lOfllCII! COURANT Pornojagers leveren materiaal in Serviërs scheiden Albanese gezinnen I Waterballet in Cadzand 4 WEKEN se en ty Junta Nigeria draagt macht in mei over Justitie onderzoekt dioxine-uitstoot van staalfabriek Zelzate 18 20c 14' S Justitie krijgt deel diskettes en cd-roms van Belgische Werkgroep Morkhoven Van Bon verslaat pijn en peloton Bosbranden in Spanje leggen 15.Q00 hectare land in de as Kemphanen uit Koerdistan praten in VS Regering in Tirana eist luchtacties tegen Servië Kok begint spel om de poppetjes De Tour vandaag 15 Nog 3 dagen Uitverkoop DELSCHER VOOR 15,00 JA, aaldes 241e jaargang no. 172 jinsdag 21 juli 1998 losse nummers 1,75 paal le prest n Jet-S Bral orbi i seec; zijnkn Get trnei de Stuk koeler Vanochtend kans op een onweersbui, van middag droog en af en toe zon. Maxima rond 21 graden en een zuidwestenwind. Ontreddering Mr na vloedgolf pagina 5 e ban; 3salm oleefo joorMarc Peeperkorn 4 met] inHansde Bruijn MORKHOVEN - Marcel et Er? Vervloesem, de voorman an de Werkgroep Mork- ioven, heeft gisteravond in Geel computerdiskettes ie, Srofen cd-roms met kinder- irno overhandigd aan nne igenten van de Belgische rijkswacht. Vandaag zul- en die terechtkomen bij ekeCi P°^e en iustiïie Haar- leklei lemenZandvoort. uit Ko me: Op het parkeerterrein achter politiebureau van de :eld \4laamse stad kwam gisteren aar i ond zeven uur zo een einde aan e uit; seruzie tussen de werkgroep te- se dij gen kinderporno en de Belgi- letlrj scheen Nederlandse justitie. Sibyl bloesem zwichtte, nadat hij novet vok Amnestiegolf J in Zuid-Afrika ïtinc imeli! JOHANNESBURG - De Zuid- net 1 Afrikaanse regering heeft giste- jvertï ren honderden gevangenen ver- imelu vroegd vrijgelaten. Zij hebben liger. amnestie gekregen ter gelegen- -n vee heid van president Mandeia's tachtigste verjaardag. In totaal moeten de komende ïaar twee weken 9000 Zuid-Afri- ICatn kaanse gedetineerden ver- i was vroegd vrijkomen. De straf van debu alle veroordeelde gevangenen in :onei Zuid-Afrika wordt met zes lach] maanden verkort, behalve bij klas geestelijk instabiele gevange- punt nen, aldus de gevangenissen. De <hov maatregel is erg omstreden we- !e tv gens de •hoge criminaliteit in Zuid-Afrika. AFP/RTR in een etmaal twee keer was op gepakt vanwege zijn weigering het bewijsmateriaal in de Zand- voortse kinderpomozaak aan de justitie over te dragen. Hij ging pas na een lang gesprek met Belgische en Nederlandse re chercheurs overstag. Vervloe- sem zei nu voldoende garanties te hebben dat het materiaal goed zal worden gebruikt om een eind te maken aan het kin derpornonetwerk, dat in België, Nederland, Duitsland en Italië actief zou zijn. Overigens heeft Vervloesem niet alles overhandigd. Lijsten met namen en adressen van leveran ciers en afnemers van het por nonetwerk krijgt de Nederland se justitie pas volgende week maandag tijdens een ontmoe ting in Breda. Ook heeft de werkgroep van al het materiaal kopieën gemaakt. De over dracht vond plaats aan Belgi sche agenten, omdat recht streeks levering aan de Nederlandse justitie op juridi sche problemen zou stuiten. Vervloesem zei aanvankelijk weinig vertrouwen te hebben gehad, vanwege de slechte erva ringen met de Belgische justitie. Toen hij gisteren opnieuw werd weggevoerd riep hij nog 'dat de justitie de zaak wil toedekken'. Hij weigerde aanvankelijk om het bewijsmateriaal, dat hij zelf heeft meegenomen uit de wo ning van de Zandvoortse kin derpornobaas Gerrie Ulrich, aan de^ustitie te geven. Hij was boos door beweringen van de Zandvoortse politie dat hij het materiaal gestolen had, en over berichten in de pers over zijn (criminele) verleden. Een inval op zondagavond door Belgische en Nederlandse rechercheurs was olie op het vuur. Haarlem heeft nu de beschuldi ging van inbraak ingetrokken. Vervloesem zei dat hij het mate riaal heeft gekregen van fami lieleden van Ulrich, die eind ju ni in Italië werd doorgeschoten door een compaan. Het verber gen van bewijsmateriaal is in