Een diender mag nu ook huilen PZC Antwoordnummers zijn ook handig om gratis post te sturen Tom Poes en de Grootdoener varia Aanpak van het post-traumatische stress syndroom bij de politie Politie vreest voor imago bij verhuur agenten puzzel recept O O Mnn9 het weer l I Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Bel nü 0800-0503 vrijdag 3 juli 1998 door Wilfred Scholten Bericht van de meldkamer. Of de surveillancewagen even wil kijken op een adres in Am sterdam-Noord. De buren heb ben natte plekken op het pla fond ontdekt. De aanblik van de in staat van ontbinding verke rende lijken die uiteindelijk in de bovenwoning worden gevon den, moet voor de argeloze agenten afgrijselijk zijn ge weest. Vier leden van een gezin bleken er al zo'n dag of tien le venloos te hebben gelegen. „Argeloos zijn politiemensen nooit", zegt mevrouw Koene van de sociaal-medische dienst van het politiekorps Amster- dam-Amstelland. „Ze worden immers voor dit soort zaken op geleid." Maar wennen doet het ook met. de aanblik van een ver minkt lijk, een ernstig verkeers ongeluk of een ander schokken de tafereel- ..Je moet het werk van de politie niet romantise ren", stelt Koene nuchter. „Maar dramatiseren is ook niet goed. Het is je beroep." Sinds de zomer van 1985 vangt haar afdeling politiemensen in de hoofdstad op die met trau matische gebeurtenissen te ma ken krijgen. Meestal wordt vol staan met een 'debriefing' van de agenten, een officiële term voor het luchten van het hart. Praten met collega's is het begin van de verwerking. Vaak kan hiermee worden volstaan. In ernstige gevallen wordt via de meldkamer direct een 'zelf hulpgroep' op de betrokken agenten afgestuurd. De groep bestaat uit ervaren dienders die zelf het afgelopen jaar ingrij pende gebeurtenissen hebben meegemaakt. Zij weten hoe het voelt, wat er met je gebeurt en vooral wat er bij de verwerking allemaal nog mis kan gaan. Vooral bij zogeheten schietinci denten met slachtoffers, schijnt deze zelfhulpgroep een goede steun te zijn. Agenten die op een verminkt lijk stuiten of anderszins ge schokt raken, krijgen ook een boekje met tips om de mogelijke negatieve effecten van hun er varing te verwerken. Maar de verwerking is voor ieder mens weer verschillend. Koene: „Bo vendien krijgt de een nauwe lijks iets te verwerken, terwijl de ander met een overdosis aan gruwelijkheden wordt opgeza deld." Soms blijven politiemen sen last houden van de gebeur tenis. Er wordt dan gesproken van een 'post-traumatische stress syndroom'. Een keur aan hulpverleners staat in dat geval klaar om de politieman of - vrouw verder te helpen, van ver pleegkundigen tot psychologen. Flinke vent „Het laat je nooit meer los", zegt een agent met 35 jaar ervaring in het Groningse Reiderland, die liever niet met zijn naam in de krant wil. Een paar jaar gele den vond deze 'doipsdiender' kort na elkaar in totaal drie lij ken van kinderen. En dat in een gebied waar eigenlijk zelden iets schokkend gebeurt. „Over leden kinderen zijn het ergst. Je voelt je ook zo machteloos ten opzichte van de ouders". Hoein- gri j pend ook, deze agent heeft er mets traumatisch aan over ge houden. „Niet omdat ik zo'n flinke vent ben of zo. Ik heb ge woon geprobeerd mijn gevoe lens zo veel mogelijk buiten schot te houden. Door me vooral op de technische kant van de zaak te storten en niet verder na te denken dan nodig is, probeer je het te verwerken." Heel soms komt het terug. „Als ik alleen ben of naar bed ga, denk ik er nog wel eens