Wankele basis toeristenheffing De regelgeving moet simpeler PZC Na vele jaren nog verliefd op hun kerk PZC Basisscholieren in Heinkenszand leren kneepjes computer 6 zeeland 17 Actie Bagges was succesvol Uitbreiding Kamperland Uitbreiding Wemeldinge Middelburger loopt over taxi Hennepkwekerij ontmanteld I Fietstocht vanaf De Pit Politie bekeurt 67 hardrijders Uitvoering door leerlingen van muziekschool vrijdag 3 juli 1998 it Belasting naar rato gemiddeld aantal dagen vraagt steviger onderbouwing 00 - rfnor Mieke van der Jagt fllSSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland kan voorlopig niet op een andere manier toe ristenbelasting gaan hel'fen, zo als in de gemeenteraad wense lijk wordt geacht. De gemeente zal eerst een heleboel energie moeten stoppen in de onderbou wing van het huidige, forfaitai re heffingssysteem. Dat systeem is namelijk op losse schroeven komen te staan door anl uitpraken van rechters in Noord-Holland en Groningen. Die oordeelden dat gemeenten zonder degelijke onderbouwing land £een aanname van gemid delde aantal verblijfsdagen per jaar kunnen hanteren. Bij die uitspraken ging het om 24 ver- er jJ blijfsdagen per jaar. ^eöe .Noord-Beveland hanteert in de geV0 meeste categorieën 60 dagen per seizoen met uitzondering van de met vaste standplaatsen voor erofj mobiele kampeermiddelen op t inl campings. Daar gelden 180 ver rem blijfsdagen per seizoen. Brjj Jachthavenexploitanten, cam pingeigenaren, hoteliers en ver huurders van vakantiehuisjes betalen de gemeente nu gemid deld 60 maal het aantal beschik bare slaapplaatsen maal 105 cent per seizoen. Na de uitspraken van de rech ters regent het bezwaarschrif ten bij de gemeente, zodat de noodzaak om het forfait te on derbouwen veel dringender is geworden dan de vraag of niet Sper kalenderjaar of op grond van de werkelijke verblijfsduur I moet worden geheven. In een notitie over hét heffings systeem, die woensdag 8 juli aan de orde komt in de commissie Bestuurlijke Zaken en Finan- cieën. is wel doorgerekend in hoeverre een ander heffingssys teem mogelijk zou zijn. Tegen over de eventuele winst van de invoering van heffing op grond van werkelijke verblijfsduur, zou een aanzienlijk groter be drag aan contrólekosten komen te staan. Hefing per kalender jaar is niet voor alle categorieën mogelijk omdat boten, caravans ententen lang niet altijd het he- lejaar op hun plaats blijven. Het; heffingssysteem zou voor beide soorten toeristenbelasting moe- ten gelden: watertoerisme en landtoerisme. De forfaitaire heffing lijkt dus nog steeds de beste mogelijkheid. De gemeente heeft een jaar de tijd - met de mogelijkheid tot verlengingmetnogeen jaar - om het aantal van 60 of 180 verblij ven per seizoen te onderbou wen. In het ambtelijke advies in de notitie wordt de raad aange raden snel onderzoek te doen plegen naar het aantal over nachtingen in jachthavens, ho tels, bungalowparken en cam pings. Het seizoen is immers al begonnen en niet op tijd onder bouwen betekent aanzienlijk minder geld in de gemeentelijke schatkist. De commissievergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis van Noord-Beveland in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. door Ingrid Huibers KORTGENE - In de afgelopen twintig jaar zijn Nel en Piet Kopmels uit Kortgene hele maal vergroeid met 'hun' Her vormde kerk. Als koster en beheerder waren zij verant woordelijk voor het onder houd aan het kerkgebouw en de exploitatie van de naastge legen kosterij. Begin april ging het echtpaar met pensioen. Het kerkgebouw laat ze echter niet meer los: „Het wordt op een ge geven moment bijna je eigen huis." Vol trots laat Nel (63) het kerk gebouw zien. Elk stukje vloer en kerkbank heeft ze de afgelo pen jaren eigenhandig ge poetst. Piet (65) zorgde voor het onderhoud. Hij zette zo no dig nieuwe ruitjes in de ramen of draaide ergens een lampje in. Ook voor wat schilderwerk draaide hij zijn hand niet om Elke zondag luidde het echt paar voor de dienst de klokken. ,,Ik vond het altijd heerlijk om de mensen op die manier