na invoering jachtwet Kees Verplanke treurt niet om crash zeeland Zonnemaire bijt spits af Inbraakgolf in Overslag 140 Arduin-medewerkers ondertekenen klachtenlijst woensdag 5 augustus 1998 door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Zeelands eer ste landschapscamping krijgt vorm. Na zeven jaar praten, praten en nog eens praten kun nen initiatiefnemers Niek en Esther Deist uit Zonnemaire eindelijk hun droom venvezen- lijken. In maart 1999 worden de eerste landschapscampinggas- ten verwelkomd. Na de dood van zijn vader nam Deist in 1989 het bóeren-fami liebedrijf over. De driehonderd jaar oude boerderij werd al ge neraties lang bewoond door het geslacht Deist en die traditie wilde hij voortzetten. Maar dan wel met een bedrijf waarmee de kost kan worden verdiend voor een gezin met twee kinderen. Hei echtpaar Deïst ging om de tafel zitten en zette de mogelijk heden op een rijtje. Fors uitbrei den van het akkerbouwbedrijf zou teveel investering vergen. Intensieve veehouderij kwam ook niet in aanmerking. Tuin bouw evenmin. Niet passend in het landschap vond de provin cie. Het idee voor een nieuw soort camping werd geboren: een landschapscamping. Een kampeerterrein waar rust, ruimte en natuur een hoofdrol spelen. Een disco of een zwem bad zal men er vergeefs zoeken. Spelregels ..Recreanten willen niet meer alleen zon, zee en strand." stelt Deïst. ,,De markt is behoorlijk aan het veranderen en daar spe len wij op in.Deïst stapte aller eerst naar de toenmalige ge meente Brouwershaven. Daar werd zijn idee positief ontvan gen. De provincie Zeeland was ook enthousiast. Er was maar één probleem: er bestonden nog geen regels voor. Een werkgroep werd ingesteld om alsnog spel regels voor landschapscam pings te maken. De meeste moeite had Deist in het begin met het overtuigen van sceptici. Boerenorganisa- ties vonden dat een boerderij een boerderij moest blijven. Polderbewoners zeiden bang te zijn voor 'nog meer toeristen' en de daarmee gepaard gaande verkeersdruk. Deïst wil het geen tegenwerking noemen. ,,Het is meer zo dat er bij veel mensen een knop om moet. Ze moeten een omslag in hun denken ma ken. Een boer kan niet leven van een recreatief fietspad langs het land. En het wordt hier geen groot recreatiepark." Mallemolen Hun rotsvaste geloof in het idee voor een landschapscamping heeft Esther en Niek Deïst over eind gehouden. Dat ze soms weieens moedeloos werden van het voor de zoveelste keer moe ten uitleggen en verdedigen, steken ze niet onder stoelen of banken. „Je komt in een malle molen terecht", vat Deïst wat hij en zijn echtgenote de afgelopen zeven jaar doormaakten samen. Toen in april dit jaar de presi dent van de Middelburgse rechtbank de critici van het pro ject in het ongelijk stelde - het geen betekende dat er eindelijk groen licht werd gegeven - barstte een klein feest los in hui ze Deïst. De omvorming van akkerland naar landschapscamping be gon Vijf hectare moest natuur worden. Twee hectare kreeg de bestemming recreatie. Er wer den kreken en kleine waterpoe len uitgegraven en er kwam een uitkijkheuvel met een vleer muiskelder eronder. De karre- velden op een stuk grond paral lel aan de Grevelingendijk zijn ook al uitgegraven, net als een aantal zoetwatersloten Op de tekening van de landschaps camping prijken verder nog een weide met notenbomen, een boomgaard. Er komen zestig toeristische standplaatsen. OVERSLAG - In drie woningen aan de Keizerputstraat in Over slag is in de naclit van maandag op dinsdag ingebroken. Een 49-jarige man deed aangif te van de diefstal van meerdere tassen met daarin