EV3 Cocaïne beschadigt marine Suriname bedreigt Nederlanders Stieren triomferen voor even 4 WEKEN VACATURES "KEUKENS HALF GELD |NVM; II Verzorger van Festina gepakt met anabolen Voor tientallen miljoenen drugs met Orion naar Nederland vervoerd Nieuwe start voor W allage Muziekindustrie eist wet EU tegen piraterij Bomaanslag verijdeld in Londen ZONDAG GEOPEND 2 en 3 Megawati verovert partijkantoren Hoogaarzen klaar voor wedstrijd Inlichtingendienst nam volgens militair foto's Srebrenica in beslag VOOR 15,- JA, ik wil: ERKERK1KEUKENS Mroropn. qoani KQDMar 19; 14' W 5 Vanavond regen Af en toe zon en tot de avond meest j droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. 241e jaargang no. 164 zaterdag 11 juli 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Hans Smolders in Terneuzen Bert Bimmel in Vlissingen Driekleur in Zierikzee DUBLIN - Een Franse verzorger van de wieler ploeg Festina is gisteren bij de Belgisch-Franse grensovergang Neuville- en-Ferrain aangehouden met anabole steroïden (spierversterkende mid delen) in zijn auto. De po litie stelt een onderzoek in en houdt de man voorlo pig vast. Festina was vorig jaar dé smaakmaker van de Tour de France. Richard Viren- que werd tweede in het eindklassement. Dit jaar mikt de ploeg, die werd versterkt met de van Once afkomstige Alex Zülle, op de eindzege. Festina-ploegleider Bru no Roussel reageerde gis teren verbaasd op het be richt. ,Ik ben zoj uist op de hoogte gebracht door en kele journalisten. De complete staf van Festina was donderdagavond al in Dublin. Ik ben volledig verrast, weet van niets." Telekom, de ploeg van Jan Ullrich, Bjarne Riis en Er ik Zabel, is de grote tegen stander van Festina. De Duitse formatie voelde zich gisteren niet geroe pen om te reageren op de aanhouding van de Festi- na-verzorger, die een paar honderd gram anabole steroïden bij zich had. Overigens zullen er in de Tour ook weer bloedcon- troles zijn. Waar, wanneer en welke renners in het vroege ochtendgloren door vliegende brigades uit bed zullen worden ge haald is niet bekend. GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee on derofficieren van de mari ne, die gelegerd waren in Willemstad op Curasao, blijken betrokken te zijn geweest bij een groot scheepse cocaïnesmokkel vanuit de Antillen naar Nederland. Het gaat om een 48-jarige sergeant majoor en een 24-jarige korporaal. In totaal zijn in deze cocaïne zaak dertien mensen aangehou den en is 355 kilo cocaïne in beslag genomen met een straat waarde van ongeveer zestig mil- joen gulden. In maart kreeg de Marechaussee een tip dat mari nepersoneel op de Antillen be trokken was bij drugssmokkel. De bedoeling was cocaïne naar Nederland smokkelen met het fregat Philips van Almonde. Uiteindelijk werd dit transport afgelast omdat de cocaïne niet werd geleverd. Hierna begon de groep voorbereidingen om drugs met een Orion-patrouille- vliegtuig naar Nederland te brengen. Deze vliegtuigen wor den in het Caribisch gebied in gezet om drugssmokkel op zee te bestrijden. Ze vliegen regelma tig naar Nederland. Uit de afgeluisterde telefoonge sprekken begreep de Mare chaussee dat op woensdag 8 juli een partij cocaïne met een Orion zou worden meegegeven. De sergeant-majoor, die als een hoofdverdachte wordt be schouwd, bood bij vertrek van de Orion een groot aantal plun- jezakken aan met goederen die naar hij zei bestemd waren voor de Vierdaagse in Nijmegen. Een deel kon echter niet mee vanwe ge overwicht. Nadat de Orion was vertrokken en de verdachte sergeant-ma joor met een reguliere KLM- vlucht naar Amsterdam was