centrum Terneuzen Politiehuis in Als er geen storm is, blaas ik zelf wel PZC Collectief vervoer Z-Vlaanderen verwelkomt vijfduizendste klant Den Dullaert Hulst komt geld tekort EHBO Hulst betrekt Rode-Kruisgebouw zeeland vrijdag 3 juli 1998 z 17 De bezem gaat ook door Axel Actie Bagges was succesvol Bromfiets weg in Terneuzen Caravan opengebroken in Hoek Drankrijder slingert over weg Politie snapt 64 hardrijders Exursies met Staatsbosbeheer Sas moet voorbereiding plannen CSM-terrein voorlopig veilig stellen Burger kan met vragen en klachten naar voorpost in probleemgebied door Sheila van Doorsselaer RETRANCHEMENT - Me vrouw S. Faas-van de Walle uit Retranchement kreeg gis termiddag uit handen van burgemeester C. van Liere het vijfduizendste pasje van het collectief vervoer. Een taxi van Taxicom Zeeland pikte haar en de burgemeester na de over handiging op voor het eerste ritje naar Hotel Noordzee voor een middagje uit. ,,Ik hou er niet van om afhan kelijk te zijn van mijn familie, ik ben geen vrager. Daarom is de taxiservice voor mij een pri ma oplossing en kan ik ook weer eens de deur uit", zegt Faas (73). Door een versleten knie- en heupgewricht is ze slecht ter been. Ze heeft geen rijbewijs en na het overlijden van haar man was ze aan huis gebonden. De wekelijkse be zoekjes aan haar hoogbejaar de vader in Aardenburg wer den eerst nog op de fiets afgelegd, maar toen ze steeds meer pijn kreeg, kon dat niet meer. Ook de bus was geen op lossing, want de bushalte ligt te ver weg. „Mijn dochter spoorde me in april aan om te kijken of ik in aanmerking kwam voor een subsidie voor het collectief vervoer. Na een medische keu ring kreeg ik het bericht dat mijn aanvraag was goedge keurd. Nu kan ik eindelijk zonder mijn dochter mijn va der opzoeken, boodschappen doen en bij mijn nichtje in Breskens langs gaan. Die zei al: ik moet altijd naar jou toe, maar als je je pasje hebt, kom je ook maar eens deze kant op", zegt Faas. Strippen De gemeenten Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aarden- burg nemen gezamenlijk deel aan het collectief vervoer, waaraan iedere inwoner met een pasje kan deelnemen. Ge handicapten kunnen een be roep doen op de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) en krijgen een subsidie van 77 0 gulden per jaar om gebruik te maken van het collectief ver voer. Voor dat bedrag kunnen 210 strippen worden gekocht; zijn die strippen verbruikt, dan moeten de klanten zelf bijbe talen. Voor jongere gehandi capten bestaat een extra rege ling, omdat zij een drukker sociaal leven hebben. Zij ko men in aanmerking voor 105 strippen extra. Burgemeester C. van Liere overhandigt Taxicom-klant S. Faas-van de Walle het vijfduizendste pasje van het collectief vervoer. foto Charles Strijd AXEL - De stichting Mens, Milieu en Werk gaat in september en oktober ook aan de slag in de gemeente Axel. Op dit mo ment loopt de actie 'de bezem door Hulst'; cle stichting heeft nu ook overeenstemming bereikt met Axel over de inzet van acht zogenoemd onbemiddelbaren. Het gaat om een werkge legenheidsproject waarbij mensen met een uitkering, die niet of nauwelijks nog toegang tot de arbeidsmarkt hebben, wor den ingeschakeld om zwerfvuil te ruimen De gemeente Axel maakt daarbij gebruik van de gegevens van de dienst sociale zaken om mogelijke deelnemers te selecte ren. Zij worden aangeschreven. Bij deelname aan het vier we ken durende project van Mens. Milieu en Werk krijgen de deelnemers een aanvulling op hun uitkering van een paar honderd gulden. De afdeling openbare werken van Axel werkt inmiddels aan een urgentielijst van plaatsen die hoog nodig van zwerfvuil moeten worden ontdaan. HEINKENSZAND - De Actie Bagges, een actie tegen alco holgebruik door jongeren in Borsele. is afgerond. Volgens de initiatiefnemers van de actie, het Borsels Orgaan voor Sa menlevingsopbouw (BOS), project het Busje en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) is de actie een succes geworden. Met in totaal 340 mensen is op verschil lende manier gediscussieerd over alcoholgebruik en jong zijn. De actie bestond uit voorlichting aan ouders, soosvrijwilli- gers. soosbezoekers, docenten van basischolen en bromfiet sers. Bij de voorlichting blijkt dat mensen heel wat denken te weten over het gebruik van alcoholmaar dat de kennis tegen valt als het erop aankomt. Dat kwam bijvoorbeeld naar voren uit de vragen die de medewerkers van de actie aan voorbij gangers stelden. Dat deden ze onder meer tijdens de carna valsoptocht in 's Heerenhoek. De gemeente Borsele heeft de actie ondersteund en er was fi nanciële steun van het landelijk alcohol voorlichtingsplan. Het ZCAD is van plan om in de toekomst deze succesvolle for mule ook in andere delen van Zeeland toe te passen. TERNEUZEN - Vanaf de Scheldekade in Terneuzen werd donderdag een blauw-paarse Puch bromfiets gestolen. Voor de 19-jarige Axelse eigenaar een schadepost van 2000 gulden HOEK - Een 40-jarige Terneuzenaar deed donderdag aangif te van een inbraak in zijn caravan. De dader nam een videore corder en een accuboormachine met lader mee. De caravan stond geparkeerd op de Fanzantenlaan in Hoek. TERNEUZEN - De Terneuzense politie hield donderdag op de Tractaatweg een 46-jarige automobilist uit het Belgische Lembeke aan die dronken achter het stuur van zijn auto was gaan zitten. De auto van de Belg trok op de Tractaatweg tus sen Terneuzen en Axelse Sassing de aandacht van surveille rende agenten omdat hij slingerend over de weg ging Ook hing er een passagier gedeeltelijk uit het dakraam. De Belg bleek driemaal de toegestane waarde alcohol in zijn bloed te hebben. Voorts vond de politie in zijn auto nog 17 gram weed. De drugs werden in beslaggenomen De Lembekenaar zal zich verder voor de rechter moeten verantwoorden. Ook in Hulst reed een drankrijder tegen de lamp. Een 36-jarige auto mobilist uit Hontenisse werd op de Tivohweg aangehouden. Een blaastest gaf bijna drie keer de toegestane waarde alco hol in het bloed aan. De man kreeg een rijverbod van vijf uur opgelegd en een uitnodiging om voor de rechter te verschij nen. NIEUW-NAMEN - De politie hield woensdagavond een snel heidscontrole op de Woestijne- slraat bij Nieuw-Namen. jn totaal passeerden 350 auto mobilisten de radarpost. De hgenten constateerden dat 64 bestuurders te hard reden. De hoogstgemeten snelheid be droeg 149 kilometer per uur. Ter plaatse is 80 km toegestaan. HOEK - Onder leiding van na- tuurgidsen van Staatsbosbe heer wordt vanavond vanaf 22 uur een nachtdieren-excursie gehouden in de Braakman. Ge- interesseerden moeten zich mel den aan de receptie van recrea tiecentrum de Braakman bij Hoek. Goed schoeisel wordt aangeraden. 0pzondag5 juliis erde excursie in de sporen van de boswach ter'. Het thema is Kijken naar dijken. De excursie gaat naar de fortdijk in Koewacht want het thema spitst zich zondag toe op Bloemdijken. Daarbij worden bijzondere dijkplanten bestu deerd. Inschrijven moet via de excursietelefoon 0117-306069. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Barend Pelgrim HULST - De jaarrekening van stichting Den Dullaert in Hulst vertoont een tekort van 761.794,97 gulden. Het college van Hulst willen het gemeen schapscentrum een extra kre diet van 27.531,27 gulden be schikbaar stellen waarmee het totaal voor '97 op 699.410,43 komt. Den Dullaert heeft in haar jaar rekening echter rekening ge houden met een subsidie van bijna 711.000 gulden, waardoor de balans een negatief saldo vertoont van 6.405 gulden. Den Dullaert heeft te kampen met een verminderde verhuur, de buffetopbrengst daalt en het aantal evenementen in het cen trum is ook teruggelopen. Op de balans loopt vooral het exploi tatietekort van de squashhal in het oog. Over 1997 is daar een verlies geleden van bijna 14.000 gulden en daarmee is het totaal van de rode cijfers gekomen op 82.528 gulden. Het bestuur van het gemeenschapscentrum en de gemeente Hulst leven al ge ruime tijd in onmin. Er loopt op dit moment een beroepsproce dure bij de arrondissements rechtbank over de wijze waarop de subsidieberekening plaats vindt. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Met het oog op de invulling van het voorma lige CSM-terrein in Sas van Gent met een zogenaamde out let-factory (een grootschalig uitverkoopcentrum) is de ge meente Sas van Gent genood zaakt een nieuw voorberei- dingsbesluit te nemen voor het gebied. Doet de gemeente dit niet, dan kunnen er planologische pro blemen ontstaan bij de verdere uitwerking van de plannen voor het gebied. De commissie voor volkshuis- vesting en ruimtelijke ordening "buigt zich op donderdag 9 juli over het voorstel. Aan de orde komen verder nog te nemen voorbereidingsbesluiten voor Stroodorpe en het eerste deel van de Axelse Vlakte Na afloop van de vergadering, om 20.30 uur, is er in het ge meentehuis een voorlichtings bijeenkomst voor de omwonen den van de Schipholstraat in Westdorpe. De gemeente wil in de nabijheid van die straat een ondergronds bergbezinkbassin aanleggen. Rioollozingen Met deze voorziening wil de ge meente toekomstige noollozin- gen op de Molenkreek voorko men. Voor de aanleg van het bassin heeft de gemeente een subsidie van 125 000 gulden ge kregen van het waterschap De Drie Ambachten. Buurtbewo ners zijn niet echt blij met de plannen, omdat de gemeente in een eerder stadium liet weten een deel van de plantsoenen in de buurt te willen aanwenden voor de bouw van nieuwe wo ningen. De commissie wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. door Jean-Lou de Gucht HULST - EHBO Hulst verlaat na 25 jaar het vertrouwde on derkomen in gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst. De vereniging verhuist binnenkort naar Rode Kruisgebouw 't Kruispunt in de Tabakstraat. Het verjongde bestuur van de EHBO denkt in het nieuwe ge bouw beter uit de voeten te kun nen dan in Den Dullaert. De cursisten beschikken er over meer lokalen. Door nauwe sa menwerking met het Rode Kruis is er geavanceerder mate riaal om mee te werken. Daar door kan de EHBO volgens ei gen zeggen de hulpverlening op een hoger peil brengen en goed voorbereid problemen het hoofd bieden. Plezier J. Valckx van EHBO Hulst denkt met plezier terug aan de tijd in Den Dullaert. „Vanaf de opening van Den Dullaert was onze vereniging een vaste gast in het gemeenschapscentrum. Het was de toenmalige directeur Honoré de Gucht die met de EHBO de eerste niet-sportver- eniging een vaste plaats gaf in de opbouw van Den Dullaert Valckx herinnert zich de jubilea die er gevierd werden, de uitrei king van onderscheidingen, de nationale EHBO wedstrijden. ..Zeker, het was goed toeven in Den Dullaert Naast de herinne ringen aan de lessen en festivi teiten, denk ik toch speciaal terug aan de grote Hulpverle ningsavond waar naast de EHBO. de brandweer, de politie en vele helpers uit de omgeving acte de présence gaven. Nieuwe start EHBO Hulst heeft hoge ver wachtingen van de verhuizing. Ze spreken zelf van een nieuwe start. Valckx: „Eigenlijk is deze nieuwe start voor heel de regio van groot belang. We gaan nu werken aan de hulpverlening met moderne hulpmiddelen. EHBO-verenigingen uit de om geving met hun instructeurs zijn van harte welkom op onze hulpverlenersavonden. Ik hoop dat door de nieuwe aanpak de hulpverlening in onze streek meer gaat leven. Hoe beter we onze cursussen geven, hoe beter we onze medemens in nood kun nen helpen. Want daar gaat het uiteindelijk om. Waar hulp wordt verwacht of gevraagd, moeten wij dat verantwoord kunnen geven." door Sheila van Doorsselaer Oostburg heeft een