PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koso v ar en vluchten massaal Kok snoert nieuwe ploeg de mond if Lopers voor vrede passeren Schelde Opstand militairen tegen Congolese president Kabila 4 WEKEN Posters plakken voor Jezus pegina4 5 Tienduizenden verlaten huis en haard na oplaaien geweld in provincie Servië Weer lek in kerninstallatie Sellafield J Heroïne beleeft *j comeback bij -Britse jongeren Spaanse politie pakt 83 illegale immigranten Herfkens regelde baan voor Ritzen Miljoenensteun voor Gay Games Nieuwe expeditie naar Titanic Politie Irak pakt daders aanslag op zoon Saddam Corruptieverhaal laat douane koud TVM-renners niet aangehouden VOOR 15,00 B W 4 20' 13' Bewolking breekt Eerst wat motregen, vanmiddag droog en zonnige perioden. Meest matige westelijke wind. Het wordt rond 20 graden. l 241e jaargang no. 184 i- dinsdag 4 augustus 1998 losse nummers 1,75 7 van onze redactie buitenland PRISTINA - De jongste gevechten tussen de Ser vische politie en opstan delingen in Kosovo heeft opnieuw tientallen levens geëist. Etnische Albane zen, de Kosovaren, zijn massaal op de vlucht ge slagen. Volgens de autoriteiten in Bel grado kwamen zondag en giste ren 'enkele tientallen terroris ten', de standaardbenaming voor etnische Albanezen, en twee Servische militairen om het leven. Daarmee komt het of ficiële dodental aan Servische zijde sinds eind februari op zes tien. Net als in de voorbije dagen sloegen gisteren etnische Alba- r- LONDEN - De exploitant van de Britse opwerkingsfabriek Sellafield, British Nuclear Fuels (BNFL), heeft gisteren be- kendgemaakt dat een perso neelslid radioactief besmet is vt geraakt nadat een lek was ont- n' staan in een laboratorium van s" de fabriek. Zeventig mensen moesten wor den geëvacueerd uit de omge ving van het laboratorium. Al jaren dringen andere Europese landen en milieu-organisaties aan op sluiting van de verouder de centrale in Sellafield. AFP nezen massaal op de vlucht uit dorpen in midden-Kosovo in een poging te ontkomen aan de jongste gewelddadigheden. Ooggetuigen maakten melding van honderden mensen die de bossen en de bergen invluchtten 'in alles wat kan bewegen', van ossekarren tot tractors. De meeste vluchtelingen waren afkomstig uit de dorpen Glogo- vac en Srbica, waar de laatste dagen hevige artilleriebeschie tingen woedden. Nog eens hon derden tractoren met aanhan gers vol dorpelingen proberen weg te komen uit de omgeving van de dorpen Pluzhina en Ov- carevo. De meesten zijn hals overkop vertrokken, met niets bij zich dan de kleren aan hun lijf. Enkele honderden vluchtelin gen zwerven al vijf dagen in de bossen bij Klina. De Servische politie heeft de nabijgelegen weg Pristina-Pec hermetisch afgesloten. Buitenlandse jour nalisten kunnen het gebied niet in, de soldaten bij de wegver sperringen houden hen tegen en sturen hen terug. Verslaggevers die toch vluchte lingen wisten te bereiken, ont moetten stilzwijgen of veront waardigde reacties. Veel vluchtelingen leken verdwaasd en versufd door wat hen is over komen. Anderen reageerden hun frus tratie af op journalisten. Een strijder van het Kosovo Bevrij dingsleger beet buitenlandse journalisten bij een wegver sperring toe: „Waar zijn de in ternationale waarnemers? Waar zijn de internationale hulpkon vooien?" Volgens hulporganisaties heeft de strijd van het afgelopen weekeinde'tienduizenden men sen uit hun dorpen verdreven. De VN-vluchtelingenorganisa tie Unhcr schat het aantal vluchtelingen op 35.000 men sen, maar het Internationale LONDEN - Groot-Brittannië kent een explosie van jonge he roïnegebruikers. In een gisteren verschenen studie van het mi nisterie van Binnenlandse Za- ■i ken staat dat de meeste nieuwe 3'gebruikers tussen de 16 en 18 \l jaar oud zijn, maar er komen er sr steeds meer tussen 14 en 16 jaar en zelfs jonger. De studie bevestigt de vrees dat heroïne weer 'in' is. Veel nieuwe gebruikers komen uit welge stelde gezinnen, in tegenstelling tot de jaren tachtig toen de meeste gebruikers uit armere kringen kwamen. Groot-Brit- tanniëtelt