Jonk blijft een keurige prof Kwakkelknie van Krajicek opgelapt Voor provocaties Hiddink beducht Berusting bij Jan Siemerink Yolendammer verloor in een paar maanden bijna alles Imago van Jaap Stam brokkelt af bij Britten Van der Ende mag naar huis LI 1 donderdag 2 juli 1998 HnnrYpe Minkema LA TURBIE - Wim Jonk (31) verloor in te korte tijd zijn beste ploegmaats bij PSV, zijn beste vriend bij een verkeersongeluk en zijn beste plaats bij Oranje. Wat hij nog overheeft? Zijn vechtlust, karakter en motiva tie. Maar wat heeft hij eraan als hij daar, zoals hij zelf zegt, niets mee kan? De bank van Oranje is een dodelijke plaats voor voet ballers met motivatie en vecht lust. Was het dan gek dat hij niet meesprong in de scrum van vreugde? Waar spelers elkaar verstikten van plezier, wat al te enthousi- Jll aste schouderklopjes uitdeel- IJ den. De Volendammer stond daar, op het veld in Toulouse, al leen. In de luwte van het geju- FRANCE 93 teel. „Als wisselspeler beleef je ,zo'n wedstrijd heel anders. Na tuurlijk was ik blij met de kwa lificatie. Maar de teleurstelling van het niet spelen was heel erg igroot." De kans dat hij nog aan spelen toekomt een stuk minder. Seedorf/Davids is het nieuwe ■koppel op het middenveld. Jonk :kan daar weinig aan verande ren. Hij. kan het niet begrijpen. „Ik heb voor mijn gevoel goed ge speeld." Er zijn andere spelers die er ook niets van snappen. 'Waarom moest Seedorf terug in het elftal, op zijn favoriete jplaats, in de as? Werd Jonk, de ikeurige prof, wellicht daarom [geslachtofferd? In de cultuur van Oranje blijven dergelijke boodschappen binnenskamers. Hij staat achter het hek van La Turbie, op de dag na Nederland- Joegoslavië. De triomfantelijke terugkeer aan de Cote d'Azur. De sfeer is jolig. Jonk niet. Hij blijft achter het hek, daar waar alleen spelers mogen komen. Het gezicht zwijgt, maar zegt al les. „Mijn gezicht tekent inder daad nogal snel. Je ziet meteen hoe ik me voel." Tegenslagen Dat is niet al te best. Er lijkt geen einde te komen aan een jaar van tegenslagen. Hij had zich heel veel voorgesteld van dit WK. Het dreigt een drama te worden. Winst of verlies, we reldkampioen of na de kwartfi nales terug naar huis. Jonk zal er waarschijnlijk niets aan kun nen doen. Niet vanaf de bank, tenminste. Jonk begon het seizoen als Ne derlands kampioen en interna tional. Onomstreden. PSV zou de hegemonie van Ajax verder afbreken en in het Nederlands elftal was de discussie over de sterke vormgever met matige verdedigende kwaliteiten afge lopen. Het WK kwam er aan. Maar PSV raakte bijna alles kwijt: een plaats in de Cham pions League, de nationale titel, de beste spelers. Cocu, Zenden, Stam en Numan. Nilis zal ook vertrekken net als trainer Dick Advocaat. Onder hem was Jonk onomstreden bij PSV en Oranje. In het nieuwe concept van Oranje is de plaats van Jonk niet veranderd. Zijn gezondheid deed dat wel. Het Nederlands elftal draaide warm in Zwitser land. Op de derde dag liep de Vo lendammer een spierblessure op in de lies. Bij Oranje wex-d intus sen driftig geëxperimenteerd. Seedorf, Davids, Ronald de Boer, Cocu: ze kwamen allemaal even kijken op het middenveld. Jonk kwam in tijdnood. Hij speelde tegen de Belgen slechts elf minuten als invaller. Tegen Zuid-Korea stond hij weer in de basis. „Ja, ik voelde me goed." Wim Jonk in de wedstrijd tegen de Belgen. „Dit is mijn laatste WK." Dat gevoel sloeg twee dagen la ter om. Na de training kwam de mededeling dat zijn vriend Harry Kwakman bij een ver keersongeluk om het leven was gekomen. Op de dag van de be grafenis zou Nederland tegen Mexico spelen. Jonk bleef en speelde. „Omdat Harry dat ge wild zou hebben." Hij schreef een gedicht voor zijn vriend. Later zei hij dat de begrafenis wel voor, maar niet tijdens de wedstrijd in zijn hoofd had ge zeten. Jonk speelde matig en werd gewisseld. Twee