België niet strafbaar. Om twee uur gistermiddag kwam de rijkswacht naar Morkhoven en nam Vervloesem mee, ten overstaan van tiental - htef van onze redactie buitenland ABUJA - De militaire leider van Nigeria, generaal Abduisalam Is. i Abubakar, heeft gisteren in een toespraak via radio en tv be kendgemaakt dat het leger op naci 29 mei volgend jaar de macht nke overdraagt aan een burgerbe- 's b wind. plo edri In de eerste drie maanden van ?n d 1999 moeten presidentsverkie zingen worden gehouden. De n n< winnaar daarvan moet op 29 izei mei worden beëdigd. Alle vijf bestaande politieke partijen die door Abubakars voorganger waren gelegali seerd, worden ontbonden. De leiders ervan, die zich allen had den ingezet voor Abacha als :gee presidentskandidaat bij de oor- ntf spronkelijk voor 1 augustus ge- ilande verkiezingen, worden >eschouwd als stromannen van wijlen Abacha. Abubakar kondigde tevens aan dat binnenkort een nieuwe re gering wordt gevormd waarin alle relevante politieke stro mingen zijn vertegenwoordigd. ,,Wij moeten toegeven dat er fouten zijn gemaakt. Onze meest recente pogingen tot de mocratisering werden over schaduwd door manipulatie van instellingen en personen." Eerder op de dag had de militai re regering al bekendgemaakt dat zij tien politieke gevange nen had vrijgelaten. Onder de vrijgelaten gedetineerden zijn de drie bekende journalisten Ben Charles Obi, George Mbah en Kunle Ajibade. Zij waren veroordeeld wegens hun rol in een vermeende staatsgreep in 1995 om het bewind van Abacha omver te werpen. Die overleed plotseling op 8 juni, waarna Abubakar aan de macht kwam. RTR/AFP/DPA Leon van Bon werd gisteren de zesde Nederlander die de Tour-etappe naar Pau wist te winnen. De renner van de Rabobank-ploeg rekende in de spurt van een ontsnapt viertal af met belager Jens Voigt (links). foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie PAU - Leon van Bon heeft even de aandacht af geleid van de dopingmisère in de Tour de Fran ce. De Rabo-renner won gisteren dankzij een uitgekiende race de negende etappe. Vier keer eerder viel de wielrenner uit Apel doorn uit in de Tour. Zondag, na een nieuwe valpartij, dacht hij onvermijdelijk opnieuw aan een voortijdig einde. Het bloed sijpelde uit zijn linkerhand, zijn hele lichaam deed pijn. Zo'n 24 snikhete uren later kon de nummer drie van het laatste WK nog net een knuist in de lucht steken bij de finish in Pau. Van Bon was slimmer, sneller en koelbloediger dan zijn drie makkers aan het einde van de lan ge vlucht. Tien seconden voor het peloton de streep aan de poort van de Pyreneeën bestorm de, won Van Bon de sprint. zie ook pagina 15 len journalisten uit de hele we reld Om zeven uur kwam hij vrij, en kort daarna kwam de mededeling dat het materiaal zou worden afgestaan. Blunder Volgens Vervloesem heeft de Zandvoortse politie geblun derd, omdat zij vorig jaar al zou hebben geweten van Ulrichs kinderpornonetwerk, maar niets deed. In Haarlem gaf justi tie gisteravond toe destijds inde woning te zijn geweest, maar daar toen wel gewone porno grafie, maar geen kinderporno te hebben aangetroffen. Pas vo rige maand bleek die er wel te liggen. GPD zie ook pagina 2 BARCELONA - Felle bosbran den die vanaf zaterdag woeden in een bosrijk gebied ten noor den van Barcelona hebben al 15.000 hectare bos en graanvel den in de as gelegd. Meer dan duizend brandweer lieden en vrijwilligers bestrij den het vuur. Zij worden vanuit de lucht gesteund door dertig vliegtuigen en helikopters. Door de harde wind en de hoge temperaturen laait het vuur echter steeds op. Over een breedte van 25 kilometer vreten de vlammen zich een weg door "het bos met een snelheid van vier kilometer per uur. Indien de harde wind aanhoudt kan het nog dagen duren voor de bran den onder controle zijn. GPD CAIRO - De leiders van twee ri valiserende Iraaks-Koerdische guerrillabewegingen hebben gisteren een uitnodiging aan vaard voor gesprekken in de VS met onderminister van Buiten landse Zaken David