Vlissings hondenbeleid omstreden Botanisch paradijs in hart Antwerpen PZC Polderhuis toont zeven levensechte oorlogssituaties zeeland Gejuich en gemor over verbod viervoeters in koopcentrum Prijzen voor verzorgde tuinen Fietsster (73) gewond Goese aluminiumdieven gepakt Tas met dure spullen w eg Bomruiming Breskens in najaar Skeelerend jongetje gewond •Slachtofferhulp bereikt minder allochtonen zuider SI buren Grote vluchtvertragingen duperen vakantiegangers woensdag 5 augustus 1998 Hnor Edith Ramakers VLISSINGEN - Toeristen rea- geren verbaasd als agenten of toezichthouders hen duidelijk maken dat hun hond niet wel kom is in het Vlissingse winkel- gebied. Ook in enkele Terneu- zense winkelstraten worden honden niet getolereerd. Elders in Nederland krijgt deze maat- regel zelden navolging. Dat hondenpoep een probleem is, erkent iedereen, maar de be strijdingsmiddelen lopen sterk r uiteen. 5 Veel gemeenten hebben voor b hondenuitlaatgebieden geko- Zen. Op aangewezen plaatsen mogen honden vrij rondlopen t en hoeven de eigenaren de hon- denuitwerpselen niet op te rui- J men. „Op alle andere plaatsen j moeten de honden aangelijnd zijn en moeten de hondendrol len opgeruimd worden. We heb- De familie Grijpstra verbleef op een camping in Koudekerke. ,,We vinden het onvoorstelbaar dat onze hond in het Vlissingse winkelgebied niet mag komen. Zelfs aangelijnd niet. Wij heb ben zo'n 25 jaar een hond. Dit is onze derde. Wij gaan vaak op vakantie, nemen hem altijd mee, maar hebben dit nog in geen enkele stad meegemaakt. We begrijpen dat er hondenbe zitters zijn die minder goed op letten en dat daardoor regels opgesteld moeten worden. Maar hierdoor jaag je toeristen toch de stad uit. Dat kan niet de be doeling zijn van een stad die zich wil laten voorstaan toerist- vriendelijk te zijn." Ze weken om te winkelen uit naar Middelburg. „Waar hon den wel gewoon mogen lopen. Die keer zagen we in Vlissingen trouwens veel honden in het centrum lopen. Mensen negeren het verbod. Daaruit blijkt dat deze regels te betuttelend is en zijn doel voorbij schiet." Vervelend Rudi ter Heide, directeur van het Bureau voor Toerisme Zee land, neemt alle kritiek van toe risten serieus. „Dit is dus een vervelende verordening voor toeristen met hond. Ik vind wel dat de verantwoordelijkheid bij de hondenbezitter gelegd moet worden. Een harde maatregel die niet werkt, vind ik slechter dan een iets mildere maatregel die wel efficiënt is. Voor het mo del Noordwijk valt veel te zeg gen, verwacht ik." Jan Jacobs directeur van de stichting Vlissingen promotie en de plaatselijke VVV, is het daar niet mee eens. „Ik ben juist heel gelukkig dat Vlissingen in 1992 de algemene plaatselijke verordening heeft vastgesteld om honden te weren. Wij kregen brieven van toeristen die klaag den over vieze straten met veel hondenpoep. De binnenstad ziet er nu fris uit. Ik denk dat door deze maatregel het kwaad wordt uitgeroeid." De toezichthouders in Vlissin gen moeten in de zomermaan den veel meer mensen op hun verantwoordelijkheid wijzen dan in de winterperiode. Dat komt neer op pakweg 25 waar schuwingen per dag voor hon denbezitters. „De toezichthou ders mogen geen bekeuring geven, maar ze wijzen de men sen erop dat het niet mag. Begrip Meestal is er begrip vqpr het hondenverbod. Niet altijd bij winkeliers. Die vinden het lastig dat die mensen aangesproken worden. Dat kost klanten, is het commentaar. Maar het is geen inquisitie. Honden mogen ge dragen worden, we wijzen de mensen er slechts op", stelt Gertjan Bommeljé, plaatsver vangend directeur van de toe zichthouders Wethouder T. R. K. Meijers van Vlissingen reageert dat het al tijd de hond van een ander is, die op straat poept. „Dat is de eeu wigereactie. Dus als je ze niet ri goureus uit het centrum weert, laten ze hun visitekaartje ach ter. Als deze maatregel al betut telend genoemd wordt, dan vinden diezelfde mensen waar schijnlijk ook verkeerslichten betuttelend. Ze