Wildschade kost boeren kapitaal Restauratie van een leien dakje Oogst van zwarte bessen weer begonnen in Borsele Twee jaar cel en tbs geëist voor bedreigen ex-vriendin met wapen Pleidooi voor meer kleur in Vlissingen Borsels college wijst extra natuurgebied naast Sloebos af zeeland 20 Snel toestemming voor jacht in De Manteling gevraagd geslaagd vrijdag 3 juli 1998 doorTheo Calkoen DEN HAAG - De schadeposten, die agrariërs in hun boeken moeten opnemen omdat er in het natuurgebied de Manteling van Walcheren niet gejaagd mag worden, belopen inmiddels tienduizenden guldens. Dat vertelde de advocaat van de Vereniging De Wildbeheereen- Schap kiest voor palingvissers in Grevelingen OUDDORP - Het Grevelingen- schap heeft zich gisteren ge keerd tegen permanente open stelling van de Brouwerssluis als dat ten koste gaat van het aantal geslachtsrijpe palingen in het Grevelingenmeer. Het schap schaarde zich daarmee unaniem achter de eerder geuite bezwaren van de beroepsaalvis- sers. Die willen dat de sluis on geveer vijfendertig dagen per jaar dicht blijft, omdat anders zeventig procent van hun in komsten 'wegzwemt'. Het was de Schouwen-Duive- landse wethouder C.W. Veel hoek, lid van de Raad van Be stuur van het schap, die de 'schieraalkwestie' gisteren tij dens een vergadering van het schap aanzwengelde ,,Ik vind dat de openstelling moet wor den aangepast aan de wensen van de palingvissers", zei Veer- hoek. ..Lang geleden is de palingvissers al voor ogen ge houden dat ze in het Grevelin genmeer konden blijven vissen. Dat staat weliswaar nergens zwart op wit, maar toch." Veer- hoek zei niet te willen dat de sluis, zoals nu nog het geval is, gedurende een half jaar dicht moet blijven. „Als ik het goed begrepen heb, gaat het de pa lingvissers om slechts vijfen dertig dagen per jaar dat de sluis dicht moet zijn. Laten we in overleg met hen komen tot een regime waarin iedereen zich kan vinden." Rijkswaterstaat wil de Brou werssluis gedurende het hele jaar openstellen omdat dat be ter is voor de zuurstofhuishou ding in het Grevelingenmeer. heid Manteling van Walcheren. mevrouw7 H. Lamers, donder dag tijdens een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag. De hoorzitting werd gehouden omdat De Wildbeheereenheid tracht via een spoedprocedure bij de Raad van State toestem ming te krijgen om jagers De Manteling in te sturen. „Veel agrariërs zijn de wanhoop na bij", aldus advocaat Lamers De jachtrechten voor het na tuurmonument zijn ingewik keld geregeld De provincie Zeeland heeft van het ministe rie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij een mandaat gekregen voor de vergunning verlening. Van de provincie kreeg De Wildbeheereenheid zondermeer vergunning voor de jacht op konijn, wilde eend, ver wilderde kat, ree- en damwild, haas en fazant. Natuurbescher mers klaagden daarover bij het ministerie van Landbouw. Niet zonder effect, bleek later. Het ministerie schrapte de jaehtmo- gelijkheden op ree-, damwild. haas en fazant uit de vergun ning. Reden was dat het minis terie de rust in het natuurmonu ment zo veel mogelijk wil bewa ren. Geen regulering Volgens De Wildbeheereenheid gebeurt er momenteel iets an ders. De populatie van de dieren neemt hand over hand toe om dat er al jaren niet meer wordt gereguleerd door jagers. Om