vertrokken, werden de achter gebleven plunjezakken in de kazerne in beslag genomen. Daarin bleek 150 kilo cocaïne te zitten. Nadat de Orion op vlieg veld Valkenburg was geland, werden drie leden van de Antil liaanse militie en de plunjezak ken naar de marinekazerne in Doorn vervoerd. Gistermiddag verscheen daar ook de sergeant majoor. Hij nam vier plunjezak ken mee naar een adres in Am sterdam. Toen de politie daar ingreep, bleek er in de zakken 125 kilo cocaïne te zitten. In het pand werden zeven burgers aangehouden, onder wie een be kende drugshandelaar en de sergeant-majoor, In de kazerne in Doorn werden de drie leden van de Antilliaanse militie en nog een vierde Antilliaan aan gehouden. Hier werd nog dertig kilo cocaïne in beslag genomen. -In de woning van de sergeant majoor op Curagao werd nog eens vijftig kilo cocaïne gevon den. Een aantal van de verdach ten blijkt ook betrokken te zijn bij de smokkel van 340 kilo hasj naar Engeland in juni. De hasj werd vervoerd in een nage bootst marinevoertuigmet mili taire kentekenplaten. De Tweede Kamer eist van De fensie naar aanleiding van de smokkel een groot onderzoek. WD-Kamerlid Weisglas vindt het 'om cynisch van te worden dat mensen die de drugssmok kel moeten bestrijden, nu zelf aan het smokkelen zijn gesla gen'. Volgens Hillen (CDA) ver speelt de marine door de affaire op de Antillen alle gezag. Vol gens de D66'er Hoekema plaatst de cocaïnesmokkel de discussie in het leger over 'het roken van een stickie nogal in een schril daglicht'. ANP/GPD BRUSSEL - De muziekindu strie heeft de Europese Unie op geroepen tot betere bescher ming tegen piraterij op Internet. De moderne computertechnolo gie biedt prachtige kansen, maar is ook een bedreiging voor artiesten, als er niet beter over hun rechten wordt gewaakt, zegt de Europese tak van de in ternationale federatie van mu ziekproducenten (IFPI). Een eerste onderzoek naar pira terij op Internet geeft aan dat er al meer dan 80.000 illegale mu ziekbestanden circuleren. De meeste inbreuken zijn geregi streerd in de Verenigde Staten, maar ook zijn er aanzienlijke hoeveelheden gevonden in Ne derland, Zweden en Groot- Brittannië. De piraterij, gevoed door een dramatische toename in het il legaal kopiëren van cd's, heeft de platenmaatschappijen we reldwijd naar schatting 10 mil jard gulden gekost in 1997. De copyright-wetgeving die de EU nu heeft klaarliggen, is volgens de branche veel te zwak om dit aan te pakken. Het Europees parlement zal daarom in de ogen van de IFPI de regels flink moeten aan scherpen. Tegelijkertijd wil ze dat de Europese Commissie des noods via de wereldhandelsor ganisatie WTO druk uitoefent op de landen in Midden- en Oost-Europa om piraterij wet telijk aan te pakken. ANP zie ook pagina 25 PAMPLONA - Deelnemers aan de traditionele San Fermin-stierenrennen in de Spaanse stad Pamplona kijken angstig naar twee voorbijstormende stieren. Bij de stierenren, waarbij waaghalzen uit binnen- en buitenland een door de smalle straten van het cen trum van Pamplona hollende kudde stieren voor pro beren te blijven, vallen elk jaar diverse gewonden. Gisteren werd een 40-jarige man uit Wales vertrapt en een 39-jarige Spanjaard liep een dijbeenwond op toen hij op de hoorns werd genomen. Het was gisteren de vierde dag van het evenement. Kunnen de menselijke deelnemers bun hachje te redden door hard te rennen, de stieren vinden onveranderlijk hun einde in de are na van de stad. Want daar worden ze naar toe gedre ven. foto Jaime Martin/EFE Oplopende spanning na verzoek arrestatie Bouterse LONDEN - De politie