naar de kerk te roepen", vertelt Piet. „Kom, kom lijken de klokken dan te willen zeggen", mijmert hij. „Zo voel je dat dan echt", valt Nel hem onmiddellijk bij. „Dan sta je helemaal alleen in zo'n kerk. De lichtval, de stilte. Eigenlijk zou ieder gemeente lid dat eens moeten meema ken." In de afgelopen twintig jaar hebben Nel en Piet de kerkge meenschap tot hun spijt zien krimpen en vergrijzen. De jon geren die in hun begintijd de kerk bezochten zijn veelal naar de randstad vertrokken om daar te studeren. „De meeste blijven daar dan ook werken. Zo is het onze eigen kinderen ook vergaan. De jon geren die er nog zijn hebben Nel en Piet Kopmels uit Kortgene, na twintig jaar helemaal vergroeid met 'hun' kerk. steeds minder interesse in de kerk." Nel wijt de terugloop van het aantal jongeren in de kerk vooral aan de tijdgeest. „Jon geren zijn steeds meer op zich zelf gericht. Ze worden steeds onafhankelijker. Ze leren niet meer hoe leuk het kan zijn om in een gemeenschap actief te zijn. Veel clubs en verenigin gen merken dat aan de kleinere toestroom van jongeren. Wij hebben daar helaas ook last van." Om de kerk goed te kunnen on derhouden moet de gemeen schap elk jaar 25.000 gulden bij elkaar brengen. Dat bedrag gaat naar de firma die het on derhoudsplan uitvoert. Om wat geld in het laatje te bren gen, begonnen Nel en Piet in 1992 met een wekelijkse rom melmarkt. Elke zomer staan ze in de maanden juli en augustus op zaterdagochtend met oude boeken, kleren en zelfgebak ken wafels voor de kerk. Al meer dan een ton werd zo voor de kerk verdiend. Enkele hachelijke ogenblik ken beleefde Nel toen ze enkele jaren geleden onverhoopt door Piet werd opgesloten in de to ren van de kerk. „Ik was op de kerkzolder en Piet was een lampje aan het repareren in de toren. Op een gegeven moment hoorde ik hem weggaan en de deur achter zich op slot doen. Hoe hard ik ook riep, het hielp allemaal niets. Toen ben ik naar boven gegaan en heb een kapelletje opengemaakt om mensen op straat te kunnen waarschuwen. Maar het liep tegen etenstijd, dus er kwam foto Willem Mieras geen kip voorbijGelukkig kon ik na een poosje iemand berei ken die me heeft bevrijd. Als het nog iets langer had ge duurd, had ik de klok moeten luiden. In de tuin achter de kerk staat Nel even stil en kijkt omhoog langs de gevel. Nog altijd kan de kerk haar bekoren. „Ik ben er echt helemaal verliefd op." Belangstellenden kunnen za terdagochtend tussen 11.00 en 13.00 afscheid nemen van Nel en Piet Kopmels in de Her vormde kerk in Kortgene. HEINKENSZAND - De Actie Bagges, een actie tegen alco holgebruik door jongeren in Borsele. is afgerond. Volgens de initiatiefnemers van de actie, het Borsels Orgaan voor Sa menlevingsopbouw (BOS), project het Busje en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) is de actie een succes geworden. Met in totaal 340 mensen is op verschil lende manier gediscussieerd over alcoholgebruik en jong zijn. De actie bestond uit voorlichting aan ouders, soosvrijwilli- gers, soosbezoekers, docenten van basischolen en bromfiet sers. Bij de voorlichting blijkt dat mensen heel wat denken te weten over het gebruik van alcohol, maar dat de kennis tegen valt als het erop aankomt. Dat kwam bijvoorbeeld naar voren uit de vragen die de medewerkers van de actie aan voorbij gangers stelden Dat deden ze onder meer tijdens de carna valsoptocht in 's Heerenhoek. De gemeente Borsele heeft de actie ondersteund en er was fi nanciële steun van het landelijk alcohol voorlichtingsplan Het ZCAD is van plan om in de toekomst deze succesvolle for mule ook in andere delen van Zeeland toe te passen. KAMPERLAND - Burgemeester M L. Everaers van de ge meente Noord-Beveland verricht vrijdag 10 juli de officiële openingshandeling voor de bouw van de uitbreiding van Kamperland. Omstreeks 15 .20 uur geeft hij het startsein voor de graafwerkzaamheden. Het uitbreidingsplan ligt oostelijk van Kamperland. WEMELDINGE - De gemeente Kapelle wil beginnen met het woonrijp maken van de eerste fase van het bestemmingsplan Reepweg in