Bod Fortis op Generale blijft dalen Het fiscaal stelsel in de steigers Hoe weet je of die steen in je achtertuin afkomstig is van Mars of van de Gamma? PZC Nooit meer zelf de parkeergarage in economie Bankverzekeraar miljarden goedkoper uit door dalende koersen Garantie China over yuan Kantorenmarkt oververhit Vobis staat in de etalage Akzo haalt milieudoelstelling Wereldbank leent weer aan India Deel taak NIB naar Labouchere BTG verkoopt aandelen De Vries Robbé stiekem zaterdag 27 juni 1998 door Raymond Peil BRUSSEL - De prijs die Fortis betaalt voor de Belgische Gene rale Bank komt uiteindelijk uit op ongeveer 21,5 miljard gul den. Dat komt doordat de koers van het aandeel Fortis in België, waarin het overgrote deel van de overnameprijs wordt vol daan, scherp is gedaald. Begin juni was het bod van Fortis nog 28,6 miljard gulden waard. ABN Amro's tegenbod - toen 24,5 miljard - zou nu zo'n 26,25 miljard hebben bedragen. Rekening houdend met andere voordeeltjes bij de deal vangt Fortis nog eens 4 miljard gulden terug. De bank/verzekeraar deelt onder meer als aandeel houder mee in de verkoop van het belang dat Generale Maat schappij in de bijna gelijknami ge bank heeft. Netto ongeveer 1.5 miljard gulden. De prijs van 1.6 miljoen nieuw uitgegeven aandelen die Generale Bank aan Fortis verkocht, vangt het overnemende concern na de transactie in feite weer terug, een plusje van 2,6 miljard gul den. Verder geeft Fortis voor vier miljard gulden nieuwe ef fecten uit, wat hoofdzakelijk ten koste van de aandeelhou ders gaat. Aldus betaalt Bank Fortis, op basis van de gemiddelde beurs koersen tot en met de afgelopen week berekend, zelf werkelijk 13,4 miljard gulden voor G- Bank. Gisteren sloot de aanmel dingstermijn van de bankeffec- ten. Fortis wil niet zeggen hoeveel aandeelhouders hun stukken hebben aangeboden. Marktpartijen gaan er echter van uit dat de negentien beken de houders van pakketten, on der wie Nederlands en Belgisch Fortis-personeel, hun stukken inleveren. Ook van de ongeveer vijftig procent die via de beurs in handen van het beleggend publiek is zou het overgrote deel binnen zijn. Fortis AMEV en Fortis AG Bel gië, samen houdstermaatschap pij van het concern, geven voor drie aandelen Generale Bank zeven aandelen Fortis AG plus nog wat contanten. De koers van het Belgische aandeel is sinds half mei op de Brusselse beurs ruim een kwart achteruit gehold van 10.600 Belgische francs naar 7.800. In geld uitge drukt maakt het de overname prijs dus ook een stuk lager. Aan de andere kant verwachten ana listen dat het Fortis-aandeel de komende jaren weer een flinke stijging kan doormaken als de overname goed uitpakt. Prijzenslag PEKING - China heeft de Ver enigde Staten de garantie gege ven dat het zijn munteenheid, de yuan, niet zal devalueren. Dat zei gisteren de Amerikaanse mi nister van Financiën Rubin. De Chinese belofte is van groot belang voor de economische si tuatie in de regio. De Japanse yen is de afgelopen tijd steeds minder waard geworden, waar door Japanse producten ten op zichte van bijvoorbeeld Chinese artikelen relatief goedkoop zijn. Om te voorkomen dat dit de Chinese producenten bena deelt, zou Peking de yuan kun nen devalueren. Dat zou een nieuwe ronde van devaluaties in de rest van Azië veroorzaken, met daaraan gekoppeld meer economische malheur. AFP De belastingspecialis ten van PvdA, VVD en D66 zijn het in grote lijnen met elkaar eens over het nieuwe belastingstelsel dat in 2001 moet ingaan. Details ontbreken nog. De gegevens over de belas tingschijven en de aftrek posten zijn nog niet defi nitief maar de richting is duidelijk. Er komt een 'heffingskorting' in plaats van