COURANT Bolkestein draagt fakkel over Bmsro Peloton ontvlucht Frankrijk Getal 13 maakt bankwerkers miljonair Donorlanden beloven Indonesië 16 miljard 4 WEKEN M18° |Ï4° Weer geen strandweer Diamant wijk in opspraak WD-fractie kiest Dijkstal eenstemmig tot nieuwe voorzitter IJzeren Rijn als alternatief beraad over frede voor longerend Soedan Vliegtuigongeluk eist 15 levens VACATURES De Tour vandaag Jass T* rev 1029m ^2- 23 Zeven illegale Albanezen bij ongeval gedood Vies kraanwater VOOR 15,00 JA, ik wil: ZW 4 Buien Veel bewolking en geregeld buien. Matige tot vrij krachtige WZW-wind. Middagtemperatuur rond 18 graden. !41e jaargang no. 181 irijdag 31 juli 1998 Dsse nummers 1,75 pagina -X" van onze sportredactie NEUCHATEL - Met een zucht van verlichting passeerde het Tour-peloton gisteren rond het middaguur de Frans-Zwitser se grens. Weg uit het maniakale Frankrijk, eindelijk in een neu traal land. Niet meer achter el ke boom een Franse agent. Een groot gedeelte van het pe loton hief donderdag de armen de lucht in bij het passeren van de grens. „Liberté, Liberté", klonk het met volle overgave uit de grote groep wielrenners. Jeroen Blijlevens gebruikte de grensovergang om het evene ment achter zich te laten. Enkele uren voor de start had den de Spaanse ploegen Kelme en Vitalicio al de Tour verla ten. Een dag eerder hielden ONCE, Banesto en Riso Scotti het voor gezien. TVM-verzorger Jan Moors haalde Zwitserland niet, hij werd donderdagmiddag van uit Albertville naar Reims ver voerd. Daar wordt hij herenigd met ploegleider Cees Priem en arts Andrei Michailov die sinds de nacht van maandag op dins dag in het huis van bewaring verblijven. De gespannen sfeer in het Tour-peloton was een gevolg van de nieuwe invallen van de Franse politie in Chambery en Challes-les-Eaux. Bij ONCE werd in een vrachtwagen do ping gevonden. Het voorarrest van ploegarta Terrados werd intussen verlengd. Polti, Lotto, Casino en La Frangaise des Jeux waren enkele uren later de slachtoffers. Mare Madiot (ploegleider La Frangaise), Vincent Lavenu (ploegleider Casino) en Rodo- lfo Massi (leider bergklasse- ment) werden meegenomen voor verhoor. Madiot mocht te rug, Massi blijft voorlopig ach ter de tralies. Bij de Italiaanse renner werden cortisonen op de kamer gevonden. Uit onder zoeken bij Festina zou ook ge bleken zijn, dat de 32-jarige Massi als tussenpersoon fun geerde bij dopingverstrekking aan Franse ploegen als Big Mat en La Frangaise des Jeux. ANP zie ook pagina's 23,24 28 De joodse wijk bij het Centraal Station in Ant werpen is in opspraak. De Britse douane is een nieu we route voor de smokkel van heroïne op het- spoor gekomen. Die zou voeren van Oost-Europa, via de orthodoxe joodse gemeenschap in Antwerpen naar A de Londen. Waar-om een peperdure Betuwelijn aanleggen als in Vlaande ren de IJzei'en Rijn voor een fractie van de kosten nieuw leven kan worden ingeblazen? De Vlamingen roepen het al jaren en nu is ook de verladersorganisatie EVO ein- *9 delijk om. por Jaco van Lambalgen en lans van Soest (EN HAAG - Frits Bolke- [ein treedt af als politiek [ider van de WD en als (actieleider van zijn par- j in de Tweede Kamer, tans Dijkstal, nu nog de missionair minister van jinnenlandse Zaken, olgt hem op. Gistermid- ag is Dijkstal unaniem ekozen tot fractievoor- itter. olkestein blijft voorlopig Ka- erlid. „Maar ik sluit niet uit at ik op een later tijdstip een jidere openbare functie ga ver- iillen", zei hij gistermiddag. De jVD'er wilde niet zeggen waar jjn ambities liggen. De geruch- jn dat hij Hans van den Broek p wil volgen als Europees pmmissaris noemt hij 'vol- rekt