Vlarkt Terneuzen weer autoluw Schatgraven naar de gouden dam zeeland laadsfracties verwijten college jojobeleidrond parkeren op Markt a^ouakoeliHa 0115 - 613568 Petitie flatbewoners tegen kappen van bomen in Terneuzen Provincie steunt groei golfclub Bromfietser reed onder invloed Vernielingen op bedrijventerrein Automobilist zonder rijbewijs Man dronk zes keer te veel Boete voor illegale werknemers Auto in de sloot bij Kerkwerve Zwemmers vierdaagse in )e Honte gestart Hulst wil geen bands op terras toelaten OMZIrE9{± door Barend Pelgrim HULST - De horecaonderne mers van Café Restaurant La Place en Café De Kabouter mo gen geen muziekbands laten op treden op het wallenterras aan de Gentsestraat. Eddy Martens van La Place schreef op 12 juni de gemeente Hulst aan met het verzoek om toestemming voor het houden van diverse avond activiteiten op het terras tijdens de zomermaanden. Tot grote er gernis van de twee ondernemers wijst het gemeentebestuur hun initiatief van de hand. De gemeentelijke voorschriften laten geen live-muziek toe op een terras langs de openbare weg Volgens Martens (La Place) en Ward Steijns (De Kabouter) meet de gemeente Hulst met twee maten. „Wij willen be roepsmatig iets organiseren om - bij wijze van spreken - het hoofd boven water te houden, maar er mag dus helemaal niks. We willen op nota bene ons ei gen terras iets doen en dat wordt tegengehouden omdat het ge luidsoverlast oplevert. Maar op nog geen 200 meter hier van daan op het Havenfort mag wel het Bertha-tentfeest gehouden worden. Niks ten nadele van die organisatie, maar van hun her rie liggen de mensen ook wak ker, en nog langer ook." De twee ergeren zich over de ongelijk heid ten opzichte van het tent- feesten-fenomeen. „Als ze hier in de buurt zo'n feest houden, dan trekken ze onze cafés leeg. Bij ons zit er dan geen kip bin nen, we kunnen dan om 20.00 uur de deuren wel dichtgooien. Idee Om die klappen op te vangen bedachten Martens en Steijns dat het wel aardig zou zijn om boven de Gentsepoort vanaf 11 juli tot en met 5 september elke zaterdagavond een act aan te la ten rukkenDaarvoor hebben ze een podium gehuurd en dat staat nu boven op de Gentse poort. Van de gemeente kreeg het tweetal echter nul op het re kest. „Ook het Woodrockfesti- val zorgde voor lawaai, op 26 september mag de Rabobank zelfs een tent op de markt neer zetten en herrie maken. Bij onze evenementen zou er misschien wel wat lawaai zijn, maar tel kens tot maximaal 24.00 uur. De gemeente Hulst heeft wel de pretentie dat ze veel voor de jeugd willen doen, maar er ge beurt hier helemaal niks Wij proberen tenminste nog wat Bovendien hebben ze 22 werk dagen de tijd gehad om op ons verzoek te reageren, maar pas vrijdagmiddag 10 juli om 17.55 uur, de dag voor ons eerste eve nement, hebben we een ant woord gekregen." Eddy Martens is van plan zo snel mogelijk de kwestie aan te kaar ten bij burgemeester A Kessen. Advertentie In een keuken kook je, woon je, leef je. Daarom is het zo aardig als hij praktisch, gezellig en onverwoestbaar is. Geen blutsen als er iets per ongeluk uit je handen valt, geen kras als een woedend stuk servies tegen een kastdeurtje knalt. Iedere morgen verrassend mooi. iedere avond vertrouwd Zo'n keuken is er. Gemaakt van HPL, High Pressure Laminate Formica dus. Probleemloos, krasvast, stootvast, vlekvrij, kleurecht. In massief houten omlijsting- beuken, eiken, kersen, ahom... Meer dan 2000 kleuren. Oneindig gevarieerd in motieven. Alle maten. Voor nieuwe keukens of om oude te renoveren. dinsdag 