rVM-rel nieuwe smet op Tour llfïlCÏII VS steunen onderzoek naar oorlogsmisdaden Milosevic Europese landen verbieden dumpen olieplatforms in zee VACATURES Hulstenaar vindt slang in woning 4 WEKEN 20 id I ■M 4 tv lil 'ees Priem en ploegarts voorlopig in hechtenis vanwege dopingaffaire ^Slachting in Angola Burgemeester Teheran krijgt vijf jaar cel Schoner wassen Lockerbie-verdachten bereid naar Nederland te komen Wall Street in duikvlucht Cijfers Philips licht teleurstellend De Tour vandaag 25 VOOR 15,00 JA, ik wil: ,rd Zomers Eerst zonnig, maar vanmiddag ook enkele stapelwolken. ,a 00 Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. lnie-ï j41e jaargang no. 175 vrijdag 24 juli 1998 losse nummers 1,75 imds itrijd, bij ■verv' gen. Schrn 'end eht. lenv Oude en moderne schatten uit Afrika PAGINA 15 1 oorGuido Bindels ARIèGE - Het imago van de Tour de France is ver- e stap der aangetast. Gisteren ijboï eerden vijf leden van de rV>I-formatie aangehou den. Ze werden verhoord ;pelet op het politiebureau van voetpamiers. Voor twee van el hen, ploegleider Cees Priem uit Wemeldinge en ploegarts Andrei Mi- chailov is de hechtenis met ;h va. 24 uur verlengd. k aanhoudingen houden ver- ;®sa? band met de vondst op 9 maart lind Zo L ;erna strij Ll'ANDA - Zeker honderdvijf- lig mensen zijn dinsdag in de Angolese stad Musuku ver moord. De aanval wordt toege- schreven aan 'rondzwervende 0 bendes', voormalige rebellen 'ue^van de Nationale Unie voor de ^"Totale Onafhankelijkheid van "UU! Angola (Unita). Tientallen overlevenden zijn gewond naar een ziekenhuis in g de hoofdstad Luanda gebracht. De staatstelevisie liet beelden WI( zien van toegetakelde vrouwen J1 en kinderen. la De Unita heeft op 6 maart ver- ™aa klaard dat zij volgens het vre- a desakkoord alle manschappen compleet heeft ontwapend. an laar volgens de regering zijn er og tienduizenden gewapende fnita-stijders. AFP van ampullen EPO in de TVM- auto, die in de buurt van Reims werd aangehouden. Het onder zoek was al verdwenen achter in een la, maar werd gisteren weer tevoorschijn gehaald Gisteren werden vrachtwagens en auto's van de Nederlandse ploeg leeggehaald en alle spul len van de arts voor onderzoek meegenomen. Ook assistent ploegleider Hendrik Redant, een verzorger en een mecanicien werden later op de dag aange houden. Na verhoor werden zij echter weer vrijgelaten. De TVM-renners. die dachten te kunnen genieten van een rust dag, reageerden ontzet. Nor maal gesproken houdt TVM op die rustdag van de Tour een mosselparty, maar die werd een dag eerder al afgelast. Tour-di recteur Jean-Marie Leblanc wilde gisteren geen voorbarige conclusies trekken. ,,Ik wil niet overhaast te werk gaan. Zolang er geen concrete gegevens be kend zijn, kunnen wij geen be slissingen nemen." Ook Hein Verbruggen, de voor zitter van de internationale wielrenunie (UCI) wil nog geen maatregelen tegen TVM nemen. „De Festina-affaire en de TVM- a ff aire zijn twee verschillende zaken. De uitsluiting van Festi- na volgde nadat duidelijk was geworden dat de renners aan wijsbaar doping hadden ge bruikt. Bij TVM is die bevesti ging er niet." Festina In Lyon werden gisteren de ex- Tourrenners van Festina in voorlopige hechtenis genomen. Eerder op de dag was dat ook al gebeurd met de managers More no, Gros en Chabiron. De laat ste, doorgaans binnen de ploeg verantwoordelijk voor de logis tiek, werd 's avonds weer vrijge laten. „In principe vergezel ik de ploeg nu naar de GP Vill- afranca d'Orizia, op 25 juli in Spanje", zei hij doodleuk. Virenque, Zülle. Dufaux, Bro- chard, Hervé, Moreau, Rous, Meier en Stephens meldden zich in Lyon aanvankelijk