schade aan gewassen van agra riërs te voorkomen kan er alleen gejaagd worden buiten het na tuurmonument. Daarvoor wil het ministerie wel vergunning afgeven. Dergelijke vergunningen ko men echter alleen los als schade aangetoond kan worden. Dat is vooral wanneer de gewassen er al staan, in het voorjaar en in de lente. Dat is ook de tijd dat de cüeren jongen hebben. Gevolg is nu dus dat ze in een kwetsbare tijd worden opgejaagd. „Zou je de zaken gewoon in de winter kunnen reguleren binnen het natuurmonument, dan speelt dat probleem niet", aldus advo caat Lamers. De Wildbeheereenheid is daar om (alweer maanden terug) het besluit van het ministerie gaan aanvechten om een deel van de jachtvergunning te schrappen. Een dergelijke procedure heeft het vervelende gevolg dat de he le vergunning geschorst blijft. Het zal nog wel even duren voordat de procedure afgerond kan worden Omdat de situatie nu uit de hand zou lopen, heeft De Wild beheereenheid een spoedproce dure aangespannen bij de Raad van State. Dat is de procedure. die donderdag aan de orde was. De Wilbeheereenheid eist dat er gedurende de looptijd van de andere procedure bij de Raad van State wel gebruik gemaakt kan worden van de jachtver gunning. De schorsing moet er dus af. Agrariërs houden De Wildbe heereenheid als jachthouder verantwoordelijk is voor de wildstand in de omgeving van het natuurmonument Zij die nen daarom bij De Wildbeheer eenheid claims in wegens wild schade. Een tuinder zegt al over de 50.000 gulden schade te heb ben vanwege vraatzuchtige re eën. Het ministerie van Landbouw betwist vooralsnog de schades. In veel gevallen zouden de boe ren, bij voorbeeld door middel van afrastering, veel meer heb ben kunnen doen om schade te voorkomen. De uitspraak in de spoedzaak is begin volgende week bij de Raad van State te verwachten. Overigens stelt De Wildheer- eenheid niet schadevergoe- dingsplichtig te zijn als in de spoedzaak nul op het rekest wordt verkregen. Er zou dan im mers aan de zijde van de jagers sprake zijn van 'overmacht'. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. R. Jeuken heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats twee jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De man heeft volgens de officier zich schuldig gemaakt aan be dreiging met geweld en een po ging tot afpersing. Op 19 januari ging hij naar de woning van zijn ex-vnendin in Missingen om verhaal te halen over zijn stukgelopen relatie. Volgens zijn ex en haar vriend werden ze onder bedreiging van een vuurwapen in de woning vastgehouden. „De vrouw werd bovendien door hem bewerkt", zei de officier. Vervolgens dwong hij de man 200 gulden af te geven. Dezelfde dag zocht hij iemand uit de Vlissingse drugsscene op, omdat hij van hem nog geld te goed zou hebben. Nadat hij de voordeur had geforceerd trof hij de man op bed aan. Daar zou hij volgens getuigen de man met een pistool hebben bedreigd. ..Waar is je geld? Waar is je 'bruin' had hij volgens een van de getuigen geroepen. Ver volgens was hij kwaad gewor den en had hij de man mishan deld. De verdachte ontkende op de zitting grotendeels de feiten. Van bedreiging met een wapen zou geen sprake zijn geweest. Gedragsdeskundigen stelden vast dat de verdachte met een ernstige persoonlijkheidsstoor nis kampt. De geweldsdelicten