14 juli 1998 erzoe';: vond; ^Marcel Modde 'erte»s f" burg' REUZEN - Eerst wel, toen t (burj ftii niet en nu toch nog. De ldenlarkt in Terneuzen wordt op- jeuw 'autoluw' gemaakt. Een eerkon lime meerderheid van de com- ieid o pssie VROM ging maandag in ludina »extra vergadering onder he- istelijj protest mee met de tussen- cj ijdse noodsprong van burge- ujstcr en wethouders omtrent jiiüerugbrengen van het aantal ingezw ^keerplaatsen van 28 naar 15. ingsrë Heen de CDA-fractie hield ntene bij stuk, omdat ze meent :ent c it de maatregel die haar toen- angr lalige eigen wethouder goed g Vg' Kn jaar met veel moeite door de stuur- raad kreeg, nog steeds aan het te zie doel beantwoord. umec maefe iet was een beetje een twee- agelijj lastig gevoel waarmee de diaarï t^ste raadsfracties gisteren hakkè raten. Een 'blikarme' Markt is weze an ideaal. Terug naar de situa- :en ij iedie gold tot mei vorig jaar, na let ga éc dure reconstructie van het teiti; ie tem\e ^meerderheid van CDA VVD Willj et uiteindelijk ook de PvdA be- [oot destijds op dringend ver- oekvan de lokale ondernemers at bijna een verdubbeling van tie vi et aantal verkeervakken. S terugdraaien ook; N'J wil het college die maatregel nseha: Ikosten 50.000 gulden) op ver- finitii oek van diezelfde ondernemers t algf sreer terugdraaien. Op zich pri- A'orde uder enbu stuur nrii- 1 het of dra lot Al eens serieus nagedacht over airconditioning? Neem dan de specialist met meer dan 30 jaar ervaring in koel- en klimaattechniek. i-px/toud de ieeie ma, zo liet de meerderheid giste ren horen, maar toch ook een beetje vreemd. Weinig bewonderende woorden aldus voor de huidige porte feuillehouder K. van der Hoofd (WD). Met uitzondering door zijn eigen partij werd hem een 'zwalkend en jojobeleid' verwe ten. De liberaal moest dan ook een voorstel zien te verdedigen dat rechtstreeks indruist tegen de argumenten waarmee hij, als steun in de rug van toenmalig verantwoordelijk wethouder C. de Mol-Marcusse, een goed jaar geleden de criticasters van de PvdA paaide. Waarde Aan de waarde van het plein zou niets worden afgedaan door het toelaten van meer geparkeerde auto's, zo voerde hij destijds aan. Immers op dagen van eve nementen kon de Markt (of een deel daarvan) met de simpele verplaatsingen van paaltjes tot verboden gebied voor auto's worden gemaakt. Een punt waarop de CDA-fractie hem gisteren nadrukkelijk aanviel. In de praktijk is de behoefte aan meer ruimte voor grote, unifor me terassen evenwel groter ge bleken. En dus moet het blik weer wijken. PvdA GPV/RPF, SGP én het CDA trokken de noodzaak in twijfel om de aanpassing ad- hoc nog deze zomer in te laten gaan. Is het niet slimmer te wachten tot de aangekondigde evaluatie van het algehele parkeerbeleid in september, wilden zij weten. „Misschien nemen we nu dit be sluit, terwijl na de evaluatie blijkt dat we daar opnieuw van moeten afwijken. Ik weet niet of dat wel zo ver standig is", aldus het SGP- raadslid C. van Burg. CDA Die gedachte hangt ook het CDA aan, maar dan wel vanuit een hele andere invalshoek: „Destijds hebben we op verzoek besloten tot meer parkeerplaat sen. Komt het dan niet een beet je ongeloofwaardig over naar de burger wanneer we dat besluit nu weer ongedaan maken?" al dus de christen-democraat A de Bruijne. Wat zijn partij aangaat is er momenteel voldoende ruimte voor terrassen. Van der Hoofd erkende dat de werkwijze met tot de allerfraai ste behoort. Aan de andere kant is het volgens hem onzinnig met een aanpassing te wachten tot september, omdat