Genootschap houdt vuile was binnen öttfjffc Torhout/Werchter terug naar basis Toots, Bl0f en Zeeuws Orkest weten gevoelige snaar te raker zeeland Eerbiedwaardig gezelschap in financiële en bestuurlijke problemen kunst cultuur Overzichtelijk aantal actuele popacts op één groot podium UITVERKOOP 20%-60% vrijdag 3 juli 1998 door Ben Jansen Een van de zinspreuken van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen is Non sordent iti undis (Zij worden niet geringgeschat in Zeeland). Dit devies slaat op de zeven vrije kunsten die binnen het Genootschap worden beoe fend, maar de 1500 leden ver klaren de tekst ook graag op zichzelf van toepassing. De af gelopen 25 jaar hebben zich bij deze vereniging gebeurtenis sen voorgedaan die het Ge nootschap en zijn leden mis schien geen geringschatting hebben opgeleverd, maar wel enige spot. Traditie staat hoog aangeschreven bij de 229 jaar oude club van beoefenaren van kunsten en wetenschappen. Als de financiële en bestuurlij ke problemen in de laatste de cennia ook uit die traditie voortkomen, dan is een onder zoek naar de vraag hoe het de vereniging in de eerste twee eeuwen van haar bestaan in be stuurlijk opzicht is vergaan, mogelijk een mooi onderwerp voor een nieuwe publicatie van het Genootschap zelf. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat zich sinds zijn tweede eeuwfeest met het predikaat 'koninklijk' mag sieren, wordt vaak afge schilderd als een bedaagd en eerbiedwaardig gezelschap. Achtenswaardig is zonder meer het doel dat het Genoot schap nastreeft: beoefening van wetenschap en verbreiding van kennis, inzonderheid met betrekking tot Zeeland. Res pect verdient een van de ma nieren waarop de vereniging daaraan uitdrukking heeft ge geven. De verzamelwoede van het Genootschap heeft Zeeland belangrijke cultuurhistorische en natuurhistorische verzame lingen opgeleverd, die in bruik leen zijn gegeven aan onder an dere het Zeeuws Museum (bijvoorbeeld penningen en munten, schelpen, kleder drachten. meubilair, zilver en schilderijen), de Zeeuwse Bi bliotheek (boeken en tijd schriften) en het Rijksarchief Zeeland (de collectie prenten en tekeningen Zeelandia Illu- strata). Een rijk bezit, dat voor 1 gulden op de balans van het Genootschap staat. Achter dit bedrag moeten wel zeven nul len worden geplaatst om de waarde aan te duiden. Wetenschap Behalve met verzamelen houdt het Genootschap zich ook be zig met de uitgave van een we tenschappelijk jaarboek, een reeks publicaties over uiteen lopende wetenschappelijke onderwerpen, het tijdschrift Zeeland en met de organisatie van lezingen en congressen. Voor de vakgebieden geschie denis en archeologie, geologie, muziek, theologie, maatschap pijwetenschappen, kunstge schiedenis en voor film, media en communicatie kent het Ge nootschap werkgroepen. Le zingen en vergaderingen spe len zich voornamelijk af in het monumentale Huize 's-Herto- genbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. Dit pand is ook de oorzaak van de huidige be stuurscrisis bij het Genoot schap. Gebouw De verwerving van Huize 's- Hertogenbosch in 1993 leidde binnen het Genootschap me teen al tot gefrons van wenk brauwen. Een eigen gebouw werd als een onverstandige en ook onnodige vorm van weelde beoordeeld. Het Genootschap kon de aankoopsom (een half miljoen gulden) mede dankzij de offervaardigheid van de le den wel bijeenbrengen, maai de exploitatie van het pand was een ander verhaal. Dat bezwaar werd evenwel wegge wuifd. Er zouden stellig beta lende medegebruikers gevon den kunnen worden en de fraaie ruimten zouden kunnen worden verhuurd voor ont vangsten, conferenties en an dere feestelijkheden. Voor