OURANT KPN-top snel rijk van opties ggjg Zware bomaanslag in Boedapest kf% t» Bi Spoedoverleg Blair in Belfast vruchteloos Asielzoeker mag betaald werken 4 WEKEN A I- Meest bewolkt ff ah telt fp tei Directeuren verdienen na splitsing concern in een week f 580.000 VACATURES Oranjekoo korting Nationale ramp Algerije dreigt 2 Het gigantische Panorama Tübke Slakkenplaag teistert tuinen 19 VOOR 15,00 20' '12; N 4 Opnieuw vrij veel bewolking, maar droog. 1 Maxima van 18 tot 20 graden en een rl matige tot vrij krachtige noordenwind. najl itrijj 241e jaargang no. 157 rt(i vrijdag 3 juli 1998 S losse nummers 1,75 '«WH roe- door Frank Hendrickx lam DEN HAAG - In een week tijd zijn de topmannen van het voormalig staats bedrijf KPN ruim 580.000 gulden rijker geworden. I Na de splitsing van het bedrijf I afgelopen maandag zijn de op ties van de drie directeuren ex plosief in waarde gestegen. Be stuursvoorzitter Wim Dik en zijn twee collega's profiteren zo I van hun eigen beslissing PTT IPost en PTT Telecom een afzon derlijke beursnotering te geven, j Na de splitsing is er een ware beurshausse ontstaan rond KPN. Nu PTT Post en PTT Tele com zelfstandig zijn geworden, blijken de twee bedrijven veel meer waard te zijn dan onder één dak bij KPN. Door een omvangrijk pakket opties verdienen de bestuurders Ad Scheepbouwer, Cees Griffi oen en voormalig staatssecreta ris Wim Dik tienduizenden gul dens per dag aan de run op de twee aandelen. Vorige week donderdagochtend was een aandeel KPN nog 118,10 gulden waard. Na een week handelen is het dankzij de doorgevoerde splitsing geste gen naar 133,20 gulden. PTT Post, dat onder de naam TNT Post Group aan de beurs staat genoteerd, was donderdag 54,70 gulden waard. PTT Telecom, dat nog steeds de naam KPN draagt, is gestegen naar 78,50 gulden. Dat zorgt samen voor een koerswinst van 15,10 gul den. De drie leden van de raad van bestuur van KPN hebben vol gens het jaarverslag van 1998 115.780 opties in hun bezit. Hiermee kunnen zij tegen een gereduceerde prijs aandelen ko pen van hun bedrijf. In totaal hebben de bestuurders in een week tijd een winst gemaakt van bijna 1,75 miljoen gulden op hun opties. Per persoon komt dat neer op een bonus van bijna zes ton. De bestuurders zullen dat bedrag overigens nog niet volledig kunnen opnemen. Ze moeten de opties minimaal drie jaar in bezit hebben. De koersstijging is volgens ana listen zonder meer een gevolg Do»! Twee doden bij brand in Amsterdam AMSTERDAM - Door een brand in een woning in Amster dam-West zijn gisteren twee mannen omgekomen. Volgens hulpverleners was een van hen vastgebonden. De politie houdt er rekening mee dat de brand gesticht is om een misdrijf te verbloemen. De identiteit van de slachtoffers was gisteravond nog onbekend. Half vier kwam de melding bin nen dat op de eerste verdieping van een huis aan de Marianne Philipsstraat brand was uitge broken. Het vuur was binnen drie kwartier geblust. Toen de brandweer daarna de verdie ping doorzocht, trof men de twee slachtoffers aan. Een van hen was al overleden. ANP VVD-kopstuk acht snoeien op Defensie mogelijk I; DEN HAAG - Een bezuiniging i van minder dan 450 miljoen gul- den op Defensie is mogelijk, maar dat gaat wel ten koste van I taken of activiteiten. Dat zegt staatssecretaris Gmelich Meij- i ling in een interview met deze krant. De WD'er lijkt daarmee een opening te bieden richting PvdA en D66 die 750 miljoen tot 1 één miljard gulden willen be- I zuinigen op de krijgsmacht. De onderhandelingen tussen de I drie paarse fracties op dit punt zitten nog muurvast. De WD blijft tegen een verdere inkrimping van de krijgsmacht. I Bovendien leggen de liberalen in de formatie een directe kop- J peling tussen Defensie en Ont wikkelingssamenwerking, I waar de VVD wel en de PvdA niet op wil korten. Staatssecretaris Gmelich Meij- I ling onderschrijft het WD- 1 standpunt maar laat ook blijken dat dit op den duur niet vol te I houden is. ..Ik zeg natuurlijk: er mag niet bezuinigd worden, maar u moet ook begrijpen: ik ben geen Don Quichotte". GPD interview op pagina 2 De Britse premier Tony Blair (links op foto) en de minister voor Noord-Ierse zaken Mowlam bezoeken de verwoeste Sint Jan in Crumlin. In het midden pastoor Burg. foto Hugh