Theaterfestival Boulevard vaart op de Binnendieze Concert met dans Eenmalig concert van The Artist Op 't gemak in de houwigheid Dolle Woensdag Deze Dolle Woensdag wordt opgeluisterd door de Ton Laros' Lachen is Oké Kindershow. Dit optreden maakt onderdeel uit van de weke lijkse braderie, die zich tussen 17.00 en 22.00 uur afspeelt. wo. Spuiplein, Breskens, 17.00 uur. Circus Bongo Circus Bongo maakt een tournee door Zee land. Het twintig jaar bestaande familiecircus richt zich met name op kinderen en presenteert zich dit seizoen in een nieuwe witblauwe tent. wo. Voetbalveld, Oostkapelle, 19.00 uur. do. en vr. Lepelstraat, Vrouwenpolder, 19.00 uur. zo. Camping Scheldeoord, Baarland, 19.00 uur. di. Camping Pekelinge, Oostkapelle, 19.00 uur. Folkloristisch In de Stationsstraat in Domburg wordt een folklorische dag gehouden, waar enkele thea trale aspecten aan verbonden zijn. In de middaguren verzorgt de klederdrachten- groep Waichers Kostuum een showen 's avonds treedt de dans- en folkloregroep Walla- cra op met de boerenkapel. za, Grasveld hervormde kerk. Domburg. 14.30 en 20.00 uur Sessieband De Sessieband geeft een jazzconcert Deze formatie treedt tot eind augustus elke woensdagavond op in het eetcafé, wo. Desafinado, Middelburg. 19.30 uur. Constantin Motoï Onder de titel De betoverde wereld van de pan fluit geeft Constantin Motoi twee concerten op Walcheren. Deze Roemeen werd opgeleid door de legen darische panfluitist George Zamfir. Hij houdt van de oude volks- en herdersliederen van zijn land. wo. Hervormde Kerk, Domburg, 20.00 uur. do. Samen op Weg Kerk, Veere, 20.00 uur. Midzomer In de Dorpskerk is een midzomerconcert te be luisteren. Het concert wordt gegeven door Jos Vogel op clavecimbel, Anne Marie de Beer op blokfluit en tenor Joost van der Wulp. wo. Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur. Bas de Vroome Bas de Vroome geeft een orgelconcert in Zie- rikzee. De Vroome is als organist verbonden aan de hervormde gemeente te Delft en is beiaardier te Spijkenisse, Naaldwijk, Rijnsburg en Vlaar- dingen. wo. Nieuwe Kerk. Zierikzee, 20.00 uur. Briza De reeks Zomeravondconcerten aan Zee wordt voortgezet door het ensemble Briza met het programma Café con Leche. Zie elders op deze pagina. wo. Hervormde kerk, Cadzand, 20.00 uur Surrender De Zeeuwse band Surrender treedt op in de open lucht. Het concert dient ter opluistering van het Mos selfestival. wo Bellamypark, Vlissingen, 21.00 uur. Soca Boys The Soca Boys treden live op in discotheek The Nighttraïn De groep staat momenteel hoog in de Top 100 met het nummer Follow the leader. wo. The Nighttrain, Middelburg, 23.00 uur. Koorschool De jongens van de Zeeuwse Koorschool geven een toeristenconcert Het jongenskoor geeft al sinds 1974 in de zo mermaanden dergelijke concerten in Goes en sinds 1984ookin Middelburg, do. Gasthuiskerk, Middelburg, 11.00 uur. Middagpauze Jan Dekker uit Sliedrecht geeft een middag- pauzeconcert vaneen half uur op het De Rijcke- re-orgel. Dekker is een vergevorderde leerling van Bram Beekman, de huidige organist van de Middel burgse Oostkerk do. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur. Mini-concert Ralf Grossert en Clemens Kasper geven een mini-concert. Het concert in het kader van het Lange Jan-pro ject duurt een half uuren komt tot stand met be- hulp van zang. fluiten en draailier do. Koorkerk. Middelburg. 15.00 uur. woensdag 5 augustus 1998 der tot op heden keer op keer haar aria's in deze catacomben laat weerklinken? De regisseurs Aad Spee en Vincent de Rooy voegen er voorts eigen taferelen aan toe. Spektakelspecialist Michael Helmerhorst van theatergroep Vis a Vis is artistiek verant woordelijk voor deze Boule vardproductie. Dat zegt bij voorbaat al heel veel over ka rakter en opzet van Maal stroom. Vis a Vis zelf brengt haar jong ste spektakelstuk Mirage op dit festival in première. Dat gebeurt dinsdag 11 augustus, gevolgd door een serie voor stellingen tot en met zondag 16 augustus. Met slapstick, mime en vooral talrijke vreemdsoor tige technische foefjes tonen zeven spelers de obsessie van de mens om zich net als vogels frank en vrij in de lucht te kun nen voortbewegen. Mede door het noodweer neemt de vlieg angst van passagier Lam' op zijn vliegreis haast panische vormen aan. Tot overmaat van Grijpskerke stond vroeger op Walcheren bekend als 'het Geite- durp' maar dat zou niet de naam van Eetcafé In de Gouwe Gheijt verklaren. Volgens de uitbaters kwam jaren geleden eens een dor peling thuis met de mededeling dat hij 'in de houwigheid' even een biertje was gaan drinken in het enige café van het dorp. 