Schap kiest voor palingvissers Cijfers zijn niet zo hard als ze lijken PZC PZC Straks slaapplaatsen in surfcentrum Raad niet gelukkig met korten subsidie stichting Rekreatie zeeland 17 Brouwerssluis niet permanent open als dat ten koste gaat van schieraalstand Wandelingen Vierdaagse Hennepkwekerij ontmanteld Drankrijder aangehouden Actie Bagges was succesvol Uitbreiding Kamperland Uitbreiding Wemeldinge geslaagd Open dag bij recreatiepark Ouddorp vrijdag 3 juli 1998 rinor Andries Molengraaf Ol'DDORP - Het Grevelingen schap heeft zich gisteren ge keerd tegen permanente open stelling van de Brouwerssluis a|s dat ten koste gaat van het aantal geslachtsrijpe palingen in het Grevelingenmeer. Het schap schaarde zich daarmee unaniem achter de eerder geuite bezwaren van de beroepsaalvis- sers. Die willen dat de sluis on geveer vijfendertig dagen per jaar dicht blijft, omdat anders zeventig procent van hun in komsten 'wegzwemt'. Het was de Schouwen-Duive- landse wethouder C.W. Veel hoek. lid van de Raad van Be stuur van het schap, die de 'schieraalkwestie' gisteren tij dens eén vergadering van het schap aanzwengelde. „Ik vind dat de openstelling moet wor den aangepast aan de wensen van de palingvissers", zei Veer- hoek. „Lang geleden is de NOORD GOUWE - De kerk voogdij van de Hervormde ge meente Noordgouwe start woensdag 8 juli een serie avond wandelingen door het ringdorp Noordgouwe. De wandelingen worden bege leid door provinciale gids Betty Blikman-Ruiterkamp of door Sander den Haan, senior mede werker gemeentearchief Schouwen-Duiveland. De wandelingen duren ander half uur. Tot 12 augustus wor den deze wandelingen elke woensdagavond gehouden. Het vertrek is om 19.15 uur bij de poort van het kerkgebouw in de Ring. Het deelnemersgeld komt ten goede aan het restauratie fonds van de Hervormde ge meente. NIEUWDORP - De elfde wan delvierdaagse van Nieuwdorp begint op maandag 13 juli. De gymnastiekafdeling van SV Nieuwdorp organiseert het eve nement. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf en tien kilometer en inschrijven aan de start vanaf 18.00 uur. Het beginpunt is de kantine van SV Nieuwdorp. palingvissers al voor ogen ge houden dat ze in het Grevelin genmeer konden blijven vissen. Dat staat weliswaar nergens zwart op wit, maar toch." Veer- hoek zei niet te willen dat de sluis, zoals nu nog het geval is, gedurende een half jaar dicht moet blijven. „Als ik het goed begrepen heb. gaat het de pa lingvissers om slechts vijfen dertig dagen per jaar dat de sluis dicht moet zijn. Laten we in overleg met hen komen tot een regime waarin iedereen zich kan vinden." De Zeeuwse gedeputeerde J.G. van Zwieten, plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Be stuur, viel Veerhoek onmiddel lijk bij. Ook burgemeester C. Sinke van Goedereede, even eens lid van de Raad van Be stuur, was het met de Schou- wen-Duivelandse wethouder eens. Daarna betuigden ook alle andere leden hun steun. Rijkswaterstaat wil de Brou werssluis gedurende het hele jaar openstellen omdat dat be ter is voor de zuurstofhuishou ding in het Grevelingenmeer. Openstelling zou immers zuur stofrijk Noordzeewater de kans geven het meer in te stromen. Ook zou het zoutgehalte er beter door verdeeld worden. Meer vis Beide ont wikkelingen komen de natuurlijke waarden ten goede. Bovendien zou er meer vis het meer in kunnen zwemmen. Maar als er vis in kan, kan er ook vis uit, redeneren de palingvis sers. Zij zijn er zeker van dat ge slachtsrijpe palingen (schiera len) in en rond oktober het meer uitzwemmen op weg naar hun paaigebieden in de Sargassozee, een ontwikkeling die niet zal worden gecompenseerd door de intrek van glasaal (piepjonge palingen) in het voorjaar. Rijkswaterstaat, dat enige tijd geleden met het plan kwam, zal het standpunt van het Grevelin- genschap 'zeer serieus' meene men in de verdere besluitvor ming. ,,U heeft zojuist een eendrachtig signaal gegeven en wij zijn een