Gemeenten wijzen windparken af Scheepsgeschut in de duinen van Cadzand Trage start nieuwste fietspontje Meneer Murphy is weer aan boord PILAAR Raad van State schorst vergunning kerncentrale Alleen Axel en Terneuzen overwegen grootschalige locaties zeeuwse almanak Jarig zeeland vrijdag 3 juli 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland slaagt er niet in om voor het jaar 2000 voldoende lo caties te vinden voor het opwek ken van 250 megawatt aan I windenergie. Een rondgang langs de verschillende Zeeuwse gemeenten heeft gedeputeerde I j.G. van Zwieten (VVD, ruim telijkeordening) geleerd dat 140 megawatt voorlopig het maxi maal haalbare is. Tijdens een discussieavond over windenergie in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel- buig maakte Van Zwieten be kend dat slechts twee van de twaalf locaties die het dagelijks provinciebestuur op het oog heeft voor het inrichten van gro te windmolenparken bij de ver schillende gemeenten in goede aarde zijn gevallen. Naast de twee locaties waar minimaal twintig windmolens komen, be staat er volgens de gedeputeer- animo voor een tiental klei nere windmolenparken. „In totaal levert dit ruimte op voor een vermogen van 100 mega watt aan windenergie. De opmerkingen van Van Zwie ten betekent dat Zeeland ver achter blijft bij de belofte die in 1991 door het toenmalige pro vinciebestuur aan het Rijk is ge daan. In een bestuursovereen komst werd destijds vastgelegd dat Zeeland rond de eeuwwisse- planologische ruimte zou scheppen voor 250 megawatt. Inmiddels is er ruim veertig me gawatt aan windenergie gerea liseerd. De gedeputeerde wilde niet zeg gen welke gemeenten welwil lende staan tegenover de komst van grootschalige windmolen- „Ik heb op basis van ver trouwelijkheid een aantal ge sprekken gevoerd." De gemeenten waar het naar al le waarschijnlijkheid om gaat zijn Terneuzen en Axel, De ove rige gemeenten met een beoogde Celstraffen geëist voor fraude MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Heemskerk en een 27- jarige man uit Amsterdam ont kenden gisteren bij de recht bank in Middelburg met Visa cards bij tankstations in Zee land te hebben gefraudeerd. Voor officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems was de frau de bewezen. Zij eiste tegen de oudste verdachte een gevange nisstraf van vijftien maanden entegen de 27-jarige verdachte zevenmaanden. Volgens de offi cier hadden zij in maart op een geraffineerde wijze met gesto len Visa cards tankstations in Vlissingen, Middelburg, Kats en 's Heer Arendskerke voor een bedrag van ruim twaalfhonderd gulden getild. Ear Eye Muziek CD Sampler Jazz Masters 9,95 cn 50 delen uit deze serie per stuk 19,95 Boekhandel Fanoy meenemen op vakantie: Dieren- en plantengids voor onderweg CD ROM van de maan Muziek cd brander CD drukkerij kit van 114,95 voor ƒ99,0 Kantoor boekhandel de Ruiter biedt aan een Parker balpen vulpen samen ƒ16,9! En natuurlijk voor Spys en Drank Brasserie de DRVKKERY Alles is te koop in... KERY Beeld &Geluid de DRVK Winkel; in Woo ttl Brasserie locatie binnen de gemeente grenzen hebben de afgelopen maanden in alle toonaarden hun ongenoegen over de provin ciale plannen laten blijken. Naast Van Zwieten lieten R. Zonnevylle, secretaris van de stichting het Zeeuwse Land schap, G. M. van der Slikke, inspecteur voor Natuurmonu menten in Zuid-West Neder land, en T. van Mierlo, mede werker van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), hun licht schijnen over windenergie in Zeeland. De vertegenwoordi gers van de verschillende mi lieu- en natuurorganisaties zet ten in op het realiseren van 5 of 6 grootschalige locaties. Kleine windmolenparken werden van de hand gewezen. Volgens Zon nevylle is het Zeeuwse Land schap in principe tegen de komst van extra windmolens in Zeeland. „Om niet buitenspel te worden gezet, zijn we toch be reid om mee te praten over een aantal grote parken." Eiland Van Zwieten maakte korte met ten met het voorstel dat eerder deze week tijdens een debat van de stichting Het Zeeuwse Ge zicht in Zierikzee werd gedaan om één groot windmolenpark in Zeeland in te richten. „Die mo gelijkheid is onderzocht en heeft niets