fifiltllLI Oranje droom spat op de stip uiteen 100,- Tot uw dienst Rellen in Lagos na dood Abiola YYD en PvdA breken paars akkoord open Maan Io toont kleur Verbouwingsuitverkoop van de eeuw! issinirertuin 4 WEKEN A 1Ï3' In de krant van morgen buitengebied Brazilië niet beste, wel fortuinlijkste ploeg Verzekeraars Noord-Ierland Fietsles Suu Kyi poogt hielen te lichten Chinese Roos ïnrrisKCIIlUST/tM? Alle DOCKERS broeken VOOR 15,00 JA, ik wil: gDe ider, plo- 17' k NW 3 Fris Wolkenvelden, ook wat zon en vrijwel overal droog. Meest matige westen- tot noordwestenwind. Maxima 17 graden. 241e jaargang no. 161 woensdag 8 juli 1998 losse nummers 1,75 _ï't P mSÊr door Gijsbert Spierenburg MARSEILLE - Op het mondiale platform heeft het Nederlands elftal vele harten gestolen, maar het hoogst haalbare, de hoog ste trede van het erepodi um, zal de ambassadeur van het aanvallende voet bal niet bestijgen. In de wedloop naar het wereld goud moest Oranje gisteravond, in de match der giganten, bui gen na een slijtageslag, inclusief verlenging (1-1) en strafschop pen. Het was Ronald de Boer die, even voor twaalven, wel door de grond kon zakken. De Brazilianen huilden na de wurgende ontknoping van ge luk, coach Zagallo voorop. De finale-plaats was voor de poor ten van de hel weggesleept. In Marseille was de titelverdediger niet de beste, wel de fortuinlijk ste ploeg van de avond. Oranje trof hetzelfde lot als twee jaar geleden op het Euro pees kampioenschap, ook toen als gevolg van een noodlottige strafschoppen-serie. Achteraf is één moment van onachtzaam heid, de eerste de beste minuut van de tweede helft, Nederland fataal geworden. Ronaldo kon ontsnappen na één van de zeld zame misgrepen van de Oranje defensie. De gelijkmaker van Kluivert, in de 87ste minuut, deed meer dan recht aan de ver houdingen. Spanning Eervol en met applaus voltrok de uitschakeling zich voor Ne derland, dat in Frankrijk niet één wedstrijd verloor. De teams van Bergkamp en Ronaldo dansten met elkaar op een voet- balfeest dat het mooiste en het beste pas aarzelend boven bracht. Aanvankelijk had de spanning al te zeer de overhand. Oranje, gedragen door Frank de Boer, Davids en Kluivert, voer de in het strategische spel de bo ventoon, zeker in de tweede helft toen het excelleerde. De gewenste opening in de Brazili aanse muur kon maar één keer worden gevonden, via een kop bal van Kluivert. Een beter lot zou verdiend zijn geweest. Het zestiende wereldkampioen schap voetbal krijgt zondag in Saint-Denis, met Brazilië en (vermoedelijk) Frankrijk, de ge plande finale. Nederland is te rugverwezen naar de strijd om de derde en vierde plaats, zater dagavond in het Pare des Prin ces in Parijs. Het is een troost prijs, waarover niet te licht mag worden geoordeeld. Brazilië blokkeerde Nederland gisteravond de weg, net als vier jaar geleden in Texas in de kwartfinales op het WK in Ame rika. En opnieuw droop de ver liezer af met opgeheven hoofd. Wereldwijd respect is de ploeg van Hiddink z'n deel geworden voor de geleverde prestaties, za terdag tegen de potentiële we reldkampioen en gisteren tegen de regerend wereldkampioen, die bij vlagen werd gedegra deerd tot een counterploeg. GPD zie ook pagina 23 en 25 Het Verbond van Verzeke raars is als de dood voor torenhoge schadeclaims als computerapparatuur uitvalt door de rmllenni- umproblematiek. De or ganisatie heeft daarom besloten dat zakelijk ver zekerden die nieuwe po lissen afsluiten of hun be staande verzekeringen verlengen, de schade door de millennium- bug niet meer krijgen vergoed. Noord-Ierland wacht zondag 'een dag van de