alleen voor een verhoor bij onder zoeksrechter Patrick Keil. Ze hadden de verzekering gekre gen dat ze niet gearresteerd zou den worden. Volgens de advoca ten van de coureurs zijn ze desondanks in voorlopige hech tenis genomen. Brochard, Mo reau en Meier werden gister avond laat weer vrijgelaten. De overige rijders moesten de nacht in de cel doorbrengen. GPD zie ook pagina 25 en 27 Guido van Calster, assistent ploegleider en pr-man van TVM, staat in het hotel van TVM de pers te woord. De Zeeuwse mecanicien Ronald Matthijsse (links) luistert mee. foto Joel Saget/AFP WÊÊÊÊ .^fjvan onze redactie buitenland iele- I6-2!SINTRA - Vijftien Europese (1,jlanden waaronder Nederland hebben in het Portugese Sintra '-64 besloten dat het dumpen van >6-3; booreilanden in zee wordt ver sboden. Maar vooral op aan- g.n! drang van Groot-Brittanië en j Noorwegen staat in de slotver- klaring dat uitzonderingen mo- gelijk zijn voor de stalen funde- ring van 41 installaties die zwaarder zijn dan 10.000 ton en 29 betonnen platforms. Ook is besloten dat lozingen van radioactief afval in zee dras tisch gereduceerd worden. De concentratie radioactief afval moet in het jaar 2020 tot bijna nul zijn teruggebracht. Minister Jorritsma, die namens Nederland het akkoord onder tekende: „Het ziet er prima uit, hoewel ik liever nog wat verder was gegaan. Maar ik kan dat makkelijk zeggen, omdat wij weinig problemen hebben met radioactief afval en olieplat forms in vergelijking met veel andere landen." De discussie over de booreilan- TEHERAN - De hervormings gezinde burgemeester van Te heran, Karbashi, is gisteren veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar wegens machtsmisbruik en corruptie. Karbashi mag ook twintig jaar lang geen openbaar ambt uitoe fenen en hij krijgt een voor waardelijke straf van zestig zweepslagen. De burgemeester, die niet bij de zitting aanwezig was, is schul dig bevonden aan verduistering van publieke gelden, mede plichtigheid aan corruptie en illegale financiering van poli tieke activiteiten. Hij werd vrij gesproken van omkoping. Karbashi is een vertrouweling van president Khatami. Hij be schuldigde aan het begin van zijn proces justitie ervan hem om politieke redenen te hebben aangeklaagd. Justitie is in han den van de conservatieven die Weinig op hebben met de her vormingsgezinde politici Kha tami en Karbashi. AFP/RTR zie ook pagina 2 den brak drie jaar geleden los toen Shell de Brent Spar in de Atlantische Oceaan wilde af zinken. Het concern zag daar uiteindelijk van af, maar de Britse regering van premier Ma jor bleef zich verzetten tegen een verbod op het dumping. In totaal worden de komende dertig tot veertig jaar 720 olie- en gasinstallaties ontmanteld. Dit moet dus in beginsel op het vaste land gebeuren. Negenen twintig betonnen platforms mogen in zee worden afgezon ken omdat ze te zwaar zijn. De 41 stalen funderingen mogen niet zonder meer op zee worden achtergelaten. Dit is alleen mo gelijk als de ontmanteling op het land technisch onmogelijk is en gevaren met zich meebrengt. Greenpeace noemt het verbod een groot succes. ANP BRUSSEL - Producenten van wasmiddelen in de Europese Unie hebben een gedragscode aanvaard om hun produkten milieuvriendelijker te maken. Doel is om voor het jaar 2002 het energieverbruik met 5 procent per wasbeurt terug te brengen. Voorts willen de bedrijven het verbruik van wasmiddelen en verpakkingsmateriaal terug dringen met 10 procent per huishouden. Wasmiddelen moe ten in de nabije toekomst 10 procent minder biologisch moeilijk afbreekbare stoffen bevatten. ANP De verslagenheid op het gezicht van Jeroen Blijlevens is groot, nadat