Russel/AP door Patrick van den Hurk BELFAST - De partijen in Noord-Ier- land moeten zelf hun weg zien te vinden uit de crisis rond de omstreden protes tantse Oranjemars van komende zon dag in Portadown. Met die mededeling heeft de Britse premier Tony Blair gis teravond Belfast verlaten, na uren van spoedoverleg met vertegenwoordigers van de belangrijkste politieke partijen. Volgens Blair kan alleen brede overeen stemming over een compromis de crisis oplossen..Mijn mogelijkheden zijn be perkt. Als de Noord-Ieren het nu niet onderling eens worden, dan zal elke vergelijkbare situatie in de toekomst tot nieuwe problemen leiden", aldus de premier. In Portadown dreigt zondag voor het vierde achtereenvolgende jaar geweld, omdat de marcherende Orangisten hebben aangekondigd zich niets te zul len aantrekken van het door een onaf hankelijke commissie uitgevaardigde verbod om over de katholieke Gar- vaghy Road naar het stadscentrum te lopen. Bij de spanning rond Portadown komt de onrust die is ontstaan na de brandstichting van woensdagnacht in tien katholieke kerken. Drie daarvan gingen volledig verloren. De politie suggereerde gisteren dat de radicale protestantse terreurgroep LVF de hand in de aanslagen heeft gehad. Deze para militairen hebben hun machtsbasis in Portadown, en zouden zo willen laten zien dat er zondag met hen niet valt te spotten. Blair bezocht na zijn gesprekken met de politiek gisteren een van de kerken, en ontmoette daar de rooms-katholieke aartsbisschop van Ierland. De premier sprak zijn afschuw uit over de aansla gen, en liet doorschemeren dat de scha de van vele miljoenen guldens mogelijk door de Britse regering zal worden be taald. De nieuwe Noordierse premier David Trimble, zelf een protestant, noemde de kerkbranden 'weerzinwekkend'. Zelfs de radicale dominee Ian Paisley, die de katholieke kerk meestal als de anti christ afschildert, had er geen goed woord voor over. ,,Dit is een zeer on protestantse daad", aldus Paisley. GPD (Advertentie) w—m ~U "M a (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! (Advertentie) MorgenochtgMS'alleeff^an 9.00 uur tot 12.00 uur trappen wij af met 10% korting op bijna alle artikelen. Met uitzondering van reizen, horeca, boeken, tijdschriften, tabaksartikelen, geneesmiddelen, plaatsbewijzen, strippenkaarten, cadeaubonnen, concessionairs en niet in combinatie met andere kortingspercentages. Vroom Dreesmann door Hans Gertsen BOEDAPEST - Een spectacu laire bomaanslag in het cen trum van Boedapest heeft giste ren rond het middaguur aan vier mensen het leven gekost. Een vijfde slachtoffer is in kritieke toestand opgenomen in een zie kenhuis. Drieëntwintig mensen, onder wie enkele buitenlandse toeris ten, raakten gewond door rond vliegende glassplinters. Volgen een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Boeda pest zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. De bomaanslag vond plaats in de Aranykez-utca, een straatje dat grenst aan het drukke voet gangersgebied in het centrum van Boedapest. Het gros van de gewonden bevond zich ten tijde van de ontploffing in een McDo nalds-restaurant op de hoek van de straat. De grote ramen van het rond lunchtijd bomvolle restaurant spatten door de kracht van de explosie in dui zenden stukjes uiteen. Ook el ders in de straat bleef vrijwel geen ruit heel. ,,Het was echt een hel", aldus Boris Kalnoky, een toevallige passant. „Overal hoorde je ge schreeuw en gegil en mensen die onder het bloed zaten renden in paniek alle kanten uit. De chaos werd nog verergerd doordat uit de Aranykez-utca dikke zwarte rookwolken kwamen van twee auto's die in brand waren gevlo gen. Politiemensen met hand- blus-apparatuur wisten op het Brandweerlieden en politiefuntionarissen onderzoeken de plaats waar de bom explodeerde. foto Zoltan Mihadak/AP nippertje te voorkomen dat die auto's ook nog zouden ontplof fen". Hoewel het onderzoek naar de aanslag nog maar amper gestart is, gaat de Hongaarse politie er van uit dat deze verband houdt met een al geruime tijd woeden de machtsstrijd in de Boedapes- ter onderwereld- De aanslag werd-uitgevoerd met een op af stand tot ontploffing gebracht autobom. Bij de ontploffing kwam Tamas Boross, een be kend figuur in de Boedapester onderwereld, om