on derhoud en beheer werd een aparte stichting in het leven ge roepen, waarvan het bestuur werd gevormd door leden van het Genootschapsbestuur. Het stichtingsbestuur stippelde een restauratieprogramma uit en Huize s-Hertogenbosch werd liefdevol onderhanden genomen. Het herstel van de oude luister bracht echter be Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. perkingen in het gebruik van het pand met zich mee. Het zorgvuldig aangebrachte stuc werk van de plafonds mocht natuurlijk niet met een bruine rookaanslag worden bezoe deld. Dus kwam in de ge- bruiksovereenkomsten te staan dat het i n de brand steken van sigaretten, sigaren en pijpen ten strengste was verbo den. Maar wat is nu een recep tie zonder rookwaar? De veron derstelde inkomsten door ruimten in het gebouw voor dergelijke gelegenheden te ver huren, vielen dan ook tegen. Bankroet De stichting Huize 's-Herto- genbosch is daardoor in finan ciële problemen beland. Als er niets gebeurt, dreigt een bank roet. Het bestuur van het Ge nootschap verwijt het stich tingsbestuur dat het zo ver is gekomen en dat het eerder aan de bel had moeten trekken. Over de manier waarop de pro blemen moeten worden opge lost. bestaat verschil van in zicht. Omdat een deel van de bestuursleden van de stichting ook in het bestuur van het Ge nootschap zit, ontstond daar tweespalt. Daarbij zijn per soon en functioneren van dr. J. H. Kluiver, hoofdconserva tor van het Genootschap en se cretaris van het bestuur van Huize 's-Hertogenbosch, in het geding. Het Genootschap heeft aan de deskundigheid, de in breng en de werklust van dit bestuurslid ongetwijfeld veel te danken, maar daar staat te genover dat Kluiver al jaren lang wel heel nadrukkeli jk een stempel op de vereniging drukt. Met zijn inzet heeft hij veel aanhang verworven, maar zijn eigenzinnigheid roept ook veel tegenstand op. Kluiver was in 1981 betrokken bij een eerdere bestuurscrisis binnen het Genootschap. Hem werd toen verweten dat hij de vereniging in zijn functie van secretaris overheerste. Er moest een commissie van goede diensten, onder voorzitter schap van de toenmalige com missaris van de koningin dr. C. Boertien, komen om de animo siteit te bestrijden. Ook tijdens deze periode van opwinding bleek dat de persoon Kluiver het Genootschap in twee kam pen verdeelde. Zijn aanzien was van dien aard dat hij als enige van de oude bestuursle den in het nieuwe bestuur mocht terugkeren, zij het niet langer als secretaris maar als hoofdconservator. Hoog gegrepen Is het bezit van een kostbaar monumentenpand vandaag de dag misschien te hoog gegre pen voor een vereniging als het foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de uitgave in eigen beheer van de Zeeuwse encyclopedie was dat waar schijnlijk ook. Het naslagwerk in drie kloeke delen, dat 1,3 miljoen gulden vergde, ver scheen in de eerste helft van de jaren 80. De oplage bedroeg 3500 stuks en daarmee was de markt ruimschoots overschat. Tien jaar later zat het Genoot schap nog met 600 exemplaren in de maag. Dat het boekwerk - op onderdelen - al achterhaald was, droeg niet erg bij aan de mogelijkheden om de winkel dochters aan de man te bren gen. Zo was er in 1994 bij de viering van het 225-jarig be staan van het Genootschap nog een Zeeuwse encyclopedie voor kroonprins Willem-Alexander over. In leer gebonden, dat wel. In het jaarverslag over 1996 meldde het bestuur opgelucht dat het laatste exemplaar uit de voorraad van het Genootschap in september dat jaar was ver kocht, De financiële afwikke ling van de uitgave was even wel nog niet voltooid. Met het provinciaal bestuur lopen daarover nog gesprekken. Zeeuws Tijdschrift