ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS paaien guerrilla's in Kosovo Rellen Oost-Timor bij bezoek van EU-diplomaten Rotterdam wacht stortvloed drugs 4 WEKEN Aardbeving Turkije eist zware tol Seedorf vanavond op plek van Jonk A DELSCHER FOTO VERSCHOORE Ontspanning VS-China Parkpop trekt veel publiek Geheime besprekingen tussen Amerikanen en bevrijdingslegerUQK Regen krijgt paarden niet klein VOOR 15,00 JA, ik wil; Kossmann overleden Ontwikkeling aidsvaccin moet sneller Claus herstelt thuis verder Prins neemt Emily mee naar bruiloft Jan Siemerink ronde verder ZW 4 Zonnige Perioden Stapelwolken en flinke zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maxima rond 18 graden. 241e jaargang no. 153 maandag 29 juni 1998 losse nummers 1,75 18° «g&> 13° DINSDAG 9.00 UUR UITVERKOOP Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes NU BIJ 1-UUR FOTO SERVICE ALTIJD GRATIS VLISSINGEN» GOES» MIDDELBURG BZIERIKZEE HULST TERNEUZEN van onze sportredactie TOULOUSE - Clarence Seedorf keert vanavond in de wedstrijd tegen Joegosla vië terug in het Nederlands elftal. Dat heeft bondscoach Guus Hiddink gister avond na de training bevestigd. De middenvelder neemt in de achtste fina le van de wereldtitelstrijd de plaats in van Wim Jonk. Voor het overige voert Hiddink vergeleken met de laatste groepswedstrijd tegen Mexico geen wijzigingen door. De laatste twee duels zat Seedorf op de bank. Hij begon in de eerste ontmoeting te gen de Belgen als buitenste middenvelder aan de rechterkant. Daarna kreeg hij van Hiddink te horen dat hij zich voortaan diende te concentreren op een positie cen traal in het elftal. Daar speelt hij nu, samen met Edgar Davids. Kluivert, beschikbaar na een schorsing van twee wedstrijden te hebben uitgezeten, begint op de bank. Hiddink stuurt vanavond tegen 21.00 urn- de volgende elf het veld in: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer en Numan; Ronald de Boer, Seedorf, Davids en Over- mars; Bergkamp en Cocu. Als laatste Afrikaanse deelnemer heeft ook Nigeria op het WK zijn Waterloo ge vonden. Het collectief van Denemarken bleek gisteravond te sterk voor de Afri kaanse verzameling stilisten (4-1). Eerder op de avond ontworstelde Frankrijk zich ternauwernood aan Paraguay, door een golden goal van Laurent Blanc (1-0). Zaterdagavond hadden Brazilië (rimpel loze 4-1 winst op Chili) en Italië (1-0 tegen Noorwegen) zich al bij de laatste acht van de wereld geschaard- Twee kwartfinales zijn inmiddels bekend: Brazilië-Denemar- ken en Frankrijk-Italië. ANP De Amerikaanse president Clinton en zijn Chinese ambtge noot Jiang Zemin zijn zaterdag in Peking overeenkomen dat hun landen niet langer kernwapens op doelen op eikaars grondgebied richten. Verder is besloten dat de minis- tei-s van Buitenlandse Zaken van beide landen dit jaar de dialoog over de mensenrechten hervatten. radio en televisie: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 door Ronald Frisart JAKARTA - In Oost-Timor is zaterdag een dode gevallen bij een botsing tussen groepen betogers. Dat gebeurde kort voordat drie Europese ambas sadeurs, onder wie de Neder landse, voor een vierdaags be zoek arriveerden in Dili, de hoofdstad van het gebied. Zaterdag werd de 21-jarige Ma nuel Soares doodgeschoten voor zijn huis in het dorp Aitias, 7 0 kilometer ten oosten van Dili. Een woordvoerder van het In donesische leger ontkende dat militairen Manuel Soares heb ben gedood. Het incident deed zich voor tijdens een botsing tussen voor- en tegenstanders van een onafhankelijk Oost-Ti- mor. Nadat kolonisator Portu gal in 1974 vertrok, trok het In donesische leger het gebied eind 1975 binnen. In 1976 annexeer de Jakarta Oost-Timor. Zaterdag deden zich in Dili op nieuw incidenten voor toen te genstanders van de Indonesi sche bezetting door de stad trokken met het lichaam van Manuel Soares. 