EEliS uit tZ psd na 2000 in problemen Nachtelijk akkoord over voornemens van Paars-2 Arrestaties na vondst vier lijken 4 WEKEN Festina Reserves°hip is bijna op, aantrekken personeel steeds moeilijker gezet CAMBODJA VACATURES nnii akt,e 41 Souburgs meisje (16) seksueel misbruikt door vijf Vlissingers VOOR 15,- fïlor?en open >4 ZEELAND HELPT De weeskinderen van Pol Pot 15 KQnAtar 19' 14 paar buien Wisselend bewolkt en vooral vanochtend enkele buien. Middagtemperaturen emstreeks 19 graden bij een flinke wind. 241e jaargang no. 170 jaterdag 18 juli 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Bruggeman in Kapelle Van Huisstede in Terneuzen Boersma in Vlissingen LOS ANGELES - Het eerste te- kenfilmpje van de hand van Walt Disney is teruggevonden door een Britse verzamelaar. Het verloren gewaande filmpje is intussen gerestaureerd. Dit tneldde gisteren het daghlad Los Angeles Times. BRIVE - De Festina-ploeg is uitgesloten van de Tour de France. Dat heeft Tour directeur Jean-Marie Le- blanc gisteravond in Bri- ve bekendgemaakt. Leblanc nam zijn beslis sing na overleg met de UCI. de internationale wielerfederatie. Festina werd uit de Ronde gezet op basis van Tour- artikel 29. Dat zegt dat niets de ethiek en moraal van de Tour mag schaden. ..Wij hebben het onder zoek afgewacht en daar uit blijkt dat Festina gezondigd heeft tegen dit artikel." Vorige week werd een verzorger van de ploeg betrapt met grote hoeveelheden doping in zijn auto. Gisteravond er kende ploegleider Roussel dat zijn renners doping gebruiken. Met Festina verdwijnt on der anderen Richard Vi- renque uit de Tour. De lie veling van het Franse publiek gold als een van de grote favorieten voor de eindzege. zie ook pagina 41 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De PSD vreest de veerdiensten over de Westerschelde te moeten volbrengen met vier schepen. Het dertig jaar oude reserveschip Prinses Christina is bijna op. Het is volgens de provincie zeer de vraag of dit schip na 2000 nog kan worden ingezet. Tot de in gebruikname van de Wester- scheldetunnel eind 2002 of be gin 2003 moet de PSD het dan zien te rooien zonder reser veschip. Voor een goede dienst verlening op Kruiningen-Perk- polder en Vlissingen-Breskens is een reserveboot noodzakelijk. Gebreken De Prinses Christina vertoont ernstige gebreken aan essentië le onderdelen, aan de motorfun daties en het staalwerk. Dat is vorig jaar gebleken, toen het schip in een droogdok 'onder steboven' is gekeerd. In 2000 staat opnieuw zo'n algehele controle op het programma. Dan zal moeten blijken of de ge breken zo ernstig zijn (gewor- Eerste Disney-filmpje teruggevonden ipnze redactie buitenland De PZC zal vanaf vandaag regelmatig berichten over de actie die een groep Zeeuwen onderneemt om de wederop bouw van Cambodja te steu nen. De Zeeuwse Stichting Sawasdee maakt een vuist tegen de armoede in dit Azia tische land, dat zwaar te lij den heeft gehad onder de ter reur van de Rode Khmer bende van Pol Pot. Dit grens land van Vietnam heeft zwa re bombardementen te ver duren gehad en is vervolgens geconfronteerd met een niets en niemand ontziende holo caust. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat Cambodja uitsluitend uit 'killing fields' bestond. Tienduizenden kinderen zijn in de uitroeiingsslag van hun ouders beroofd en op drift ge raakt. De Stichting Sawas dee tracht deze zwerfkinde ren, de wezen van Pol Pot, weg te houden van het trieste lot van armoede en prostitu tie. Zeeland helpt! Maar hoe? De keuze van Sawasdee is dui delijk: rechtstreekse hulp en scholing. De basis daarvoor is gelegd. In Zeeland bestaat een kring van sympathisan ten. Er zijn kinderen financi eel voedingkleding, medi cijnen) geadopteerd. Er worden goederen, gereed schappen en hulpmiddelen ingezameld. Er is een nauwe samenwerking tot stand ge bracht met het Don Bosco- werk in Zuid-Oost-Azië. Or ganisaties