de horeca ondernemers dan de mogelijk heid voorbij moeten laten gaan grote terrassen te plaatsen ge durende de zomermaanden. Als 'wisselgeld' voor hun steun moest hij de fracties toezeggen dat 15 plaatsen of minder als nieuw uitgangspunt gaat gel den bij de komende evaluatie van het parkeerbeleid. Het blik op de Terneuzense markt moet toch weer wijken. foto Peter Nicolai door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - De bewoners van de Terneuzense Van Die- menstraat zijn niet te spreken over het plan van de gemeente om op het terrein bij hun flat zeven huizen te bouwen. Voor de bouw moeten ruim hon derdtwintig bomen verdwij nen, waardoor de bewoners een teloorgang van hun priva cy en rust verwachten. Maan dag klopte flatbewoner A Ver hangen aan bij de gemeente met een petitie tegen het verle nen van de kapvergunning uit naam van alle bewoners van de flat. De gemeente wil op het terrein van de voormalige scholenge meenschap De Steelant een inbreidingsplan uitvoeren en zeven vrijstaande woningen bouwen aan de Katspolder- laan en de Aert van Nesstraat. Voor de semi-bungalows heb ben zich inmiddels dertig be langstellenden gemeld. „We krijgen voor de kap van de 121 bomen wel honderd hees ters terug, maar een heester is geen boom. Ik dacht dat de nieuwe bungalows beschut zouden staan. Het rustgeven de uitzicht en de privacy gaat verloren als de tien meter hoge bomen worden gekapt. We kij ken straks zó op de woningen en de bewoners van de nieuwe huizen vinden het vast ook niet prettig als wij bij hun naar binnen kunnen gluren", meent Verhaagen. Verrassing E. Cohen, ambtenaar bouw en wonen van de gemeente Ter neuzen, is verrast over de actie van de flatbewoners. „Kijk, het is een logische keu ze. De school is weg en de bouw van huizen op die plek waar voor het groen moet plaatsma ken, lijkt me niet zo'n onlo gisch gevolg. Bovendien is de afstand van gevel tot gevel straks zo'n veertig meter. Dat lijkt me redelijk. Daarnaast waren er tijdens de informa tiebijeenkomst in september overwegend positieve reacties op de bouwplannen voor de ze ven huizen. Er is een overwel digende belangstelling voor de huizen. Ook de nieuwe bewoners uit ten zich tevreden over de toe komstige groenvoorziening. Ik kan me geen negatieve gelui den herinneren van bewoners van de Van Diemenstraat", al dus Cohen. De ambtenaar benadrukt dat aan de kant van de Notenee- weg als groencompensatie heesters in de grond worden gezet. OOSTBURG - De provincie Zeeland is het eens met de beslis sing van de gemeente Oostburg om toe te stemmen in de uit breiding van de Oostburgse golfclub De Brugse Vaert. Tegen deze beslissing kwam de advocaat J. van Groningen van var kenshouder Van den Eijnden in verzet, omdat het golfterrein volgens hem dan binnen de stankcircel van de veehouderij komt te liggen. Hierdoor zou de boer in zijn bedrijfsvoering belemmerd wor den. Hoewel de provincie het eens is met de stelling van de ge meente dat dit niet het geval is, is de zaak voorlopig nog niet afgedaan. De provincie wacht namelijk nog op het bezwaar schrift van de advokaat en rekent erop dat de boer bij een af- wijzijng hiervan, naar de rechter zal stappen om zijn gelijk te halen. CADZAND-BAD - Een 19-jarige jongeman uit de gemeente Sluis-Aardenburg werd maandagochtend vroeg op zijn bromfiets aangehouden op de Ringdijk Noord in Cadzand- Bad. Hij reed zonder licht en bleek later net iets meer dan de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. De jon geman kreeg een boete van 190 gulden. TERNEUZEN - Opnieuw was dit weekend een bedrijfsge bouw op het Terneuzense bedrijventerrein Handelspoort het doelwit van vandalen Het is de tweede keer in twee weken dat ongewenst bezoek het bedrijventerrein betreedt. Dit keer werden de verstralers en de kunststof overkapping van de fietsenstalling vernield. De schade bedraagt enkele duizen den guldens. TERNEUZEN - Een 26-jarige inwoner van Philippine werd zondagavond op de Dokweg in Terneuzen betrapt op het be sturen van een auto, terwijl zijn rijbewijs onlangs was inge vorderd. Na verhoor kon de man huiswaarts keren. SLUIS - Een 41-jarige automobilist uit het Belgische Eeklo is zondagavond in de Sluisse Ridderstraat door de politie in de kraag gevat. Hij bleek bijna zes keer de toegestane hoeveel heid alcohol te hebben genuttigd. De man kreeg een rijverbod tot de volgende ochtend en een dagvaarding van de politie. MIDDELBURG - Het Chinees restaurant Golden Rose uit Terneuzen is maandag in Middelburg conform de eis veroor deeld tot een boete van 2.400 gulden. De economische politie rechter achtte bewezen dat het restaurant vorig jaar februari twee vreemdelingen in dienst heeft gehad zonder tewerkstel lingsvergunning. KERKWERVE - Een 35-jarige inwoner van Zierikzee is zon dagavond bij Kerkwerve met zijn auto ondersteboven in de sloot terechtgekomen. De man, komende van Noordgouwe, reed over de Kakkersweelweg bij Kerkwerve en haalde een vóór hem rijdende personenauto in. Na het voorbijrijden van dit voertuig ging hij terug naar rechts en raakte vervolgens in een slip. Via de linkerberm kwam de Zienkzeeënaar onder steboven in de sloot terecht. Er was alleen sprake van mate riële schade. KLOOSTERZANDE- Voor de terste dag van de zwemvier- j.^laagse doken maandag 125 ',a leelnemers in het zwembad De jHonte het water in. ie kinderen tot 10 jaar zwem men telkens 250 meter. De rest ya rekt dagelijks 500 meter baan- ijes. Vandaag (dinsdag) kunnen zich nog belangstellende aan melden. Tot en met vrijdag heeft men de gelegenheid om aan de rier vereiste zwembeurten te voldoen. Het merendeel van de 2 vierdaagse heeft zich laten sponsoren voor het goede doel. 'e m °Pt,renSst komt dit jaar ten ;oede aan Unicef. Vrijdag wordt het bij elkaar ge zwommen bedrag omstreeks 18.00 uur overhandigd aan een ivertegenwoordiger van Unicef, f z Hierna volgt nog een feestelijke afsluiting van de zwemvier- daagse. Allereerst staat er schatduiken naar ondermeer rloges en radio's op het pro- imma. Voor het slotonderdeel worden ruim 40 kilo tropische schelpen in het water gegooid. De aanwezigen kunnen dan prachtexemplaren opduiken tijdens het tropical dive festijn. Het slotfeest duurt tot 2100 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door J.L. Platteeuw Bij de grote kanaalwerken in de zes tiger jaren gaf de grond enkele ge heimen uit de oudheid prijs. Gebleken is dat de omgeving ooit gesierd was met een groot bos, later 'het bos van Terneu zen' genoemd. Waarschijnlijk is dit bos na lange tijd onder water gestaan te hebben door een storm geveld. Op een hoogte van zo'n 75 cm boven de wortels waren veel bomen geknakt. Ooit moeten er hier ook olifanten ge leefd hebben, getuige de tanden en bot ten die ervan gevonden zijn. Dat er haaien rondgezwommen hebben bleek uit de tanden die er in groten getale van zijn gevonden. Enorme oesterschelpen kwamen boven bij het maken van de pijlers voor de brug nabij Sluiskil. Deze bevonden zich op grote diepte. In 1923 zijn een paar voorwerpen van Romeinse afkomst gevonden in de buurt van het