Meer geld voor VAC Schouwen PZC PZC Zuid-Holland krijgt provinciale partij Houten Erasmus na vier eeuwen terug Gelukstrofee voor Oproer Zierikzee Gokverslaafde krijgt voor verduistering voorwaardelijke straf Inwoner Zonnemaire houdt strijd tegen betaald parkeren vol zeeland woensdag 8 juli 1998 s 17 Gemeente waardeert inbreng Hoorzitting nieuwbouw gemeentehuis Hoefsmid tweede op NK Fietspad Stavenisse in 2000-2001 Binnenhavens te weinig benut Kauwtjes verlaten hoofd Michiel Weg Vlissingen-Koudekerke Auto over de kop Rommelmarkten voor kinderen Doorgereden na botsing noorder buren Elly Möhlmann en Mar van der Veer nemen namens Het Oproer van Zierikzee de Gelukstrofee in ontvangst. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'We leven weer, we weven weer, we spinnen weer, we minnen weer', klonk het dinsdagmiddag spontaan in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis bij de bekendmaking dat de Gelukstrofee dit jaar is toegekend aan alle betrokkenen bij het theaterspektakel 'Het Oproer van Zierikzee'. De Gelukstrofee, genoemd naar Ria Ge luk, de eerste winnares vorig jaar, is een wisselbeker voor die persoon of organisa tie die Zierikzee het best heeft gepromoot. De onderscheiding is ingesteld door Zie rikzee Aktief, het samenwerkingsver band tussen de VW en het Zierikzees On dernemers Collectief (ZOC). Het Oproer van Zierikzee was genomi neerd wegens de grote impact van dit theaterstuk naar buiten toe. De overige genomineerden waren de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer voor de perfecte organisatie van het DruMa-festival en de Lions Club Schouwen-Duiveland voor het initiatief van de ZeeCu, de speciale munt ter gelegenheid van 750 jaar stads rechten voor Zierikzee. Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg complimenteerde Zierikzee Aktief voor het toekennen van de Gelukstrofee. Zij acht het van belang Zierikzee in de schijn werpers te zetten. De drieëntwintig ge meentebestuurders kunnen dat volgens de wethouder niet alleen en ze was dan ook blij met de inzet van veel vrijwilligers bij het promoten van stad en streek. Duplicaat Aan Berrevoets de taak bekend te maken wie de Gelukstrofee nu uiteindelijk in ontvangst mocht nemen. Het Oproer van Zierikzee dus en direct daarop galmde weer het bekende 'Zierikzee, Zierikzee, we zijn d'r weer' door de Vierschaar. „Vo rig jaar mocht ik de trofee als eenling in ontvangst nemen, nu mag ik hem aan hon derddertig mensen doorgeven", consta teerde Ria Geluk. Als winnares van het vorige jaar mocht zij de wisselbeker over handigen aan productieleidster Elly Möhlmann en aan componist en liedtekst schrijver Mar van der Veer. Als blijvend aandenken kregen de winnaars ook een duplicaat van de Gelukstrofee. Het is een zilveren beker, die bestaat uit twee in el kaar passende delen en op die manier de samenwerking tussen ZOC en VW ver beeldt. Geluk trok ten aanzien van het Oproer de vergelijking met de Shakespeare-voor- stellingen in Diever en sprak de hoop uit dat dit theaterspektakel wordt voortgezet met een daarbij passende promotie. „Genomineerd zijn is op zich al heel bij zonder, winnen is nog mooier", sprak Elly Möhlmann Ze zag de Gelukstrofee als een erkenning voor iedereen, die op welke wijze dan ook aan het Oproer heeft mee gewerkt. „Mooi theater maak je samen en het is een voorrecht om in een prachtig dé cor als Zierikzee te mogen wonen door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Vrouwenad viescommissie voor de woning bouw op Schouwen-Duiveland (VAC) mag rekenen op vijftien honderd gulden extra subsidie van de gemeente voor dit jaar. Bovendien zullen de bestuurs- stukken voortaan kosteloos worden verstrekt. Het dagelijks gemeentebestuur deelt dit mede op de lijst van inkomen stukken voor de vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden op dinsdag 14 juli in het stadhuis in Brou wershaven, aanvang 19.30 uur. De VAC krijgt