Vrees voor aanbesteden van vervoer Veilig gebruik van vervuild zand PZC Slakkenplaag door vochtig voorjaar Wings nieuwe naam na fusie Nagelmakers Eisen van anderhalf jaar cel tegen twee cocaïnesmokkelaars Conflict dreigt over collectief ontslag bij Philips Terneuzen 19 IMF, ROVER en ENFB: ondernemend zeeland Merwecombinatie kapselt verontreiniging in onder vernieuwde weg in detail dies kosten OPVALLEND ANDERS vrijdag 3 juli 1998 door Harmen van der Werf GOES - Hel aanbesteden van openbaar vervoer in Zeeland mag in geen geval leiden tot een verslechtering voor de reizigers. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), de reizigersvereniging ROVER Zeeland en de fietsers bond ENFB, afdeling Zeeland, hebben dit schot voor de boeg gelost richting de provincie. Inde toekomst wordt het open baar vervoer aanbesteed. De rijksoverheid eist dat. De pro vincie heeft ook al wat vinger oefeningen gedaan. Zo zou Zee- Jr jjj landinzevenconcessiegebieden moeten worden gesplitst. De drie organisaties ZMF. RO VER en ENFB vrezen het ergste nde lijdei Klaverblad wil meer steun voor mantelzorg GOES - Ouders die de zorg voor een gehandicapt kind op zich nemen of kinderen die een hulp behoevende vader of moeder verzorgen moeten beter worden ondersteund. De zogenoemde mantelzorg is een aanvulling op deprofessionele hulp en niet an dersom. Dat schrijft de stich ting Het Klaverblad Zeeland in een brief aan de Kamercommis sie voor Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS). Het Klaverblad is 'ten zeerste verontrust' over het standpunt van de regering dat professione le zorg aanvullend moet zijn op mantelzorg. In een nieuw re geerakkoord moet het beleid worden gewijzigd. ,,De profes sionele zorg dient garant te staan voor de continuïteit in de zorg." Volgens het samenwer kingsverband mag en kan man telzorg, die gegeven wordt door partners, ouders of kinderen, niet worden afgedwongen. De zorg moet op basis van vrijwil ligheid plaatsvinden. als die gedachte werkelijkheid wordt. Want hoe zit het dan met de busaansluitingen? Zij stel len: „Vaak zijn het de grenzen van concessiegebieden die voor problemen in de verbindingen zorgen, zeker als daar verschil lende bedrijven rijden." Als voorbeeld wordt de voorge stelde indeling van Oost- Zeeuws-Vlaanderen gegeven. Dat zou in tweeën gedeeld moe ten worden. „Plaatsen als Axel en Kloosterzande zijn zowel op Terneuzen als Hulst georiën teerd. Door de opdeling gaat de ontsluiting van die dorpen zich voornamelijk op één plaats richten." ZMF. ROVER en ENFB pleiten voor een of twee zo groot moge- üjke concessiegebieden in Zee land. Zij willen dat een voorstel voor een indeling in concessie gebieden in elk geval wordt ge toetst aan wat het 'klantvrien delijkste alternatief' is. Beltaxi Opvallend vinden de drie orga nisaties dat er in rapporten van de provincie alleen over open baar vervoer voor woonkernen met meer dan vierhonderd in woners wordt gesproken. „En hoe zit het dan met dorpen met minder inwoners?"; vragen zij zich af. Beltaxi's kunnen vol gens hen heel goed uitkomst bieden voor die kernen. Het gegoochel met inwonertal len om een netwerk van open baar vervoer op te bouwen, spreekt ZMF, ROVER en ENFB toch al niet aan. Zo heeft Renes- se minder dan drieduizend in woners en wordt daarom niet aangemerkt als regionaal knooppunt, terwijl daar 's zo mers veel toeristen verblijven. Hetzelfde geldt voor Domburg. Een wens van de drie is dat na tuurgebieden beter bereikbaar worden gemaakt met openbaar vervoer, omdat dit belangrijke attracties zijn. Als voorbeeld noemen zij het Land van Saef- tinge en in de toekomst de zuid kust van Schouwen. Segrijnslak. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De jacht op de slakken is losgebarsten. In de tuin van koffie- en theeschenkerij De Bockenborgh in Nieuw- en Sint Joosland zijn in twintig jaar tijd nog nooit zoveel slakken als juist dit jaar gevangen. Ook in het zijderups museum in Grijpskerke is iedereen op zijn hoede. De slakken houden, net als de zij derups, van het blad van de witte moerbei. „Het zijn onze vijanden", zegt eigenaar Guky van Hoegee. Door het vochtige en relatief warme voorjaar is er een heuse slakkenplaag uitgebroken. Andere planten die slakken afstropen zijn de hosta, anemoon, alyssum maritiema, afrikaantjes, kool, bieslook, afstervend loof van tulpen, blauwe druifjes, hyacin ten en narcissen, duizendschoon. Maar ook jonge groenten. Ze houden van zoveel soorten malse bladeren. „Daardoor heb ben veel tuinliefhebbers er last van. De planten worden aangevreten en zien er niet meer uit, als er geen maatregelen worden getroffen", heeft Sjacco Joziasse van Intratuin uit Koudekerke ervaren. Tuincentra krijgen de slakkenkorrels niet aangesleept. Toeleveringsbedrijven moe ten nee verkopen. ..Wij kunnen wel voor uit, maar het wordt moeilijker. Wemerken dat mensen het beu zijn. Onze indruk is dat de meesten ook iets gemakkelijker dan een paar jaar geleden chemische be strijdingsmiddelen aanschaffen. Meestal zijn biologische bestrijdingsmiddelen minder efficiënt. Maar er zijn ook slak- kenwerende middelen, zoal stro of terra- dor. Terrador, dat is een verzameling van doppen van cacaobonen, kan tussen plan ten gestrooid worden. Slakken houden niet van de scherpe stekels. Toch schijnen hongerige slakken ook ex tra slijm te kunnen aanmaken om zo hun weke buik voor stekelige ondergrond te beschermen. Ze glijden koppig over het stro op weg naar jonge aanplant. Bier lijkt een redelijk afdoend middel tegen slak- kenvraat. Schoteltjes bier kunnen her en der verspreid in de tuin worden geplaatst. De slakken komen op het aroma af, krui pen erin en verdrinken. De volgende dag vind je alleen nog maar een slijmerige massa terug. Schildpadden Bij de Bockenborgh moet een tuin van 5000 vierkante meter worden bijgehou den. „Voorgaande jaren gaf ik de slakken aan buren, als voedsel voor hun water schildpadden. Die zijn er dol op. Maar de waterschildpadden kunnen de hoeveel heid slakken dit keer niet meer aan. Ik breng ze ook weieens naar de andere kant van de Boomdijk. Dat duurt even voordat ze hier weer terug zijn. Ik maak ze liever niet dood. Het zijn ook dieren, die een functie hebben, maar ze komen dit keer met vele tegelijk." Als er bij Bockenborgh gevoelige planten in de grond worden gezet, worden er slak kenkorrels gestrooid. Ze gaan er zuinig mee om. „Ik strooi niet graag met chemi sche middelen. Maar we kunnen niet an ders. Ze knagen aan van alles, aan de bla deren van de buxus en lelies, andijvie en sla." Egels en vogels zijn natuurlijke vijanden van de slakken. In Zeeland komt de se grijnslak, familie van de wijngaardslak, vaak voor. Door het vochtige voorjaar hoefden de slakken niet voor uitdroging te vrezen. Ze konden hun schuilplaats vaker verla ten en waarschijnlijk kwamen de twee slachtige weekdieren daardoor ook veel soortgenoten tegen. De actievere slakken kregen meer kansen zich voort te planten, en grepen die waarschijnlijk. door Claudia Sondervan NIEUWDORP - Met tinverbin dingen