zouden onder invloed van alco hol en drugs zijn gepleegd. Uit de rapportage bleek dat hij ver minderd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. Geadviseerd werd tbs met dwangverpleging. De uit Libanon afkomstige man heeft een tragische levensloop gekend. Als vijf jarig kind ver loor hij zijn ouders. Daarna ging hij op zwerf toer langs vele lan den. Hij werd geestelijk en sek sueel misbruikt. In Nederland mag hij als ongewenste vreem deling niet blijven. De verdach te zelf vond dat hij hulp nodig had en hoopt in de toekomst in een ander land zijn status te krijgen. De restauratie van het dak van de Middelburgse Ooslkerk is van een leien dakje gegaan. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De restauratie van het leien dak van de Oostkerk is klaar. Bouw bedrijf Peters uit Middelburg heeft de klus sneller geklaard dan verwacht. Vol gens W. Th. van der Veur, sectiehoofd bouwkunde bij de gemeente Middelburg, zou het dak aanvankelijk pas in septem ber/oktober opgeleverd worden. „Maar, we hebben geen enkele tegenvaller gehad. Als je de leien eraf haalt, moet je maar af wachten hoe de kapbekleding eruit ziet." De Oostkerk werd vorig jaar mei na twee jaar van restauratiewerkzaamheden fees telijk in gebruik genomen. Nog geen jaar later moest de kerk opnieuw in de steigers. Al tijdens de opknapbeurt rezen er vragen over de kwaliteit van de leien dakbedek king. Het dak bleek er slechter aan toe dan was gedacht. foto Lex de Meester „Uiteindelijk is gebleken dat de ribben, de draagconstructie van het dak, hele maal niet waren aangetast", aldus Van der Veur. „De dakbekleding van inlands gre nen was ook nog zó goed, dat het niet ver vangen hoefde te worden. Het dak ziet er fantastisch uit. De Oostkerk kan er weer tachtig jaar tegen." De kosten van de klus, zeshonderddui zend gulden, zijn gedeeld door de gemeen te en het kerkbestuur. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - De zwar- te-bessenoogst is losgebarsten. Deze week zijn de oogstmachi- nes gaan rijden. Het zijn speciale voertuigen, die aan vankelijk met hulp van de landbouwuniversiteit in Wa- geningen ontwikkeld zijn voor de druivenoogst in Frankrijk. In Engeland zijn de machines aangepast voor de bessenoogst en Nederlandse, vooral Zeeuwse, bessentelcrs hebben ze vanuit Engeland overge haald. In totaal 7 5 procent van het Ne derlandse bessenareaal staat in Borsele. Daar is ook eeri co- operatie van zwarte-bessente- lers, die verder enkele leden op Tholen en in West-Brabant heeft. De coöperatie heeft in totaal 6 grote zelfrijdende oogstmachines en 2 kleinere machines voor jonge planten. De overgrote meerderheid van de bessen gaat naar fabrieken van bedrijven als Hero en Coe- berg die er sap en drank van maken. Andere fabrieken zoals SVZ in Etten-Leur en Mondi- foods maken er halffabrikaten en concentraten van. Daar naast wordt een deel van de productie verwerkt in Zeeuwse streekeigen producten. Zo maakt de familie Boonman in Nieuwdorp Borselse bessen wijn. het Siepje in 's-Heeren- hoek maakt kruidenazijn, chutney en jams, er worden bessenbonbons gemaakt, evenals paté. De productie aan Borselse bessenwijn is in vijf jaar tijd gegroeid van 5.000 flessen tot 20.000 flessen. Jenever Sinds donderdag is er een nieuw product gemaakt van Borselse zwarte