n Seniorenzorg overschrijdt grens Statencommissie kan Greenpeace niet geruststellen Politie hield in '97 1,6 miljoen over Stil Zeeuws-Vlaams protest tegen uitblijven van goede CAO welzijn SUPER DE BOER VERS VAN DE PERS DELSCHER zeeuwse almanak Weer Belgische en Nederlandse bejaardenverzorgers wisselen ervaringen uit Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. klasse 1 naa zeeland dinsdag 30 juni 1998 Verkeer in de knoop na rammen van verkeerslicht MIDDELBURG - Auto mobilisten in Middelburg hebben gisterochtend overlast gehad van een kapot gereden verkeers lichteninstallatie. Een 27-jarige tractorbe stuurder uit Borsele ram de rond acht uur op de kruising Groenewoud- /Poelendaelesingel de in stallatie. De man raakte per ongeluk een handel, waardoor de kiepbak om hoog ging. De bestuurder had dat te laat in de gaten, waardoor hij met de bak in de hoogste stand tegen de verkeerslichten reed. De installatie brak af. Met behulp van een hoogwer ker werd de installatie verwijderd. Het verkeer moest tot kwart voor elf worden omgeleid. door Richard Hoving MIDDELBURG - Greenpeace blijft van mening dat Zeeland onvoldoende is voorbereid op een nucleaire ramp. Dat zegt Greenpeace-woordvoerder D. Samson in een reactie op har de verwijten die gisteren wer den gemaakt aan het adres van de milieuorganisatie in een ver gadering van de commissie al gemeen bestuur van Provinciale Staten. WD, RPF/GPV, SGP en CDA uitten in de commissievergade ring hun ongenoegen over het onderzoek van Greenpeace naar de veiligheid rond het transport van kernafval uit de kerncen trale Borssele naar Frankrijk. Nog voordat het onderzoek was afgerond werd begin juni al in de media gewag gemaakt van ondeugdelijke rampenplannen van provincie, gemeenten, zie kenhuizen en hulpverlenings diensten. „Een laakbare gang van zaken", aldus RPF/GPV-fractievoorzit- ter J. J. van Ginkel. J. Suur- mond stelde namens de WD dat de milieuorganisatie veel men sen ten onrechte de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Voorbereid De Statenfracties schaarden zich achter de rapportage die de provinciale coördinator ram penbestrijding vorige week in opdracht van commissaris van de koning drs. W. T. van Gelder heeft opgesteld. Hierin wordt geconcludeerd dat Zeeland wel degelijk is voorbereid is op een ongeval waarbij radioactieve straling vrijkomt. SGP-fractie- voorzitter W. Kolijn sloot niet uit dat het onderzoek met opzet was uitgelekt. „Naar mijn mening kan het best zo zijn dat er een bewuste regie is gevoerd. Dit alles tegen het licht van de hernieuwde discus sie over het al dan niet sluiten van Borssele." Greenpeace-woordvoerder Samson noemt de beschuldigin gen vanuit de commissie onbe grijpelijk. „In een brief aan de commissaris van de koningin hebben wij onze teleurstelling uitgesproken over het vroegtij dig uitlekken van het onder zoek." Time Table De milieuorganisatie blijft on verkort achter de uitkomst van het onderzoek staan dat is uit gevoerd door de Stichting Pre Professionele Hulpverlening. In de rapportage van de provinci aal coördinator wordt volgens Samson ten onrechte gesugge reerd dat Greenpeace zich enkel heeft laten leiden door oude ge meentelijke rampenplannen. „De uitkomsten zijn onder meer gebaseerd op verslagen van de oefening Time Table uit 1996 en het Rampbestrijdingsplan Wes- terschelde dat vorig jaar is ver schenen." Beide stukken tonen aan dat met name het aantal ambulan ces in Zeeland onvoldoende is om de gevolgen van een grote ramp op te vangen, aldus