in totaal 160.000 ver slaafden. In 80 procent van het land is sprake van een explosie van het aantal gebruikers. De onderzoekers zijn bezorgd over het feit dat heroïnegebruik is opgerukt naar plaatsen waar het nooit eerder voorkwam. Als 5 voorbeeld wordt Dewsbury (50.000 inwoners) in Yorkshire gegeven waar in de jaren tachtig niemand heroïne gebruikte. In 1992 kwam het sporadisch voor en nu zijn er honderd verslaaf den AFP ALGECIRAS - De Spaanse po litie heeft gisteren 83 immigran ten aangehouden die illegaal het land probeerden binnen te I komen. Een groep van 57 Marokkanen werd net buiten de kust ontdekt. In twee krakkemikkige bootjes waren ze de verraderlijke Straat van Gibraltar overgestoken. Elders hield de Spaanse politie 22 Algerijnen en vier Marokka nen aan die zich verborgen had den in een Italiaanse vrachtwa gen die op weg was naar de Franse grens. Om te ontkomen aan de armoe de proberen duizenden Noord- Afrikanen, vooral Marokkaan se mannen, jaarlijks de over steek naar Europa te maken. Al gerijnse immigranten nemen vaak de wijk vanwege de bur geroorlog in hun land. Degenen die worden opgepakt worden teruggestuurd naar him land van herkomst. Ongeveer twintig immigranten zijn vorige week vermoedelijk Verdronken toen hun bootje vlak voor de Spaanse kust om sloeg. De immigranten charte ren vooral kleine scheepjes van Marokkaanse vissers. AP Nadat ze vanuit Vlissingen de Westerschelde waren overgestoken, liepen de vredespelgrims door Breskens, op weg naar Kaapstad, Zuid-Afrika. foto Peter Nicolai door Edith Ramakers VLISSINGEN - Iedereen kan aanhaken aan de Jubilee Pelgrimstocht, die begon nen is in Liverpool en eindigt in Kaapstad. Iedereen die goed kan lopen en die ver wacht dat een inspannende voettocht een bijdrage levert aan een wereld vrij van ra cisme. „We willen ook tijdens onze reis de zwarte zijden van bijna vier eeuwen slavernij la ten zien. In Kaapstad uiteindelijk zullen we ons verontschuldigen voor ons slechte verleden", zegt Gerti Oelmeck uit Oosten rijk, een van de wandelaars die gisteren Zeeland doorkruiste. Drie van de lopers, waaronder twee Ja panse monniken, geven het tempo aan op trommels. -De monniken in hun lange geel/witte gewaden trekken de aandacht van de voorbijgangers. Deze voettocht van de boeddhistische orde Nipponzan Myohoji is het antwoord op de Ameri kaanse pelgrimstocht die al in mei van start is gegaan en die via de Verenigde Staten naar het Caraïbisch gebied, Brazi lië en uiteindelijk West-Afrika voert. „Wij verwachten met ongeveer vijftig mensen in Kaapstad aan te komen. Lang niet iedereen zal de volledige tocht mee maken. Maar delen mogen ook. Ik ben in Liverpool begonnen en loop door tot Kaapstad. We pakken alleen de boot waar dat nodig is. Ik maak vorderingen, maar kan nog niet over water lopen. Straks pakken we de boot in Vlissingen en veel later nemen we de boot van Senegal naar Kaapstad", vertelt Oelmeck. De wande laars zullen naar schatting een jaar on derweg zijn. Jubilee De stoet zet zich weer in beweging om de boot naar de andere kant te halen. Oel meck draagt een spandoek met de tekst Jubilee Pelgrimage. „Jubilee is een term die de mensen van Afrikaanse herkomst gebruikten in Amerika voor de afschaf fing van het slavemij-systeem. Ik loop uit respect voor ieders leven en dat is tegen een beschaving die is gebaseerd op mate rieel voordeel voor sommigen. van onze redactie economie DEN HAAG - Premier Kok vindt dat de kersverse bewinds lieden zich voorlopig dienen te onthouden van 'betekenisvolle' uitspraken over het beleid. Hij zei gisteren, na het aanbie den van het eindverslag over de formatie aan de koningin en voor de presentatie van de rege ringsploeg 's avonds op de tele visie, dat zij hiermee moeten wachten tot na het debat over de regeringsverklaring, eind deze maand in de Tweede Kamer. De premier verzet zich tegen suggesties dat alleen vanwege partijpolitieke verhoudingen het tweede paarse kabinet een vijftiende minister krijgt. Hij reageerde hiermee gisteravond op CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer, die sprak over een 'minister voor spek en bo nen'. Kok raadt de leider van de grootste oppositiepartij aan om zichzelf op de hoogte te stellen van de problemen in de grote steden. Daarin schuilt voldoen de rechtvaardiging voor een aparte minister voor het Grote Stedenbeleid. Die minister, zonder portefeuil le, wordt Van Boxtel, tot dusver vice-fractievoorzitter van D66. Hij krijgt 'coördinerende be voegdheden' en een 'gezamen lijke verantwoordelijkheid' voor de besteding van gelden, alfius Kok. Hij wees gisteren ook de kritiek uit de PvdA-achterban op het gebrek aan vernieuwing in de samenstelling van de ministers ploeg van de hand. Volgens de regeringslieder is het kabinet juist een combinatie van be stuurlijke ervaring en nieuw po litiek talent. De premier was het al evenmin eens met de kritiek op een ver meend gebrek aan openheid. Nooit eerder, zo onderstreepte hij, is er zoveel informatie ver strekt tijdens de kabinetsfor matie. Zoveel, dat het regeerak koord geen verrassend nieuws meer bevatte toen het in de openbaarheid kwam. Nooit eer der bovendien waren informa teurs tussentijds in de Tweede Kamer aan de tand gevoeld. De nieuwe ploeg had het giste ren druk. 's Ochtends voor het eerst samen vergaderen, daarna naar de koningin voor de beëdi ging, poseren op de trap, ken- Minister Herfkens en minister Van Boxtel na afloop van de bordesscene. foto Phil Nijhuis/GPD nismaken met de ambtenaren en als uitsmijter een ontmoeting met de vaderlandse pers. Ze moeten de rest van de week nog een inhaalslag maken. Vrij dag moet de 'uitgavenkant' van de begroting voor volgend jaar rond zijn. Normaliter begint de regering daarmee begin juli. Minister Zalm van Financiën ziet hierin geen probleem. Het late tijdstip van het begin van de besprekingen heeft als voordeel dat meer recente informatie van het Centraal Planbureau be schikbaar is. Het zit er volgens Zalm niet in dat deze week nieu we informatie nieuw licht op de zaak zal wei-pen. Hij spreekt over een 'technische exercitie'. ANP/GPD DEN HAAG - De ministers mo gen weliswaar officieel nog niets zeggen van Kok, toch heb ben ze al radio-interviews ge daan. Evelien Herfkens deed zelfs een onthulling. Ze regelde tweeëneenhalf jaar geleden al de nieuwe baan voor oud-minister Ritzen van Onder wijs bij de Wereldbank in Was hington, vertelde de nieuwe minister van Ontwikkelingssa menwerking. „En dat is nooit uitgelekt. Goed hè." GPD .De gemeente Amsterdam stelt 5 miljoen gulden beschikbaar als overbruggingskrediet aan cle in ernstige financiële nood verkerende organisatie van de Gay Games. Het stadsbestuur heeft daartoe besloten omdat het tekort op de begro ting van de stichting Gay Games veel groter is dan O aangenomen. O Comité van het Rode Kruis (ICRC) zei alleen al in een gebied dubbel zoveel vluchtelingen te hebben aangetroffen. Mans Nyberg van het Unhcr- bureau in Pristina zei dat het aantal vluchtelingen door de vijf maanden durende strijd in Kosovo nu is opgelopen tot een totaal van ongeveer 180.000. Zij bevinden zich zowel binnen als buiten de omstreden provincie in het zuiden van Servië. Het voorlichtingscentrum van de Albanezen in Pristina zei vo rige week dat sinds het begin van het conflict ongeveer 300.000 Albanezen gedwongen waren huis en haard te verlaten. De meesten van hen vluchtten volgens het centrum naar ande re regio's in Kosovo, maar 26.500 gingen naar Albanië, 21.800 naar Montenegro, 5000 naar Macedonië, 16.500 naar andere landen in Zuid-Europa en ongeveer 600 zochten hun heil in Bosnië. RTR/AFP/AP zie ook pagina 2 HALIFAX - Historici en weten schappers ondernemen deze week een nieuwe expeditie naar het wrak van de Titanic. Zij zul len proberen delen van de kiel naar boven te halen om te on derzoeken welke micro-orga nismen het in 1912 gezonken passagiersschip aantasten. Het wrak ligt op een diepte van vier kilometer. In 1996 slaagde een expeditie er in stuk kiel naar boven te hijsen, maar het lukte niet om het wrakstuk aan boord van een schip