Betere aanpak jeugdcriminaliteit Deltawerken op Internet-site PZC Herinrichting Bonedijkestraat nodig Gemeente Middelburg verschijnt op Internet Koninklijk lintje voor bruggenbouwer F.H. Boogaart Vlissingen staat met Schouwen in top 25 geweldstatistieken Middelburger mag zelf plaats kiezen voor verstrooien as zeeland dinsdag 30 juni 1998 w 14 Politie Zeeland krijgt er zes agenten bij UW VOORDEEL SLAGER Overval op penningmeester Serooskerkse duivenclub door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Buurtco- mité Bonedijke wil dat de Bo nedijkestraat zo snel mogelijk wordt heringericht. Volgens de bewoners is de Vlissingse straat vooral voor kinderen zeer onveilig.,Er wordt veel te hard gereden en er is maar één veilige oversteekplaats voor kinderen. Maar die ligt juist niet bij de school", legt voor zitter L. Bömer uit. Om auto mobilisten in te tomen zijn ludieke verkeersborden opge hangen. Volgens Bömer wordt er stel selmatig te hard gereden op de Bonedijkestraat. Ongelukken z j n er tot op heden nog niet ge beurd, zegt hij, „maar bijna- ongelukken wel. En dat te hard rijden wordt alleen maar erger. In het kader van de straatspeeldag hebben we daarom verkeersactieborden opgehangen." De borden zijn van de advies groep P20, voor opbouwwerk. Het zijn witte rechthoekige borden waarop 30 kilometer per uur staat aangegeven. Ver der staat er een slak op, of oude mensen, of kinderen. Het Vlis singse college van B en W heeft het buurtcomité toestemming gegeven de borden tot 1 janua ri 1999 te laten hangen. „De borden hebben enig effect, maar niet voldoende", vindt Bömer. Herinrichting Het buurtcomité wil daarom dat de gemeente Vlissingen zo snel mogelijk begint met een volledige herinrichting van de Bonedijkestraat. Zo'n herin richting is ook opgenomen in de maatregelenplannen voor het Middengebied, waarin de Bonedijkestraat ligt. „Het jaar 1999 is het laatste voor de plannen van het Mid dengebied. Als we de Bonedij- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat op Internet. De informatie zal in het begin voorlichtend en statisch van aard. Bezoekers van de pagina's kunnen dan lezen over de sa mensteling is van het college van burgemeester en wethou ders, de openingstijden, adres sen en telefoonnummers van gemeentelijke instanties en diensten. Alleen informatie die een dui delijke relatie heeft met de ge meente kom op de Intemet-site. In de eerste fase is het ook moge lijk om via e-mail elektronische boodschappen te sturen naar de gemeente. B en W willen in fases het net op gaan. Behalve algemene infor matie zal het gemeentebestuur in het prille begin ook "actuele gegevens invoeren. Bezoekers van de Internetsite van de ge meente kunnen in dat stadium alleen maar kijken naar de ge gevens. In een latere fase is het mogelijk om actief om te gaan met die informatie. Het college heeft de gemeente raad voorgesteld om 55 mille uit te trekken voor het Internetpro ject. Het visuele aspect van de pagina's wordt ingevuld door de firma Wirehub uit Rotterdam. B en W willen dat de pagina's zelf goed toegankelijk zijn en snel zijn te bereiken. Bezoekers van de sites moeten de gewenste informatie gemak kelijk kunnen krijgen. Als het te lang duurt, haken mensen af. De gemeente zelf verzorgt het pro- grammeerwerk. Bij de sectie Communicatie is enige tijd gele den al een extra kracht aange nomen om het journalistieke deel van de informatiepagina's actueel te houden. BurgemeesterA C.deBruijnspeltF. H. Boogaart de versierselen op. foto Ruben Oreel kestraat herinrichten zou dat dus volgend jaar kunnen ge beuren. Maar dat is ook afhan kelijk van het geld: hoeveel we dit jaar uitvoeren en wat we voor volgend jaar op de begro ting kunnen zetten", legt wijk wethouder C. de Keijzer uit. Bouwverkeer Bovendien wil de gemeente wachten met een herinrichting tot het winkel- en apparte mentencomplex is gebouwd op de plaats waar eens de Jo- hanneskerk stond. Het zware bouwverkeer zou de heringe richte straat anders weer ka pot rijden. Bömer vindt het logisch dat daarop wordt ge wacht. „Maar laat de gemeen te dan onmiddellijk nadat het bouwverkeer er niet meer hoeft te zijn, beginnen." Wethouder De Keijzer kan nog niet zeggen welke snelheids- remmende maatregelen er eventueel worden genomen in de Bonedijkestraat. „Het is niet duidelijk wat er gaat ge beuren. Het zal waarschijnlijk wel een 30-kilometergebied worden, met