m liflic Meer bewindslieden in Paars-2 5 Servië stuurt versterkingen naar Kosovo Uitgeput wachten op beetje eten Ouddorper vaart met rubberboot naar Zuid-Spanje mmernight candlelight 4 WEKEN S&sintratuin CDU overweegt invoering Autobahn-tol Ministeries van Verkeer en Landbouw krijgen er staatssecretaris bij EUROPAKKER Portulaca Nederlander wordt steeds vaker beboet 95 VOOR 15,00 JA, ik wil: m il.Dt 20° '14° ZW 4 (/leer zon Zonnige perioden tot vrij zonnig weer. Maxima van 19 tot 22 graden en zwakke tot matige zuidwestenwind. 241e jaargang no. 173 woensdag 22 juli 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Voor het gebruik van de Duitse snelwegen moet jn de toekomst worden be taald. De leiding van de grootste frac tie in het Bonner parlement, de regerende christen-democra ten van bondskanselier Kohl, sprak zich gisteren uit voor in voering van een betaalrege- ling. De fractie overweegt een vig net voor het hele snelwegnet of een tolheffing op bepaalde tra jecten. CDU- fractievoorzitter Schauble vindt dat alle gebrui kers van de snelwegen voort aan een deel van de kosten voor aanleg en instandhouding op zich moeten nemen. Hij sluit zich daarmee aan bij de Beierse regeringsleider Stoiber, die pleit voor een vig nettarief van honderd mark per jaar voor personenauto's. Voor vrachtwagens worden, afhankelijk van het gewicht, bedragen van 450 tot negen honderd mark genoemd. Wat de financiële consequenties voor toeristen zijn, is nog on duidelijk. De regeringspartij wil na de verkiezingen van 27 september de knoop doorhakken. De coa litiepartner, de liberale FDP, is net als de linkse oppositie te gen het voorstel. De tegenstanders vrezen ver plaatsing van het verkeer naar sluiproutes. DPA loorAns Bouwmans JEN HAAG - De ministe- ies van Verkeer en Water- laat en van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij [rijgen er elk een staatsse cretaris bij. over de verschillende partijen. De PvdA claimt behalve de pre mier (Kok) in ieder geval ook het ministerie van Sociale Zaken. „Onze wensen liggen in de hoek van sterke en sociale zaken", al dus onderhandelaar Melkert. Binnenlandse Zaken is gewild bij alle drie de partijen, terwijl zowel WD als PvdA Buiten landse Zaken op hun verlang lijstje hebben staan. De onderhandelaars van PvdA WD en D66 willen snel een nieuwe regeringsploeg op de been hebben. Maar volgens D66-fractievoorzitter De Graaf is er nog wat tijd nodig 'om het korset te passen'. De Graaf ver wacht dat het nieuwe kabinet eind volgende week rond is. De komende dagen wordt onder leiding van Kok verder gepraat door de onderhandelaars. Dan wordt ook bekeken welke wettelijke mogelijkheden er precies zijn om de rol van de staatssecretaris op te waarde ren. Volgens de grondwet heeft de staatssecretaris geen stem recht in de ministerraad, zodat hij niet namens zijn minister kan meebeslissen. Ér is wel al gesproken over de vraag of het wenselijk is dat de 'onderminis ter' dezelfde politieke kleur )at hebbep de onderhandelaars ran PvdA WD en D66 gisteren n overleg met formateur Kok iesloten. De paarse partijen uilen de positie van de staats ecretarissen opwaarderen, zo- lat ze hun minister kunnen ver- angen in de ministerraad, andbouw en Verkeer waren de nige ministeries zonder staats ie. ecretaris. De premier kan zich ijdens kabinetsberaad laten rervangen door zijn viee-pre- niers. let aantal departementen zal liet worden uitgebreid, zo is be sloten. Indien er een vijftiende ninister bij komt, zoals D 6 6 wil zal dat alleen een minister xÜg onder portefeuille kunnen k 0p rorden die wordt onderge- >ngt iracht bij een bestaand depar- •lo ement. Over het aantal minis- Ro ers - nu veertien - is echter nog chtf [een overeenstemming bereikt, latzelfde geldt voor de verde- van de ministersposten Man uit Burgh overleden bij ^ongeval op A15 DERKERK - Een 55-jarige >mobilist uit Burgh-Haam- ÏÏM e is gisteren om het leven ge komen bij een ongeval bij Rid- lerkerk. Jjj-j Het slachtoffer was op de ams vluchtstrook van de A15 uitge- ;-2 eistapt om enkele delen van een ^kast op te rapen die van de wa len van zijn dochter, die voor