'In de hou wigheid' ('even snel') werd een begrip en verbasterd tot In de Gou we Gheijt. door Rien van Reems Als ik zie wat er na vele jaren van café In de Gouwe Gheijt is gewor den dan besef ik hoe snel het is ge gaan met de ontwikkeling van het toerisme op Walcheren. Toen was Grijpskerke een stil dorp, bediende de cafébaas de tap als bijbaantje en kwam er zo nu dan eens een ver dwaalde fietser langs. Op mijn ver zoek destijds om een Duvel, opende de dienstdoende bardame een luik achter de toog om in de kelder af te dalen en na geruime tijd met een flesje Duvel terug te keren. Nu stroomt de Grimbergen gestaag uit de tapkraan en zit het terras vol met 'badgasten' die na een dagje stoven op het strand tegen zessen massaal naar binnen komen voor de warme hap. Daarbij gaat het er ontspannen aan toe, niemand hoeft meer 'in de hou wigheid' te eten. Dat zou ook niet kunnen, want je krijgt er een gigan tische maaltijd geserveerd. Efficiënt In de Gouwe Ghei j t is een echt eet café waar de functies van eten en drinken op elkaar zijn afgestemd. Tot zo tegen zessen zie je er dorps bewoners aan de toog van hun bier tje genieten tot de eters binnenko- Eetcafé In de Gouwe Gheijt Kerkring 8 4364 AN Grijpskerke Tel. 0118-591451 Keuken open maandag tot en met zaterdag van 11.30 tot 2100 uur en op zondag vanaf 16.00 uur. In de zomer al vanaf 13.00 uur. Geen creditcards of pinnen, wel cheques. Rolstoel: mogelijk Kinderen: 6 kindermenu's van f 7,25 tot 11,- Uitgebreide snackkaart men die daarvóór op het terras hun apéritiefje hebben genuttigd. De bediening is zeer efficiënt. Zodra ik mijn bestelling heb gedaan, worden een papieren placemat en het be stek, in een papieren servet gewik keld, op tafel gelegd. De serveerster zet er een gekoelde Grimbergen Dubbel van het vat naast en ver schijnt enkele minuten later al met de vissoep 6,50). Er is keus uit in totaal drie soepen, de uiensoep kost eveneens 6,50 en de dagsoep, 'keuze van de kok' en 'elke dag vers gemaakt'5,-. Mijn hoofdgerecht kies ik uit het lijstje specialiteiten die worden aangeduid met namen van straten, buurtschappen of gebieden in de omgeving, zoals Bergwei, een ge recht van varkensmedaillons in champignonroomsaus 28,50), Loodhol, tournedos met Strogan- offsaus 32,50), Hoogelande, een mixed grill 30,-), Kerkring, schnitzel met zigeunersaus (ƒ21,-), De Plompert, wilde eendefilet met madeirasaus 29,50) en Duvekot, een shoarmaschotel 19,50). Mijn lamsvlees met honing-tijmsaus 30,-) heet Poppendamme, ver wijzing naar de gelijknamige imke rij waar de honing vandaan komt. De presentatie vind ik bijzonder. Ik krijg een groot bord voorgezet met frietjes, gebakken aardappeltjes, salade, worteltjes, kool en een heer lijke appelmoes, waarin de appel niet helemaal tot pap is gekookt. Het vlees, grote stukken lamsfilet van de grill, wordt op een apart bord opgediendHet vlees is sappig, zeer mals en licht rosé en honing en tijm zijn prima gedoseerd en niet overheersend van smaak. Een goed en smakelijk gerecht. Overigens vormen gemarineerde spareribs de grootste specialiteit van eetcafé In de Gouwe Gheijt en de porties die ik om me heen zie serveren, mogen er zijn. De toetjes zijn ijsgerechten die 3,50 tot 7,75 kosten; ik kies voor Coupe Gouwe Gheijt 7,25), een creatie van ijs en de eigen huisli keur Het Geitedurps Slokje, ge maakt naar het recept van een vori ge eigenaar. Met een flinke portie slagroom een verrukkelijke afslui ting van een zeer goede maaltijd. The Artist geeft dinsdag avond met The New Power Generation een eenmalig concert in Ahoy' in Rotter dam. Als speciale gast werkt de legendarische r&b-bassist