Oranje Orde houdt voet bij stuk tifiitïl Verzekeraar verhoogt premie in veel gevallen ten onrechte Fransen bewaren beste tot eind 4 WEKEN OR woedend over benoemingen bij busbedrijf VSN 1 Vlaggenfestijn op vlootdagen Bendes benaderen mariniers regelmatig voor coketransport rn FOTO VERSCHOORE Protestanten willen ondanks moord op kinderen marcheren in Portadown Koersval yen na verlies van regering Japan Belg dood na frontale botsing bij Ellemeet Bouterse terug in Paramaribo Meer dan jazz op North Sea Visstropers in de kraag gevat Eerherstel voor Steels Mahuad wint in Ecuador VOOR 15,00 ien .18° |f Beetje zon Enkele opklaringen en overwegend droog. Matige, aan zee krachtige zuidwesten wind. Middagtemperatuur 18 graden. 241e jaargang no. 165 maandag 13 juli 1998 losse nummers 1,75 NU BIJ 1-UUR FOTO SERVICE ALTIJD GRATIS VLISSINGEN GOES MIDDELBURG IZIERIKZEE HULST TERNEUZEN door Patrick van den Hurk BELFAST - Ondanks de gruwelijke moord op drie broertjes in Ballymoney afgelopen zaterdagnacht, heeft de leiding van de protestantse Oranje Orde in het Noord-Ierse Port adown gisteravond beslo ten dat de belegering van de katholieke Garvaghy Road in het stadje niet zal worden beëindigd. TOKIO - De Japanse yen lijkt af te stevenen op een koersval, na het verrassende verlies van de regerende LDP bij de verkiezin gen voor het Hogerhuis. Bij de opening van de beurs in Nieuw-Zeeland zakte de Japan se munt in de eerste uren al in waarde tegenover de dollar. Waarnemers verwachten een verdere daling naarmate in de wereld andere beurzen openen. Broodnodige ingrepen in de kwakkelende Japanse econo mie dreigen door het verlies van de LDP uitgesteld te worden. Dat zal het vertrouwen in de Ja panse economie verder onder mijnen. Een nog ergere terugval van Japans economie zal desa streuze gevolgen hebben voor andere landen in de Aziatische regio, en mogelijk de rest van de wereld. Op een politiek vacuum m Japan zit de wereldeconomie niet te wachten. GPD/RTR zie ook pagina 5 Wel schroeft de Groot Oranje Loge van Ierland de activiteiten terug. De organisatie kondigde aan dat de vieringen van van daag 'op waardige wijze zullen plaatsvinden waarbij, de jong ste tragedie in beschouwing nemend, geheel rekening zal worden gehouden met lokale gevoeligheden'. Zaterdag vonden de drie broer tjes Quinn de dood nadat een brandbom in hun huis werd ge gooid, volgens de politie moge lijk door protestantse oproer kraaiers die net bij een illegale blokkade waren weggestuurd. De moord vond plaats na een week van gewelddadig protes tants protest tegen het verbod van een onafhankelijke com missie op een Oranjemars over de omstreden Garvaghy Road. Direct na het bekend worden van de dood van de jongetjes, kwamen van alle kanten oproe pen aan de Orangisten om een einde te maken aan de belege ring van de straat bij het kerkje van Drumcree, die nu al ruim een week duurt. De Orangisten besloten na uren van overleg echter voet bij stuk te houden, omdat de moord vol gens hen geen direct verband houdt met de situatie in Port adown. Joel Patten van de 'Spi rit of Drumcree'-groep, een harde fractie binnen de Oranje- loge van Portadown, trok zelfs de sektarische aard van de moord in twijfel. „De politie zegt dat deze jongens door pro testanten zijn vermoord, maar wij hebben aanwijzingen dat de ex-echtgenoot van de moeder de brandbom uit jaloezie kan heb ben gegooid. Bovendien hebben we gehoord dat de familie con necties met het drugsmilieu heeft." De eerste die zich gisteren ech ter openlijk uitsprak voor een einde aan de belegering, was do minee William Bingham. Hij is zelf een hoge Orangist in het dis trict Armagh, waar ook Port adown onder valt, en was in die hoedanigheid vorige week in Londen aanwezig bij het ge sprek dat de Orde met premier Blair over de crisis had. Tijdens een kerkdienst voor zijn eigen gemeente zei Bingham dat de Oranje Orde moest erkennen dat ze de