Plan Havenfront Kortgene gered PZC Radio Sloth werkt aan kwaliteit Zwarte-bessenoogst barst los Groenplan goed voor! verkeersveiligheid in Heinkenszand Borsels college wijst extra natuurgebied naast Sloebos af zeeland b20 Extra raadsvergadering om overeenkomst tijdig goed te keuren geslaagd vrijdag 3 juli 1998 door Mieke van der Jagt KORTGENE - Het Bestem mingsplan Havenfront Kortge ne is gered. Uiteindelijk is tus sen de betrokken partijen: de gemeente Noord-Beveland, de projectontwikkelaar Korteweg Vastgoed Ontwikkeling BV uit Breda en jachthavenexploitant Delta Marina BV uit Kortgene overeenstemming bereikt over de verkoop van erfpachtrechten en een snippertje grond. Daarmee is aan de belangrijkste eis van de provincie: een exploi tatieovereenkomst als basis voor het door de gemeente vast gestelde Bestemmingsplan, vol daan. Dat wil niet zeggen dat de ge meente nu achterover kan leu nen. Vliegende haast is geboden want Gedeputeerde Staten zijn nog lang niet tevreden over het bestemmingsplan en willen daaraan gedeeltelijke goedkeu ring onthouden. De gemeente Noord-Beveland heeft in prin cipe een jaar de tijd om het de provincie beter naar de zin te maken maar die tijd is ook hard nodig. De wijzigingen in het plan moeten de normale in spraakprocedures doorlopen, met ter inzageleggingen en be zwaar- en beroepstermijnen. Allerijl De tijd dringt zodanig dat Noord-Beveland om het fiat van de gemeenteraad te krijgen voor de exploitatieovereenkomst, zelfs niet kan wachten tot de re guliere raadsvergadering van juli. In allerijl is een extra raadsvergadering uitgeschre ven voor vandaag (vrijdag). Om 16.00 uur komt de raad bijeen om uitsluitend de overdacht van erfpachtgronden te behande len. De overeenkomst over de vraag HEINKENSZAND Zwemvierdaagse - In Heinkens zand begint maandag 13 juli om 13.00 uur de zwemvierdaagse in zwembad Stelleplas. Kinderen tot tien jaar zwemmen elke dag 250 meter, vanaf 10 jaar 500 me ter. Ook kunnen ze meedoen aan de sponsoractie voor het Ronald McDonald Kinderfonds. Aan melden kan tot en met dinsdag 14 juli. wie de voormalige landbouw- haven en de gronden daarom heen zou mogen pachten heeft zo lang op zich laten wachten omdat niet vanaf het begin met alle partijen rekening werd ge houden. Het hele circus is be gonnen om nog geen zeven hectare, inclusief ruim vier hec tare water in de Landbouwha- ven. Juist dat water in de verkom merde havenging een belangrij ke rol spelen in de onderhande lingen. Delta Manna, die zich aanvankelijk schikte in de plan nen van projectontwikkelaar Korteweg om recreatiewonin gen, permanente woningen en ligplaatsen te realiseren rond om de voormalige Landbouw- haven. zag eigen plannen voor de langere termijn gedwars boomd. Het stuk wat Delta Ma- rina wilde ontwikkelen werd niet in het Bestemmingsplan meegenomen. Buitenspel Delta Marina voelde zich bui tenspel gezet en wist zich bin nen de kortste keren weer in de gesprekken te mengen. Het be drijf had namelijk nog een toe zegging van de gemeente op zak voor het erfpachtrecht op de Landbouwhaven. Delta Marina liet conservatoir beslag leggen op het water en wist zich aldus verzekerd van een sleutelpositie in de onderhandelingen. Die zijn uiteindelijk tot een be vredigend einde gebracht. In het voorstel aan de raad worden geen mededelingen gedaan om trent de voorwaarden van de transactie; er komen slechts ar gumenten op tafel waarom een overeenkomst moest worden bereikt. Voorop staat nog altijd de opwaardering van de kern Kortgene door invulling van het in onbruik geraakte en zeer ver waarloosde gebied rond de oude landbouwhaven. Ook moest er een keer duidelijkheid komen voor de woonbootbezitters, die nog steeds niet weten waar ze terecht zullen komen in het nieuwe plan. Dat weten ze ove rigens pas over een paar weken. De woonbootbezitters