Oudgedienden in vrouwenfinale Tweede gevecht van een winnaar Krajicek leest geen Engelse kranten meer Dubbeldam: hard werken en mezelf geen druk opleggen Wilfred Geijs niet op NK wielrennen Jana Novotna verrast Martina Hingis op weg naar eindstrijd Wimbledon :a Haarhuis en Eltingh bij laatste vier Staunton terug bij Liverpool Sokolov verovert schaaktitel Gianluca Bortolami blijft thuis Armstrong wint Rijnland-Palts Arbitragezaak Van Bronckhorst Hagi stopt als international Karelse kan voor veel geld weg van onze sportredactie LONDEN - De glossy magazi- j nes hebben Wimbledon 1998 verlaten en de bedaarde vrou wenbladen hebben hun plaat sen ingenomen. De finale bij de vrouwen gaat lussen twee oldti- I uiers: Jana Novotna, in oktober 30, en Nathalie Tauziat. in de- j zelfde maand 31. Jana Novotna sloeg gisteren de 17-jarige Martina Hingis, de laatste van de next generation, zonder pardon van het gras. De Tsjechische speelde bij. vlagen briljant, 6-4 6-4. „Jana verraste mij", gaf de nummer één van de wereld onomwonden toe. „Ik had nooitgedachtdatzenahaar nederlaag vorig jaar in de finale op dit hoge niveau kon terugke ren." Novotna verloor in '97 in drie sets van Hingis in de eindstrijd op Wimbledon. Voor de Tsjechi sche, die in Antwerpen woont. drui lat was dat haar derde nederlaag in een grandslamfinale. Eerder ging ze onderuit op de Austra lian Open 1991 en Wimbledon 1993. In die laatste was ze tegen Steffi Graf in de derde set één klap verwijderd van een 5-1 voorsprong, voordat ze volledig blokkeerde door stress. Tauziat Stress hield Nathalie Tauziat in de eerste set tegen Natasja Zvereva in de houdgreep, 1-6. De veterane uit Bayonne, onder Bordeaux, bewoog als een hou ten klaas over het gras. In de tweede set schudde ze de nervo siteit af en bleek haar spel bui tengewoon geschikt voor gras. Zvereva was na de slopende overwinningen op Graf en Seles mentaal murw en gaf zich over, 6-7 3-6. Tauziat werd op haar 43e grand slam de eerste Franse finaliste op Wimbledon sinds Suzanne Lenglen in 1925. La Grande Suzanne verscheen in haar tijd in bontjas op de baan en nipte tijdens de wisseling van speelhelft aan de cognac. Dat is Tauziat zaterdag in haar eerste grandslamfinale niet van plan. De Fran£aise, zestiende ge plaatst, begon haar mars naar de finale met een opvallende overwinning. In de tweede ron de stond ze één game (6-0 6-1) af aan Iva Majoli, de winnares van Roland Garros 1997. „Gras is mijn favoriete onder grond", verklapte Tauziat. ,.En Wimbledon mijn favoriete grand slam." Op veertien Wim- bledons werd ze slechts twee keer in de eerste ronde uitge schakeld. In '92 en '97 haalde ze de beste acht. „Dit jaar was Wimbledon mijn doel", bekende ze. „Ik stemde er mijn hele jaar op af. In Londen moest ik pie ken." Hoogtepunt Voor Novotna is Wimbledon jaarlijks het hoogtepunt. De pu pil van Hana Mandlikova is op gras de beste speelster in het cir cuit. Toch raakte ze donderdag tegen Hingis met 0-3 0-40 ach ter. „Ik was één klap af van de 4- 0", keek ze terug. Maar die klap kwam niet. „De wedstrijd kan telde op die stand. Opeens had ik de eerste set verloren met 6- 4." In de tweede set probeerde Hingis meer geduld op te bren gen. „Ik speelde te geforceerd in de eerste set. wilde het punt te snel maken." Maar Novotna liet zich met uit haar ritme brengen. De Tsjechische was met haar backhand vanaf de baseline le vensgevaarlijk en aan het net