Sam son. zie ook pagina 17 (Advertentie) DINSDAG 9.00 UUR UITVERKOOP Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes door Roelf Reinders MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft vorig jaar 1,6 mil joen gulden overgehouden. Dat is het gevolg van eenmalige meevallers en uitstel van aan schaf en vervanging van materi aal. In de oorspronkelijke be groting over 1997 was een tekort voorzien van ruim 2 miljoen. Dat tekort is weggewerkt door een bijdrage van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De politie Zeeland heeft 6,5 mil joen gulden uit de knelpunten- pot van het ministerie gekregen waarmee het gat in de begroting is gedicht. De rest van het geld wordt onder meer besteed aan het toekomst scenario voor 1998 tot en met 2000. Met dit plan wil de politie meer aandacht aan wijkzorg be steden. De meevallers bestaan onder andere uit de verkoop van het oude politiebureau van Kortge- ne en betalingen door gemeen ten voor de administratie van gevonden voorwerpen. Verder kreeg de politie extra geld van Justitie voor intensiever ver keerstoezicht. Het Regionaal College van de politie, dat be staat uit de burgemeesters en de hoofdofficier van justitie, ver gadert woensdag over de beste ding van de overgehouden 1,6 miljoen gulden. Sinds 1995 staat de politie Zeeland onder preventief toezicht omdat ze haar begroting niet sluitend kan maken. Dat betekent dat de mi nister toestemming moet geven voor grote uitgaven. (Advertentie) Je mag niet schelden op het weer, want het weer is van de Heer, luidt een oud protes tants gezegde. Tegenwoordig wordt het weer zowel bij de regionale als bij de commerciële televi sie aangeboden door attrac ties met een waterimago. Geen wonder dat de regen onder deze nieuwe eigenaar met bakken naar beneden komt. Verzet vissers tegen sluiten Belgische kustwateren VLISSINGEN - De Ne derlandse Vissersbond heeft verzet aangetekend tegen de sluiting van een deel van de Belgische kustwateren voor schepen groter dan zeventig ton. De vissersorganisatie spreekt van een eenzijdige maatregel. Zij eist dat de beslissing wordt terugge draaid of eenzelfde maat regel moet worden geno men tegen Belgische vissers binnen de Neder landse dxiemijlszone. De vissersbond heeft veel leden die met kleinere schepen varen. De Belgi- j sche maatregel, die in mei is genomen na overleg tus sen België en Nederland, treft een aantal van hen. Het besluit betreft alleen de tong- en scholvisserij en geldt tot31maart 1999. De Belgische minister K. Pinxten heeft eind vorige maand besloten de grotere viskotters uit de drie- I mijlszone te weren onder I druk van een groep kleine vissers uit met name Oost ende. Zij blokkeerden in maart de haven van Oost ende uit protest tegen Ne derlandse Eurokotters, vissersschepen tot 300 pk, die de Belgische kuswate- ren zouden leegvissen. Voor de Nederlandse Vis- sersbond is de door Pinx ten genomen maatregelen onverteerbaar, omdat I daar volgens haar een pre- cedentwerking vanuit I gaat. Nederlandse (en I Belgische) vissers hebben afgelopen jaar ook pro blemen gehad met kleine Franse vissers uit onder meer Duinkerken. De Vis sersbond wil voorkomen dat bijvoorbeeld de Fran- se regering dezelfde soort I stappen onderneemt als de Belgische. De door Belgische rege- I ring genomen beslissing I over de driemijlszone geldt overigens ook voor Belgische schepen boven de zeventig ton. door Bianca Abrahamse SAS VAN GENT - Klantgerich te zorg voor oudere burgers. Met dat doel voor ogen begon maan dagmiddag