voorbarig'. „Ik wil in ie- sr geval geen burgemeester {orden. fe afgetreden fractievoorzitter AIROBI - Komende week heb- m in de Ethiopische hoofdstad ddis Abeba vredesgesprekken laats tussen de Soedanese re uring en rebellen uit het zui- ;n. De partijen buigen zich met ime over een vorm van zelfbe- Ihikking voor het zwart-Afri- ianse en niet-islamistische üden en de plaats van de isla- itische sharia-wetgeving in Dedan. e Ethiopische ambassade in hirobi maakte gisteren be- »nd dat de onderhandelingen n 4 tot en met 6 augustus laatshebben. Het is de derde nde van gesprekken, die ordt georganiseerd door het gionale samen werkingsver- md IGAD (Intergouveme- entele Autoriteit voor Ont- ikkeling). De bijeenkomst ordt bemoeilijkt doordat twee in de IGAD-landen, Ethiopië i Eritrea, in mei in oorlog lakten. e zuidelijke rebellen van het Dedanese Volksbevrijdingsle- >r (SPLA) en de fundamenta- itische regering van het Natio- jle Islamitische Front (NIF) Jrvatten de dialoog in oktober )rig j aar en spraken elkaar ook imei. e kans op een waardevol ak- aord is volgens waarnemers jjzonder gering. Ondanks ooie beloften heeft de regering .Khartoem nog helemaal niets jdaan dat erop wijst dat ze op- asitie duldt of wenst te decen- aliseren. De regering gaat ior met het ronselen van jonge annen voor het front en pers- jijheid blijft uit. erdrag hartoem en de rebellen heb- :n in juli wel een bestand afge- andigd om hulp aan de honge- nde bevolking van het zuiden ogelijk te maken. Het zuiden, et name delen van de provin- e Bahr el-Ghazal, wordt ge jaagd door een ernstige hon- irsnood. De hulpverlenende stanties kampen met een ge- rek aan middelen en de afwe- gheid van infrastructuur in de iplaagde gebieden. Bij één 'erbelaste hulppost alleen al erven meer dan honderd men- jn per dag, vooral kinderen on- >r de vijf jaai-. et VN-kinderfonds Unicef liet steren weten dat 3,4 miljoen (liar nodig is voor meer voed- ilcentra in Sudan. RTR/ANP vond het tijd het stokje over te dragen.,We hebben geleerd van de fout die anderen hebben ge maakt. Mevrouw Borst kreeg maar een jaar om zich in te wer ken. Dijkstal krijgt nu van het begin af aan de kans zich aan het Nederlands publiek te presen teren. Plaats maken voor een nieuwe leider is de ultieme test van het leiderschap." Premier Kok zei gisteravond dat hij met 'een grote mate van waardering' op Bolkestein als liberale leider terugkijkt. Niet temin verheelde hij niet dat de terugtredende WD-voorman de afgelopen vier jaar in zijn ogen 'soms iets te nadrukkelijk de oppositieleider binnen de co alitie' was. „Maar hij zorgde toch altijd weer voor een goed evenwicht in de verhoudingen". Dijkstal kondigde aan dat zijn optreden in de Tweede Kamer niet veel zal verschillen van dat van Bolkestein. „Ik ben zo nodig een nog grotere voorstander van het dualisme dan Frits", aldus de kersverse politiek leider van de WD. Dijkstal, die eerder Ka merlid was van 1982 tot 1994, Bolkestein draagt de voorzittershamer over aan Dijkstal. Bolkestein zei tijdens een persconferentie dat hij wel aan te spreken is op de re sultaten van de onderhandelingen over, maar dat hij als Kamerlid part noch deel heeft aan de regeringsverklaring. foto Paul Vreeker/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Dertien werknemers van een machine- bank-werkplaats uit de stad Westerville in de Amerikaanse staat Ohio zijn met hun geza menlijk lot de winnaars ge worden van de grootste jack pot aller tijden. Ze delen 295 miljoen dollar, ongeveer 590 miljoen gulden. De 13 machinebankwerkers hebben hun rijkdom te danken aan het nummer dertien, dat als