de beste doelvrouw van de wereld. „Ze was groots", gaf Hingis toe. „Ze verdiende deze zege." Novotna raakte licht geëmotio neerd na haar fraaie overwin ning. „Dit is misschien wel de beste overwinning uit mijn loopbaan", vond Novotna. „Maar niet het hoogtepunt. Dat moet nog komen.ANP door René van Hattum LONDEN - Richard Krajicek heeft te lange benen en daaraan zitten te kleine voeten. Zijn hoofd is bovendien te klein voor zo'n lang lijf en zulke brede schouders. Eigenlijk klopt er helemaal niets van de verhou dingen van zijn lichaam. En de uitstraling van een kampioen heeft hij al helemaal niet. Afge zien van zijn Wimbledon-titel heeft Krajicek eigenlijk alleen maar opzien gebaard door men sen te beledigen. Bron van deze opmerkelijke bloemlezing is The Times, gerenommeerde Britse krant. Richard Krajicek zou zondag in de finale wel eens de tegenstan der van Tim Henman kunnen worden, mits ze vandaag allebei winnen natuurlijk. Voor dat ge val is in Engeland afgelopen da gen de stemmingmakerij alvast ingezet. Als de Britse media er gens goed in zijn, is dat het wel. David Beckham, die bij Enge- land-Argentinië uit het veld werd gestuurd, is de afgelopen dagen met de grond gelijk ge maakt in de Britse bladen. Beckham is inmiddels naar zijn Spice Girl-vriendin Victoria in Amerika gevlucht en helemaal onbegrijpelijk is dat niet voor wie de Britse kranten leest. Hij lijkt staatsvijand nummer één. LONDEN - Wordt Jacco EI- tinghs laatste tenniswens nou ineens verstoord door een spier- scheurtje in zijn rechter onder arm? „Nee hoor", zeggen ze in het kamp Eltingh/Haarhuis, „niks om je zorgen over te ma ken. Een paar pijnstillers en dan speel je er doorheen." Het laatste ontbrekende ju weeltje in hun kroon is voor het beste Nederlandse tennisduo aller tijden nog steeds binnen bereik, ook al speelt Eltingh sinds gisteren met een band om zijn onderarm. Haarhuis en Eltingh wonnen gisteren de kwartfinale op Wim bledon en staan vandaag in de halve finale tegenover Wayne Black en Sebastian Lareau, een lastige klus. Tegen David Mc pherson en Nicklas Kultï had den Eltingh en Haarhuis vier pittige sets nodig (6-4 5-7 7-6 6- 2). Het was in vier wedstrijden de eerste set die ze verloren. Armblessure De armblessure van Eltingh openbaarde zich woensdag morgen ineens. „Waarschijnlijk is het ontstaan door een ver keerde beweging, meestal ge beurt zoiets als je een bal ver keerd raakt en je de slag wilt corrigeren. Reden tot paniek is het niet, zeg gen ze zelf. Eltingh en Haarhuis dromen nog steeds van het halen van de Wimbledontitel, de enige Grand Slamtitel die ze samen nog niet wonnen. „En de open Australische won Jacco begin dit jaar ook met ongelooflijke pijn in zijn knieën en dat was met een paar pijnstillers ook weg." Hun grootste concurrenten doen ook nog mee in de halve fi nales. De Australiërs Wood- bridge/Wöodforde, al vijf jaar achtereen de sterksten op Wimbledon, schudden gisteren Galbraith en Steven in vijf sets af .GPD LIVERPOOL - Steve Staunton keert terug bij Liverpool, zeven Jaar nadat hij de club verliet. De 29-jarige Ierse international vertrekt transfervrij bij Aston Villa. De verdediger kwam van 1988 tot 1991 voor Liverpool •ut. Naar verwachting voegt ook verdediger Eric Sikora zich bij be club. De voetballer van de franse kampioen Lens tekent waarschijnlijk een driejarig contract. Hij doorstond al een Medische keuring. RTR Richard Krajicek