het leven. De drie andere dodelijke slachtof fers, twee mannen en een vrouw, waren waarschijnlijk toevallige passanten. Boedapest is sinds enkele jaren het toneel van een regelmatig oplaaiende machtsstrijd tussen Russische, Hongaarse, Oekra- iense, Chinese en Roemeense misdaad-organisaties. De afge- van de splitsing. KPN is daar door overzichtelijker geworden voor beleggers. De topmannen hebben ook altijd verklaard dat de splitsing werd doorgevoerd ten behoeve van de beleggers en om de groeimogelijkheden van zowel telecom als post te verbe teren. Dat ze er zelf ook schat rijk van worden, lieten ze buiten beschouwing. GPD In Algerije wordt zon dag een wet van kracht die het Arabisch tot eni ge officiële taal ver klaart. Dit gebeurt tot ongenoegen van de ber bers en de Franstalige elite. Dat leidde ook gis teren weer tot betogin gen (foto). In de Duitse deelstaat Thiiringen is een van de grootste kunst werken van deze eeuw te zien. Het gaat om een panorama, dat de Oostduitse schilder Werner Tübke baseerde op de Boeren- slag uit de zestiende eeuw. Meer dan honderd meter schilderij leverde het op, waarin zowel Jeroen Bosch als de twintigste eeuw te herkennen zijn. Het Panorama M Mesdag verzinkt er bij in het niet. Door het vochtige en relatief warme voorjaar is een slakken- plaag uitgebroken. Op grote schaal vreten de dieren planten aan Tuincentra krijgen de slak- kenkorrels niet aangesleept. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24 en 25. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Asielzoekers in de opvangcentra krijgen ruimere mogelijkheden om betaald werk te verrichten. De bedoe ling is dat de werkende asielzoe kers ook een financiële bijdrage gaan leveren aan de kosten voor hun levensonderhoud. De on derhandelaars van de paarse partijen PvdA VVD en D66 zijn het hierover eens geworden. Gedacht wordt aan Melkert-ba- nen, maar ook aan werk bij de overheid en bij particuliere be drijven. Hoe een en ander vorm krijgt, moet nog nader worden uitgewerkt. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid krijgt hierbij een belangrij ke rol Partijen willen zoveel mogelijk voorkomen dat asiel zoekers reguliere werkzoeken den op de arbeidsmarkt ver dringen. Nu mogen asielzoekers voor een extra zakcentje in de centra zelf bijvoorbeeld schoonmaak- werkzaamheden verrichten. Ook vrijwilligerswerk behoort tot de mogelijkheden. Het akkoord dat de fractiespe cialisten eerder bereikten over aanscherpingen van het huidige asielbeleid heeft geleid tot ge mor in zowel de fractie van de WD als die van de PvdA Vol gens ingewijden waren verte genwoordigers van de rechter vleugel in de WD ontevreden over de in hun ogen niet ver ge noeg gaande afspraken. Dat resulteerde onder andere in een poging om in de onderhan delingen met PvdA en D66 de termijn van de huidige voorlo pige vergunning te verlengen van drie naar vijf jaar. De ter mijn maakt het mogelijk dat asielzoekers met zo'n status als nog kunnen worden terugge stuurd, zodra de situatie in hun land van herkomst dat mogelijk maakt. Het WD-smaldeel koerste ook aan op verdere ver sobering van de opvang van asielzoekers als de centra on verhoopt vol komen te zitten. Binnen de PvdA-fractie waren er leden die moeite hadden met de aanscherping van het beleid ten aanzien van asielzoekers die zonder geldige papieren naar Nederland komen. Zij moeten voortaan 'genoegzaam aanne melijk' maken dat zij buiten hun schuld zonder documenten zit ten. ANP meer nieuws over vorming kabinet op pagina 3 (Advertentie) lopen jaren werden in en rond de Hongaarse hoofdstad meer dan 140 bomaanslagen gepleegd. In het gros van de gevallen ging het om onderlinge afrekeningen of om waarschuwingen, maar tot nu toe vielen daarbij slechts zel den doden of gewonden. De politie heeft een beloning van 5 miljoen Forint (ruim 45.000 gulden) uitgeloofd voor tips die leiden tot de aanhou ding van de daders van de aan slag. GPD Computerstoring redactie PZC VLISSINGEN - Het computer- systeem van de redactie van Provinciale Zeeuwse Courant was afgelopen nacht een aantal uren met bruikbaar. De krant verschijnt daardoor later dan gebruikelijk. DIRECTIE PZC (eenmalig binnen zes maanden) cJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1