's Middags wer den de drie Europese ambassa deurs bij aankomst op het vlieg veld van Dili opgewacht door bijna duizend voorstanders van de aansluiting bij Indonesië. Toen de gezanten later spraken met de gouverneur Soares van Oost-Timor verschenen voor diens kantoor duizenden tegen standers van de annexatie. Ook gisteren riepen in Dili dui zenden om zelfbeschikking en een volksstemming. De Neder landse ambassadeur Brouwer, zijn Britse collega Christopher en de Oostenrijker Segalla vormden de EU-delegatie, sa- DEN HAAG - Hét jaarlijkse Parkpopfestival in het Haagse Zuiderpark heeft gisteren 300.000 bezoekers getrokken. Parkpop is het grootste gratis popfestival van Europa. Zange res Anouk gaf gisteren ook acte de presence. Voor haar was het de eerste keer dat ze in haar ge boortestad optrad. Behalve Anouk waren ook onder meer Robbie Williams, Skik en Paul Weller van de partij. ANP gat, twee Orion maritieme pa trouillevliegtuigen en twee Fokkers 27 deel aan de anti drugsoperaties in het Caraïbi- sche gebied. Volgens de sous chef operatie van de Koninklij ke marine, commandeur Lee- beek, kan de marine nog geen gehoor geven aan het Ameri kaanse verzoek om meer steun in het Caribische gebied, maar, zo voegde hij er gisteren aan toe: „Als de omstandigheden veran deren, sluit ik niet uit dat wij on ze presentie opvoeren." GPD Advertentie men met twee afgevaardigden van het Brusselse bestuur van de Europese Unie (EU). Het bezoek van zulke hoge func tionarissen is pikant, omdat de EU Jakarta's gezag over Oost- Timor niet erkent. De missie is een initiatief van Groot-Brit- tannië, tot en met morgen de voorzitter van de EU. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: ,van onze redactie buitenland PRISTINA - De Verenigde Staten willen het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) betrekken bij de onder handelingen die een einde moeten maken aan de cri sis rond de Servische pro vincie Kosovo. Voorwaar de is wel dat de leiders van het U£K kunnen aanto nen dat zij hun soldaten in de hand kunnen houden, jüe Amerikaanse Balkan-ge zant Robert Gelbard heeft kort- j geleden met vertegenwoordi- (gers van het U£K gesproken. Dat onthulde Kosovo-onder- i handelaar Holbrooke gisteren tijdens een zakenforum in de I Zwitserse plaats Crans Monta- ,na, waar ook veel leiders uit de Balkanlanden zijn. De Ameri- jkaan zet daar zijn pogingen voort om de partijen in het con flict nader tot elkaar te brengen, maar voorzover bekend leverde dat nog niets op. Holbrooke benadrukte dat de contacten met het U£K beslist niet betekenen dat Washington afstand neemt van de politiek leider van de Kosovo-Albane- zen, Ibrahim Rugova. De contacten met de UQK-repre- sentanten waren volgens Hol brooke 'bedoeld om erachter te komen of de mensen die de Amerikanen hebben ontmoet ook de personen zijn die in staat zijn al de mensen met de wapens te beïnvloeden en in de hand te houden'. In het weekeinde werd in de pro vincie Kosovo zwaar gevochten en het lijkt erop dat de Servische troepen en de U£K-strijders stellingen aan het betrekken zijn in de directe omgeving van de hoofdstad Pristina. Het U£K heeft gewapenderhand veel ter rein veroverd, waardoor minder gematigde krachten binnen de door Martijn Delaere KEY WEST - Nederland zal op zeer korte termijn worden over spoeld met drugs uit Zuid-Ame rika. Tot deze conclusie komen de FBI, de DEA en hoge Ameri kaanse militairen op basis van zeer recente informatie die is verzameld door agenten in Co lombia en Mexico. De Colombiaanse drugskartels verleggen de drugsroutes naar Europa, aldus de Amerikaanse federale politie FBI en de anti- drugsorganisatie DEA met als centraal punt Nederland. De haven van Rotterdam zal daar om volgens de Amerikanen veel meer dan tot nu het geval was, doorvoerhaven