heeft gis termiddag een bomaanslag in Londen voorkomen. Scotland Yard arresteerde drie mannen die in het bezit waren van explo sieven, die zij 'binnen minuten' wilden gebruiken. Drie andere verdachten zijn eveneens in de hoofdstad aangehouden. In totaal gaat het om twee vrou wen en vier mannen. De arresta ties werden volgens een politie woordvoerder mogelijk door informatie die uit de Ierse Repu bliek was binnengekomen, en door langdurig speurwerk van de politie en de geheime dienst MI5. Ook in Ierland zijn arresta ties verricht, vier in totaal. De arrestanten behoren tot 'dissi dente criminele Iers-Republi keinse terroristengroepen'. Het gaat om het eerste incident in verband met terreur in Groot- Brittannië sinds het vredesak koord in Ulster. RTR/DPA zie ook pagina 5 VANDAAG (Advertentie) IN DEZE KRANT!! door Steven van Aartrijk en Stephan Wageman PARAMARIBO - „Vanaf de dag dat jullie Desi Bouterse aan houden, is geen enkele blanke Nederlander meer veilig in Su riname. Heb je dat gehoord?" Die bedreiging werd gisteren geuit door de Surinaamse over- heidsvoorlichter Borger Bree- veld. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde in te gaan op de woorden van zijn Surinaamse collega. Ook wilde hij niet zeggen of dit langs diplomatieke kanalen wel ge beurt. De regering van Suriname lijkt geenszins geïmponeerd door het Nederlandse verzoek tot arres tatie en uitlevering van de van drugshandel verdachte advi seur van staat Desi Bouterse. Die verbleef deze week op Trini dad en Tobago als logé van H. Naarendop, de Surinaamse am bassadeur. Bouterse dook deze week onver wacht op in Trinidad. Neder land vroeg direct de autoriteiten op het eiland de Surinaamse ex- leider te arresteren. Trinidad weigerde. De ambassadeur van Trinidad moest gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg gen waarom zijn land de Suri naamse adviseur van staat niet heeft willen aanhouden. De am bassadeur'en vertegenwoordi gers van het ministerie spraken na de besprekingen af over de inhoud ervan geen mededelin gen te doen. Den Haag wil de ambassadeur eerst de mogelijk heid geven zijn eigen superieu ren op de hoogte te stellen. Vice-premier Dijkstal erkende na afloop van de ministerraad dat het ontglippen van Bouterse geen sterke indruk maakt. „Maar het zou nog slechter zijn als wij niets zouden hebben gedaan, terwijl we wisten dat Bouterse op Trinidad zat." In Suriname heeft de weigering tot uitlevering weinig verba zing gewekt. Evenals Suriname is de voor de kust van Venezuela gelegen republiek Trinidad en Tobago aangesloten bij het Zuid-Amerikaanse handelsver bond Caricom. De minister van Buitenlandse Zaken van Trini dad en Tobago, Ralph Maraj, beriep zich op het ontbreken van een uitleveringsverdrag met Nederland. Den Haag ba seerde het uitleveringsverzoek op het VN-verdrag van Wenen over drugsbestrijding. Dat ver- (Advertentie) Hans Verkerk Keukens houdt vandaag en zondag (vanaf 10.00 uur) een Caribbean Party. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Caribbean keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. 