goed luisteraar", sprak P. Donk die namens de waterbeheerder op de vergade ring aanwezig was. „We zullen hier heel goed naar kijken, maar ik vraag u ook begrip te hebben voor onze standpunten." Het surfcentrum Brouwersdam mag een overnachtingsaccommodatie voor vijftig personen bouwen. foto Marijke Folkertsma door Andries Molengraaf SCHARENDIJKE - Surffana- ten kunnen in de toekomst bij Surfcentrum Brouwersdam overnachten. De Raad van Be stuur van het Grevelingen- schap heeft gisteren inge stemd met de aanvraag van het centrum om naast het be staande gebouw op de Kabbe- laarsbank een overnachtings accommodatie neer te zetten met vooral zespersoonska- mers. In totaal moeten er vijf tig personen tegelijk kunnen overnachten. Al in 1995 diende het surfcen trum een verzoek om uitbrei ding in. Toen werd alleen inge stemd met de aanvraag om de bestaande functies (surfshop, instructieruimte, kleedruimte en opslag) uit te breiden. De wens om ook een ovemach- tingsaccommodatie voor groe pen te realiseren, werd niet ge honoreerd. Dat paste immers niet in het beleid van de ge meente Goedereede en het Grevelingenschap. Het surfcentrum heeft toen een tijdelijk gebouw neergezet om in elk geval de surfshop en de werkplaats te huisvesten. Inmiddels zij n de tij den veran derd. Kwaliteit De gemeente Goedereede kwam enige tijd geleden met een masterplan waarin de richtlijnen voor het recreatie- beleid zijn verwoord. Voor de Kop van Goeree, waar de Kabbelaarsbank onder valt, betekende dit dat de in het masterplan beoogde kwali teitsverbetering onder meer kan worden bereikt door het toestaan van grootschalige verblijfsrecreatie zonder dat het aantal kampeerplaatsen groeit. Bovendien wordt de positie van een voor het toeris me belangrijk bedrijf als Surfcentrum Brouwersdam versterkt door deze kwali teitsverbetering. Verder behelst de mogelijk heid tot overnachten ook sei zoensverlenging, een van de stokpaardjes van het recrea tief beleid van de gemeente Goedereede. Het nieuwe gebouw wordt naast het bestaande neergezet en vervangt het tijdelijke on derkomen, 'zodat een goed ogend, volwaardig centrum ontstaat', aldus het dagelijks bestuur van het Grevelingen schap. Op de begane grond zullen onder meer de surf- school (theorielokalen), de op slag en de surfshop gevestigd worden. De etage daarboven is gereserveerd voor de over nachtingskamers. Uitbreiding De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap ging giste ren akkoord met de plannen, ondanks het feit dat voor de uitbreiding het in ondererf pacht uitgegeven perceel mo gelijk zal moeten worden ver groot. Met deuitbreidingiseen bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid. Of dat een haalbare kaart is, moet nog blijken. NOORDGOUWE - De politie Zierikzee heeft woensdagmid dagineen woonhuis in Noordgouwe een hennepkwekerij ont manteld. De hennepkwekerij bevond zich in een slaapkamer van het woonhuis. De 36-jarige inwoonster van het pand werd door de politie aangehouden en voor verhoor naar het politicbureau overge bracht. Zij is later op de middag weer in vrijheid gesteld. De hennepkwekerij was professioneel opgezet Er stonden 148 hennepplanten. De gehele kwekerij is door de politie in be slaggenomen. DREISCHOR - Een 50-jarige inwoner uit Bruinisse is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden op de Weg door het D ijk water in Dreischor. Hij bleek teveel gedronken te hebben. De Bruenaar kreeg een dagvaarding uitgereikt. Hem werd tevens een rijverbod van drie uur opgelegd HEINKENSZAND - De Actie Bagges, een actie tegen alco holgebruik door jongeren in Borsele. is afgerond. Volgens de initiatiefnemers van de actie, het Borsels Orgaan voor Sa menlevingsopbouw (BOS), project het Busje en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) is de actie een succes geworden. Met in totaal 340 mensen is op verschil lende manier gediscussieerd over alcoholgebruik en jong zij n. De actie bestond