PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord Paars-2 dichtbij Nieuw! m Drukke wegen bij begin vakantie Meespelen Mare Overmars onzeker MiisoÉfcifetfö* VACATURES. Luchtkanon schrikt Terneuzense buurt op Dokmanovic deed volgens advocaat vijf zelfmoordpogingen 4 WEKEN VOOR 15,- Zwangere houdt recht op WW Miljarden extra voor gezondheidszorgonderwijs en politie Nieuwe rel om banen vervoer Dambreuk Krajicek mist finale Wimbledon Jojo heet voortaan yoyo 13 Indonesië wil Soeharto's schatten 18° (/leest bewolkt geinig zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 18 graden en jen meest matige noordwestelijke wind. 241e jaargang no. 158 zaterdag 4 juli 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM Van Beekum Kole Goes van onze sportredactie MARSEILLE - Het is zeer twij felachtig of Mare Overmars vandaag met Oranje in de kwartfinale van het WK tegen Argentinië speelt. De aanvaller is geblesseerd geraakt aan de hamstring van het linkerbeen. Hij kon een dag voor de wed strijd slechts aangepast trai- nen in het Stade Velodrome van Marseille, de plaats van handeling. Overmars zelf was nog wel op timistisch. ,,Ik hoop dat ik kan spelen. Hiddink wacht met het bekendmaken van hel elftal tot ik een beslissing heb genomen. Op de avondtraining van don derdag kreeg ik plotseling een soort verkramping. Vanoch tend is de blessure behandeld met acupunctuur. Het gaat nu al een stuk beter." Trainer Guus Hiddink noemde de problemen met Overmars een forse streep door de reke ning. Uit de opmerkingen van de bondscoach kon worden ge concludeerd dat hij er al min of meer van uitgaat dat de aan valler van Arsenal ontbreekt. Oranje oefende gistermiddag in Marseille met Patrick Klui- vert in de spits en Phillip Cocu links op het middenveld. Dat zal het scenario kunnen wor den voor de kwartfinale, die om 16.30 uur begint. Frankrijk en Brazilië plaatsten zich gisteren als eerste ploegen voor de halve finales. Frank rijk versloeg Italië na penalty's, Brazilië kwam met de hakken over de sloot tegen Denemar ken: 3-2. ANP zie ook pagina 21 en 23 DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten een aantal wijzigingen in sociale zekerheidswetten aan te brengen. Als het parlement ermee instemt krijgen vrouwen die een WW-uitkering hebben en een kind krijgen voortaan recht op de volledige ter mijn van de WW. De tijd dat zij een beval lingsuitkering krijgen op pond van de Ziektewet, wordt daarop dan niet meer in mindering ge bracht. De duur van de WW-uitkering is afhan kelijk van het arbeidsver leden. Maximaal blijft de uitkering 5,5 jaar bestaan. Een andere maatregel die het kabinet voorstelt be treft de bijstand. Bij bepaalde groepen bij standsgerechtigden die vrijwilligerswerk doen en daar een vergoeding voor krijgen, zal ten hoogste 150 gulden per maand niet in mindering worden gebracht op de uitkering. Het wetsvoorstel gaat eerst voor advies naar de Raad van State. Het wets voorstel wordt daarna, bij indiening bij de Tweede Kamer, openbaar. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - De onder handelaars van PvdA WD en D66 bereiken vol gende week een definitief besluit over het financieel beleid van Paars-2. Gisteravond bleek na uren on derhandelen dat de partijen el kaar weliswaar verder zijn ge naderd, maar dat ze nog enkele dagen nodig hebben voor een akkoord. WD-onderhandelaar Bolke- stein zei gisteravond: „De con touren van een regeerakkoord zijn veel duidelijker geworden." Met name over de extra investe ringen en bezuinigingen zijn de drie paarse partijen het gisteren in principe eens geworden. Vol gende week praat men verder over lastenverlichting en terug dringing van het financierings tekort. Zowel PvdA-onderhandelaar Wallage als Bolkestein wees er op dat de gesprekken moeizaam verlopen en lang duren, omdat de drie partijen met heel ver schillende programma's de ver kiezingen ingingen. De afgelopen week is druk ge speculeerd dat gisteren de cli max zou worden bereikt van de kabinetsformatie, die nu bijna twee maanden duurt. WD en D66 oefenden zware druk uit op de PvdA om nu snel tot een fi nancieel akkoord te komen. De sociaaldemocraten kregen daarbij het verwijt de formatie met steeds nieuwe eisen onno dig te verlengen. De partners verwachten nu dat ze het vrij Zwitserse oproep tot boycot VS GENEVE - Zwitserland moet Amerikaanse en joodse produc ten boycotten. Hiertoe heeft de Zwitserse Democratische Partij gisteren opgeroepen als reactie op het besluit van Amerikaanse joodse organisaties Zwitserse banken in VS te boycotten. De regeringspartij plaatst een advertentie met een lijst van alle 'Amerikaanse en joodse bedrij ven die actief zijn in Zwitser land. Ook worden hun produc ten vermeld. ANP UTRECHT - De bonden in het openbaar vervoer zijn woedend op minister Jorritsma (Verkeer). Volgens FNV Bondgenoten wil de minister ondanks eerdere toezeggingen toch tomen aan de arbeidsvoorwaarden van het personeel in het streek- en spoorvervoer bij invoering van de marktwerking. In dat geval komen er acties, zeggen de bon den. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de on rust ongegrond. ANP RECTIFICATIE Pasar Asean 3-4-5 juli Sjeesjesrijden 16 juli en 20 augustus (Advertentie) 'VANDAAG IN DEZE KRANT!! van onze redactie binnenland DEN HAAG - De eerste vakan tieuittocht heeft gisteren al vroeg in de middag gezorgd voor drukke wegen. Op enkele plaat sen gebeurden ongevallen waarbij alleen gewonden vie len. Tegen de avond turfde de verkeerscentrale in Driebergen 36 files met een totale lengte van 150 kilometer. De politie Limburg-Zuid is te vreden over de uitkomsten van een grote controle van vakan tieverkeer. Caravans, vouwwa gens en campers bleken over het algemeen aan de eisen te vol doen. Het verkeer op de A2 tus sen Maastricht en de grensover gang bij het Belgische Visé werd gisteren aan inspecties onder worpen. Coördinator H. Frissen telde aan het einde van de dag een tiental boetes voor kleine tech nische gebreken en het niet in orde hebben van papieren van de voertuigcombinaties. Enkele vakantiegangers die hun cara van verkeerd of te zwaar bela den hadden, kregen een waarschuwing en adviezen. Niemand hoefde van de weg af te worden gehaald. Volgens De politie Limburg-Zuid controleert het vakantieverkeer naar Zuid-Europa. foto Bas Rutten/AN P Frissen wordt het vakantiever- keer steeds veiliger. Vakantiegangers die op weg zijn naar het zonnige zuiden, wacht een hittegolf. De hittegolf rond door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - Sommigen vreesden een bloederige schietpartij. Anderen sloeg de angst om het hart omdat ze kanonschoten dachten te horen. Die gedachte bleek nog niet eens zo gek. Een luchtkanon dat gewoonlijk op de ak kers of in kwekerijen thuishoort, joeg Ln de nacht van donderdag op vrijdag de be- j woners van de omgeving ChurchilUaan en de Tooropstraat in Terneuzen ruim een kwartier de stuipen op het lijf. „Waarschijnlijk hebben kwajongens het ding gestolen en daarna in de bosjes ge gooid", denkt politiewoordvoerder W. de Vos. De Terneuzense politie kreeg een kwartier na middernacht tientallen telefoontjes van ongeruste buurtbewoners. Na een zoektocht ontdekte de politie het kanon in de bosjes bij de ROC-vestiging in de Rem- brandtlaan. De gasfles werd dichtge draaid en het luidruchtige apparaat werd naar het bureau gebracht. Ook A de Putter uit de Terneuzense Bea- trixstraat werd uit zijn slaap gehaald door de kanonschoten. „Het leek wel oor log. Het klonk precies hetzelfde toen ik als jongetje van zeven wakker werd tijdens de oorlog. De hele buurt stond op straat vannacht. Ik bleef binnen, want je weet nooit wat je tegenkomt", vertelt hij Een bewoonster van de Professor Zee manstraat, J. vanBendegem, dacht er pre cies hetzelfde over. „Ik heb mijn man erop afgestuurd. Er waren een hoop mensen op straat met zaklampen. Het was best ang stig zo midden in de nacht." de Middelandse Zee heeft de af gelopen dagen aan zeker tien mensen het leven gekost. Meteorologen meldden in het midden van Sicilië waarden van tegen de 50 graden Celsius. In de buurt van Palermo werden 300 mensen uit him huizen geëvacu eerd, nadat 700 hectare bos in de omgeving was afgebrand. Dooi de dichte rookontwikkeling reed een automobilist zich op een snelweg in de buurt dood. Elders in Italië kwam een toerist om het leven op een camping, in snel om zich heen grijpende vlammen. Volgens de Italiaanse media vielen verder zeven do den in de Zuid-Italiaanse pro vincies Calabrië en Apuliè. In Gargano, de kuststreek van de provincie Puglia, woedde een grote bosbrand. Griekenland beleefde gisteren de ergste hitte in de afgelopen vijf jaar. Temperaturen in Athe ne, Argos en op de Peloponnesos liepen op tot 45 graden. In Bul garije reikten de temperaturen tot tegen de 40 graden, de hoog ste waarden in deze tijd van het jaar sinds 1927. ANP/DPA MADRID - Ruim twee maanden na de milieuramp bij het Dona- na-natuurreservaat is in Zuid- Spanje voor de tweede maal een dam om een reservoir voor indu strieel afval gebarsten. Bij Cadiz stroomde 30.000 ku bieke meter modder in een beek die naar de rivier de Guadelete stroomt. Het ongeluk gebeurde donderdag, maar is pas gisteren bekendgemaakt. De modder zou geen gif bevatten, maar toch werd gewaarschuwd om vee niet uit de vervuilde beek te la ten dnnken. DPA/RTR/AFP Richard Krajicek is er niet in