kreeg afgelo pen dagen ook vast zijn deel. Daarvoor had The Times maar een halve vinger nodig. Het cir cus werd in gang gezet door een Amerikaanse verslaggever die wilde weten wat Krajicek van de kansen van Pete Sampras dacht. „Natuurlijk is Pete een van de favorieten", zei de Ne derlander al eerder in het toer nooi, „maar hij heeft dit jaar nog niet de vorm laten zien waarmee hij de nummer één van de wereld werd. Als je zijn pres taties vanaf 1 januari bekijkt is hij ook niet de nummer één. Dat bewijst ook The Road to Han nover, de ranglijst vanaf 1 janu ari. Daarop staat Rios 1 en Sampras tiende of zo." In de Amerikaanse krant USA Today stond een dag later dat Richard Krajicek Pete Sampras niet de terechte nummer één van de wereld vindt. Met een moge lijke finale Henman-Krajicek op komst, sprong The Times af gelopen dagen met gretigheid op die verdraaide uitspraak in. „Want was Richard Krajicek niet diezelfde speler die zes jaar geleden zijn vrouwelijke colle ga's op Wimbledon beledigde door ze voor vette varkens uit te maken," aldus The Times. Richard Krajicek 'baalde be hoorlijk' van de aantijgingen, gaf hij toe. „Ik lees ook geen En gelse kranten meer." GPD Martina Hingis bijt in het net na de uitschakeling door Jana Novotna. foto Rui Vieira/AP Ex-wielerkampioen Peter Kisner strijdt nu tegen slopende ziekte door Maarten Wijffels SAS VAN GENT - Peter Kisner uit Sas van Gent werd op 22 juni 1970 op slag een bekende Nederlander. Als neo-prof won hij in Helmond het Nederlands kampioenschap wielrennen op de weg. Het zou de voorbode zijn van een glan zende carrière, zo dachten velen. Maar het lot besliste anders. Twee jaar na zijn opzienbarende triomf zegde Peter Kis ner het peloton gedesillusioneerd vaar wel. „Ik was soms zo slap en lusteloos. Het leek alsof mijn lichaam niet meer wilde." De oorzaak van zijn snelle aftocht werd pas later ontdekt. In 1980 kreeg Peter Kisner te horen dat hij lijdt aan een on geneeslijke ziekte. Kisner heeft multi ple sclerose. Dat is de ziekte die de her senen, het ruggenmerg en in een later stadium het zenuwweefsel aantast en kan leiden tot verlammingen, blind heid en gestoorde spraak. Wie de,oud-kampioen achttien jaar na het onheilspellende bericht ontmoet, merkt weinig van zijn ziekte. De be groeting is hartelijk en opgewekt, zijn handdruk als van graniet. Hoe het met hem gaat? „De ene maand beter dan de andere, maar ik mag niet klagen", zegt hij. „Multiple sclerose kenmerkt zich door een uiterst onvoorspelbaar en grillig ziektebeeld. Op dit moment gaat het goed met me. Ik kan nog steeds goed lopen, praten en eten." Onder de mensen komt Kisner niet vaak meen Hij trekt er eigenlijk alleen nog op uit om zo nu en dan een stukje te fietsen. „Een halfuurtje per week, soms langer. Het houdt me in beweging en het geeft me een stuk voldoening", zegt hij in de woonkamer van zijn huis in Sas van Gent. Voor hem op tafel ligt een sta pel krantenknipsels. Het zijn relikwie- en uit een grijs verleden. Ze herinneren aan een gedenkwaardige zondag in 1970, toen een schuchtere neo-prof de hele vaderlandse wielerelite te grazen nam. Leeuwehart 'Peter Kisner: debutant met leeuwe hart', kopte De Telegraaf de dag na zijn opmerkelijke triomf op het NK. Op de bijgevoegde foto is te zien hoe Kisner zijn voorwiel een fractie eerder over de finishlijn drukt dan de naar adem hap pende Harrie Jansen. „Ik was een gewone renner met