Welsh. Het is echter niet duidelijk of Massoud Barzani van de Koer- distaanse Democratische Partij (KDP) en Jalal Talabani van de Patriottische Unie van Koerdis tan (PUK) elkaar ook direct zul len spreken. De bewegingen van Barzani en Talabani, die strijden om de macht in het Koerdische gebied in Noord-Irak, houden zich sinds mei 1997 aan een wankel staakt-het-vuren. AP door Harald Doornbos ORAHOVAC - In een situatie die sterk doet herinneren aan de donkerste dagen van de Bosni sche oorlog hebben Servische ordetroepen tenminste honderd etnische Albanese mannen. door Bianca Abrahamse CADZAND - Het Cadzandse strand verwel komde gisterochtend twee vreemde badgas ten. Al rap kozen ze voor het ruime sop en geno ten van de aangename temperatuur van het Noordzeewater. Gewoonlijk vertonen Tara en Kenia him kun sten in het circus, maar ze kregen van hun ver zorgers een poosje vrijaf om een frisse slurf te halen. Na dc dagelijkse wandelingetjes op de Cadzandse boulevard de afgelopen drie dagen was het tijd voor een frisse afscheidsduik. Tot vermaak van de aanwezige toeristen poedel den de twee Afrikaanse olifanten gretig in het zeewater. De twee vijftienjarige olifanten - beiden met zo'n drie meter schouderhoogte en nog lang niet volgroeid - horen bij circus Mal ford, dat zijn tenten voor vier dagen in Cad zand heeft opgeslagen. Malford is van oor sprong een Duits circus en bestaat al sinds 1836. Sinds vorig jaar is het eigendom van cir cusdirecteur John Reynen uit Groningen. De kunsten in de grote, blauwe tent worden over wegend door Duitse artiesten gebracht. Circus Malford verkast morgen voor drie dagen naar Nieuwvliet-Bad en vrijdag en zaterdag wor den Tara, Kenia en consorten in Breskens ver wacht. foto Charles Strijd vrouwen en kinderen opgeslo ten in een 'collectiecentrum' in de buurt van Orahovac, een stad in Kosovo die gisteren door de Serviërs werd heroverd op Al banese rebellen. Deze Servische manier van wer ken heeft veel weg van de wijze van opereren in bij voorbeeld Srebrenica. Daar plukten de Serviërs ook veel mannen uit de schare dorpsbewoners, voerden hen uiteindelijk af en execu teerde hen. Het collectiecentrum in Oraho vac bevindt zich in een door de Servische politie bewaakt ben zinepompstation op ongeveer twee kilometer ten zuidwesten van de stad. De ongeveer zestig vrouwen en kinderen - en een enkele oude man - zitten in een kamer aan de rechterkant van de pomp. Doodsbang De mannen, zo'n 45 in getal, zijn juist ondergebracht in een ruimte links Zij zitten dicht op elkaar geperst op de kale grond van een L-vormige kamertje. „Het maakt me niet zoveel uit dat ik honger heb, ik ben doods bang dat ze ons gaan execute ren", zegt een angstig kijkende Miftari Ramadan, een 64-jarige Albanees, terwijl hij gehurkt op de grond zit. Gevraagd of ze mishandeld zijn door de Ser viërs. reageren alle mannen ont kennend. Gezegd moet worden dat een gewapende Servische politieman de groep mannen van dichtbij in de gaten hield. Alle mannen, die zeer ongemak kelijk ogen. roepen echter dat ze bang zijn om te worden geëxe cuteerd. „Onze angst is dat ze ons doodschieten", roept een ongeveer 30-jarige man. De an deren knikken beamend. Allen, mannen, vrouwen en kin deren, zijn door de Serviërs uit hun huiskelders gehaald in Ora hovac waar de Albanezen sinds TIRANA - De Albanese premier Nano heeft giste ren luchtaanvallen tegen de Servische eenheden in de Zuid-Joegoslavische provincie Kosovo geëist. Zo moet de internationale gemeenschap 'de Servi sche oorlogsmachine te gen de Kosovo-Albanezen stoppen', aldus Nano te genover een delegatie van de West-Europese Unie (WEU). Volgens Nano mag geen tijd meer worden verlo ren. „Het is de hoofdzorg van Albanië om het con flict nu te stoppen, zolang een vreedzame oplossing mogelijk is." Albanië wordt er door Servië van beschuldigd de guerillastrijders in Koso vo te ondersteunen. DPA Premier Kok spreekt de komende dagen met WD-leider Bol- kestein en de fractievoorzitters