bessen bij. Dat is zwarte-bessenjenever. Dis tilleerderij Fa. Dirkzwager uit Schiedam heeft de jenever ont wikkeld. G. M. Kleinjan van dat bedrijf maakte bij de pre sentatie duidelijk dat de al eer der vervaardigde crème de cas sis de Zélande wel een mooi product is, maar de markt daarvoor is aan de kleine kant. De afzet is ongeveer 80.000 flessen per jaar. De markt voor bessenjenever is veel groter. Daarvan kunnen 3 miljoen flessen afgezet worden. Van daar dat het bedrijf wel geïnte resseerd was in de ontwikke ling van een nieuw product. Burgemeester ir. J. L. M. Man- dos van Borsele kreeg de eerste fles van Kleinjan en schonk die vervolgens onmiddellijk uit aan een vertegenwoordiging van de Ringrijdersvereniging Zuid-Beveland. Bessenjenever drinken uit een pollepel is na melijk traditie bij de ringrij- ders. Mandos merkte in een korte toespraak op dat de pro ductie van allerlei artikelen op basis van zwarte bessen ëen aantal jaren geleden op kleine schaal is begonnen, maar nu beter loopt dan iedereen had verwacht. Hij sprak de hoop uit dat dat ook met de jenever het geval zal zijn, omdat daarmee tevens wordt aan aangegeven dat er uit Borsele hele mooie producten komen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als de beschil dering van gevels en kozijnen binnen het spectrum van histo rische kleuren past, dan moet Vlissingen er niet zo moeilijk over doen. In de negentichdc, achttiende en zeventiende eeuw was Vlissingen veel kleurrijker dan menigeen denkt. Dat stelt Vlissinger Ronald den Broeder, naast PvdA-raadslid ook bouw kundige, met specialisatie res tauratie. Nu de discussie is opgelaaid over de rijke variatie aan kleu ren van panden in de Vlissingse binnenstad, hoopt Den Broeder dat er niet te „rigide wordt vast gehouden aan voorschriften". „Vlissingen is van oudsher een maritieme stad. Daarin passen veel natuurkleuren. Oude schil- dei'ijen, olieverf stadsgezichten laten ons zien dat kleuren die momenteel worden toegepast, historisch verantwoord zijn. Ik heb het over blauwig, kobalt blauw bijvoorbeeld, maar ook gelig, grijs, rood, allerlei aar- denkleuren." In vroegere tijden zijn allerlei variaties natuurkleuren gebruikt. „Laatst heeft het Ste delijk Museum aan het Bella- mypark een opknapbeurt on dergaan. Ik heb toen een aantal verflagen met een krabber^ weggehaald. Ik kwam verras sende kleuren tegen. Echt don kerrood, maar ook blauwig et grijs." De welstandscommissie buigt zich momenteel over de kleur stelling van woningen in dt Vlissingse Nieuwstraat. Broeder hoopt dat er geen voor beeld aan Middelburg wordt ge. nomen. Middelburg wil streng; kleurvoorschriften binnen be schermd stadsgezicht hanteren „En dan wordt er gedacht het bekende wit, crème e groen. Dat zou toch monotoc: zijn. Inderdaad hebben Midde', burg en Vlissingen dezelfd- welstandscommissie. Maar gels voor Vlissingen hoeven nie, voor Middelburg te gelden." Hij verwacht dat er over dit derwerp de komende tijd nog veel discussie zal volgen. „1 hoop het. Dat is de enige manie; om iets duidelijk te krijgen Vlissingers moeten weten wai ze aan toe zij nAls er binnen be schermd stadsgezicht voora overleg gevoerd dient te worde over kleurkeuze, dan moet da ook gebeuren. De argumentati van de gemeente voor klein voorschriften kan niet gevoti den worden in