Larry Graham (voorheen Sly and the Family Stone en be kend van Graham Central Station 2000) mee aan dit op treden. Het is alweer drie jaar gele den dat The Altist (Formerly Known As Prince) optrad in Nederland met de Gold Ex perience Tour. Sinds die tijd heeft hij zich losgemaakt van Warner Brothers, om vervol gens zijn eigen platenlabel NPG-records op te richten. Hierbij verscheen afgelopen juni een nieuw album, geti teld New Power Soul van The New Power Generation met gastbij dragen van Larry Gra ham, Chaka Khan en Doug E. Fresh. Het concert in Rotterdam be gint om 20.00 uur en de deu ren van Ahoy' gaan om 18.30 uur open. Het Boulevardfestival in Den Bosch neemt de bezoeker met de voorstelling Maalstroom mee op een vaartocht over de Binnendieze, die gedeeltelijk onder de bin nenstad loopt. foto Joep Lennarts The Artist (Formerly Know As Prince) Maalstroom, een theatrale vaartocht over het deels on der huizen en straten stro mende riviertje de Binnen dieze, is een van de grote attracties van Boulevard 1998. Deze veertiende edi tie van het jaarlijkse festi val in 's-Hertogenbosch, dat zowel in de reguliere theaters als in tenten en op andere locaties wordt ge houden, duurt van vrijdag 7 tot en met zondag 16 augus tus. Het evenememt bestrijkt de disciplines the ater, muziek, dans, beel dende kunst en animaties, door Max Smith Om de Binnendieze is veel te doen geweest. Dit uit de twaalfde eeuw daterende wa terstelsel in de binnenstad van 's-Hertogenbosch wordt ge voed door de rivieren de Aa en de Dommel. Voordat waterleiding en riole ring gemeengoed wa ren. diende de Binnendieze als wa tervoorziening voor burger en bedrijf, en als open riool voor toilet en (huis)vuil. In de loop der tijden zijn de bemetselde muren en overkap pingen echter aan een broodnodige opknap beurt toe. Er deden verhalen de ronde dat enkele bewoners van huizen, waar de Bin nendieze onderdoor stroomt, met hun bed door de slaapkamer vloer waren gezakt en in het water wakker werden. Eind jaren zestig nam de gemeente raad het, naar alras zou blij ken, allesbehalve wijze besluit om de Binnendieze maar te dempem en de bijna zes kilo meter lange stenen wand af te breken. Dat heeft de plaatse lijke overheid geweten. Nage noeg heel Den Bosch kwam ei- tegen in opstand. Met succes. De plannen werden uiteinde lijk gewijzigd in restauratie. Nu, een kwart eeuw later, is de 44 miljoen kostende opknap beurt voltooid. Met onder meer havenconcerten en een expositie wordt dit gevierd. Maar ook met de hiervoor spe ciaal gemaakte Boulevard voorstelling Maalstroom. Reeds gedurende de werk zaamheden namen jaarlijks zo'n tachtigduizend belang stellenden per boot een kijkje bij deze 'grootste watérbouw- kundige restauratie van Ne derland'. Naar verwachting zal de theatervoorstelling Maalstroom ruim tienduizend toeschouwers trekken. Om ze allemaal te kunnen vervoeren heeft Boulevard achttien pun ters besteld in Giethoorn. Van af donderdag 6 tot en met zondag 16 augustus en na de Boulevard tot en met zondag 30 augustus vertrekken er met uitzondering van de maanda gen om 21.00 uur per avond in totaal twintig bootjes vanaf het gebouw Uilenburg. Tijdens de ongeveer één uur durende vaartocht in deze krochten, waar het natuurlij ke spel van licht en duister op zich al de verbeelding acti veert, wordt de toeschouwer meegetrokken in een maal stroom van ondeugden als wellust, jaloezie, hoogmoed, en luiheid. Historische feiten en fantasie kolken daarbij in trigerend, en raadselachtig in elkaar. Drijven er bijvoorbeeld in de Binnendieze inderdaad nog altij d lij ken rond van pest- lijders die indertijd daar zijn geloosd? En hoe is het gesteld met de operaster, die uit naij ver over het succes van een an- ramp begint hij te hallucine ren over allerlei bizarre vor men van vliegen, zowel in de naaste toekomst als in het ver re verleden. Afgaande op vorige, totaal uitverkochte voorstellingen van Vis a Vis, waaronder Drift dat zich afspeelt in een gigan tisch bassin met 300.000 liter water, en Central Park met een kantelend kantoorgebouw, is het niet moeilijk te voorspel len dat Mirage opnieuw