lem reed, waren afgevallen. De jffe'-inan werd daarbij door een oe' vrachtwagen overreden. Hij 3r6 overleed ter plaatse aan zijn id verwondingen. ANP Waarschuwing Greenspan voor Azië-crisis WASHINGTON - Het gevaar bestaat dat de financiële crisis in Azië zich verder uitbreidt. De Verenigde Staten, de grootste economische macht ter wereld, jhebben de gevolgen inmiddels j.aan den lijve ondervonden ie doordat de vraag naar Ameri kaanse goederen en diensten 1 merkbaar terugloopt. JAlan Greenspan, de president •«van de Amerikaanse Centrale ^Bank (Federal Reserve) waar schuwde gisteren onomwonden fjvoor het risico van een vererge- iejring van de Azië-crisis. Zijn toe- Spraak, winstnemingen en j tegenvallende tweede-kwar- jjtaalcijfers van bedrijven in de ifj VS bezorgden de Dow Jones-in- !ldex gisteravond een verlies van 3 punten. KRF/RTR WAU - Uitgeputte kinderen liggen in een vluchtelingenkamp bij de Zuid-Soedanese stad Wau te wachten op eten. Volgens hulporganisaties pikt het Volksbevrijdingsle ger van Soedan (SPLA) veel van de voedselhulp in die voor de slachtoffers van de hongersnood is bedoeld. De regering in Khartoem en de SPLA die al tientallen jaren met elkaar strijden, kwamen enkele maanden geleden een bestand overeen dat hulp aan de met de hongerdood bedreigde Soedanezen mogelijk moet maken. foto Eric Feferberg/EPA van onze redactie buitenland BELGRADO - Wegens de aan houdende strijd in Kosovo stuurt Belgrado nieuwe verster kingen naar de onrustige Servi sche provincie. De politiet roe pen bestaan uit ervaren agenten en officieren, heeft de Joegosla vische krant Danas gisteren ge- (Advertentie) Eenjarige hangplant die tot diep in de herfst bloeit met verschillende kleuren bloemetjes. Hangt graag op een lichte plek. In de volle zon is geen probleem. meld. Het dagblad baseert zich op bronnen bij de politie. De eenheden gaan naar de hoofdstad Pristina en de zuid oostelijke stad Gnjilane. Het betreft de twee enige grote plaatsen waar tot nu toe geen gevechten plaatsvonden tussen ordetroepen en het Kosovo Be- VOORBURG - Het aantal over tredingen vertoont een stijgen de lijn. Steeds meer mensen par keren verkeerd, verzuimen par- keergeld te betalen of rijden te hard. Verleden jaar kregen bijna 4,5 miljoen mensen een boete. In 1995 waren dat er dik drie mil joen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Alle boetes bij elkaar le verden de overheid in 1997 371 miljoen gulden op. In 1995 kwam er ruim 255 miljoen bin nen. De politie hield verleden jaar 13 000 mensen aan die zonder rijbewijs achter het stuur zaten. Ruim 17.000 bestuurders had den geen verplichte WA-verze- kering. ANP vrijdings Leger (U£K). Na de zware strijd de afgelopen dagen in en rond Orahovac bleef het gisteren rustig, meldde de zen der B92 vanuit Belgrado. NAVO-plannen voor een mili taire interventie in Kosovo gaan in het ergste geval uit van de in zet van 70.000 militairen. Dit aantal zou voor het geval van grote moeilijkheden snel moe ten zijn op te voeren tot 100.000. stelt de krant Berliner Morgen- post. Het blad baseert zich op bronnen bij de NAVO in Brussel Om zo'n aantal militairen op te brengen zouden sommige NAVO-landen zelfs tot mobili satie moeten overgaan. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties besloot gisteren de VN-vredesmacht in de voor malige Joegoslavische repu bliek Macedonië van ruim 700 militairen uit te breiden tot maximaal 1.050. De Preventieve VN-Troepen- macht (Unpredep) ziet er aan de grenzen met de Federatieve Re publiek Joegoslavië en Albanië op toe dat de daar heersende conflicten niet overslaan. Ma cedonië heeft een sterke Alba nese minderheid. Inzamelen De Joegoslavische ambassa deur Grubic stelde gisteren dat in Nederland geld wordt inge zameld voor het U£K. Hij vindt dat de Nederlandse regering iets moet doen aan de ondersteu ning van 'terrorisme'. Het is de eerste keer dat er openlijk van officiële zijde wordt gewezen op de geldinzameling bij etnische Albanezen in Nederland, die daarmee de opstand van hun verwanten in Kosovo onder steunen. De ambassade baseert zich op informatie van de Duitse televisie