Betere aanpak jeugdcriminaliteit Deltawerken op Internet-site Schouwen relativeert hoge plaats op lijst onveilige plaatsen Kohnstammschool wint verkeerswisselbeker Goes Beurs modeltreinen in Burgh-Haamstede Het Klokhuis filmt in Zijdemuseum W andel vier daagse Tholen begonnen zeeland dinsdag 30 juni 1998 b 14 Politie Zeeland krijgt er zes agenten bij door Peter van den Belt RENESSE - De Westhoek van Schouwen-Duiveland volgens de statistieken van het ministe rie van Justitie de op één na on veiligste plek van Nederland. Alleen in Amsterdam ligt het aantal geweldsdelicten relatief gezien hoger. Onder geweldsdelicten worden misdrijven verstaan als moord, doodslag, dood door schuld, be dreiging, mishandeling, ver krachting, diefstal met geweld en afpersing. De cijfers staan in SEC, een uit gave van het Ministerie van Jus titie. In de top 25 van gemeenten die in 1996 relatief het hoogste scoorden op de geweldsschaal komt ook Vlissingen voor (25e). Zowel de politie in Zeeland als het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland plaatsen grote vraagtekens bij de gehan teerde rekenmethode. In de ranglijst is het aantal gewelds delicten gerelateerd aan het aantal geregistreerde inwoners. Volgens de meetlat die het Mi nisterie gebruikt, zouden in 1996 in de vroegere gemeente Westerschouwen - op een schaal van tienduizend inwoners - 140 geweldsdelicten zijn gepleegd. De voormalige gemeente Wes terschouwen telt ongeveer 5500 inwoners. Alleen Amsterdam scoorde met 148,6 hoger. Vlis singen haalde een score van 68,4. Het gemiddelde voor Ne derland ligt op 49 geweldsdelic ten per tienduizend inwoners. Interpretatie „Deze cijfers bewijzen maar weer eens dat een recreatiege meente zo zijn eigen problemen kent", zegt woordvoerder Henk Kramer van de Regiopolitie Zeeland. Kramer: „We ontken nen de cijfers niet, maar veel hangt af van de interpretatie. In de zomermaanden is het aantal mensen dat op Schouwen-Dui veland verblijft vijf keer zo groot als het aantal inwoners. Dat wordt in het onderzoek niet meegenomen. In absolute zin gaat het om 78 geweldsdelicten en dan nog voornamelijk in Re- nesse. In Amsterdam waren dat erin 1996 ruim 9400." In zijn reactie wijst Kramer nog eens op het gebrek aan voldoen de politiemensen tijdens de zo merperiode in de Schouwse Westhoek. Inmiddels wordt een aanzien lijk aantal maatregelen getrof fen om het geweld in Renesse en directe omgeving te beteugelen. Loco-burgemeester G. J. van de Velde - de Wilde van Schouwen- Duiveland: „We hopen dat de inzet van zomerpolitie, strand- wachten, het transferium, het aanbieden van goedkoop nacht- vervoer en het lik-op-stuk-be- j leid tot resultaat leiden. Van de Velde erkent het: ieder delict is er een te veel. „Maar wanneer de cij fers-werden gere lateerd aan het inwonertal van heel Schouwen-Duiveland zou den we niet in die top-25 staan Weinig eervol In 1994 kreeg de voormalige ge meente Westerschouwen, met i de toeristenplaatsen Renesse en Burgh-Haamstede, voor het j eerst een weinig eervolle ver- melding in de ranglijst van de meest gewelddadige gemeen- ten; toen met 108 meldingen per tienduizend inwoners. Dat was goed voor een vierde plaats. In 1995 ging het - omgerekend - om 158,8 meldingen per tien- duizend inwoners. Net als in 1996 goed voor een tweede plaats. Ook in absolute getallen steeg het aantal geweldsdelic ten fors. In 1994 werd 59 keer aangifte gedaan, in 1995 87 maal en in 1996 78 keer. Overi- gens is in heel Nederland sprake van een stijging van geweldsde- lieten. Auto botst op aardappelrooier in Poortvliet POORTVLIET - Een twintigja rige automobilist uit Burgh- Haamstede is gisteravond met zijn wagen in Poortvliet fron- taal tegen een aardappelrooier gereden. Bij het ongeval deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De automobilist zag omstreeks zeven uur de landbouwmachi ne, bestuurd door een 26-jarige man uit Poortvliet, te laat. De automobilist remde wel, maar kon een botsing niet voorko men. Bij het ongeval ontstond aanzienlijke materiële schade. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De politie Zeeland krijgt dit jaar nog zes politieagenten die zich speciaal gaan bezighouden met de be strijding van jeugdcriminali teit. Verder begint de politie een groot onderzoek naar jeugdcri minaliteit in Zeeland. De plan nen worden betaald met de drie miljoen gulden die het kabinet voor Zeeland heeft uitgetrok ken voor de bestrijding van jeugdcriminaliteit. Elk van de drie Zeeuwse politie districten krijgt twee agenten die zich richten op de bestrij ding van jeugdcriminaliteit. Zij moeten de wijkagenten onder steunen die zich ook met jeugd en criminaliteit moeten bezig houden. Tot en met 2000 worden nog drie tot vier van deze jeugd zorgspecialisten per politiedis trict aangesteld. Verder zijn voor de verschillende districten plannen gemaakt om specifieke problemen van jeugdcriminali teit aan te pakken. Zo is meer dan een ton uitgetrokken voor de bestrijding van criminaliteit en geweld tijdens de zomer op het strand van Renesse. In het district Walcheren is dit jaar ruim zes ton beschikbaar voor onder andere projecten met al lochtone jongeren en de aanpak van de problematiek rond jeugdsoos Midgard in Middel burg. De politie start dit jaar nog een onderzoek naar het ontstaan van jeugdcriminaliteit in Zee land. In de Randstad en grote steden in Nederland is al veel onderzoek naar j eugdcriminali- teit en geweld door jongeren ge daan, maar niet in Zeeland. De politie wil vooral de gevolgen onderzoeken van het wegvallen van de sociale controle op de jeugd wanneer zij van het plat teland naar de steden in Zee land verhuist. Het Regionaal College van de politie bespreekt woensdag de plannen voor de aanpak van de Zeeuwse jeugdcriminaliteit. De voorstellen zijn gedaan nadat het kabinet vorig jaar 25 mil joen gulden beschikbaar heeft gesteld voor het voorkomen en bestrijden van jeugdcriminali teit en geweld door jongeren. Zeeland heeft hiervan drie mil joen gulden tot en met 2000 ge kregen. Groep 8 van de Kohnstammschool toont enthousiast hun verkeersdiplomas. Rechtsonder Iris van der Broek met de wisselbeker. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - De prof. dr. Kohnstammschool heeft als eerste de verkeerswisselbeker van Goes gewonnen. Wethou der C. R. M. M. Linssen reikte hem maandag uit. Van de 109 kandidaatjes die in Goes verkeersexamen deden slaagden er ook 109, maar de kandidaten van de Kohnstammschool scoorden, 28 man sterk, het beste. Een kwart van de Kohnstamm-kinderen fietste de route zelfs zonder een enkele fout te maken. De gemeente Goes, die er alles aan doet om fietsers ruimer baan te ge ven, heeft een wisselbeker aangeschaft voor de school met de beste verkeersdeelnemers. De eerste naam die daarin gegraveerd wordt, is die van de Kohnstamm school. Behalve de glimmende beker reikte wethouder Linssen de verkeersdiploma's uit. Hij loofde de aanpak van de school, die intensief met de verkeerslessen bezig is. Zijn dank gold ook de politiemensen in Goes, die hun vrije tijd hebben opgeofferd om de fietsen van 109 gedi plomeerde verkeersdeelnemers te keuren. Minister A Jorritsma opende maandag, geholpen door de godin Nehalennia, het archief van de Deltadienst en de bijbehorende Inter net-site. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf NEELTJE JANS - De Delta werken zijn echt voltooid. Het immense, aanvankelijk twee kilometer lange archief van de Deltadienst is opgeschoond en geordend voor het nageslacht. Minister A Jorritsma van Ver keer en Waterstaat opende maandag het archief met een computerschijfje. Zij nam tegelijkertijd de Inter net-site officieel in gebruik, waarop de inventaris van het Deltadienst-archief te raad plegen is. De godin Nehalennia en een duiker van de Neptunus, een werkschip van Noordhoek Di ving uit Zierikzee, hielpen de minister. Als symbool voor de enorme papierberg die de Del tawerken hebben opgeleverd, voer de Christiaan B van rede rij Den Breejen naar de reser ve-pijler bij de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Daar kwam een duiker uit het water met de computerdiskette voor Jorritsma. Dit schijfje vormde de sleutel tot de Internet-site die de Rijksarchiefdienst heeft ge maakt over de Deltawerken en het Deltadienst-archief. De si te maakt het mogelijk via het Internet waar ook ter wereld in het archief te duiken. Al thans, in de beschrijving van het archief. Indrukwekkend De omvang van het archief is bijna net zo indrukwekkend als een Deltawerk: vierhon derd meter lang, plus 12.000 kaarten en tekeningen, 6.500 negatieven, 250 films en 120 videobanden. Ruim tien jaar is eraan gewerkt door archiva rissen om de Dèltadienst-pa- piermassa tot die grootte terug te brengen. Over de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde is even lang ge daan. Het hele Deltadienst-archief berust bij het Rijksarchief Zeeland in Middelburg. Vol gens de letter van de Archief wet had. alles in Den Haag te recht moeten komen, bij het Algemeen Rijksarchief, omdat de Deltadienst (1957-1987) in meerdere provincies heeft ge werkt. „Maar", vertelde rijks- archivaris R. Koops, „hierop is een uitzondering gemaakt, omdat de Deltawerken zo ty pisch Zeeuws zijn." Koops acht het geen bezwaar dat de spullen zijn opgeborgen in een provincie zonder uni versiteit met een geschiedenis studie. „Via Internet kan ie dereen het archief op afstand bekijken. En in Middelburg bevinden zich ook de archie ven van de provincie en de pro vinciale waterstaat, die net zo goed belangrijk zijn voor be studering van de Deltawer ken." Diepte Over die werken is al ontzet tend veel geschreven. Kan daar nog wat bij? Koops: „Het algemene beeld is bekend. Mensen kunnen nu de diepte in." Als voorbeeld noemde de rijksarchivaris de omslag in het denken bij Rijkswater staat over het milieu, eind ja ren zestig, begin jaren zeven tig. „Is dat vanuit de dienst zelf gekomen? Of was het on der maatschappelijke, politie ke druk? Dat zijn vragen, waarop het antwoord alleen te vinden is in dit archief." De Internet-site over onder meer de Deltawerken en het archief van de Delt adienst is te vinden onder www.archief.nl/strijdtegenhetwater BURGH-HAAMSTEDE - In Dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt zater dag 4 juli een modeltreinen- beurs gehouden. Daarnaast vindt er tegelijkertijd een hob by- en creatiefmarkt plaats. Verzamelaars uit het hele land bieden op de markt treinen en allerlei andere modelspoorspul len te koop of te ruil aan. De spoorwegclub uit Zierikzee is aanwezig met een grote modu- lebaan. In De Schutse zullen ook scheepsmodellen te zien zijn en buiten op het parkeerterrein staat een grote botenbak, ge vuld met veertig kubieke meter water. Hier varen de radiogra fisch bestuurde modelboten van de Voornse Modelbouwvereni ging. Maar ook modelbootbe- zitters