één bij zondere kwaliteit; ik had een fantasti sche eindsprint", mijmert Kisner, ter wijl hij de knipsels aandachtig bekijkt. „Als ik eenmaal op gang was, haalde niemand mij meer in." Het kampioenschap van 1970 was op de keper beschouwd de eerste grote wed strijd van de Zeeuws-Vlaming, die een halfjaar eerder zijn eerste stappen in het profpeloton had gezet. Voor de ken ners kwam zijn overwinning dan ook Peter Kisner, thuis in Sas van Gent. Voor hem op tafel ligt een stapel krantenknipsels. Het zijn relikwieën uit een grijs verle den. Ze herinneren aan een gedenkwaardige zondag in 1970, toen een schuchtere neo-prof de hele vaderlandse wielerelite te grazen nam. foto Charles Strijd als een volslagen verrassing. „Maar voor mij eigenlijk niet", beweert Kis ner. „Ik was ervan overtuigd dat ik die koers kon winnen." Hij baseerde zich daarbij op de overwinning van de onbe kende Jaak Frijters een jaar eerder. „Ik zag hem vanuit het niets winnen en dacht meteen: als hij het kan, kan ik het ook." De triomftocht van Frijters werkte als een soort doping. „Ik was dat seizoen supergemotiveerd en had me in Enge land speciaal voorbereid op het NK. De wedstrijd zelf beleefde ik in een roes. Vanaf het begin van de koers voelde ik mijn benen niet. Dat hebben ze die mid dag geweten..." Kisner was 25 en als wielrenner in de bloei van zijn leven. De aanzet voor een glansrijke loopbaan leek gegeven. Het liep echter anders. „In de maanden na het kampioenschap presteerde ik niks meer. Ik moest soms al na een paar kilo meter van de fiets. Zo slap en lusteloos voelde ik me soms. Dat had ik ook al af en toe in mijn amateurtijd, maar bij de profs werd het steeds erger. Ik ben altijd een winnaar geweest, maar op den duur was de vechtlust verdwenen." Voor zijn dertigste kwam er al een einde aan de loopbaan van Peter Kisner. Twee jaar later werd ontdekt dat hij onge neeslijk ziek is. „Ik had op zekere dag geen gevoel meer in mijn rechterhand. Een dood gevoel. En vervolgens ook in mijn voet. Ik werd in het ziekenhuis op genomen en kreeg een ruggenprik. La ter kreeg ik te horen dat het multiple sclerose was. Anno 1998 gaat Kisner heel langzaam achteruit. Toch oogt hij allerminst uit het veld geslagen. „Ik heb de ziekte volledig geaccepteerd. Moet ook wel, want je moet verder. Vechten kun je alleen als je positief bent inge steld. En ach, soms zeg ik ook tegen me zelf dat het z'n voordelen heeft. Ik sta 's morgens op wanneer ik wil, doe wat ik wil. Ik ben een vrij man." Eurosport Het wielrennen volgt-ie nog steeds. „Ik lees de krant en kijk veel naar wedstrij den op Eurosport. Pas geleden nog de Ronde van Zwitserland, straks de Tour de France. Het wielrennen is veel ver anderd in vergelijking met mijn tijd. Vooral over de ontwikkeling van het materiaal verbaas ik me telkens weer. Wij reden soms op afdankertjes van an deren. Nu rijden ze op fietsen van zes duizend gulden." Of hij nog weieens renners uit zijn prof- tijd tegenkomt? „Met Jan Serpenti en Henk Peeters heb ik nog regelmatig contact. Serpenti woont in Koewacht, met hem heb ik vorige week nog een eindje gefietst. Dan lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan. De rivaliteit van vroeger komt weer om de hoek kijken tijdens zo'n ritje. Twee mannen van over de vijftig, zweet op de kop, kijken wie het hardst gaat. Daarnaast krijgt hij elke maand wel een paar verzoeken om foto's. „Nogal wat oud-collegas