te brengen. AP BAGHDAD - De autoriteiten in Irak hebben twee mannen opge pakt die verdacht worden van de aanslag op Uday, de zoon van president Saddam Hussein. De twee maakten deel uit van een groep van vijf personen die de aanslag beraamden op initiatief van een 'buurland'. Uday raakte op 12 december 1996 zwaargewond aan zijn be nen toen onbekenden zijn auto beschoten. Na een lange revali datie leerde hij opnieuw lopen. Irak beschuldigde eerder Iran rechtstreeks van betrokkenheid bij de aanslag. Teheran ontken de. Uday (34) geldt als Saddams lie- velingszoon en als een van de machtigste en gewelddadigste mensen in Irak. Zelfs in zijn ei gen familie zou hij veel vijanden hebben. RTR/AFP/DPA De douane in Zeeland is niet onder de indruk van de beschul diging van corruptie. Een van cocaïnesmokkel verdachte man zou hebben gehoord dat drie douaniers waren omge kocht. De grensbewakers zien de verdachtmaking Q als een schot voor de boeg voor een komend proces. Het onderzoek naar vermeend dopinggebruik door de wielren ners van TVM duurt onvermin derd voort. Gisteren nam de Franse justitie in Reims bijna acht uur de tijd om zes renners en negen begeleiders van de ploeg te verhoren. Alle betrok kenen lieten via hun advocate mr. C. de Jongh weten geen me dedelingen te doen zolang Cees Priem die gisteren bezoek kreeg van zijn echtgenote, ploegarts Michailov en verzorger Moors nog vastzitten. Justitie stelde Moors gisteren in staat van be schuldiging en ver lengde zijn voorarrest 1 fT voor onbepaalde tijd. i feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; sport: 14 en 15 van onze redactie buitenland KINSHASA - De Congolese president Laurent-Désiré Kabi la heeft gisteren bezworen een militaire opstand in het oosten van het land neer te slaan. Een heden in Bukavu, de hoofdstad van de provincie Zuid-Kivu, sloten zich gisteren aan bij de muiters in de stad Goma die ei sen dat Kabila aftreedt. De mui ters beheersen zeker vier steden in de regio Kivu. Congolese regeringstroepen hebben het vliegveld van Buka vu heroverd. Dit heeft de am bassade van de Democratische Republiek Congo bij de Ver enigde Naties gisteravond in New York meegedeeld. De opstand valt samen met he vige schietpartijen in de hoofd stad Kinshasa, de afkondiging van een avondklok in die stad en de vlucht van naaste medewer kers van Kabila, die vrezen de volgende te zijn op de lijst van topfunctionarissen en officie ren die worden gearresteerd. Gisteren werd nog steeds ge vochten in Kinshasa tussen re geringsgetrouwe troepen en eenheden die overwegend uit et nische Tutsi's bestaan Naar schatting 1500 Tutsi-militairen hebben zich in een deel van de stad verschanst. De Tutsi's, zo wel Congolese Banyamulenge als Rwandese, vormden de rug gengraat van Kabila's regime. Kabila leeft al geruime tijd in onmin met de Tutsi's. De minister van Buitenlandse Zaken, Karaha, en de invloed rijke minister van Presidentiële Zaken, Bugera, gaan naar ver luidt liever niet terug naar Kin shasa zo lang Kabila aan de macht is. Beiden zijn Tutsi en bevinden zich in Zuid-Afrika. Stoottroepen Afgelopen week stuurde Kabila alle Rwandese troepen het land uit. Dat waren de stoottroepen van zijn rebellenleger, dat in mei 1997 Mobutu verdreef en Kabila de macht bezorgde. De breuk met de Tutsi's heeft in Congo, en met name bij de Banyamulenge in Kivu, de angst vergroot dat Kabila op alleenheerschappij uit is, dat enkel stoelt op leden van zijn eigen stam Kabila heeft de afgelopen tijd veel van zijn medestanders te gen zich in het harnas gejaagd. Zijn internationale isolement werd in mei pijnlijk duidelijk toen Kabila een topconferentie wilde houden met talrijke Afri kaanse leiders ter gelegenheid van de eerste verjaardag van zijn bewind. Er kwam vrijwel niemand opdagen. De bevolking van Congo is bit ter teleurgesteld over de dicta tuur van de nieuwe leider en het uitblijven van verbetering in het dagelijks leven. AFP/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002 ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1