voor alle Euro pese drugs worden. Volgens de Amerikaanse com mandant van het militaire com mando JITF (Joint Interagency Task Force) die vanuit Key West in Florida de anti-drugsopera- ties in het Caraïbische gebied leidt, vice-admiraal Barrett, be loopt de cocaïne-smokkel naar Europa nu nog zo'n honderd ton per jaar. Tot voor kort ging de meeste cocaïne van Colombia via Mexico naar de Verenigde Staten. Omdat de Colombiaan se drugskartels sinds kort op voet van oorlog leven met Mexi caanse drugsmaffia, aldus de FBI en de DEA komt de smokkel naar de VS in gevaar. Onderschepte berichten tussen de drugskartels hebben geleerd dat de Colombianen razend zijn over de enorme kosten die ze moeten betalen voor Mexicaan se hulp in de cocaïnesmokkel naar Amerika. De Mexicanen eisen de helft van de opbrengst en beconcurreren nu de Colom bianen op de VS-markt. De Co lombianen breiden daarom de smokkel naar Europa uit. Dat gebeurt via het Caribische ge bied, met hulp van drugssmok kelaars die maar 10 procent van de opbrengst eisen. Daarbij spe len de Antillen een belangrijke rol. Het grootste probleemkind is volgens FBI-agent Jim Glass van het anti-drugscommando in Florida, Sint Maarten met zijn Italiaanse maffiagemeen schap. Vice-admiraal Barrett is het met deze stelling eens. Nederland neemt met een fre- Een man met fiets loopt langs verwoei door Jessica Lutz ADANA- Een zware aardbe ving in het zuidoosten van Turkije heeft zaterdag ten minste 112 mensenlevens ge- eist. Vooral de steden Ceyhan en Adana, die circa 70 kilome ter van elkaar liggen, werden zwaar getroffen. Ruim 1500 gewonden zijn overgebracht naar overvolle ziekenhuizen. Reddingswer kers zoeken in de puinhopen met behulp van onder meer speurhonden naar overleven den. De regering in Ankara stuurde onmiddellijk twee mobiele ziekenhuizen naar het getroffen gebied. Om vijf uur 's middags klonk een diep gerommel uit de aarde en trilde de stad Adana gedu rende twintig seconden met een kracht van 6.3 op de schaal van Richter. Gedurende de nacht volgden nog een veertig tal naschokken, waarvan de [ebouwen in Ceyhan. zwaarste 4.3 op de schaal van Richter bedroeg. Paniek overheerste aanvanke lijk en alle wegen zaten vast toen duizenden mensen in hun auto sprongen en probeerden de stad te ontvluchten. Patiën ten renden uit ziekenhuizen, terwijl gewonden aangevoerd werden om in de tuin ver pleegd te worden. Telefoonlij nen zijn nog steeds voor een groot deel onbruikbaar, maar enkele uren na de eerste schok kregen delen van de stad weer elektriciteit en water. Voor bakkerijen vormden zich rijen mensen totdat de gemeente het brood ginguitdelen en mobiele gaarkeukens arriveerden. Adana, de vierde grootste stad van het land met meer dan een miljoen inwoners, ligt op een van de twee breuklijnen die het land van oost naar west doorklieven. Vlak boven de stad ligt een groot stuwmeer maar de dam heeft geen schade opgelopen. Ook de ten zuid oosten van Adana gelegen ter foto Burhan Ozbilici/AP minal in de haven Ceyhan van een oliepijpleiding uit Irak is ongedeerd gebleven. Sinds in december de Verenigde Naties Irak gaf om olie te exporteren in ruil voor voedsel, stromen door die pijplijn weer zo'n 600.000 vaten per dag. Ook in de stad Ceyhan zijn veel ge bouwen ingestort. Over de situatie in de dorpen is weinig bekend. Op de grote militaire basis Incirlik, van waar een internationale lucht macht het vliegverbod boven Noord-Irak controleert, raak ten 25 militairen gewond. De aardbeving was zo hevig dat ze tot in Israël en Cyprus werd gevoeld. In het 100 kilometer westelijk gelegen Mersin bra ken de ruiten. De laatste keer dat Adana ge troffen werd door een aardbe ving was in 1945. Desondanks blijken veel van de gebouwen nog niet aan bouwvoorschrif ten te voldoen. GPD AMSTERDAM - De schrijver Alfred