reütfd! lilINCIALE ZEEUWS Eigen bijdrage ziekenfonds stopt Zonder Hans was er geen D66 geweest 4 WEKEN Vakantie gaat in vlammen op Horeca en recreatie kampen met gebrek aan vakantiewerkers B&S OPEN DAG f TM Nigeria in rep en roer Miljoenen voor politiebureaus buitengebied aar Ringrijden is sport en folklore VOOR 15,00 JA, ik wil: tg KyDCERa Bergse kleuter (4) verdrinkt in vijver KyDCERa Onderhandelaars Paars-2 besluiten kleine zelfstandigen toe te laten Frankrijk in WK-finale Schikking 1 Dow Corning in rechtszaak implantaten 18° 114° W 4 Kans op regen Bewolkt en enige regen. In de namiddag wordt het geleidelijk droger. Meest matige westenwind. Maxima 18 graden. 241e jaargang no. 162 donderdag 9 juli 1998 losse nummers 1,75 WÊÊÊÊ^^KÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊk De Nigeriaanse militaire leider generaal Abclulsalam Abuba- kar heeft gisteren zijn kabinet ontbonden. De kern van de mi litaire junta, de Voorlopige Regerende Raad, is intact geble ven. Abubakar nam de maatregel terwijl in sommige steden onlusten woedden vanwege het overlijden vanoppo- sitieleider en politiek gevangene Abiola. Bij die on- lusten zouden zeker 11 mensen zijn gedood Het Regionaal College van politie heeft gisteren ingestemd met nieuw- en verbouw van politiebureaus in Hulst, Oost burg, Terneuzen en Zierikzee en van cellen in Middelburg. Bovendien is het plan voor een centrum van politie, brandweer en ambulances tussen Middelburg en 1 "7 Vlissingen goedgekeurd. I Wie de meeste ringen steekt, wint. En wordt gejonast. Dat is één van de grondregels van de ringrijderij in Zeeland. Ringrij den is op Walcheren en Zuid-Beveland zowel sport als folklo re Met de folkloristische dagen en andere zomerfes- tiviteiten in het vooruitzicht hebben de ringnjders 1 1 weer een druk programma. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; buitengebied: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; tour: 27,28. 29. 30. 31 en 32 door Arjan van Westen VLISSINGEN - Zeeuwse hore ca - en recreatiebedrijven heb ben grote moeite om voldoende vakantiewerkers te vinden. Er zijn te weinig jongeren; boven dien is de jeugd niet meer bereid de hele vakantieperiode te wer ken. een bijkomend probleem is dat in Zeeland de zomervakan tie van de scholieren pas eind juli begint. De topdrukte in de toeristische sector is dan al be gonnen. Rini Rueflie, sector-manager horeca van Arbeidsvoorziening Zeeland, meldt dat haar dienst sinds eind vorige maand 188 tij delijke banen in de horeca te vergeven heeft; 55 vacatures staan zelfs al drie maanden open. Ze heeft niet het idee dat het beroerd werken is in de ho reca. „Integendeel, en de hore- ca-CAO is zeker niet slecht te noemen. Je moet een baan in een café of restaurant natuurlijk wel leuk vinden." De Arbeidsvoorziening zoekt nu buiten de grenzen van de provincie naar geschikt perso neel voor de Zeeuwse horeca. In het najaar gaat de dienst met de werkgevers om de tafel zitten, om volgend jaar een tekort aan personeel te voorkomen. Recreatiecentrum Pannen- schuur te Nieuwvliet merkt dat het elk jaar lastiger wordt om vakantiekrachten te vinden Om het centrum naar behoren te laten draaien trekt de Pannen- schuur personeel uit de rand stad aan. „Deze jongelui over nachten in ons park. Minimaal vier weken blijven ze in het cen trum, anders is het niet rendabel om ze in te werken", vertelt di rectrice M. J van de yelden. De late schoolvakantie in Zeeland speelt het park in Zeeuws- Vlaanderen extra parten. Elly Dekker, districtsmanager van Randstad Uitzendbureau Zeeland, merkt nog weinig van een