het Euregio-project Grenzeloze Zorg. Het project is een onderdeel van de samen werking tussen Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen. Vier bewoners van Belgische en Zeeuws-Vlaamse verzorgings- en bejaardentehuizen zetten de grensoverschrijdende samen werking meteen kracht bij en wisselden voor drie dagen de sleutels van hun kamers uit om de kwaliteit van de tehuizen over de grens onder de loep te nemen. Ook wisselen dinsdag, vandaag, vier bejaardenverzor gers voor dezelfde periode van werkplek. „De uitwisseling van de bewo ners en het personeel van be jaardentehuizen is de kern van dit project. Wat kunnen we van elkaar leren? Om inzicht te krij gen in de werkwijze van de Bel gische en Nederlandse ouderen zorg moet de doelgroep zelf gaan kijken hoe het eraan toe gaat bij de buren en dat nauw keurig rapporteren", vindt Dirk Dhondt, voorzitter van Grenze loze Zorg. „Inspraak van de bejaarden zelf zorgt bovendien voor een soort waarderingsgevoel bij zowel de bejaarden als de medewerkers. Maar let wel op: dit project is be doeld als vergelijking. Het is geen beoordeling." Grenzeloze Zorg omvat onder meer het oprichten van een ken niscentrum rond de resultaten en bevindingen in de loop van het project, een verbeterd soci aal beleid ontwikkelen en con stante scholing en vorming van het personeel. Het project neemt tweeënhalf jaar in beslag en zal eind 2000 afgerond zijn. In to taal heeft het project ruim zes ton tot zijn beschikking. De drie provincies en de betrokken or ganisaties dragen bij in een deel van de kosten. De rest komt uit het Interregpotje dat Europa voor haar rekening neemt. Eigenheid De bedoeling van het project is overigens niet om de Zeeuwse en Belgische bejaardentehuizen in de toekomst dezelfde karak ters op te leggen. Dhondt: „We moeten wel onze eigenheid be waren. We maken een grens overschrijdend kenniscentrum en ik verwacht voortaan een regelmatige uitwisseling van medewerkers uit de drie provin cies. We kunnen zeker van el kaar leren. Hoe gaan de buren om met de betrokkenheid van de bejaarden, bijvoorbeeld. Ook de band met familieleden van de bewoners is een aandachts punt." Daar is Andrea Pijcke het hele maal mee eens. Ze is gewoonlijk verzorgster in het IJzendijkse verzorgingshuis Huize Emmaüs maar doet de komende drie da gen haar werk in het bejaarden tehuis Sint-Jozef in Assenede. „Ik verwacht veel verandering tijdens mijn 'stage' en denk er een hoop van op te steken. Wij spreken de bewoners aan met meneer en mevrouw, maar in België noemt men elkaar bij de voornaam. Ook de accommoda tie en de voorzieningen zijn compleet anders", weet ze. Haar Belgische collega Geert Rijkaert loopt de komende drie dagen in IJzendijke rond. Hij verwacht 'grote cultuurver schillen en een andere omgangs- en verzorgingsstijl'. „Het is na tuurlijk een unieke ervaring voor de bewoners", vindt Rijka ert. Rudolf Groosman (91) ruilt zijn kamer met Lydia Schoone (67) uit het Belgische Assenede. De IJzendijkenaar verwisselt Hui ze Emmaüs tijdelijk voor ver zorgingstehuis Sint-Jozef. Hij is verheugd over het project. „Uit wisseling van ervaring is altijd goed. Bovendien is het leuk om andere mensen te leren kennen. Mijn goede humeur heb ik altijd bij me, daar kom ik ver mee." Rudolf Groosman (rechts) uit IJzendijke geeft Lydia Schoone uit Assenede de sleutels van zijn kamer. De IJzendijkenaar verwisselt Huize Emmaüs tijdelijk voor verzorgings tehuis Sint-Jozef. foto Peter Nicolai gemeen maatschappelijk werk niet geheel aan de organisatie voorbij. Het gebouw in de Anna Bijnstraat is behangen met spandoeken, die de eis tot een goede collectieve arbeidsover eenkomst kracht bij zetten. Ze ker 3,75 procent meer loon en zeker geen grotere groepen. 