maken zelf uit wanneer ze oversteken. Vóór '92 kregen we klachten dat er over al in het centrum hondenpoep lag. Nu dit weer." den. Alleen op enkele stranden, sportweitjes en kinderspeel- plaatsen zijn honden verboden. Houden de hondenbezitters zich niet aan de regels, dan kun nen ze een bekeuring van zestig gulden verwachten. Vorig jaar zijn we in Noordwijk met dit hondenbeleid begonnen, naar voorbeeld van Egmond aan Zee. 5 Het werkt goed. We geven veel voorlichting over ons beleid. Dit jweekeinde staan we met een 'stand op het straatfestival in ..Noordwijk. Toeristen moeten ook geïnformeerd worden", rea- geert een woordvoerster van de gemeente Noordwijk. Poepzakjes Ook in Bergen op Zoom is voor dit model gekozen. In Amster- l dam, Den Haag, Utrecht, zijn ei- genaren verplicht om de drollen op te luimen. In sommige ge worden hondenpoep- zuigmachines ingezet. Goes en i Reimerswaal hebben honden- i poepwachters, die bonnen uit kunnen schrijven als de hond op straat poept. Overtreders riske- ren zestig gulden boete. Hon- dentoiletten zijn in vrijwel en kele gemeenten aangelegd en i vaak ook worden poepzakjes en j schepjes gratis verstrekt. „Dat zijn voor hondenbezitters vriendelijke en beginjpelijke maatregelen. Maar dat geldt met voor het hondenbeleid in Vlissingen", reageert Eddy 'Grijpstra uit Dokkum. MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft vier prijzen (cadeaubonnen) overhandigd aan de winnaars van de tuin- wedstrijd. De familie Carol uit de Jasmijnstraat en familie Le Due uit de Leliestraat kregen elk honderd gulden voor de ma nier waarop zij aandacht besteden aan hun tuin. De families Van Vliem uit de Meanderlaan en mevrouw Walraven uit de J. van Reigersbergstraat kregen elke vijftig gulden voor hun mooie balkon. Woongoed Middelburg schreef in juni eentuin- wedstrijd uit voor al haar huurders. Zo'n 45 van hen gaven zich op. De met-prijswinnaars kregen een zakje bloemen- zaad. De wedstrijd maakte deel uit van het tuinenproject van Woongoed. Bewoners die hun tuin verwaarlozen kunnen daar sinds kort op worden aangesproken door buurtbeheerder Marja Trimpe-Burger. Zij schrijft de huurders eventueel ook een brief, waarin zij meedeelt over de tuin te komen praten. Die brief en dat gesprek, leert de ervaring, hebben effect. Woongoed Middelburg heeft een behoorlijke voorraad ge reedschap aangeschaft, dat huurders bij de buurtbeheerder kunnen leden. Baasje heeft de regels aan de laars gelapt, dus hondje staat gewoon illegaal bij een boekhandel in de Walstraat. Hondenverbodsbord op het Scheldeplein in V foto' lissingen 's Lex de Meester GOES - Een 73-jarige fietsster uit Goes is dinsdag om 17.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Louise de Collig- nylaan in haar woonplaats. Zij werd aangereden door een achteropkomende 53-jarige bromfietser uit Goes. Hij had de vrouw te laat opgemerkt. De fietsster kwam bij de botsing ten val en werd vanwege haar verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes voor nader onder zoek. GOES - De Goese politie heeft twee inwoners van die stad aangehouden voor de diefstal van tien kilo aluminium. Dat hadden ze gedaan bij een bedrijf aan de Van Hertumweg in hun woonplaats. De twee daders kregen een proces-verbaal. GOES - Een 27-jarige inwoner van Beek-Ubbergen mist sinds dinsdag een fotocamera en een videorecorder ter waar de van 1250 gulden. Hoe het is gebeurd weet hij niet, maar in de drukte op de Grote Markt van Goes was hij ineens een tas met die apparatuur kwijt. BRESKENS - De bomruiming nabij de Scheldeveste in Bres kens wordt pas na september uitgevoerdHet is wel de bedoe ling dat de vliegtuigbom nog voor de jaarwisseling uit de grond wordt gehaald. Het projectiel uit de Tweede Wereldoor log bevindt zich j uist onder het terrein waar een vakantiepark zal worden gebouwd. De Explosieven Upruimings Dienst verwacht niet dat erna deze ruiming nog bommen zullen wor den gevonden, omdat het