een publiekstrekker van de eerste orde zal worden. Reünie Tot de inmiddels al spraakma kende voorstellingen op de Boulevardzi]nMad(e) in Para dise en Liaisons Dangereuses. In het eerstgenoemde theater project van het Duits-Franse gezelschap Gosh organiseert God uit verveling een reünie. Hiervoor heeft Hij enkele van zijn menselijke schepselen en de satanische Lucifer uitgeno digd. Het feestelijk samenzijn loopt nog radicaler uit de hand, wanneer God Zijn nieuwe creatie Gosh ter wex-eld brengt. Circus, rock, gimmicks en cabaret zijn de oppeppende ingrediënten van dit spektakel. Liaisons Dangereuses van de Belgische groep Feria-Musica is ook zo'n theateracti viteit waar van alles en nog wat aan te pas komt: luchtchoreo- grafie, paardendres- suur, dans, toneelspel en muziek van de Use Rocky Funk Band. Het project heeft wei nig van doen met de gelijknamige klassie ke roman van Choderlos de Laclos. Het gaat om tien stede lingen die om aanvankelijk mysterieuze motieven op de vlucht zijn geslagen. Hoog bo ven de (brandende) grond in een woud van touwen, netten en katrollen zoeken ze hun heil. Het uitgebreide theaterpro gramma omvat ook nog andere stukken die reeds eerder met publiekelijk succes zijn uitge bracht, zoals In de rui van Mug met de Gouden Tand over een moeder en haar volwassen zoon die zich tragi-komisch staande proberen te houden in hun uitgerangeerd bestaan. Evenals Jezus/Liefhebber van Nieuw West, waarin drugsver slaafden, alcoholisten en an dere randfiguren hun laatste avondmaal vieren. La Strada Muziek is zoals gebruikelijk een vast bestanddeel van Bou levard. Het programma vari eert van 20 jaar liedjes van chansonnier Gerard van Maa Het programma Café con Le che van de groep Briza is een concert met dans. Men krijgt een instrumentale compilatie te horen van op Latijns Ame rika geïnspireerde nummers, zoals rumba, salsa, baladi en huano, afgewisseld met tradi tionele en eigen flamenco composities, onder meer bu- lerias en sevillanas, aange vuld met een aantal zeer ei gen dansen. Verschillende fluiten en snaarinstrumenten worden ondersteund door de basgi taar en bijzonder slagwerk, Briza sakkers De Kleinbrabantse Harmonie tot Salsa Night van de Cubaanse formatie Sierra Maestra. En van Jazz Night door het Paul van Kemenade Quintet tot een optreden door Soul Sucker. Aan het Theaterfestival Bou levard is tevens La Strada ge koppeld met een reeks uiteen lopende voorstellingen en manifestaties in tenten en in de open lucht. Daartoe beho ren Poëtica Mobilé van Max en Frits over 'intrigerende ge dachten en gedichten voor pendelbuspassagiers' en de vijfdelige kinderopera De Vuurvogel van Theater Van- denbulck. La Strada biedt bovendien verscheidene vormen van beeldende kunst. De zingende poefjes van Hildegard Dekker is er een van de vele. Die poef jes stoppen pas met hun gejen gel als iemand erop gaat zitten. Privacy Project van Erasmus en Arts is een onderzoek naar de reacties van mensen die in een toiletruimte met elkaar moeten communiceren. Festival Boulevard 's-Her togenbosch, vr 7 t/m zo 16 aug. Voor programma krant en informatie: tel. 073-6137671. Kaartver koop: tel 073-6125125. zoals de bombo uit Bolivia, de vaastrommel udu en dec ja, de Noord-Afrikaanse voorloper van het drumsteL Het hees klinkende Andesm van zamponas (panfluiten) het melancholieke getokkel op de charango (Indiaas gi taartje) roepen het gevoel o; even op reis te gaan richtini het warme zuiden. Ook de Arabische cultuur is verte-1 °p genwoordigd in deze warmer^ vorm van wereldmuziek. Mfjia dansers laten zien hoe na- za. tuurlijk muziek en dans sa mengaan. Het ensemble bestal uit: Jan Erik Noske (dwars- en altfluit, piccolo, kena, key- voard en zamponas), Yvette Olof (dans, zampoha, bomba en keyboard), Lulu Sa- me tini (dans, zampo ha, keyboard en per- P'1 cussie), Janine Scho (dans, zampoha en keyboard). Antal Steixner (caja, udu- drums), Jaro Stulraj ter (bas, zampoha e: viool) en Frans de Vries (flamenco- en jazzgitaar, zampona en charango). De ge luidstechniek wordt verzorgd door Quin- tus Kessler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10