hebben de provincie gevraagd de ge meente te dwingen een plaats in het plan aan te wijzen waar de woonschepen moeten komen te liggen. door Rene Schrier HEINKENSZAND - De provin cie moet eventuele natuurcom pensatie, voor de baggerwerken in de Westerschelde, in het wes telijk deel van de gemeente Bor- sele vergeten. In die hoek is geen extra ruimte voor aanleg van natuurgebieden, bovenop de al voorziene maximaal 200 hecta re bos in de Sloerandzone. Als de provincie per se in dat gebied compenserende natuurmaatre- gelen wil. dan moet dat in die 200 hectare gebeuren. ..De druk op de grondmarkt in die hoek van de gemeente is groot, door aanleg van wegen, een tunnel en het bos om het Sloe. Nog meer kan dat gebied niet aan", dat bracht donder dagavond de Borselse wethou der drs. P. J. Vollaard (PvdA ruimtelijke ordening) in de ge meenteraadsvergadering naar voren. De raad discussieerde over het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om een bos en een bedrij venterrein in de Sloerandzone aan te leggen. Dat is mede een gevolg van de aanleg van de Westerscheldetunnel. De ge meenteraad had uiteindelijk geen bezwaar tegen het voorstel van B en W Agrariërs Wel werd er zowel door een in spreker namens de georgani- seerde landbouw als door enke le raadsfracties op aangedron gen, de agrariërs meer bij de ontwikkelingen in dat gebied te betrekken. Vollaard antwoord de daarop dat dat wel degelijk gebeurt en dat een uitnodiging voor een vergadering over dit onderwerp al aan de landbouw is verzonden. Verder werd na mens de landbouw opgemerkt dat zij bereid is mee te werken aan de natuurontwikkeling, on der meer in de vorm van agra risch natuurbeheer en op andere manieren. Burgemeester ir. J. L. M Mandos- voorzitter van het landinrichtingsproject in dat gebied - zei blij te zijn met de positieve opstelling van de landbouw. Hij had als voorzitter van de landinrichting juist te gengestelde ervaringen met de houding van de landbouw Van de zijde van de VVD maakte S. M. Vermue-van 't Westeinde de kanttekening dat de raad niet precies duidelijk is met wie er overeenkomsten worden aange gaan voor de ontwikkeling van het bos en het bedrijfsterrein, Volgens haar bestaat er ondui delijkheid over de verplichtin gen en zijn er niet voldoende ga ranties dat alle partijen zich ook aan de afspraken houden. De wethouder zegde mede naar aanleiding van deze opmerkin gen toe dat de raad de totale overeenkomst, inclusief alle deelovereenkomsten die daar aan gekoppeld zijn, nog een keer ter beoordeling voorgelegd krijgt. Hij wilde wel dat de raad instemt met de richting die het college van B en W in wil. zodat verder gewerkt kan worden aan het project. Onderdeel van het voorstel dat de raad donderdag aannam is de aankoop van ruim 30 hectare grond voor het aan te leggen bos. De vereniging Natuurmo numenten zal een bijdrage leve ren voor de inrichting van het bos. Zodra een aaneengesloten oppervlakte van minstens 80 hectare beschikbaar is zal Na tuurmonumenten het bos voor eigen rekening gaan beheren Milieuvergunning voor Vitrite MIDDELBURG - De Vitrite Fa briek in Middelburg krijgt van daag een 'milieuvergunning op hoofdlijnen'. Deze milieuver gunning is een blijk van waar dering omdat de fabriek zelf met ideeën kwam om de vervui ling aan te pakken. Daarbij is de vergunning een eerste stap op weg naar een betere samenwer king tussen bedrijf en overheid. Gewoonlijk schrijft de gemeen te voor aan welke milieu-eisen een bedrijf moet voldoen en hoe zij die moet bereiken. Maar in een vergunning op hoofdlijnen staat uitsluitend wat er ten op zichte van het milieu bereikt moet worden. Het bedrijf geeft zelf aan hoe het die doelstellin gen wil bereiken Zo stelt Vitrite dat zij de kwaliteit van de bo dem met achteruit wil laten gaan. Dat wil zij realiseren door