Alarm over vrijwillige bijdragen som- Verdachten kindermoord vast Papoea schreeuwt om aandacht 4 WEKEN Miljoenen dieren dood op de weg Ouders en leerlingen betalen scholen onnodig veel geld Man gedood bij explosie jacht Azerbeidzjaans vliegtuig stort in zee bij Emiraten Desi Bouterse blijft Den Haag tarten Mogelijk eerste slachtoffer door foute werking airbag Jonge drankorgels gewaarschuwd Heibel bij vrouwenleerhuis Svorada wint etappe Tour 15 Tevredenheid alom na verkiezing Melkert tot fractieleider van PvdA VOOR 15,00 JA, ik wil: 17' 13' Overwegend droog Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige westenwind. Middagtemperatuur rond 17 graden. 241e jaargang no. 166 dinsdag 14 juli 1998 losse nummers 1,75 PAGINA 9 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is op passen geblazen bij het in schrijven op een school. Voor mensen het goed en wel beseffen hebben ze een contract ondertekend waarin staat dat ze een fi nanciële bijdrage moeten geven. Die kan volgens het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) oplo pen tot circa 1000 gulden. Het LAKS waarschuwt de ou- en scholieren juist nu om dat binnenkort de inschrij vingsformulieren van scholen op de deurmat vallen. Veel leer lingen en ouders trappen dan volgens het actiecomité weer in de valkuil er> betalen onnodig veel geld. In tegenstelling tot wat veel scholen willen doen ge loven, zijn leerlingen met ver plicht naast lesgeld nog meer aan de school te geven. Wettelijk gezien mogen de in stellingen een bijdrage aan hun leerlingen vragen. Scholen be talen met dit geld voorzieningen als de bibliotheek, excursies en administratief personeel. Maar vanaf komend schooljaar is zo'n verzoek alleen nog legaal als duidelijk is aangeven dat de bij drage vrijwillig is. Ook moeten de doelen bekend zijn. En dat is nu net het probleem, meent het LAKS. Het schort nogal eens aan goede voorlich ting bij de contracten over een vrijwillige bijdrage. Het comité wijst er op dat sommige scholen een contract bijsluiten in de en velop met het inschrijvingsfor mulier. Ouders en leerlingen zouden er daardoor van uitgaan dat ook het contract moet wor den ondertekend om de in schrijving geldig te maken. Het LAKS kent voorbeelden van scholen die alleen in een brochure vermelden dat onder tekening van het contract vrij willig is. Op het formulier zou daarover niets vermeld staan. Ouders en scholieren worden daardoor op het verkeerde been gezet, meent het LAKS. De wettelijke verplichting die vanaf komend schooljaar geldt, helpt volgens het vertegen woordigend orgaan van de scholieren. Maar aangezien het beroepsonderwijs niet in de nieuwe wettelijke bepaling is opgenomen, zouden regionale KERKDRIEL - Bij een ontplof fing op een motorjacht in Kerk- driel is gistermiddag een 49-ja- rige inwoner van Papendrecht om het leven gekomen. Het ichip lag voor anker in recrea tiegebied de Zandmeren. De oorzaak van de ontploffing was gisteren nog onbekend. Watersporters hoorden de ex plosie en zagen dat het motor jacht in brand stond. Daarna zagen ze iemand vanaf het vaar tuig in het water springen. De recreanten sloegen alarm en jingen met een bootje naar het irandende schip. Maar het slachtoffer werd niet meer ge zien. Na ongeveer een uur vonden duikers van de brandweer uit Zaltbommel het lijk van het slachtoffer. Het tien meter lange jacht brandde vrijwel uit. ANP DUBAI - Voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten gisteravond een Azerbei dzjaans vliegtuig in zee gestort. Dit meldde het officiële persbu reau WAM uit de Emiraten. Het toestel, een Iljoesjin 76, vloog vlak na vertrek van de luchthaven Ras al-Khaimah in de Emiraten in brand en stortte in zee. Het zou gaan om een vrachtvliegtuig. Hoeveel mensen er aan boord waren was vannacht nog onbe kend. RTR/ANP DEN HAAG - Een Papoea roept leuzen voor het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag, waar hij en tientallen anderen gisteren demonstreerden tegen het op treden van Indonesië in het voormalige Nieuw-Guinea. De Papoea's en hun sym pathisanten vroegen aandacht voor de 'systematische genocide door het Indonesi sche leger op de bevolking van West Papoea'. De betogers beroepen zich op het Verdrag van New York uit 1962 waarin voorzieningen werden opgenomen inzake zelfbeschikking. De demonstranten stellen zowel Nederland als de VS verant woordelijk. foto: Cees Zorn/ GPD !T van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Desi Bouterse gaat waar en wanneer hij wil. „Binnenkort ben ik weer weg. Dan weet men dat." Dat zei de Surinaamse adviseur van staat gistermorgen voor een radiosta tion in Paramaribo. Bouterse houdt vol dat er geen