een historisch onderbouwing. Ik vind al di; kleuren persoonlijk een hee aardig gezicht." door René Schrier HEINKENSZAND - De provin cie moet eventuele natuurcom pensatie, voor de baggerwerken in de Westerschelde, in het wes telijk deel van de gemeente Bor sele vergeten. In die hoek is geen extra ruimte voor aanleg van natuurgebie den. bovenop de al voorziene maximaal 200 hectare bos in de Sloerandzone. Als de provincie per se in dat gebied compense rende natuurmaatregelen wil, dan moet dat in die 200 hectare gebeuren. „De druk op de grondmarkt in die hoek van de gemeente is Groot Stelle, Goes Vbo bouwtechniek timmeren: Emiel Joosse, 's Heer Arendskerke. Vbo Bouwtechniek metselen: Peter Job- se, Oostkapelle. Reynaert College, Hulst Mavo: Karei-Jan Kerckhaert, Hengstdijk; Viola Provo, Axel; Anneke den Tenter, SintJansteen. Havo: Anouska Buijs, Graauw; Jelle Sa- velsberg. Koewacht. De Schans, Terneuzen Mavo: Marjan van de Bilt, Sluiskil Vbo-verkoop: Roy van Groningen, Axel. Nehalennia, Middelburg Mavo: Stefan Maljers, Veere; Meivin Te- lussa, Oost-Souburg; Judith Vos, Mid delburg. Havo: Maura Goring, Vlissingen, Mat- thijs Hoitsma, Middelburg; Ronnie Kalle- mein, Veere; Merijn Schooleman, Mid delburg; Miranda Slabber, Arnemuiden. Atheneum: Esther Ruempol, Middel burg; Wouter Verbeek, Vlissingen; Vin cent van der Vliet, Middelburg. Professor Zeeman, Zierikzee Havo: Trung Huynh, Zierikzee; Marjon Jonker, Burgh-Haamstede; Monica Nat te, Noordgouwe; Dennis Verwest, Dreischor; Noortje Wehrmeijer, Bruinis- se; Bert-Jan Zondag, Zierikzee. Vwo: Amarens Bijlsma, Zierikzee; Leo- nie Merle, Zierikzee. Zeldenrust-Steelantcollege, Terneuzen Vbo: Suheidi Mercelina, Terneuzen. Mavo: Robin Hamelink, Zuiddorpe; Thom Kerckhaert, Terneuzen. Havo: Joeri van Aalst, Axel; Georgie de Eis 16 maanden tegen dealer Axel MIDDELBURG - Tegen een 22- jarige inwoner uit Axel is giste ren bij de rechtbank in Middel burg twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk, geëist. Officier van Justitie mr. C. Fetter achtte po ging tot doodslag, openlijke ge weldpleging, dealen in soft drugs, wapen- en drugsbezit bewezen. Er ontstond 26 juli vo rig jaar in de binnenstad van Terneuzen een bedreigende si tuatie, toen de verdachte van dichtbij een schot afvuurde op twee mensen. De kogel raakte een muur. De verdachte verzekerde dat hij niet gericht had geschoten. De toedracht was niet helemaal duidelijk, maar het vermoeden bestond dat een conflict in de drugswereld eraan ten grond slag heeft gelegen. Volgens de officier zou de man vorig jaar vanuit een woning in de Van Bo venstraat in softdrugs hebben gedeald. Dat werd ontkend. In die woning, waarin hij verbleef, werd 26 juli behalve het vuur wapen ook vijf kilo hasj aange troffen. De man bagatelliseerde verder de vechtpartijen in Hulst (april '97) en Terneuzen (november '96), waarbij hij een hoofdrol zou hebben gespeeld. Uitspraak 16 juli. groot, door aanleg van wegen een tunnel en het bos om he Sloe. Nog meer kan dat gebiei niet aan", dat bracht donder, dagavond de Borselse wethou der drs. R J. Vollaard (PvdA ruimtelijke ordening) in de ge meenteraadsvergadering naa: voren. De raad discussieerde over he: voorstel van het college var burgemeester en wethouder om een bos en een bedrijven ter rein in de Sloerandzone