aan", zegt de agent. „Maar echt last heb ik er niet van gehad." Toen hij 35 jaar geleden in opleiding was voor agent, werd aan dit soort zaken weinig of geen aan dacht besteed. „Toen was het oude verhaal nog dat een poli tieman niet mocht huilen. Ge lukkig mag dat tegenwoordig wel." Als eerste Sterker nog, dat hoort bij de mo derne opleiding, vertelt docent W. Otten van het Politie Oplei dingscentrum Noord-Holland in Amsterdam. In het lesblok 'persoonlijke integriteit' wordt aandacht besteed aan leven en dood. „De agent is bij crisissitu aties altijd als eerste aanwezig, dus je ziet de vreselijkste din gen. De vraag is of je daar men sen op voor kunt bereiden. Je kunt hooguit handigheidjes le ren om met stress om te gaan, denk ik." Ook hier ligt het accent op praten en niet wegstoppen. Be langrijk is ook om het post traumatische stress syndroom bij collega's te herkennen, zodat er ingegrepen kan worden. „Het klinkt allemaal heel mooi", zegt Otten, „maar hel ligt aan het bureau zelf of er in de praktijk wat aan gedaan wordt. Het ver schilt nogal. Ik weet toevallig dat politiemensen van een be paald district die de rellen met de Marokkaanse jongeren in Amsterdam-West hebben mee gemaakt, zijn opvangen. Maar zoiets bepaalt elk bureau zelf." Een aankomende politieman kwam deze week terug van een stage. Hij had op een surveillan ce in een woning een man aan getroffen die twee weken eerder was overleden aan wurgseks. Otten: „Daar wordt natuurlijk uitvoerig over nagepraat. Ge lukkig dat de periode voorbij is dat politiemensen uitsluitend van het type 'ruwe bolster, blan ke pit' mochten zijn. Dan hield geen mens het vol." GPD van onze redactie binnenland De regionale ondernemingsraad (OR) van de politie Gelderland-Midden is verontrust over de verhuur van agenten voor een voetbaltoernooi in het Arnhemse stadion Gelredome op 4 en 5 augustus. De OR heeft de korpsleiding laten weten dat hij het niet eens is met deze ontwikkeling. De gemeente Arnhem betaalt 25.000 voor de inzet van 27 agenten die in hun vakantie willen werken. De gemeente stuurt de reke ning door naar de'organisator van het toer nooi. Arnhem is bereid tot deze eenmalige constructie, omdat het internationale toer nooi in 98 landen op televisie te zien is. Bur gemeester Scholten vindt dat van groot be lang voor de naamsbekendheid van de stad. Voordeel Het plan doet veel stof opwaaien. De OR is op zich blij met die discussie, maar vindt dat het lijkt alsof de politie te koop is. Boven dien meent de raad dat het ministerie van Binnenlandse Zaken altijd moet betalen voor extra politie-inzet. Als gemeenten dat doen, zijn rijke plaatsen in het voordeel. De OR rept van onrust onder de agenten over het plan. Velen vinden het onverteer baar dat de politie in de zomermaanden vaak 'nee' moet verkopen aan het publiek vanwege het gebrek aan mankracht door vakanties. „Diezelfde burgers zien dan wel agenten werken bij een prestigieus toer nooi. Dat doet het imago van de politie geen goed", aldus de OR. ANP van onze redactie binnenland N. de Jongh uit Amersfoort verspreidt op eigen initia tief een gids met 1200 ant woordnummers van bedrijven en instellingen. Burgers met een smalle beurs kunnen het na slagwerk gebruiken om maan delijks op portokosten te bezui nigen. Tien procent van de genoemde organisaties ziet zijn antwoordnummer liever niet genoemd, maar moet berustend toezien hoe duizenden Neder landers hen een koekje van ei gen deeg geven. De Jongh is met het verzamelen van