personeelstekort. Dekker verwacht dat naarmate de zo mer vordert het iets moeilijker wordt om personeel te werven. Dat Zeeland vergrijst heeft vol gens haar een geringe invloed op het tekort aan vakantiekrach ten. „Onze ervaring is dat veel jongeren die buiten de provincie studeren in de zomermaanden» graag terug komen om in Zee land vakantiewerk te doen", al dus de districtsmanager. Waterland Neeltje Jans heeft geen problemen gehad om va- kantiepersoneel te vinden. Di recteur E van Spaandonk: „In het zomerseizoen hebben we zo'n vijftig extra krachten no dig. We proberen veelal de men sen die vorig jaar bij ons ge werkt hebben terug te halen. We maken dan ook zo weinig moge lijk gebruik van de uitzendbu reaus. Mond-tot-mond reclame werkt het beste", aldus Van Spaandonk (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 5 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaa t sneller. 0800-0231231 De PZC •713214 000002 The ECOLaser Printer BERGEN OP ZOOM - In de vijver aan de Vij verberg-zuid in Bergen op Zoom is gisteren een vierjarig jongetje uit die plaats verdronken. Het kind was omstreeks half een met zijn vader op bezoek in de Meidoomlaan en was buiten gaan spelen. Toen zijn vader hem korte tijd latei- miste, heeft hij de omgeving afgezocht. Na een uur zoeken werd de politie ingeschakeld. Ook hun zoektocht liep op niets uit. Enkele bekenden troffen het kind uiteindelijk rond vijf uur levenloos aan in de vijver. Daarin zijn de afgelopen ja ren al eerder kinderen ver dronken. ANP automatisering Grintweg 32 Posthui 2 - 4400 AAYerseke te/. 0113 - 574140 fax 0113-574144 E-Mail toks@bsautom.com HT7P//WWW bsaulom. com Bezoek vandaas de Kyocera van 14.00 tot 20.00 uur in onze showroom Grintweg 32, Yerseke en maak kennis met: Uitmuntende kwaliteit De laagste prijs per pagina Snell 6 tot 40 pag. per minuut Standaard 3 jaar on-site garantie door Margit Kranenburg en Cees van der Laan DEN HAAG - De eigen bijdrage in het zieken fonds van maximaal twee honderd gulden per jaar verdwijnt. In ruil daar voor gaat de vaste premie die iedereen moet betalen met 110 gulden per jaar omhoog. Dit zijn de on derhandelaars van de drie paarse partijen gisteren overeengekomen Verder mogen kleine zelfstandi gen voortaan ook in het zieken fonds. Die zijn nu particulier verzekerd, omdat het zieken fonds een werknemersverzeke ring is waarbij de loongrens de basis is. De zelfstandigen kun nen wat Paars-2 betreft nu ook in het fonds als hun inkomen la ger is dan de huidige loongrens van 62.000 gulden per jaar. Volgens D66-onderhandelaar De Graaf houdt dat in dat er en kele honderdduizenden mensen het ziekenfonds instromen. Hij schatte dat het daarbij om drie tot vierhonderdduizend zelf standigen gaat. Een deel zit al in het fonds omdat ze naast hun bedrijf een klein baantje in loondienst hebben. Zij zijn on der de nieuwe regels duurder uit, omdat ze een hogere inko mensafhankelijke eigen bijdra ge gaan betalen. Compromis De afgesproken maatregelen zijn een compromis. De drie partijen hadden ieder grote plannen met de toekomst van het ziekenfonds, maar de poli tieke verschillen bleken te groot. „De verschillen waren onoverbrugbaar", verklaarde D66-onderhandelaar De Graaf na afloop van de gesprekken. De drie paarse partijen vinden in beginsel dat het stelsel op de schop moet omdat door de toe nemende vergrijzing het fonds onbetaalbaar dreigt te worden. De paarse partijen hebben ook besloten dat de manier waarop de ziekenfondsgrens wordt be rekend, gaat veranderen, Daar door stijgt minder snel de loon grens waarbij iemand moet