persoonlijke papieren en geld. De schade be draagt 320 gulden. Een koffer en een portemonnee werden ge stolen bij een 51-jarige man. Dat betekende een schadepost van 350 gulden. Bij een 41-jari- ge bewoner van de straat werd eveneens ingebroken en daar werden drie handtassen wegge nomen. Deze werden later te ruggevonden in de achtertuin met de inhoud er nog in. Diezelfde nacht werd ook inge broken in een woning aan de Singel in Westdorpe. door René Schrier GOES - In de gemeenten Goes en Borsele gebeurt het nooit dat er 's nachts maar één politie agent in een auto surveilleert. In de gemeenten Tholen, Kapelle en Reimerswaal gebeurt dat wel eens. Dat antwoordt de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag op vragen van de CDA- raadsfractie in die gemeente. Het CDA is bezorgd over de po- litiebezetting op de Bevelan- den. Aanleiding is onder meer een vergadering die onlangs in Heinkenszand werd gehouden en waarin politiemensen hun zorg uitten over de bezetting. Uit zijn beantwoording klinkt door dat het vooral in zijn eigen gemeente Goes en in Borsele goed geregeld is. Uit het antwoord van de Goese burgemeester - hij is tevens voorzitter van het politiedis trict Oosterscheldebekken - blijkt dat hij geen reden tot on gerustheid ziet. Zo maakt hij duidelijk dat de bezetting van de basiseenheid zuid (Goes en Borsele) in de maand mei hoger was dan in het districtsbeleids plan was aangegeven. Volgens het beleidsplan moest de bezet ting in de maand mei 142 uren per dag zijn. Voor de zaterdag en zondag geldt een weekeindebe- zetting van driehonderd uren per weekeinde. In totaal komt dit neer op 4482 uren minimum bezetting in de maand mei. De werkelijke bezetting was vol gens Van der Zaag 5128 uren en dat was 14,4 procent hoger dan de vereiste minimumbezetting. Minimum Verspreid over het hele gebied (Oosterscheldebekken) is de mi nimumbezetting op straat vast gesteld op vijf surveillancevoer tuigen met een tweehoofdig bezetting. Voor de basiseenhf zuid geldt dat er altijd twee se veillancevoertuigen 's nac: aanwezig zijn. Dit sluit ecb niet uit, antwoordt Van tt Zaag, dat in bepaalde delenv. de politieregio Oosterschellij bekken 's nachts slechts éénp litieauto beschikbaar is. Het is de bedoeling dat nachtsurveillances altijd dj twee politiemensen in een ar worden uitgevoerd. „Binnen- basiseenheid oost (Tholen, t pelle, Reimerswaal) komt sporadisch voor dat een mei werker, bijvoorbeeld in get van ziekte van de geplande o: lega, de keuze maakt om alls de dienst te draaien in plas van een college van elders opï halen of hierbij aan te sluit; Deze keuze wordt eveneens en toe gemaakt als de tweehcd dige nachtbezetting afkomst is van verschillende plaats van tewerkstelling. Deze situ tie doet zich niet voor in dek; siseenheid zuid. Daar bestaat; nachtsurveillance altijd uil^ tweehoofdige bezetting." I Wijkzorg Overigens laat Van der Zaags weten dat de versnelde inu ring van de wijkzorg niet dof kan gaan. Dat heeft onder nw te maken met het feit dat er! weinig politiemensen beschi baar zijn. De hiervoor vereis capaciteit is dit jaar nogw aanwezig. Die capaciteit 1- draagt namelijk 3,5 volled» arbeidsplaats, terwijl er twa nodig zijn voor de wijkztt Daarnaast heeft de ondeii mingsraad een aantal ras voorwaarden gesteld aan totale bedrijfsvoering rechtspositie, die leiden tot'; stel van het project wijkzorg] de Engelse stad. Gedurendeii verblijf van twee weken onè nemen de Nederlandse en 1 gelse jongeren allerlei activi» ten, om een indruk te krijï van het leven in Engeland. 