een vloer aan te leggen die geen vloeistof doorlaat. De gemeente controleert jaarlijks of het be- drijf zich steeds met andere ver beteringen bezighoudt. Het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke ordening en Milieu (VROM) vindt dat bedrijven die op een positieve manier bezig zijn met het milieu, beloond moeten worden. De vergunning op hoofdlijnen is zo'n beloning. Vice-voorzitter L. J. Mayer (links) en radiomedewerker Tim Kooistra in de huidige Sloth-studio aan de Botermarkt in Tholen. foto Willem Mieras Lokale omroep wil met extra inkomsten verbeteringen doorvoeren door Esme Soesman THOLEN - Betere apparatuur, meer geld en een studio die toegankelijk is voor minder en niet-validen. Dat zijn enke le van de prioriteiten die de Stichting Lokale Omroep Tholen (Sloth) op haar actie puntenlijstje heeft staan voor de komende paar jaar. De ge meente Tholen gaat opcenten heffen om de omroep meer fi nanciële armslag te geven. Over 3.5 jaar moet blijken of daadwerkelijk verbeteringen zijn doorgevoerd. Radio Sloth verdient steun van do gemeente. Daarover zijn alle fracties, met uitzon dering van de SGP, het eens. „Sloth heeft een belangrijke sociale functie, waarbij jonge ren zich kunnen profileren en kunnen leren samenwerken. Daarnaast is de lokale omroep een kraamkamer voor mensen die later werk vinden bij ande re radio- en televisiestations", verwoordde CDA'er J. P. Bout de gangbare mening binnen de Thoolse po litiek eerder deze week. Aan de kwaliteit van radio Sloth moet echter flink gesleu teld worden. Onderzoek wijst uit dat luisteraars de uitzen dingenmet een 6,2 waarderen. Het aantal luisteraars dat re gelmatig afstemt op Sloth blijkt, met 10,25 procent, aan de lage kant. Een eerste stap op het pad van professionali sering is inmiddels gezet. De omroep heeft een beleidsplan voor de jaren 1998-2003 ge produceerd en is driftig op zoek naar nieuwe medewer kers die zich willen verdiepen in de Thoolse politiek, cultuur en sport. De bedoeling is luis teraars steeds meer variatie te bieden. Het college van burgemeester en wethouders is bereid de om roep, die geheel op vrijwilli gers draait, in haar streven tot professionalisering te onder steunen. Haar voorstel is op centen te heffen, wat naar ver wachting 14.000 gulden per jaar oplevert. Het stichtings bestuur zoekt aanvulling in sponsorgelden. Tegelijkertijd gaat de gemeente over tot het afbouwen van de huidige sub sidie van 10.000 gulden per jaar. Jaarlijks moet dat bedrag met 2000 gulden worden ver minderd. Voor de fracties RPF en D66 reden om een kanttekening te plaatsen. Beide partijen vin den dat met het afbouwen van de subsidie langer moet wor den gewacht, om de omroep een optimale kans te geven. Ook de VVD geeft liever wat extra steun, ofwel door weke lijks het programmaoverzicht te publiceren ofwel door pas op een later tijdstip te begin nen met afbouwen van de sub sidie. Voor het stichtingsbestuur, dat zich bereid toont de uitdaging van het huidige voorstel aan te gaan, gloort hoop. Meer arm slag betekent meer mogelijk heden. Het oorspronkelijke voorstel van de omroep was ruimte te huren voor een sym bolisch bedrag en daarnaast subsidie en opcenten te ont vangen. In het zoeken naar een compromis is het huidige col legevoorstel ontstaan. Overigens krijgt de organisa tie voor de duur van een jaar nog wel het volle subsidiebe drag uitgekeerd. Over drieën half jaar wordt opnieuw luis teronderzoek verricht. Hieruit moet blijken of daadwerkelijk sprake is van verbeteringen. Zo niet, dan wordt de heffing van opcenten ongedaan ge maakt. door René Schrier HEINKENSZAND - De Borsel se wethouder P. M. van Winger den-Boers (WD, openbaar groen) heeft in de gemeente raadsvergadering van donder dagavond onderstreept dat het groenstructuur- en beheersplan Heinkenszand niet slecht