protesten niet langer in de hand had. „Wat is het ons waard om nog langer in Drumcree te blijven? Een mars van een kwartier over één straat zou nu wel een erg holle overwinning zijn, omdat we dan zouden marcheren in de schaduw van de doodskisten van drie kinderen. Het is tijd dat we naar huis gaan." Later op de dag werd deze op roep herhaald door Blair, door een tot tranen to.e geroerde Mo Mowlam, de Britse minister voor Noord-Ierland, en door de Noord-Ierse eerste minister Da- door Arjen Nijmeijer VLISSINGEN - De tijdelijke groepsondernemingsraad (GOR) van het nieuwe busbe drijf VSN 1 eist dat de directie direct stopt met alle benoe mingsprocedures. Als een ge sprek vandaag niet tot tevre denheid van de GOR verloopt, wil de ondernemingsraad een kort geding aanspannen of de Ondernemingskamer om een oordeel vragen. VSN 1 is het bedrijf dat ontstaat door samenvoeging van de ZWN, NZH, Midnet en Oostnet; het is een van de onlangs afge splitste ondernemingen uit het voormalige Verenigd Streek vervoer Nederland. C. Ollebek uit Axel is voorzitter van de on dernemingsraad van de ZWN en lid van de GOR van VSN 1. „De GOR heeft de nieuwe directeur Schretlen van de VSN 1 de wacht aangezegd", zegt hij. Bij het nieuwe VSN 1 zouden honderden banen onder het in directe personeel verdwijnen; er heerst onzekerheid over om welke functies het gaat. Volgens Ollebek was de afspraak dat de directie eerst een organisatie advies zou geven, waarna de GOR zou meepraten. Maar nu zou de directie toch op eigen houtje al mensen op sommige functies benoemen; daardoor hebben andere werknemers straks geen kans meer op die ba nen te solliciteren. Dat is niet eerlijk en bovendien tegen alle afspraken in, stelt de GOR. „Als de directie maandag bij het gesprek vervelend blijft doen, doen we ze wat mij betreft een kort geding aan de broek", ver klaart Ollebek. „Of we vragen de Ondernemingskamer om te beoordelen of de afspraken zijn geschonden." Volgens een woordvoerder van VNS 1 is de situatie 'lang niet zo dramatisch als de GOR het voorstelt'. Hij erkent dat er 'knelpunten' zijn opgetreden. De kans dat de directie de be noemingen inderdaad stopzet, is volgens hem klein. GPD Frankrijk koestert de eerste wereldbeker, na de 3-0 zege op Brazilië. Trainer Jacquet kan op de schouders. van onze sportredactie foto PeterTurnley/AP PARIJS - Frankrijk heeft verrassend het WK in eigen land gewonnen. De ploeg van de scheidende bondscoach Aimé Jacquet liet gisteravond in Parijs titelverdediger Brazilië kansloos: 3-0. De Fransen speelden in de finale hun bes te wedstrijd van het toernooi. De ploeg drukte Brazilië vanaf de aftrap ver terug en gaf maar weinig kansen weg. Ronaldo kwam in het stuk nauwelijks voor. De eer ste twee treffers kwamen in de eerste helft op naam van spelmaker Zinedine Zidane. In blessuretijd maakte Emmanuel Petit er nog 3-0 van. Voor Frankrijk is het de tweede grote voetbaltitel. In 1984 werden de Haantjes Europees kampioen onder leiding van middenvelder Michel Platini. De oud-in ternational fungeerde bij het WK als voorzitter van het organisatiecomité. Voor Nederland eindigde het toernooi in mineur. Het team van Guus Hiddink, dat volgens vele kenners het aantrekkelijkste voetbal van alle deelnemende landen speelde, verloor zaterdag in de strijd om de derde plaats met 2-1 van Kroatië. Ne derland kreeg legio kansen, maar ver zuimde ze te benutten. Alleen Zenden scoorde. De spelers van het Nederlands elftal keer den gisteren op Schiphol terug. Zo'n dui zend supporters zorgden voor een enthou siaste ontvangst. zie ook pagina 13,14en 15 door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Verzekeraars grijpen het kleinste gezond heidsprobleem aan om een klant een fors hogere premie te laten betalen voor een levens- of arbeidsongeschiktheidsverze- ELLEMEET - Een 55-jarige in woner van het Belgische Nijlen is gistermorgen bij een ver keersongeluk op