Crisis creëren weg naar oplossing PZC zeeland zaterdag 27 juni 1998 z 16 Stadhuis Axel blijft herkenbaar Festiviteiten in kader vijftigjarig bestaan Hertenkamp Groede GEMEENTE SAS VAN GENT Sluis-Aardenburg gaat akkoord met herzien streekplan Scheidend politiechef Goudswaard heeft geen spijt van harde aanpak drugsoverlast FAMILIEBERICHTEN doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Commissaris Fup Goudswaard heeft geen zit vlees. Lang op één stek zitten is aan hem niet besteed. Dat mi nister Dijkstal vorig jaar be sloot om naar aanleiding van de IRT-aiïaire de politietop regel matig te laten doorstromen, vindt de Schiedammer een pri ma zaak. Het jobrotatieplan komt hem wel uit. Goudswaard wil op gezette tijden iets anders om handen hebben. Elke andere baan vormt een uitdaging en uitdagingen houden hem scherp. Volgend maand mag Gouds waard - door bestuurders in de Kanaalzone ooit de jonge Nord- holt genoemd - de leiding op Man zwaait met nep-vuurwapen op het strand ZOUTELANDE - De politie heeft donderdagavond een imi tatie vuurwapen van een 29-ja- rige Duitser uit Essen in beslag genomen. De man had daarmee eerder die dag lopen zwaaien op het strand van Zoutelande. Aan de hand van een door omstanders opge geven signalement kon hij wor den aangehouden. De man verklaarde dat hij het wapen had gekocht om zich te gen opdringei-ige honden te kunnen verdedigen. Volgens hem was een dergelijk wapen in Duitsland niet verboden. Drie maanden wegens bezit harddrugs MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. B. Doorewaard-Boekhout heeft gisteren een 26-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De verdachte, die overigens niet op de zitting verscheen, werd 12 januari 1997 met een aanzienlij ke hoeveelheid amfetamine- pillen en cocaïne in het centrum van Middelburg aangehouden. Midden-Zeeland wil geen extra lesvluchten van Rotterdam door Edith Ramakers MIDDELBURG - Op vliegveld Midden-Zeeland landen al eni ge jaren lesvliegtuigen uit Rot terdam. Het gaat om jaarlijks ongeveer 8000 lesvluchten en 2500 reguliere vliegbewegin gen. Tot voor kort ging het grootste deel van commissie 28, die gisteren vergaderde, ervan uit dat Zeeland als uitvalsbasis voor lesvluchten van Rotterdam Airport een nieuw probleem was. De voorzitter van de commissie, gedeputeerde A M. Dek, had niet verwacht dat het Rotter dams aandeel in Zeeland zo groot was. Rotterdam is verant-' woordelijk voor in totaal 29 procent van de vliegbewegin gen. „Ik ben er niet van ge schrokken, maar het is wel veel en daarom goed om te weten dat de vliegvelddirectie een ge bruiksplan in oktober inlevert. Daardoor kan de provincie be ter de toekomstplannen van de vliegvelddirectie beoordelen." Volgens algemeen directeur Ben van Dam van Zeeland Airport bv was het niet nodig om eerder te melden dat Rotterdamse les- vliegers naar Zeeland kwamen. „Als er ruimte is binnen een zo nering, pak je die." Hij stelde dat er vanaf de opening van het vliegveld al veel Rotterdam mers gebruik maken van het vliegveld. „Bovendien hebben we geen meldingsplicht." Zowel de provincie Zeeland als de vliegvelddirectie gaven gis teren aan dat Midden-Zeeland niet mag worden gebruikt om de capaciteitsproblemen van de kleine luchtvaart van Rotter dam op te lossen. Eerder zeiden enkele Zeeuwse gemeenten niet op te willen draaien voor de Rotterdamse problemen. Het nieuwe verzoek van Rotter dam Airport, dat inhoudt 20.000 lesvluchten in Zeeland onder te brengen, lijkt aan do vemansoren gericht. Gisteren beklemtoonde