ehoeden Hercules brengt milieurapport uit Politie met terreinwagen strand op Meijer Beheer voegt twee bedrijven samen Schelde krijgt geen schadevergoeding na fiasco slibvergassing Onderzoek naar rol vrouwen in toerisme- en recreatiesector zeeland 13 apport Vogelbescherming ondernemend zeeland Speerpunt Publieksuitgave jaarverslag verluchtigd met kolderieke scènes in detail Assurantiën in Krabbendijke in andere handen Dode bruinvis in Zoutelande Pand voor Staatsbosbeheer Schennispleger bij Arnebrug Rijkswaterstaat helpt Tsjernobyl Boete voor bedreigen ex-vrouw Slapen in portiek kost 105 gulden Tekort donderdag 2 juli 1998 F -oogst lof jnnr Richard Hoving der op Tholen in te richten, wordt als 'knelpunt' aangeduid. 5EIST - De bescherming van De hoge begrazingsdruk op de iatte natuurgebieden is bij de Middelplaten in het Veerse Meer frovincie Zeeland in goede han- brengt volgens Vogelbescher- len. De schriftelijke reactie van ming Nederland diverse soorten iet dagelijks provinciebestuur grondbroeders in de problemen. "9) -pf (je toezegging zich actief in „Het onnatuurlijke peilbeheer zetten voor de zogenoemde ('s winters laag en 's zomers vetlands is overtuigend. Dat hoog) leidt tot verdwijning van terujtelt Vogelbescherming Neder- broedplaatsen van pioniersoor- n 'and in het rapport Nederlandse ten als kluut, strandplevier en jFetlands 1997. sterns." De politie wordt in het §lechts drie provincies hebben wetlandsrapport aangespoord rolgens de organisatie de moei- om meer toe te zien op overtre- e genomen om nadrukkelijk dingen als het betreden van lan te geven samen te willen verboden zones, het ongelijnd ^■werken in het beschermen van uitlaten van honden, roofvogel- Tfflpetlands. Naast Zeeland gaat vervolging en jacht, plhet om Noord-Holland en Zuid- Het nieuwe beheersplan van de iffiïolland. stichting Het Zeeuwse Land- ^Het oordeel over de verschillen- schap voor het Verdronken ^Hè Zeeuwse wetlands is redelijk Land van Saeftinge wordt met ^njsitief. Vogelbescherming Ne- instemming aangehaald. „Een constateert wel dat on- belangrijke wijziging ten op- de goede wil 'een eventu- zichte van vroeger beheer is de e afweging ten aanzien van wijze van begrazing. Deze adere fupcties en andere be- wordt op zo'n manier gezo- ingen niet bij voorbaat uit de neerd, dat in een voor vogels be- eg wordt gegaan'. langrijk gebied de grote rietvel- den worden gespaard." Laag glfti OeZlCllt overkomende vliegtuigen, hete- jfoor de Grevelingen, nog niet luchtballonnen en deltavliegers ptemationaal erkend als wet- vormen een bron van verstoring and, wordt in de Nederlandse voor met name ganzen. Wetlands 1997 gesteld dat meer pezicht op de dagrecreatie Yerseke Moei* wenselijk zou zijn. Het beheer en cle inrichting van 3ij het beheer en de inrichting de Yerseke en Kapelse Moer is /an de Oosterschelde (inclusief het afgelopen jaar niet wezen- plagen) wordt de kanttekening lijk veranderd. Het plan van het geplaatst dat de dijken die on- waterschap Zeeuwse Eilanden h Ier beheer van het waterschap om de dijk van het Kanaal door Zeeuwse Eilanden staan, vroeg de Zak van Zuid-Beveland, aan in het seizoen worden gemaaidde kant van de Kapelse Moer, in LHierbij komen broedende wei- te rasteren en te verpachten aan levogels in de knel." Het afslui- een veehouder, wordt een posi- jen van de dijk langs de Slikken tieve ontwikkeling genoemd, /an den Dortsman, die tijdens Het illegaal rapen van kievits- Bogwater vaak als vlucht- eieren, het storten van vuil en olaats wordt gebruikt, is wense- stroperij vragen in dit wetland- pjk. Het onderzoek naar de gebied blijvende aandacht, al- mogelijkheid om een windmo- dus Vogelbescherming Neder- jenpark in de Annavosdijkpol- land. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, hier tussen verschillende politievertegenwoordigers, toonde zich blij met de nieuwe politie terreinwagen. foto Marijke Folkertsma Nieuw wapen in strijd tegen jeugdcriminaliteit door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Een vier- wielaangedreven terreinwa gen is het nieuwste wapen van de politie op Schouwen-Dui- veland in de strijd tegen de jeugdcriminaliteit. Het voer tuig wordt ingezet om snel in te grijpen als er iets aan de hand is op het Westerschouwse strand. Woensdag werd de nieuwe aanwinst officieel in gebruik genomen. Ruim acht jaar heeft de Schou- wen-Duivelandse politie het zonder terreinvoeiliuig moe ten stellen. „Vroeger hadden we in Haamstede een Landro ver staan, maar dit is wel heel wat anders", zegt politieman J. van Burg over de wagen. „We hebben inderdaad een he le tijd zonder gezeten'1, beaamt districtschef Ooster- scheldebekken J. W. Eek- hardt. „Wij vinden dat je als politie toch iets op het strand moet hebben. Als je signalen krijgt dat er iets mis is moet je kunnen ingrijpen. Dat kan niet als je geen voertuig hebt waarmee je over het strand kunt rijden." Strandpaviljoens en andere bouwwerken op het strand worden, in opdracht van de ge meente, bewaakt door een particuliere bewakingsdienst. Die bewakers zijn, samen met de strandpaviljoenhouders die in de zomermaanden -vaak in hun paviljoen overnachten, de ogen en oren van de politie. En er gebeurt nogal wat op het nachtelijke Westerschouwse strand, weet C. N. Priem van de politie Oosterscheldebek- ken. „Het gaat vooral om vuurtjes stoken en om vernie lingen", stelt hij. „Maar we hebben ook te maken met ge weld en met drugsgebruik op het strand", vult Eckhardt aan. Het zijn vooral die vor men van jeugdcriminaliteit die de politie onder meer door de inzet van de nieuwe terrein- aüto wil proberen terug te dringen. Dat is zowel voor de politie als de gemeente Schouwen-Dui- véland een speerpunt in het beleid. „Wij zijn er als gemeen te dan ook heel blij mee", meldt burgemeester mr. J, J. P. M. Asselbergs. „Wat dat betreft sluit dit perfect aan bij het integraal veiligheidsbeleid zoals wij dat als gemeente aan het ontwikkelen zijn." Eck hardt knikt instemmend. „Er was een gat in de politiezorg op Schouwen-Duiveland. Een witte vlek. Die is nu inge kleurd." Vandalen maken weinig kans aan de politie te ontkomen als het nieuwe voertuig in de buurt is. De 80.000 guldende kostende terreinwagen is uit gerust met een sterk zoeklicht. Dat kan van binnenuit met een joystick worden bediend. Er staat een zwaailicht op het dak en de wagen is uitgerust met alle moderne communicatie snufjes. De bestuurder kan handsfree telefoneren via het GSM-net. „Een hele verbete ring", vindt Van Burg. „Met een mobilofoon heb je op het strand, achter een duinenrij, weieens problemen met de ontvangst." Met warme zomers is rekening gehouden. De wagen is uitge rust met airconditioning. De nieuwe alleskunner van de po litie wordt gestationeerd in Renesse. Om ervoor te zorgen dat iedereen ermee overweg kan, krijgen aspirant-be stuurders een korte cursus ter reinrijden. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zijn potje gerbera's onder handbereik, oranje veiligheidshelm tot op de zware brilrand gedrukt, wit gehandschoend en strak in het kleurige pak levert 't Mannetje woordeloos commentaar op de diverse afdelingen bij che misch producent Hercules BV in Middelburg. De kolderieke scènes verluchtigen nogal op vallend de nieuwe publieksuit gave van het milieujaarverslag van Hercules BV. Het bedrijf koos de Vlissingers Lex Maes, performance-artiest, en foto graaf Lex de Meester om de eerste publieksuitgave van het formele verslag over de milieu inspanningen te verlevendi gen. Het kleurig resultaat is voor ie der die het interesseert op te vragen, evenals het formele verslag. De verslagen zijn al verspreid bij de zusterbedrij ven, de branchevereniging in de chemie VNCI, bewoners en bedrijven uit de omgeving en de bedrijven die lid zijn van de milieugroep van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging BZW. Een uittreksel met De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragentips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. foto's is opgenomen in het ge sloten Internetweb van het concern. Een website op het openbare Internet heeft Hercu les niet. Het milieujaarverslag is verschenen op het moment dat het bedrijf een dwangsom van 25.000 gulden per dag boven het hoofd hangt voor overschrijding van de koolwa terstofemissie bij de Hydroge- natiefabriek. Die fabriek, gebouwd in 1984, maakt kunstharsen uit natuurhars en verwerkt die ook tot producten die door andere industrieën worden verwerkt in onder meer kauwgom, lijmen en verven. Het bedrijf begon in 1993 na de ondertekening van een milieu convenant aan het opstellen van een bedrijfsmilieuplan en was een van de eersten in Zee land met een eigen rampenbe strijdingsplan en een geïnte greerd zorgsysteem voor arbo, veiligheid en milieu. Vorig jaar verscheen het eerste milieu jaarverslag. Zo'n verslag is nog niet verplicht. Pas vanaf 2000 moeten bedrijven zo'n rappor tage gaan publiceren. Het verslag beschrijft wat er in de twee fabrieken gaande is, wie waarvoor zorgt, wat er op milieugebied is gebeurd en nog gebeurt; verder geeft het een overzicht over de terugdrin ging in uitstoot van milieuver vuilende stoffen en energiege bruik. Opvallend in het vex-slag is het korte bericht dat verhaalt van de hoge vlucht die het aan tal incidenten op milieugebied heeft genomen in het jaar 1997: 45 tegen zes en zeven in respec- tieveli j kl996enl995. Het aan tal klachten was afgelopen j aar ook eens zo hoog als in de twee vooi'gaande jaren: zes tegen drie. "Het gros van die stijging is te wijten aan een sterk toegeno men rapportage op de werk vloer van kleine incidenten die volgens het verslag voor het milieu x-elatief onschuldig wa ren. Onder kleine incidenten moet verstaan worden: een wolk roet uit de schoorstenen na missex's bij de stoomketel en kleine knoeierijen, verklaart milieucoördinator Ton Dreijer. „Zodra het buiten het terrein komt, lichten we de provincie in. Maar als ergens een liter spul wordt gemorsj! over een betonnen vloei', binnen het be drijf, dan rapporteren we dat enkel intern." In andere overzichten wordt duidelijk dat het bedrijf met De 's-Gravenpolderse fiet- senhandel Landman VOF is woensdag door de Middel burgse rechtbank failliet verklaard. De fixma had twee vennoten, die ook de enige werknemex's waren. De Middelburgse rechtbank heeft ook het faillissement uit gesproken over CTS Chemicals bv in Goes. Het bedrijf had naast een directeur vier werk nemers, van wie er nog één werkzaam was. CTS Chemi cals ontwikkelde en produ ceerde milieuvriendelijke op- losmiddel-veiwangende schoonmaakproducten voor industrieel en huishoudelijk gebruik. Over de oorzaak van het bankx-oet had curator mr. Veldhof gisteren nog geen ze