'ROVINCIALI COURANT Auto's worden flink duurder 4 WEKEN Zeeuwse zeilvloot vreest ondergang historische schepen door regels EU intratuin Politici schrikken hevig van omvang millenniumprobleem Mandela komt na veertig jaar weer op de thee Verbouwingsuitverkoop van de eeuw! 18° 113° Nederlander karig met voedsel, drank en tabak Executies in Kosovo Europees principe-akkoord over strengere milieunormen Argentinië tegenstander Oranje 23 en 25 Schaapskudde als school VOOR 15,00 JA, ik wil: EUROPAKKER MELIESTE Cuphea Record-Monet N 4 Enkele buien Vrij veel bewolking en enkele buien. Matige naar noord tot noordwest draaiende wind. Maxima rond 18 graden. 241e jaargang no. 155 woensdag 1 juli 1998 losse nummers 1,75 Eerste mossels beloven veel goeds PAGINA 17 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Van alle Europea nen geeft de Nederlander het minst uit aan voedsel, drank en sigaretten. Uit recente cijfers van het Eu ropees bureau voor statistiek (Eurostat) blijkt dat hij slechts 14,7 procent van het huishoud- geld aan deze geneugten be steedt. De Grieken daarentegen spen deren 38 procent van hun totale uitgaven aan eten. drin ken en roken. Dat is bijna twee keer zoveel als het Europees gemiddelde van 19,4%, con cludeert Eurostat op basis van cijfers uit 1996. Overigens neemt het bureau een duidelijke verschuiving waar in het uitgavenpatroon. De Europeaan is geneigd meer geld te besteden aan recreatie en uitgaan. Zelfs in het land van de lekkerbekken, Frank rijk, is deze trend waarneem baar. Vooral de Ieren vinden vertier en ontspanning kenne lijk belangrijk. De Luxembur gers malen er veel minder om. Ook de medische kosten zijn in het gemiddelde huishouden in vergelijking met het voorgaan de jaar omhoog gegaan. Maar liefst 15 procent van het budget van de Duitse gezinnen gaat er aan op. De Britten geven er nauwelijks 2 procent aan uit. Vergeleken met twintig jaar besteden de Europese gezinnen 40 procent meer. De Italianen blijven aan de top wat betreft de aankoop van kleding en schoenen. Ze geven daaraan ongeveer 10 procent van hun budget uit. ANP Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdings Leger U£K wachtten gisteren aan het front in Belacevac op een Servische aanval Volgens welingelichte bronnen zou het U£K negen Serviërs hebben geëxecuteerd in de zwaarbevochten kolen mijn. Servische autoriteiten beweren de mijn te heb- ben heroverd. Gisteravond was het nog altijd ondui- U deli j kof het U£K inderdaad was verslagen Argentinië is zaterdag in Mar seille in de kwartfinales van het WK voetbal de tegenstander van het Nederlands elftal. De Zuid-Amerikanen versloegen gisteravond in Saint-Etienne Engeland na het nemen van strafschoppen/Na negentig mi nuten plus dertig minuten ver lenging was de stand 2-2. In de voorlaatste achtste finale ver sloeg Kroatië in Bordeaux Roe menië met 1-0 en is de ploeg za terdag tegenstander van Duits land in de kwart-eindstrijd. Voorlichting geven over alles wat in de natuur groeit, bloeit en steeds eer boeit is allang niet meer voorbehouden aan een kleine groep bevlogen deskundigen Steeds meer vrijwilligers houden zich actief met natifur- en milieu-educatie bezig en geven er informatie over. Zo hebben de Zeeuwse Schaapskud de in Nisse en het regionaal educatief centrum in Goes samen een project opgezet, dat zich vooral richt O op de schooljeugd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,14,15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; buitengebied: 27, 28, 29, 30 en 31 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kamerleden van PvdA en WD reageren ge schrokken op het gisteren ge presenteerde rapport van de Re kenkamer over de aanpak van het millenniumprobleem. Vol gens dat rapport werkt het ka binet te weinig aan de oplossing van het verschijnsel dat compu ters bij de eeuwwisseling uitval len of slecht functioneren. De Rekenkamer ziet te weinig voortgang. Er is teveel aandach t en inspanning gewijd aan de moeilijkheden bij 'niet-vitale projecten', ten koste van de pro blemen bij de 'vitale projecten'. Zo dreigen problemen in de ge zondheidszorg, de sociale voor zieningen en de energievoorzie ning die het maatschappelijk leven kunnen ontwrichten. Veel werk De hoge tijdsdruk maakt dat het niet alleen gaat om een „auto matiseringstechnisch probleem maar om een leiderschapspro bleem van het kabinet en de lei ding van de departementen". In de korte tijd die rest moet nog zoveel werk worden verricht dat een prioriteitstelling nodig is. Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken noemt de bevindingen van de Reken kamer 'niet onjuist', maar 'wel achterhaald'. Er is 500 miljoen gulden extra beschikbaar om het probleem aan te pakken, de ministeries moeten maandelijks rapporteren en zo nodig externe deskundigen toelaten. Hij is het er niet mee eens dat het kabinet nadrukkelijker het heft in han den moet nemen. WD-Kanoerlid Voüte wijst erop dat zeven departementen kam pen met grote achterstand in het aanpakken van het probleem. Zij wil net als de Rekenkamer de volgende stap in de planning be spoedigen, ofwel zo snel moge lijk overgaan tot het maken van noodscenario's. Bij drie depar tementen is dat pas voorzien in de loop van 1999. Een afspraak in het regeerakkoord zou vol gens Voüte niet misstaan Ook PvdA-Kamerlid Wagenaar concludeert uit het rapport dat de aanpak van het probleem een grotere achterstand vertoont dan tot dusver werd aangeno men. Direct na de vakantie moet de Kamer debatteren over het rapport, en wel met alle be windslieden van de ministeries die op achterstand liggen, aldus Wagenaar. D66-Kamerlid Bakker denkt dat het millenniumprobleem in derdaad zwaar onderschat is, maar wijst er tevens op dat juist de laatste tijd sprake is van een flinke inhaalslag. Hij vreest voor ernstige situaties bij onder meer gemeenten die de bijstand moeten uitkeren. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 tÊHttrnm GLASHANDEL 6*t ylaa. GOES Zweden vernielen omstreden foto's naakte jongens STOCKHOLM - Een groep jon geren heeft in een museum in het Zweedse Stockholm omstreden naaktfoto's van tienerjongens vernield. De foto's waren ge maakt door de in Nederland wo nende Amerikaanse kunstenaar Donald Mader. De foto's zijn onderdeel van een expositie in het kader van de manifestatie Culturele Hoofd stad van Europa. Ze leidden tot tweespalt in de Zweedse publie ke opinie. Een deel sprak over kinderpornografie.De vijf da ders van de aanslag vluchtten door een nooduitgang. De mu seumdirectie zal de vernielde foto's niet vervangen. De expo sitie loopt nog tot 12 juli. RTR SOWETO - President Nelson Mandela (r) van Zuid-Afrika bezoekt de 98-jarige Augusta Lollan in haar huis in Kliptown Soweto. Veertig jaar geleden kwamen Mandela en zijn zwarte medestrijders geregeld bijeen in Lollans woning om onder het genot van thee de belangrijkste statuten van het ANC op te stellen. foto AP Per stuk 2,95 3 stuks voor Advertentie Ridderkerk - Maandag 13 juli staat de aannemer op de stoep bij Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, om de zaak grondig te verbouwen. De winkel moet dan natuurlijk helemaal leeg zijn. Daarom wor den honderden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, eethoeken, kleinmeube- len, stoffen en lederen bank stellen verkocht voor MINDER DAN DE HALVE PRIJS. De meubelen zijn van top kwaliteit, afkomstig van gere nommeerde meubelfabrieken en veelal op ambachtelijke wijze gemaakt van de beste materia len. Alles wordt gratis thuisge bracht en vakkundig geplaatst. U kunt dus nu uw slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam Dagelijks geopend van 10.001 tot 18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nieuwe au to's worden vanaf het jaar 2000 een stuk duurder. Dat is het gevolg van strengere milieunormen binnen de Europese Unie. Na maandenlange onderhande len hebben vertegenwoordigers van de Europese ministers van Milieu en het Europees parle ment een principe-akkoord be reikt over maatregelen tegen milieuvervuiling door auto's en bestelwagens. De luchtveront reiniging zal drastisch vermin deren dankzij de nieuwe nor men voor automotoren en brandstoffen. De ministers sloten vorig jaar juni al een akkoord over stren gere milieunormen voor de au to- en olieindustrie. Maar het Europees parlement was onte vreden. De leden eisten een har dere aanpak die de industrie zou verplichten met name de uit stoot van zwavel omlaag te brengen tot maximaal 30 ppm (deeltjes per miljoen). Volgens het nu gesloten com promis, dat nog officieel moet worden bekrachtigd door het voltallig Europarlement, mo gen diesel en benzine vanaf 2005 nog maximaal 50 ppm zwavel bevatten. Momenteel stoten benzinemotoren onge veer 300 ppm uit en dieselmo toren ongeveer 450 ppm. Op 1 januari 2000 gaan overi gens al