de N57 bij El lemeet om het leven gekomen. Vijf mensen raakten gewond, waarvan twee ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een 32-jarige inwoner van Quareg- non (België) op de invoegstrook naar de N57 een camper inhaal de. Hij botste frontaal op een te gemoetkomende auto. De bestuurder van die auto - de 55- jarige - was op slag dood. Zijn passagiers, twee wouwen van 49 en 27 jaar en een tweejarige jongetje, raakten gewond De 32-jarige man en zijn passagier, een 34-jarige vrouw uit Sint Gillis (België), liepen ernstige verwondingen op. Zij raakten bekneld in hun voertuig; de brandweer moest hen bevrij den. De rijbaan van de Dam- menweg is ruim twee uur afge sloten geweest. De fregatten Tromp en De Ruyter en het transportschip Rotterdam. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland DEN HELDER - De Koninklijke Marine is te vreden over het verloop van de Nationale Vlootdagen in Den Helder. Het driedaagse eve nement trok in totaal 145.000 toeschouwers. Grootste publ iekstrekker was de Russi sche on derzeebootjager Bespokoyny. Zeker 27.000 mensen klommen aan boord. Een woordvoer der van de Marine verklaart dat voor volgend jaar opnieuw een publiekstrekker van formaat wordt gezocht. „Misschien een vliegkamp schip. jMs die in de haven past. Ook het bij de De Schelde te Vlissingen ge bouwde amfibisch transportschip Rotterdam stond volop in de belangstelling. ANP kering. Vaak staan de verhogin gen in geen verhouding tot het extra risico dat de verzekeraar loopt. Dat blijkt uit klachten die binnenkomen bij de Helpdesk Gezondheid, Werk en Verzeke ringen. Het telefonische meldpunt voor wagen en klachten over het af sluiten van verzekeringen maakt steeds vaker mee dat 'mensen met een vlekje' een veel te hoge premie moeten betalen. Het grootste deel (30 procent) van de klagers stuit op proble men bij het afsluiten van een le vensverzekering. Maar ook een betaalbare dekking vinden voor het ANW-gat (weduwen), ar beidsongeschiktheid of ziekte kosten is dan bijna onmogelijk. Voor klanten die een verhoogde kans hebben op ziektes, lopen verzekeraars extra risico „Op zich is het dus logisch dat ze daarvoor extra premies wa- PARAMARIBO - De Surinaam se staatsadviseur Desi Bouterse is terug in Paramaribo. Een ra diostation in de Surinaamse hoofdstad meldde zaterdag dat Bouterse in de ochtend vanuit Trinidad was teruggekeerd. Bouterse zelf heeft nog niet ge reageerd op het verzoek van Ne derland aan de autoriteiten van Trinidad om hem te arresteren en uit te leveren. Trinidad is niet op dit verzoek ingegaan. Tegen Bouterse loopt via een opspo ringsverzoek wegens vermeen de betrokkenheid bij cocaïne handel. ANP gen", zegt Anneke Huson, coör dinator van de helpdesk. „Maar steeds vaker knjgen we klach ten over premieverhogingen die onterecht zijn. Iemand die last heeft van rugpijn of astma en drie keer de normale premie moet betalen voor een levens verzekering. Aan die kwalen ga je helemaal niet eerder dood." Veel mensen komen nooit te we ten waarom ze extra premie be talen. „De uitleg is beroerd. Het gros van de verzekeraars vol staat met een mededeling aan de kandidaat-verzekerde dat hij om 'verzekeringstechische re denen meer moet betalen'. Maar waarom betaalt iemand vier en niet twee keer de normale pre mie, wat is de rekensom die de maatschappij maakt?", vraagt Huson zich af. Het Breed Platform Verzeker den en Werk pleit daarom voor een doorzichtiger acceptatiebe- leid. „Verzekeraars moeten meer uitleggen", zegt beleids medewerker M Wewer. Het Ver bond van Verzekeraars is het daar mee eens. „Het zou goed zijn als alle maatschappijen duidelijker zijn tegenover hun klant", zegt woordvoerder Wil lem Terwisscha. „Maar een doorzichtiger acceptatiebeleid is onmogelijk." Er bestaan namelijk geen alge mene richtlijnen. Iedere maat schappij bepaalt zelf voor welke ziektes een hogere premie wordt gevraagd. De beslissing is