veel snelheids- remmende maatregelen. Het slimste zou zijn de straat dan meteen te asfalteren. Maar of dat kan is afhankelijk van wat er financieel mogelijk is." door Roelf Reinders MIDDELBURG - De politie Zeeland krijgt dit jaar nog zes politieagenten die zich speciaal gaan bezighouden met de be strijding van jeugdcriminali teit. Verder begint de politie een groot onderzoek naar jeugdcri minaliteit in Zeeland. De plan nen worden betaald met de drie miljoen gulden die het kabinet voor Zeeland heeft uitgetrok ken voor de bestrijding van jeugdcriminaliteit. Elk van de drie Zeeuwse politie districten krijgt twee agenten die zich richten op de bestrij ding van jeugdcriminaliteit. Zij moeten de wijkagenten onder steunen die in het kader van de herstructurering van de politie zich ook met jeugd en criminali teit moeten bezighouden. Tot en met 2000 worden nog drie tot vier van deze jeugdzorgspecia listen per politiedistrict aange steld. Verder zijn voor de verschillen de districten plannen gemaakt om specifieke problemen van jeugdcriminaliteit aan te pak ken. Zo is meer dan een ton uit getrokken voor de bestrijding van criminaliteit en geweld tij dens de zomer op het strand van Renesse. In het district Walche ren is dit jaar ruim zes ton be schikbaar voor onder andere projecten met allochtone jonge ren en de aanpak van de proble matiek rond jeugdsoos Midgard in Middelburg. Onderzoek De politie start dit jaar nog een onderzoek naar het ontstaan van jeugdcriminaliteit in Zee land. In de Randstad en grote steden in Nederland is al veel onderzoek naar jeugdcriminali teit en geweld door jongeren ge daan, maar niet in Zeeland. De politie wil vooral de gevolgen onderzoeken van het wegvallen van de sociale controle op de jeugd wanneer zij van het plat teland naar de steden in Zee land verhuist. Het onderzoek moet tot plannen leiden om de criminaliteit van jongeren in wijken en dorpen aan te pakken. Het Regionaal College van de politie, dat bestaat uit alle Zeeuwse burgemeesters en de hoofdofficier van Justitie, be spreekt woensdag de plannen voor de aanpak van de Zeeuwse jeugdcriminaliteit. De voorstel len zijn gedaan nadat het kabi net vorig jaar 25 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor het voorkomen en bestrijden van jeugdcriminaliteit en ge weld door jongeren. Zeeland heeft hiervan drie miljoen gul den tot en met 2000 gekregen. De borden van het buurtcomité Bonedijke roepen doorgaand verkeer op langzaam te rijden. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis VROUWENPOLDER - Voor zijn ongekende inzet voor de Hervormde Gemeente in Vrou wenpolder is maandagavond ouderling-pastoraat E H. Boog aart uit Vrouwenpolder konink lijk onderscheiden. Burgemees ter A C. de Bruijn van Veere overviel hem na afloop van een vergadering van de kerkeraad. Boogaart is inmiddels dertig jaar lang ouderling. Hij is tevens scriba van de Hervormde Ge meente. De burgemeester speld de hem in aanwezigheid van vrienden en familieleden de versierselen op die horen bij het lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau. Boogaart heeft zijn werk voor de kerk in de meest letterlijke zin al die jaren pro deo gedaan. Hij was ondermeer ouderling in Wateringen, Den Haag en Vrou wenpolder. De inwoner van Vrouwenpolder is bovendien één van de mensen die aan de wieg hebben gestaan van het Samen op Weg-proces in de ge meente Veere. „Mensen die u kennen, roemen uw gevoel voor humor, uw instelling en uw on- uitputtelijke werkkracht. U j hebt laten zien", aldus De Bruijn, „dat u een bruggenbou wer bent." De burgemeester omschreef Boogaart als een man die in droeve en blijde tijden naast de mensen stond. Hij was daar naast bovenregionaal actief, onder meer als lid van de pro vinciale kerkvergadering. Piloten De inwoner van Vrouwenpolder zet zich ook belangeloos in voor I fysiek gehandicapte geallieerde veteranen. Die inzet is terug te voeren op het verzet dat Boog aart aan het eind van de Tweede Wereldoorlog pleegde. Met ge vaar voor eigen leven was hij be trokken bij een pilotenvlucht- I lijn. „Daar was", zei De Bruijn, I „heel veel moed voor nodig." Boogaart bezoekt geallieerde veteranen, die fysiek gehandi capten zijn, onder meer thuis j om hen te laten weten dat ze niet vergeten zijn. „Ook in dat as pect bent u een bindende factor, een bruggenbouwer. U bent een I markant man met een markant leven." DEZE WEEK