Van Dam dat het vliegveld geen belangstelling heeft om meer lesvluchten uit Rotterdam te krijgen. De zoge naamde touch and go-vluchten bezorgen veel geluidsoverlast en leveren per bezoek maar zo'n vijf gulden op. „Ook het restau rant wordt er niet beter van. De directie van Zeeland Airport heeft liever dat de ruimte in de zonering voor zakelijke en re creatieve vluchten wordt ge bruikt. Ik hoop dat het Rotter damse capaciteitsprobleem vlug wordt opgelost", zei Van Dam. zich nemen van de Regionale Eenheid van de Zeeuwse politie in Middelburg. Hij heeft er dan vier jaar als districtschef Zeeuws-Vlaanderen opzitten. Uitdagingen, dat woord neemt Goudswaard wel vaker in de mond. Hoewel hij nog maar 38 jaar is, beslaat zijn curriculum vitae al een paar kantjes. Een lange lijst van banen, studies en cursussen. Nog even en dan kan er nog een studie bestuurskunde aan de Erasmusuniversiteit aan worden toegevoegd en mag Goudswaard zich doctorandus noemen. Of die studie een op stapje vormt naar het openbaar bestuur sluit de commissaris niet uit. Pensioen „Door mijn werk heb de de voorbije jaren veel met bestuur ders te maken gehad. Ik moet zeggen dat die wereld me wel in trigeert. Of ik daarin terecht kom, nou ja, het hoeft natuurlijk ook niet zo te zijn dat in binnen het politiekorps mijn pensioen moet halen. Goudswaard kijkt terug op vier leuke Zeeuws-Vlaamse jaren. Ze zijn 'm prima bevallen. In menig opzicht. Hij is dan ook tien kilo aangekomen in die pe riode. De commissaris trad aan in een tijd dat het Zeeuws- Vlaamse korps slecht functio neerde. De.fusie tussen gemeen te- en rijkspolitie had net zijn beslag gekregen, maar in de nieuwe organisatie zat amper lijn en van sturing was ook geen sprake. Vertrouwen Zijn eerste en belangrijkste taak was dan ook om de politie organisatie bezuiden de Wester- schelde op poten zetten. Dat lukte vrij snel. Het leverde Goudswaard het vertrouwen op van zijn dienders en de Zeeuws- Vlaamse gemeentebestuurders. Doordat dat vertrouwen er was konden Goudswaard en de zij nen ook makkelijk nieuwe za ken van de grond tillen. Er werd een clistrictsondersteuning- groep (DOG-team) opgericht voor de aanpak van met name drugscriminaliteit, het Houd greepproject kreeg vorm, de in ternationale samenwerking met de Vlamingen werd leven inge blazen, de wijkagenten declen hun intrede en de milieupolitie toog aan den arbeid. Zeeuws- Vlaanderen nam het voortouw in de introductie van nieuwe po litionele zaken en de commissa ris is daar best trots op. „Als je ziet dat het DOG-team nu al driejaar goed werk verricht, het opleidingsinstituut PIOV in Woensdrecht altijd een beroep op dit team doet voor presenta ties en dat er mensen uit dat team als docent worden inge schakeld. dan mag dat ook. Ook op het gebied van de milieupoli tie zijn we een voorloper in Ne derland en praten we over Houdgreep, dan is dat ook een aanpak die elders tot navolging heeft geleid." Dealers Toch was er ook kritiek. Hor- caondernemers en diverse raadsleden in Terneuzen von den dat de politie de drugsover last op een gegeven moment wel erg rigoureus aanpakte. Op een aangename juninacht, enkele jaren geleden, hing er plots klaps een helikopter met schijn werpers boven een discotheek in de Nieuwstraat, tientallen agenten en een horde honden schoten voor het oog van een ca mera van KRO-Brandpunt de zaak binnen en arresteerden bij die actie een handvol dealers en gebruikers. Door die ene actie en de wat hij gerige Brandpuntuitzending werd Temeuzen in één keer tot dé drugsstad