l!lïi COURANT Extra bescherming euro Kamer bepleit terugkeer zedenpolitie T ruckchauffeur krijgt zwarte doos aan boord Ooggetuigen melden massamoord Orahovac 4 WEKEN 24 ted Explosie na overdosis vlooienspray Europese Commissie probeert criminelen pas af te snijden Antonio Saura (67) overleden Surseance ivoormalige Daf-dochter 3 Lords wekken l woede homo's BLBORO Wetenschappers klonen muizen Scholieren verwelkomen vakantie De Tour vandaag 11 9 VOOR 15,00 JA, ik wil: Jnien ting i ilbont andaj avert 'artfi tbn bek< >elef lam 21' 1 15' ZW 5 Enkele buien Vanochtend vanuit het zuidwesten opklarend, maar later enkele buien, soms pittig. Maxima rond 21 graden. '41e jaargang no. 174 londerdag 23 juli 1998 osse nummers 1,75 SMAI^ SAlIk FESTIVAL VLISSINGEN op het Eiland, de Boulevards en in het Arsenaalgebied 7, 8 en 9 augustus WBÊÊÊÊBÊÊM tlevaj dzijc 3nd) rtaru lijkt •stan ^anie 1: Pe •rbo ?nfli riop K:r.: ?ter.. nisto "zoel this ezes iScl ipret ners uite se ga ajict n 24 licol jeujj OSVf 'oio! WESEL - Een 32-jarige man in de Duitse stad We- sel is het gebruik van een vlooienspray duur komen te staan. Het goedje, waarmee hij kwistig was omgesprongen, ontplofte. Daarbij werd een gat van 25 vierkante meter in het dak geslagen. Het huis werd bijna geheel ver woest. Volgens de politie van We- sel kwam de man met de schrik vrij. Nadat hij het middel had gebruikt, had hij alle ramen en deuren gesloten en was hij zelf wegens de stank zijn wo ning uitgevlucht. Doordat de wasmachine in de bad kamer naar een ander wasprogramma over schakelde, kwam het mengsel van lucht en het insektenmiddel tot ont ploffing. De vlooien waren de wo ning binnengekomen op een hond die een kennis van de man bij een bezoek had meegenomen. DPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie schroeft de bescherming tegen vervalsing van de euro op. De Commissie vraagt de EU-lan- den spoedig in te stemmen met extra veiligheidsmaatregelen. De euro is vanaf 2002 het wettig betaal middel voor bijna driehonderd miljoen Europeanen. Naast technische hoog standjes op de briefjes en munten, moet bank- en politiepersoneel worden ge- CUENCA - De Spaanse schilder Antonio Saura is gisteravond in een ziekenhuis in Cuenca op 67- jarige leeftijd overleden. Saura wordt beschouwd als een van de grootste Spaanse schil ders van deze tijd. Hij was een broer van de wereldberoemde regisseur Carlos Saura. In Saura's werk wordt de een- c zaamheid van de kunstenaar en van de mensheid als geheel ver beeld. ANP GELDROP - Een van de bedrij- 'erhJven die zijn voortgekomen uit /e (Shet faillissement van Daf, SP 41 «Aerospace en Vehicle Systems, ^'1 heeft gisteren uitstel van beta ling gekregen. Bij het bedrijf, het vroegere Daf Special Pro- ;u® ducts, werken inclusief uit- zendkrachten driehonderd he ij mensen. SP maakt voertuigen voor de fensie en onderstellen voor vliegtuigen en helicopters. De iken ontwikkeling van een nieuw, licht voertuig voor het Neder landse en Duitse leger heeft het et# bedrijf op hoge kosten gejaagd. 5. ij Er zijn inmiddels tientallen mil- i°j joenen guldens gestoken in het 1 verkenningsvoertuig. I Uiteindelijk wachtte een bestel- ling van duizend stuks voor het Nederlandseen 1.500 stuks voor 0_J het Duitse leger, zo maakten de y bewindvoerders bekend. Voor dat het voertuig klaar is zullen er nog een paar jaar verstrijken. SP is voortgekomen uit het 'ou de' Daf, dat eind 1993 failliet ging. De aandeelhouders heb ben zich de afgelopen maanden over diverse reddingsplannen j gebogen. Kern is telkens dat de |-o| kostbare ontwikkeling van het legervoertuig in een apart be- i drijf wordt ondergebracht i-oij Wegmann wil alle aandelen of f»} de meerderheid van deze ont- n wikkel-BV in handen hebben. I De reddingsplannen zijn nooit uitgevoerd omdat de aandeel- houders, met verschillende ach- tergronden en belangen, het niet 3 eens konden worden. ANP ir LONDEN - Het Britse Hoger- j. huis heeft gisteravond liberali- 8 sering van Britse wetgeving in over homoseksualiteit geblok- 1 keerd. De politici, de lords, 3 schrapten een bepaling die seks met mannen vanaf zestien jaar 5 niet meer strafbaar stelt. J Uit woede over de uitslag pro- 1 beerden homo-activisten het ij Hogerhuis te bestormen. Ze trachtten de politieversperrin- r gen te doorbreken toen de lords het huis verlieten. De huidige leeftijdgrens is acht- I tien jaar. Het Lagerhuis had vo rige maand met grote meerder heid voor een verlaging van de I leeftijdsgrens gestemd. De af wijzing door het Hogerhuis zal ongetwijfeld leiden tot een toe neming van de spanning tussen de Britse regering