Barbecuepakket (5 artikelen) 6,50 1 kg runderlappen ƒ13,90 1 kg varkensschnitzels 1 kg spareribs 1 kg magere runderbraadlappen 13,90 1 kg haas'ribkarbonade 11.90 1 kg varkensfilet 12,90 1 kg paardenbiefstu< 14.90 3 kg kipkarbonade 9,90 1 kg mager rundergehakt 6,90 1 kg kipfilet 12,90 1 kg kalkoenfilet 13.90 1 kg varkenshaas 19,90 1 kg magere paardeniappe^ 10,90 1 kg gemengd gehakt 5.99 1 kg magere rundernblappen 12,90 2 kg kipdrumsticks 8,90 1 kg malse runderbiefstuk 16,90 1 kg rundersaucijzen 6.90 1 kg magere varkensrollade 7.90 1 kg gepaneerde schnitzels 13,90 1 kg magere hamlappen 12,90 1 kg hamfncandeau 13.90 1 kg verse worst 6.90 1 kg schouderkarbonade 9.90 1 kg iamsbout .10,90 1 kg magere speklappen 7,90 Wij zijn geopend op woensdag, donderdag, vrijdag van 9.00-17.00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalslraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg door Harmen van der Werf NEELTJE JANS - De Delta werken zijn echt voltooid. Het immense, aanvankelijk twee kilometer lange archief van de Deltadienst is opgeschoond en geordend voor het nageslacht. Minister A Jorrilsma van Ver keer en Waterstaat opende maandag het archief met een computerschijfje. Zij nam te gelijkertijd de Internet-site officieel in gebruik, waarop de inventaris van het Delta dienst-archief te raadplegen is. De godin Nehalennia en een duiker van de Neptunus, een werkschip van Noordhoek Di ving uit Zierikzee, hielpen de minister. Als symbool voor de enorme papierberg die de Del tawerken hebben opgeleverd, voer de Christiaan B van rede rij Den Breejen naar de reser ve-pijler bij de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Daar kwam een duiker uit het water met de computerdiskette voor Jorritsma. Dit schijfje vormde de sleutel tot de Internet-site die de Rijksarchiefdienst heeft ge maakt over de Deltawerken en het Deltadienst-archief. De si te maakt het mogelijk via het Internet waar ook ter wereld in het archief te duiken. Al thans, in de beschrijving van het archief. Indrukwekkend De omvang van het archief is bijna net zo indrukwekkend als een Deltawerk: vierhon derd meter lang, plus 12.000 kaarten en tekeningen, 6.500 negatieven, 250 films en 120 videobanden. Ruim tien jaar is eraan gewerkt door archiva rissen om de Deltadienst-pa piermassa tot die grootte terug te brengen. Over de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde is even lang ge daan. Het hele Deltadienst-archief berust bij het Rijksarchief Zeeland in Middelburg. Vol gens de letter van de Archief wet had alles in Den Haag te recht moeten komen, bij het Algemeen Rijksarchief, omdat de Deltadienst (1957-1987) in meerdere provincies heeft ge werkt. „Maar", vertelde rijks archivaris R. Koops, „hierop is een uitzondering gemaakt, omdat de Deltawerken zo ty pisch Zeeuws zijn." Koops acht het geen bezwaar dat de spullen zijn opgeborgen in een provincie zonder uni versiteit met een geschiedenis studie. „Via Internet kan ie dereen het archief op afstand bekijken. En in Middelburg bevinden zich ook de archie ven van de provincie en de pro vinciale waterstaat, die net zo goed belangrijk zijn voor be studering van de Deltawer ken." Diepte Over die werken is al ontzet tend veel geschreven. Kan daar nog wat bij? Koops: „Het algemene beeld is bekend. Mensen kunnen nu de diepte in." Als voorbeeld noemde de rijksarchivaris de omslag in het denken bij Rijkswater staat over het milieu, eind ja ren zestig, begin jaren zeven tig. „Is dat vanuit de dienst zelf gekomen? Of was het on der maatschappelijke, politie ke druk? Dat zijn vragen, waai'op het antwoord alleen te vinden is in dit archief." De Internetsite over onder meel de Deltawerken en hel archief van de Deltadienst is te vinden onder: iowivarchief.nl/strijdlegenhetwa- ter door Peter van den Belt RENESSE - De Westhoek van Schouwen-Duiveland volgens de statistieken van het ministe rie van Justitie de op één na on veiligste plek van Nederland. Alleen in Amsterdam ligt het aantal geweldsdelicten relatief gezien hoger. Vlissingen staat op de 25e plaats. De cijfers staan in SEC, een uit gave van het Ministerie van Jus titie. Zowel de politie in Zee land als het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland plaatsen grote vraagtekens bij de gehanteerde rekenmethode. In de ranglijst is het aantal ge weldsdelicten gerelateerd aan het aantal geregistreerde inwo ners. Volgens de