dagen la ter een nieuwe klap. Voor de laatste training voor de achtste finales kreeg hij het bericht van Hiddink dat hij 'om tactische redenen' niet zou spelen. See dorf, die tegen Zuid-Korea en Mexico mokkend op de bank had gezeten, kwam erin. De dreun kwam hard aan. „Ik heb al vaker met dit bijltje gehakt. Meer teleurstellingen meegemaakt. Maar je bent wel even geschokt. Eerst Harry, nu dit. Dat zijn de grote teleurstel lingen. En natuurlijk is er een stukje onbegrip van mijn kant. Maar daar kun je nu verder wei foto Jaap de Boer/GPD nig meer mee doen." Zijn gevoe lens kon hij nauwelijks kwijt binnen Oranje. Wel bij zijn vrouw. Daarom kon Jonk het maandagavond niet opbrengen om bij de warming up mee te doen aan het rondootje van de reserves. Bleef hij weg van Oranje's feest. Een dag later in La Turbie fluistert Jonk: „Dit is mijn laatste WK." GPD door René van Hattum LONDEN - Nog voor hij één bal op de Engelse voetbalvelden heeft getrapt, ligt Jaap Stam al behoorlijk onder vuur bij de Britse voetbalpers. 'Het begint er sterk op te lijken, dat Man chester Uniteds man van 35 mil joen een duur gokje aan het worden is na twee zwakke WK- optredens', zo begon The Guar dian gisteren een behoorlijk kri tisch verhaal over de Kampe naar, de duurste verdediger aller tijden. Officieel wordt Jaap Stam pas na het WK speler van Manches ter United. In het contract van 35 miljoen gulden -10 miljoen pond- is een clausule opgeno men dat de deal alleen maar doorgaat als hij niet zwaar ge blesseerd raakt tijdens het WK. 'Maar sommige United-fans zullen zich na Stams eerste twee optredens gaan afvragen of de ontsnappingsclausule ook niet in werking kan worden gesteld op grond van grove fouten,', al dus Martin Thorpe in The Guar dian. De krant publiceert een comple te statistiek van Stams optreden in Frankrijk tot nu toe: 11 ge wonnen tackles, 1 verloren. Hij veroorzaakte een penalty en was direct verantwoordelijk voor een doelpunt. Hij blokte drie schoten op doel, onder schepte vijf aanvallen en gaf 172 succesvolle passes. Zeven keer mislukte een pass en hij gaf niet één assist waar een doel punt uitkwam. 'Iedereen bij Manchester dacht dat ze een internationale verde diger van klasse kregen, maar tot nu toe lijkt hij daar in de ver ste verte niet op. Holland mag dan de kwartfinales hebben be- reikt, maar als alle kwartfinale teams onder de loep worden ge nomen, dan moet je wel heel erg je best doen om Stam er uit te pikken als de duurste verdedi ger ter wereld,' aldus The Guar dian. 'De enorme miskleunen tegen Mexico en Joegoslavië zijn niet karakteristiek voor zijn loop baan', zo gaat The Guardian verder, 'maar Stam heeft slechts 17 interlands gespeeld en hoe hoger het niveau wordt, hoe meer de missers hij lijkt te gaan maken.' 'Natuurlijk', zo voert de Britse krant nog wel tot zijn verdedi ging aan, 'hij was speler van het jaar in Holland, en speelde hij voor de Nederlanders een fan tastisch kwalificatietoernooi Maar nog een paar slippertjes, zeker als de inzet bij het WK steeds hoger wordt, en niemand mag het United kwalijk nemen dat ze er ernstig aan gaan twij felen of ze die 10 miljoen pond wel goed hebben besteed.' GPD PARIJS - Mario van der Ende heeft gisteren van de FIFA te ho ren gekregen dat hij naar huis mag. De Haagse toparbiter, die goed floot in de duels Argenti- nië-Japan en Spanje-Bulgarije, komt niet meer in aanmerking voor een wedstrijd bij het WK omdat het Nederlands elftal de kwartfinales heeft gehaald. Dat geldt voor alle scheidsrech ters uit de nog betrokken lan den. De FIFA kromp het be schikbare korps gisteren in van 34 tot tien man. De bond bleef daarmee, ondanks de kritiek op de arbitrage uit de 'kleine voet ballandjes', trouw aan haar principes. Hoog aangeschreven Europese referees als Pierluigi Collina (Ita), Mare Batta (Fra) en Bemd Heynemann (Dui) kunnen