is voor de verkeersveiligheid in dat dorp. Die suggestie werd ge wekt door enkele insprekers aan het begin van de raadsvergade ring en door een aantal raadsle den. Het plan is getoetst aan de ver- keersveiligheidsplannen van de gemeente, legde de wethouder uit. Het structuur- en beheers plan is bedoeld voor de verbete ring van de inrichting en het be heer van het openbaar groen. De raad was in het algemeen te vreden met het plan. H. J. G. Uitterhoeve (PvdA) wilde nog wel weten of bomen die eigen lijk volgens het plan weg zouden moeten verplaatst kunnen wor den. Van Wingerden vertelde dat dat gebeurt als het nodig en mogelijk is. In het verleden is gebleken dat zo'n operatie niet altijd succes heeft. Naar aanlei ding van een vraag over de oude grenslinde in de Stationsstraat in Heinkenszand antwoordde ze dat het maar het beste is die te laten staan, hoe vervelend dat ook is voor het verkeer. Plantsoen Inwoners van de Flamingo straat maakten aan het begin van de vergadering duidelijk datze er problemen mee hebben dat het plantsoen in hun straat wordt verkocht om er een huis op te laten bouwen. Ze boden aan dit groen zelf te onderhou den. Als er een huis op komt wordt de straat smaller en daar door onveiliger was een van de argumenten. Volgens de wethouder gaat het om een bijzonder stuk openbaar groen omdat het zo groot is. Overigens wil het college van burgemeester en wethouders niet anders doen dan met andere stukken openbaar groen die niet tot de hoofdgroenstructuur in een dorp horen; verkopen. Daar heeft de gemeenteraad in het verleden ook mee ingestemd. Van de zijde van de dorpsraad kwam het verwijt dat er niet voldoende overleg was gewees De wethouder bestreed dat. is juist voortdurend en tot op he laatste moment overleg met q dorpsraad geweest, maakte z duidelijk. Schooltuinen De gemeenteraad kon ook b stemmen met het voorstel vani en W om ruim een miljoen gui den uit te trekken voor het op knappen van de schooltuine van de drie scholen in het een trum van Heinkenszand. Uit, terhoeve vroeg zich wel af ofd geen precedenten zal scheppen Wat zeggen B en W als er ee school uit een ander dorp dh een soortgelijk verzoek kom: wilde hij weten. Burgemeester ir. J. L. M. Mat dos antwoordde dat die vrat wellicht terecht zou zijn als e werkzaamheden uit de central budget van de gemeente te wor den betaald. Maar in dit draaien de toekomstige bewo ners van het nieuwe bouwplai 'Over de dijk' voor de kosten op Een deel van de kosten worde gehaald uit het geld dat bestem was voor het masterplan Heit kenszand. Groot Stelle, Goes Vbo bouwtechniek timmeren: Emiel Joosse, 's Heer Arendskerke. Vbo Bouwtechniek metselen: Peter Job- se, Oostkapelle. Reynaert College, Hulst Mavo: Karei-Jan Kerckhaert. Hengstdijk; Viola Provo. Axel; Anneke den Tenter, SintJansteen. Havo: Anouska Buijs, Graauw; Jelle Sa- velsberg. Koewacht. De Schans, Terneuzen Mavo: Marjan van de Bilt, Sluiskil. Vbo-verkoop: Roy van Groningen, Axel. Nehalennia, Middelburg Mavo: Stefan Maljers, Veere; Meivin Te- lussa, Oost-Souburg; Judith Vos, Mid delburg. Havo: Maura Goring, Vlissingen, Mat- thijs Hoitsma, Middelburg; Ronnie Kalle- mein, Veere; Merijn Schooleman, Mid delburg; Miranda Slabber, Arnemuiden. Atheneum: Esther Ruempol, Middel burg; Wouter Verbeek, Vlissingen; Vin cent van der Vliet, Middelburg. Professor Zeeman, Zierikzee Havo: Trung Huynh, Zierikzee; Marjon Jonker, Burgh-Haamstede; Monica Nat te. Noordgouwe; Dennis Verwest, Dreischor; Noortje Wehrmeijer, Bruinis- se; Bert-Jan Zondag, Zierikzee. Vwo: Amarens Bijlsma, Zierikzee; Leo- nie Merle, Zierikzee. Zeldenrust-Steelantcollege, Terneuzen Vbo: Suheidi Mercelina,Terneuzen. Mavo: Robin Hamelink, Zuiddorpe; Thom Kerckhaert, Terneuzen. Havo- Joeri van Aalst, Axel; Georgie de Block, Westdorpe; Jeroen Hage, Sluiskil; Evelien Kunst, Sas van Gent; Karlijn Lippmann, Terneuzen; Arjen Roost, Ter neuzen; Martine Simonse, Sluiskil; Adri- aan Switynk, Terneuzen; Esmeralda Troost, Terneuzen; Wendy de Vos, Ter neuzen. Atheneum: Maartje Kuijpens, Terneu zen; Hein Machielse, Terneuzen; Marjo lein de Meijer, Terneuzen; Jan Willem Spijker, Terneuzen; Chantal Verlinde, Zaamslag. Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren Vlissingen Mavo: Annemieke de Kunder, Vlissin gen; Patricia van de Nadort. Oost-Sou burg; Esther Wierikx, Oost-Souburg. Middelburg Vbo handel: Ronald Kuzee, Middelburg; Monika van de Ree, Breskens; Wouter Saman, Domburg; Hugo Zijnen, Middel burg. Vbo verzorging: Mirjam Houmès, Vlis singen; Els Hozee, Middelburg. Vbo Bouwtechniek: Michel de Groot, Middelburg. MIG/MAG-lassen: Jacko van Belzen, Middelburg; Lucien van den Driest, Mid delburg; Hanco de Visser, Oostkapelle. Mavo- Robert Baas, Veere; Sherien Gierdharie, Arnemuiden; Vincent Harde man, Oostkapelle; Nanda Huiszoon, Mid delburg, Aart-Jan Kabboord, Middel burg; Dirk-Jan de Kuyper, Middelburg; Anne Marije Oomkens, Middelburg; Paul Reiter, Oost-Souburg. Havo: Jeroen Goedman, Middelburg; Sander Koole, Westkapelle; Johan Nieu- wenhuize, Grijpskerke; Coen Stork, Vlis singen; Ellen Willeboordse, Vlissingen. Vwo: Fedde Jasperse, Grijpskerke; Jen nifer Nagtegaal, Oostkapelle. De Rede, Terneuzen Mavo: Veliz Ersahin, Terneuzen; Sati Ka- ra, Terneuzen; Priscilla Klaverweide, Ax el; Lennart Strijd, Terneuzen; Femke Wolfert, Terneuzen. Havo: Döne Eryürük, Terneuzen; Jimmy Sleuyter, Terneuzen; Patricia van Zwee- den, Terneuzen. Vwo. Karlien van de Griek, Hoek; Viola Knijff, Zaamslag; Lienke Nanninga, Sas van Gent; Silvia Pladdet, Zaamslag; Remko Wakker. Biervliet; Dimitry van de Vlissingse huizen mogen kleuriger VLISSINGEN - Als de beschB dering van gevels en kozijne binnen het spectrum van histo rische kleuren past, dan moe Vlissingen er niet zo moeilij over doen. In de negentiende, achttiend en zeventiende eeuw was Vlis singen veel kleurrijker dan me nigeen denkt. Dat stelt Vlissic ger Ronald den Broeder, naa,< PvdA-raadslid ook bouwkun dige, met specialisatie restaura tie. Nu de discussie is opgelaan over de rijke variatie aan klei: ren van panden in de Vlissing: binnenstad, hoopt Den Broede dat er niet te.rigide wordt var. gehouden aan voorschriften' ..Vlissingen is van oudsher ee maritieme stad. Daarin passé veel natuurkleuren. Oude schii derijen, olieverf stadsgezichte laten ons zien dat kleuren dï momenteel worden toegepas historisch verantwoord zijn." Wege, Terneuzen. Zwin College, Oostburg Havo: Jérome Ie Grand, Zuidzand Dwight van Hulle, Eede; Patrick van Mc relgem. Sluis; Erika Paridaen, Aards: burg. Atheneum: Christophe Sutin, Hoci plaat. Scheldemond, Vlissingen Mavo: Kora Baas, Vlissingen; Esen kos, Vlissingen; Esmeralda van Dong? Nieuw en St. Joosland; Maarten Hoek, Oost-Souburg; Marije Platteen Vlissingen; Yasemin Ozgelik, Vlissing? Havo: Jennifer Joosse, Oost-Soubu't Debora Koelma, Vlissingen; Annemat* Koeman, Vlissingen; Alice Moo singen; Sharoony Sloof, Vlissing? Mark Wittens, Vlissingen. Vwo: Chantal van der Broek, Vlissing? Suk Fang Hau, Vlissingen; Cathajijri Kouwijzer, Vlissingen; Nienke de Loof Vlissingen; Frank Vanbesien, Vlissing? Buys Ballot College, Goes Vbo Administratie: Klazien de Wfc Yerseke. Vbo Verzorging: Elina Straayer, Goe Marcelle Troost. Goes. Vbo Theoretische richting: Sandra Tilburg, Goes. Mavo: Ramona Does, Goes; EdwinOve beeke. Waarde; Mariska Rijn. 