antwoordnummers begon nen als protest tegen de stroom aan reclame in zijn brievenbus. Hij retourneerde alle post via bijgesloten antwoordnummers. De invalide WAO'er begreep al snel dat zijn tijdverdrijf hem geld bespaarde. „Ik zat in de bij stand en kocht maandelijks der tig gulden aan postzegels voor subsidieaanvragen, beroep- en bezwaarschriften. Dat geldt voor veel meer mensen. De gids is nu een servicebron gewor den." Brieven met klachten, belas tingaangiftes en bezwaar- en beroepsschriften naar gemeen ten gaan dankzij de gids zonder postzegel op de bus. Dat levert noemenswaardige besparingen op. Volgens de samensteller geven bejaarden en uitkerings gerechtigden tachtig procent minder aan portokosten uit. Jongeren gebruiken de antwoordnummers om open sollicitaties te versturen en sportclubs regelen er hun spon- soraanvragen mee. De gids bevat inmiddels 1200 antwoordnummers van onder meer vakantieparken, dagbla den, verzekeraars, omroepen, banken, gemeenten, onderwijs instellingen en zelfs van de mi nister-president in Den Haag. De Jongh wil uiteindelijk alle circa vijfduizend antwoord nummers in Nederland verza melen. Gele gids Volgens de initiatiefnemer ma ken duizenden landgenoten ge bruik van zijn werk. Bejaarden huizen en wijkcentra zouden zijn gele gids ter inzage hebben liggen. PTT Post distantieert zich nadrukkelijk van de ant- woordnummergids. maar kan uitgifte niet voorkomen De Jongh zegt te worden ingedekt door de overeenkomst die de PTT heeft afgesloten met de or ganisaties achter de antwoord nummers. „De burger is de be gunstigde derde partij. Daar mag niet zomaar van worden af geweken. Het is net als in een testament: de familie mag een begunstigde niet zomaar schrappen", zegt de Amersfoor ter. Productinformatie Negentig procent van de ge noemde bedrijven en instellin gen heeft volgens De Jongh geen bezwaar gemaakt tegen de ver schijning van zijn gele gids. De Amersfoorter heeft hen zelfs voorgesteld om voor tien gulden per regel extra productinforma tie aan te bieden. Daar wordt nauwelijks gebruik van ge maakt. Tien procent van de organisa ties reageerde negatief op ver melding. GPD De gids is verkrijgbaar bij N. de Jongh, Beethovenweg 9 b, 3816 MA Amersfoort, telefoonnummer 033- 4758997 Sl\3 Heer Bommel wist nu niets anders meer te bedenken dan de vlucht; maar hij slaagde er niet in de robot kwijt te raken. Met grote toewij ding volgde de bulderende figuur hem door het landschap; ook toen het terrein moerassig werd. „Hoe vreselijk is dit alles", prevelde de vluchteling. „Laat die akeli ge machine toch weggaan!" Deze woorden hadden onmiddellijk uitwerking. „Ontzettend verschrikkelijk is alles", loeide de stem achter hem. „De vreselijke, ellendige robot moet weggaan." Heer Ollie kromp samen maar een vreemd soppend geluid deed hem omkijken. „Hij zakt in het moeras!", riep hij ontsteld uit. „Natuurlijk! Hij is Jannyvan derLee_ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Horizontaal: 1. Eindpunt van de aardas; 2. met de volgende post; 3. scheepvaartbedrijf, sneeuw- schaats; 4. milligram, ten bedra ge van, rund, lidwoord; 5. klein kuilnet, soort stof; 6. gordijnstof; 7. heldendicht van Homerus, als onder, meterton; 8. aangescho ten, familielid; 9. getijde, voor naamste goden in de Oud-Noorse mythologie, Italië (op auto's), voorzetsel; 10. ritu eel gebruik, neon, trotse hou ding; 11. drijver, en anderen; 12. eens, schande; 13. brede land weg, coupe. Verticaal: 1. Normaal gespro ken, versleten