PZC'krulle.balc PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paars-2 kiest voor investeren Fiscus pakt bij stand trekkers Rebellen belegeren Bissau Oranje per helikopter naar Marseille Opnieuw ernstige ongeregeldheden in Noord-Ierland 4 WEKEN O (dekoord vandaag voorgelegd aan fracties PvdAWD en D66 Politieverhoren komen op band Goedkope polis oudere op de tocht Messenverbod Zingende cowboy Rogers dood Van Vossen naar Feyenoord Leger Indonesië opent vuur op 700 studenten in Irian Jaya Kovacevic voor VN-tribunaal Eerste fase Scaldiahaven VOOR 15,00 JA, ----- K 16° 12° - NW 5 )lslaj Koe ieten Bestt i de t zijc i An- A: di rshol ds andt ;s te- noes- niei doo; alifi- Fris Wolkenvelden, ook wat zon en kans op een enkele bui. Maxima 16 a 17 graden. Met een vrij krachtige noordwesten wind. 241e jaargang no. 160 dinsdag 7 juli 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen ot uit de krant te halen van onze parlementsredactie DEN HAAG - PvdA, VVD enD66 hebben gisteren de financiële basis gelegd voor het tweede kabinet- Kok. Paars-2 maakt ne gen miljard gulden vrij voor extra uitgaven aan vooral onderwijs, gezond heidszorg en veiligheid. De onderhandelaars spre ken daarom van 'een in- ,-esteringskabinet'. De WD-eis om het financie ringstekort snel en fors te verla gen, is afhankelijk gemaakt van meevallers door extra economi sche groei. PvdA-wensen, zoals exti-a inkomenssteun voor mini- i, kunnen alleen worden ge honoreerd, als de aardgasin komsten harder stijgen dan De drie paarse onderhandelaars Bolkestein (VVD), Wallage (PvdA) en De Graaf (D66) ver wachten dat hun fracties van daag met het financiële akkoord instemmen. „Iedere partij zal er het zijne in kunnen vinden", voorspelde Bolkestein gister avond. Hij benadrukte dat op nieuw is gekozen voor een solide financieel beleid. Wallage en De Graaf onder streepten dat er ook ruimte is geschapen om flexibel om te gaanmet meevallers, die vrijwel zeker zullen komen omdat ook Paars-2 opnieuw inzet op een voorzichtige groei van twee pro cent per jaar. Volgend jaar al groeit de economie met drie pro cent, zodat de eerste meevallers zich dan aandienen. Het akkoord is uiteindelijk mo gelijk geworden omdat de PvdA voldoende wenste te bezuini gen, 7,5 miljard in de komende vier jaar. „Daardoor wordt het gat tussen bezuinigingen en uit gaven voor nieuw beleid (9 mil jard) niet te groot", aldus Bolke stein. In ruil daarvoor is tegemoet ge komen aan het PvdA-verlangen om extra geld uit te geven aan inkomenssteun, zorg en onder wijs. Als de aardgasinkomsten meevallen, dan worden die uit gaven mogelijk. In totaal heeft het volgende ka binet 16,5 miljard gulden extra te besteden door economische groei en bezuinigingen. Daar van gaat 4,5 miljard naar een belastingverlaging, 9 miljard aan nieuw beleid, 2 miljard aan verlaging van het financie ringstekort en wordt er een mil jard gereserveerd voor onvoor ziene tegenvallers. De verlaging van het financie ringstekort kostte veel hoofd brekens. Gekozen is voor een technisch ingewikkelde formu le. Die houdt in dat meevallers in eerste instantie voor het fi nancieringstekort worden ge- DEN HAAG - Minister Sorg- drager van justitie wil dat ver horen van verdachten door de politie op geluids- dan wel vi deoband worden opgenomen. De minister heeft aanbevelin gen hierover van de Recherche Adviescommissie (RAC) over genomen. Volgens de RAC zijn er geen principiële bezwaren tegen het opnemen van verhoren. Regi stratie moet wel nuttig en prak tisch uitvoerbaar zijn. Boven dien is opnemen geen vervanger van de gebruikelijke schriftelij ke registratie, het proces-ver baal. ANP DEN HAAG - De drie paarse partijen willen af van de goed kope particuliere ziektekosten verzekering voor voornamelijk 65-plussers. Dit betekent dat de Wet op de Toegang tot de Ziek tekostenverzekeringen (WTZ), die de speciale 'bejaardenpolis sen' mogelijk maakt, dient te worden ingetrokken. PvcLA WD en D66 vinden af schaffing nodig omdat de oude- renverzekeringen te duur uit pakken. De partijen weten nog niet hoe de verzekering moet verdwijnen. De WTZ kan in één klap worden afgeschaft maar de verzekering kan bijvoorbeeld ook langzaam ophouden te be staan als geen nieuwe