Wemeldinge en het bouwrijp maken van de twee de fase. Dat laatste kan nu de gemeente de grond van de fami lie Hamelink aan heeft kunnen kopen. Onder het woonrijp maken van de eerste fase worden verstaan; de aanleg van trot toirs (in fasen), het plaatsen van een fiets-/voetbrug en het aanbrengen van een trap. Onder het bouwrijp maken van de tweede fase wordt ver staan; het aanleggen van de ondergrondse infrastructuur die bestaat uit verbeterd gescheiden rioolstelsels en de aanleg van bovengrondse infrastructuur. Dat zijn een rijbaan, par- keerstroken en garageboxen en een parkeerterein. De kosten die met deze werkzaamheden zijn gemoeid bedragen 738.000 gulden. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad van Kapelle dat geld beschikbaar stelt. Voor dit jaar wil de gemeente in het plan in totaal 21 kavels uitgeven, verdeeld over vier twee on der één kap woningen, zes rijtjeshuizen en elf vrijstaande wo ningen. VLISSINGEN - Een 27-jarige Middelburger is woensdag nacht aangehouden op het Bellamypark in Vlissingen omdat hij over een taxi is gelopen. Daarbij heeft hij schade veroor zaakt. De Middelburger verklaarde dat hij dit in een baldadi ge bui heeft gedaan. Hij moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. NOORDGOUWE - De politie Zierikzee heeft woensdagmid dag in een woonhuis in Noordgouwe een hennepkwekerij ont manteld. De hennepkwekerij bevond zich in een slaapkamer van het woonhuis De 36-jarige inwoonster van het pand werd door de politie aangehouden en voor verhoor naar het politiebureau overgebracht. Zij is later op de middag weer in vrijheid gesteld. De hennepkwekerij was professioneel opge zet. Er stonden 148 hennepplanten De gehele kwekerij is door de politie in beslaggenomen. GOES - Buurthuis De Pit in I Goes-Zuid houdt morgen, za- I'terdag, een fietstocht door de 1 Zak van Zuid-Beveland. I De tocht is zo'n 35 kilometer [lang. Vanaf 13.00 uur kunnen (fietsers vertrekken vanaf het ^buurthuis. Individuele deelne mers betalen drie gulden. Ge winnen moeten vijf gulden neer- n om mee te doen. Meer in- I [formatie is verkrijgbaar bi.j het buurthuis aan de Appelstraat: 270266. GOES - De politie hield donder dag snelheidscontroles in Kort gene. Kapelle en 's Gravenpol der. .Op de Oostwestweg in Kortge ne, waar 100 kilometer per uur •het maximum is, reden van de ;425 gecontroleerde auto's er zes •te hard. In Kapelle op de oude Rijksweg, waar 80 kilometer is Toegestaan, reden van de 355 er 38 te hard. Ook op de Goese- graatweg in 's Grav enpolder is de maximumsnelheid 80 kilo meter per uur. Daar kwamen 428 voertuigen voorbij waarvan er 23 te snel reden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M.J. van Barneveld I-Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Esme Soesman Het strandje Gorishoek is een duide lijk voorbeeld van hoe het niet moet. Het afgedamde strandje was eer der dit jaar voor Gedeputeerde Staten reden om het etiket 'officieel zwemwa ter' van de plank te halen. De Thoolse gemeente voelde niets voor deze maat regel, omdat hieruit verschillende - geldverslindende - verplichtingen voortkomen. Door de schuif open te zetten, werden de plannen van de pro vincie doorkruist. De relatie tussen overheden is wellicht te star, consta teerde de VVD staten fractie eerder deze week tijdens een werkbezoek aan Tho- len. Dat blijkt ook uit het feit dat het pontje tussen Tholen en Bergen op Zoom - door het ontbreken van een stei ger - nog steeds niet in de vaart is gebracht. „Maatwerk naar recreatie ondernemers toe en een betere commu nicatie, ook tussen overheden", staken de fractieleden een hand in - onder meer - eigen boezem. Volgens JBakker, voorzitter van de Sa menwerkende Campinghouders Tho len en sinds dertig jaar eigenaar van camping de Muie in Sint-Maartensdijk, geldt die wens eigenlijk voor alle bran ches. Toch pleit ook hij voor meer door zichtigheid en minder bureaucratie. „Want als ik alles precies volgens de re geltjes zou doen, zou ik zoveel tijd kwijt zijn aan het bijhouden van papierwerk dat ik niet meer tot