opgeleverd." Een park op een eiland voor de kust van Vlissingen lost volgens de gedeputeerde niets op. „Daar mee voldoen we niet aan de be stuursovereenkomst. Die voor ziet in ruimte voor windmolens op het land en niet op zee." De voorzitter van de coöpera tieve windenergievereniging Zeeuwind, A C. de Bruijn, toon de zich aan het eind van de dis cussieavond opgetogen. Na aanloop van de bijeenkomst had Zeeuwind een gebrek aan ani mo voor windenergie betreurd. „Na vanavond zeg ik: 'Het gaat de goede kant uit. Zowel de pro vincie als de natuur- en milieu organisaties kiezen voor wind energiek" Het kanon wordt op zijn plaats getakeld. foto Peter Nicolai door Bianca Abrahamse CADZAND - Ruim vijftig jaar lag het achthonderd kilo zware scheepskanon dertig meter diep op de zee bodem voor de kust van Cadzand. Vorig jaar werd het afweergeschut opgevist en donderdag kreeg het een statig plaatsje. En wel op een sokkel in de duinen, nog geen zes kilometer van de plaats waar in 1943 het schip Fort Maisonneuve strandde, vlakbij hotel De Wielingen. De Fort Maisonneuve werd in de oorlog door de gealli eerden gebruikt voor vervoer van goederen en muni tie. Het originele boegkanon is van het type FN 140 millimeter en van plaatstaal en gietijzer vervaardigd. Op reis van New York naar Antwerpen voer het trans portschip op een zeemijn en zonk. Vier van de zestig bemanningsleden kwamen om het leven. Bij een proefberging tijdens de winter van 1996 werd het grootste deel van de Fort Maisonneuve en daarmee het snelvuurkanon opgevist in verband met de uitdie ping van de Westerschelde. .Volgend j aar worden alle wrakken die bij de kust van Cadzand liggen, weggehaald. Om het scheepsongeval te herdenken, het wrak van het schip Fort Maisonneu ve te vereeuwigen en zo de Cadzandse geschiedenis te laten herleven plaatsen we dit monument", vertelt voorzitter P. de Keuninck van het Frisse Neuzen Aan- jaagteam Cadzand. Het plaatsen van het kanon is op initiatief van de stichting en samen met de gemeente Oostburg, de Ko ninklijke Marine, het waterschap 't Vrije van Sluis en bedrijven uit de regio gerealiseerd. Aanstaande zondag onthult de Oostburgse loco-bur gemeester C. Bolijn-Hertzberger om 15.00 uur het monument officieel. De hele dag vertonen val schermspringers hun kunsten, schietvereniging De Fles uit Vlissi ngen is present en er staan tientallen ou derwetse legervoertuigen klaar om belangstellenden mee te nemen voor een ritje langs de kust. Het jongste veer vaart tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee. door Andries Molengraaf DEN OSSE - Het jongste fiets- voetveer van Zeeland, dat tus sen Den Osse en de Slikken van Flakkee (bij Dirksland) vaart, moet nog op gang komen. Don derdag, een dag na de inge bruikname, hadden nog maar enkele fietsers van de nieuwste overtocht over het Grevelingen- meer gebruik gemaakt. Maar schipper Jaap Landman blijft hoopvol. „De vakantie is nog niet begonnen. Het zal snel drukker worden." De Caesar, het voormalige vrachtschip waarmee Jaap Landman en zijn vrouw Leny sinds woensdag driemaal daags de overtocht maken, is een ver trouwd schip op de Grevelin- gen. Al sinds de jaren zeventig vaart het vooral in de weekends over het meer om sportvissers en sportduikers naar hun favoriete stekjes te brengen. Die groeien de business wilde het echtpaar Landman niet zomaar opgeven toen het afgelopen winter door het Bureau voor Toerisme Zee land werd benaderd om in de zo mermaanden tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee een nieuw fiets-voetveer te gaan ex ploiteren. „We hebben dat met die sportduikers nu opgebouwd en gaan dat niet weggooien. Dat bhj ven we in het weekend dan ook gewoon doen", aldus Leny foto Marijke Folkertsma Landman. Daarom vaart de Caesar voor fietsers en voetgan gers alleen op werkdagen, maar dat is geen uitzondering. Veel fiets-voetveren in Zeeland zijn niet elke dag in bedrijf. De spe ciale Almanak van de Zeeuwse pontjes vertelt daar alles over. Rondje Het nieuwe fiets-voetveer is het twintigste dat in Zeeland in ge bruik is Fietsers (en wande laars) kunnen nu door Zeeland een compleet 'rondje met het pontje' doen, zoals het