schrijven mij een brief. Dat ze foto's verzamelen van alle Nederlands kampioenen uit de geschie denis, en dat ik ook op die lijst sta. Het zijn eigenlijk de enige momenten dat ik nog aan die titel wordt herinnerd. Voor de rest is het een afgesloten tijdperk." ROTTERDAM - De 30-jarige Bosnische grootmeester Ivan Sokolov heeft in Rotterdam voor de tweede keer de Neder landse schaaktitel veroverdSokolov versloeg gisteren Genna Sosonko en werd daarmee onbereikbaar voor de concurren tie. In tien partijen stond hij slechts drie remises af, tegen zijn belangrijkste concurrenten Timman, Nikolic en Piket. Zijn overige tegenstanders werden verslagen Tegen theoreticus Sosonko werd Sokolov in de Ragozin-variant van het dame gambiet verrast door een zet die Sosonko jaren geleden eens tegen Ton Timman speelde, de oudere broer van meervoudig kampioen Jan. Sokolov koos vooreen gevaarlijk aanvalsplan Sosonko verdedigde zich sterk en Sokolov gaf naderhand toe dat hij ergens verloren moet hebben gestaan Maar in de kri tieke fase. kort voorde veertigste zet. toonde Sokolov zich het koelbloedigst. Hij profiteerde handig van enkele fouten en won na 42 zetten Timman en Nikolic wonnen van respectie velijk Van der Weide en Nijboer. Piket boekte een snelle zege op de hopeloos uit vorm zijnde Van der Sterren. ANP PARUS - De Italiaan Gianluca Bortolami mist de Tour de France. Zijn plaats in de Festina-formatie wordt ingenomen door de Zwitser Armin Meier. Bortolami reed onlangs de Ron de van Zwitserland niet uit. De winnaar van de wereldbeker cyclus in 1994 mist conditie en wedstrijdritme. In mei ver dween hij enige tijd uit koers door een gebroken sleutelbeen. De Festina-ploeg wordt in de Ronde van Frankrijk, die op 11 juli in Dublin (Ier) begint, aangevoerd door de Fransman Ri chard Virenque. AFP BAD NEUENAHR-AHRWEILER - De Amerikaanse wiel renner Lance Armstrong heeft de 33e ronde van Rijnland- Palts gewonnen. De leiderspositie van de 26-jarige oud-we reldkampioen kwam in de zevende en laatste etappe niet meer in gevaar. ANP GLASGOW - Feyenoord-speler Giovanni Van Brockhorst probeert via een juridische procedure zijn transfer naar het Schotse Glasgow Rangers af te dwingen. De zaak dient woensdag. De plaats van handeling is nog niet bekend. De Schotse club bereikte met de international een akkoord over een contract van vier jaar, maar Feyenoord weigert hem te la ten gaan. De club eist een hogere afkoopsom voor de midden velder dan Glasgow wil betalen. Het contract van Van Bronckhorst bij Feyenoord loopt nog twee jaar door. ANP BOEKAREST - Gheorghe Hagi heeft toch zijn interlandcar rière beëindigd. De achtste finale tegen Kroatië (0-1) was de 114e en laatste wedstrijd van de Roemeense middenvelder, die in eigen land tot beste voetballer aller tijden is uitgeroe pen. SID ZARAGOZA - Real Zaragoza zal moeten bloeden voor John Karelse. De Spaanse club wil de 28-jarige doelman graag van NAC overnemen en annoceerde de transfer in eigen land als 'zeer waarschijnlijk' Bij NAC echter is geen enkel contact ge weest met Zaragoza. „Officieel weten wij van niets", zei voor zitter Peek gisteren. „Wanneer er wel onderhandelingen plaats hebben, zal er een grote afkoopsom op tafel moeten ko men." Peek doelde op de langlopende verbintenis van de kee per, nog acht jaar. ANP door Maarten Wijffels SLUISKIL - Twee jaar geleden maakte wielrenner Davy Dub beldam een spetterende entree in