verontreinigd zand dat veilig wordt hergebruikt als ondergrond voor een nieuwe weg: dat milieuvriendelijke al ternatief paste Merwecombi natie BV uit Vlissingen-Oost gisteren voor het eerst toe in Zeeland. Een verzakte klinker bestrating bij Elf Atochem in Vlissingen-Oost wordt vervan gen door asfaltverharding. Het opgespoten zand dat het bed vormde onder de oude klinkers bleek te zijn vervuild met voor namelijk tinverbindingen. Normaal wordt zulke grond af gegraven en als gevaarlijk af val gestort. Merwecombinatie weet de grond te stabiliseren door toevoeging van een nieu we toeslagstof in combinatie met cement. De combinatie geeft de fundering hogere sterktewaarden dan bij ge bruik van alleen cement. De stof kapselt de verontreinigin gen op zo'n manier in dat er nauwelijks tot geen uitspoe ling voorkomt. De vinding, waarvan Merwecombinatie voor Zeeland het recht van toe passing heeft, wordt hangende de patentering nog geheim ge houden, vertelt de Zeeuwse projectleider voor Merwecom binatie Emiel de Vis. De toepassing bij Elf Atochem is door de provincie Zeeland toegestaan als proefproject: uit onderzoek is gebleken dat ce- mentstabilisatie voor een grote reeks stoffen werkt, maar het effect bij tinverbindingen was nog niet getest. „De meest voorkomende vervuilingen zijn onderzocht, maar deze verontreiniging komt zelden voor", verklaart De Vis. Na een aantal maanden, als het funda ment voldoende is uitgehard, worden proeven genomen om te zien in hoeverre er nog stof fen lekken. „De provincie gaf daar toestemming voor omdat de situatie er nooit minder op kan worden - in het slechtste geval lijkt het op de oude situa tie, waarbij de verbindingen in het losse zand voorkwamen. Er is in elk geval een vloeistof dichte vloer op gekomen." Merwecombinatie BV is een aannemingsbedrijf in milieu- en civiele techniek dat in 1970 werd opgericht in Hardinx- veld-Giessendam. Sinds medio 1997 heeft het bedrijf een re giokantoor aan de Engeland- weg in Vlissingen-Oost voor werken in Zeeland. Emiel de Vis is vooralsnog de enige in Zeeland gestationeerde werk nemer, maar dat moet verande ren zodra de orderportefeuille daar aanleiding toe geeft. Bij Merwecombinatie werken cir ca veertig mensen; vijf van hen zijn nu actief in Vlissingen- Oost. Eerder dit jaar begon het bedrijf met de aanleg van een vuil waterrioleringssysteem bij Kloosterboer Vriesvemen. Naast milieutechnische wer ken is Merwecombinatie ge- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. De anonieme kopers voor de wedstrijd van het Nederlands Visbureau en de Stichting Vak opleiding Vishandel om de bes te kibbelingbakkende vishan delaar, bezochten daartoe 171 vishandels in heel Nederland - niet enkel in Zeeland, zoals in deze rubriek afgelopen dins dag viel te lezen. Per provincie wordt de vishandelaar die daar het beste uit de bus kwam afge vaardigd naar de landelijke fi nale op maandag 31 augustus in de Amsterdamse RAI. De Zeeuwse afgevaardigde is An- thon van de Ketterij van zee vishandel De Muynck uit Vlis singen. Het Bedrijfschap Horeca en Catering in Zoetermeer heeft een brochure uitgebracht over 'Veilig en gezond werken in de horeca'. De brochure behan delt de sinds januari gewijzig de Arbeidomstandighedenwet en de gevolgen voor de prak tijk. Tempo Team Uitzendbureau stuurt haar vakantiekrachten en uitzendwerkers naar een concert van Blof. Voorwaarde is dat de mensen in de maanden juli en augustus ten minste twee weken hebben gewerkt voor de uitzendorganisatie. Is de stempelkaart vol, dan