's-Het Hendrikskinderen; Willian Rotte, Burc* Haamstede. Havo: Paula van den Berg, Burgh-Ha; stede; Bart Boot, Kerkwerve; Marijs Crijns, Wemeldinge; Peter Goedhal Biezelinge; Michelle van Harten, Gca Tim Jonker, Goes; Arnold van OuwS kerk, Kortgene; Annemarie van de Wd de, 's-Heer Hendrikskinderen. Atheneum: Debora Jobsen, Zierikze' Marika Sinke, Yerseke. Schap kiest voor palingvissers OUDDORP - Het Grevelingen schap heeft zich gisteren keerd tegen permanente open stelling van de Brouwersslui als dat ten koste gaat van hf aantal geslachtsrijpe palinge: in het Grevelingenmeer. Hu schap schaarde zich daarnw unaniem achter de eerder geuit' bezwaren van de beroepsaalvis- sers. Die willen dat de sluis on geveer vijfendertig dagen per jaar dicht blijft, omdat ander? zeventig procent van hun in komsten 'wegzwemt'. Rijkswaterstaat wil de Brou- werssluis gedurende het hek jaar openstellen omdat dat be ter is voor de zuurstof huishou ding in het Grevelingenmeer Openstelling zou immers zuur- stofrijk Noordzeewater de kan- geven het meer in te stromee Ook zou het zoutgehalte er bete: door verdeeld worden. Bei» ontwikkelingen komen de ns- tuurlijke waarden ten goede Bovendien zou er meer vis he. meer in kunnen zwemmen Maar als er vis i n kan, kan er ooi vis uit, redeneren de palingvis sers. Rijkswaterstaat, dat enige tijd geleden met het plan kwam, z2- het standpunt van het Grevelin- genschap 'zeer serieus' meene men in de verdere besluitvor ming. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - De zwar te-bessenoogst is losgebar sten. Deze week zijn de oogst- machines gaan rijden. Het zijn speciale voertuigen, die aan vankelijk met hulp van de landbouwuniversiteit in Wa- geningen ontwikkeld zijn voor de druivenoogst in Frankrijk. In Engeland zijn de machines aangepast voor de bessenoogst en Nederlandse. vooral Zeeuwse, bessentelers hebben ze vanuit Engeland overge haald. In totaal 75 procent van het Nederlandse bessenareaal staat in Borsele. Daar is ook een coöperatie van zwarte- bessentelers, die verder enkele leden op Tholen en in west- Brabant heeft. De coöperatie heeft in totaal 6 grote zelfrij- dende oogstmachines en 2 kleinere machines voor jonge planten. Producten De overgrote meerderheid van de bessen gaat naar fabrieken van bedrijven als Hero en Coe- berg die er sap en drank van maken Andere fabrieken zo als SVZ inEtten-Leur en Mon- difoods maken er halffabrika ten en concentraten van. Daarnaast wordt een deel van de productie verwerkt in Zeeuwse streekeigen produc ten. Zo maakt de familie Boonman in Nieuwdorp Bor selse bessenwijn, het Siepje in 's-Heerenhoek maakt krui- denazijn, chutney en jams, er worden bessenbonbons ge maakt, evenals paté. De pro ductie aan Borselse bessen- wij n i s i n vij f j aar tijd gegroeid van 5.000 flessen tot 20.000 flessen. Sinds donderdag is er een nieuw product gemaakt van Borselse zwarte bessen bij. Dat is zwarte-bessenjenever. Distilleerderij Fa. Dirkzwager uit Schiedam heeft de jenever ontwikkeld. G. M. Kleinjan van dat bedrijf maakte bij de presentatie duidelijk dat de al eerder vervaardigde crème de cassis de Zélande wel een mooi product is, maar de markt daarvoor is aan de kleine kant. De afzet is ongeveer 80.000 flessen per jaar. De markt voor bessenjenever is veel groter. Daarvan kunnen 3 miljoen flessen afgezet worden. Van daar dat het bedrijf wel geïn teresseerd was in de ontwikke ling van een nieuw product. Burgemeester ir. J. L. M. Man- dos van Borsele kreeg de eerste fles van Kleinjan en schonk die vervolgens onmiddellijk uit aan een vertegenwoordiging van de Ringrijdersvereniging Zuid-Beveland. Bessenjene ver drinken uit een pollepel is namelijk traditie bij de ring- rijders. Mandos merkte in een korte toespraak op dat de pro ductie van allerlei artikelen op basis van zwarte bessen een aantal jaren geleden op kleine schaal is begonnen, maar nu beter loopt dan iedereen had verwacht. Hij sprak de hoop uit dat dat ook met de jenever het geval zal zijn, omdat daar mee tevens wordt aan aange geven dat er uit Borsele hele mooie producten komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34