werken kom." Tot dusverre heeft Bakker echter niet te klagen over zijn relaties met overhe den„De contacten met de gemeente zie ik als positief, maar met de provincie zou het best goed zijn om periodiek overleg te hebben." Al met al een mild oordeel. In het begin heb ik hier een beetje aan gemodderd. Op een gegeven moment is dat gelegaliseerd, dan mag je niet kla gen over de overheid. Mijn contacten met de gemeente Tholen zijn tot nu toe positief, maar dat wil niet zeggen dat er niets te wensen overblijft. Recreatie- ondernemers willen bijvoorbeeld meer snelheid. Ik ben nu bezig met een kwali teitsverbeteringsplan. maar dat heeft geen echte haast. Dat is andei's als je met leegloop wordt geconfronteerd, dan is haast wel geboden. Ik zit nu nog met een bezetting van honderd procent, omdat mijn voorzieningen nog niet op timaal zijn en daardoor mijn prijzen la ger. Maar ik moet ook naar de toekomst kijken en daarvoor heb ik dat kwali teitsplan opgezet. In hoeverre ik daar mee in de uitvoering wel problemen ga krijgen, dat weet ik nu natuurlijk nog niet." Vormt de ligging aan de Ooster- schelde dan geen knelpunt? Dat zijn toch geluiden die je hoort. „Ik zit in de gelukkige omstandigheid J. Bakker: „Door het papierwerk kom je niet meer aan echt werken toe." dinatie tussen beleidsmakers kwam Een momentopname is bepalend ge weest voor de provincie, met alle gevol gen van dien. Wij willen er zelf alles aan doen om de waterkwaliteit goed te houden en wil len ook inspringen als de gemeente geen tijd heeft, want het is uiteindelijk in ons eigen belang. Overigens gaan we deze zomer ook zelf bemonsteren." dat ik op een goed punt zit aan de Oos- terschelde. waar het water vrij betreed- baar is en ook de dijk voor recreatie is bestemd. Maar natuurlijk vormt de Oosterschei de een probleem. Er zijn ontzettend veel maatregelen in de afge lopen jaren doorgevoerd, waardoor het watersporters heel moeilijk wordt ge maakt. Dat is maar een stukje van onze doelgroep, maar die zou dan ook van een stukje van de Oosterschelde ge bruik moeten kunnen maken. Nu is er maar een klein gedeelte van de Speel mansplaten, daar moet alles naar toe. Volgens mij is dat veel gevaarlijker." En het strandje Gorishoek? „Dat is kapitaalvernietiging, want dat doorlaatsysteem is niet bruikbaar meer. Wat dat betreft zou het een goede zaak zijn als de provincie naar ons zou luisteren en als er ook een betere coör- De zuidkust van Tholen is niet te vergelijken met de Zeeuwse kust vindt de VVD Statenfractie. Wat maakt jullie gebied nu zo anders? „Geen strand, maar een dijkensituatie In de praktijk betekent dat dat het hier veel rustiger is dan bijvorbeeld in Re- nesse. En dat is vrij uniek op een zo kor te afstand van grote woongebieden Tholen is daardoor ook minder ge schikt voor de jeugd, want de uitgaans mogelijkheden zijn mager Als je de drukte wilt ontvluchten, is het hier ide aal." Schetst u het ideale Tholen eens als u het beleid zou bepalen? „Geen grootschalig recreatiegebied, dus geen bedrijven erbijDaar denkt de gemeente ook zo over. Ik vind wel dat bestaande ondernemers de ruimte moe ten krijgen, letterlijk en figuurlijk, om foto Willem Mieras hun bedrijf aan de eisen van de tijd aan te passen. Doorlopend zullen we in moeten spelen op de wensen van onze gasten. Een camping is een schoon en milieuvrien delijk bedrijf. Als je ziet welke zware bedrijven worden binnengehaald, dat is wel eens krom." Hoe zijn de relaties hier eigenlijk onderling, bijvoorbeeld in het sa menwerkingsverband van cam pinghouders. Staan jullie neuzen allemaal dezelfde kant op? „De heemtuin en kinderboerderij hier naast. daar heb ik grond voor beschik baar gesteld. Daar zijn verschillende organisaties in betrokken. Er wordt bij voorbeeld een fietsroute op afgestemd. Dat project is door iedereen heel en thousiast ontvangen, maar dat is ook niet alleen voor toeristen bedoeld. We zitten natuurlijk dicht op elkaar in een afgebakend gebied. Dat is vrij makke lijk samenwerken." Dat zou ook tegen je k unnen wer ken. „Het zou ook kunnen