Opzien baarde het Genoot schap ook toen het eind 1991 aankondigde het collectieve abonnement voor zijn leden op het Zeeuws Tijdschrift op te zeggen. Dit blad fungeerde me de als mededelingenblad en publicatieplatform vanhet Ge nootschap, maar het bestuur was er niet tevreden over. De koerswijziging om het blad voor een breder publiek aan trekkelijk te maken, beviel maar matig; zeker toen van de zijde van het bestuur van het Zeeuws Tijdschrift werd mee gedeeld dat het blad 'geen ver zameling verhalen moet zijn over mensen die al lang dood zijn'. Bovendien spoorden de tijdstippen waarop het blad verscheen onvoldoende met de momenten waarop het Genoot schap zijn leden wenste te in formeren. De vereniging begon een eigen blad, met de naam Zeeland (in de wandeling de Kluiverbode genoemd). Het Zeeuws Tijdschrift publiceert sindsdien minder over dode mensen maar leidt door het wegvallen van de 1500 Genoot schapsleden onder zijn destijds 2100 abonnees wel een kwij nend bestaan. Binnenshuis Over de gang van zaken bij het Genootschap willen bestuurs leden noch leden die in hun om geving verkeren naar buiten treden. Het past bij het eer biedwaardige karakter van het gezelschap dat de vuile was binnenshuis gehouden wordt. Leden die zich ergeren aan de recente crisis houden het slechts op 'Balkan-achtige toe standen' en 'Middelburgse kui perijen'. En over Kluiver zegt iemand die zich slechts als 'be paald geen aanhanger' van de hoofdconservator wil identifi ceren: „Iemand die zo veel van geschiedenis weet, dient toch te beseffen dat er een tijd van komen is en een tijd van gaan." Kamerlid pleit voor behoud oude platbodems DEN HAAG - Het WD-kamJ lid A J. te Veldhuis heeft mink ter van Verkeer en Waterstaat ,i Jorritsina gevraagd actie te oc dernemen voor het behoud vaj de historische Nederlands platbodemvloot, die wordt bt dreigd door strenge veiligheids.: regels van de Europese Unie. Onder de eigenaren en liefheb bers van historische schepe zoals tjalken en klippers is ves onrust ontstaan over de maatrr gelen uit Brussel. De Europese Unie eist dat a* vaartuigen worden voorzie van krachtigere motoren. Cto wil Brussel dat het looppad tus sen de kap en de reling van hs schip wordt verbreed. Deze regels, die over twee jae van kracht worden, zouden di doodsteek voor Nederlandss bruine vloot betekenen. Effect Te Veldhuis vraagt minister Jot ritsma of de Europese veilig heidseisen inderdaad dat effec zullen hebben voor de ongevet 450 nostalgische schepen uitc bruine zeilvaart. De Belangenvereniging Beroep Zeilschippers (BBZ) heeft in 6 strijd tegen de Europese regel rechtstreeks de weg naar Brut sel bewandeld. De BBZ heeft Europarlement;- riërs benaderd om 'het onheil' te wenden. (Advertentie) aq \a<3er 2A38 I door Louis Du Moulin TORHOUT- Herman Schuere- mans behoort tot de schaarse Belgen die best in hun sas zijn met de vroege uitschakeling van de Rode Duivels op het WK in Frankrijk. Al die voetbalhyste- rie had er immers wel eens toe kunnen leiden dat zijn troetel festival TorhoutAVerchter dit weekeinde van zijn landgeno ten niet de verdiende aandacht had gekregen. En 'den 01 lan ders', hem bijna even dierbaar, die zich wel massaal opmaken voor nieuwe sportieve glorie? „Ik ga ervan uit dat er toch weer vele duizenden zoveel smaak en zin hebben dat ze zich deze spannende editie niet willen la ten ontgaan", aldus de Vlaamse concertpromotor. Als muziekliefhebber pur sang verheugt 'Mr. TorhoutAVerch ter' zich enorm op de 22ste afle vering, dat als voornaamste pu bliekstrekkers - nu The Verve is afgevallen en niet wordt ver vangen - Tori Amos. Nick Cave, Beastie Boys en Björk presen teert. Meer