RQVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord over beleid Paars 2 iMi§ Familie: vrouw ligt dagen dood in tehuis McCaffrey komt luisteren en leren c i 4 4 WEKEN Mysterie in woestijn Australië 21 Fiscus verrast vele duizenden weduwen met extra aanslag >4 SMAlklk SAlik PvdA verwacht lange discussie over conceptregeringsprogramma Hiddink naar Real Madrid Pornobende misbruikt peuters MALE.,," (BILL CLDiï'ON) v'v De Tour vandaag Politie Canada rolt gigantisch drugsnetwerk op Mossels weer te koop VOOR 15,00 ■■nnmHni Regen Bewolkt en regenachtig. In de middag geleidelijk droger. Matige zuidenwind. Maxima rond 17 graden. 241e jaargang no. 168 donderdag 16 juli 1998 losse nummers 1,75 FESTIVAL VLISSINGEN op het Eiland, de Boulevards en in het Arsenaalgebied 7,8 en 9 augustus. BH doorCees van der Laan en .laco van Lambalgen DEN HAAG - De paarse onderhandelaars zijn het gisteren definitief eens ge worden over het beleid van het nieuwe kabinet. Vanmorgen presenteren ze hun conceptregeerak koord aan hun Tweede- Kamerfracties. PvdA-onderhandelaar Melkert zal het akkoord 'ten volle' ver dedigen, maar waarschuwde dat zijn fractie nog de nodige kritische vragen zal hebben. D66 en WD hebben minder problemen met het akkoord. Melkert zorgde dinsdag voor ir ritaties bij D66 en WD door een claim voor meer geld voor de minima op tafel te leggen. Afge sproken is nu dat lagere inko mens volgend j aar via een belas tingmaatregel extra geld krijgen. Het zou gaan om circa 350 miljoen gulden. „Het poli tieke weer is aanzienlijk opge klaard", zei WD-onderhande- laar Bolkestein gisteren na de afrondende gesprekken over het ontwerp-regeerakkoord De fracties vanVVD, D66 en PvdA praten vandaag over het werkstuk van onderhandelaars en informateurs. Zij kunnen amendementen indienen, maar als het aan Bolkestein ligt, wor den dat er zo weinig mogelijk. D66'er De Graaf gaat ervan uit dat zijn fractie enkele wijzigin gen zal voorstellen. Melkert waarschuwde voor een pittige discussie in zijn fractie. MADRID - Guus Hiddink treedt in dienst van Real Madrid. De bondscoach van het Nederlands elftal bereikte gisteravond laat een akkoord met de Spaanse voorzitter Lorenzo Sanz. Hid dink tekent in Madrid een con tract voor twee jaar. Zijn ver bintenis bij de KNVB liep na het WK in Frankrijk af. Hiddink en Sanz maakten het nieuws rond middernacht be kend. De onderhandelingen tussen beide partijen duurden ongeveer twee uur. Hiddink ver trekt vrijdag al met de A-selec- tie van de Europese kampioen naar het Zwitserse Nyon waar de voorbereiding op het nieuwe seizoen plaatsvindt. Hiddink (51) volgt José Antonio Ca- macho op. De ex-international diende vorige week al na 22 da gen zijn ontslag in. ANP HILVERSUM - Een Nederland se bende heeft peuters mis bruikt bij de productie van kin derporno die via Internet is verspreid. In Zandvoort zijn bij een bendelid duizenden afbeel dingen gevonden van seks met kinderen van wie sommigen nog geen twee jaar oud zijn. Dit meldde NOVA in de uitzending van gisteravond. Het televisieprogramma zegt een groot aantal afbeeldingen in handen te hebben gekregen, maar deze niet te willen verto nen gezien het schokkende karakter. Een politiewoord voerder van de regiopolitie Kennemerland-Zuid bevestig de dat er een onderzoek loopt, maar wilde daar verder niets over kwijt. De duizenden plaatjes, op tien tallen diskettes, zijn aangetrof fen in de woning van een kort geleden in Italië geliquideerde man. De vermoedelijke dader, zelf ook betrokken bij de kin derporno-zaak, is daar door de politie aangehouden, aldus NO VA. De Utrechtse kinderpsychi ater prof. W. Wolters verklaarde in het programma in zijn lange carrière nog nooit zulke afbeel dingen te hebben gezien. „Een aantal misbruikte kinderen is zelfs jonger dan twee jaar. In de luierleeftijd dus", zei hij. De duizenden afbeeldingen zijn in het huis aangetroffen door le den van de Belgische werkgroep Morkhoven, die kinderporno bestrijdt. Het gaat om een inter nationaal netwerk van makers van kinderporno en klanten, met vertakkingen in de Verenig de Staten. Rusland en Israël. ANP/GPD ..hound Hasj it Makers van ansichtkaarten spelen in op de drugsproblematiek. Dat blijkt uit de afbeelding waarop wordt teruggrepen naar een uit spraak van president Clinton. Die bekende wel eens joint te hebben gerookt. Zonder te inhaleren. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie buitenland ZÜRICH - De Amerikaanse drugsadvi seur Barry McCaffrey zegt nog steeds open te staan voor de Nederlandse erva ringen met drugsbeleid. „Ik ga donderdag naar Nederland om te luisteren en te le ren", aldus McCaffrey gisteren in Zürich.. McCaffrey wenste niet in te gaan op de ontstane diplomatieke crisis tussen Den Haag en Washington naar aanleiding van zijn omstreden uitlatingen over het Ne derlandse drugsbeleid. „Het is waar schijnlijk niet erg nuttig dit debat voort te zetten via de media." De Amerikaan is zelf de aanstichter van de ruzie in de media. Hij noemde het Ne derlands beleid vorige week voor CNN een ramp en goochelde daarna met cijfers over het aantal moorden dat jaarlijks in Nederland wordt gepleegd. Minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo vroeg daarop de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag om een toelichting. Vannacht bleek dat James McDonough intussen weer olie op het vuur heeft ge gooid. Deze topman van het Amerikaanse bureau verklaarde tegen het Franse pers bureau AFP dat het Nederlandse beleid verkeerd uitpakt. Volgens hem valt dat onder meer af te le zen uit het feit dat het aantal diefstallen per hoofd van de bevolking in Nederland hoger is dan in de andere Europese lan den. ANP/AFP commentaar op pagina 2 Terneuzens woonzorgcomplex zou gehandicapte aan lot hebben overgelaten door Marcel Modde TERNEUZEN - De dood van een bewoonster in het Terneu- zense woonzorgcomplex voor lichamelijk gehandicapten De Cavelier heeft tot commotie ge leid. De familie bestrijdt de ver klaring van de leiding dat de vrouw zondag is gestorven en vermoedt dat ze sinds vrijdag avond aan haar lot is overgela ten. De 37-jarige M. de Letter werd zondagmiddag levenloos in haar kamer gevonden. Haar moeder had sinds vrijdagavond vanaf haar vakantieadres in Engeland tevergeefs gepoogd telefonisch contact te krijgen met haar dochter. Ze vroeg via de receptie of iemand pools hoogte wilde nemen. Aan dat verzoek kon niet worden vol daan, omwille van de privacy. Omdat de pogingen van de moe der zaterdag ook niet tot contact of tot actie van de begeleiding leidden, schakelde ze zondag haar in België wonende dochter in. Die ontdekte samen met één van de verzorgers de dode vrouw. De huisarts stelde vast dat er sprake was van een na tuurlijke dood. Over het precie ze tijdsstip van het overlijden, kon hij geen uitsluitsel geven, omdat daarvoor een autopsie nodig is. „Ik heb aangeboden een gericht onderzoek uit te voeren, maar de familie vond dat toen niet opportuun." Dui delijk was volgens hem wel dat de vrouw langere tijd voor zijn komst was gestorven. Bij de familie bestaat het ver moeden dat de leiding van De Cavelier probeert de ernst van de zaak te verdoezelen. „Dit is grove onachtzaamheid. Manue- la kon door een zwaar auto-on geluk en een beroerte amper nog lopen en praten. Zelfstandig wonen kon ze niet meer, van daar dat ze in De Cavelier te recht is gekomen. Voor de nood zakelijke begeleiding. Hoe kan het dan dat zo'n vrouw daar twee dagen dood in haar kamer ligt, zonder dat iemand er weet van heeft9 Dat is het trieste aan het hele verhaal", aldus A van den Boogaart, vriend van de fa milie. Volgens hem waren er, los van de vergeefse telefoontjes van de moeder, wel degelijk andere sig nalen dat er iets mis was met de vrouw. Haar ontbijtbord zou za terdag voor de kamerdeur zijn neergezet en de volgende och tend onaangeroerd zijn