tegenvallen. Dat is waar. Is de bezetting goed dan ben je collega's. Is de bezetting slecht dan ben je eikaars concurrent Zo werkt dat Maar zelf heb ik dat nog niet meege maakt." door Mieke van de Jagt HEINKENSZAND - Als alles meezit, typen de leerlingen van groep 8 van de openbare basis school De Reiger in Heinkens zand rond Kerstmis hun werk stukken, opstellen en taallessen op de computer. Ze kunnen dan plakken, knippen, kopieren en illustraties binnenhalen, ook als ze thuis geen computer hebben. Onderwijzer Dick de Groot is, samen met het Regionaal Pae- dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) het Kruiningse automa tiseringsbedrijf FRD, een aan tal collega's en meedenkende ouders, begonnen met de opzet van een type- en tekstverwer kingscursus voor kinderen. „Het ligt vreselijk voor de hand. maar het bestaat nog helemaal niet. Ik heb overal gezocht en nergens is zo'n cursus voorhan den". aldus de meester van groep 8. Het idee voor een cursus werd geboren toen De Groot vanuit Baarland naar Heinkenszand kwam „Ik was hele kleine groe pen gewend en nu kwam ik in zo'n grote groep van 24 kinde ren. Bij het inleveren van werk stukken was het verschil ver bluffend. Sommige kinderen kwamen met werkstukken die wel gedrukt leken, anderen hadden ze nog met ballpoint en gluton in elkaar gezet." Cursus Omdat de school de beschikking heeft over aan aantal computers en omdat in de toekomst tekst verwerking in alle sectoren van de samenleving zal wordeg te- ogepast, ging De Groot op zoek naar een type- en tekstverwer kingscursus die voor kinderen aantrekkelijk zou kunnen zijn. Wat hij vond was saai en ook nog eens perperduur. „Zeker in gezinnen waar de aanschaf van een computer moeilijk is, kan het heel bezwar- lijk zijn om 300 tot 1.000 gulden voor een type-cursus te moeten uitgeven Maar dat geeft wel gi gantische verschillen in kansen voor de kinderen. De cursus die wij nu ontwikkelen, gaat de ou ders ongeveer vijftig gulden kosten. Daarvan betalen we de basistypecursus, de diensten van het automatiseringsbedrijf en de bijkomende kosten. De kinderen krijgen een officieel type-diploma. Geen computer thuis is geen bezwaar want ze mogen op school oefenen, Wij houden de school toch langer open voor kinderen die wat ex tra willen doen of wat begelei ding nodig hebben. Om het leuk te maken zijn aller lei oefeningen ontwikkeld die raakvlakken hebben met ande re vakken. Typen op muziek, as sociatie-oefeningen, en figuur typen, bijvoorbeeld. De Groot: „Iedereen die ik de grote lijnen van de cursus heb voorgelegd, is enthousiast, ook de ouders. Me teen kwamen ze toetsenborden brengen, die we kunnen gebrui ken om te oefenen. Om wat meer computers te krijgen, probeer ik sponsors te vinden maar we hebben geen sjieke, snelle appa raten nodig. Een oud brikje met een zwart-wit-scherm is ook al prima." Het is de bedoeling dat de cursus volgend jaar in de praktijk wordt getoetst in de volgende groep 8 van De Reiger. „Daarna zouden andere scholen er ook mee kunnen beginnen. We gelo ven namelijk dat de muis en het toetsenbord binnen afzienbare tijd belangrijker zullen zijn voor de opgroeiende jeugd dan het schriftje en de pen." GOES - In de Prins van Oranje in Goes worden zaterdag 4 juli twee einduitvoeringen gegeven door leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. Het thema van de uitvoeringen is 'Bach Goes Sixties'. Het programma voor de pauze bestaat uit klassieke werken, zowel solistisch als in ensemble- verband uitgevoerd en na de pauze uit een selectie van hits uit de zestiger jaren verwerkt in arrangementen die klassiek van aard en bezetting zijn, geschre ven door docent gitaar Aaike Jordans. De eerste einduitvoering begint om 15.00 uur en de tweede om 19.30 uur. THOLEN Fuchsia's - De Zeeuwse Fuchsia Vereniging houdt van donder dag 16 tot en met zaterdag 18 ju li een fuchsiashow bij De Ket tinghoeve aan de Kettingdijk in Tholen. De show is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur gratis te bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31