geslaagd voor de tweede keer in zijn loopbaan de finale van Wimbledon te bereiken. De Hagenaar moest na een marathon duel de Kroaat "V Goran Ivanisevic feliciteren: 15-13 in de vijfde set. De jojo is terug en hoe In Amerika is het aloude speeltje opgewaardeerd voor de 21e eeuw. Ook de spelling is ver nieuwd: yoyo! Er wor- den zelfs wedstrijden yoyoën gehouden. snel eens worden. Daarna volgt het samenstellen van een minis tersploeg. Naar verwachting maakt Paars-2 acht miljard gulden ex tra vrij voor onder meer de ge zondheidszorg, het onderwijs en de politie Gisteravond spits ten de onderhandelingen zich toe op het tempo waarmee het financieringstekort moet wor den teruggebracht. Daarnaast leven er bij enerzijds PvdA en anderzijds WD en D66 nog steeds verschillende opvattin gen over de de economische groei. De sociaaldemocraten willen de mogelijkheid inbou wen om tussentijds de groeira mingen bij te stellen, zodat er meer uitgaven kunnen worden ingeboekt. D66 en WD vinden dat riskant, omdat er dan bij te genvallende groei meteen flink bezuinigd moet worden. De betrokkenen werden het gis teren eerder op de dag al wel eens over bezuinigingen op De fensie en over besparingen op Ontwikkelingssamenwerking. Daarmee zijn de bezuinigingen onder Paars-2 in grote lijnen rond. Het gaat om een totaalbe drag van ongeveer zeven mil jard. GPD commentaar op pagina 2 Het aftreden van president Soeharto blijft in Indonesië ge sprek van de dag. En dan vooral omdat de ex-president goud heeft verdiend tijdens zijn regeringsjaren. Hoogste tijd, vinden vele Indonesiërs, dat de Soeharto-schat- JCI ten onder het volk worden verdeeld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en9;zeeland: 13,14,15,17 en 19;sport:21,22en23;reporta ge: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 39; tafel en trend: 41; auto motor fiets: 43; wetenschap en techniek: 45. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Serv iër Slavko Dokmanovic - die afgelopen zondag in de gevangenis van Scheveningen zelfmoord pleeg de - werd niet elk half uur door bewakers gecontroleerd. Want voorafgaande aan de uiteinde lijk geslaagde zelfmoordpo ging, deed Dokmanovic eerst vier andere. „En dat doe je niet in een half uur", zegt zijn advo caat, de uit Belgrado afkomsti ge mr. Toma Fila. In de cel van Dokmanovic zijn een verbogen vork aangetroffen waarmee de Serviër eerst gepro beerd heeft zich te elektrocute- ren, een blanco snoer van zijn scheerapparaat, een bebloed scheermes en een afgebroken stropdas waarmee hij zich een eerste keer heeft proberen te verhangen. Pas de vijfde po ging, weer met een stropdas die geknoopt was rond het hengsel van een kast in zijn cel - en niet rond de deurknop zoals de offi ciële lezing luiclt, slaagde de door het Joegoslavië-tribunaal van oorlogsmisdaden verdachte Joegoslaaf erin zich te verhan gen. Advocaat Toma Fila twij felt daarom sterk aan de lezing van de gevangenisautoriteiten dat zijn cliënt elk half uur be zocht is door een bewaarder. Hij meent dat wie vijf pogingen on derneemt zich van het leven te beroven, daar meer tijd voor no dig heeft. „Er was die avond volop WK-voetbal op tv. Die be wakers hebben helemaal niet op Dokmanovic gelet. Misschien wel een paar uur nietalclus een lid van de Joegoslavische am bassade, dat na de dood van zijn landgenoot de cel heeft geïn specteerd. Op het lichaajn van de dode Serviër, dat vandaag ter beschikking wordt gesteld aan zijn broer, is inmiddels sectie verricht. Het Tribunaal vond dat niet nodig, maar de politie stond daarop. „Vorige week vrijdag heb ik Dokmanovic voor het laatst in leven gesproken," zegt Fila. „Hij was zeer paranoïde en suï cidaal. Daarom heb ik nog die zelfde dag een fax verstuurd naar het Tribunaal, met het ver zoek hem extra in de gaten te houden. De autoriteiten hebben hun verantwoordelijkheid niet genomen. Zij waren verant woordelijk voor zijn veilig heid." Volgens Christian Chartier. woordvoerder van het VN-tri- bunaal, is het bijna ondoenlijk een suïcidale verdachte continu tegen zichzelf in bescherming te nemen. „Als een verdachte het écht wil, lukt het. Natuurlijk zijn wij niet blij met de zelfdo ding van Slavko Dokmanovic. Maar we moeten de realiteit on der ogen zien. Is er één gevange nis in de wereld waar nog nooit een gedetineerde zichzelf heeft gedood?" GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: De PZC 713214 000019 ■i ■■i Onderhandelaar Frits Bolkestein wandelde gisteren over het Binnenhof tijdens een korte avondpauze leider stelde dat het vreemd zou moeten lopen wil er binnenkort geen akkoord zijn. in de onderhandelingen. De liberale foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1