kledingstuk; 2. Griekse letter, het aanwezig zijn elders tijdens een misdrijf, oude lap; 3. voegwoord, teug, atmos feer overdruk, hij; 4. herkauwer, discjockey, doos voor tafelgerei; 5. decigram, strafwerktuig, spil, vreemde munt, prettig; 6. fami lielid, lekkernij, aansporing, niet eensgezind; 7. vruchtbare plaats, droomland, dierenver blijf; 8. oom, qevoeligheid, vo gelproduct; 9. Gode zij lof, traag, roem, artikel (afk.) Oplossing donderdag Serre, baken, toeval, diner, plank, masker, graan, tempo, dorpel, kroos, sloep, merrie, ko nijn, drama. Het citaat is van Mme de Girar- din: „Ontrouw is als de dood, er zijn geen gradaties in". max. min. wind 19° 12° W 4 20c 13° W 5 18° 13° NW 4 18° 13° NW 4 Maan vrijdag onder 2.01 zaterdag op 16.38 Nautisch bericht Matige, en aan zee soms vrij krachtige noordenwind. Meestal goed zichten een temperatuur van het kustwater rond 16 graden. Waterstanden Toonder Studio's VRIJDAG 3 JULI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West uur 09.45 10.10 10.56 10.05 11.05 10.25 11.15 11.00 cm uur 150 22.14 174 22.35 204 23.26 114 22.30 123 23.25 104 22.40 137 23.40 132 23.30 Hoog water ZATERDAG 4 JULI uur cm uur cm Vlissingen 11.06 149 23.36 144 Terneuzen 11.26 171 23.50 167 Bath 12.06 199 --. Roompot Buiten 11.25 114 23.40 104 Zierikzee 12.05 123 Stellendam Buiten 11.30 101 Wemeldinge 12.20 137 Philipsdam West 12.25 130 uur cm uur cir j 03.51 164 16.16 131 04.16 171 16.41 14i J 04.52 19517.15 16? 04.05 13416.30 10E 04.45 142 17.15 118 04.15 092 16.50 07: 04.55 152 17.25 128 04.55 149 17.25 1241 v Laag water I I uur cm uur cm r 04.56 158 17.15 14lj 05.16 16617.40 14$ 05.56 188 18.28 170 05.05 128 17.35 112 1 05.45 13618.20 11$ 05.25 088 17.50 078 1 05.55 146 18.30 13C c 05.50 145 18.25 121 f zwaar en hij volgt het pad niet omdat hij rechtdoor achter mij aan loopt! Hij zal... eh... ik moest eigenlijk... hm!" Hij zweeg en er verscheen een vreemd lichtje in zijn ogen toen hij de stalen gestalte, die dapper voortstapte, langzaam in de modder zag verdwijnen. „Net goed", fluisterde heer Ollie. „Het is naar, natuurlijk, maar het werd tijd. dat er iets gebeurde!" „Het is tijd, dat er iets gaat gebeuren", dacht Tom Poes terwijl hij zich op weg begaf naar de schaapskooi waar professor Sickbock zijn werk verrichtte. Hij was trouwens niet de enige die op deze ge dachte was gekomen, want van de andere kant naderde commissa ris Bas het laboratorium. L Lagedrukgebied H Hogedrukgehed leWbewc Warmtefront Samengesteld trom lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw Wite regen matige regen ire regen 4^ cn*s ha® Europa: Alpen nat Groene salade met haring (4 personen) Hollandse nieuwe wordt meest al zo uit de hand al dan niet met uitjes of met wittebrood gege ten. Als voorgerecht of eetlustop- wekker verschijnt hij meestal alleen in restaurants op wat blaad jes sla, in combinatie met piepklei ne bolletjes rode biet of op kleine bordjes in torentjes. Deze salade is bedoeld als voor- of lunchgerecht Ingrediënten: ca. 75 g (grootbladige) veldsla enkele blaadjes eikenbladsla, kropsla en lollo bionde basilicumblaadjes takje dille, takjes kervel en dragon 2 eetlepel zonnebloemolie 1 eetlepel walnotenolie 1 eetlepel frambozenzijn mespunt mosterd peper en zout 4 haringen 1/2 appel citroensap Bereiding: Was en droog de slablaadjes en verse kruiden. Maak een vinaigret te van beide soorten olie, azijn, mosterd en peper en zout. Snijd de haringen in schuine stukken van ca. 1 1/2 cm. Schil de halve