dan voorgaande jaargangen kan de algehele in vulling worden gezien als de zij ne. Niet in de laatste plaats van wege de terugkeer naar het oude principe van één hoofdpodium, die weliswaar deels is ingegeven door financiële motieven. Belgacom, dat vorig jaar als hoofdsponsor z'n naam voor de beide speelplaatsen mocht voe ren, festivalt nog wel mee, maar op beperkter schaal. En ook daar is Schueremans best happy mee. gezien de vele kritiek die er was op die titelwijziging. „Ken nelijk zien een hoop mensen TorhoutAVerchter toch als een soort instituut waar de comraer- (Advertentie) Zanger-gitarist Paskal Jakobsen van Blof. Op de achtergrond het Zeeuws Orkest met dirigent Joai Berkhemer. foto Lex de Meeste' door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bij de generale repetitie voor de Prom'98 ging er nog van alles mis. Popgroep Bief en het Zeeuws Orkest moesten nog aan elkaar én aan de bijzondere ambiance van grote Carrétent wennen. Maar toen de Zeeuwse, gezelschappen gisteravond voor de menens sa men optraden voor ongeveer 1600 mensen, werd de gevoelige snaar wel geraakt. Het publiek ging van de stoelen. De opening van de achttiende editie van het Straatfestival Vlissingen mocht er zijn. Voor de pauze kregen Toots Thielemans en zijn muzikanten keer op keer open doekjes. The Harmonica Man van Morricone is op het lijf geschreven van de 76-jarige Belgische muzikant. Hij zei zich op zijn gemak te voe len in Zeeland en liet dat blijken door zich weinig van het tijd schema aan te trekken. Het pro gramma liep uit, maar het pu bliek genoot. Dat daarna de unieke combina tie van popgroep en orkest zo FESTIVAL zou aanslaan, overtrof ook de verwachtingen van leadzanger PaskalJakobsen. Moois Met dank aan Joan Berkhemer, de dirigent van het Zeeuws Or kest. „Wij hebben dan wel de liedjes aangedragen, maar Joan heeft er zoiets moois van weten te maken", sprak Jakobsen. Op momenten dat het orkest de viermansterke formatie bijviel, of het nu tijdens 'Dit lied was', 'Liefs uit Londen' of 'Wat wad is en wat niet', lichtten ook ff schijnwerpers warmer op. Hf- samenspel klopte. Eerder op ff dag had Jakobsen tijdens he oefenen met het Zeeuws Orkel nog kippenvel. „Dat hoop u vanavond weer te krijgen", ze hij. Dat kan zeker bij Aanfi* Kust niet uit zijn gebleven. Sfeertje Een aantal festivalgangers moet er nog aan wennen dat esl een nieuwe logatie is. De podid in de binnenstad hebben plaat1 gemaakt voor het parkeertH rein van de Schelde. In de ty pisch Vlissingse omgevird waar vier tenten dichtbij elkad staan, ontstond gisteravonde£| festivalsfeertje. Zeker toen d direct na het einde van Pront- ook nog salsaklanken uit ff Spiegeltent kwamen. Rumbaü was begonnen. Vanavond is er weer et" Prom'98. Aanvang 20.30 uur. cie van af moet blijven. Aan de ene kant mooi natuurlijk, dat je zulke faam hebt opgebouwd. Zelf zie ik vanzelfsprekend ook liever niet de reclame zover op dringen. Maar het betekent evenzeer dat we zakelijk be schouwd ten opzichte van ande re festivals i n het nadeel kunnen komen. En dat het dus moeilij ker wordt om de allerduurste jongens naar ons toe te halen." Overzichtelijk Minder kan ook meer zijn. is ei genlijk de kern van de door hem bijgestelde festivalgedachte. In plaats van alles op alles te zetten op een ware stortvloed van tren dy talent plus een knaller van een routinier, heeft Schuere mans durven (en ook moeten) kiezen voor het basisidee van een overzichtelijk aantal actue le acts op één groot podium. „Dat zal de sfeer ongetwijfeld ten goede komen, want ik had de indruk dat door de reusachtige hoeveelheid veel bezoekers de weg letterlijk en figuurlijk soms een