internationaal opsporingsbevel bestaat en dat Interpol zich op het standpunt stelt dat het een politieke zaak betreft tussen Nederland en Suriname. Met zijn bezoek aan Trinidad zegt Bouterse te hebben aange toond dat Nederland 'klets koek' vertelt. Hij keerde zater dag na een privébezoek aan Port of Spain in Suriname terug. Bouterse wenst zich niet te laten verhoren door 'een of andere po- tóejongen uit Den Haag' als hem gevraagd wordt hoe hij staat tegenover het gewenste bezoek van een onderzoeks commissie aan Paramaribo. „De regering heeft al een uitspraak daarover gedaan". Volgens Bouterse is Nederland het mekka van de drugs. „Ne derland zit met een grote balk in eigen oog te kijken naar een splinter in Suriname". Hij wijst hierbij op de recente smokkel van drugs door Nederlandse mariniers vanuit de Antillen. De kwestie-Bouterse kan vol gens hem alleen politiek worden opgelost. „Als Nederland zover is om te zeggen dat het de zaak in de ijskast stopt, dan is er ruimte", zegt Bouterse. Hij meent dat het probleem met Nederland in de jaren tachtig is ontstaan, toen hij als regerings leider zei: „Bakra basi a keba" (Nederlandse overheerser, 't is afgelopen). Nederland zou het niet kunnen hebben dat Surina me zich dekoloniseert en dat Bouterse hierin een voorname rol speelt. ANP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse overheid is een onderzoek ge start naar het mogelijk eerste sterfgeval door een onbedoeld werkende airbag. Het onderzoek door de nationa le dienst voor het wegverkeer is de jongste ontwikkeling in de aanhoudende controverse rond de betrouwbaarheid van het veiligheidskussen. De automo bilist die om het leven is geko men, reed in een Mitsubishi Mi- rage uit 1994. De airbag opende zich tijdens het rijden, zonder dat de wagen in een ongeluk was verwikkeld. Meldingen over de spontane ac tivering van de airbag zijn al langer bekend. Maar het betrof voornamelijk stilstaande auto's en er vielen geen doden. Over de ooi-zaak bestaat nog geen helderheid. Sensoren acti veren de airbag. Gemorste drank of regenwater kan bij een sensor kortsluiting veroorza ken. Ook statische elektriciteit is als reden aangevoerd. ANP door Patrick van den Hurk BELFAST - De Noord-Ierse politie heeft gisteren twee mannen aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de aanslag met een brand bom die zaterdagnacht drie kinderen het leven kostte. Ri chard (11), Mark (9) en Jason (8) Quinn uit Ballvmoney ver brandden levend in him bed. Volgens de politie had de aan slag een sektarisch karakter, en werd de brandbom gegooid door protestanten die zich ver zetten tegen het verbod op een Oranjemars in Portadown. De Noord-Ierse politie wilde ech ter niets zeggen over de ach tergrond van de verdachten. De gruwelijke moord op de jongetjes, afkomstig uit een gemengd protestants-katho liek huwelijk, heeft in het on rustige Noord-Ierland geleid tot een zekere afkoeling. Gis teren, op het jaarlijkse hoogte punt van het protestants- Orangistische marsseizoen, deden zich vrijwel geen inci denten voor. De afgelopen week kwam het vrijwel dage lijks tot confrontaties tussen demonstranten en ordetroe pen, vooral in Portadown. Orangisten hebben zich daar al negen dagen ingegraven bij de Garvaghy Road, een katho lieke straat waarover ze van een onafhankelijke commissie niet terug naar het stadscen trum mogen lopen. Ze worden bij het kerkje van Drumcree tegengehouden door een troe penmacht. De wijk rond de Garvaghy Road is overwegend katholiek, en de bewoners voelen zich geïntimideerd door de jaarlijkse optocht. Twee meisjes leggen bloemen bij het huis van de familie Quinn die drie kinderen verloor bij de bomaanslag zaterdagnacht. foto Peter Morrison/AP De politie vreesde vanwege de gespannen situatie in Port adown voor flinke onlusten tij dens de marsen van gisteren De Orangisten bleken na de dood van de broertjes Quinn echter hun uiterste best te doen om confrontaties te voor komen. Bij de punten waar de deelnemers aan de marsen zich verzamelden, werd een minuut stilte in acht genomen. Bij een andere omstreden mars, die over de Lower Orme- au Road in Belfast, liepen ze met hun vlaggen halfstok. In Portadown zelf verzamel den de Orangisten zich bij de kerk van Drumcree, waar ze opnieuw het recht op een mars via hun traditionele route eis ten. Er waren gisteren echter veel minder mensen dan in de dagen voor de moord op de broertjes Quinn. De Oranje- loges in Portadown hadden hun 'broeders' elders in Noord-Ierland opgeroepen niet naar Drumcree te komen, maar thuis te marcheren. Eer der werd er van uit gegaan dat zich gisteren mogelijk vele tienduizenden Orangisten in Portadown zouden