de vertrouwde belas tingvrije som. De vermo gensbelasting wordt ver anderd m een heffing op vermogensrendement. De belastingtarieven gaan behoorlijk omlaag, maar daar staat wel tegenover dat er in aftrekposten wordt gesnoeid en dat de BTW en ecotax omhoog gaan. De belangrijkste vernieuwingen in een drieluik. ABN Amro bood vorige maand ook aandelen en aanzienlijk meer cash, maar had het nakij ken. Tegen de huidige koersen van het - minder hard dan Fortis gedaalde - aandeel en de Belgi sche franc zou de bank nu op 26,25 miljard gulden zitten. Waarbij moet worden aangete kend dat Generale toen haar 'gifpil' van 1,6 miljoen nieuwe aandelen nog niet aan Fortis had verkocht. De vraag is of ABN Amro voor deze stukken ook dezelfde hoge prijs had willen geven. Boven dien leert de recente geschiede nis dat, in de strijd om G-Bank, het aandeel van de hoogste bie der onmiddellijk slachtoffer van de zwaartekracht werd. Vooral omdat beleggers weinig waardering hadden voor het biedingscircus en daardoor wel erg hoog opgelopen prijzen. Zou het bod van ABN Amro zijn geslaagd dan was dat aandeel hoogstwaarschijnlijk onderuit gegaan en de waarde van dit bod eveneens flink gezakt. GPD Met de Parkomat is een auto binnen anderhalve minuut uit een parkeergarage naar buiten te rijden. fc door Jan Ruesink NUNSPEET - Nooit meer en ge parkeergarages door hoe ven lopen en geen angst dat een junk je wagen openbreekt. Het zijn twee leuke bijkom stigheden van een vinding, die vooral is bedoeld om ruimte te besparen. De Parkomat is een volledig geautomatiseerde parkeergarage. Een robot doet er het werk. Dankzij een volledig geauto matiseerd parkeersysteem is een auto straks binnen ander halve minuut uit een parkeer garage naar buiten te rijden. De automobilist rijdt de wa gen bij aankomst naar een lift- platform en stapt uit. Een computer tast vervolgens de afmetingen van het voertuig af en slaat voor de zekerheid het kenteken in het geheugen op. De lift brengt de auto naar een verdieping waar nog plaats vrij is. Daar pakt een grijp arm-robot de wagen aan en transporteert hem voorzichtig naar het lege plekje. Verloren Bij terugkeer steekt de eige naar het kaartje in de auto maat, betaalt en de 'carrier' haalt de auto binnen ander halve minuut op en zorgt er ook voor dat de wagen vooruit de garage uitgereden kan wor den. Kaartje verloren? Geen nood, de computer weet waar de auto met dat kenteken staat. Het Nunspeetse bedrijf Aar ding heeft de Parkomat, een staalconstructie met plaat werk, inmiddels in weer en wind beproefd. De eerste exemplaren zijn inmiddels verkocht aan klanten in China en Israël. Ook de stad Brussel heeft interesse getoond en Amsterdam wil er zelfs een parkeergarage onder de grachten van maken. GPD door Sjaak Smakman Heffingskorting Met de vervanging van de belas- tingvrije som door een heffings korting ziet vooral de PvdA een lang gekoesterde wens in ver vulling gaan. De nu nog be staande belastingvrije som is het bedrag dat iemand mag ver dienen zonder er belasting over te hoeven betalen. In de jaren negentig is de som bijna verdub beld tot ruim 8.200. Wie min der dan dat bedrag verdient, mag zijn of haar belastingvrije som overdragen aan de meest- verdienende partner. Dat heet de voetoverheveling. De belastingvrije som heeft - wat de PvdA betreft - maar één nadeel: hij wordt altijd afge trokken van de top van het inko men. In guldens omgerekend le vert hij de hogere inkomens daardoor meer voordeel op. Een minimumloner valt met zijn he le inkomen in de eerste belas tingschijf van ruim 36%. Netto levert die aftrek van 8.200 hem daarmee een kleine 3.000 voordeel op (36% van 8.200). Jan Modaal daarentegen