wegge haald. Daarnaast leed ze aan aanvallen van epilepsie wat, (Advertentie) SCHOENEN KLEDING SPORT Het laagst geprijsde artikel is g van onze redactie buitenland SYDNEY - In een mysterie dat overeenkomsten heeft met de cirkels in Britse graanvelden, onderzoekt de Australische politie een enorme afbeelding van een aboriginaljager die op een afgelegen stuk grond in het Australische woestijnge bied is aangetroffen. Tot nu toe heeft niemand zich gemeld als de schepper van de afbeelding met een omtrek van vier kilometer in het stuif zand bij Finniss Springs in het noorden van de provincie Zuid-Australië. Vanuit de lucht is te zien dat de voorstelling een aborigi nalman is die een speer vast houdt. De politie beschikt over een satellietfoto. AP foto EPA WD-leider Bolkestein zei op te stappen in het theoretische ge val zijn fractie het akkoord af wijst. Dit geldt ook voor De Graaf. De onderhandelaars hebben tien weken overlegd met de in formateurs Kok (PvdA), Zalm (WD) en Borst (D66). De drie partijen waren het er snel over eens dat de paarse coalitie voortgezet moest worden, maar de gesprekken over de inkom sten en uitgaven kostten veel tijd. Daardoor is er nu een pro fessioneler akkoord dan vier jaar geleden, stelde Bolkestein tevreden vast. Het is ook een stuk gedetailleerder is dan dat van Paars 1. Door economische groei en be zuinigingen (7,5 miljard gulden) kan het nieuwe kabinet 16,5 miljard besteden. Daarvan gaat 4,5 miljard naar lastenverlich ting, negen miljard naar nieuw beleid en twee miljard naar ver laging van het financieringste kort. De partijen houden één miljard achter de hand voor on voorziene uitgaven. Lange tijd was er onenigheid over de aan pak van de stijgende kosten van de gezondheidszorg. Daarvoor wordt 2,1 miljard uitgetrokken. De maatregelen van het kabinet moeten in totaal 120.000 banen extra opleveren bovenop de na tuurlijke aanwas door de econo mische groei. Eén van de belangrijkste beslui ten is een de herziening van het fiscale stelsel. Dit 4,5 miljard kostende plan wordt in 2001 in gevoerd. Belangrijkste wijzi gingen zijn het sterk verlagen van de inkomstenbelasting, het afschaffen van veel aftrekpos ten en het verhogen van indirec te belastingen als BTW en eco- tax. GPD TORONTO - De Canadese poli tie heeft een internationaal drugsnetwerk opgerold dat geldt als het grootste ter wereld. De bendeleider behoort tot de beruchte Siciliaanse Cuntrera- Caruana familie Italië en de Verenigde Staten hebben om zijn uitlevering gevraagd De 52-jarige Alfonso Caruana is al bij verstek veroordeeld in Italië. De politie hield 15 mensen aan. Drugs zijn in beslag genomen in Toronto, Montréal, Houston en Mexico. Dë bende opereerde in dertien landen, waaronder Aru ba. RTR/AFP Cholet «m»* 122km w Mezieres en Argenton- Loudun Chateau 80km 34km Chateauroux 228,5km Thouars 53km hoogteverschil en AWogny leTllac «Ma CM» Cta»„ um, h,, x am.801, U7m 117m Vandaag njden de renners van de Tour de France van Cholet naar Chateauroiix De Tour deed de stad aan de rivier l'Indre nooit eer der aan. Het traject naar midden-Frankrijk is licht glooiend, maar er zijn geen heuvels die meetellen voor het bergklassement. De aankomst in de vroegere textielstad is geknipt voor een massaspurt. Uitslag vierde etappe: 1. Blijlevens 2. Minali 3. Svorada Algemeen klassement: 1. O'Grady 2 Hamburger 3. Hincapie Met veel spektakel is gisteren het nieuwe mosselseizoen inge luid. Vanuit Yerseke vertrok een hele stoet vrachtwagens, uit gezwaaid door een groep Gentse 'stroppendragers' en verte genwoordigers van de binnen- en buitenlandse kranten, radio en televisie. De eerste mosselen zijn nog wat aan de klei ne kant, met gaandeweg het seizoen verwacht de handel ook de Goudmerkmossel, de grootste maat, 1 aan te kunnen bieden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; economie: 9; radio en televisie: 11 zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21, 