als Memisa, Terre des Hommes en de Emilia Stichting hebben zich achter de activiteiten geschaard. Speerpunt van deze Zeeland Helpt-actie is de bouw van een technische vakschool in de verarmde Cambodjaanse havenstad Sihanoukville, waar de Nederlander Johan Visser leiding geeft. De Zeeuwse Stichting Sa wasdee tracht de komende maanden de actie uit te bou wen en het aantal ondersteu ners en medewerkers te vergroten. Gezocht: en thousiaste mensen, grote en kleine spon sors, grote en kleine bij dragen in guldens, ac ties op scholen, bij jubi lea. in clubverband, op bedrijven. Het school project Sihanoukville zal in de ogen van de ac tievoerders een succes worden. De PZC volgt de activiteiten nauw gezet en stelt de lezers van de voortgang op de hoogte. Vandaag een eerste aanzet. Sawas dee betekent Geluk en Voorspoed. Saa-wa- die! Tienduizenden kinderen zijn ver weesd en op drift geraakt. zie PZC-Reportage, pagina 23 en 32 (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! den) dat reparatie financieel en/of technisch niet meer haal baar is. Plaatsvervangend directeur H. Thomaes van de PSD gaat nog niet uit van het ergste, het buiten bedrijf stellen van 'de oude dame'. „Wij hebben de moed nog niet opgegeven. Wij zijn er namelijk altijd vanuit ge gaan dat het schip in tiptop conditie moet blijven tot het einde van de veerdienst. Inmid dels heeft de scheepvaartin spectie ons wat meer lucht gege ven. Zo heeft de veerboot vijf motoren. Het is best mogelijk de laatste reis ook met vier moto ren te maken, want je kunt al met drie motoren veilig varen." Het blijft volgens Thomaes spe culeren. En dat geldt niet alleen voor de Prinses Christina. De PSD-leiding maakt zich even eens zorgen over de iets jongere dubbeldekker Willem Alexan der:,,De Prins Willem Alexan der kan, mits er niet te veel te genslag komt, waarschijnlijk nog tot 2002/2003 de dienst als tweede boot onderhouden." Het naderende einde van de PSD be gint ook het personeel parten te spelen, zo is de indruk van de PSD-directie. In de begrotings- brief 1999 van de provincie staat hierover: „Wellicht onbe duidende, maar in aantal toene mende signalen wijzen erop dat de komst van de Westerschelde- tunnel invloed heeft op de werk houding van het personeel." Met de ondernemingsraad wil de bedrijfsleiding maatregelen tx-effen om de motivatie op peil Het animatiefilmpje van zeven minuten is een geluidloze versie van het sprookje van Roodkapje en is in 1922 door Disney ge maakt. Hij was toen 21 jaar. Onlang bezorgde de Britse ver zamelaar een Roodkapje-kopie bij de Disney-studio's. Hij had het eind jaren tachtig in Londen gekocht voor twee pond. AFP De technische recherche van de politie aan het werk op de plaats waar de lijken zijn aangetroffen. foto Jasper Juinen/ANP door Maarten Pronk HILVARENBEEK - De politie heeft giste ren na de vondst van vier lijken in een bos gebied in Hilvarenbeek twee arrestaties verricht. Een 37-jarige man uit Oisterwijk en een 28-jarige vrouw uit Tilburg die daar rondreden, zijn aangehouden. De vier dode mannen werden aangetrof fen op het landgoed de Blauwe Hoef van de bekende Tilburgse textielfabrikant Ta- miniau. Hoewel het onderzoek naar de identiteit gisteravond nog niet was afge sloten, is het zo goed als zeker dat twee van de slachtoffers zoons zijn van de fa brikant. „Het onderzoek gaat in de rich ting van de twee zoons van de familie Ta- miniau", aldus politiewoordvoerder H. Beurskens. De lijken werden gistermorgen door de politie gevonden nadat daarover een mel ding was binnengekomen. De lichamen lagen in een sloot langs het zandpad dat leidt naar de villa van de familie. De slachtoffers zijn met geweld om het leven gebracht. De politie heeft kogels en bloed sporen aangetroffen. Vlak bij de lichamen stond een auto die vermoedelijk van één van de vier is. Verderop stond een auto met kogelgaten. Over toedracht en motief van de