verzeker den meer worden toegelaten. Wat er gebeurt met de verzeker den waarvoor de WTZ nu is be doeld, is nog onduidelijk. Het betreft circa 550.000 mensen. Zij mogen misschien het zieken fonds instromen, maar ze kun nen ook aangewezen blijven op de particuliere markt. Het nieuwe ziekenfondsplan waarover Paars II nu onderhan delt, kan een handje helpen bij de opvang van de WTZ-verze- kerden. Wanneer een inkomens grens per huishouden bepaalt wie in het ziekenfonds mag, in plaats van de huidige loongrens, is alles opgelost. Probleem is echter dat PvdA en VVD funda menteel van mening verschillen over cle omvang van het fonds. De WTZ is in 1986 in het leven geroepen toen de vrijwillige zie kenfondsverzekering ver dween. De wet verplicht ziekte kostenverzekeraars bepaalde groepen verzekerden (vooral 65-plussers) altijd te accepte ren. Zij hebben recht op een standaardpakketpolis die onge veer hetzelfde biedt als het zie kenfonds. Ze betalen een vast gestelde lage premie die niet kostendekkend is. Verzekeraars mogen het verlies dat zij op de standaardpakketpolissen lijden doorberekenen aan alle parti culier verzekerden in de vorm van de WTZ-bijdrage. Ze lopen dus geen risico. Wanneer de WTZ verdwijnt, zal dat uiteraard ook het einde zijn van de WTZ-bijdrage die parti culier verzekerden nu betalen. Die bedraagt voor dit jaar 360 gulden. Ter compensatie zal dan echter de zogenoemde MOOZ- bijdrage naar alle waarschijn lijkheid omhoog gaan. Dit is de solidariteitsbijdrage die parti culier verzekerden betalen om bet ziekenfonds betaalbaar te houden. GPD BISSAU - Een militair van 'De Junta' houdt zijn raketwerper gericht op een Se negalese stelling aan het front net buiten Bissau, de hoofdstad van Guinee-Bissau. De Junta van de voormalige legerleider Ansumane Mane vecht sinds zijn couppo ging van 7 juni tegen het uiteenvallende regeringsleger van president Joao Ber nardo Vieira. Dankzij de inzet van drieduizend militai ren uit het naburige Senegal is de groten deels verlaten hoofdstad nog in handen van Vieira. De troepen van Mane krijgen echter steeds meer steun van de bevolking in het binnenland van de voormalige Por tugese kolonie. foto Brennan Linsley/AP door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM Veel mensen met een aanvullende bijstands uitkering hebben dit jaar een veel te hoge belastingaanslag gekregen. Zij kunnen hierdoor maar liefst 3.132 mislopen. Dat staat in een brief van de FNV aan minister Melker! (soci ale zaken en werkgelegenheid). De te hoge aanslagen worden berekend doordat de sociale diensten en de belastingdien sten langs elkaar heen werken. Circa 65.000 mensen krijgen een aanvullende bijstandsuitke ring. Zij hebben wel werk, maar verdienen te weinig om ervan te kunnen leven. De sociale dienst vult het salaris aan tot het ni veau van de bijstandsuitkering. Voor alleenstaanden tussen de 21 en 65 jaar bedraagt die 1034 (bruto) per maand, voor alleenstaande ouders 1448 en voor echtparen of ongehuwd sa menwonenden/2069. Iemand met een aanvullende bijstandsuitkering kan wette lijk gezien geen verplichte aan slag krijgen. „Maar cle ficus stuurt toch een rekening. Men wordt zo dubbel gepakt omdat er twee keer sprake is van een belastingvrije voet (het gedeelte van het inkomen waarover geen belasting hoeft te worden be taald, red.). Dat lijkt een voor deel, maar pakt per saldo nega tief uit", zegt FNV-bestuurder Agnes Jongerius in de brief. Sociale diensten stoppen men- AMSTERDAM - Het messen- verbod in Amsterdam wordt mogelijk uitgebreid. Burge meester Patijn, hoofdofficier van justitie Vrakking en hoofd commissaris Kuiper beraden zich hierover. Directe aanleiding zijn meer dan tien steekpartijen binnen twee weken. Zo werd een fiet senmaker door een ongeduldige klant neergestoken.Momenteel geldt het verbod rond het Cen traal Station, op diverse plek ken in de Bijlmer en bij enkele" metrostations. GPD sen met een bijstandsuitkering namelijk standaard in een ta riefgroep met een belastingvrije voet (1998: 8617 gulden). Als de cliënt nu een bijbaan vindt, ad viseren de diensten om ook bij de werkgever te kiezen voor een tariefgroep met een belasting vrije som. Zo laten de sociale diensten de klant