EEUWSE Strijd Kosovo escaleert volledig Dijkstal eist uitleg over huren politie Edgar Davids de held van Oranje Sportvliegtuigje stort in uienveld 4 WEKEN Tribunaal verwerpt kritiek na zelfmoord van Dokmanovic 17° |12° Servische strijdmacht begint grootscheepse aanval op Albanese rebellen Truck walst panden Stavelot plat Koppelingswet leidt tot stijging infectieziekten Kans bankroet stroomsector W- Delta bezint zich op toekomst Krajicek naar laatste zestien 19 Schip met 115 illegalen gered door Cyprus VOOR 15,00 JA? ik wil: Eerst buien Vrij veel wolken en nu en dan buien, mogelijk met onweer, 's Middags overwegend droog en wat zon. 241e jaargang no. 154 dinsdag 30 juni 1998 losse nummers 1,75 doorHarald Doornbos KRUSEVAC - De situatie in de Servische provincie Kosovo is gisteren volle dig geëscaleerd. De Servi sche politie en het Joego slavische leger begonnen een grootscheepse aanval tegen Albanese rebellen die op niet minder dan acht kilometer van de hoofdstad Pristina een ko lenmijn bezet houden. De Belacevac-kolenmijn en het aangrenzende Albanese dorp Hade waren gisteren het toneel van onafgebroken beschietin gen, de zwaarste in weken in Kosovo. Vanuit het op een kilometer van Hade gelegen dorpje Krusevac was te zien en horen hoe grana ten insloegen in huizen van Al banezen. De aanval begon gisterochtend vroeg, maar 's middags klonk er nog bijna iedere twintig secon den een granaatinslag. Huizen brandden, rookwolken stegen op. Over en weer was zwaar ma chinegeweer hoorbaar, hetgeen duidt op man tegen mangevech ten tussen Senders en etnische Albanezen. Vanuit de verte was duidelijk zichtbaar hoe een bunker die door leden van het Kosovo Bevrijdingsleger UCK werd gebruikt enkele malen een voltreffer kreeg te verduren. Het is voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog in Kos ovo, enkele maanden geleden, dat de strijd zich zo dicht in de buurt afspeelt van de hoofdstad AMSTERDAM - De Koppe lingswet kan ertoe leiden dat in Nederland meer infectieziekten optreden, zoals TBC. Die waar schuwing uitte de medisch di recteur van de Amsterdamse GG&GD, R. Vrenken gisteren. Mensen die illegaal in Neder land verblijven kunnen een be smettelijke infectieziekte heb ben. Door het van kracht wor den van de Koppelingswet mor gen hebben zij geen recht meer op onder meer medische zorg. „Het wordt dan moeilijk hen de juiste geneesmiddelen aan te bieden", aldus Vrenken. „En dus ook moeilijker hun omge ving te beschermen tegen infec tiegevaar." Volgens het ministerie van Volksgezondheid is er geen aan leiding voor bezorgdheid. „Wat de toegankelijkheid van de openbare gezondheidszorg be treft, verandert er niet zo veel", aldus een woordvoerder. De wet houdt niet in dat mensen die il legaal in het land verblijven, geen beroep op de zorg meer kunnen doen. Huisartsen en an dere eerstelijns zorgverleners die kunnen aantonen dat zij ille galen behandelen en daardoor kosten hebben, kunnen een be roep doen op het illegalenfonds. Dat moet noodzakelijke zorg aan illegalen garanderen. In navolging van Leiden boycot nu ook de gemeente Amersfoort de koppelingswet. GPD/ANP DEN HAAG - De Eerste Kamer maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het niet doorgaan van één groot bedrijf voor de productie van elektriciteit. De huidige Nederlandse stroom- producenten zijn elk te klein om te kunnen concurreren met de goedkope import uit vooral Duitsland. Faillissementen zijn dan niet uitgesloten, waar schuwde senator Zijlstra (PvdA) gisteravond tijdens de behandeling van de Elektrici teitswet. Doel van de wet is de markt voor elektriciteit open te breken. De Nederlandse stroomproducen- ten zijn volgens Zijlstra duurder dan de buitenlandse concurren tie, doordat ze met de overheid overeenkomsten hebben geslo ten voor projecten om het milieu te dienen. De