uit voorlichting aan ouders, soosvrijwilli- gers, soosbezoekers, docenten van basischolen en bromfiet sers. Bij de voorlichting blijkt dat mensen heel wat denken te weten over het gebruik van alcohol, maar dat de kennis tegen valt als het erop aankomt. Dat kwam bijvoorbeeld naar voren uit de vragen die de medewerkers van de actie aan voorbij gangers stelden. Dat deden ze onder meer tijdens de carna valsoptocht in 's Heerenhoek. De gemeente Borsele heeft de actie ondersteund en er was fi nanciële steun van het landelijk alcohol voorlichtingsplan. Het ZCAD is van plan om in de toekomst deze succesvolle for mule ook in andere delen van Zeeland toe te passen. KAMPERLAND - Burgemeester M L Everaers van de ge meente Noord-Beveland verricht vrijdag 10 juli de officiële openingshandeling voor de bouw van de uitbreiding van Kamperland. Omstreeks 15.20 uur geeft hij het startsein voor de graafwerkzaamheden. Het uitbreidingsplan ligt oostelijk van Kamperland. WEMELDINGE - De gemeente Kapelle wil beginnen met het woonrijp maken van de eerste fase van het bestemmingsplan Reepweg in Wemeldinge en het bouwrijp maken van de twee de fase. Dat laatste kan nu de gemeente de grond van de fami lie Hamelink aan heeft kunnen kopen Onder het woonrijp maken van de eerste fase worden ver staan; de aanleg van trottoirs (in fasen), het plaatsen van een fiets-/voetbrug en het aanbrengen van een trap. Onder het bouwrijp maken van de tweede fase wordt verstaan; het aan leggen van de ondergrondse infrastructuur die bestaat uit verbeterd gescheiden rioolstelsels en de aanleg van boven grondse infrastructuur. Dat zijn een rijbaan, parkeerstroken en garageboxen en een parkeerterein. De kosten die met deze werkzaamheden zijn gemoeid bedra gen 738.000 gulden. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad van Kapelle dat geld beschikbaar stelt Voor dit jaar wil de ge meente in het plan in totaal 21 kavels uitgeven, verdeeld over vier twee onder één kap woningen, zes rijtjeshuizen en elf vrijstaande woningen. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - In de gemeente raad van Schouwen-Duiveland is gisteravond met verontwaar diging gereageerd op het voor nemen van burgemeester en wethouders de subsidie aan de Stichting Recreatie Aktivitei- ten Westerschouwen te korten. Ook de manier waarop de raad van dat voornemen op de hoogte is gekomen, via een brief van de stichting zelf, werd afgekeurd. De SRAW is ooit opgericht op verzoek van de voormalige ge meente Westerschouwen en het ministerie van Justitie. Doel was en is het terugdringen van de kleine criminaliteit en balda dige vernielingen door middel van het organiseren van activit- eien en het scheppen van voor zieningen. Een van de nieuwste projecten waar de SRAW aan meewerkt, is het taxiveryoer- project in het hoogseizoen. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland wil len echter bezuinigen en dus hebben ze aangekondigd de bij drage aan de SRAW in een aan tal jaren tot de helft terugbren gen. SRAW-voorzitter H. van Oost heeft in een schriftelijke reactie de gemeente gezegd dat het voortbestaan van de stich ting op het spel staat als de be zuiniging er door komt. Oe volgende scholieren zijn geslaagd voor hun herexamens- Professor Zeeman. Zierikzee Havo: Trung Huynh. Zierikzee; Mar|on Jonker. Burgh-Haamstede, Monica Nat te, Noordgouwe; Dennis Verwest. Dreischor; Noortje Wehrmei|er. Bruinis- se. Bert-Jan Zondag, Zierikzee. Vwo: Amarens Bijlsma, Zierikzee; Leo- nie Merle, Zierikzee Buys Ballot College, Goes Vbo Administratie: Klazien de Witte, Yerseke Vbo Verzorging: Elina Straayer, Goes, Marcelle Troost. Goes Vbo Theoretische richting: Sandra van Tilburg, Goes. Mavo: Ramona Does, Goes; Edwin Over- beeke. Waarde, Mariska Rijn. 