valt met de top van zijn inkomen in de tweede belastingschijf van 50% en spaart met de belasting vrije som zodoende 4.100 be lasting uit. Wie het toptarief van 60% betaalt, houdt aan de be lastingvrije som zelfs bijna 5.000 over. Bij de heffingskor ting verdwijnt dat effect, omdat die bestaat uit een voor iedereen gelijke korting in guldens op de verschuldigde loon- of inkom stenbelasting. De hoogte van het inkomen speelt dan geen rol meer bij de hoogte van de belas tingkorting. De korting is altijd ƒ3.000. De heffingskorting kan boven dien de drempel slechten die nu sommige vrouwen ervan weer houdt een klein baantje te ne men. Dat heeft te maken met de voetoverheveling, de mogelijk heid om de belastingvrije som over te hevelen naar de partner. Levert de deeltijdbaan meer op dan de belastingvrije som, dan moet de vrouw die zelf gebrui ken. De man verliest dan een af trekpost van 8.200 en gaat dus netto minder verdienen. Dat die aftrekpost niet verdwijnt maar slechts verhuist van de man naar de vrouw, wordt daarbij vaak over het hoofd gezien. De terugkeer van de belastingvrije som naar de vrouw kan overi gens ook écht een financieel na deel betekenen. Als de man goed verdient, kan hij de overgedra gen belastingvrije som van zijn vrouw met de fiscus verrekenen tegen 50%, zodat die netto 4.100 oplevert. Een vrouwmet een deeltijdbaan zal de som ech- De ophanden zijnde vernieuwingen in het belastingstelsel zullen de inhoud van de belastinggidsen drastisch veranderen. foto Roland de Bruin/GPD ter als regel verrekenen tegen het laagste belastingtarief van 36%, waardoor hij duizend gul den minder oplevert. Als de heffingskorting in het nieuwe belastingplan het ka rakter krijgen van een individu ele verrekening, kan dat leiden tot de introductie van een ba sisinkomen. Wie als partner van een werkende niet (genoeg) ver dient, krijgt (het restant van) de heffingskorting van de fiscus op de giro. De PvdA is voorstander van een dergelijk systeem, D66 en WD zien er veel minder in. Vermogen De vermogensrendementshef- fing komt in de plaats van de vermogensbelasting én in de plaats van een al jaren door veel fiscalisten bepleite vermogens winstbelasting. Het idee is uit gedacht door staatssecretaris Vermeend. De fiscus bepaalt dat vermogen een fictief rendement van 4% oplevert, ongeacht de werkelijke inkomsten uit ver mogen. Over het fictieve rende ment moet 30% belasting wor den betaald. Anders gerekend gaat het om 1,2% van de waarde van het totale vermogen. Zo'n heffing, denkt Vermeend, maakt een einde aan veel con structies die vermogen in Ne derland buiten de greep van de fiscus houden. Waar en hoe het geld ook is ondergebracht, vrij wel alles valt onder de nieuwe rendementsheffing. Eigen hui zen plus een geldbedrag van 37.500 voor een alleenstaande 75.000 voor een stel) blijven buiten beschouwing. Het plan heeft ontegenzeggelijk de chaime van de eenvoud. Maar daar staat tegenover dat Veimeend in de strijd tegen de belastingconstructies in feite de handdoek in de ring gooit. De plannen voor een échte vermo genswinstbelasting zijn met de heffing bijvoorbeeld achter de horizon verdwenen. En dat is wat al te snel, vinden de critici. Eigenlijk zegt Veimeend: als u nou mijn heffing betaalt, zorg ik dat die aangenaam laag blijft. Aftrekposten Op de aftrekposten wordt flink gesnoeid. De rente van con sumptieve kredieten mag niet meer worden afgetrokken van de belastingen. Het reiskosten forfait wordt beperkt, net als spaarloonregelingen en de af trek van lijfrentepolissen. Met de hypotheekrente-aftrek ge beurt officieel niets. Huizenbe zitters mogen die onbeperkt aftrekken. In de politiek is de