krijgt iedere kracht twee kaartjes voor het concert op zaterdag 19 september in Bergen op Zoom. Het aanbod geldt voor de inge schrevenen bij de vestigingen in Terneuzen, Hulst. Vlissin gen, Goes, Tholen, Bergen op Zoom en Roosendaal. Er zijn 1000 tot 1500 plaatsen be schikbaar. Netty Vromans en Leo Troost leggen de laatste hand aan de metamorfose die hotel-restau rant Randduin in Dishoek heeft veranderd in Panache Dishoek onder hun eigenaar schap. De eigenaars, van wie ook het lunchrestaurant Pana che in Vlissingen is, vernieuw den het restaurant en alle ho telkamers en appartementen en knapten het frietkotje op, waar nu ook afhaalmaaltijden te krijgen zijn. Daarnaast is een ijssalon gebouwd, waar softijs met warme en koude sauzen, gepureerde vruchten, sorbets en verpakt ijs worden ver kocht. Het laatste werk wordt verricht aan de tuin, waar een zonneterras is gebouwd en nu een speelgazon wordt aange legd. Panache Dishoek is ook beschikbaar voor recepties en bruil often. Verontreinigd zand wordt op een veilige manier gebruikt bij wegwerkzaamheden bij Elf Atochem in Vlissingen-Oost. foto Dirk-Jan Gjeltema specialiseerd in wegenaanleg, wegreconstructies, riolerin gen, kleine betonwerken en to tale infrastructuur bij uitbrei dingsplannen. Kunstenares geeft les in pottenbakken ZANDSTRAAT - Beeldend kunstenares J. Fleur uit Zand straat heeft sinds maandag een eigen expositieruimte tot haar beschikking. Wanneer daar ge noeg animo voor is, geeft de kunstenares er vanaf medio september een cursus potten bakken-boetseren voor vol wassenen. Voor kinderen bestaat nu al de mogelijkheid een boetseermid- dag te houden, in het kader van een verjaardagsfeestje. Fleur werkt, sinds ze haar op leiding aan de kunstacademie afsloot, nu al zo'n tien jaar in haar eigen atelier aan huis. Naast de vele opdrachten en exposities van haar werk geeft ze twee keerper week boetseer- les aan volwassenen in Concor dia in Westdorpe. Haar werk bestaat onder meer uit het maken van sculpturen, vazen en wandreliëfs. Om zich op de hoogte te houden van de nieuwste ontwikkelingen en om inspiratie op te doen, doet ze elk jaar mee aan een work shop in binnen- of buitenland. De expositieruimte aan de Driekwart weg in Zandstraat is doorlopend geopend. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Nagelma kers Financiële Adviesgroep in Middelburg is gefuseerd met Hypex Rotterdam, eveneens actief in financiële diensten met daarnaast onroerend goed. De hoofdvestiging van het nieuwe bedrijf Wings finance houses is het monumentale kantoorpand van Nagelma kers aan de Dam in Middel burg. Wings heeft 3 8 medewerkers en zeven vestigingen in Zuidwest- Nederland; een achtste kan toor in de regio gaat eind dit jaar open, kondigt directeur ir. WimM. L F Nagelmakers aan. Hij en Hypex-directeur Jaap Zevenbergen besloten tot sa menvoeging van hun bedrijven om de ondernemingen een bre der fundament te geven en de continuïteit te waarborgen. Partners Beide bedrijven zijn circa tien jaar oud. Nagelmakers (53) heeft een achtergrond in assu rantiën. Zevenbergen (47) komt uit de bankwereld. De partners kennen elkaar vanuit de Orde van Nederlandse Ad viseurs, een vereniging van on gebonden tussenpersonen. Wings is als onafhankelijk tussenpersoon actief in de hypotheekbemiddeling, pensi oenen, makelaardij in assuran tiën en onroerend-goedbemid- deling. „We werken aan een positie in de zakelijke markt en het topsegment in de markt voor woningbezitters en aan komend woningbezitters. In Zeeland is dat al