Bureau voor Toerisme Zeeland het zo graag noemt. Het bijzondere van het 'rondje' is dat de water wegen kunnen worden overge stoken zonder van bruggen of dammen gebruik te maken en dus zonder de herrie van het au toverkeer. Rust en ruimte (en natuur) staan bij de overtochten centraal. Juist dat aspect maakt de fiets- voetveren interessant, vindt het echtpaar. „Het tochtje dat wij maken is ook zo mooi", zegt Le ny Landman. „Die paar mensen die we tot nu toe hebben gehad, kijken hun ogen uit. We varen langs diverse platen, waar lepe laars, hekrunderen en soms ook zeehonden te zien zijn." Vooral de aanblik van zonnende zee honden moet voor de toerfietser, die per definitie een buitenmens en dus veelal ook een natuur liefhebber is, een lust voor het oog zijn. „Ze liggen vaak op het Middelplaatje, dat is een kleine zandplaat vlakbij de grote Mid delplaat". zegt Jaap Landman „We hebben de route er speciaal eén klein beetje voor aange past", vult zijn vrouw aan. Hobby Het echtpaar Landman exploi teert de veerdienst als hobby. Ervan leven kunnen de twee niet. De gemeenten Schouwen- Duiveland en Dirksland staan garant voor de tekorten op de exploitatie. De prijzen van een enkeltje Flakkee bedragen acht gulden voor volwassenen en vijf gulden voor kinderen. Wie ook nog een fiets bij zich heeft, betaalt twee gulden ex tra. Retourtjes kosten enkele guldens meer. De vertrektijden vanuit de jachthaven van Den Osse zijn 09.30, 12.30 en 15.30 uur. Aan de overkant kan om 11.00, 14.00 en 17.00 uur opge stapt worden. In Oosterschelde gevonden dode slachtoffer van misdrijf ZIERIKZEE - De politie heeft de identiteit vastgesteld van de dode man die woensdag in de Oosterschelde op het grondge bied van de gemeente Schou- wen-Duiveland is gevonden. Het gaat om een 36-jarige inwo ner van Den Haag. De man was sinds 29 juni als vermist gemeld bij de politie in Den Haag. Donderdag is ook sectie verricht op het stoffelijk overschot. Daarbij is vast komen te staan dat de man om het leven is ge bracht, maar de doodsoorzaak zal pas na onderzoek in het ge rechtelijk laboratorium kunnen worden vastgesteld. Het lijk zou verpakt zijn geweest. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick was het in elk geval duidelijk dat het stoffelijk over schot was gedumpt. De Zeeuwse politie sluit het on derzoek af en draagt het over aan de politie in Den Haag. (Advertentie) f Oranje zit nog in de race, dus de actie geldt nog steeds!! BOUWMATERIALEN Zie pagina 27. Eén van de vier roerpropellers van de Koningin Beatrix die donder dag in dok lag bij Scheldepoort. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf VLISSINGEN - „Meneer Mur phy is aan boord." Een andere verklaring kan C. J. Saman, hoofd technische dienst bij de Provinciale Stoombootdiensten (PSD), niet verzinnen voor het probleem met een roerpropeller van de veerboot Koningin Bea trix. Met meneer Murphy ver wijst Saman naar de Wet van Murphy. Als er iets fout gaat, gaat plotseling alles verkeerd. Het zit de PSD ook behoorlijk tegen. Ruim twee weken gele den werd bij een reguliere on derhoudsbeurt van de Koningin Beatrix een mankement aan één van de vier roerpropellers ont dekt. De tandwieloverbrenging van de thruster was beschadigd. „En daar moest een specialist naar kijken", aldus Saman. „De roerpropeller is naar de leve rancier in Noorwegen gestuurd, maar door een staking in de Noorse transportsector zijn er eerst onderdelen kwijt geraakt en niet op tijd afgeleverd." De PSD stond toen voor de keu ze: de Koningin-Beatrix voor de kant laten liggen of met drie roerpropellers laten varen. Sa man: „Met drie thrusters kan het schip ook heel goed manoeu vreren. Wij hebben toen beslo ten de boot terug in de vaart te nemen en de veerboot Prins Jo- han Friso voor de afgesproken garantiebeurt naar reparatie- werf Scheldepoort te brengen." Saman had echter buitenom de Wet van Murphy gerekend. Ter wijl de Friso in dok lag, liep het dinsdagmorgen mis met een roerpropeller van de Beatrix. In een droogdok van Scheldepoort is donderdagmiddag de verma ledijde thruster eraf gehaald. De reparatie zal naar verwach ting tweeenhalve week duren. In die tijd kan de Koningin