en op een site met UQK-gegevens op Internet. ANP/DPA/RTR Wenen geeft Vervloesem pluim heeft als de minister. De onder handelaars hebben besloten daar flexibel mee om te gaan. Dat kan betekenen dat er op een departement twee bewindslie den komen van dezelfde politie ke partij, zoals nu op Defensie het geval is. of juist van ver schillendepartijen GPD De Oostenrijkse regering heeft Marcel Vervloesem (foto) van de Werkgroep Morkhoven gisteren een pluim gegeven voor zijn speurwerk naar de kinderpomobende die opereerde van uit Zandvoort. De woordvoerder van de Belgische organisatie zegde gisteren toe dat de politie zo snel mogelijk de adressen van de afnemers van de bende krijgt Eerder droeg de Werkgroep al diskettes en ander belastend materiaal O over. w De Tour vandaag Luchon 79km 95km Plateau SPANJE de Beille V'SKMufcuótfva 170km tul er moei^meidsgraad piaieau Menlé te Portel La Core Port de BeiMe a'Aspet I39£m i249m 1747m g O 0'O69n 517n Q «WAiiT, j»i?N ,if De renners krijgen geen kans te herstellen van de vermoeienissen van giste ren. De rit naar Plateau de Beille is goed voor drie cols van tweede categorie, één van eerste categorie en een van hors categorie. De Por- tet d'Aspet, de tweede berg in de etappe, zal altijd ver bonden blijven aan de Itali aan Casartelli die in 1995 in de afdaling van de col ten val kwam overleed. Tiende etappe 1. Massi 2 Pantani 3. Boogerd Algemeen klassement 1. Ullrich 2.Julich J 3. Hamburger feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7 radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 22; buitenge bied: 27, 28, 29, 30 en 31 Pure zomerromantiek met dit metalen lantaarntje (25 cm hoog). Sfeerbrenger voor op iedere buitentafel. Van 9.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vhssingen). Tel. 0118-551623 GEELTJES ZAAIEN, KNAKEN OOGSTEN. BIJ AANKOOP VAN 25- CHEQUE VAN 2.50 KADO! HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. door Andries Molengraaf OUDDORP - De Ouddorpse avonturier George Pape ver trekt op zondag 2 augustus uit IJmuiden met vijf andere durfallen in twee rubberboten naar het Spaanse Cadiz. Vol gens de reizigers, die zich de Amsterdam-Cadiz-groep noe men, is zo'n lange reis (bijna vierduizend kilometer) nog niet eerder met een rubberboot on dernomen. De initiatiefnemer voor de niet ongevaarlijke tocht is Daan So- par uit Monmckendam. Hij wil de aanvankelijk alleen gaan. maar na een publicatie over zijn plan kwamen vanuit alle hoe ken van het land reacties van mensen die ook mee wilden. Ouddorper Pape was daar een van. „Ik zei tegen hem: Dat moet je niet alleen doen, dat is levens gevaarlijk. Laat mij mee gaan. Zodoende kwam ik er bijaldus Pape. De Ouddorper had recht van spreken. Hij heeft lang op de Griend, de reddingsboot van de Ouddorpse Reddingsbrigade, gevaren. Dat de tocht niet zon der gevaren is, is niet alleen Pape duidelijk, ook de rest van de ploeg is ervan overtuigd. De tocht gaat onder meer langs de rotsachtige kusten'van Nor- mandië en Bretagne en door de onstuimige wateren van de Golf van Biskaje. Om niet al te veel risico's te ne men, zal het zestal alleen over dag varen. Over land wordt de ploeg gevolgd door een begelei dingsteam van vier man, dat voor voedsel, verzorging en overnachting zorgt. Petitie De Spaanse stad Cadiz is het einddoel van de reis, omdat die stad vroeger de uitvalsbasis was van de Spaanse vloot. Daar bie den de Nederlanders een vriendschapspetitie aan. De tocht staat niet alleen in het te ken van de sportieve uitdaging, maar ook van de herdenking van de Tachtigjarige Oorlog, de onafhankelijkheidsstrijd van de Nederlanden tegen Spanje, die 350 jaar geleden eindigde. Initiatiefnemer Sopar ziet de tocht bovendien als een eerbe toon aan de Nederlandse zee helden Tromp en Piet Hein. Als alles volgens de planning verloopt, komt de groep na twee weken in Cadiz aan. Dat bete kent wel dat dagelijks ongeveer tien uur moet worden gevaren. De verrichtingen van de Am sterdam-Cadiz groep (de acg), zijn vanaf 2 augustus op Inter net te volgen via wwwteletool- s.nl/acg. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1