hele terrein nauwkeurig is onder zocht. In Breskens zijn in twee jaar tijd al zes bomruimingen geweest. De laatste dateert van februari dit jaar. VOGELWAARDE- Een tienjarig jongetje is maandagmiddag tijdens het skeeleren op de Bossestraat in Vogelwaarde ern stig gewond geraakt. Op het moment dat hij werd ingehaald door een auto, die werd bestuurd door een 66-jarige inwoon ster van Vogelwaarde, maakte hij een manoeuvre naar links. Het jongetje kwam ten val en is met hoofd- en voetletsel per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. ;VLISSINGEN - De bureaus voor Slachtofferhulp bereiken veel minder allochtonen dan autochtonen. Toch is de behoef te aan deze vorm van hulpverle ning bij allochtonen minstens even groot. Dat blijkt uit een onderzoek van ,het Willem Pompe Instituut, dat |n opdracht van het Ministerie van Justitie is uitgevoerd.In de ïrste plaats doen allochtonen inder vaak aangifte dan au- chtonen. Allochtonen die wél op het politiebureau terechtko men, worden, volgens het on- lerzoek, minder vaak doorver- vezen naar Slachtofferhulp, loewel agenten geacht worden edereen te wijzen op de moge- ijkheid van slachtofferhulp, jbbjkt dat bij de helft van de aan giften de agenten zelf de vragen oyer de hulpbehoefte invullen. Vooral zichtbaar aangedane lachtoffers worden loorverwezen, praktische hulp- Tagers veel minder. Jit het onderzoek komt naar 'oren dat juist bij allochtonen le hulpvraag vaker praktisch lan emotioneel is. redactie midden-zeeland Voorstad 22 4461 KN goes Tel: (0113)273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier (chef) M. J. van Barneveld t-Huibers AM. van der Jagt E- Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans j E.l. Ramakers j M.P.T. Sep A.A. van der Sluis centrale redactie Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet bttp://www. pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl j door Bart De Clerck T"Ven botanique. Zo spreken de Ant- j JLJ werpenaars wanneer ze het over ij hun Plantentuin hebben. De inwoners I van de Scheldestad beschouwen dit stukje groen in het midden van de stad inderdaad een beetje als hun eigen be- zit, want zowat alle toeristen laten deze plantenoase in de Leopoldstraat links j liggen, onwetend als ze zijn over de i bloemenpracht die dit longblaasje in j het drukke centrum herbergt. De plan- ij tentuin vierde vorig jaar zelfs zijn twee- ij honderdste verjaardag en is daarmee ouder dan België zelf. Dat verdient in- jj derdaad een bloemetje, j De vijf groenwerkers spreken allemaal j met fierheid over hun 'botanique'. De glazen van mijn bril dampen onmiddel- I lijk aan als ik samen met brigadier Paul I De Bont de tropische serre betreed. „Dat is normaal. De vochtigheidsgraad draait hier altijd rond de negentig pro- Icent", hoor ik hem zeggen terwijl ik op de tast een weg zoek door het weelderi- g ge uitheemse groen, j Wanneer het zicht een beetje opklaart, merk ik dat we niet alleen zijn in de 1 enorme glazen kas. Een twintigtal stu- J denten van de afbeelding beeldende j kunsten van het Antwerpse Sint-Ma- ria-instituut zitten hier en daar ver- I scholen achter een blad of een struik. J Geconcentreerd proberen de jongeren de plantenpracht zo goed mogelijk te j aquarelleren. Ondertussen neemt de I opzichter van de plantentuin me mee naar enkele speciale groene exempla- I ren. Hij wijst in de richting van een I merkwaardig uitgegroeide varen- I struik. „Deze komt nog uit Belgisch I Congo. En hiernaast staat een sinaas- J appelboom in de volle grond. Maar je J kan er niét van eten, want de vruchten zijn verschrikkelijk zuur", waarschuwt I De Bont. Hij heeft duidelijk al eens ge- I proef d. Palmboom „Een heleboel exotische soorten staan I hierin de volle grond. Voor sommige ge- I wassen vormt dat op den duur een pro- I bleem. Neem nu die palmboom. Die zal j er volgend jaar spijtig genoeg aan moe- I ten geloven. We hebben al enkele malen I de bladeren moeten verwijderen