1 De jongeren komen woensq 26 augustus terug. Als begé ders gaan R van Donk en' Rigter mee. ZÊERIKZEE - Dertien Schou- wen-Duivelandse jongeren in de leeftijd van veertien tot ze ventien jaar vertrekken woens dag 12 augustus voor een veertiendaags bezoek aan hun leeftijdgenoten in het Engelse Hatfield, de zusterstad van de voormalige gemeente Zierikzee. De Schouwen-Duivelanders verblijven bij gastgezinnen in door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Ik sta met knikkende knieën. Het is toch een soort bevalling", zegt kunstenaar Guido Metsers terwijl het beeld 'De dame in ligstoel' van de vracht wagen wordt getakeld. Het beeld is na een flinke renovatie teruggeplaatst in de Lan ge Delft in Middelburg. De kunstenaar uit Zoutelande is maanden aan de renovatie bezig geweest. Aan de hand van oude foto's heeft hij het beeld van de vrouw gemaakt zoals het er jaren geleden uitzag. Alleen is het nu niet meer van plaatstaal en glas maar van brons. Om het kunstwerk te behoeden voor graffiti en andere soorten vandalisme, bewerkt Metsers het nog met een soort siliconen- spray. De constructie van plaatstaal met glas was te kwetsbaar volgens de maker van het werk. „Vandalen hadden jaren gele den de voet eraf gezaagd. Daardoor raak te het verstevigende glas binnen in het beeld beschadigd en de buitenkant ook." Een paar keer heeft Metsers geprobeerd het beeld met polyester te repareren „Het leek toen wel of ze een doodskleed aan had. Het was verschrikkelijk", vertelt hij. „Soms droom ik dat het beeld iets terug kan doen tegen vandalisten. Dan zou ik er wel een alarm op willen zetten of het na twaalf uur 's nachts onder stroom zetten. Geen zon De vrouw ligt al vele jaren te zonnebaden in de Lange Delft met naast haar een lege strandstoel. „Het is speciaal voor deze plek ontworpen", legt Metsers uit. „Eerst wilde de gemeente het aan de overkant van de straat hebben, maar daar is geen zon dus dat kon niet. Kunstenaar Guido Metsers meet nauwkeurig uit waar zijn zonnende dame moet komen te staan. foto Lex de Meester VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING ftoawcaimnii "De Beidandfli' Gelddoozepad 20, Goes Td 0113-22 75 25 Kanioon Langiwg 1 4431 CE 's-Gravenpoldcr Td 0113- 31 24 08 BEGRAFENISVERZORGING a J.C. HOEKMAN PI Voor een volledige en waardige verzorging van begrafenissen in geheel Midden-Zeeland Centraal telefoonnummer: 01 IJ -3114 44 SPECIAALZAAK Lange Delft 8, M burg door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft gisteren het Hoogheem raadschap van West-Brabant groen licht gegeven voor de aan leg van een nieuwe afvalwater persleiding door het natuurmo nument Markiezaatsmeer- Zuid. De bezwaren van de Stichting Noord-Brabants Landschap (NBL) tegen de pijp achtte het rechtscollege niet ontvankelijk. Het NBL, die vreest voor aan tasting van de waardevolle Woensdrechtse Duintjes, dien de de bezwaren tegen de aanleg te laat in. Het ministerie Van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNVj moest volgens de bestuurswet op 27 mei 1995 een besluit nemen op de aanvraag van het hoogheemraadschap voor de aanleg van de pijplei ding. Maar LNV deed dit pas op 10 oktober 1995. Het NBL dien de het bezwaarschift op 15 no vember in. Toch vindt de Raad van State dat 27 mei als besluitdatum moet worden gezien. Daardoor valt het bezwaarschrift van het NBL van 15 november ruim schoots buiten de beroepster mijn. Het rechtscollege vindt niet dat het NBL daardoor is be nadeeld, omdat de milieuorga nisatie in 1994 en 1995 regelma tig overleg heeft gevoerd met het hoogheemraadschap over de aanleg van de pijp. Het NBL wist dus van de aanvraag en had