Bea trix niet varen. „In principe vult de Prins Johan Friso het ontsta ne gat op", vertelt Saman. „Ik heb goede moed dat dit zater dagmorgen het geval zal zijn. Dan zijn we weer volledig op oorlogssterkte." De problemen met de roerpro pellers roepen vraagtekens op over de kwaliteit Saman twij felt daar niet aan. „Dit is een zeer betrouwbaar systeem. Wij hebben een paar dingen achter elkaargehad. Meneer Murphy is aan boord. Een visdraadje kan al funest zijn. En dat heb je in het bijzonder in onze wateren, waar vissers met van die oranje nylondraden y/erken. Vaak kun je die er zo uittrekken. Soms ook niet." door Ben Jansen BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele blijft voorlo pig op grond van oude vergun ningen elektriciteit produceren. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft twee nieuwe vergunnin gen voor de centrale vernietigd. Het gaat om toestemming voor de ingrijpende wijzigingen die de kerncentrale vorig jaar heeft ondergaan. De Raad van State heeft een streep door vergun ningen gehaald omdat de hand tekening van de minister van Verkeer en Waterstaat ontbrak. De wijzingsvergunning voor de aanpassing van de kerncentrale aan de nieuwste inzichten op het gebied van veiligheid is al in 1994 verleend. De vergunning voor het gebruik van hoger ver rijkt uranium, waardoor min der radioactief afval en plutoni um ontstaan, stamt van eind 1996. Vier inwoners van Borsse le. zes van Terneuzen, een Mid delburger, de stichting Leefbaar Zeeland, de stichting Natuur en Milieu en de stichting Miljoenen Zijn Tegen hebben tegen deze vergunningen beroep ingesteld. Voor staatsraad was de zaak zo klaar als een klontje. Hij haalt in zijn uitspraak de toelichting bij de Kernenergiewet aan, waarin staat dat de vergunningverle ning moet geschieden in over eenstemming met de ministère wie het mede aangaat. Omdat in de vergunning sprake is van de lozing van radioactieve stoffen had de minister van Verkeer en Waterstaat bij de verlening be trokken moeten worden. Het opslagcentrum voor radio actief afval Covra in Borssele is vorig jaar om dezelfde reden op de vingers getikt. Er moest een nieuwe vergunning komen, het geen Covra in tijdnood bracht. Volgens N Steijnen van de stichting Miljoenen Zijn Tegen draait de kerncentrale nu zon der vergunning. De exploitant van de centrale, de Elektrici- teits Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), rea geerde laconiek. EPZ meende dat de vergunningen niet om in houdelijke redenen zijn vernie tigd. maar vanwege een vorm fout. De exploitatie van de centrale zal doorgaan op basis van de vergunning zoals die in 1994 vóór het aanvragen van de wijziging het geval was. Zij het dan dat de centrale door de aan passingen veiliger is en door het gebruik van hoger verrijkt ura nium minder plutonium en ra dioactief afval produceert. Niet verbaasd Het ministerie van Economi sche Zaken was niet verbaasd over de uitspraak van de Raad van State, gezien de eerdere uit spraak over Covra. EZ zal Justi tie vragen of de centrale door mag draaien zonder de nieuwe vergunning Dat betekent stil zwijgend gedogen Het ligt in de rede dat vooruitlopend op een nieuwe vergunning een gedoog vergunning wordt verstrekt. Een leuk feestje moest het worden. Fleur in Terneuzen werd één en al die vriendjes en vriendinnetjes van direct na de bevalling zouden haar- onwetend van de grote dag, maar dat is nu eenmaal het lot van een dreumes - komen feliciteren. Astrid, de moeder van Fleur, rekende op grote eters en kocht dus een kindertaart met de omvang van een mo lensteen. De moeders kregen de taart op een bordje met de mededeling dat ze zelf hun kroost maar moesten voede ren. Het pakte allemaal een tikje anders uit. Na verloop van tijd stelde Astrid, om zich heen kijkend, bij de moe ders slechts rode konen vast, die giechelend hun jengelend kroost wegduwden en het stuk taart lekker egoïstisch voor zichzelf hielden.Later dieniiddag wees menig broe kemannetje en -vrouwtje 'mams' de weg naar de auto. Oorzaak? Drank! De warme bakker had bij het bakken de fles likeur kennelijk zeer on zorgvuldig gehanteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29