in de periferie ge bombardeerd. Het gevolg was dat het imago van Terneuzen een gevoelige deuk opliep. „Tja, het is natuurlijk heel erg spijtig dat het imago van een stad waar juist veel geïnves teerd werd om de binnenstad wat meer cachet te geven onder spanning komt te staan. Ik vind het nog altijd knap van een be stuurder als Barbé dat hij kans heeft gezien om laverend tussen de raad - de ene keer was actie gewenst, dan weer terughou dendheid - de aandacht van veel Haagse politici wist te trekken. De grenzen in Terneuzen waren overschreden en er moest echt iets gebeuren. Achteraf bezien zou ik - ondanks de kritiek - toch weer voor dezelfde aanpak kiezen. Problemen zijn name lijk vaak makkelijker op te los sen als je ineens een crisis cre- eert. Oplossingen komen dan ook snel. Als je zaken laat sud deren is het vaak veel moeilijker om met oplossingen voor de dag te komen. Dat zie je ook in de in ternationale politiek vaak." De drugsellende in Terneuzen is aan banden gelegd. Het aantal drugspanden - ooit zeventig - is tot een tiental teruggebracht. De overlast is teruggelopen. Het probleem is 'beheersbaar ge worden' en de Houdgreepaan- pak is inmiddels geëxporteerd naar Gent. Extra mensen Goudswaard hoopt dat na zijn vertrek de wijkzorgdienst in Zeeuws-Vlaanderen verder wordt uitgebouwd. Ook wat ex tra mensen erbij - enkele tien tallen - zou het politiewerk in de regio ten goede komen. Hij re kent erop dat die nieuwe dien ders komen. En voorts verwacht hij veel van het schooladoptie plan dat momenteel in de week staat „Na de zomer zullen agen ten de scholen gaan aandoen. Met name de basisscholen, om daar op eigentijdse wijze invul ling te geven aan wat vroeger maatschappijleer heette. Lera ren en politie zullen dan binnen dat plan aandacht besteden aan vandalisme, drugs, wapens en andere zaken." Als opvolger van Goudswaard is benoemd J. den Rooijen, die momenteel nog aan het hoofd staat van de Regionale Eenheid in Middelburg. door Marcel Modde GROEDE - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Hertenkamp in Groede wordt zaterdag 11 juli op en rond het terrein aan de Catsweg een aan tal festiviteiten gehouden. Het feest begint 's middags op de Markt in Groede. Daar verza melen om één uur kinderen zich achter de plaatselijke muziek vereniging om vervolgens in een stoet met paarden en rijtuigen naar het park te vertrekken. In het naburige hotel Het Vlaemsche Duvn wordt vervol gens het boek gepresenteerd van de Vlissinger Ben Muller over de geschiedenis van het kamp, te beginnen met de bouw van de eerste bunkers. De presentatie vindt plaats in aanwezigheid van wethouder C. Bolijn-Hertzberger en adjunct directeur J. Elenbaas van cle sector Langdurige Zorg en Wo- door Marcel Modde SLUIS - Burgemeester en wet houder van de Sluis-Aarden- burg zien geen reden te ageren tegen de herziening van het pro vinciale streekplan. Anders dan het gemeentebestuur van Oost burg zijn ze van mening dat uit breiding van intensieve veehou derijen in het buitengebied in voldoende mate aan banden wordt gelegd. Ook staat het Sluis-Aarden- burgse college achter de opvat ting van de provincie dat de deur voor de agrarische bedrij ven die de intensieve veehoude rij als neventak hebben, niet he lemaal in het slot moet worden gegooid. Daarnaast onder schrijven B en W evenwel de noodzaak om een dergelijke ne ventak aan een concrete opper vlaktenorm te binden. In dat kader wordt onder meer verwezen naar een uitspraak van de afdeling bestuursrecht- nen van het instituut Emergis. Het