kerheid. PNEM/MEGA Groep, sinds de fusie in januax'i tussen PNEM en MEGA Limburg de grootste energiedistributexu'in Nederland, heeft een belang van 25 procent genomen in Van Gansewinkel Groep. Van Gan sewinkel is een van de gi'ootste bedrijven in integi'ale afvalbe- handeling in Nederland en Bel gië en heeft ook een vestiging in Middelburg. De PNEM/MEGA Groep is ook actief in afvalver werking en beschikt onder meer over overslagstations, stortplaatsen, compostfabrie- ken en i-ecyclingdiensten en heeft een meerderheidsbelang in afvalvei'brandingsinstalla- tie Moex'dijk. De bedrijven ver wachten groot voordeel op opei'ationeel niveau van de sa menwerking. De inkoop van PNEM/MEGA versterkt het ei gen vermogen van de Van Gan sewinkel Groep. Na een gedwongen sluiting heeft speciaalzaak De Tingel aan de Bierkaaistraat in Hulst de deuren heropend. Een brand bij de buren dwong eigenaresse B. van Dorsselaer de deuren maanden dicht te houden voor opknapwerk. De Tingel ki'eeg een nieuw interieur en een an dere gevel. Het assortiment kaas en natuuxwoeding is het zelfde gebleven. Er zijn meel soorten brood verkx-ijgbaar. Woongoed Middelburg heeft vijftien bedrijfswagens aange schaft voor de 27 medewerkers van de ondei'houdsdienst. De auto's worden ingezet bij de technische dienstverlening aan huurders van de woning bouwvereniging en derden. De bedrijfswagens worden ook voor reclamedoeleinden gebruikt: op de geblindeerde achterx'amen staan nieuw- bouwpx'ojecten en beschikbare woningen afgebeeld met het telefoonnummer van Woon goed Middelburg. De eex-ste projecten zijn De Middel- burcht en Veldzigt. De Hercules-fabriek maakt kunstharsen uit natuurhars. gassanB foto Lex de Meester een afvalpi-obleem kampt. Hercules werkt aan het steeds vei'der dooxwoeren van afval scheiding, maar rapporteexl ook overeen stevige, structure le stijging in af te voex*en ge vaarlijk afval, met name van oliehoudend slib. Daar kwam in 1997 veel van vrij door voor al problemen met productieap- paratuur en het schoonmaken van een grote opslagtank. Het bedrijf zoekt naar oplossingen om het tij te keren. KRABBENDIJKE - De vesti ging Krabbendijke van Scheepstra Assurantiën is overgegaan naar De Pundert Assurantiën. J. M. Scheepstra leidt nu nog twee vestigingen in Kapelle en Kruiningcn. J. P. de Pundert dreef sinds 1993 een accountantskantoor voor midden- en kleinbedrijf in Kwadendamme. Zijn wens zich in Kxabbendijke te vesti gen leidde tot de overname van het kantoor aan de Dorps straat. Daar is ook de Regio- bank gevestigd, die nog wordt uitgeoefend onder beheer van Scheepstra. Het ligt in de be doeling dat De Pundei-t de bankvestiging ook overneemt. De Pundert nam met het kan toor één wei'kneemster over, Scheepstra heeft nog één per soneelslid in dienst. De Pun dert is actief in vei'zekei'ingen, bank- en belastingzaken, (loon)administraties en finan cieel advies. Hij houdt woens dag 8 juli open huis tussen 16.00 en 20.00 uur. door Claudia Sondervan KRUININGEN - Meijer Seedpotatoes Research BV en C. Meijer BV in Kruinin- gen worden op woensdag 15 juli samenge voegd. De twee werkmaatschappijen van Meijer Beheer nemen de naam C. Meijer BV aan. Doel van de reorganisatie is het bedrijf een duidelijker profiel te geven naar de markt en nieuw ontwikkelde aai'dappeh'assen dichter bij de gebruikers brengen. De reor ganisatie moet de bedrijven efficiënter la ten werken en heeft nauwelijks gevolgen voor de circa tachtig werknemers, stelt di- i-ecteur C. Meijer van Meijer Beheer. „De bedrijven hebben diverse raakpun ten; dit is een stroomlijning die de nieuwe ontwikkelingen beter moet laten aanslui ten op de markt." Meijer Seedpotatoes Reseax'ch werd een aantal jaren geleden opgexicht voor de ontwikkeling van nieu we aai'dappelrassen, het laten poten van ZOUTELANDE - Op het strand van Zoutelande is een dode bruinvis gevonden. Het dier was ongeveer 1,10 meter lang. De vis, een vrouwtje, had veiwondingen aan de staartflappen. Het dier is voor sectie overgebracht naar Provinciale Water staat. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg verkoopt het pand Koudekerkseweg 129 aan Staatsbosbeheei'. Die zit in het aangrenzende gebouw 't Plof Toornvliet. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de dienst helemaal uit de regio zou ver trekken. Door tussenkomst van minister J. J. van Aartsen lukte het om Staatsbosbeheer te behouden en zelfs uit te brei den. Tijdens dat overleg kwam uitbreiding aan de orde. 't Hof zelf verbouwen kan niet. omdat het een monument is. Staats bosbeheer heeft extra plek nodig voor kantoor- en archief ruimte. De gemeente heeft in die gesprekken toegezegd het pand Koudekei'kseweg 129 te zullen verkopen als het be schikbaar kwam. MIDDELBURG - Twee meisjes uit Arnenxuiden hebben aan gifte gedaan van openbai-e schenrxispleging. Rond 18 uur wei den zij op de Kleverskerkseweg bij de Arnebrug geconfron- teei'd met een man die met ontbloot geslachtsdeel uit de bosjes te voorschijn kwam. De man is rond de veertig jaar oud en heeft een dik postuur. MIDDELBURG - De ondernemingsraad van Rijkswaterstaat Zeeland heeft 4.800 gulden ingezameld voor een internaat in Wit-Rusland, dat is 'geadopteex-d' door het Rillandse echt paar Henk en Leny vanRaayen. De inzamelingsactie voor het internaat, waar 230 stralingsslachtoffers van de kernramp in Tsjei'nobyl wonen, is gehouden in het kader van het jubileum jaar van Rijkswaterstaat. „Wij willen die kinderen laten de len in onze feestvreugde"* aldus OR-secretaris Corry de Jonge. „En er ligt een verband met ons werk voor een schone leefomgeving." De gift, die is verdubbeld door de Stichting Wilde Ganzen, wordt gebniikt om fatsoenlijke douches, was tafels en we's in het internaat te maken. Het echtpaar Van Raayen zet zich al zeven jaar in voor de kinderen van Tsjerno byl en heeft daartoe in 1997 de stichting Henk (Hulp En Na zorg Kinderen Tsjernobyl) opgericht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 32-jai'ige man uit Hengstdijk conform de eis veroordeeld tot 750 gulden boete en twee weken vooiwaarde- lijke gevangenissti'afDe verdachte heeft in mei vorig jaar en in november '96 zijn ex-vrouw bedreigd. Hij gebruikte daar bij taal als 'vandaag of morgenmaakik je af' en 'ik rijd je hart stikke dood'. Ook een vriend van zijn ex werd in december '96 in Hoek met woorden van gelijke strekking bedreigd. De man, die niet op de zitting vei'scheen, houdt zich verder niet aan een straatverbod. Zijn buitensporig gedrag had volgens zijn ver- klaiing bij de politie te maken met het feit dat zijn ex-vi"ouw hem 'zwart' wil maken. MIDDELBURG - Een 45-jarige man uit Vlissingen heeft een flink bedrag moeten neertellen voor een overnachting. De Middelburgse kantonrechter legde hem woensdag een boete op van 105 gulden omdat hij geslapen had in het portiek van een Vlissingse geldautomaat. die rassen en de vei-markting daarvan. Het bedrijf heeft een omzet van 65.000 ton pootaardappelen. C. Meijer BV levert jaar lijks 200.000 ton aardappelen aan de vers- verkoopkanalen, zoals de supermarkten, en aan de industriële verwerkers van aard appelen. Commei'cieel directeur van de nieuwe C. Meijer BV is Rob Geers. Jan Muijsers, af komstig van Meijer Seedpotatoes, wordt de directeur voor techniek, inkoop en or ganisatie. door Harmen van der Werf GOES - De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen hoeft niet te rekenen op een schade loosstelling van het waterschap Zeeuwse Eilanden, omdat de proeffabriek voor slibvergas sing in Vlissingen-Oost is stop gezet. De KSG verwijt het wa terschap daarvan de oorzaak te zijn. Het Vlissingse bedrijf zou daardoor miljoenenorders mis gelopen zijn. Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden vindt dat de KSG het water schap niets te verwijten heeft. Dijkgraaf W. A Gosselaar hei- haalde woensdagavond in de al gemene vergadering van Zeeuwse Eilanden dat het slib- vergassingsproces financieel en technisch niet volwaardig is ge bleken. De Schelde had het water schapsbestuur om een reactie gevraagd op het eventueel in dienen van een schadeclaim. „Als De Schelde een claim wil indienen, moet het bedxljf bij de rechtbank zijn", aldus Gosse laar. „Ons antwoord is bekend." De onderneming die speciaal voor de proef met slibvergassing is opgelicht, Slibveiwerking Zeeland BV, is ondertussen fail liet vei'klaard. Delta Nutsbe drijven, De Schelde en het wa terschap Zeeuwse Eilanden wa ren de aandeelhouders van die BV. Het liefst had Gosselaar het niet op een faillissement laten aankomen, om kleine schuldei sers te ontzien, maar volgens hem was er geen vergelijk tus sen de KSG en het waterschap mogelijk. Als er toch nog over eenstemming wordt bereikt, wil Gosselaar proberen alsnog met de andere aandeelhouders een regeling te treffen voor de schuldeisers, Het watei'schap mag het zuive ringsslib uit de i'ioolzuiverings- installaties tot 1 januaii 2000 blijven storten op vuilstort plaatsen. Het is de bedoeling het slib vervolgens naar de afval verbranding Moerdijk te bren gen. Dat is goedkoper dan slib vergassen. Slib verbranden is, aldus Zeeuwse Eilanden, ook een bewezen techniek. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een onder zoek van Buro 'TRS uit Gouda moet duidelijkheid geven over de rol van de vrouw in de toeris tische- en recreatieve sector in Zeeland. Het onderzoek is een initiatief van het Platform Zeeuwse Vrouwenraad en wordt door de provincie finan cieel ondersteund. Directe aanleiding voor het on derzoek voi'mde een lezing die de directeur van het Toeristisch Bureau Zeeland vorig jaar hield op een bijeenkomst van de Zeeuwse Vrouwenraad. Volgens voorzitter R, J. van Leeuwen- Lindenburg kon de spreker geen duidelijkheid geven over het aandeel van vrouwen in 'de twee niet onbelangrijke sectoren van de Zeeuwse economie'. „Feit is dat er vrouwen werken in het toerisme en de recreatie. De vraag is alleen hoeveel en in welke functie." De onderzoeks kosten worden geraamd op 50.000 gulden. Het college van Gedeputeei'de Staten heeft dinsdag een bijdrage van 20.000 gulden toegezegd. De motive iling en doelstelling van de stu die van Buro TRS sporen met het provinciaal toeristisch be leid, zoals dat onder meer is vastgelegd in het onlangs opge stelde sociaal-economisch be leidsplan, aldus het college. De resterende kosten moeten worden opgebracht door spon sors. Volgens Van Leeuwen- Lindenburg staan de geldschie ters nog niet te dringen. „We ko men nog 15.000 gulden tekoxt." De voorzitter van de Zeeuwse Vrouwenraad gaat er voorals nog van uit dat het onderzoek in de loop van dit jaar wordt uitge voerd. „We hebben nog een paar ijzers in het vuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35