'CAO Welzijn mag geen zoet houdertje zijn', luidt één van de kreten waarmee de ramen zijn beplakt én die tevens prijkt op het labeltje van de snoepsleutel waarmee de kinderen aan het einde van de dag naar huis wor den gestuurd. Slechts een enkeling heeft haar kind thuisgehouden in verband met de aangekondigde actie, stelt stichtingwoordvoerster Jacqueline Hermans. „We sta ken met voorziening. Dat wil zeggen dat we de boel gewoon openhouden, voor de ouders én kinderen. Wie naar Den Bosch wilde, kon dat zelf beslissen. Voor hen zijn vervangers gevon den." Organisatiegraad Een bijkomende factor die de geringe stakingsbereidheid on der de kinderleidsters kan ver klaren, is de beperkte organisa tiegraad, meent Buijze. Slechts één fractie is lid van de vak bond. „Wij hebben die traditie gewoon niet zo. Maar het is wel te hopen dat we zo met z'n allen hebben duidelijkgemaakt dat er iets moet gebeuren. Een vrije groepskeuze zou heel verkeerd zijn." Collega Jonkman knikt bevesti gend. „En een een beter salaris is natuurlijk nooit verkeerd", onderschrijft ze de twee belang rijkste eisen. Het aantal stakers bij het maat schappelijk werk in Terneuzen, Oostburg en Hulst was aanmer kelijk hoger. Een overgrote meerderheid van de 25 perso neelsleden stapte in de Vlissin- gen op de Zeeuwse actietx-ein. Eén medewerker hield in Zeeuws-Vlaanderen het fort. Dat was voldoende voor de op vang van een aantal crisisgeval- len die zich aandienden, aldus directeur R. Oldenziel. „Wat ons betreft is de dag zonder proble men verlopen." door Marcel Modde TERNEUZEN - „Ik heb Sebas- tiaan ook meegenomen." „Se- bastiaan?", reageren beide vaste leidsters van kinderop vangcentrum De Wip Wap in Terneuzen op de mededeling van hun tijdelijke collega. „Wie is dat?" „Sebastiaan, die hier in het blauw." De jonge hulp wijst op een ventje van krap twee jaar dat nietsvermoedend op het klimwerk klautert. „Ooh, je be doelt Matthijs!" De invalkracht kijkt een beetje verongelijkt. „De kinderen noemen hem alle maal Sebastiaan, dus ik dacht..." Het was eigenlijk een dag als ie- dex'e andere, gisteren bij de op vangcentra van de Zeeuws- Vlaamse stichting. Jammer, vin den de beroepsleidsters Jeanet- te Buijze en Irene Jonkman van de Wip Wap. „Echt veel effect zal dit zo niet hebben. Ik weet zeker dat de boel plat had gele gen, warmeer hier in de omge ving iets was georganiseerd." Zelf hebben ze er om verschil lende motieven ook de Voorkeur aan gegeven door te werken in plaats van af te reizen naar de i-egionqle manifestatie in Den Bosch. Tien collega's uit Temeu- zen en Hulst zagen daartoe wel kans. „Het probleem is dat velen van ons thuis met kinderen zit ten. Dan is het gewoon heel moeilijk om laat thuis te ko men." Spandoeken Toch gaat de stakingsdag die de bonden gisteren hadden uitge roepen voor kinderopvangcen tra, peuterspeelzalen en het al- Advertentie)1 Voordeelminuten cn Regiovoordeel tot 50% voordeliger. Om het nog aan maken van Libertel Personal en Libertel trekkelijker te maken: neem voor 18 juli Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. Mie genoemde bedragen zijn excl. BTW Komkommer per stuk Pizza party ham per stuk 500p - Lu Bastogne koeken duopak AiSÜ Aanbiedingen zijn geldig r/m 4 juli '98 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31