22 en 23. meent hij, voor het personeel een extra reden voor oplettend heid moet zijn geweest De vrouw had medicijnen om die aanvallen te onderdrukken. Toen ze levenloos werd aange troffen, lag één van die pillen op tafel. Van den Boogaart en de zus van het slachtoffer hebben gespro ken met de Terneuzense wet houder van volksgezondheid P. Hamelinck. Die onderzoekt de zaak. Van den Boogaart heeft vandaag overleg met de gezond heidsinspectie over de kwestie. De Cavelier valt onder de ver antwoordelijkheid van de Stichting Zorg Lichamelijk Ge handicapten (ZLG) in Goes. Bij die instantie was woensdag nie mand bereikbaar voor een reac tie. Een begeleidster van het woon zorgcentrum zegt dat er niets bijzonders aan de hand is. Vol gens haar hebben anderen za terdagnacht om twee uur nog licht zien branden bij het slachtoffer. „En dat was zondag toen ze haar vonden weer uit." Ook is het volgens haar onmo gelijk dat een ontbijtbord een etmaal lang onaangeroerd op de gang heeft gestaan. De gangba re procedure is dat bewoners melden wanneer ze een nacht of langer weggaan. „Maar dat ge beurt niet altijd. Wanneer ie mand een bepaalde tijd niet is gesignaleerd, gaan we controle ren. Dat kan niet zonder duide lijke reden, daar zijn we niet toe bevoegd in verband met de pri vacy In dit geval is daarvoor ook geen aanleiding gezien. Me vrouw De Letter was nogal op haarzelf. Ze ging wel vaker weg", aldus de begeleidster. door Sylvia Marmelstein AMSTELVEEN - Tienduizen den weduwen hebben deze maand een nabetaling van hun uitkering ontvangen die veel la ger is dan verwacht. Soms scheelt het duizenden guldens. Dat komt doordat de Sociale Verzekeringsbank (SVB) extra belasting heeft ingehouden. Het is de tweede financiële tegen valler die de weduwen dit jaar voor hun kiezen krijgen. Wegens bezuinigingen van de overheid moesten de meesten al honderden guldens per maand inleveren. Deze keergaathetom maximaal 59.000 weduwen die naast hun nabestaandenuitke- ring (ANW) ook inkomen heb ben uit werk, of in hun huis een zieke met een uitkering verzor gen. De Eerste Kamer heeft onlangs een versoepeling van de wet aangenomen zodat zij meer mo gen bijverdienen zonder dat er op hun uitkering wordt gekort. De maatregel heeft een terug werkende kracht tot begin dit jaar. Deze maand worden die extra inkomsten op de bankre keningen gestort. Het bedrag valt echter veel lager uit dan de nabestaanden had den verwacht. In de meeste ge vallen bedraagt de tegenvaller iets meer dan duizend gulden. „We worden inderdaad gebeld door woedende weduwen", zegt een medewerker van de SVB in Amsterdam. „Ze willen weten waar hun centen zij n gebleven „Die zijn naar de fiscus", zegt een woordvoerder op het hoofd kantoor. „Als wij een nabetaling storten, moeten we namelijk van de fiscus een bijzonder ta rief in rekening brengen Die 'aanslag voor bijzondere belo- ningerf' is hoger dan de inkom stenbelasting die op de normale uitkering wordt geheven." Ook wordt er geen rekening meer ge houden met de belastingvrije voet, want die is al bij de norma le uitkering opgebruikt. „Belachelijk. Mijn ANW-uitke- ring is toch geen bijzondere be loning", zegt Anja de Boer.uit Hilversum. Zij had berekend dat ze nog 2.600 gulden tegoed had, maar kreeg slechts 1 450 gulden. Ali Pieneman van de ac tiegroep Weduwen in de Kou is ten einde raad. „Eerst gaat alles mis met de invoering van de wet Nu gaat het weer fout met de versoepeling. Het moet maar eens afgelopen zijn met het ge sol met weduwen." Volgens de SVB kunnen veel weduwen het geld alsnog terugvorderen bij de belastingdienst Ze moeten dan wel een belastingformulier in vullen en tot volgend jaar op hun geld wachten De Boer is ontroostbaar: „Het komt er dus neer dat ik mijn uitkering te laat krijg en daar ook nog voor wordt gestraft." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 ■I^HI 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1