Kossmann is zaterdag avond in een ziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam overle- i den aan de gevolgen van een longontsteking. De 76-jarige auteur was in 1996 tot zijn eigen verbazing met zijn laatste ro man Huldigingen winnaar van de Libris Literatuurprijs. In J 1980 kreeg hij de Constantijn Huygensprijs voor zijn hele oeuvre. Alfred Kossmann genoot ook bekendheid als literair recen- sent. Van eind jaren tachtig tot - midden jaren negentig verzorg- de hij bijvoorbeeld regelmatig j bijdragen voor de PZC. Tot voor kort publiceerde hij in NRC Handelsblad. ANP zie ook pagina 4 GENEVE - Er moet hard ge werkt worden aan een vaccin te gen aids. Alleen een nieuw mid del kan een einde maken aan de epidemie. S. Berkley van het Internationaal Aids Vaccin Ini tiatief (IAVI) deed die oproep gisteren, nadat bekend was .ge worden dat een multiresistent virus de strijd tegen aids een stap heeft teruggeworpen. Het virustype is door vijf onder zoeksteams gemeld. Naar verhouding zouden veel Britse patiënten zijn besmet. In Am sterdam hebben drie mensen het onder de leden. Het virus zou zijn ontstaan bij mensen die vergeefs een combinatiethera pie volgden, een behandelings methode waarbij diverse aids- remmers worden toegediend. Een IAVI-onderzoek ten behoe ve van een nieuw vaccin vergt 350 tot 500 miljoen dollar. ANP HAMBURG - Prins Claus loopt met koningin Beatrix en behande lend arts Roland Tauber bij het Barmbek-ziekenhuis in Hamburg. De koningin kwam gisteren haar man ophalen, die in het Hamburg- se hospitaal verbleef nadat chirurg Tauber op 9 juni een kwaadaar dige aandoening bij hem verwijderde. Het herstel na de operatic aan de prostaat verliep spoedig. De 71-jarige prins blijft voorlopig onder medische controle. foto Stefan Hesse/EPA DIEVER - Het Drentse dorp Diever is zaterdag verrast door onverwacht koninklijk bezoek. Prins Willem Alexander, zijn vriendin Emily Bremers, prin ses Margriet, prins Bernhard jr. en prins Maurits met zijn Mari- lène woonden er de kerkelijke inzegening bij van het huwelijk van Emilie van Karnebeek en Jeroen Pit. De bruid is een vriendin van de koninklijke fa milie. Emilie van Karnebeek was op 29 mei getuige bij het huwelijk van Maurits en Marilène. Dit keer waren de rollen omge draaid. De kerkdienst werd ge leid door ds. Carel ter Linden, een broer van Nico ter Linden, die mede voorging in de dienst ter gelegenheid van het huwe lijk van Maurits en Marilène. GPD De Zeeuwse Dag van het Paard trekt elk jaar weer honderden belangstellenden; ook afgelopen zaterdag trotseerden velen de regen in Vrouwenpolder voor demonstraties van indrukwekkende Friezen, sterke Fjordenpaarden, stoere trekpaarden en prachtige volbloed Arabieren. Jan Siemerink speelde za terdag zijn beste wed strijd ooit op Wimbledon. Daardoor moest Jonas Björkman het in een vijf setter afleggen: 7-6 5-7 2- 6 6-4 7-5. Het was voor Siemerink de eerste keer in zijn loopbaan dat hij de laatste zestien op Wim bledon bereikte. John van Lottum mocht verder dankzij een zege op het Duitse talent Tommy Haas (6- 3 6-3 6-3). Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Democratische Liga van Koso vo (LDK) de overhand hebben gekregen over Rugova, die als veel te zachtaardig wordt be schouwd. Holbrooke zei zaterdag dat de toestand in Kosovo veel gevaar lijker is dan die intertijd in Bos nië. Hij zei dat het gevaar van een internationaal conflict - waarbij ook buurlanden be trekken zullen raken - levens groot aanwezig is. Albanese organisaties zeggen dat het Joe goslavische leger een offensief aan het voorbereiden is om on der meer de strategisch belang rijke steenkoolmijn bij Belace- vace weer in handen te krijgen. DPA/RTR/AFP Istanbul. Samsun Trabzon jBaïïkesif Ankara Adana ■..Antalya

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1