reeks van vette jaren gehad, maar nu lijkt de ken tering daar te zijn. De gemeente stevent af op de magere jaren. De jaarrekening over 1997 maakte de gemeente pijnlijk duidelijk dat het roer om moet: een te kort van bijna 1,2 miljoen. Veel onvoor ziene uitgaven zoals de bomruimingen in Breskens, kosten: een half miljoen, en aanloopkosten van de sporthal De Eenhoorn, goed voor een post van twee ton, sloegen een behoorlijk gat in de Oostburgse portemonnee. Het tekort wordt gedekt door de alge mene reserve, die gelukkig nog lang niet is uitgeput. In het najaar is met een schone lei begonnen; gedacht werd dat de ellende nu wel achter de rug was. De stofkam zou door de uitgaven worden gehaald en alle plannen zouden nog eens kritisch worden bekeken en zono dig bijgeschaafd. Groot was de politie ke verontwaardiging toen vorige week bekend werd dat de gemeente nu al drie ton achterloopt op de begroting. De kersverse PvdA-wethouder L. Wille, die financiën in zijn portefeuille heeft, kan gaan puinruimen. slissingen laten nemen als hij geen in formatie heeft? Voorlopig is het niet zo dat we in een financiële noodpositie zit ten, want we kunnen altijd nog terug vallen op de algemene reserve, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. We moe ten zuinig aan doen." Als de reserve zo hoog is, waarom wordt de onroerende-zaakbelas- ting dan met tien procent ver hoogd? „In Oostburg wordt een nieuwe locatie voor het Zwin-college gebouwd, daar trekken we twaalf miljoen voor uit. De atletiekbaan kost ook nog eens drie miljoen. Dat is een forse uitgave voor een gemeente met nog geen 18.000 in woners. Het zijn toch voorzieningen waar de inwoners om vragen en dan krijg j e een wisselwerking tussen hen en de gemeente. De inwoners mogen voor al die zaken best een centje bijdragen. Kijk. we kunnen het natuurlijk ook zo doen: wij doen niks, dat kost de burger niks, maar dan hebben ze ook niks. We zijn trouwens nog altijd de op een na goedkoopste gemeente om in te wonen, volgens de Elsevierli jst. Dat is eigenlijk met belangrijk, maar wel leuk als je daarin staat." Nu de PvdA in de coalitie zit, is het gedaan met de felle oppositie in de raad van Oostburg. U kreeg bij uw aantreden meteen wel een hoop rommel op uw bord. „Ach, het voordeel daarvan is dat ik dan achterom kan wijzen, maar dat is veel te gemakkelijk en niet mijn stijl. Je moet juist vooruit kijken en proberen er wat aan te doen, een ander beleid ma ken dat werkt. Ik hou wel van proble men oplossen, dat houdt de politiek spannend voor mijDe WD heeft altijd gezegd dat als de PvdA het meer voor het zeggen zou krijgen, het geld zou wegvloeien. Ik kwam dus niet in een ge spreid bedje terecht, maar je hoeft je bed niet op te maken om lekker te kun nen slapen. Natuurlijk kan ik de finan ciële problemen niet allemaal alleen oplossen, dat moet samen met de raad, maar ik zie er een uitdaging in om te la ten zien wat ik waard ben. Ik wil voor waarden scheppen zodat de raad de problemen kan oplossen, daar moeten ze de kans voor krijgen. Openheid, daar ben ik voor. Niet omdat dat zo leuk is of omdat ik daardoor populair word, maar hoe kun je de raad nu goede be „Een zetel erbij, zou ik direct zeggen. Ik vind het jammer dat ik niet meer in de oppositie zit, maar nu heb ik de kans om wrat meer invloed uit te oefenen. Toch kun je de grootste verdienste die ik voor elkaar zou willen krijgen niet meten. Ik zou het een overwinning vinden als de Oostburgse bevolking zou zeggen: de gemeente luistert écht naar ons." Irinor Conny van Gremberghe jERNEUZEN - De regiopolitie in Terneuzen werkt samen mei de gemeente aan de opzet voor efnpolitiehuis in de Terneuzen se binnenstad. De twee instan tieshebben het plan opgevat om in de Terneuzense probleem rijk een extra politiepost in te richten. Dat moet dan geen echt bureau worden met een perma