en het Huis of Lords. RTR/ANP/DPA traind om valsmunterij direct de kop in te drukken. Een nieuw computersysteem is nodig om informatie over fraudeurs zo snel mogelijk te verzamelen. Voorzitter Jacques Santer van de Euro pese Commissie wil vanaf 2001 kunnen proefdraaien met de anti-fraudesyste- men. De komst van de euro betekent tien miljard nieuwe bankbiljetten en 55 mil jard munten. Deze gigantische monetai re operatie zal criminele organisaties ze ker aanzetten het vervalsen van het nog onbekende geld. Hoe de euro precies wordt gemaakt en wat voor veiligheidsfoefjes er in zijn ver werkt, is nu nog een goed bewaard ge heim. De eurobriefjes en -munten zijn volgens de Commissie technisch beter beveiligd tegen valsmunterij dan welke andere geldsoort dan ook. De strijd tegen vervalsing vergt echter meer dan derge lijke slimmigheden. Een speciale training voor het politie- en bankpersoneel kan de vervalsingen eer der aan het licht brengen. De informatie die de agenten en financiële specialisten vergaren, moet vervolgens via een speci aal computernetwerk zo snel mogelijk bij andere belanghebbenden terecht ko- Servische politieagenten houden onder parasols de wacht in het dorp Orahovac. foto Srdjan Ilic/AP door Harald Doornbos ORAHOVAC - Ooggetuigen in de plaats Orahovac in Kosovo hebben melding gemaakt van massamoord op etnische Albanezen door Servische militairen. Onafhankelijk van elkaar verklaarden drie inwoners van het dorp dat de lijken door Serviërs op een aantal tractoren werden gegooid waarna de voertuigen met onbekende bestemming vertrok ken. Om hoeveel doden het gaat is niet pi*e- cies bekend. Een van de ooggetuigen zegt 'erg veel lijken' te hebben gezien. In Orahovac bevinden zich naar schat ting nog tweeduizend Albanezen die zich schuil houden voor het oorlogsge weld. Wanneer niet snel hulp komt be staat er een reëel gevaar dat zij zullen sterven van de honger. GPD zie ook pagina 2: Het dilemma van Fatima pagina 5: Albanië klaagt over beschietingen van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA CDA en WD willen een snelle terugkeer van de afdelingen jeugd- en ze denpolitie binnen alle regionale korpsen om vooral kinderporno beter te kunnen bestrijden. PvdA-Kamerlid M, Barth meent dat na de reorganisatie van de politie in 1994 veel ken nis en ervaring met zedendelic ten als kinderporno verloren is gegaan. In de nieuwe regionale korpsen verdwenen deze speci ale afdelingen veelal. In het verleden is door politici al aangedrongen op terugkeer van de speciale afdelingen. Volgens WD-Kamerlid Korthals blijft de bestrijding van kinderporno steken in goede beleidsvoorne mens. Korthals wijt dat aan het feit dat de minister van Binnen landse Zaken nu niet kan bepa len hoe kinderporno wordt aan gepakt door de korpsen. „Momenteel maakt elke politie regio zelf uit hoe de aanpak wordt opgezet. De politie moet in deze zaken landelijk worden aangestuurd." Dat zal ook gaan gebeuren volgens het nieuwe re geerakkoord. PvdA VVD en CDA bepleiten het vei-groten van de computer kennis bij de politie. WD'er Korthals: „Bij de polïtie is te weinig bekend over Internet." Ook zijn CD A-collega Biesheu vel heeft dit gebrek gesigna leerd. „Uit de Zandvoortse af faire blijkt maar weer eens dat de internationale handel in kin derporno via Internet gigan tisch is." PvdA-Kamerlid Barth vindt ook dat de wet op kinderporno moet worden aangepast, zodat ook het enkele bezit van kinder porno strafbaar wordt. Zij volgt (Advertentie) daarmee een uitspraak van de Hoge Raad, die onlangs oor deelde dat het bezit van één af beelding met kinderporno voor privé-gebruik al strafbaar is. De WD wil weten waarom de gevallen van kinderporno op In ternet, die het Meldpunt Kin derporno aan de politie en het Openbaar Ministerie (OM) doorgeeft, nauwelijks worden aangepakt. Het WD-Kamerlid Voüte vraagt zich af waarom de verspreiders van kinderporno op Internet, waarvan de adres sen van de website te achterha len zijn, niet beter worden aan gepakt. Het OM weerlegt de kritiek dat justitie niets doet aan de bestrijding van dergelij ke misdrijven. Het gaat name lijk steeds vaker over tot vervol ging in kinderpomozaken. Uit cijfers van het OM blijkt dat in de eerste helft van vorig jaar 28 zaken rond kinderporno wer den vervolgd. In heel 1996 wa ren dat er slechts zestien. Uitlevering Justitie heeft gisteren Italië om uitlevering gevraagd van de vermeende moordenaar van de Duitse Zandvoorter G. Ulrich. Justitie heeft dat gedaan omdat er geruchten zijn dat de man reeds deze week op vrije voeten zou kunnen komen. De advo caat van de man