van Schouwen-Duive land en omgeving mogen hier hun boot laten varen. Op de creatiefbeurs staan standhouders met onder andere poppen, beren, 3d-knipspullen en schilderwerken. Tevens kan er informatie verkregen worden over allerlei creatieve cursus sen. De beurs duurt van 10.00 tot 16.30 uur. doorMaurits Sep GRIJPSKERKE - Het kinder programma Het Klokhuis heeft maandag televisieopnamen ge maakt in het Zijdemuseum in Grijpskerke. Aan het eind van dit jaar wordt een uitzending gewijd aan het hele proces van zijderups tot zijde. „Bij Het Klokhuis zijn we gespitst op het principe van iets uit te leggen. In Het Zijdemuseum kun je heel goed laten zien hoe zijde ont staat", legde regisseur Gisèla Mallant uit. Mallant hoorde enkele maan den geleden van het Zijdemuse- üm. „Het leek me de moeite waard hier een programma over te maken. Vorige week ben ik een dag komen kijken. Daarna heb ik het script geschreven en nu filmen we alles." Lastig De ploeg heeft één dag om alles te filmen. Omdat de rupsen zo klein zijn, is het soms lastig de dieren goed in beeld te brengen. „Bovendien zijn het dieren. Te gen mensen kim je nog zeggen wat ze moeten doen, maar bij dieren niet", lacht Mallant. Overvliegende vliegtuigen be moeilijken het werk extra. Stil te is een groot goed in het Zijde museum als de tv-ploeg aan het werk is. Het gesmek van etende rupsen is anders niet te horen. Als alle beelden zijn gemon teerd. gaat de afdeling drama van Het Klokhuis er sketches bij bedenken. Mallant: „Dan zijn we gauw een half jaar verder. Het wordt eind dit jaar uitge zonden, wanneer is nog ondui delijk. Het wordt ook een paar keer herhaald. De ondeiwerpen die we filmen moeten daarom tijdloos zijn. Dit is zo'n tijdloos onderwerp." Het Klokhuis bestaat inmiddels tien jaar. In die tijd zijn volgens de regisseur zo'n 1500 program ma's gemaakt, maar nog nooit over het ontstaan van zijde. Gu- ky van Hoegee van het Zijdemu- seum was 'heel vereerd' dat Het Klokhuis bij haar kwam filmen. „Het is toch het bekendste kin derprogramma op televisie. Het educatieve deel van het pro gramma wordt hier gefilmd. Dat educatieve vinden wij zelf ook heel belangrijk. Kinderen groeien tegenwoordig zo ver van de natuur op." De filmploeg van Het Klokhuis in stilte bezig in het Zijdemuseum in Grijpskerke. foto Ruben Oreel Ruim 110 wandelaars namen het druilerige weer voor liet'. foto Dirk-Jan Gjeltema georganiseerd. Gebrek aan be langstelling leidde toen tot het einde van deze traditie. De wandelsportclub vulde het gat drie jaar geleden open bleek daarmee vele inwoners van Tholen te plezieren. „We willen iets leuks doen voormensen, dat allereerst. Maar tegelijkertijd kunnen we zo ook de wandel sport promoten. We hopen bijvoorbeeld hierdoor weer mensen over twee weken naar de zevendorpentocht te trek ken", licht voorzitter Koos Bos- ters toe. Deze tocht, die als jaarlijks hoogtepunt van de or ganiserende club geldt, vindt 11 juli plaats. De zevendorpen tocht viert dan haar tiende ver jaardag. door Esme Soesman THOLEN - De derde editie van de avondwandelvierdaagse in Tholen-stad lijkt opnieuw de moeite van de voorbereidingen waard te zijn. Op de eerste avond, maandag, meldden zich meer dan 110 wandelaars aan. Het druilerige weer namen zij voor lief. En zelfs tot een half uur nadat het startsein gegeven was, druppelden nieuwe deel nemers bij het inschrijvings- punt in de Meulvliet binnen. Voor de organiserende wandel- sportclub Oud-Vossemeer een zeer behoorlijke aanloop. In vroeger jaren werd in Tholen eveneens een wandelvierdaagse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24