aan leggen. Dat is mede een gevo van de aanleg van de Wester scheldetunnel. De gemeente raad had uiteindelijk geen be zwaar tegen het voorstel van en W. Block, Westdorpe; Jeroen Hage, Sluisl! Evelien Kunst, Sas van Gent; Karlij- Lippmann, Terneuzen; Arjen Roost, Te- neuzen; Martine Simonse, Sluiskil; Ad- aan Switynk, Terneuzen; Esmerall Troost, Terneuzen; Wendy de Vos, Te- neuzen. Atheneum: Maartje Kuijpens, Terne, zen; Hein Machielse, Terneuzen; Man: lein de Meijer, Terneuzen; Jan Wille Spijker, Terneuzen; Chantal Verlinde Zaamslag. Christelijke Scholengemeenschap Wi cheren Vlissingen Mavo: Annemieke de Kunder, Vlissm gen; Patricia van de Nadort, Oost-Sou burg; Esther Wierikx, Oost-Souburg. Middelburg Vbo handel: Ronald Kuzee, Middelbur: Monika van de Ree, Breskens; Wouw Saman, Domburg; Hugo Zijnen, Midde- burg. Vbo verzorging: Mirjam Houmes, Vfe singen; Els Hozee, Middelburg. Vbo Bouwtechniek: Michel de Gro? Middelburg. MIG/MAG-lassen: Jacko van Belze Middelburg; Lucien van den Driest, V delburg; Hanco de Visser, Oostkapelle Mavo: Robert Baas, Veere; Shens Gierdharie, Arnemuiden; Vincent Harde man, Oostkapelle; Nanda Huiszoon, Mil delburg; Aart-Jan Kabboord, Middel burg; Dirk-Jan de Kuyper, Middelbur; Anne Marije Oomkens, Middelburg;Pau Reiter, Oost-Souburg. Havo: Jeroen Goedman, Middelburg Sander Koole, Westkapelle; Johan Nieu wenhuize, Grijpskerke; Coen Stork, VI» singen; Ellen Willeboordse, Vlissingen. Vwo: Fedde Jasperse, Grijpskerke; Jer nifer Nagtegaal, Oostkapelle. De Rede, Terneuzen Mavo: Yeliz Ersahin, Terneuzen; Sati Kt ra, Terneuzen; Priscilla Klaverweide, At el; Lennart Strijd, Terneuzen; Feme Wolfert, Terneuzen. Havo: Döne Eryürük, Terneuzen; Jimm Sleuyter, Terneuzen; Patricia van Zww den, Terneuzen. Vwo: Karlien van de Griek, Hoek, Viot Knijff, Zaamslag; Lienke Nanninga, Sas van Gent; Silvia Pladdet, Zaamslag Remko Wakker, Biervliet; Dimitry van* Wege, Terneuzen. Zwin College, Oostburg Havo: Jérome Ie Grand, Zuidzands Dwight van Hulle, Eede; Patrickvan Mo: relgem, Sluis; Erika Paridaen, Aarden- burg. Atheneum: Christophe Sutin, Hoofd plaat. Scheldemond, Vlissingen Mavo: Kora Baas, Vlissingen; Esen Ba kos. Vlissingen; Esmeralda van Donge* Nieuw en St. Joosland; Maarten van de- Hoek. Oost-Souburg; Marije Platteeu» Vlissingen; Yasemin Ózgelik, Vlissinge" Havo: Jennifer Joosse, Oost-Souburg Debora Koelma, Vlissingen; Annema'* Koeman, Vlissingen; Alice Moore, VU singen; Sharoony Sloof, Vlissingen Mark Wittens, Vlissingen. Vwo: Chantal van der Broek, Vlissingen: Suk Fang Hau, Vlissingen; Cathalijne Kouwijzer, Vlissingen; Nienke de Looft Vlissingen; Frank Vanbesien, Vlissingen Buys Ballot College, Goes Vbo Administratie: Klazien de Wits* Yerseke. Vbo Verzorging: Elina Straayer, Goes Marcelle Troost, Goes. Vbo Theoretische richting: Sandra vr Tilburg, Goes. Mavo: Ramona Does, Goes; Edwin OW beeke, Waarde; Mariska Rijn, 's-He? Hendrikskinderen; Willian Rotte, Burg*- Haamstede. Havo: Paula van den Berg, Burgh-Haar stede; Bart Boot, Kerkwerve; Mari|k! Crijns, Wemeldinge, Peter Goedhsit Biezelinge; Michelle van Harten, Gofö Tim Jonker, Goes; Arnold van OuyW kerk, Kortgene; Annemarie van de VW- de,'s-Heer Hendrikskinderen. Atheneum: Debora Jobsen, Zierikzes Marika Sinke, Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20