Cees Priem en andere leden van de TVM-ploeg voor verhoor zijn mee gevoerd. foto Pascal Pavani/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten steunen pogingen om de Joegoslavische president Slob odan Milosevic aan te klagen voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dit heeft de Amerikaanse Bal- kan-gezant, Robert Gelbard, gisteren in Washington ver klaard voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden. Volgens hem is Milosevic' naam verbonden aan alle gruwelda den die de afgelopen jaren op de Balkan zijn gepleegd. Aan de andere kant moeten de VS met Milosevic blijven onder handelen zolang hij het staats- van onze redactie buitenland CAIRO - De twee Libische verdachten van de aanslag uit 1988 op een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse Lockerbie zijn bereid zich over te geven om te worden berecht in Nederland. Dat heeft hun advocaat gezegd, zo meldde gisteren de krant Al-Hayat. De advocaat, Ibrahim el- Ghoweily, zei zijn cliënten te hebben verteld dat de moge lijkheid bestond dat ze in Ne derland berecht zouden wor den, in plaats van in de VS of Groot-Brittannie. „Mijn cli ënten zeiden dat ze daartoe bereid zijn", aldus de advo caat volgens de krant. Libië heeft tot nu toe gewei gerd de twee verdachten, agenten van de Libische vei ligheidsdienst, uit te leveren, omdat het niet wil dat ze worden berecht in Schotland of de VS. Naar aanleiding van deze weigering t roffen de VN in 1992 sancties tegen Li bië. AP hoofd is van Joegoslavië. „Als er een vredesakkoord voor Kosovo moet komen, dan moeten wij met hem een onderhandelings resultaat bereiken", aldus Gel bard. Milosevic wist bij het uiteenval len van het voormalige Joego slavië in het begin van de jaren negentig de macht in Servië naar zich toe te trekken. Hij pro beerde lang zoveel mogelijk ge bied in Joegoslavische (lees: Servische) handen te houden. Slovenië, dat zich onafhanke lijk had verklaard, was het eer ste doelwit van het Joegoslavi sche Volksleger (JNA). Dat werd daar smadelijk verslagen, maar boekte later meer succes in de oorlog met Kroatië, dat zich wat later onafhankelijk had ver klaard Servische troepen bezetten onder meer Oost-Sla- vonië. Bij de strijd tussen Kroa tische troepen en het JNA kwa men duizenden mensen om het leven. Andere kaart In Bosnië-Herzegowina speelde Milosevic een wat andere kaart. De Servische leider bleef zelf op de achtergrond en gebruikte de Bosnische Serviër Karadzic en legerleider Mladic om een zo'n groot mogelijk deel van Bosnië in Servische handen te krijgen. De oorlog in Bosnië kostte hon derdduizenden mensen het le ven. Alle partijen grepen naar middelen als etnische zuiverin gen en grootschalige liquida ties. Alhoewel Mladic en Karadzic momenteel het hoogst op het verlanglijstje van het Joegosla vië-Tribunaal staan, leidt het geen twijfel dat de rechters in Den Haag ook graag met Milo sevic zouden willen spreken. De meeste waarnemers gaan er van uit dat Karadzic en Mladic in opdracht van hem optraden. DPA van onze redactie economie NEW YORK - Wall Street heeft gisteren een ware duikvlucht ondergaan. Dat kwam door slechte kwartaalcijfers van vliegtuigfabrikant Boeing. De Dow Jones-index belandde daardoor 195.93 punten lager op 8932,98. Naast de malheur bij Boeing speelde ook de onzekerheid over de toekomst van de Japanse economie op Wall Street weer een hoofdrol. Vandaag kiest de regeringspartij LDP de opvol ger van de afgetreden premier (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! Philips heeft in het tweede kwartaal een winst uit gewone be drijfsuitoefening geboekt van 854 miljoen op een omzet van 