in gezelschap van Van der Ende hun koffers pakken. De overgebleven hoofdscheids- rechters zijn: Rune Pedersen (Noo), Hugh Dallas (Sch), Gamal Ghandour (Egy), Arturo Brizio-Carter (de Mexicaan die Nederland - Argentinië leidt), Abdul Rahman Al Zeid (SAr), Said Belqola (Mar), Jose-Manu- el Garcia Aranda (Spa), Ali Mo- hamedBujsaim (VAE), Epifanio Gonzales Chavez (Par) en Urs Meier (Zwi). ANP ■Hl Nieuwe naam in eindstrijd bij vrouwen van onze sportredactie LONDEN - Venus Wil liams, de uit de kluiten gewassen Amerikaanse tiener, huilde tranen met tuiten omdat ze een bal uit had gezien die in werd ge geven en daarna verloor van Jana Novotna. Arant- xa Sanchez Vicario knok te zich helemaal suf tegen Martina Hingis. Monica Seles verslikte zich net als Steffi Graf in Natasha Zvereva, de clown van het vrouwentennis. En Linds ay Davenport struikelde over de taaie Nathalie Tauzial. De vrouwen speelden gis teren op Wimbledon ook de kwartfinales, maar stonden in de schaduw van de mannen. De kans dat daar komende dagen verandering in komt is klein. De Britten vinden het best wel aardig dat Martina Hingis en Jana Novotna vandaag de fina le van vorig jaar naspelen en ook best wel leuk dat er met Zvereva of Tauziat weer eens een nieuw ge zicht in de finale komt, maar dat valt allemaal in het niet bij hét duel van morgen: de halve finale bij de mannen tussen Tim Henman en Pete Sampras. Bovendien gaat iedereen er vanuit dat het bij de vrouwen toch wel weer een Zwitserse zege zal worden in Londen, net als vorig jaar. Daar zit een denkfout. Martina Hingis heeft in vijf wedstrijden weliswaar pas één set ver loren, maar indrukwek kend tennis heeft ze nog niet laten zien. Ook San chez schudde ze gisteren maar uiterst moeizaam af (6-3 3-6 6-3). Goed tennis speelde Jana Novotna af gelopen anderhalve week juist wel. En als de twee voudig verliezend f inalis- te eindelijk Wimbledon eens een keer wil winnen, is dit jaar haar kans. De winnares uit de andere halve finale is voor de eindstrijd van zaterdag op voorhand veruit de un derdog. Natasha Zvereva is in Londen wel beter op dreef dan ooit tevoren, maar niemand geeft een cent voor haar kansen GPD Nederlander klaar voor halve finale op Wimbledon door René van Hattum LONDEN - Het medisch rap port van dokter Krajicek, mor gen (vrijdag) halve finalist op Wimbledon: de knie is in het ijs geweest, de spieren rondom het gewraakte gewricht zijn gesti muleerd met stroomstootjes, hij heeft ontstekingsremmers ge had, er is zalf op gesmeerd en het was de meniscus geweest die vastzat. Jan Naaktgeboren, zijn 'kneder', wipte gisteren even over van Rotterdam naar Lon den en heeft hem weer losge maakt. Hij sliep alleen een beet je ongelukkig met „dat ding" voor die stroomstootjes om zijn knie. Maar als Pete Sampras in 1995 Wimbledon kon winnen met een kwakkelschouder, kan Richard Krajicek dat met een kwakkelknie ook. Deel twee van het medisch bul letin van dokter Krajicek komt morgen. Na de halve finale te gen Goran Ivanisevic. Vandaag lekker een rustdag, een beetje trainen en vooral veel knutselen aan de knie en dan staat hij er morgen weer. Helemaal klaar voor een wedstrijd wie de mees te kanonskogels vanaf de base line in het serveervak kan krij gen; Aces Wie van leuke rally's houdt, kan morgenmiddag beter zelf een balletje gaan slaan. Iemand op perde gisteren dat Krajicek en Ivanisevic misschien beter di rect met de tiebreaks kunnen beginnen. Scheelt een hoopt tijd en is ook beter voor het centre court. Klinkt niet zo erg respect vol, maar het is wel een aardig idee. Ivanisevic sloeg in Londen al 133 aces, Krajicek 99. Het leek gisteren wel of Richard Krajicek helemaal geen kwart finale had getennist. Zo was het eigenlijk ook wel een beetje. Da- vide Sanguinetti, een 19-jarige Italiaan die in de kwartfinale van Wimbledon terecht was ge komen omdat