omdat hij door het dak groeide. Hij wordt in stukken gezaagd, maar er staat al een andere klaar. Zo gebeurt het ook regel matig dat mensen kameiplanten bren gen die te groot worden. Ze zijn altijd welkom, want als we ze hier niet kwijt I kunnen zijn er nog stadsgebouwen ge- noeg die een beetje groen kunnen ver dragen." Het personeel van de Antwerpse plan tentuin verzorgt zelf de rondleidingen. „Als ik sommige stadsgidsen bezig hoor, moet ik af en toe lachen als ik hoor wat ze de bezoekers durven wijsma ken", grinnikt De Bont. „Soms ver spreiden ze het fabeltje dat de tuin al bestaat sinds 1300, hoewel dat hele maal niet klopt. Een andere veel ge hoorde kwakkel gaat over het vijvertje. Daar wordt van gezegd dat het een echoput was of dat er bloedzuigers in werden gekweekt voor gebruik in het nabijgelegen ziekenhuis." Vandalenstreken De jongens van de Plantentuin vinden dat de vandalenstreken de jongste jaren een beetje afnemen. Diefstal komt niet zo veel voor, maar af en toe verdwijnt er toch een uniek exemplaar. De Bont her innert zich het best de diefstal van een cactus uit de serre die speciaal voor de stekelige planten werd ingericht. „Ze gingen aan de haal met een ferm uit de kluiten gewassen schoonmoedersstoel. Een cactus van dertig centimeter hoog waar je met moeite met je twee handen rond kan.Als de gids mij even later een joekel van een schoonmoedersstoel aanwijst, begrijp ik meteen hoe het beestje aan zijn ironische naam komt. Met een beetje fantasie zou je er een zit meubel in kunnen herkennen dat van wege de veelvuldige stekels alleen voor schoonmama's bestemd kan zijn. Het zenuwcentrum van de Antwerpse Plantentuin is zonder twijfel de zaad kamer. Op een grote tafel in de droge ruimte liggen duizenden zakjes. Ge vuld met zaad uit de tuin zullen ze spoe dig worden verstuurd naar plantentui nen over de hele wereld. Botanische centra uit alle windstreken wisselen hun geoogste kiemen uitgebreid uit. Het park aan de Leopoldstraat levert zaadjes aan 580 parken in 66 landen. „Dat gebeurt volledig op basis van ruil handel. Er komt geen geld aan te pas", garanderen de mannen van 't zaad. Op hun bureau liggen postpakketjes uit de gekste plaatsen. Een bruin beduimeld pakje van de Hortus Botanicus uit Hanghzou (China), zakjes uit Tsjechië, Stuttgart, Dijon... vaak niet groter dan een theebuiltje. De plantentuin in de Leopoldstraat, groen longetje in Antwerpen. door Bart De Clerck Belgische reisbureaus krijgen steeds meer klanten over de vloer met de mededeling: „Met Virgin willen we niet vliegen." Dat heeft alles te maken met een stevige brok charter-ellende die een aantal va kantiegangers recent aan den lijve mochten onderwinden. Zo'n 350 passagiers boekten een vlieg reis naar het Griekse eiland Rhodos. Virgin huurde hiervoor een toestel bij het Ierse bedrijf Aer Turas, De vlucht ging ongeveer op lijd van start, maar zette boven Duitsland opnieuw koers naar de Belgische luchthaven Zaven- tem. Een van de drie motoren van het vliegtuig sputterde tegen. Reizigers moesten het stellen met bitter weinig informatie en brachten de nacht door in luchthavenhotels. De dag nadien ging het voor de vakantiegangers alsnog richting zon. Een tiental dagen later was de verba zing van de passagiers groot toen bleek dat ze met precies hetzelfde toestel naar huis zouden worden gevlogen. Acht rei zigers waren eerst met geen stokken in het Virgin-toestel te krijgen. Vijf van hen gaven later toch toe. De drie ande ren betaalden uit eigen zak een andere vlucht via Düsseldorf foto Wim Daneels Volgens het Belgische magazine Test- Aankoop rezen de vertragingen tijdens de maand juli de pan uit. „Vakantie gangers werden het slachtoffer van on aanvaardbare vertragingen die oplie pen tot tien uur en meer. Koploper bleek Virgin Express.Het verbruikersmaga zine wil dat de overheid een vergoe dingsregeling uitwerkt voor reizigers die de dupe worden van vluchtvertra