ook afhankelijk van andere facto ren. bijvoorbeeld of de maat schappij al veel risicoklanten in zijn bestand heeft. „Dan kan het gebeuren dat iemand met een klein probleem bij die ene maat schappij toch meer premie moet betalen." GPD vid Trimble, zelf een Orangist. Zij aan zij met zijn katholieke tweede man, Seamus Mallon, vroeg hij de 'broeders' in Port adown naar huis te gaan. „Er komt een punt waarop jullie moeten inzien dat het genoeg is geweest. Deze gruwelijke moord is zo'n punt", aldus Trim ble. GPD zie ook pagina 5 Zeventigduizend muziek liefhebbers brachten de afgelopen dagen een be zoek aan het North Sea Jazz Festival Zaterdag avond excelleerde bij- voorbeel de Herbie Han cock Headhuntersband, met percussionist Bill Summers (foto). Gister avond luidden onder meer de Blues Brothers Band en de Mingus Big Band het evene- O ment uit. De visstroperij vormt nog altijd een groot probleem op en rond de Oosterschelde. Bij een controle betrapte de politie af gelopen weekeinde onder meer twee professionele stropers uit België die elf kreeften hadden gevangen. Be roepsvissers klagen bovendien over vernieling en ~~J diefstal van vistuig. De Belgische wielrenner Tom Steels won gisteren in Ierland de eerste etappe van de Tour de France. Daarmee nam hij revan che voor zij n optreden van vorig jaar, toen hij naar huis gestuurd werd omdat hij tijdens een eindsprint met zijn bidon gooide. De Brit Chris Boardman, die de proloog won, start ook van- O daag in het geel. w radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 al lange tijd in contact hebben gestaan met de criminelen. Volgens de marine zijn minister Voorhoeve (Defensie en Antilli aanse zaken), Sorgdrager van Justitie, Dijkstal van Binnen landse Zaken en de Amsterdam se hoofdofficier van justitie Vrakking op de hoogte geweest van het laten doorgaan van het transport van 335 kilo cocaïne. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drugssmokke laars benaderen regelmatig ma rinemensen die op de Antillen zijn gelegerd voor het transpor teren van verdovende middelen naar Nederland. Dat meldt ma rinewoordvoerder S. Benistant naar aanleiding van de arresta tie van twee mariniers die be trokken waren bij de smokkel van tientallen kilo's cocaïne. Benistant: „De verzoeken vari eren van de vraag om één pakje mee te nemen naar huis tot aan het meewerken aan complete transporten. In het verleden is het een paar keer voorgekomen dat personeel van ons een pakje meenam naar Nederland. Deze mensen zijn gepakt, ontslagen en overgedragen aan justitie." Waar het in het verleden ging om kruimeldieven die met een kleine hoeveelheid werden on derschept, waren er begin dit jaar geruchten dat er een mega- transport cocaïne werd voorbe reid. Drugshandel vanuit de Antillen is lucratief. Een kilo cocaïne 'doet' op de lokale markt 6000; in Nederland zit er plots een prijskaartje van 55000 aan. Nadat de marine een tip over het aanstaande transport had ge kregen, richtte het onderzoek zich al snel op een 48-jarige ser geant-majoor en een 24-jarige korporaal. Benistant: „Toen we wisten wie het waren, hadden we ze onmiddellijk aan kunnen houden. Maar als snel kwam uit Nederland het verzoek om mee te werken en het transport door gang te laten vinden om zo de hele organisatie op te rollen. Want uit het onderzoek was al snel gebleken dat de Uvee mari niers maar radertjes waren in een groter spel." De 48-jarige hoofdverdachte zat overigens twee jaar in de West en moet dus QUITO - Jamil Mahuad lijkt af te stevenen op het president schap van Ecuador. Vier verschillende, onafhanke lijke prognoses wezen de 48-ja- rige christen-democraat van-' nacht aan als winnaar van de gisteren gehouden verkiezin gen. Hij zou zijn rivaal Noboa met een marge van zeker 7 pro cent zijn voorgebleven. EFE (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 naam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1