Marcelo Rios en Cedric Pioline zich hadden la ten uitschakelen, stond met de oud-kampioen op de baan, keek eens en toen die hem aan paar aces om de oren had geslagen, zonk de moed hem al in de schoenen. Nadat Krajicek de openingsset met 6-2 had gewon nen en een paar klappen later alweer met 1-0 voorstond, liep Sanguinetti al hoofdschuddend rond. Zoveel respect kwam Richard Krajicek erg goed uit. Hij hoef de nooit tot het uiterste te gaan en kon het zich zelfs permitte ren om op korte ballen of 'win ners' van de Italiaan helemaal niet te lopen. Bij het eerste punt van de tweede game had hij dat wél geprobeerd. Onmiddellijk had hij vanuit de knie het sig naal gekregen dat dat niet ver standig was. Hij had een steek gevoeld, zei Krajicek en toen had hij zichzelf even behoorlijk uitgescholden. „Ik zei tegen me zelf een bepaald woord, loop er nouniet op!" Daarna liet hij de moeilijke ballen verder lopen en ook op die manier werd het te gen de nummer 65 van de wereld gewoon 6-2, 6-3 en 6-4 en be reikte hij voor de tweede maal de halve finale van het belang rijkste tennistoernooi ter we reld. Nu hij zo ver is gekomen, laat Krajicek zich niet dwarsbomen door pijn in zijn knie. „Het feit dat Sampras in 1995 ook won, terwijl hij na iedere wedstrijd met zijn schouder in het ijs moest, heeft me misschien men taal wel wat geholpen. Ik heb vandaag ook tegen mezelf ge zegd; kom op naar buiten en spelen. Het is gras, dus het zijn snelle punten en het is belang rijker dat je goed serveert en scherp bent, dan dat je achter alle ballen aan rent." De verze kering van Jan Naaktgeboren dat spelen zijn knie niet verder beschadigt nam het laatste beetje twijfel weg. GPD Jan Siemerink stuitte op het service-kanon Ivanisevic. foto Aiastair Grant/AP van onze sportredactie LONDEN - Jan Siemerink kreeg gisteren in de kwartfinale van Wimbledon tegen Goran Ivanisevic in drie sets zeven set- punten. In de eerste set vier, in de tweede één en in de derde set twee. Daarvan be nutte hij er niet één. Vijf serveerde het Kroatische serveerkanon er weg met snoeiharde opslagen en eentje verspeelde Siemerink er zelf met een dubbele fout. Maar dat was allemaal makkelijk praten achteraf, vond Jan Siemerink. Als hij zijn gevoelheel eerlijk liet spreken na de 6-7 6- 7 6-7 nederlaag, dan had hij gistermiddag geen tel het gevoel gehad dat hij kon win nen. „Hoeveel aces sloeg hij? 29? Nou, op de baan leek het wel het dubbele." Jan Siemerink zat er na zij n uitschakeli ng op Wimbledon niet bij als een dood vogel tje. Natuurlijk had hij de ergste teleurstel ling al in de kleedkamer van zich afge schud. Tenslotte had hij het ook zelf wel een paar keer behoorlijk laten liggen: bij voorbeeld toen hij bij 5-4 in de derde set een dubbele fout serveerde toen hij nog maar één punt nodig had voor de setzege. En ook toen hij bij 5-3 in de tweede set zijn opslagspel inleverde met een dubbele fout, terwijl game winst genoeg zou zijn geweest voor een 1-1 tussenstand. „Maar als ik heel eerlijk ben voel ik meer berusting dan teleurstelling. Hij serveer de gewoon twee keer zo goed als ik. Hij heeft het beter gedaan dan ik vandaag en dat moet je kunnen accepteren." De cijfers mochten dan de indruk wekken dat het 'close' was geweest (10-8 in de eer ste tiebreak, 5-7 in de tweede en 6-8 in de derde tiebreak), het gevoel dat het 'close' was had de Rijnsburger nooit gehad. „Dat het driemaal 7-6 werd geeft voor mijn gevoel meer aan dat ik ben blijven vechten dan dat het 'close' was." GPD door Gijsbert Spierenburg MONTE CARLO - Oranje ziet niet op tegen de arbitrage van de kwart finale-wedstrijd tegen Argeninië, die in handen is van een Midden- en Zuid-Ameri kaans kwartet. „We hebben tot nu toe alles overleefd. Dan zal dat dit keer ook wel lukken", meent KNVB-voorlichter De Leede. De FIFA wees de Mexicaanse advocaat Arturo R Brizio