van PvdA en D66, Melkert en De Graaf over de verdeling van de ministersposten en de kan didaten. Kok mag dit 'spel om de poppetjes' begin- nen omdat hij gisteren door koningin Beatrix tot for- J? mateur werd benoemd. Laruns y 35km A Le Tourmalet SPANJE 120km re Luchon 196.5km Le Tcurmale: 2115m Peyresourde 1569m Aubisque lau Aspin J» luchon De koninginne-etappe. De renners krijgen vier Pyreneeënreuzen te ver werken: de Aubisque, de Tourmalet (beide hors ca tegorie), de Col d'Aspin en de Peyresourde (beide eerste categorie). De streep ligt vijftien kilome ter na de laatste berg. Uitslag negende etappe: 1. Van Bon 2. Voigt 3. Lelli Algemeen klassement: 1. Desbiens 2. Tafi 3. Durand feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; sport: 15,16 en 17 vrijdag zich verscholen voor de gevechten tussen rebellen en or detroepen. Om elf uur gister ochtend arriveerden ze in het collectiecentrum Al dagenlang hebben ze niet gegeten. Het eni ge wat ze van de Serviërs heb ben gekregen is een beetje wa ter. We weten niet wat ons te wach ten staat", zegt een Albanese vrouw, die in de rechter kamer zit, terwijl ze huilt en twee klei ne kinderen probeert te troos ten. „We krijgen geen eten, al leen de kinderen hebben een paar crackers gekregen." Veel vrouwen, die ook vertellen bang te zijn voor executie van hun mannen in de andere kamer, huilen en lijken de uitputting nabij. „Vertel de wereld dat we hier zitten", zegt een van de vrouwen. Respect Volgens een woordvoerder van het in de hoofdstad Pristina ge vestigde Servische regeringsin stituut, het Mediacentrum, zijn de mannen van de vrouwen en kinderen gescheiden 'uit respect voor de Albanese cultuur' „Al banese mannen en vrouwen zit ten nooit in dezelfde ruimte", aldus de woordvoerder Aangezien de regio rondom Orahovac nog altijd zo goed als onbereikbaar is vanwege voort durende gevechten en plunde ringen, is het nog onduidelijk of er meer 'collectiecentra' zijn in gericht door de Serviërs. GPD zie ook pagina 5 Rook kleurt hemel boven Orahovac zwart door Wout Bareman ZELZATE - Justitie in Gent stelt een strafrechtelijk onder zoek in naar de dioxine-vervui ling door de staalfabriek Sid- mar in Zelzate. De qilstoot van de kankerverwerkende stoffen is zes keer zo hoog als die van al le verbrandingsovens in Vlaan deren bij elkaar. En die ovens worden kritisch gevolgd door zowel de Vlaamse minister Th. Kelchtermans van Leefmilieu als de milieubeweging, die ove rigens maanden geleden al pro testeerde tegen de bouw van nog een verbrandingsoven in de Ka naalzone ter hoogte van de Moervaat tussen Zelzate en Gent. Het parket heeft de redenen voor het onderzoek niet toege licht. De studie is, naar nu blijkt, een maand geleden be gonnen, De zaak wordt kritisch gevolgd door de Welzij nsraad van Sas van Gent, die eerder al de vinger aan de pols hield bij de vervuiling van grond en lucht door de raffinaderij VFT ('het teerkot') in Zelzate. Een week geleden hadden verte genwoordigers van de gemeen ten Zelzate. Wachtebeke en Gent een gesprek met vertegen woordigers van Sidmar. Burge meester J. Schenkels gaf het concern na afloop het voordeel van de twijfel. Milieubescher mers vinden dat Schenkels te ver is gegaan, vooral ook omdat hij in de VFT-kwestie keiharde maatregelen treft en Sidmar 'op z'n beloop'laat. Sidmar is overigens wel tege moet gekomen aan de kritiek van de laatste tijd Het bedrijf is bereid fiks te investeren in voor zieningen die de dioxine-uit stoot moeten beperken. Er is een meerjarenplan opgesteld. (Advertentie) (tot donderdag 5 uur) Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes De Zeeuwse ambtenaren van milieuzaken houden, volgens een woordvoerder, de ontwik kelingen in het oog. Gedepu teerde ing. M. A Dek: „Mochten zich verontrustende zaken voordoen, dan reageren wij on middellijk. Maar dit is een kwestie van de landsregeringen. Wij hebben daar als provincie weimg of geen zeggenschap in." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1