waarheid' als de Britse re gering het verbod op de omstreden protestantse Oranjemars over de ka tholieke Garvaghy Road in Portadown met voor die tijd alsnog intrekt. Dat zei dominee Ian Paisley gisterenbij Portadown, waar de Orangisten zich hebben ingegraven sinds ze zondagmiddag door le ger en politie werden tegenge- L houden. Buitenlandse toeristen kunnen deze zomer fiets les krijgen via een project van Rekreatiewerk Zuid- Nederland. Gedepu-teer- de J. Hennekeij zette het project gisteren in Bres- kens in gang. De eerste kinderen waren direct dolenthousiast over de fietsles- pT sen. I 3 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9, 10, 11, 12 en 13; zeeland: 15, 16, 17,18,19 en 21; sport: 23, 24, 25 en 26 Edwin van der Sar troost Ronald de Boer nadat hij de beslissende strafschop heeft gemist. foto AP Ronaldo loopt juichend weg, nadat hij Brazilië op 1-0 heeft gezet tegen Ne derland, foto Michael Probst/AP 10 - Dit is de tot dusver scherpste kleurenfoto van de vulkani sche maan Io, één van de satellieten van de reuzenplaneet Ju piter in ons zonnestelsel. De ruimtesonde Galileo nam de foto. Enkele van de verrassingen op de foto zijn de kleine, groen achtige vegen en violette tinten bij de kernen en randen van de heldere zwaveldioxide-rijke gebieden (zoals die rechtson der). De donkere plekken, vele met helderrode resten van uit barstingen, markeren de locaties van recente vulkanische ac tiviteit. Io dankt de kleurenrijkdom vooreen groot deel aan de aanwezigheid van zwavelverbindingen. Het donkergekleur de gesteente van en rond de vulkanen bestaat echter waar schijnlijk uit silicaat. foto E PA/N ASA Advertentie door Cees van der Laan en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De fracties van VVD en PvdA willen het ak koord over het financieel beleid onder Paars-2 openbreken. De onderhandelaars Bolkestein (VVD) en Wallage (PvdA) wor den teruggestuurd naar het overleg met de informateurs. Alleen D66 is zeer tevreden met het afgelopen maandag bereik te resultaat. De WD vindt de overeengeko men bezuiniging van 375 mil joen gulden per j aar op Defensie onacceptabel. Ook een bespa ring op de rijkssubsidie aan het agrarisch kennisinstituut in Wageningen, dat toonaange vend is in de wereld, moet van tafel. De PvdA-fractie eist dat Ontwikkelingssamenwerking alsnog wordt ontzien. Boven dien willen de sociaaldemocra ten de garantie dat de zorgsec tor niet opdraait voor de snel stijgende medicijnkosten. Volgens een WD-Kamerlid staat de liberale fractie 'abso luut niet te juichen' bij het fi nanciële akkoord. Men vindt dat er geen goed evenwicht is gevonden tussen bezuinigingen en geld voor nieuw beleid. De WD gaat morrend akkoord met de 750 miljoen voor armoedebe strijding, een PvdA-eis. Leuke dingen De sociaaldemocraten vrezen dat extra uitgaven voor 'leuke dingen' op de tocht staan, om dat ze afhankelijk zijn gemaakt van eventuele meevallers bij de aardgasinkomsten. Ze willen bovendien meer inzicht in de in komensverdeling onder Paars- 2. Het miljard dat de onderhande laars hebben gereserveerd voor onvoorziene tegenvallers, is al meteen een twistpunt gewor den. D66 eist dat dit bedrag al leen wordt ingezet voor tegen vallers in de in de collectieve sector. Eventueel mag het inge zet worden voor het probleem bij de medicijnenkosten. De PvdA heeft het miljard al opge teld bij de negen miljard aan ex tra uitgaven. De VVD gaat er van uit dat een deel van dit geld kan worden aangewend om het financieringstekort te verlagen. De drie onderhandelaars her vatten vandaag hun gesprekken over het financieel akkoord. Gisteravond