hypotheekrenteaftrek een hei lig huisje, tot woede van iemand als professor Coen Oort - de man van de laatste grote belasting herziening. „Iemand die een huis van een miljoen koopt, kan dat vrijwel voor niets financie ren. Wie in een belastingtarief zit van 60% en 6% hypotheek rente betaalt, hoeft uiteindelijk door de aftrek nog maar 2,5% rente te betalen. Dat bedrag is gelijk aan de inflatie. Het is toch te zot dat juist de duurdere hui zen bij ons huidige systeem extra goedkoop worden gefi nancierd'', zei hij onlangs in Vrij Nederland. Toch is het niet zo dat de hypo theekrente-aftrek nu helemaal ongeschonden blijft. Dat komt door de lagere belastingtarie ven. Het grootste deel van de hy potheekrente wordt nu afge trokken tegen een tarief van 50%. Het tarief in de tweede schijf zal echter waarschijnlijk 42% worden. Dat betekent dat de huizenbezitter niet langer 50%, maar 58% van de hypo theekrente voor eigen rekening moet nemen. Bij een hypotheek van twee ton tegen een rente van 6% scheelt dat bijna 100 netto per maand. Voor de kleine man die net een klein huisje kan financieren, verandert er daarentegen bijna niets. Het tarief in de eerste be lastingschijf daalt immers maar een paar punten. En wordt ook nog eens gesplitst in een van 3 2 en één van 3 5 De huizen- van-één-miljoen-bezitters moeten wat meer inleveren van hun rente-aftrek omdat het top tarief daalt van 60% tot onge veer 52%. Voor hen zou het pas vervelend zijn geweest als de rente-aftrek werd beperkt tot een hypotheekbedrag van pak weg drie ton. Maar dat gebeurt voorlopig niet. Dat heeft pre mier Kok iedereen hoogstper soonlijk verzekerd. De nieuwe belastingschijven van 52, 42 en 35/32 procent staan overigens nog niet helemaal vast, omdat ze mede afhangen van het geld dat de onderhandelaars voor het belastingplan kunnen vrij maken. Het kan ook nog een procent meer of minder worden. GPD VOORBURG - Het aanbod op de kantorenmarkt kan de vraag niet meer bijbenen. In een jaar tijd is de bouwactiviteit met 27% toegenomen, maar dat is volstrekt onvoldoende, meldt de vereniging NVB Bouwondernemers Ontwikkelaars. De huren van eersteklas kantoren zijn door de schaarste ge stegen met gemiddeld 5%. Voor dit en volgend jaar verwacht de NVB huurverhogingen van 10% of meer per jaar. De NVB houdt er rekening mee dat het klimaat op de markt na 2001 kan omslaan. Reden daarvoor is dat het aantal kantoor banen tegen 'zijn demografische grenzen aanloopt'. Een lage re economische groei kan ook een rol spelen. ANP BERLIJN - Het gonst in de computerbranche van de geruch ten over de verkoop van het Duitse computerbedrijf Vobis. De eigenaar van de onderneming, het Duitse detailhandelscon- cemMetro, zou met de Amerikaanse computerbedrijven CHS Electronics en Ingram Micro onderhandelen over de verkoop van Vobis. Metro weigert ieder commentaar Ingram Micro tekende eerder deze maand een akkoord voor overneming van de productiecapaciteit van het Nederlandse Tulip. Het overleg tussen Metro. CHS en Ingram Micro kan leiden tot volledige of gedeeltelijke overneming van Vobis, of de vorming van een gezamenlijke onderneming. Vobis, dat in Nederland 48 winkels heeft en 500 werknemers, zag de omzet vorig jaar fors groeien van 3.3 tot 4,5 miljard mark. Maar door de scherpe concurrentie op de markt voor personal computers daalde de winst van 46 miljoen mark tot 37.5 miljoen mark. DPA ARNHEM - Akzo Nobel heeft drie jaar eerder dan gepland de streefcijfers gehaald voor vermindering van de hoeveelheid afval en de uitstoot van belastende stoften in de lucht en het water, zo meldt het chemieconcern in zijn milieujaarverslag. Het^aat om een vermindering tot 10% van zware metalen in het water. 