jaarlijks al 6.100 gulden subsidie, maar dat blijkt onvoldoende om de VAC doel matig te laten functioneren. De activiteiten van de VAC zijn, volgens het college van B en W, veelzijdig en lopen uiteen van woongeriefonderzoeken en ver lichtingsplannen tot onderzoe ken op het gebied van de sociale veiligheid. In het algemeen is het doel adviezen te geven over de kwaliteit van woningen en de woonomgeving. Het college geeft aan waardering te hebben voor het werk van de VAC. „Op diverse terreinen vindt een be- ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland houdt morgenavond een hoorzitting over het voorontwerp-bestem mingsplan voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De bij eenkomst begint om 19.30 uur in het huidige gemeentehuis aan het Hatfieldpark 3 in Zierikzee. Het nieuwe gemeentehuis moet komen op het perceel tussen de N59, de Laan van Saint Hilaire en de Hou wersweg. langrijke toetsing plaats en worden bouwstenen aangedra gen die voor het gemeentelijk beleid van belang zijn", aldus B en W. De begroting van de VAC is jaar lijkse afgestemd op een bedrag aan uitgaven van ruim elfdui zend gulden. De belangrijkste kostenposten zijn cursussen en reiskosten. De cursussen heb ben betrekking op bestem mingsplannen, woongeriefon derzoeken en sociale veiligheid. Het college acht het te recht vaardigen om, in elk geval voor 1998, een extra bedrag aan sub sidie beschikbaar te stellen, ge baseerd op de helft van de ge raamde cursuskosten, hetgeen neerkomt op vijftienhonderd gulden. Dit bedrag kan worden gedekt uit de post stads- en dorpsvemieu wi ng. Precedent Gelet op de betrokkenheid van de VAC bij het gemeentelijke beleid, wordt het ook verant woord geacht een kosteloos abonnement op de bestuurs- stukken te verstrekken. Van ambtenarenzijde wordt overi gens gewezen op mogelijke pre cedentwerking. „Waarom de VAC wel en een ander niet?", luidt de kanttekening. Tevens wordt erop gewezen, dat de le gesverordening niet voorziet in een kosteloos abonnement. De VAC krijgt tot nu toe op basis van het welzij nsprogramma een subsidie toegekend. Voor 1999 en volgende jaren zal bezien worden of de VAC-subsidie kan worden losgekoppeld van het welzij nsprogramma. Tevens zullen de bijdragen aan het Zeeuws Platform woonconsu menten 750,-) en Advies groep woonbelangen senioren 1.400,-) tegen het licht wor den gehouden. Deze instellin gen werden ook niet door alle voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland gesubsi dieerd. BURGH-HAAMSTEDE - Hoefsmid Jeroen Braat uit Burgh- Haamstede is tweede geworden op het Nederlands Kampi oenschap voor hoefsmeden in Hoofddorp. Braat, 25 jaar, deed mee op drie onderdelen. Hij moest, steeds binnen een uur, uit een strip een voorhoefijzer, een achterhoefijzer en een speci aal ijzer maken. Dat ging op de traditionele manier, dus op een kolenvuur. Een andere hoefsmid van Schouwen-Duiveland, Frans de Vrieze uit Renesse, werd vierde. SINT-MAARTENSDIJK - Tussen Sint-Maartensdijk en Sta venisse komt begin volgende eeuw een nieuw fietspad langs de provinciale weg. Voor de aanleg is in de jaren 2000-2001 twee miljoen gulden gereserveerd Volgend jaar worden de gronden voor het fietspad al aangekocht door de provincie, waarmee 360.000 gulden is gemoeid. VLISSINGEN - De NV Haven van Vlissingen loopt inkom sten mis, omdat het bedrijf de Vlissingse binnenhavens niet optimaal kan benutten. De oorzaak ligt volgens de NV Haven bij de provincie, die te terughoudend is bij het schutten van schepen door de sluizen. Twee koelschepen van ruim 150 me ter lengte en 215 22 meter breedte konden daardoor niet wor den opgelegd in de binnenhavens. De NV Haven beroept zich erop dat Rijkswaterstaat, de vroegere eigenaar van de slui zen, wel zulke grote schepen doorliet. In reactie op een brief van de NV Haven laat de provincie weten dat zij vasthoudt aan haar standpunt dat 'bovenmaatse' schepen niet worden