dubbel ge bruik maken van de belasting vrijstelling. Dit leidt tot een ho ger netto salaris en de sociale diensten hebben daar zelf voor deel van: ze hoeven minder aan te vullen. Voor de klant lijkt het niks uit te maken; of de werkge ver nu betaalt of de sociale dienst, het bedrag dat op de bank wordt gestort is uiteinde lijk hetzelfde. Dubbel Het maakt echter wel wat uit. De fiscus denkt namelijk dat de werknemer onterecht twee keer een belastingvrije voet heeft ge kregen en stuurt dus een nahef- fing. Die bedraagt maximaal 36,35 procent (het belastingta rief in de eerste schijf) van 8617 (de belastingvrije voet) is 3.132. „De cliënt heeft dat be drag echter al betaald doordat de sociale dienst het heeft inge houden op de uitkering. Zo be talen mensen met een aanvul lende bijstandsuitkering dus dubbel", schrijft Jongerius. De FNV trekt aan de noodrem omdat de bijstandscliënten massaal in de problemen drei gen te komen. „Ze hebben net de aanslagen in de bus gekregen en moeten die nu betalen. Willen ze het geld terugvorderen, dan moeten ze eerst schriftelijk be zwaar maken. Dan duurt het maanden voordat ze het terug hebben." De vakcentrale kwam het pro bleem op het spoor doordat er bij de regiokantoren veel klach ten binnenkwamen. GPD van onze sportredactie AIX-EN-PROVENCE - Een schoolreisje door de lucht. Uit zwaaien, fotootje maken, vi deo. Soms zijn voetballers, ook de vedetten van het wereld kampioenschap, weer even 'kinderen'. Uitbundig, jolig. En blij met een uitje. De reis van Roquebrune-Cap- Martin naar Aix-en-Provence ging bij de voorgaande gele genheden gewoon per bus; een uurtje of twee. Voor deze gele genheid ging het anders naar het tijdelijke onderkomen vlak boven Marseille. Er wer den door sponsor Nationale Nederlanden zes helikopters geregeld, die een voor een aan kwamen vliegen bij het Vista Palace Hotel. Het tijdelijke af scheid werd uitgebreid ge vierd. Vertrekkende en wach tende spelers zwaaiden blij en uitgebreid naar elkaar. En bo vendien moest het schoolreisje voor het nageslacht worden bewaard. Zo moest Ronald de Boer met de video achter Pa trick Kluivert aan om de tocht op de voet te volgen. De wan deling over het platform, het instappen, het dicht slaan van de deur en het zwaaien. Leuk voor later. Bondscoach Guus Hiddink (midden) en andere wachtenden op de volgende vlucht kijken vanaf het terras van hotel Vista Palace naar de vertrekkende helikopters. foto Cor Mulder/ANP De fotografen mochten het aardige tafereel op de plaat vastleggen. Ze zaten aan de rand van het platform. Bij het opstijgen werd het gezelschap letterlijk en figuurlijk omver geblazen. Alle spelers en begeleiders van Oranje, dat vanavond aan treedt tegen Brazilië, mochten mee. Alleen Dennis Bergkamp bleef liever met beide benen op de grond. De spits heeft het niet zo op vliegen. GPD zie ook pagina 17 bruikt. De drie partijen hopen zo in 2002 het tekort geheel weggewerkt te hebben. GPD zie ook pagina 2 ROTTERDAM - Peter van Vos sen keert terug in de Nederland se competitie. De 30-jarige spits van Glasgow Rangers speelt de komende seizoenen bij Feye noord. De voormalige interna tional bereikte gisterochtend op Sardinië overeenstemming over zijn contract met voorzitter Jorien van den Herik. De geboren Zierikzeeënaar, die bij de Schotse club overbodig was, stond bij verscheidene clubs in Nederland in de be langstelling. Volgens Van den Herik wilde Van Vossen echter alleen naar Feyenoord. „Peter heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij in zijn loopbaan nog één keer wil de spelen bij de club waarvan hij als kind supporter was", liet de Rotterdamse voorzitter weten. „Dat spreekt in zijn voordeel. Bovendien zijn Rob Baan en Leo Beenhakker ervan overtuigd dat hij goed in de selectie past. Zij hebben de afgelopen dagen uitgebreid met hem gesproken." Trainer Beenhakker kent Van Vossen persoonlijk van het kort stondige avontuur bij Istanbul- spor in Turkije, drie jaar gele den. De Zeeuwse spits speelde tevens voor Beveren, Ander- lecht en Ajax. Pas op 23-jarige leeftijd stapte hij van Vlissingen over naar de Belgische prof competitie. ANP zie ook pagina 19 JAKARTA - Het Indonesische leger heeft gisteren op Biak op het