senaat wil vandaag van Wij- ers horen hoe hij een chaotische toestand op de elektriciteits markt wil tegengaan. ANP Pristina. Ondanks de op een steenworp van Pristina plaats vindende gevechten, is het in de hoofdstad vooralsnog rustig. Winkels waren nog gewoon open en vol met voedsel, al was er geen benzine meer te krijgen. Zoals al eerder gebeurde, zijn het opnieuw de burgers die de grote verliezers zijn in deze steeds feller wordende oorlog. Etnische Albanezen uit Hade arriveerden per auto of te voet als vluchtelingen in Krusevac. Een man, die rijf angstige kin deren vervoerde in zijn wagen, kon niets uitbrengen toen hem gevraagd werd waar hij van daan kwam. Verwilderd kijkend hief hij zijn handen op ten hemel en wees op het verderop gelegen Hade, dat in brand stond. Met tranen in zijn ogen reed hij ver der. De meeste Albanezen in Krusevac verklaarden achter de rebellen van het U£K te staan. „De Serviërs moeten hier weg, ze vermoorden ons", zei een jon ge man. In het dorp, waar drie Servische huizen staan, bestaat er inmiddels geen contact meer tussen de twee etnische groe pen. Families die jarenlang bu ren waren praten niet meer met elkaar en durven niet meer bij elkaar op bezoek te gaan. Servische burgers die in een dorp niet ver van Krusevac wo nen, bewapenden zich gisteren. Zij liepen, voor het eerst sinds de escalatie in Kosovo, openlijk met kalasjnikovs over straat. Sommigen droegen zwarte mas kers en gedroegen zich uiterst agressief. Ze zetten wegen in de regio af. Ondanks de hevige gevechten, ï-eed er nog een passagierstrein vlak langs de mijn. Alle reizi gers hingen uit de ramen en ke ken verbaasd naar de rookwol ken en de brandende huizen in Hade. GPD Edgar Davids wordt na zijn treffer gefêteerd door (v.l.n.r.) Clarence SeedorfJaap Stam, Michael Reiziger en Frank de Boer. van onze sportredactie TOULOUSE - Met een daverende uit haal in de laatste minuut heeft Edgar Davids Oranje de kwartfinale van het WK binnengeschoten. De middenvel der maakte gisteravond met zijn vlam mende linkerbeen een einde aan het ze nuwslopende duel met Joegoslavië, 2- 1. Twee dingen werden zeker in de broeikas van Toulouse. Davids is terug en Nederland hoort er internationaal weer bij. Matchwinner Davids verklaarde na af loop tegenover Italiaanse verslagge vers dat :het Nederlands elftal goed had gespeeld en terecht had gewonnen'. Davids stelde dat Oranje de finale kan halen, maar niet goed genoeg is die ook te winnen. „Wij hebben de hele wedstrijd goed ge speeld en gedomineerd, alleen kort na de rust kwamen we even in de proble men", sprak Davids. „Gelukkig misten zij die penalty. Het zou ook onterecht zijn geweest als zij op voorsprong zou den zijn gekomen. Ik vind dat we geen kans hebben weggeven; we vormden een hecht team." Davids meent dat Oranje uit kan groei en tot een 'topelftal'. „Dat is deze ploeg nog niet. We hebben geen ploeg met spelers als Cruijff, zoals in 1974, toen Nederland met zeer goed voetbal de WK-finale haalde. Dit Nederlands elf tal kan net als Milan en Juventus uit groeien tot een geweldig team." Evenals vier jaar geleden bereikte Oranje dus de laatste acht. Het was de foto Reuters beloning voor het tonen van karakter en het in balans blijven in moeilijke tij den. Het betekende een groot succes voor bondscoach Hiddink, wiens lei derschap in twijfel was getrokken.. Met kramp en magie in de benen zorgde Edgar Davids voor de zege van Neder land. Tegen aanvoerder Frank de Boer had Davids kort voor zijn treffer ge klaagd over kramp. „Vraag dan om een wissel, zei ik hem", aldus De Boer. „Ge lukkig deed ie dat niet." ANP zie ook pagina 20 van onze redactie binnenland ARNHEM - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken eist uitleg van de Arnhemse burge meester P. Scholten over het doorberekenen van de politie