gingen. door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - De houten loopgraaf uit de Tweede We reldoorlog is zo waarheidsge trouw mogelijk. John Daane uit Middelburg en Jochem Schmetz uit Vlissingen zijn al een maand langbezigom in het leegstaande Polderhuis in Westkapelle ze ven oorlogssituaties na te bou wen. De donkere, smalle loop graaf, inclusief een Duits mitrailleursnest, is bijna af. Een aantal nagebootste arbeiders woninkjes wacht nog op verdere realisering. Eind oktober moet de tentoonstelling klaar zijn. Dan komen de bevrijders van weleer. Het is niet de eerste keer dat het Polderhuis als expositieruimte dient. Vijf jaar geleden richtte Daane er een fototentoonstel ling in met tweehonderd illu straties, die de oorlog en de bevrijding *van Walcheren be lichtten. Daane kon en kan voor het inrichten van een tentoon stelling over de Tweede Wereld oorlog een greep doen uit zijn eigen collectie en uit de verza melingvan Schmetz. De spullen kopen ze op beurzen, maar ook Walcherenaren weten het twee tal te vinden met allerlei souve nirs uit de bezettingsjaren. „We willen een stuk geschiede nis laten zien over de bevrijding van Walcheren", vertelt Sch metz. „Als je nu iets te weten wilt komen of iets wilt zien over de Tweede Wereldoorlog, dan moet je naar Brabant. Op Wal cheren is er helemaal geen mu seum, terwijl hier juist zoveel is gebeurd. Iedereen weet van de landing in Arnhem, maar de landing van de geallieerden in Westkapelle is zeker zo interes sant geweest." Mede-inrichter Daane vult aan dat er nu gene raties zijn die de verschrikkiri- gen van de oorlog niet hebben meegemaakt. Juist voor hen willen de twee bouwers de ge schiedenis levend houden. Inspiratie Daane en Schmetz hebben idee- en voor hun tentoonstelling op gedaan in drie musea: Domein Raversijde in Oostende, Diekirch in Luxemburg en Am- bleuse in Frankrijk. Deze drie hebben taferelen uit de Tweede Wereldoorlog nauwgezet nage bouwd, compleet met origineel oorlogsmateriaal, kleding, pamfletten en etalagepoppen met uniformen. De houten loop graaf laat al een beetje zien hoe de expositie er uit gaat zien. Toekomstige bezoekers moeten door een smalle gang lopen, on der een camouflagenet. Aan weerszijden van het bouwwerk bevindt zich een klein stafka- mertje en een munitieopslag. Halverwege is een mitrailleurs nest te zien, gecamoufleerd met echte bomen en zand op de grond. „We hebben de loopgraaf iets aangepast", vertelt Daane. „Mensen met een rolstoel moe ten er ook doorheen kunnen. Maar voor het overige is hij pre cies nagebouwd volgens de Duitse voorschriften van toen. Voor de munitieopslag hebben we zelfs originele Duitse golf platen gebruikt." Schildering In het lege Polderhuis is het nog een onbeschrijflijke rommel van hout, gereedschappen en ander materiaal. Uiteindelijk moeten er zeven tafereeltjes ko men, variërend van het i nterieur van een bunker, een veldkeu ken, een mini-onderzeeër en als klap op de vuurpijl een grote schildei-ing van de landing op Westkapelle, dat moet overlo pen in een strand, compleet met versperringen en een weasel, een gepantserd amfibievoer tuig. Daane en Schmetz hebben één groot probleem. Om de schilde ring (zestien meterlang, 2,5 me ter breed) waarheidsgetrouw te laten zijn, hebben ze een goede (amateur)schilder nodig. Die hebben ze nog niet gevonden. „We willen de landingsvloot la ten zien, duinen aan twee kan ten afgebrokkeld, radarposten, een stuk van een anti-tankmuur en een molen. De schildering moet overlopen in het landings strand." Daane en Schmetz ho pen ('het is toch een uitdaging') nog iemand te vinden. OOSTKAPELLE Concert - In de Nederlands-her vormde kerk in Oostkapelle wordt vanavond een Zomer avondconcert gehouden. Tij dens dit concert brengen Anne- Marie de Beer op blokfluit, Jos Vogel met klavecimbel en de te nor Joost van der Wulp verschil lende muziekstukken ten geh re. Het concert begint om 2r uur. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17