Piermansdijkje nabij de Wulpenbek. Was er hier in die tijd be woning of heeft een schipper ze verlo ren? Van een oud dorpje, Streeland geheten, zijn resten gevonden in de buurt van het gehucht Zevenhuisjes. Moeras Ons Zeeuws-Vlaamse land bestond heel vroeger uit moerasgebied, vrucht bare klei en water, hebben we geleerd. Nog steeds herinneren de vele kreken ons aan de laatste overblijfselen van die oude tijd. Er ontstonden parochies op de gronden die bouwrijp gemaakt werken door kerkelijke inspanning van de abdijen zoals De Ryloke. Er werden dijken aan gelegd om de vruchtbare kleigronden tegen het zoute water te beschermen. Maar de dijken waren laag, dus regel matig gebeurde het dat het zoute water bij een storm de polders invloeide. Voor sommige dijkjes gold 'Luctor et Emer- go', maar andere vergingen langzaam door de stromingen van eb en vloed. Eén van de parochies die in die tijd ont stonden was Willemskerke. Het was een dorpje op een verhoging, daar waar nu een oud boerderijtje staat dat in de volksmond de rooie dieve heet. Het heeft zijn naam te danken aan de ver harding met de oude kloostermoppen die ooit dienst deden in gebouwen van het toenmalige dorp. Willemskerke is zoals veel andere dorpen een prooi van de zee geworden. Het oude dijkje is nog ten dele te traceren achter de Knol. Ik heb er getracht de fundering van de kerk te vinden, maar dat is niet gelukt. Mogelijk is later op die plaats het huis gezet. Misschien geven graafwerk zaamheden die daar in de toekomst zul len plaatsvinden opheldering. Wel wa- ÜMÉMËMK ËÉfeafiRK I Stenen en botten, opgegraven op de plek waar vroeger het dorpje Willemskerke lag. ren er stenen terug te vinden en grote blauwe vloertegels die mogelijk van de kerk waren. Ook driehoekige grafheng sels met koperen plaatjes en beenderen, die aangeven dat er een kerkhof ge weest is. Verder nog wat fragmenten van aardewerk. In de omgeving van de Nieuw Neuzen- polder, die in 1817 ingedijkt is, waren vroeger eveneens polders. Het waren de Groeninghe- en de Mulmepolder. In 1570 overstroomden die door een stormIn een brief uit 1806 die bewaard is gebleven, wordt geschreven over een molen die stond op Drie en Dijcke als men aan de zeedijk komt. Hij is op de eerste paasdag de zesde april 1606 om gewaaid Dat moet in één van die pol ders geweest zijn, waarschijnlijk de Mulmepolder. Deze polder werd ook wel Meulnepolder genoemd en die naam doet al vermoeden dat de molen daarin stond. In de Nieuw Neuzenpol- der werd vroeger gesproken over de Stelle. Deze 'stelle' zou best wel eens de f u ndering van die molen gedragen kun nen hebben. Tunnelbouw Na het kanaalplan van de zestiger ja ren. waarin de gehuchten Zevenhuisjes en de Noordhoek zijn verdwenen, is men weer met een groot werk begon nen. Het is de vaste oeververbinding foto Charles Strijd over de Westerschelde Daarbij zal veel grond verzet moeten worden. Hopelijk komt weer een en ander uit de oudheid naar boven. Ook voor een nieuwe ka- naalarm schijnt men serieuze plannen te smeden. En als die laatste doorgaan, dan moet naar men zegt ook de Wulpenbek opge offerd worden. Vrijwel zeker wordt dan ook het gebied doorkruist waar ooit het dorp Willemskerke lag. Misschien vin den ze dan die gouden dam, die volgens de overlevering daar begraven ligt De bewoners van het oude boerderijtje 'de rooie dieve' hebben er veel naar gegra ven, maar hij is tot op heden niet gevon den. SCHELFHORST KEUKENS LOSKADE 45, MIDDELBURG TELEFOON 0118-629101 k^P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29