toegelaten. Zij acht de kans op schade te groot en als die op treedt, kunnen de kosten zo hoog oplopen dat dit 'de financië le spankracht van de provincie' te boven gaat. Vaak gaat het tenslotte om schepen waarop al beslag is gelegd. VLISSINGEN - De jonge kauwtjes die in het hoofd van het standbeeld van Michiel de Ruyter op het Vlissingse Keizers- bolwerk nestelden, zijn uitgevlogen. A van Leiden van de ge meente Vlissingen ontdekte gisteren dat het nest leeg was. De angst dat het standbeeld aan de binnenkant roestig zou zijn, bleek ongegrond. „Het hoofd is voor een gedeelte hol. Waar schijnlijk heeft het gat er altijd gezeten. Het is ongeveer tien centimeter diep. Volgens ons is het de giethals voor het giet ijzer De binnenkant is niet aangetast, omdat de holte ook al tijd is meegeverfd MIDDELBURG - De aanleg van een nieuwe provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke en in het verlengde daarvan een rondweg om Koudekerke komt eindelijk in zicht. De pro vincie heeft in het investeringsplan 1999 één miljoen gulden uitgetrokken voor de aankoop van de gronden voor de wegen. Geld voor de bouw van de wegen komt er begin volgende eeuw. Voor 2002 is 5,3 miljoen gulden voorlopig gereserveerd. GRIJPSKERKE - Een 19-jarige automobilist uit Grijpskerke en een 17-jarige inzittende uit Middelburg zijn maandag avond licht gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Meinersweg in Grijpskerke. De auto waarin zij zaten sloeg over de kop en belandde via een sloot weer op de weg. Beide inzittenden zijn behandeld in het ziekenhuis De Gnjpsker- kenaar verklaarde dat hij moest uitwijken voor een konijn of vogel. Daarbij kwam hij gedeeltelijk in de berm, waarna hij de macht over het stuur verloor. Zijn wagen werd vernield. ZIERIKZEE - Geen auto's, maar kinderen en tweedehands spulletjes dinsdag 28 juli op de Balie in Zierikzee. Op initiatief van Zierikzee Aktief wordt daar die dag vanaf 9 uur de eerste in een serie van vier kinderrom melmarkten gehouden. De rommelmarkt is bedoeld voor Schouwen-Duivelandse kinderen in de leeftijd van zes tot elf jaar. Wie mee wil doen moet zich tevoren inschrijven. Dat kan woensdag 15 juli van 14.00 tot 16.00 uur in de Dikke Toren. Een week later, op woensdag 22 juli, kunnen de pasjes voor de rommelmarkt tussen 14.00 en 16.00 uur wor den opgehaald. Het is de bedoeling dat de kin deren zelf de oogst van een dagje zolder en garage opruimen aan de man brengen. Ouders of grootouders mogen alleen hel pen met het lossen en laden van de spullen en het inrichten van de 'verkoopstand'. Lossen van de handelswaar moet voor 09.00 uur gebeuren. Het weer laden van de niet verkochte restanten magna 12.00 uur. De andere drie kinderrommel- markten staan gepland voor 4, 11 en 18 augustus. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A M. Janssens-van Kampen heeft dinsdag een 36-jarige man uit Kerkwerve veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De verdachte heeft tussen 1 oktober '96 en 14 janu ari '97 geld verduisterd van zijn werkgever EKL Leesportefeuil le, waarvoor hij als bezorger in de regio's Noord- en Midden- Zeeland en Overflakkee lees mappen rondbracht. Om welk bedrag het ging werd gisteren niet duidelijk. De ver dachte zei zelf dat hij beslist niet veel meer dan 1.000 gulden ach terover had gedrukt. Zijn werk gever hield het op een bedrag van 8.000 gulden, maar die vor dering vond de offcier van justi tie mr. J. J. A Groen met goed onderbouwd. „Het nadeel is met precies vast te stellen. Ik denk zelf aan de orde van een bedrag tussen de 1.000 en 2.000 gulden." Hij vroeg om de vorde ring niet-ontvankelijk te ver klaren. De man was door zijn gokverslaving in financiële pro blemen gekomen Hij besloot zelf aangifte te doen en hij had ook hulp gezocht om van zijn gokverslaving af te komen. De officier eiste een werkstraf van 20 uur en drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf. De po litierechter hield rekening met het blanco strafblad en met de hulpvraag van de verdachte. Zij legde hem daarom een voor waardelijke gevangenisstraf op. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Actievoerder A Winckers uit Zonnemaire geeft de strijd tegen het betaald parkeren in de Schouwse West hoek niet op. Hij overweegt een handtekeningenactie op touw te zetten. In mei 1097 spoot Winckers par- keermeters aan de Strandweg bij Haamstede vol met pur- schuim Uit woede. Hij vindt dat de natuur voor iedereen vri j toe gankelijk moet zijn. Óat een ge meente dan betaald parkeren bij duinovergangen invoert, kan in zijn visie helemaal niet. De rechter oordeelde anders. In juli 1997 werd Wipckers veroor deeld tot het Betalen van een schadevergoeding aan de ge meente Schouwen-Duiveland. Een bedrag van 2150 gulden zou nodig zijn geweest om de par- keermeters weer schoon te ma ken. Winckers heeft niets betaald en moet zich op 19 augustus dit jaar nogmaals bij de rechter, melden. Er staat nog een reke ning open, Winckers is absoluut niet van plan ook maar een cent schadevergoeding aan de ge meente te betalen „Nooit. Dan ga ik nog liever de bak in", zegt hij resoluut. Al pratend windt hij zich er weer over op. „Er zou een schaderegelaar komen. Nou, ik heb die goede man nooit gezien. Maar ik moet wel die schadevergoeding betalen. Ik wil toch eerst weieens weten waar dat bedrag op gebaseerd is." De 61-jarige Zonnemairder rust niet eer hij het kwaad van het betaald parkeren heeft uitge roeid. En hij is ervan overtuigd dat hij vele medestanders heeft. Om dat te bewijzen overweegt hij een handtekeningenactie op poten te zetten. Het doel: de ge meente Schouwen-Duiveland bewegen om de parkeerauto maten langs de kust weg te ha len. 'Zo wordt Uw vakantiegeld afgenomen' wordt het motto van de nieuwe actie van Winc kers. KAPELLEBRUG - Op een par keerterrein van een supermarkt aan de Gentsevaart in Kapelle- brug is dinsdag een geparkeerde auto aangereden. De veroorza ker reed zonder zich bekend te maken door door Andries Molengraaf Onafhankelijken Zuid-Holland is de naam. En het doel is zetels verove ren bij de Provinciale Statenverkiezin gen van 1999. Diverse lokale politieke partijen in Zuid-Holland hebben be sloten de krachten te bundelen en (net als in Zeeland) een nieuwe provinciale partij op te richten. De grote bedrei ging, de vorming van de stadsprovin cies Rotterdam en Haaglanden, lijkt weliswaar ver weg, maar dat maakt lo kale partijen niet overbodig, zeker niet op provinciaal niveau. A Clarijs, fractievoorzitter van de lo kale partij Gemeentebelangen Rozen burg en een van de drijvende krachten achter de totstandkoming van de pro vinciale partij, is er immers van over tuigd dat vroeg of laat de stadsprovin cieplannen weer uit de ijskast worden gehaald. „Het grote probleem dat de lo kale partijen hebben met die vorming van zulke regionale besturen, is de uit holling van de bevoegdheden van het lokale gezag", zegt Clarijs. „Gemeente lijk beleid is meer dan alleen maar be palen waar een speeltuintje of een lan taarnpaal moet komen." Volgens Clarijs zijn veel lokale partijen in Zuid-Holland juist ontstaan uit pro test tegen de vorming van de stadspro vincies. „Die vorming van regionale be sturen had alleen op bestuurlijk niveau enig draagvlak. Maar onder de bevol king helemaal niet. Bovendien vinden we dat je wel mooie plannen kunt ma ken, maar datje die zonder inzicht in de financiële gevolgen voor de bevolking niet kunt doordrukken." De partij die Clarijs en de zijnen hebben opgerichtis de eerste provinciale partij in Zuid-Holland. Bang voor onherken baarheid, omdat mensen zich eerder nationaal en lokaal dan provinciaal identificeren, is Clarijs niet. „De pro vincie als bestuurslaag spreekt inder daad niet aan. Dat zie je al aan de op komst bij de Statenverkiezingen. Maar als we met lokale mensen op de lijst naar de kiezer toe gaan, zal