moeten weten dat de bezwaar termijn op 27 mei inging. Schakel Het gaat slechts om drie kilome ter pijpleiding. De pijp vormt de noodzakelijke schakel in de 56 kilometer lange afvalwater persleiding van Moerdijk naar een zuiveringsinstallatie bij Bergen op Zoom. Het hoog heemraadschap heeft haast met de aanleg omdat anders de af voer van afvalwater van het in dustrieterrein in Moerdijk in gevaar komt. De nieuwe pijplei ding, die naast de oude komt te liggen, zal in 1999 in gebruik worden genomen. Het NBL hoopte dat de Raad van State een stokje zou steken voor de graafwerkzaamheden in de Duintjes, waar zeldzame plantengemeenschappen voor komen. Voor het NBL betekent de aanleg van de pijp een grote tegenvaller. Het NBL wees er tijdens de zit ting in april op een goed alter natief te hebben voor het Mar- kiezaatstracé. Volgens de natuurorganisatie hadden de Duintjes kunnen worden ont zien als het hoogheemraad schap voor het zogeheten 'Lin- donk-tracé' had gekozen. Dit ligt aan de andere kant van de dijk. door Jan van Ommen DEN HAAG - De nieuwe minis ter van Natuurbeheer (LNV), H. Apotheker, moet grootgrondbe zitter C. Moolenburgh op de Kop van Schouwen mogelijk een fors schadebedrag betalen, omdat het landgoed na invoe ring van de jachtwet in waarde is gedaald. Dat is het gevolg van een gisteren door de Raad van State gepubliceerde uitspraak. De familie Moolenburgh spande een rechtszaak aan tegen LNV omdat na invoering van de jachtwet de jachtmogelijkhe- den op het landgoed De Vlucht heuvel fors zijn ingeperkt In 1994 verleende LNV aan C. Moolenburgh een vergunning om in het natuurgebied te mo gen jagen. Volgens die vergun ning mag er echter alleen op ko nijnen, fazanten en houtduiven worden gejaagd. Vóór 1994 mochten de Moolenburghen op het landgoed op tal van dieren jagen, zoals smienten, hout snippen en patrijzen. Moolenburgh stapte naar de Raad van State omdat het mi nisterie weigerde een schade vergoeding van zo'n 100.000 gulden uit te keren ter compen satie van de waardedaling van het landgoed, dat bij verkoop twee miljoen gulden moet op brengen. De Raad van State meent echter dat het landgoed nu al in waarde is gedaald en dat Moolenburghs eigendomsrechten zijn aange tast. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - De vak bond Nu '91 heeft gister avond een lijst ontvangen met 140 handtekeningen van personeelsleden van de in stelling voor verstandelijk gehandicapten Arduin. De ondertekenaars betuigen hun instemming met een lijst klachten, die Nu '91 vorige week al kreeg. Tot gisteravond waren er bij de vakbond ongeveer vijftig klachten binnengekomen over de werkomstandighe den bij Arduin. „In de klach tenbrief staan geen nieuwe zaken", verklaarde regio voorzitter Huib Geldof van Nu '91 gisteravond. „Wel komt de kern van de proble men er heel duidelijk in naar voren." Volgens hem wordt de situa tie inmiddels zo schrijnend dat de vakbond overweegt om naar de Raad van Toe zicht van Arduin te stappen. „Die is bevoegd om de direc tie op de vingers te tikken. Eip zijn structurele problemen! en wij eisen structurele ver-F anderingen." Overgeplaatst De kern van het probleepi is volgens Geldof de bejegin; van het personeel door de di rectie en het managemeiT van Arduin. „Mensen die al jaren goed functioneren, worden met een verande ringsproces geconfronteerd Als ze aangeven dat ze da' moeilijk vinden, worde: sommigen overgeplaatst o! als procesremmers betiteld Personeelsleden worden ge ïntimideerd." Nu '91 denkt over een kleiner maand een zwartboek ovej de situatie aan de directe van Arduin aan te bieden Maar Geldof