overstappen naar een particu liere verzekering. Nu bepaalt de algemene loonstijging jaarlijks de nieuwe grens, die momenteel op 62.000 gulden ligt. Voortaan zal de 'consumentenprijsindex' de basis voor de berekeningen gaan vormen. Volgens WD'er Bolkestein zal de grens in de toekomst 'niet welvaartsvast maar waardevast' zijn. De nieuwe berekeningen zorgen ervoor dat de toename van het aantal fondspatiënten afneemt. Dit komt omdat de lonen sneller stijgen dan de prijzen. Daardoor stromen mensen dus eerder uit het fonds. Op dit moment zijn ruim negen miljoen mensen bij het ziekenfonds verzekerd. De onderhandelaars hebben verder besloten dat ook de toe- gangsbijdrage voor de thuiszorg verdwijnt, in ruil voor een ver hoging van de AWBZ-premie. Verder zijn ze overeengekomen dat de Wet op de toegang tot de ziektekostenverzekeringen (WTZ) wordt herzien. Verzeke raars zullen gedwongen worden risico's te dragen en niet langer de kosten van de WTZ (vooral voor bejaardenpolissen) af te wentelen. Zo'n 550.000 voorna melijk 65-plussers hebben via de WTZ een standaardpakket polis. Door de veranderingen gaat een deel van hen naar het ziekenfonds. GPD zie ook pagina 3: Analyse SAINT-DENIS - Frankrijk heeft voor de eerste keer in de historie de finale van het WK- voetbal bereikt. Het gastland, dat gisteravond Kroatië met 2-1 versloeg, ontmoet daarin Brazi lië. Oranje sluit door dit resul taat zaterdag het toernooi af te gen Kroatië, met als inzet de derde plaats. Brazilië-Nederland is dinsdag avond op de televisie door 11,7 miljoen Nederlanders bekeken. Volgens de NOS is de halve fina le van het WK-voetbal in Frankrijk daarmee het best be keken televisie programma ooit. „Van de Nederlandse bevolking ouder dan zes jaar heeft 84 pro cent een deel van de wedstrijd gezien", zo maakte de NOS gis teravond bekend. ANP zie ook pagina 23 van onze regioredactie RETRANCHEMENT - Een felle brand heeft gister morgen in alle vroegte vijf stacaravans op camping De Wildhof in Retranchement in de as gelegd. Vijf andere caravans liepen rook- en waterschade op. Twee van de caravans werden op het moment van de brand bewoond, maar iedereen kon tijdig worden ge waarschuwd. Het vuur is vermoedelijk door een oververhitte fri tuurpan ontstaan in de caravan van een 24-jarige man uit Lopik, die op de camping werkt. De man is sinds de brand spoorloos. foto Charles Strijd zie pagina 17 MIDLAND - Dow Corning, de Amerikaanse fabrikant van sili conen borstimplantaten, heeft een schikking getroffen in de rechtszaak die was aangespan nen door vrouwen met klachten over de producten van het be drijf. Met het akkoord is een be drag van 3,2 miljard dollar (6,4 miljard gulden) gemoeid. De schikking heeft betrekking op 170.000 vrouwen die een claim hadden ingediend bij het bedrijf. Het gaat om vrouwen die klachten hebben over lekka ges, ontstekingen en vermoeid heid. Ook vrouwen die nu nog geen problemen hebben, maar hun recht voor een toekomstige claim willen vastleggen, zijn bij het akkoord betrokken; de over eenkomst geldt 16 jaar. Algemeen directeur Anderson van Dow Coming maakte de schikking gisteren bekend. In Nederland procedeert de Con sumentenbond al anderhalf jaar namens 2005 vrouwen die klachten hebben na een borst- implantatie met siliconen im plantaten van Dow Coming. „De schikking geldt in ieder ge val ook voor vrouwen die via de Consumentenbond procede ren", zegt een woordvoerster. In Nederland dragen naar schatting tussen de 75.000 en 100.000 vrouwen een borstim- plantaat. Dow Corning is de af gelopen jaren vaker met een schikkingsvoorstel naar buiten