laatste van de zes getallen werd getrokken. Ze hebben er voor gekozen het geld in één keer te innen. Dan houden ze nog zo'n 323 miljoen gulden over, bijna 25 miljoen gulden per persoon. Daarover moeten ze nog belasting betalen. Zorgen Behalve een onwaarschijnlij ke hoeveelheid geld komen er ook een heleboel zorgen op de winnaars af. De organisatoren waarschuwden vooraf al dat eventuele winnaars beter een geheim telefoonnummer kon den nemen. Verder werd hen aangeraden een boekhouder, een advocaat en een financieel adviseur in dienst te nemen. De belangstelling voor de zo genaamde Powerball-lotto was overweldigend, nadat bij de vorige ronde het prijzen geld van 166 miljoen gulden was blijven staan. Daarna was er een massale toeloop op de loten. Connie Morris, medewerker van een benzinepomp in Richmond, waar het winnende lot voor de re cordjackpot werd verkocht. Woensdag vormden zich voor de verkooppunten lange rijen mensen die minstens één lot van één dollar wilden kopen. De loterij wordt slechts in twintig van de vijftig Ameri kaanse staten gespeeld. Som mige gelukszoekers hadden een lange reis gemaakt om een lot te kunnen kopen. Door de grote belangstelling sloegen woensdag in de staat Connecticut computers van de loterij op hol. Het probleem was na tweeëneenhalf uur ver holpen, tot grote opluchting foto Steve Koger/AP van de wachtende gokkers. De kans op de hoofdprijs was per lot berekend op één op tachtig miljoen. „Dat is drie keer onwaarschijnlijker dan de kans dat je door een haai wordt opgegeten", zo ver klaarde een expert. DPA/RTR van onze redactie buitenland een Cessna stortten na de bot- LYON - Bij een botsing tussen twee vliegtuigjes voor de Franse kust van de Bretonse stad Qui- beron zijn gisteren alle vijftien inzittenden verongelukt. De toestellen, een Beechcraft en sing in zee. De Beechcraft had veertien mensen aan boord. In het andere toestel, een Cessna zat alleen een piloot. Volgens de politie was de Beechcraft van de route afgeweken. RTR/AFP MORGEN IN DEZE KRANT!! wilde niet antwoorden op de vraag of hij over vier jaar ook lijsttrekker wordt. Bolkestein is Kamerlid sinds 1978. Hij nam twee keer deel aan een kabinet. Van 1982 tot 1986 was hij staatssecretaris van Economische Zaken. In het tweede kabinet-Lubbers volgde hij zijn afgetreden partijgenoot Van Eekelen op als minister van Defensie. De afgelopen acht jaar was hij fractievoorzitter en groeide zijn partij van 22 tot 38 zetels. Bolkestein denkt dat de WD op termijn de grootste par tij van Nederland wordt. De WD-fractie in de Tweede Kamer kreeg dinsdag te horen dat zij gisteren verwacht werd voor een vergadering over het terugtreden van Bolkestein. Eén voor één moesten de Ka merleden bij Bolkestein 'in de biechtstoel komen' en hun voor keur uitspreken over zijn opvol ger. „Er zijn geen andere namen dan die van Dijkstal genoemd", verklaarde Bolkestein na af loop. GPD pagina 2: commentaar en portretten van Bolkestein en Dijkstal FRANKRIJK Changey La Chaux de Fonds 216 km flnnan» o°cr>cv>— I LaRochepot 4?km 207km Chaussin SjST ZWITS. Autun 1»Y_ 242km I srp/SraKédiTcuifeFrsrcï La Chaux hoogteverschil en de Fonds 231m i Okm I13km De negentiende etappe staat vandaag op de rol. Het flink uitgedunde peloton maakt zich op voor de tocht van La Chaux-de-Fonds naar Autun. Een rit over 242 kilometer. Een etappe die Bart Voskamp in normale doen op het lij f geschreven is. Achttiende etappe: 1. Steels 2. Zabel 3. O'Grady Algemeen klassement: 1. Pantani 2. Julich 3. Ullrich 242km feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst en cul tuur: 9, 10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24, 