meetlat van het mi nisterie zouden in 1996 in de vroegere gemeente Wester- schouwen - op een schaal van tienduizend inwoners - 140 ge weldsdelicten zijn gepleegd. De voormalige gemeente Wester- schouwen telt ongeveer 5 5 0 0 in woners. Alleen Amsterdam scoorde met 148,6 hoger. Vlis singen haalde een score van 68,4. Het gemiddelde voor Ne derland ligt op 49. „Deze cijfers bewijzen maar weer eens dat een recreatiege meente zo zijn eigen problemen kent", zegt woordvoerder Henk Kramer van de Regiopolitie Zeeland. Kramer: „We ontken nen de cijfers niet, maar veel hangt af van de interpretatie. In de zomermaanden is het aantal mensen dat op Schouwen-Dui veland verblijft vijf keer zo groot als het aantal inwoners. Dat wordt in het onderzoek niet meegenomen. In absolute zin gaat het om 78 geweldsdelicten en dan nog voornamelijk in Re- nesse. In Amsterdam waren dat er in 1996 ruim 9400." In zijn reactie wijst Kramer nog eens op het gebrek aan voldoen de politiemensen tijdens de zo merperiode op Schouwen. Inmiddels wordt een aanzien lijk aantal maatregelen getrof fen om het geweld in Renesse en directe omgeving te beteugelen. Loco-burgemeester G. J. van de Velde - de Wilde van Schouwen- Duiveland: „We hopen dat de inzet van zomerpolitie, strand- wachten, het transferium, het aanbieden van goedkoop nacht vervoer en het lik-op-stuk-be- leid tot resultaat leiden." Van de Velde erkent het: ieder delict is er een te veel. „Maar wanneer de cijfers werden gere lateerd aan het inwonertal van heel Schouwen-Duiveland zou den we niet in die top-25 staan." Forse stijging In 1994 kreeg de voormalige ge meente Westerschouwen, met de toeristenplaatsen Renesse en Burgh-Haamstede, voor het eerst een weinig eervolle ver melding in de ranglijst van de meest gewelddadige gemeen ten; toen met 108 meldingen per tienduizend inwoners. Dat was goed voor een vierde plaats. In 1995ginghet - omgerekend - om 158,8 meldingen per tiendui zend inwoners. Net als in 1996 goed voor een tweede plaats. Ook in absolute getallen steeg het aantal geweldsdelicten fors. In 1994 werd 59 keer aangifte gedaan, in 1995 87 maal en in 1996 78 keer.Overigens is in heel Nederland sprake van een stij ging van geweldsdelicten. SEROOSKERKE (W) - Op het fietspad van de Gapingseweg bij Se- rooskerke (W) is zondag in alle vroegte de 41-jarige penningmeester van een duivenvereniging uit overvallen. Bij de overval is volgens de politie een aanzienlijk bedrag buitge maakt. Het slachtoffer, afkomstig uit Serooskerke, werd door minimaal twee onbekende mannen met fiets en al omver geduwd. Daarbij kreeg de Serooskerkenaar enkele flinke klappen. Een huisarts heeft de man aan zijn verwondingen behandeld. De overvallei-s gingen ervandoor met de tas van het slachtoffer. Daarin zaten naast een groot bedrag ook persoonlijke papieren. De politie houdt er rekening mee dat de overvallers met een auto zijn gevlucht in de richting van de N57. Mensen die rond dat tijdstip iets verdachts gezien hebben, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Ook iu Mid delburg is het binnenkort moge lijk voor nabestaanden om de as van hun overleden dierbare op een zelf gekozen plaats uit te strooien. Onlangs is de Wet op de Lijkbezorging op een aantal punten gewijzigd. Sindsdien hoeven mensen de as niet meer uit te strooien op een daarvoor bestemd veldje bij een begraaf plaats of crematorium. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de gemeente besturen twee soorten verorde ningen toegestuurd. B en W van Middelburg kiezen ervoor de as- verstrooiing op een aantal plaatsen te verbieden. Dat geldt met name voor plekken waar de as niet of nauwelijks in de bo dem kan worden opgenomen en door de wind kan gaan dwarre len, zoals openbare wegen, plei nen en stoepen. Andere verbo den plekken zijn onverharde speelplaatsen en speelweides, parken, plantsoenen én open baar water in de nabijheid van woningen. Geen last Het college heeft in de gewijzig de Algemene Plaatselijke Veror dening ook een verbod bij hin der of overlast opgenomen. Omstanders mogen van het as- verstrooien geen last hebben. Nabestaanden moeten er ook rekening mee houden dat er eni ge tijd na het verstrooien nog hinder kan optreden. Minister A Jorritsma opende maandag, geholpen door de godin Nehalennia, het archief van de Deltadienst en de bijbehorende Inter net-site. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14