appel, verwijder het klokhuis en verdeel de appel in piepkleine blokjes. Besprenkel de blokjes met citroensap. Meng sla en kruiden met de vinaigrette en verdeel dit over 4 bordjes. Schik hierop de stukken haring en ver deel hierover de blokjes appel. In de Alpen worden vandaag flinke regen- en onweersbuien ver wacht als een storing daar overheen trekt. Ook het noorden van Italië heeft hiermee te maken, maar verder naar het zuiden wordt het droog en komt steeds meer de zon te voorschijn. In het midden en zuiden van Frankrijk worden diverse buien verwacht. In het noorden van Frankrijk is het echter droog, met opklaringen en ook in de Benelux, Duitsland en Polen is het meest droog met af en toe zon. Ook op de Britse eilanden is er een afwisseling van zon en wolkenvelden, maar in het noorden van Schotland valt al weer wat regen op nadering van een nieuwe, slappe storing, die morgen het noordwesten van het Europese vasteland binnendringt. Verder in oostelijke richting, in Rusland, bevindt zich een storing, die daar voor veel bewolking en de nodige regen zorgt. Ook Scandinavië houdt het niet droog, al valt daar de neerslag meer in de vorm van buien, en is ook af en toe de zon te zien. Uitzondering hierop zijn het westen van Noorwegen en het noorden van Zweden, waar de neerslag als vrij continue regen valt. Voor zonnige condities moe ten we naar het Middellandse zeegebied kijken. De weerkaart laat daar over de hele linie van Zuid-Spanje, over Italië en de Griekse eilanden, tot aan Turkije veel zon zien. De politie is meestal het eerst ter plekke en ziet dan soms afschuwelijke dingen, zoals de gevolgen van een kindermoord. foto Jan Paul Kuit/GPD Zeeland: Zelfde situatie li C A De situatie van vandaag is bijna iden- Door: Jules Geirnaerd tiek aan die van gisteren. Er staat op nieuw een noordwestelijke tot noordelijke stroming, waarin wol kenvelden de boventoon voeren, maar waarin het wel droog blijft en er vooral vanmiddag toch nog wel een paar opklaringen voor komen. Dit weekend zijn er wel kleine veranderingen. Het hoge- drukgebied, dat vandaag nog vrij hoog op de Atlantische Oceaan ligt, zakt ietsje naar het zuiden. De wind komt daardoor meer uit he westen dan het noorden. En met die westelijke stroming krijgen opklaringen meer kans, maar kunnen ook storingen vanaf IJsland en Noord-lerland makkelijker naar de Noordzee en de Benelux ko men. De kans op regen stijgt daardoor, al hoeft er niet veel te wor den verwacht. En met een westenwind is een graad of 20 vrij een voudig te bereiken. Met uitzondering van de kust uiteraard, want het water is nog maar 16 graden. De wind draait met de algemene stroming mee en is van tijd tot tijd "vrij krachtig", windkracht 5 der halve. Volgende week draait de wind terug naar het noordwesten, maar het weertype van gisteren en vandaag krijgen we niet te rug. Het zal immers niet droog blijven en de tempera tuur komt wat lager uit dan de 20 graden van vandaag. Meer moeten we aan 18 of 19 graden denken. Daarmee start juli duidelijk aan de koe le kant. De diverse lange ter mijnvoorspellingen, die een warme en droge maand ga ven, krijgen voorlopig dus ongelijk. Want niet alleen de periode maandag-dinsdag, ook de periode woensdag- vrijdag lijkt koel te worden. verwachting «>or .J Bewolking 1 Vooruitzichten vrijdag onder 22.04 zaterdag op 5.34 Heeft u al de nieuwe Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door. ook als uw aoto uitvalt ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4