vraagt zich per soonlijk af of er wel zo lang moet worden gewacht. „Ik vraag me af of er niet al op kortere termijn overleg moe: komen tussen directie, Raac van Toezicht, Nu '91 en per soneel." Dertienvoudig landskampioen Kees Verplanke met zijn modelhelikopter. foto Charles Strijd IJzendijkenaar met modelhelikopter naar Europees kampioenschap door Piet Kentin IJZENDIJKE - Voor Kees Ver planke uit IJzendijke wordt de derde week van augustus mis schien wel de mooiste van het jaar. Dan doet hij mee aan het Europees kampioenschap vlie gen met modelhelikopters in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Tot nu toe is een zesde plaats de hoogste score geweest tijdens een Europees kampioenschap. „Ik hoop dat er dit jaar meer in zit", zeg de enthousiaste model vlieger, die sinds 1983 aan alle Europese en wereldkampioen schappen heeft meegedaan en in 1975 zijn eerste vliegtuig zelf bouwde. De ontwikkelingen zijn daarna snel gegaan. Door veel te lezen, van anderen te le ren en te experimenteren met zelfgebouwde toestellen, was hij in 1985 zover dat 'hij echt wist waar hij het over had'. „Als je bij het Nederlands kam pioenschap bij de eerste drie eindigt, mag je meedoen aan de Europese eindstrijd", zegt Ver planke, die dit jaar, in de inter nationale klasse, voor de der tiende keer kampioen van Ne derland werd. Zo'n kampioen schap bestaat uit een aantal ver plichte figuren die de radiogra fisch bestuurbare helikopter moet uitvoeren. Een dubbele looping, dubbele rol en stilhan- gen in de lucht zijn er een paar van. „Je sluit de serie af met een autorotatie. Dan moet je. als het toestel op twintig meter hoogte zit, de motor uitschakelen en in één vloeiende lijn landen op een aangegeven plaats", vertelt Kees. Aan het Europees kampioen schap nemen vijftig modelvlie gers uit bijna alle Europese lan den deel Er zijn dne klassen. Beginnelingen, gevorderden en de internationale klasse. „De opdrachten zijn ongeveer het zelfde als bij eennationaalkam- pioenschap, alleen komt hier nog een extra finale achteraan voor iedereen die bij de beste drie eindigt na de series. Die fi nale of flv-offs zoals wij ze noe men, vormen een extra moei lijkheidsgraad en zijn een at tractie voor het publiek. Snelheid De eerste dag van zo'n Europees kampioenschap bestaat uit het inspecteren van de modellen. De toegepaste techniek, gebruikte zender, frequentie en registratie worden dooreen aantal deskun digen gecontroleerd. De tweede dag wordt gebruikt voor een proefvlucht, waarbij de toestel len snelheden van 120 tot 150 kilometer per uur halen. „Daar na moet je aan de bak. Je hebt negentig minuten om een be paald figuur te vliegen. Doe je er langer over dan krijg je punten in mindering. In totaal vlieg je vier ronden in vier dagen. Per dag moet iedereen op een ander tijdstip vliegen. Dat wordt ge daan om elke deelnemer zoveel mogelijk onder gelijke weers omstandigheden te laten vlie gen. Wind kan namelijk een be hoorlijk storende factor zijn." Wanneer de uitslag bekend ge maakt is en de prijzen zijn uitge reikt volgt een gezamenlijk banket voor organisatie en deel nemers. „Dat is vaak een hele plezierige avond waarop je nog eens met iedereen kunt napra ten." De hobby van Kees Verplanke is er een waarbij je het van je fou ten moet hebben. „Daar steek je veel van op. Als er een heli crasht ga ik niet in een hoekje zitten treuren maar probeer de reparatie zo uit te voeren dat het de volgende keer niet meer ge beurt. Daardoor hoop ik een stapje voor te blijven op mijn concurrenten", besluit hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18