gekomen, maar maakte daarbij altijd onderscheid in de vergoe ding voor Amerikaanse vrou wen en vrouwen buiten de VS. Een kwart van de claims komt uit het buitenland. RTR/ANP Begripvolle reacties en kritiek na afhaken van Van Mierlo door Margit Kranenburg en Leo Roggeveen DEN HAAG - Collega-politici hebben met respect en begrip gereageerd op de bekendma king gisteren van Hans van Mierlo dat hij zich terugtrekt uit de politiek. GroenLinks-voor- man Paul Rosemnöller reageer de kritisch. Hij vindt dat de grondlegger van D66 de 'kiezers in de maling' heeft genomen. Van Mierlo verklaarde dat hij in Paars-2 allleen had willen te rugkeren op zijn huidige post. D66 claimt dat ministerie niet. De partij wil twee zetels in de sociaal-economische zeshoek van het nieuwe kabinet. Naast Volkgezondheid, waar Borst haar karwei wil afmaken, gaat de voorkeur uit naar Economi sche Zaken of Binnenlandse Za ken. „Ik respecteer het besluit van Hans van Mierlo om zich terug te trekken uit de Haagse poli tiek", verklaarde zijn opvolger Thom de Graaf. „Maar ik zeg het wel met enige weemoed. De persoon Hans van Mierlo was voor mij een belangrijke reden om lid te worden van de partij. Zonder Hans was er wellicht he lemaal geen D66 geweest." De Graaf benadrukte dat vanuit de partijdie begin mei een zwa re verkiezingsnederlaag leed, geen enkele druk op de oud-par tijleider is uitgeoefend om vrij- baan te maken voor de aanstor mende jeugd. „Er was geen pro bleem Van Mierlo en er is geen probleem Van Mierlo." D66-lijsttrekker Els Borst wist twee weken geleden al dat haar Advertentie De buitenlandse diplomatie vrat aan Van Mierlo. foto Raymond Rutting/ANP strijdmakker er de brui aan zou geven, als hij niet mocht terug keren als minister van Buiten landse Zaken. „Natuurlijk is het een verlies voor de partij en voor de Nederlandse politiek", stelde Borst vast. „Maar iemand met dertig jaar ervaring gaat niet als back-bencher in de Ka mer. We hebben een kleine frac tie, waarin iedereen aan de bak moet." PvdA- fractievoorzitter J acques Wallage bekende Van Mierlo 'te hebben bewonderd'. „Het is ie mand met een heel eigen stijl, die een belangrijk stempel op de Nederlandse politiek heeft ge drukt. Ook op de politieke cul tuur. Daar heb ik heel veel res pect voor. Wat me ook aan spreekt, is dat Van Mierlo altijd zichzel f is gebleven. Ook als mi nister." Wallage vindt het onzin om de stap van Van Mierlo als kiezers bedrog te bestempelen twee maanden na de verkiezingen. „Naarmate je langer meeloopt, heb je eerder het recht om weg te gaan", aldus Wallage. Oppositieleider Jaap de Hoop Scheffer stelde, met enige spijt in zijn stem vast. dat met het vertrek van Van Mierlo het par lement een kleurrijk figuur ver liest. Een andere opposant, GroenLinks-voorman Paul Ro- senmöller, was minder compli menteus. Hij betitelde Van Mierlo's stap als 'D66 onwaar dig'. „Van Mierlo heeft de kiezer in de maling genomen", aldus Rosenmöller. „Als je op de kan didatenlijst van de Tweede Ka mer staat, kun je twee maanden later niet zeggen: Ik stap toch maar op. Dat is een heel ver keerd signaal naar de kiezers." Ook de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Derycke, diens Duitse ambtgenoot Kin kel en Europees commissaris Van den Broek zien 'de Europese bruggenbouwer' Van Mierlo met lede ogen vertrekken. Vol gens EU-ambassadeur Bot was hij geliefd bij zijn Europese col lega's door zijn overrompelende persoonlijkheid waarmee hij ruzies kon beslechten. GPD zie ook pagina 2 Commentaar Afscheid van een filosoof (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1