nente bezetting, maar - zoals E. Rint, chef van de basiseenheid Kanaalzone van de politie zegt - „een laagdrempelige voorzie ning. waar mensen voor politie diensten, vragen of klachten te rechtkunnen. Kuit: ..Overal in den lande zijn er experimenten gaande om de politie weer dichter bij de bur ger te krijgen, in de buurten. Dat wordt gedaan met wijksecreta riaten. politiewijkwinkels en noem maar op. Wij spreken in Terneuzen van een politiehuis. geen bureau, maar een woonka- merachtig iets, waar mensen zó binnenlopen voor een praatje, maar waar ze ook terechtkun nen voor een aangifte, zonder dat ze zich moeten melden bij een balie en vervolgens moeten wachten tot er iemand klaar staat Nee, het politiehuis kun je zo binnenstappen, er is altijd - onder kantooruren althans en mogelijk ook op een enkele avond - een agent aanwezig." Met het politiehuis willen ge meente en politie - in het kader van de Houdgreep-aanpak- ge hoor geven aan wensen uit de bevolking. Die had enkele jaren geleden al gevraagd om een ex tra politiepost in de Terneuzen se binnenstad, waar de over lastproblematiek overigens door de Houdgreep-campagne fors is teruggelopen. „We zijn dan ook tevreden over de resul taten van Houdgreep", zegt burgemeester drs. R. Barbé, „maar we vinden dat we moeten blijven investeren in de wijken om positieve ontwikkelingen verder te laten groeien. Succes is geen reden om de aandacht te laten verslappen." Volgens Kint kan het politiehuis. dat naar alle waarschijnlijkheid in oktober geopend wordt, ook navolging krijgen in andere wijken. Ge dacht wordt aan de wijk Trini teit. „Of dat gebeurt moeten we nog bekijken Het is namelijk wel zo dat er in een wijk of buurt wel wat moet gebeuren dat ex tra toezicht van politie of sur veillanten vergt." In het politiehuis zullen ook de surveillanten worden onderge bracht. Momenteel wordt met de Terneuzense woningbouw vereniging onderhandeld over een onderkomen in het centrum van Terneuzen. Het politiehuis gaat de initiatiefnemers enkele tienduizenden guldens kosten. Wat is er aan de hand met Oost burg? „Niet zo alarmerend veel. Je kimt op twee manieren reageren op zo'n tekort: paniekerig of rustig, maar in elk geval niet laconiek. Ik houd er niet van om onrustig te gaan doen en ik wil de situa tie zonder poespas evalueren. Het te kort is in de geschiedenis te herleiden, want 28 jaar is het ons voor de wind ge gaan en nu komt de terugval. Het geld is de gemeente het afgelopen jaar als los zand door de vingers geglipt, we gaven het te gemakkelijk uit. Dat wil met zeg gen dat we een gat in de hand hadden, maar er had misschien even beter moe ten worden nagedacht toen de begro ting werd opgesteld." PvdA-wethouder L. Wille: „Oostburg is nog altijd de op een na goedkoopste ge meente om in te wonen." foto Charles Strijd „De wijze waarop wij oppositie voer den is door de andere partijen ervaren als kntisch, meedenkend maar zeker niet schoppend. Een discussie is toch nooit verkeerd? Het aardige van de raad in Oostburg is dat we elkaar geregeld flink in de haren zaten Moet kunnen, als je maar niet op de man speelt Ik daag dan ook iedereen uit om met be wijs te komen dat de PvdA dat zich daar ooit schuldig aan heeft gemaakt. Het moet niet rustig zijn in de politiek, dan is er niks aan. Als er geen storm is. dan blaas ik bij wijze van spreken zelf wei- De WD-fractie heeft mij verteld dat ze op dezelfde manier oppositie willen gaan voeren als wij: dat ervaar ik als een groot compliment. Wij hebben uitste kend oppositie gevoerd, veel van onze ideeën zijn ook gerealiseerd, daar komt wel bij dat ik het voordeel heb dat ik re delijk goed gebekt ben en dat heb ik ge bruikt voor het algemeen belang, niet uit eigenbelang Wat zou de grootste verdienste zijn die u zou kunnen realiseren als wethouder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43