Carter aan als scheidsrechter, een Ja- maicaan (Powell) en een Hon- durees (Rostran) als grensrech ters. De Paraguayaan Chavez is als vierde official aan het gezel schap toegevoegd. De 42-jarige Brizio Carter heeft een goede reputatie. Op het WK in Amerika 1994 leidde hij de openingswedstrijd Duitsland - Bolivia. In Frankrijk floot hij al twee duels: Colombia - Enge land en Frankrijk - Saoedie Arabië. Internationaal scheids rechter is de Mexicaan sinds 1985. Buiteling Bondscoach Hiddink maakte er gisteren geen geheim van dat de wijze waarop de Deen Kim Niel sen Argentinië - Engeland niet bepaald onomstreden was. De aanleiding tot de eerste straf schop - de duikeling van de Ar gentijn Simeone na een botsing met de Engelse doelman Sea man - zou door de FIFA nog maar eens bestudeerd moeten worden, vond hijHet duel tegen de Zuidamerikanen zal, zo ver wacht Hiddink, veel van het in casseringsvermogen van z'n spelers vergen. Ze zullen moe ten balanceren op de 'frustratie tolerantie-grens', zei hij op aca demische toon. „De Argentijnen zullen de li miet zoeken en tot het randje gaan. Hoeveel kan een mens van Oranje verdragen voor hij zich verliest en tegen een gele of rode kaart aanloopt? Treiteren en provoceren zullen ze, die Argen tijnen, en daartegen zullen we dus gewapend moeten zijn. Op een juiste wijze zullen we moe ten reageren. Onder geen voor waarde mogen we geïrriteerd raken." Voorzichtig Hiddink is gewaarschuwd na de rode kaait van Kluivert tegen België en de (gelukkig onbe strafte) charge van Bergkamp tegen de Joegoslaaf Mihajlovic. Davids, de pitbull van de ploeg, zal ook voorzichtig moeten zijn. Overigens heeft Nederland hier nog nauwelijks een straflijst op gebouwd. In het klassement om de fair play-prijs staat Oranje op de tweede plaats. Nederland kwam in officiële wedstrijden drie keer tegen Ar gentinië uit. In 1974 op het WK in Duitsland ontmoette Oranje de Argentijnen in de groep en won dik (4-0). In 1978 volgde de confrontatie in de finale van het WK te Buenos Aires (Oranje verloor na vèrlenging). Een jaar later was er in Bern de revan che-wedstrijd voor het WK. Oranje verloor weer, nu na strafschoppen. Aanvallend Hiddink herinnert zich de WK- finale nog als een veldslag. In de loop der jaren is de Argentijnse speelstijl naar zijn oordeel aan zienlijk veranderd. „Veel Ar gentijnen spelen nu in de Euro pese competities. De invloeden zijn zichtbaar. Het huidige elf tal wil graag aanvallend voet ballen." Plet huidige Argentinië heeft Hiddink leren kennen als een jong, talentvol en desondanks routineus elftal. Spelbos en Rab verrichtten voor de bondscoach het scoutingswerk. De video analist Tolentino legde dins dagavond nog interessante beelden vast. Guus Hiddink: „Het gevoel is niet dat we tegen een reus moe ten spelen. In de hele wereld wordt Argentinië de grote favo riet genoemd. Vandaar dat wij in de underdog-positie zitten. We zullen gewoon ons eigen spel spelen en verder wel zien hoe ze op drift zullen raken. Als coach zou ik er niet aan moeten den ken om, wat Joegoslavië tegen ons deed, uit angst mijn klasse spitsen eruit te halen. Hang me dan maar op als trainer." De arbitrale kwartetten bij de andere wedstrijden voor de kwartfinales zijn: Italië-Frankrijk (vrijdag in Pa rijs, Stade de France): scheids rechter Hugh Dallas (Sch), as sistent-scheidsrechters: Mark Warren (Eng), Nicolae Grigo- rescu (Roe). Reserve: Said Belqola (Mar). Brazilië-Denemarken (vrijdag in Nantes): scheidsrechter Gamal Ghandour (Egy), assis tent - scheidsrechters Mohamed Mansri (Tun), Dramane Dante (Mali). Reserve: Mohamed Ali Bujsaim (VAE). Duitsland-Kroatië (zaterdag in Lyon): scheidsrechter Rune Pe dersen (Noo), assistent-scheids rechters Michael Nilsson (Zwe), Marc van den Broeck (Bel). Re serve: Urs Meier (Zwi). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25