strengere normen in voor de uitstoot van zwavel, benzeen, koolmonoxide, koolwaterstof fen en stikstofoxide. Die wor den na 2005 nog strenger. Vanaf de eeuwwisseling moet ook de gelode benzine verdwijnen. De EU wil boordcomputers ver plichten die de uitstoot van schadelijke stoffen aangeven. Lidstaten mogen straks belas tingvermindering geven bij de aankoop van auto's die aan de strenge eisen voldoen. De Europese Commissie ver wacht dat als gevolg van de maatregelen de prijzen voor nieuwe auto's tussen 2000 en 2002 met 575 tot 1230 gulden stijgen. Mogelijk worden ze te gen 2005 nog duurder. De verho gingen van de brandstofprijzen zullen minimaal zijn. DaaT staat tegenover dat een auto uitein delijk gemiddeld 70 procent minder vervuilende uitlaatgas sen zal produceren dan nu. De afspraken, waaraan de indu strie een belangrijke bijdrage leverde, zullen het leven de de burgers flink veranderen, meent de Europese commissaris van milieuzaken Bjerregaard. De kwaliteit van de lucht in de steden zal aanzienlijk verbete ren en 's zomers zal er minder ozonvorming en smog zijn. De voorzitter van de milieucom missie van het parlement, de Britse socialist Collins spreekt van een overwinning voor het milieu. ANP Laagblijvend heestertje voor zowel in de tuin als in een pot op het terras. Bloeit de hele zomer door en staat graag op een zonnige (Advertentie) door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De nieuwe Euro pese regels voor notalgische zeilboten vormen de doodsteek voor de bruine zeilvaart in Ne derland. Tjalken, klippers en andere oude platbodems moe ten van 'Brussel' veiliger wor den, door meer motorvermogen en ingrijpende verbouwingen. Het is onbetaalbaar, zegt J. van Dalsen van Zeilvloot De Zeeuwse Stromen in Zierikzee. „Dit zijn echt regels die van ach ter een bureau zijn gemaakt." De door Brussel vereiste toena me van het motorvermogen dient om de oude schepen, waarmee veelal actieve meer daagse zeiltochten worden gemaakt, minimaal dertien ki lometer per uur (zes mijl) te kunnen laten varen. Dat is veili ger omdat zij dan bij tegenwind of tegenstroom makkelijker aanvaringen kunnen ontwij ken. „Een rare regel", vindt direc teur H. Boland van de Belan genvereniging Beroeps Zeil schippers (BBZ). „Voor de Rijnvaart is dat misschien noodzakelijk vanwege de ver keersveiligheid. Maar voor een klein schip als een tjalk of klip per is het echt onmogelijk om zo'n snelheid te halen.Ook Van Dalsen vindt dat de regel met voor oude platbodems is ge schreven, maar voor de gemoto riseerde passagiersvaart, al ziet hij minder problemen in de mi nimale snelheid op zich. De andere belangrijke verande- te wenden. Een succesje is al ge boekt. Oorspronkelijk zouden de nieuwe regels al vanaf 1 juli van kracht zijn. Nu is de invoe ring ervan met twee jaar uitge steld. Het uitstel zal niet leiden tot afstel, vreest Van Dalsen. Wel verwacht hij dat de BBZ er voor kan zorgen dat de regels aangepast worden. De bruine zeilvaart (of zeilende passagiersvaart) wordt steeds populairder. Behalve op het IJsselmeer en de Waddenzee groeit de branche ook in Zeeland. De Nederlandse platbödemvloot bestaal inmid dels uit 450 verbouwde schepen, die alle ouder zijn dan vijftig jaar. LONDEN - Een schilderij van Claude Monet heeft gisteren op een veiling in Londen de hoog ste prijs ooit opgebracht voor een werk van deze Franse im pressionist. Een onbekende ko per telde voor Bassin Aux Nym- pheas zestig miljoen gulden neer. AFP (Advertentie) ring die Brussel voorstaat, is het verplicht verbreden van het gangboord op het dek. Dit loop pad tussen de kap en de reling moet minimaal zestig centime ter zijn. Vooral die bepaling is financieel onhaalbaar. „Dat zou betekenen dat je elk schip com pleet moet verbouwen. Dat kost een vermogen en gaat boven dien ten koste van de nostalgie", aldus Van Dalsen, die met zijn zeilvloot jaarlijks tal van toeris tische uitstapjes op oude plat bodems in Zeeland organiseert. Volgens BBZ-voorzitter Boland hadden de schepen vroeger zo'n brede gangboord 'gewoon niet nodig' ..Het zou kapitalen kos ten om de vloot aan te passen. Brussen zou onze branche de nek omdraaien." De BBZ probeert nu via Neder landse Europolitici het onheil af (Advertentie) Koopavond: vrijdag HET GROENE WARENHUIS 20.45 uur geopend Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen). Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1