25,26,27 en 28. FREIBERG - Bij een poging il legaal Duitsland binnen te ko men, zijn gisteren zeven mensen omgekomen en raakten 20 men sen gewond. Zij zaten in een vrachtwagen die vanuit Tsje chië probeerde de grens te pas seren. De slachtoffers zijn vermoede lijk allen Albanezen uit Kosovo, verklaarde een Duitse politie woordvoerder. Een kleine vrachtwagen met 27 personen in de laadruimte bots te met hoge snelheid tegen een muur, toen de bestuurder op de vlucht sloeg voor een controle door de Duitse douane. Bij de berging werden 22 reddings voertuigen, een helikopter en negen noodartsen ingezet. De 19-jarige Tsjechische be stuurder van de wagen vluchtte, maar werd later opgepakt. Sa men met 21-jarige Tsjechische bijrijder wordt hij vandaag aan de rechter-commissaris voorge leid. DPA SYDNEY - De autoriteiten van Sydney hebben de inwoners van de stad gemaand het kraanwa ter te voor het drinken te koken. In het water zijn de parasieten giardia en cryptosporidum aan getroffen, die diarree kunnen veroorzaken en symptomen die lijken op griep. Cryptospori dum kan zelfs dodelijk zijn voor mensen met een zwak immuun systeem. De ontdekking komt op een pijnlijk moment. Juist gisteren arriveerden de Amerikaanse ministers van buitenlandse za ken en defensie, Madeleine Al bright en William Cohen, met een heel gevolg aan journalis ten. Bovendien is het niet zo'n best visitekaartje voor een stad die over twee jaar gastheer is van de Olympische Spelen. AP van onze redactie buitenland PARIJS -' Meer dan dertig do norlanden hebben Indonesië gisteren een bedrag van 7,9 mil jard dollar (bijna 16 miljard) toegezegd. Het geld is bedoeld voor de ingrijpende economi sche hervormingen die de rege ring heeft beloofd. De Wereldbank maakte het be drag bekend na afloop van een tweedaagse bijeenkomst van donorlanden in Parijs. Het geld komt bovenop de 6 miljard dol lar die eerder zijn toegezegd. Het nu toegezegde bedrag heeft Jakarta nodig om het begro tingstekort in het lopende jaar tot eind maart aan te vullen. Indonesië en de donorlanden spraken van een 'uiterst ge slaagde ontmoeting'. De donors knoopten aan hun steun wel de verwachting vast dat de econo mische hervormingen snel en ef fectief worden uitgevoerd, al dus directeur Sven Sandstrom van de Wereldbank. De Indonesische minister van Economische Zaken, Ginandjar Kartasasmita, bedankte de do- voor de steun. Hij wees op fou ten in het verleden. Zo noemde hij de controle op het bankwe zen ontoereikend. Het overgrote deel van de be loofde hulp komt in contanten, een klein deel in de vorm van rijst en graan. Zo schenken de Verenigde Staten 500.000 ton tarwe. Een overzicht van de af zonderlijke bijdragen van de donorlanden is er niet. Japan zou met 1,65 miljard dollar het meest hebben gegeven. Ook Nederland is donorland, maar het woonde de besprekin gen slechts bij als waarnemer. Het afgelopen weekeinde raak te bekend dat de ontwikkelings banden tussen Nederland en In donesië als hersteld kunnen worden beschouwd, maar dat betekent niet dat de hulpverle ning direct wordt hervat. „Dat wordt een zaak voor de nieuwe regering", aldus een woordvoerster van Ontwikke lingssamenwerking. Nederland heeft wel toegezegd mee te zul len werken aan een nieuwe schuldenregeling voor Indone sië bij de bijeenkomst van de Club van Parijs later dit jaar. Daarin zitten westerse landen met vorderingen op andere overheden. KRF/DPA (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Voorletters: m/v (Advertentie) Leder molière 5&9S Geldig t/m 2 augustus 1998 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1