's-Heer Hendrikskinderen; Willian Rotte, Burgh- Haamstede. Havo: Paula van den Berg, Burgh-Haam stede; Bart Boot, Kerkwerve, Marijke Crijns, Wemeldinge, Peter Goedhart, Biezelinge; Michelle van Harten, Goes; Tim Jonker, Goes; Arnold van Ouwer- kerk, Kortgene, Annemarie van de Wol- de, 's-Heer Hendrikskinderen. Atheneum: Debora Jobsen, Zierikzee; Marika Sinke, Yerseke, D66-raadslid C.J. Geluk zei gis teren dat het haar 'bevreemdde' dat de gemeente op zoiets be langrijks als de SRAW wilde be zuinigen en vroeg het college het voornemen in een commissie vergadering nader te bediscus siëren. Ook VVD-raadslid H. Coomans wilde niet zomaar meegaan met het college. Hij schaarde zich achter Geluk Geen moeite RPF-raadslid J. Roukema daar entegen zei geen moeite te heb ben met het voornemen. Hij vond het onderhouden van de SRAW meer 'iets van onderne mers' Wethouder C.W. Veer hoek erkende dat het voorne men buiten de raad om tot stand was gekomen Het stond immers niet in de Voorjaarsnota. „Het voornemen bestaat al langer, maar is uiteindelijk niet in de Voorjaarsnota terecht geko men. Ik heb het wel met het re- creatieoverleg besproken. Daarna hebben zij u ook die brief gestuurd. Veerhoek vond het geen pro bleem het voornemen nog eens nader in een commissie te be spreken en zegde toe het op een van de eerstvolgende vergade ringen op de agenda te zetten. Ol'DDORP - Het recreatiepark Port Zélande op de Kabbelaars bank bij Ouddorp houdt zater dag 11 juli een open dag voor re giobewoners. Gedurende de dag worden on der andere turndemonstraties, huifkartochten en helikopter- vluchten gehouden Daarnaast zal er een vliegerehow zijn, straattheater. luchtkussens voor de kinderen en een plein- feest met allerlei kraampjes. De gehele dag zijn er diverse mu ziekbands actief. Bij de surf- en zeilschool op de Kabbelaarsbank is het water familiedag met gratis surf- en zeiljessen en materiaalcontrole. Bezoekers kunnen ook een kijk je nemen in diverse bungalows en een bezoek brengen aan de winkeltjes en restaurants. On der alle bezoekers die de speur tocht succesvol voltooien wordt een midweek- of weekendver blijf verloot Moment stilte voor overleden CDA-raadslid M. Hack-Engel ZIERIKZEE - De ge- meenteraad van Schou wen-Duiveland heeft gis teravond een moment stilte in acht genomen om het onlangs overleden CDA-raadslid M. Hack- Engel te gedenken. Aan het begin van de ver gadering vroeg burge meester J. Asselbergs aan dacht voor mevrouw Hack, die hij omschreef als een 'sociaal bewogen mens' en een 'zeer fijne collega'. „We kunnen het ons nauwelijks voorstel len dat ze nu al, zo kort na haar afscheid als raadslid in maart, is overleden", sprak Asselbergs. „Onze gedachten gaan uit naar haar man en haar familie. Ze was iemand. We zullen haar niet vergeten." Me vrouw Hack legde haar raadswerk drie maanden geleden neer wegens een slopende ziekte. Ze over leed twee weken terug. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Peter van den Belt De Schouwse kust als poel des ver- derfs, een centrum van geweld. Burgemeester J.J.P.M. Asselbergs van Schouwen-Duiveland heeft deze week veel uit te leggen. De Schouwse West kust is weer eens negatief in het nieuws. Op Amsterdam na zou de voormalige gemeente Westerschouwen relatief ge zien de gemeente zijn waar in 1996 de meeste geweldsdelicten voorkwamen. De bron was een artikel in het tijd schrift SEC, een uitgave van het Minis terie van Justitie. Dat blad had het aan tal meldingen van geweldsdelicten omgerekend naar een inwonertal van 10.000. Westerschouwen kon in 1994 en 1995 ook al rekenen op een topvijf note ring op deze geweldsranglijst. Burge meester Asselbergs is evenwel niet ge schrokken van de onheilsberichten. „Er is een groot verschil tussen statis tiek en werkelijkheid. Men heeft gefor ceerd het inwonertal omgerekend en is gekomen tot 140 geweldsdelicten per tienduizend inwoners. De werkelijk heid is dat er in 1996 78 geweldsdelic ten zijn gepleegd op een inwonertal van 5.500. Het merendeel van die delicten vond plaats in de maanden juli en au gustus en in Renesse. En dan ligt het werkelijke inwonertal