beetje kwijt waren. Men liep over het terrein naar elkaar te zoeken, omdat men niet wist bij welk podium de vriendjes en vriendinnetjes stonden. Verder was het zo datje hoorde dat men zoveel had geconsumeerd dat men bij thuiskomst niet meer wist wat precies", meent de 44- jarige promotor, die dit keer ook geen onbedwingbare lust kende om een oude (eigen) held als Paul Simon (1991). Neil Young (onder meer in 1996) of David Bowie (1997) aan z'n 'weekeind- menu' toe te voegen. „Daarbij ben ik dan wel gehol pen door het feit dat dergelijke vedetten zich dit jaar en masse rustig lijken te willen houden. In de categorie superacts ben ik nog wel in onderhandeling ge weest met Pearl Jam, maar ook die band was moeilijk in bewe ging te kri j gen." De uiteindelijke affiche (met Björk, in Torhout in de voorste gelederen. ook Evil Superstars, Money Mark, Garbage en Therapy?) is er volgens hem eentje die staat voor brede muzikale kwaliteit, gebaseerd op liedjes. „Stuk voor stuk zijn het namen met een in teressant eigen verhaal. Björk en Nick Cave zijn in mijn ogen absolute top in de sector pro gressieve pop. Beastie Boys is inderdaad een klein vraagte ken, omdat eigenlijk niemand nog de nieuwe plaat van de he ren Hello Nasty) heeft gehoord, maar op grond van hun solide reputatie heb ik ze toch maar gewoon geboekt." Onderverdeling De 'aanloopavond' voor met na me de kampeerders (in Torhout vandaag, in Werchter zoals ge bruikelijk een dag later) kent nog wel een onderverdeling: in grofweg gesteld een pop/rock- tent (met Eagle Eye Cherry, Ben Folds Five, Dave Matthews Band, Hooverphonic, Morchee- ba en Tindersticks) en een voor namelijk 'dansgericht' aanbod op het hoofdpodium (met ABN. Junkie XL. Moby. The Jon Spencer Blues Explosion, Sonic Youth, Pulp en Underworld). Reputatie Een aantal van die 'artiesten van het eerste uur' had, gegeven hun reputatie, natuurlijk ook best op de 'grote dag' kunnen spelen, stelt Schueremans te recht. „Een band als Pulp hoort daar volgens heel Groot-Brit- tannië gewoon thuis, maar aan deze kant van de Noordzee moe ten Jarvis Cocker en de zijnen toch nog altijd zien ook populair te worden. Daarom konden ze zich vinden in een plek op de openingsavond. En wat jullie nationale trots Junkie XL be treft: had ook gerust op de hoofddag kunnen staan, want het is zonder meer een van de beste bands die het afgelopen jaar zijn doorgebroken. Maar zoals gezegd, de formule was aangepast en daarom was het hoofdprogramma snel vol." Infrastructureel is er niet veel veranderd. De veldcapaciteit zal ook dit jaar bewust niet opti maal worden benut: waar zowel in Torhout als in Werchter meer dan 80.000 bezoekers zouden kunnen bivakkeren worden er 'slechts' 60.000 toegelaten. Nieuw zijn de enorme eettenten (voor 7000 hongerigen tegelijk) en de 'statiegeldregeling' voor lege bekers: wie er tien inlevert ontvangt een drankbon. „Daar mee zijn we zonder meer gul, maar we hebben de illusie dat we zodoende een beetje bijdra gen tot de opvoeding van ons publiek", aldus Schueremans, die met de beide Stones-concer- ten in Werchter vorige maand goede ervaringen opdeed met die 'schoonmaaktruc'. GPD Dubbelfestival Torhout/Werchter. Hoofddagen zaterdag in Torhout en zondag in Werchter. Aanloopavon den respectievelijk vrijdag en zater dag. Passepartouts kosten 150 gul den. Voor entreebewijzen voor de eerste avond betaalt men 52 gulden, voor de hoofddag 80 gulden. Aan de festivalkassa's zijn de bedragen 2000 BF, 900 BF en 1400 BF. infor matie: 00-32-9-2437777 Eagle EyeCherry. (m.u.v. hoogzomercollectie) Pottenmarkt 13, Middelburg 0118-640773

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 16