15% vluchtige organische oplosmidddelen in de lucht en 15% vermindering van afval. Het concern heeft dit bereikt door anders te gaan produceren, waardoor bijvoor beeld bij verven en lakken en de productie van technische po lyestergarens minder oplosmiddelen nodig zijn. Het milieurapport van Akzo verschijn alleen digitaal. Dat scheelt papier, aldus Akzo. ANP WASHINGTON - De Wereldbank heeft de kredietverlening aan India hervat. De instelling verstrekt een lening van 543 miljoen dollar (ongeveer 1.086 miljoen) voor onderwijs- en gezondheidsprojecten in de deelstaat Andhra Pradesh, on danks de sancties die India zijn opgelegd, nadat het land in mei enkele kernproeven deed. Onder die sancties viel ook het opschorten van leningen dooi de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De grote industrielanden (G-7) lieten echter wel leningen voor humanitaire doeleinden toe. RTR DEN HAAG - Het vermogensbeheer voor particulieren van de Nationale Investeringsbank (NIB) gaat naar Labouchere. De NIB heeft de betrokken klanten schriftelijk geadviseerd over te stappen naar de Amsterdamse bank. Het gaat om een rela tief kleine activiteit van de NIB. Eind vorig jaar besloot de Haagse bank al, dat de diensten aan particulieren niet meer goed pasten bij de rest van de bank. Ook een aantal op de Amsterdamse beurs genoteerde beleg gingsfondsen die de NIB beheert, wil het bedrijf aan anderen overdragen. Daarvoor zou Robeco in de markt zijn. ANP van onze redactie economie GORINCHEM - Een schoon heidsfoutje, noemt directeur R. van den Hoek van De Vries Rob bé Groep de gang van zaken rond de aandelenverkoop door BTG. Gisteren meldde hij de aandeelhoudersvergadering doodleuk dat de grootaandeel houder BTG 30 procent van de aandelen heeft verkocht. In het prospectus van drie maanden geleden stond echter 'duidelijk vermeld dat die ver koop op zijn vroegst over een jaar zou plaatsvinden. Van den Hoek: „Dat was een fout en dat geven we toe." Er had een zinnetje bij moeten staan, legt hij uit. Namelijk dat van die termijn kan worden af geweken als de directie en de commissarissen van De Vries Robbé dat goed vinden. En die zien geen probleem, omdat de vraag naar aandelen van het be- drijf de laatste maanden groot was. De verkoop is voor de be leggers gunstig, denkt Van den Hoek. Als er meer aandelen op de markt zijn, is dat beter voor de verhandelbaarheid. BTG is het beleggingsvehikel van onder meer M. Cook en H. van den Hombergh. Zij namen vorig jaar Mulder Boskoop over, werkten de oude bedrijven eruit en brachten hun eigen bedrijven erin onder en wijzigden de naam van het fonds. Zo maakten ze hun bezit te gelde. De Vries Rob bé bestaat nu uit de gelijknami ge maker van aluminium gevel platen, kraanbouwer Bailev en technisch uitzendbureau BTS. BTG bezat drie maanden gele den 51 van de aandelen en dat is nu dus teruggebracht tot 21%. Aangezien de koers de afgelo pen maanden rond de vijftig gulden heeft geschommeld, heeft de verkoop ruim 20 mil joen opgeleverd. ANP (Advertentie) Dat zoeken we even op in de Gemeente- gids van Suurland Falkplan. Daarin staan alle adressen van de plaatselijke archeo logische onderzoekscentra vermeld. Even als allerlei andere informatie en nuttige adressen in je gemeente. Zoals adressen van crèches, maar ook de openingstijden van de bibliotheek en het adres van de plaatselijke handbalvereniging voor 65- plussers. Je hele gemeente in één handig boekje dat elk jaar huis aan huis ver spreid wordt. Mocht jé de gids niet meer in huis hebben, haal hem dan gratis bij het gemeentehuis. D. Domoontogld,. Dat zook.o w. .ven op. 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7