het profpeloton. De Sluiskil- lenaar verbaasde vriend en vij and door als vierde te finishen op het Nederlands kampioen schap in het Limburgse Meers- sen. Zondag strijkt de vader landse wielerelite in het kader van de nationale titelstrijd op nieuw neer in het Limburgse heuvelland. En net als toen is Dubbeldam van de partij. Kan Davy Dubbeldam zondag opnieuw met de besten mee? „Hoogstwaarschijnlijk niet", is het eerlijke antwoord van de TVM-renner. „Twee jaar gele den was ik in de vorm van mijn leven. Nu is het al een tijdje kwakkelen geblazen. Ik ben te vreden als ik de koers kan uitrij den." Natuurlijk gaan zijn ge dachten nog weieens terug naar die zonnige zondag in 1996, naar het parkoers dat hem op het lijf geschreven was en naar de publiciteit die hij toen kreeg. „Maar met achteromkijken win ik niets. Ik ben een andere ren ner geworden in een andere ploeg en in een compleet andere situatie." Vooral dat laatste weegt zwaar. Want Davy Dubbeldam staat voor een cruciale fase in zijn wielerloopbaan. Aan het einde van dit seizoen loopt immers zijn contract bij de ploeg van Cees Priem af, terwijl hij dit jaar nog geen enkele keer heeft kun nen overtuigen. „Ik besef dat ik snel enkele aansprekende pres taties moet neerzetten, anders lijkt een verlengd verblijf bij TVM een onhaalbare kaart Wat Priem van mijn optreden vindt? „Ik weet het niet. .Soms hoop ik dat hij zegt: 'als je in de volgende drie koersen niet presteert, moet je weg' Dan weet ik tenminste waar ik aan toe ben Maar aan de andere kant, zolang hij niets zegt, is er hoop op contractver lenging. Ik moet gewoon hard werken en mezelf geen grote druk opleggen. Misschien dat het dan ineens lukt." Zeeuwen Naast Davy Dubbeldam zullen ook een aantal renners van de twee Zeeuwse wielerclubs naar Meerssen afreizen. Namens Zeeuws Vlaanderen starten morgenmiddag bij het NK voor vrouwen Boukje Doedee en Debby van Dorsselaar. Zondag maakt Johan van Schaijk zijn opwachting bij de eliterenners. Van de Middelkamp-formatie gaan vier renners van de start Martin de Kok rijdt zaterdag bij de neo-amateurs en Francois Franse. Denms Mesu en Johnny van de Klooster ontvingen een uitnodiging voor de elitewed strijd. door Maarten Wijffels VLISSINGEN - Wilfred Geijs zal zondag niet starten op het NK wielrennen in Meerssen. De renner uit de Middelkamp-for matie liep afgelopen weekeinde in de finale van de clubcompeti tie een spierscheuring op in een bovenbeen. Hij staat nog min stens drie weken buitenspel. Geijs liep .de kwetsuur op tij dens de afsluitende klassieker op zondagmiddag. Op een door hevige regenval spekglad ge worden parcours smakte de on fortuinlijke renner met zo'n veertig anderen tegen de grond. Geijs werd meteen per ambu lance afgevoerd naar het zie kenhuis in Emmen. Daar werd het gekwetste ledemaat voor zien van een drukverband. „Uitermate vertelend dat dit Wilfred overkomt. Hij was bezig aan een goed seizoen en reed ook tijdens het finaleweekeinde ij zersterk oordeel t ploegleider Ronald de Jong. „Maar er is één geluk", voegt hij er aan toe ..Wilfred is op het minst onge lukkige moment van het seizoen geblesseerd geraakt. De belang rijkste wedstrijden zijn voorbij De renners kunnen nu even op adem komen. Het NK? Dat is voor onze jongens niet meer dan een leuk uitstapje. Als ze een paar rondjes kunnen meerijden, zijn ze al tevreden." t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25