viervou dige moord tast de politie nog in het duis ter. Vandaag wordt sectie verricht. Moge lijk zijn de slachtoffers ongewild ergens getuige van geweest, maar de politie sluit ook een afrekening in het criminele circuit niet uit. Nadat politieagenten gistermorgen de li chamen hadden gevonden, zagen ze een blauwe BMW met twee inzittenden door het bos rijden. Beurskens: „De man en vrouw reden op het terrein van de familie en hadden geen redelijke verklaring voor hun aanwezigheid. We hebben hen als verdachten meegenomen." GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - De informateurs en de onderhandelaars van PvdA, WD en D66 zijn het rond middernacht eens geworden over de definitieve tekst van het concept-regeerakkoord voor Paars-2. De tekst wordt van daag ter goedkeuring aan de paarse fracties voorgelegd, die er alleen ja of nee tegen kunnen zeggen. De onderhandelaars verwach- ten dat een meerderheid zal in stemmen met de voorgestelde tekst. WD-onderhandelaar Bolkestein verwacht echter dat de steun 'niet unaniem' zal zijn. De liberalen hebben hun zin niet gekregen voor wat betreft het ministerie van Defensie. De eerder overeengekomen bezui nigingen worden namelijk niet teruggedraaid. De onderhandelaars hebben gisteren dertien uur gesproken over de circa 150 wijzigings voorstellen die de paarse frac ties donderdag hebben inge diend op het concept-akkoord. (Advertentie) V1IIU7 dagen lang van zaterdag 18 t/m zat. 25 juli Laatste paren Timberland - H. Boss - A. Bruè e.a. 33,3% korting Een flink aantal daarvan is ver worpen, maar er zijn er ook di verse overgenomen. Zo kreeg de PvdA betere garan ties dat het extra geld dat Paars- 2 voor de gezondheidszorg wil uittrekken niet teniet zal wor den gedaan door tegenvallers als gevolg van de oplopende uit gaven voor medicijnen. De WD heeft gedaan gekregen dat de aanleg van een aantal wegen naar voren wordt gehaald. D66 ziet zijn wens gerealiseerd dat uit het budget voor Ontwikke lingssamenwerking meer geld wordt vrijgemaakt voor milieu investeringen in arme landen. Ook blijft de OV-jaarkaart voor studenten in de huidige vorm gehandhaafd. Dat was een wens van zowel de PvdA als van D66. De Boer weg Minister De Boer keert in Paars- 2 in ieder geval niet terug op het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Bij nader inzien vindt zij toch dat het goed is als ministers niet op dezel fde post blijven zit ten. Dit heeft zij gisteren be kendgemaakt. De Boer is wel beschikbaar voor een ander departement. Mocht de keus niet op haar vallen, dan wil zij graag „een actieve rol" spelen in de Tweede-Kamer fractie van de PvdA Volgens haar woordvoerder wil De Boer per se niet naar Land bouw, noch naar Verkeer en Wa terstaat, zoals door sommigen is gesuggereerd. „Dat ligt niet in de rede als je net vier jaar milieu hebt gedaan", aldus de woord voerder. De drie departementen hangen inhoudelijk te veel sa men. WD-minister Van Aartsen van Landbouw zei onlangs dat het goed is als een andere partij dat ministerie gaat beheren. Hij noemde toen de PvdA die vol gens hem ten onrechte veel kri tiek heeft geleverd op Land bouw. Eén week geleden zei De Boer nog dat zij het geheel oneens was met de opvatting van WD- fractievoorzitter Bolkestein dat ministers hun portefeuille na vier jaar moeten loslaten. „VROM is zo'n ingewikkeld de partement, het duurt even voor dat je daar echt je draai hebt ge- Schadeclaims JAKARTA - Een aantal Indone sische mensenrechtengroepen heeft een proces aangespannen tegen de regering, het leger en de politie, omdat die niet genoeg gedaan zouden hebben om een eind te maken aan de geweldda dige protesten van mei. Volgens het Instituut voor Rechtshulp uit Jakarta wordt schadevergoeding geeist voor de slachtoffers van de rellen. AP vonden", zei zij toen. Zij leek erg gemotiveerd om door te gaan. Na lang nadenken is zij echter tot de overtuiging gekomen dat het goed is voor het tweede paarse kabinet als iemand an ders milieu gaat doen. De afge lopen weken is al geopperd dat de PvdA van milieu af wil. Voor De Boer was PvdA-er Alders daar minister. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) NOW OR NEVER! De kwaliteit van leer voor de prijs van plastic! Alle etalagemodellen 99,-119,-139.- rinil MODESCHOENEN "III Opril Grote Markt 1 Grootste windturbine te houden. Teken aan de wand is dat het verloop onder het perso neel toeneemt. Dat was altijd heel laag. „Wij hebben veel nau tische mensen", aldus Thomaes. „De werkgelegenheid voor hen is beperkt in Zeeland. Als zij nu een kans hebben op ander werk, zijn ze gevlogen.De PSD merkt dat het moeilijker wordt matro zen en kwartiermeesters te krij gen. Thomaes wijt dat niet al leen aan het naderende einde: „De arbeidsmarkt wordt krap per." Bij Borssele staat de groot ste windturbine van Zee land. Het gevaarte levert Groene Stroom voor de kantoren waarin de amb tenaren en bestuurders van de provincie hun werk doen. Delta Nutsbedrij ven, vereniging Zeeuwind en provincie Zeeland te kenden hierover een over eenkomst. De Tour vandaag en morgen Meyngnac twogteverschil en LesBoumas Sarran Vitrac sur 73Sm Montane 621 m ft 626m 592m 34km 38*Jti 42.5km58Km Zaterdag. In het kleinste dorpje waar de Tour ooit is geweest (vijfhonderd in woners) begint de strijd om het klassement van daag pas echt, met een tijdrit over 58 kilometer Het parkoers is als een wasbord. De Cóte des Bournas na 34 kilometer is van derde categorie Zondag. De renners ko men vlak langs Gou- zounac, de woonplaats van Laurent Roux. Zijn ouders hebben een restau rant in het stadje. Roux (TVM) wordt er op handen gedragen. Hij wil graag winnen in Montauban (Tam-et-Garonne). Erzijn meer gegadigden Uitslag zesde etappe 1. Cipollini 2. Minali 3. Svorada Algemeen klassement: 1. O'Grady 2. Hincapïe 3. Hamburger feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6, economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15,17 en 19; reportage: 23,24,25,27,29, 31 en 32; vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend: 35; auto motor fiets: 37; wetenschap en techniek: 39; sport: 41,42 en 43. doorMaurits Sep VLISSINGEN - De politie heeft donderdag vijf Vlissingers in de leeftijd van 19 tot en met 24 jaar aangehouden. De mannen wor den ervan verdacht dat zij woensdagavond een 16-jarig meisje uit Oost-Souburg onder bedreiging van geweld seksueel hebben misbruikt. De mannen zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie en zijn in verzekerde bewaring gesteld. De Vlissingers - 19, 21, 23 en twee van 24 jaar oud - zouden woensdagavond twee meisjes uit Oost-Souburg onder bedrei ging van lichamelijk geweld hebben meegenomen naar een woning in Vlissingen. Het 16- jarige meisje zou daar seksueel zijn misbruikt. Het andere meisje (14) is niet misbruikt, maar is onder bedreiging van Problemen rond ontmaagding op Internet LOS ANGELES - De Internet Entertainment Group (IEG) heeft gisteren besloten de Inter- net-pagina te weren waarop twee Amerikaanse tieners be weren elkaar op 5 aygustus te zullen ontmaagden. IEG twij felt of het stel zijn belofte zou waarmaken. IEG had een homepage aange boden nadat donderdagavond de oude site van Mike en Diane bezweek onder de belangstel ling. Volgens hun advocaat, Mark Vega, probeerden miljoe nen mensen in te loggen om de voorbereidingen van de tieners te volgen. RTR/ANP geweld in het huis vastgehou den. Nadat de meisjes waren vrijgelaten, hebben zij bij de po litie aangifte gedaan van seksu eel misbruik, bedreiging met ge weld en vrijheidsberoving. De vijf mannen zijn donderdag aangehouden en in verzekering gesteld. Gisteren zijn zij door de officier van justitie verhoord. De Vlissingers zitten nog vast. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur. MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1