kosten aan de organisatie van het Gelderland-voetbaltoer nooi in augustus. De minister zelf is fel tegenstan der van het laten betalen van politiekosten door derden. Hij vindt dat de inzet van politie een overheidstaak is en dat anderen die niet kunnen kopen. Tijdens het internationale voet baltoernooi op 4 en 5 augustus in het Vitesse-stadion Gelredo- me 'verhuurt' Scholten zo'n dertig politieagenten aan de or ganisatie. De agenten draaien de dienst vrijwillig in hun vrije tijd. De rekening, circa 25.000 gulden, wordt betaald door het bureau Acorn Stadia dat het toernooi - met Vitesse, Atletico Madrid, Chelsea en Flamengo - in opdracht van kledingfabri kant Umbro organiseert De ge meente Arnhem treedt daarbij op als tussenpersoon. Scholten, korpsbeheerder van de politieregio Gelderland- Midden, maakt daarbij gebruik van de bijzondere regeling Ex tra Dienst Tegen Betaling (EDTB). Deze regeling wordt vaker bij grote evenementen toegepast. Normaal worden de kosten door de politie zelf ge dekt, maar ditmaal betaalt de organisatie. Voor zover bekend is dit de eer ste keer dat tussen de extra inzet van agenten en betaling door organisatoren een duidelijke re latie wordt gelegd. De Arnhem se 'verhuur' heeft inmiddels landelijke aandacht getrokken. WD-Kamerlid J. Rijpstra heeft aangekondigd Dijkstal vragen te gaan stellen. Rijpstra wil ook weten of het klopt dat alleen personen met een Nederlands identiteitsbewijs kaartjes voor het toernooi mogen kopen. Vol gens hem is dat strijdig met in ternationale regelgeving. De ge meente Arnhem bestrijdt dat. De constructie is bedacht omdat de Gelderse hoofdstad in de va kantiemaanden geen Engelse hooligans op bezoek wil heb ben. „Gelredome is gastheer van het toernooi en bepaalt zelf wie er op het feestje magen komen. Natuurlijk ligt dit gevoelig, maar iedereen laten komen is nog veel erger. Kijk maar naai de taferelen met de Engelse sup porters in Frankrijk", aldus woordvoerster E. van Schoon- derwalt van de gemeente Am- hem. GPD/ANP door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Een eenmo- torig sportvliegtuigje met vier inzittenden is gistermiddag in een uienveld van landbouwer De Winter in Arnemuiden ver ongelukt. De piloot en drie in zittenden uit Rotterdam en Dordrecht kwamen met de schrik vrij. Niemand liep ver wondingen op. De luchtvaartpolitie van het Korps Landelijke Politie Diensten stelt een nader on derzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Gedacht wordt aan een stroomstoring. De piloot wilde landen op vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Eerder had hij het vliegtuigje, een type Piper Arrow, in Le Touquet Paris Plage aan de grond willen zet ten, maar zag er vanwege slecht weer van af. Hij keerde terug en wilde landen in Oost ende. De piloot kreeg daarvoor i\v foto Ruben Oreel geen toestemming. Waar schijnlijk omdat hij geen ra diocontact kon krijgen. Ook met de havenmeester Pe ter Siben van Midden-Zeeland kon geen radiocontact ge maakt worden. De piloot kreeg met behulp van zijn mobiele telefoon verbinding met Mid den-Zeeland. „Peter Siben gaf hem instructies voor het aan vliegen, praatte hem prima binnen, maar toen zagen we dat het vliegtuigje ineens veel te snel zakte. Op zo'n moment is er geen contact meer moge lijk via de mobiele telefoon. We wilden hem nog toe schreeuwen dat hij gas bij moest geven, want de landing werd veel te vroeg ingezet. Wat er precies is gebeurd, weten we nog niet", reageerde Ben van Dam, algemeen directeur van Zeeland Airport bv. Op enkele honderd meters voor de landingsbaan, kwam het vliegtuigje in een uienveld bruusk tot stilstand. Dé twee wielen braken daarbij af en het vliegtuigje maakte een zwieperd. Brandstoflek Brandweerwagens van drie korpsen waren snel ter plaat se. Zij hoefden niet in actie te komen. Brandweerlieden