daar veel hoger. Er verblijven in de Westhoek in de zo merperiode dagelijks meer dan honderdduizend mensen. Dat is in de berekeningen niet meegenomen." Vreest u een nadelig effect van dergelijke publicaties? „De schade zal reuze meevallen omdat de reguliere bezoekers wel beter weten. Je moet de hardheid van de cijfers rela tiveren. Moord en doodslag komen hier niet voor. Het gaat in het algemeen om eenvoudige dingen zoals een tik op de neus of een tand uit de mond. Er wordt, zover wij kunnen constateren, geen ge bruik gemaakt van vuurwapens of mes- sèn. De mensen ervaren Renesse niet als gewelddadig. Het is jammer dat het imago dat Renesse uit een gri js verleden met zich meedraagt, zo wordt beves tigd. Ten onrechte. Maar het is reden te meer om te blijven werken aan verbete ringen." „Dit soort cijfers zullen we overigens niet meer tegenkomen. Vanaf 1997 wordt het aantal geweldsdelicten gere lateerd aan het aantal inwoners van de meuwe gemeente Schouwen-Duive land. Wanneer je die berekening ook voor 1996 toepast, komen we op een cij fer van 25 geweldsdelicten per 10.000 inwoners en dat is slechts de helft van het landelijk gemiddelde." De gemeente Schouwen-Duive land neemt steeds meer preven tieve maatregelen. Werpt dat be leid zijn vruchten af? „De politie is niet langer de vuilnisauto Burgemeester J. Asselbergs: „Vanaf 1997 wordt het aantal geweldsdelicten afgezet tegen het aantal inwoners van de nieuwe gemeente en zo berekend komen we in '96 slechts op de helft van het landelijk gemiddelde." foto Marijke Folkertsma. die achter de feiten aanrijdt. Door pre ventieve maatregelen voorkomen we steeds meer dat situaties ontstaan waarvoor de politie moet worden opge roepen. Ik zal een voorbeeld geven. Vo rig jaar was het na het sluitingsuur van de cafés in Renesse een grote puinhoop. Dat kwam omdat het te lang duurde voordat de mensen werden afgevoerd naar hun ovemachtingsplaats. Ze gaan zich dan vervelen, er ontstaan onder linge irritaties, wat gooi en smijtwerk en ze gaan naar de camping lopen. On derweg worden verkeersborden ge sloopt of mensen doen een plasje dooi de brievenbus in de voordeur. Dat gebeurt. In samenwerking met het be drijfsleven, de horeca en de taxibedrij ven hebben we naar een oplossing ge zocht. Er is een vervoereovereenkomst gesloten over het nachtvervoer. Er wor den meer en grotere taxi's en zelfs bus sen ingezet. Met Pinksteren hebben we gecontroleerd en geconstateerd dat Re nesse binnen drie kwartier leeg was. Terwijl dat vroeger uren duurde. Dit initiatief levert een besparing op van de politie-inzet en er is minder vandalis me." De Stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen (SRAW) or ganiseert evenementen aan de Schouxose kust. Wanneer mensen worden beziggehouden zijn ze minder snel geneigd rotzooi te schoppen. Staan de voorgenomen bezuinigingen op de subsidie voor de SRAW niet haaks op het ge meentebeleid om te zorgen voor meer veiligheid? „We zijn er niet op uit de SRAW de kop om te draaien, maar de gemeente heeft het recht om prioriteiten te stellen. Het veiligheidsbeleid kost ook veel geld. Er blijft ook nu nog meer dan voldoende budget over om overdag de Westkust een gezellige sfeer te geven. We willen als gemeente meer geld investeren in de tijd tussen 23.00 en 3.00 uur, want dat zijn de uren waarin de meeste proble men zich voordoen." De nachtelijke uren ixi Renesse vragen om veel politie-inzet. Is de huidige politiecapaciteit op Schouwen-Duiveland wel vol doende? „Nee, we vinden absoluut dat er meer blauw op straat moet komen. Zeeland is een eilandenrijk met moeilijke verbin dingen en daardoor langere aanrijtij- den. Het kabinet heeft vier jaar geleden al meer politie beloofd. Er is niets van terecht gekomen. Het zou schandalig zijn als de Tweede Kamer de zo lang aangekondigde en gevraagde uitbrei ding van de politie dit keer niet hono reert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37