eiland Irian Barat in het noordelijk deel van Irian Jaya het vuur geopend op een menig te studenten. Volgens de chris telijke mensenrechtenorganisa tie United Church werden minstens vijf studenten doodge schoten. Het bericht is nog niet door andere bronnen bevestigd. Zeker twintig betogers raakten gewond. De autoriteiten heb ben een uitgaansverbod afge kondigd. Het Indonesische staatspersbureau Antara meld de gisteren slechts dat militai ren met rubberkogels een de monstratie van 700 studenten uiteen hadden gedreven. Daar bij zouden 24 gewonden zijn ge vallen. De politie verrichtte 180 arrestaties. De betogingen zou den al enkele dagen in Biak en de hoofdstad Jayapura aan de gang zijn. De studenten voeren vlaggen van de Beweging voor Vrij Papoea (OPM). RTR/EFE Roy Rogers (hier op een foto uit 1984), de zingende 'koning van de cowboys', is op 86-ja- rigeleeftijd in zijn huis in Vic- torville in de staat Califomië overleden tengevolge van hartproblemen. Rogers, die eigenlijk Leonard Slye heette, heeft in 87 films gespeeld. Hij volgde rond 1942 Gene Atry op als 'koning van de cow boys', naar de gelijknamige film. Hij was deels van Indiaanse af- K komst. Sinds gisteren staat de 57-jarige Bosnische Serviër Milan Ko vacevic terecht voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag voor de zwaarste misdaad waarvan een mens beschuldigd kan worden: genocide, de opzettelijke uitroeiing van een bevolkingsgroep. Het is het eerste genocide-pro- K ces voor het tribunaal. De eerste zeshonderd meter kade van de Scaldiahaven in Vlis- singen-Oost nadert zijn voltooiing. De dijk die de haven van het open water scheidt, gaat rond 1 augustus weg. In middels is Zeeland Seaports met drie kandidaten in 1 1 onderhandeling voor vestiging aan de nieuwe haven feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19 van onze redactie buitenland BELFAST - Op verschillende plaatsen in Noord-Ierland zijn gisteren voor de tweede opeen volgende avond ongeregeldhe den uitgebroken. Aanleiding vormde het verbod van een traditionele mars van de protestantse Oranjeorde door een katholieke straat in Port- adown. In een poging de woede bij de protestanten te sussen gaf de Paradecommissie toestem ming voor een Oranjemars door een vijandige katholieke buurt in Belfast. Dat besluit wekte op zijn beurt de woede van republi keinse katholieken. In verschillende steden zijn gis teren gestolen bussen en auto's in brand gestoken en barricades opgeworpen. Groepen jongeren gooiden stenen en brandbom men naar de oproerpolitie, ter wijl in het gepolariseerde West- Belfast groepen katholieken en protestanten elkaar over de ho ge omheining tussen hun res pectievelijke buurten bestook ten met stenen en flessen. Meer dan duizend protestanten togen naar Hillsborough, de of ficiële woonplaats van de Britse minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam. Bus- en treindien sten werden 's middags in heel Noord-Ierland geannuleerd. De politie kon nog niets zeggen over arrestaties of gewonden, Na de eerste nacht van ongere geldheden in Belfast, London derry en enkele kleinere plaat sen hield de politie ongeveer 30 mensen aan. Bij een treffen in Londonderry liep een politie man een schedelbreuk op. Vastbesloten Voor de kerk van Drumcree in Portadown bivakkeerden nog steeds de Orangisten wier mars zondag door een grote leger- en politiemacht was verhinderd, De Paradecommissie had de Oranjemars door de katholieke Carvaghy Road verboden om onlusten te voorkomen. De Orangisten in Portadown lieten weten vastbesloten te zijn bij Drumcree te blijven totdat zij hun traditionele mars alsnog kunnen houden. De Paradecommissie staat het komende weekeinde 554 para des en demonstraties toe. Com missievoorzitter Alistair Gra ham zei dat slechts voor 14 Oranjemarsen beperkingen gel den opdat katholieke wijken gemeden worden. Ook voor en kele katholieke tegendemon- straties gelden beperkingen. Op 12 juli herdenken de Oran gisten de militaire overwinning op de katholieken in 1690. De meeste parades zijn dit jaar ver schoven naar de 13de, omdat 12 juli op zondag valt. AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 Q een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1