17,9 miljard gulden. De oorzaak van de licht teleurstellende cijfers zijn de Azië-crisis, aanhoudende hoge verliezen bij de gsm-productie en het ingezakte PolyGram, dat nog tot eind van dit jaar in de boekhouding meeteltDe kwartaal- winst steeg van 747 miljoen naar 1.033 miljoen gul- den. U 5 Sl. Laurent de laCabrerisse Le Cap I Moulhoumel 'f™ d'A?de 6 103km Capestang 222km i 178km Nebias 53km me De etappe naar de bad plaats Cap d'Agde is een verademing voor de niet- klimmers. Slechts een berg van de derde en twee van vierde categorie: ty pisch een rit voor avon tuurlijke types als Andrea Tafi en Leon van Bon. Algemeen klassement 1. Ullrich 2. Julich 3. Pantani Villerouge 117km Le Paradis 92km Tarascon sur Ariège Tarascon boogteverschH en moe<l>!kr««Jsgraad Le sur Ariège Moulhoumel 524m St. Laurent Cap 480m Le Paradis q Villerouge de la Y tfAqde finm 387m Cabrensse 0m feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; kunst cultuur: 15,16,17,19,21 en 22; sport: 23,24, 25, 26 en 27 Hashimoto. Of dat op korte ter mijn zal leiden tot herstel van de krimpende economie is nog niet duidelijk. De toch al wankele reputatie van Japan als solide economie is verder onder, druk komen te staan doordat het gerenom meerde Amerikaanse bureau Moody's dreigt zijn hoogste waardering voor het land in te trekken. Moody's beoordeelt de kredietwaardigheid van bedrij ven en landen. Begin april bracht het al een alarmerend rapport uit, waarin stond dat de vooruitzichten voor Japan niet langer stabiel zijn, maar nega tief. Een verdere 'degradatie' zou fnuikend zijn voor Japan, dat de grootste crediteur ter wereld is met een deviezenreserve van 206 miljard dollar en 1200 bil joen yen aan spaartegoeden. Moody's heeft weinig vertrou wen in de tot nu toe gevolgde aanpak van de crisis waarmee het land kampt. KRF door Sheila van Doorsselaer HULST - Een bewoner aan de Grote Bagijnestraat in Hulst schrok zich woensdagavond rot toen hij een slang van ruim een meter op het parket in zijn woonkamer aantrof. Hij belde de politie, die in eerste instantie enigzins lacherig een kijkje nam. Geraadpleegde slangenkenners konden op het eerste gezicht niet zeggen of het een giftig ex emplaar betrof Daarom werd het reptiel met grote voorzich tigheid en een lange stok gevan gen. De slang werd overge bracht naar reptielenzoo Iguana in Vlissingen, waar werd vastgesteld dat het beest de soortnaam Hondurese melk- slang draagt. Deze slangen zijn niet giftig, maar een volwassen exemplaar kan wel een lengte van twee me ter en een dikte van een flinke duim bereiken. Het is overigens gewoon toegestaan een melk- slang te houden. Uit welk terra rium in Hulst de slang ontsnapt is, weet de politie nog met. Buurten Dit jaar werden ook in wonin gen in Temeuzen en Goes al slangen gevangen die een paar huizen verder even kwamen buurten. „Het komt tegenwoor dig steeds meer voor dat slangen (Advertentie) N Ook op financieel gebied profiteert u van onze voorsprong als huisdier worden gehouden en dan komt het natuurlijk ook vaker voor dat er eentje ont snapt en bij mensen terecht komt die daar niet zo gechar meerd van zijn", zegt eigenaar A Bom van Iguana. „Dat men sen slangen houden vind ik best. zolang ze het deurtje maar weer goed dichtdoen en andere men sen er geen overlast mee bezor gen." De melkslang blijft in Iguana logeren tot de eigenaar zich meldt. Advertentie eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 Q een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22. 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Opel Omega vanaf 1130,- per maand Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1