heeft inmiddels VRIJDAG 24 JULI RB Night wan D.J. Moortje And the Hooch-promotionteam OUDE VISMARKT 2 GOES De beveiliging van de euro vereist daar naast een betere samenwerking tussen de politiediensten, de nationale banken in de deelnemende landen en de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Europol, de in De Haag gevestigde Europese politie dienst, kan daarbij een belangrijke rol spelen. Daarvoor moeten echter eerst de be voegdheden van Europol worden uitge breid. Dit vereist de instemming van alle EU-landen en kan daardoor enige jaren duren. Tot die tijd zou de anti-fraude dienst van de Commissie de coördinatie op zich kunnen nemen. GPD Twee genetische identieke muizen die een internationaal on derzoeksteam in de Verenigde Staten heeft gekloond Het team heeft een techniek gebruikt die licht afweek van de me thode die wetenschappers in 1996 toepasten om het schaap Dolly te produceren. Er zijn 22 muizen sue- cesvol gekloond uit de cellen van volwassen muizen. Voor de Zeeuwse basisschoolleerlingen breekt na deze week eindelijk de zomervakantie aan. Ze hebben er lang op moeten wachten, want de regio Zuid kreeg dit jaar de laatste periode in de vakantiespreiding tpegewezen. Veel scholen vieren daarom deze week met allerlei activiteiten de komst van de vrije weken. Rustdag Algemeen klassement 1. Ullrich 2. Julich 3. Pantani feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,15,17 en 18; sport: 19,20 en 21 een verzoek ingediend zijn cli ënt in vrijheid te stellen. De man zit sinds 20 juni gevangen, na de ontdekking van de moord op Ul rich bij Pisa. De man zegt zelf slachtoffer te zijn van kindermisbruikers. Hij vertelt over een leven van ge dwongen prostitutie dat op 14- jarige leeftijd begon in Amster dam. In die jaren heeft hij Ulrich als klant ontmoet. Die raakte met hem bevriend. De man zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de 'zaken' van Ulrich. Het netwerk van kinderporno via Internet waarvan het be staan vorige week werd ont huld, heeft ook vertakkingen in Denemarken en Noorwegen. GPD/ANP/AFP Advertentie door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De lappendeken van dure, concurrentieverval sende tolheffingen, vignetten en belastingen voor het Europese vrachtvervoer moet verdwij nen. De Europese Commissie streeft naar één eerlijke, elek tronisch geregistreerde kilome terheffing, die ook rekening houdt met milieuschade. Brus sel denkt dat het vervoer hier mee jaarlijks minstens 110 mil jard gulden kan besparen. Om fraude te voorkomen moet iedere vrachtwagen worden uit gerust met een 'zwarte doos'. Daarin zit een elektronische ta chograaf die, verbonden met het wereldwijde satellietsysteem GPS, iedere beweging van de vrachtwagen exact vastlegt. Volgens Europees commissaris Kinnock kost zo'n 'Black box' met meer dan duizend gulden. Volgens Kinnock belemmert het huidige woud aan heffingen en motorrijtuigenbelastingen het vrije verkeer van goederen. Ook frustreert het een efficiënt ge bruik van de spoor-, water- en autowegen omdat de heffingen niet altijd verband houden met de werkelijk gemaakte kosten. Het gevolg is dat vrachtvervoer ders duurder uit zijn, files onno dig vaak voorkomen, wat weer extra ongevallen en milieuver vuiling met zich mee brengt. De Commissie wil daarom de komende jaren geleidelijk over schakelen naar de elektronische kilometerheffing, waarmee het principe van de gebruiker/ver vuiler betaalt overal in de EU zijn intrede zal doen. Het vast stellen van de precieze hoogte van de heffing laat Kinnock aan de EU-landen over. Naast de kosten voor aanleg van de weg moeten de schade aan het mi lieu, kans op files en ongevallen meegerekend worden. Kinnock benadrukte dat de technische kennis voor de zwarte doos al voorhanden is. Voor het vervoer per spoor staat de Commissie eenzelfde soort kilometerheffing voor ogen De railcapaciteit zou - net als lan dingsrechten op luchthavens - door een onafhankelijke instan tie verdeeld moeten worden. Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) reageert gereserveerd op de voorstellen van de Commissie. Het principe van 'de vervuiler betaalt'juicht TLN toe, maar de effecten moeten volgens de or ganisatie 'niet worden overdre ven TLN meent dat de huidige heffingen nauwelijks concur rentievervalsend zijn omdat ze voor iedere vervoerder hetzelf de nadeel opleveren. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93.50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 8 713214 609802 Zandweg lb, Kruiningen Telefoon (0113) 382626

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1