probeerden ze de weerstand tegen de overeen komst in de fracties wat te nu anceren. Maar PvdA-onder- handelaar Wallage gaf wel toe dat het compromis 'bij alle par tijen pijn doet'. De paarse partijen zijn overeen gekomen dat er nog dit jaar een beslissing over de groei van Schiphol moet vallen. GPD zie ook pagina 2 RANGOON - De Birmese demo cratische leidster Aung San Suu Kyi heeft gisteravond gepro beerd aan haar semi-officiële gevangenschap in haar huis in Rangoon te ontkomen. Tachtig kilometer ten noorden van de hoofdstad werd haar vluchtau to door politiefunctionarissen staande gehouden. Volgens een verklaring van de militaire regering werd de leid ster van de Nationale Liga voor Democratie samen met partij voorzitter Aung Shwe, een an dere partijfunctionaris en haar chauffeur aangehouden, omdat politieagenten opmerkten dat ze niet werden begeleid door veiligheidspersoneel. Normaal wordt de oppositieleidster bij iedere beweging die ze maakt in de gaten gehouden en is het haar verboden om zich buiten Rang oon te begeven. Soms krijgt ze toestemming om vrienden bui ten de stad te bezoeken. AP van onze redactie buitenland LAGOS - In Lagos, de grootste stad van Nigeria, zijn gisteren rellen uitgebroken, nadat be kend was geworden dat de ge vangen oppositieleider Mos- hood Abiola aan een hartaanval was overleden. De 60-jarige Abiola werd onwel tijdens een ontmoeting met een hoge Amerikaanse delegatie en overleed aan een hartstilstand. De delegatie was de eerste uit Washington sinds het plotselin ge overlijden van dictator Sani Abacha begin juni, onder wiens regime vrijwel geen Ameri- kaans-Nigeriaanse betrekkin gen meer bestonden. Washing ton heeft onmiddellijk laten weten met aan een natuurlijke dood van Abiola te twijfelen. De machtige zakenman en poli ticus werd in 1994 gearresteerd door de militaire leider Abacha, omdat Abiola zich tot president uitriep. Abiola deed dat op grond van de algemene verkie zingen van het jaar daarvoor die hij zou hebben gewonnen. De militaire machthebbers hadden in juni 1993 de uitslagen ver donkeremaand en de volks raadpleging geannuleerd. Abacha greep de macht en ves- (Advertentie) Deze heester wordt ook wel Hibiscus genoemd. Op een zonnige plaats in uw tuin bloeit hij tot diep in het najaar met prachtige bloemen. (Advertentie) Ridderkerk - Maandag 13 juli staat de aannemer op de stoep bij Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, om de zaak grondig te verbouwen. gemaakt van de beste materia len. Alles wordt gratis thuisge bracht en vakkundig geplaatst. U kunt dus nu uw slag slaan bij: De winkel moet dan natuurlijk helemaal leeg zijn. Daarom wor den honderden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, eethoeken, kleinmeube- len, stoffen en lederen bank stellen verkocht voor MINDER DAN DE HALVE PRIJS. De meubelen zijn van top kwaliteit, afkomstig van gere nommeerde meubelfabrieken en veelal op ambachtelijke wijze Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. Langeviele 1 Middelburg (Advertentie) Dienblad, pottendrager of butlertray? 't Kan allemaal. Verkrijgbaar in trendy white washed of mooi blank hout. Afmeting 60x40 cm. Van 59.- voor l Koopavond: vnjdag tot 20.45 KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 ui tigde een repressieve militaire dictatuur. Na het plotselinge overlijden van Abacha in juni van dit jaar hebben de nieuwe machthebbers onder leiding van generaal Abdulsalam Abu- bakar, aangekondigd dat Abio la samen met andere politieke gevangenen vrijgelaten zou worden. ANP/AFP/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1