ont dekten wel dat er uit het vlieg tuigje brandstof lekte op het uienveld van De Winter. De landbouwer merkte op: „Ge lukkig is er niemand gewond geraakt of nog erger. Maar dit is in deilig jaar tijd de rijfde keer dat er een vliegtuigje op mijn veld landt." Machteloosheid, woede en onbegrip. Met deze gevoelens ke ken gisteren honderden inwoners van het Ardense dorp Sta velot en hulpverleners naar de ravage die een vrachtwagen met trekker achterliet. Met een helse snelheid donderde de twaalf ton zware vrachtwagen het dorp in. Twee do- den, meer dan vijftig gewonden en tientallen mensen zonder dak boven het hoofd zijn het resultaat. Delta Nutsbedrijven gaat opnieuw in gesprek met de aan deelhouders (provincie en gemeente) om uiteindelijk te ko men tot een wijziging van de statuten. Daarmee wil het nuts bedrijf overeind blijven in de veranderende markt. Delta maakte dinsdag ook bekend dat zij extra aandelen Verbrugge Terminals ontvangt, als compensatie voor het tegen- vallende rendement van de deelneming in Verstrae- "y Er* ten Verbrugge. Richard Krajicek heeft gisteren de laatste zestien bereikt op Wimbledon. De als negende ge plaatste Hagenaar versloeg tus sen de buien door de Duitser Ni colas Kiefer in drie sets, 6-4 7-6 7-6. In de vierde ronde speelt Krajicek tegen de Zuid-Afri kaan Wayne Ferreira, nummer 27 van de wereld. Oremans en Van Lottum werden in de vierde ronde uitgeschakeld. Oremans verloor van Natasja Zvereva, Van Lottum ging onderuit tegen Petr Korda. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,15 en 17; sport: 18,19 en 20. door Simone van Priel DEN HAAG - De van oorlogs misdaden verdachte Slavko Dokmanovic, die in de nacht van zondag op maandag zelf moord in de gevangenis in Sche- veningen pleegde, heeft vorig jaar na een mislukte zelfmoord poging drie maanden onder 24- uursbewaking met camera's ge staan. Volgens een van zijn ad vocaten had Dokmanovic toen geprobeerd zelfmoord te plegen door zijn cel in brand te steken. De camera's werden geplaatst in overleg met Dokmanovic' advo caten en psychiater en later op hun verzoek weer verwijderd, zo verklaarde een woordvoer der van het tribunaal. De advocaten stelden gisteren dat zij herhaaldelijk om extra toezicht op hun cliënt hadden gevraagd. Volgens woordvoer der Christian Chartier van het tribunaal bestond er echter geen vrees dat Dokmanovic zich van het leven zou beroven. Hij bevestigde evenwel Dokmano vic' eerdere zelfmoordpoging. Zowel het tribunaal als de Ne derlandse rijksrecherche stellen een onderzoek in naar de dood van de 48-jarige Dokmanovic. Hij werd zondag kort na mid dernacht hangend aan een scharnier van de deur aange troffen. Dokmanovic, die vol gens zijn advocaten aan depres sies leed en tijdens zijn proces een keer in huilen uitbarstte, had zondagavond rond zes uur geklaagd dat hij zich niet goed voelde. Na een gesprek met de gevangenisarts w^rd hij onder supervisie geplaatst, wat bete kende dat het licht in zijn cel aan bleef en een bewaker om het half uur ging kijken. Volgens woordvoerder Chartier heeft de dienstdoende bewaker Dokmanovic nog om half twaalf in leven gezien. Toen hij rond NICOSIA - Cypriotische autori teiten hebben gisteren 115 men sen gered van een schip met illegale immigranten dat da genlang voor de kust van het ei land had rondgedobberd. Het schip werd gisterochtend de haven van Limassol binnenge sleept. AP middernacht opnieuw langs ging, brandde het licht in Dok manovic' cel, dat alleen van bui ten uitgeschakeld kon worden, niet meer. Dokmanovic bleek met een scheerapparaat kort sluiting te hebben gemaakt. Daarna verhing hij zich. Het tri bunaal ziet geen reden de veilig heidsmaatregelen aan te scher pen. GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC - 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1