aardig ge lukt", meldt Nagelmakers. De onroerend-goedactiviteiten - bemiddeling in aan- en ver koop voor particulieren en be drijven - wordt vanuit de kan toren van Hvpex in Rotterdam, Dordrecht en Vlaardingen eerst ingevoerd bij de Brabant se vestigingen van Nagelma kers in Bergen op Zoom, Breda en Roosendaal en op termijn in Middelburg. De vestiging Mid delburg wordt locatie voor de centrale administratie van de assurantieactiviteiten. Daar toe wordt de huidige staf van elf uitgebreid met vier nieuwe mensen en enkele personeelsle den van andere kantoren, ver telt Nagelmakers. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Tegen twee Vlissingers van 29 en 38 jaar is gisteren voor de rechtbank van Middelburg achttien maanden gevangenisstraf geëist. De man nen worden verdacht van cocaï nesmokkel en de voorbereiding daarvan. De 38-jarige man was eind maart met zijn vriendin naar Curacao gegaan en had daar twee whiskyflessengekocht. Bij aankomst op Schiphol bleek dat die flessen gevuld waren met achthonderd gram cocaïne. De man verklaarde dat hij de fles sen had gekocht als presentje voor thuis. Maar volgens offi ciervan justitie mr. J. M. Valen- te was het een geplande drug smokkel. Uit afgetapte telefoongesprek ken tussen de twee mannen blijkt volgens de officier, dat ze iemand zochten voor de smok kel. Vlak daarna raakte de oud ste van de twee in contact met een Vlissingse vrouw. Een paar weken later trok ze bij hem in en ze besloten op vakantie te gaan naar Curasao. Zowel vóór als tijdens de reis heeft de man haar gevraagd of ze drugs zou durven smokkelen voor vijfduizend gulden. De vrouw zei echter dat nooit te zullen doen Toen aan het einde van de vakantie nog maals bleek dat ze geen drugs zou vervoeren, besloot de man het man het zelf te doen, legde de officier uit. Lening Dat de 29-jarige man het plan mee opgezet heeft, vond Valente ook bewijsbaar. Want de jongste van de twee Vlissingers ver klaarde gisteren voor de rechter dat hij tweeduizend gulden heeft uitgeleend voor twee Advertentie Onze Opruiming is begonnen!! korting tot 50% Lange Voiststraal 73, Goes, tel 0113-233826 vliegtickets naar Curasao. Ook had hij de andere man vijfhon derd dollar meegegeven voor de aankoop van drugs. Ten slotte heeft hij de reizigers naar en van het vliegveld gehaald. Volgens de officier deed hij dat om te kij ken hoe het met zijn drugs zat Uitspraak op 16 juli. Kamerlid Vos vreest alsnog roze invasie van onze regioredactie DEN HAAG - Kamerlid Marijke Vos van Groen Links is er niet gerust op dat de varkensinvasie in Zeeland is afgeweerd is. Een recente uitspraak van de Raad van State zou het voor Brabant se varkensboeren weer makke lijker maken om in Zeeland een bedrijf te beginnen. Een half jaar geleden, na de uit braak van de varkenspest, fyeeft de regering in de Reconstructie- en Herstruetuureringswet vast gelegd dat in de zogenaamd schone gebieden geen nieuwe varkensbedrijven mogen ko men. Minister Van Aartsen meende dat hiermee de var kensinvasie in Zeeland en ande re gebieden was afgeslagen. Volgens Kamerlid Vos wordt het beleid van de minister echter bedreigd door een recente uit spraak van de Raad van State in een Groningse zaak. De afde ling bestuursrechtspraak kwam daarin tot een nieuwe uitleg van de stanknormen voor de var kenshouderijen De afdeling be rekende dat een boer pas een mi lieu-effectrapportage hoeft op te stellen indien in zijn nieuwe stal meer dan zevenduizend varkens komen te liggen. Eerst was al een milieurapport ver plicht als in een nieuwe stal meer dan vijfduizend varkens worden gehuisvest. Doordat de ze eis is versoepeld, zou het voor een varkensboer makkelijker worden om een milieuvergun ning voor zijn bedrijf te verkrij gen. Kamerlid Vos wil dat de minis ters De Boer en Van Aartsen van VROM en LNV dit lek in de re gelgeving gaan dichten. Zij heeft beide bewindslieden schrijftelijk vragen gesteld. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het overleg tussen de directie van Philips Lighting Terneuzen en de bon den over de geplande sluiting van de assemblage-afdeling, heeft donderdag geleid tot een verharding van standpunten. De vakorganisaties van FNV, CNV, De Unie en de VHPP ver zetten zich tegen het voornemen van de directie om nog dit jaar collectief ontslag aan te vragen voor de honderdtwintig werk nemers van die afdeling. Tevens zijn de bonden volgens woordvoerder J. Cuperus uiter mate teleurgesteld in de uit komst van het onderzoek naar het behoud van een deel van de assemblagelijn voor Terneuzen. Waar een week geleden nog werd 'geproefd' dat het kon gaan om een substantieel deel van die lijn, was de mededeling van gisteren dat er niet meer dan zes volledige arbeidsplaatsen in de assemblage vallen te hand haven, een bittere pil. Daarbij zou het bovendien gaan om handmatige arbeid in plaats van het huidige gemechaniseer de proces. Regelen „De directie wil zo snel mogelijk naar het arbeidsbureau om de ontslagaanvraag te regelen. Daar wensen wij niet eens over te discussiëren. De aangekon digde herstructurering vindt pas eind volgend jaar plaats, zo hebben ze tenminste altijd ge zegd. Waarom dan nu al aan kloppen bij het arbeidsbureau? Bovendien blijven wij er bij,dat er vanuit het management wei nig creatief is geanticipeerd op het voorkomen van de huidige ontwikkeling De rekening wordt, zeker in dat licht, wel heel erg eenzijdig bij het perso neel neergelegd", reageerde Cu perus op de uitkomst van het overleg. Geen uitstel Philips-woordvoerder J. Crolla laat weten dat het uitstellen van gedwongen ontslagen tot eind 1999 zoals de bonden willen 'on aanvaardbaar lang is'. „Philips is genoodzaakt snel maatrege len te treffen om te kunnen blijven concurreren met produ centen van spaarlampen uit China." Besloten is 4 september te kij ken of de verschillende visies alsnog dichter bij elkaar te brengen zijn. Voor die tijd, op 31 augustus, raadplegen de bon den eerst hun leden om te horen vanuit welke invalshoek ze de onderhandelingen zouden moe ten hervatten. Cuperus: „Tot dusver hadden we het mandaat te praten over een aanvaardba re oplossing, zoals we die ook hebben voorgesteld. Dat blijkt niet mogelijk. Het heeft weinig zin emoties de bakermat te laten zijn voor het plaatje waar we uiteindelijk op moeten uitko men. Maar als de standpunten zo blijven, als ze dit jaar nog naar het arbeidsbureau willen voor ontslag, krijgt Philips een probleem. Dan hobbelen we zo naar een keihard conflict." Polen Philips wil vooreind 1999 de as semblage van lampen overbren gen naar de fabriek in Polen. Daardoor gaan voor Terneuzen honderddertig arbeidsplaatsen verloren, negentig op de assem blage-afdeling en veertig bij de ondersteunende diensten. De productie van ontladingsbuizen wordt opgevoerd, wat ander zijds weer tien arbeidsplaatsen oplevert. .cfe rnaws mllfftip bjibanBjbela-i ai accessoires \m; PALLAJDIO tuin- Sc arrareubelai WESTWAL 13 - (ZES - Tel. 0113-215838 VOJR EXCLUSIEF WOONGENOT IN HUIS EN TUIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45