verzame len. en dat het dan onmogelijk zou worden hen nog langer te gen te houden. Het bleef echter rustig. Autobom Elders deden zich wel inciden ten voor. In Newry, aan de grens met de Ierse Republiek werd gisteravond een auto bom met 250 kilo springstof onschadelijk gemaakt Eerder op de dag werd de mars over de Lower Ormeau Road opge houden door een vals bom alarm. In Carnany Estate, de wijk in Ballymoney waar de broertjes Quinn woonden, is intussen een uittocht van katholieken op gang gekomen. Naar nu is gebleken, zijn verschillende katholieke bewoners de laat ste dagen bedreigd. Enkelen van hen vonden kogels in de brievenbus, begeleid door een geschreven waarschuwing om snel te vertrekken. GPD opleidingscentra nog steeds om een bijdrage vragen zonder dat het voor de ouders duidelijk is dat ze zelf kunnen beslissen of- ze betalen. „Scholen kunnen leerlingen niet verplichten tot een bijdrage", zegt woordvoer der E. de Zoete van het LAKS. „Scholieren moeten dat weten, want als ze zo'n contract een maal hebben ondertekend, dan moeten ze zich er ook aan hou den." ANP Jongeren kunnen nare ge volgen overhouden aan het zich in de vakantie vol laten lopen met alcoholi sche dranken. Het Natio naal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziektepreventie is een campagne begonnen om daartegen te waarschu wen. Grote interne strubbelingen hebben geleid tot het abrupt sluiten van het Zeeuwse vrouwenleerhuis Artemis Directeur Jeanette Poorter wil eerst orde op zaken stellen voordat ze verder wil. De tientallen medewerksters en stagiai res hebben het advies gekregen zich op hun positie te Q beraden. w Jan Svorada (Mapei) heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Frank rijk op zijn naam geschre ven. Hij was in de rit over 205,5 kilometer van En- mscorthy naar Cork de snelste in de massasprint. Hij ging de Australiër McEwen (Rabobank) en de Italiaan Cipollini (Sae- co) vooraf. De Duitser Er ik Zabel nam de leiding in het algemeen klassement over. De oude leider, Chris Boardman, was tijdens de rit uitgevallen. De Brit kwam na 150 kilometer ernstig ten val feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; sport: 15,16en 17. door Ans Bouwmans en Hans van Soest DEN HAAG - In politiek Den Haag is met grote tevredenheid gereageerd op de verkiezing van Ad Melkert tot fractievoorzitter van de PvdA Niet alleen ging z'n eigen partij unaniem akkoord, ook de andere partijen hebben laten weten vertrouwen te heb ben in Melkert als leider van de grootste partij in de Tweede Ka mer. Melkert volgt Jacques Wallage op, die burgemeester van Gro ningen is geworden. Zijn ver kiezing ging uiteindelijk sneller dan gedacht. Er waren geen an dere kandidaten, zodat er niet gestemd hoefde te worden. Melkert wilde nog niet zeggen of de PvdA-fractie onder zijn lei ding een andere koers zal gaan varen. Tussen de regels door liet hij echter wel merken dat de PvdA zich wat hem betreft har der op moet stellen tegenover de regering en de coalitiegenoten D66 en WD. „De kiezer heeft de PvdA een mandaat gegeveh om een sterk en sociaal beleid te voeren. Daar wil ik als fractievoorzitter ver der vorm en inhoud aan geven", zei hij gisteren. „Zeker als je partijgenoten in de regering zit ten, wordt je verhouding met het kabinet sterk bepaald door wat is afgesproken in het re geerakkoord. Maar op Bolke- steins methode berust geen pa tent." Melkert doelde hiermee op de manier waarop zijn WD-colle- ga in het openbaar vaak tegen het beleid van de regering in gaat, om zo punten te scoren. Ook vindt Melkert dat de Twee de Kamer haar kostbare tijd be ter moet besteden om haar con trolerende taak uit te voeren. Naar eigen zeggen heeft hij als minister vaak meegemaakt dat Kamerleden verzuimden hem aan te pakken, omdat ze het te druk hadden met elkaar. Daarnaast vindt hij dat de Ka mer beter moet controleren of afgesproken beleid in de prak tijk ook goed wordt uitgevoerd. „Want daar wil nog wel eens verschil in zitten, heb ik ge merkt", zei hij. Zelf werd Melkert als minister van Sociale Zaken begin dit jaar pijnlijk geconfronteerd met dit verschil, toen de beloofde koop krachtverbetering voor grote groepen burgers anders uitpak te. Het kabinet moest 850 mil joen gulden uit de hoge hoed to veren om de belofte alsnog in te willigen. Melkert, die algemeen wordt ge zien als de toekomstig opvolger van PvdA-leider Kok, was het liefst nog vier jaar minister van Sociale Zaken gebleven.Tijdens de laatste dagen van dit demis sionaire kabinet blijft hij overi gens nog wel aan als bewinds man, ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 d een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1