12 JUU VAN 10.00 TOT 17.00 UUR drag voorziet in 'samenwer king'. In de Surinaamse media wordt flink gespeculeerd over de on verwachte reis van Bouterse. Vermoed wordt dat president Wijdenbosch vooraf bij Trini dad en Tobago een veiligheids garantie heeft afgedwongen voor Bouterse en zijn gevolg. Verbazing wekte de president echter met het laten doorsche meren van de afwezigheid van Bouterse afgelopen woensdag, tijdens een persconferentie. In Suriname wordt gespeculeerd dat Wijdenbosch Nederland op het spoor van Bouterse zou heb ben willen zetten. Het was gis teravond onduidelijk of Bouter se inmiddels teruggekeerd is in Suriname. GPD De 51-jarige fractievoor zitter van de PvdA, Jac ques Wallage, is gisteren benoemd tot burgemees tervan Groningen. Hij be gint op 1 oktober aan zijn nieuwe baan. De PvdA- fractie zal maandag zo goed als zeker de 42-jarige Ad Melkert kiezen als nieuwe fractievoorzitter. Melkert, is op dit moment demissionair minister van Sociale Zaken en Werkge legenheid. Aanhangers van de Indonesische oppositieleidster Megawati hebben tien kantoren van de Democratische Partij Indonesië (PDI) heroverd op een rivaliseren fractie Dit heeft een PDI- woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Het parlementslid Surjadi zette de dochter van de vroegere president Soekamo twee jaar geleden af in een door de rege- n ring gesteunde partijcoup. Dertig oude zeilschepen, waar onder twaalf authentieke hoog aarzen, zijn gisteren van de Zeelandbrug naar Katseveer gevaren. De schepen strijden vandaag in de traditionele Van Loon-hardzeilrace, die begint bij Veere. om de O zilveren Jetty. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,18 en 19; sport: 21, 22 en 23; reportage: 25, 26, 27,29,31 en 33; vrije tijd: 37 en 48; bouwen en wonen: 38; ta fel en trend: 39; auto motor fiets: 41; wetenschap en tech niek: 43 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De val van Sre brenica blijft ook drie jaar na dato minister Voorhoeve (De fensie) achtervolgen. Gisteren moest de bewindsman wederom tekst en uitleg geven over het verloren gaan van een fotorolle tje waarop een Dutchbatter Bosnisch-Servische oorlogs misdaden had vastgelegd. Volgens Defensie mislukten in 1995 alle foto's dooreen fout bij de ontwikkeling. De kwestie leidde destijds tot veel beroe ring in de Tweede Kamer. Een anonieme hoge militair suggereerde echter gisteren te genover de VPRO-radio dat de Militaire Inlichtingen Dienst (MID) na de val van de moslim enclave het filmrolletje doelbe wust heeft vernietigd. Behalve opnames van negen door Bosni- sche-Serviërs vermoorde mos lims zou het rolletjes ook foto's bevatten van Dutchbat-militai- ren die de Serviërs meehelpen met het afvoeren van burgers uit Srebrenica. De MID zou met de vernietiging van de opnames negatieve publiciteit over het optreden van de Nederlandse VN-militairen willen voorko men. Voorhoeve ontkende het doel bewust verdonkeremanen van de opnames. In een korte schrif telijke reactie herhaalde hij dat het rolletje door een menselijke fout verloren is gegaan. De verklaring van Voorhoeve stemt de Tweede Kamer niet te vreden. Het CDA wil dat de mi nister via een uitgebreide schriftelijke beantwoording duidelijk maakt of er wellicht toch afdrukken van het rolletje bestaan en of de MID dit materi aal heeft opgeëist, PvdA-Kamerlid "*Valk verlangt 'een helder en onderbouwd ant woord op de vragen die zijn op geroepen'. Hoekema (D66) noemt het schrijnend dat zelfs na drie jaar de kwestie rond de fotorolletjes nog steeds niet hel der is. Vandaag is het precies drie jaar geleden dat Srebrenica in han den viel van de Serviërs. De ver overing, waarbij Nederlandse blauwhelmen hoofdzakelijk lijdzaam moesten toezien, kost te duizenden moslims het leven. ANP (Advertent ie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: (Advertentie) RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 j Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur. MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 3214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1