dat anders zijn. Zeker omdat wij erop zullen blij ven hameren dat de gemeentelijke be voegdheden niet verder uitgehold mo gen worden." Clarijs denkt dat als Onafhankelijken Zuid-Holland een succes wordt, de lo kale partijen een grotere vuist kunnen maken dan wanneer zij alleen in ge meenteraden actief zijn. „Vergeet niet dat de lokale partijen sinds de raads verkiezingen de grootste politieke be weging van Nederland zijn" aldus Cla rijs. Hij venvacht dat van de 68 lokale partijen in Zuid-Holland er uiteinde lijk 60 aan de nieuwe partij zullen mee doen. door Andries Molengraaf In het Maritiem Museum in Rotter dam is sinds kort een uniek houten beeld van de Rotterdamse humanist Erasmus te zien. Het beeld, dat na vier honderd jaar weer 'thuis' is, is het pronkstuk van de expositie Nederlan ders in Nagasaki - Japanse prenten uit de negentiende eeuw. De expositie brengt in herinnering dat Nederland en Japan dit jaar vier eeuwen betrekkin gen onderhoudenHet beeld is het enige overblijfsel van het schip Liefde, dat in 1598 vanuit Rotterdam naar Japan ver trok en de relatie tussen Nederland en Japan op gang bracht. De Liefde vertrok indertijd niet alleen uit de Maasstad. Een hele handelsvloot vergezelde haar. Na een zeereis van twee jaar was de Liefde echter het enige schip dat in het verre Japan aankwam. Het vormde, in 1600 dus, het begin van een unieke relatie die zich op cultureel, artistiek en wetenschappelijk terrein manifesteerde. Hoewel het Japanse be wind van de Shoguns zich na contacten met ook andere Europese landen terug trok in een isolement en in zichzelf ge keerd de nieuwe tijd probeerde tegen te houden, mochten de Nederlanders als enige westerlingen handel blijven drij ven. De Hollanders, door de Japanners 'roodharige barbaren' genoemd, kre gen daartoe in 1641 een eigen gebiedje toegewezen: het eilandje Deshima. in de baai van Nagasaki. Nederland had daarmee een unieke en zeer bevoor rechte positie in de wereld. Tegenwoordig is van het eilandje wei nig meer te zien, laat staan van de Ne derlandse aanwezigheid daar. Slechts een monument doet denken aan die tijd. Maar over hoe de Japanners de vreem delingen op eigen bodem zagen, is wel veel bekend. Tal van prenten en hout sneden over het dagelijks leven op Des hima zijn immers bewaard gebleven. En een flink aantal is in het Maritiem Museum te zien. „De expositie geeft een indruk van hoe de Japanners de dage lijkse gebruiken van de Nederlanders zagen", zegt B. de Koning van het mu seum. Dat ze veel gewoonten van de Hollanders maar raar of op zijn minst bijzonder vonden, blijkt uit het feit dat ze de moeite namen er afbeeldingen van te maken. „Pijp roken, vlees eten, de kleding, al dat soort dingen was bij de Hollanders natuurlijk heel anders dan bij de Japanners. Het is bijzonder inte ressant om dat allemaal te zien." Wel is het jammer dat op de expositie geen spotprenten te zien zijn, erkent De Ko ning. Juist dat soort uitingen zegt veel over hoe het ene volk het andere ziet. Beschermheilige Het pronkstuk van de tentoonstelling blijft het beeld van Erasmus. Het is spe ciaal voor de expositie uit een Japanse tempel gehaald. De Rotterdamse hu manist wordt in Japan beschouwd als de beschermheilige van de vissers, weet De Koning. Hij, de man die de Lof der Zotheid schreef, moet het toch wel het summum van zotheid hebben gevonden als hij zou hebben geweten ooit in een Japanse tempel als een heilige be schouwd te worden. Maar zot of niet, na 1 november, als de expositie afgelopen is, gaat hij gewoon weer naar 'zijn' tem pel terug. De expositie is dagelijks tot 17.00 uur te zien, behalve op maandagen. Het Maritiem Muse um is gevestigd aan de Leuvehaven en is met de metro en tram (lijn 3, 6, 13, 17 en 20) ge makkelijk bereikbaar. Het houten hekbeeld van Erasmus, na vierhonderd jaar weer terug in Rotterdam. foto Maritiem Museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35