feest gaat om twee uur ver der met een spellencircuit. Ook zijn er optredens van verschil lende muzikanten, onder wie het Amsterdamse musettetrio Coeur Vagabond en de Zeeuws- Vlaamse rockgroep High Aces. Daarnaast is er voor de aller-1 kleinsten een act van het goo- chel-clownsduo Joepi en Pippi en poppenkast De Toverspiegel. Rond half zes begint voor het tweede achtereenvolgende jaar- de grote muziekwedstrijd van het Hertenkamp 'Het Hijgend Hert'. Iedereen die over enige muzikaliteit beschikt kan voor dit podium inschrijven. De voorkeur gaat uit naar akoesti sche uitvoeringen. Na het con cert van de winnaar is er een op treden van de gerenommeerde Nederlandstalige cajunband Allez Mama. Het feest duurt (in verband met de rust van de die ren) uiterlijk tot 22 uur. spraak van de Raad van State. Het college conformeert zich! met dit voorstel aan het advies dat de gemeentelijke c.ommis-i sies Grondgebied, Burgerzaken en Middelen eerder deze maand uitspraken. Over de definitieve goedkeuring van de streekplan herziening wordt donderdag 2 juli een besluit genomen. De openbare vergadering van de: gemeenteraad in het Belfort be gint om 19.30 uur. Aan de orde komt dan ook het collegevoorstel de regels van het tweede-woningenbeleid verder aan te scherpen.Een evaluatie van dat beleid is in voorbereid ding. De verwachting is dat de rapportage na de zomervakan tie gereed is. Vooruitlopend daarop willen B en W de gelden de verordening aanpassen, 'zo dat voorkomen wordt dat er nog meer woningen in het tweede- woningencircuit terecht ko men', motiveert het college zijn snelle manier van handelen. De scheidende Zeeuws-Vlaamse politiechef Fup Goudswaard krijgt de leiding van de Regionale Eenheid van de Zeeuwse politie in Mid delburg. foto Charles Strijd De verbouwing en uitbreiding van het Axelse stadhuis zal het karakteristieke aangezicht niet veranderen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - Het stadhuis van Axel blijft ook na de grootschalige verbouwingen en uit breidingen zeker herkenbaar als het be stuurscentrum van Axel. Het klokkento rentje en de trapgevels blijven het gebouw kenmerken en aan de officiële hoofdin gang aan de Markt verandert niets. De nieuwbouw concentreert zich in twee bouwblokken aan de Gentsevaartstraat en het Szydlowskiplein en wordt in de zelfde stijl opgetrokken als de huidige ge vels aan die zijden van het gebouw. Wethouder J. van Schaik (personeelsza ken en organisatie) neemt de vrees weg dat het stadhuis een onherkenbaar beton blok wordt na de verbouwing. De laatste grote verbouwing van het stadhuis da teert: van 1984, maar destijds is het ge bouw toch iets te krap bemeten. „Sinds die tijd is het ambtenarenkorps met onge veer een kwart toegenomen. Daarnaast waren er destijds nog geen arbonormen, maar alleen wat vrijblijvende aanbeve lingen. Het nieuwe stadhuis zal aan alle nor-men voldoen en zal daarnaast ruimte bevatten om een eventuele groei van zo'n tien procent op te kunnen vangen." Axel is al enkele jaren bezig met het ver anderen van de ambtelijke structuur. De reorganisatie is intussen gedeeltelijk doorgevoerd, de nieuwe sectorhoofden en de meeste afdelingscoördinatoren zijn aangewezen. Vóór het jaar 2000 moeten alle personeelsleden in een nieuwe, 'be drijfsmatiger, efficiënter en klantgerich ter' organisatie werken. Daartoe krijgt niet alleen een aantal ambtenaren een an dere functieomschrijving, maar moeten ook de automatiseringssystemen worden aangepast en gemoderniseerd. Voor de burgers van Axel zal vooral - naast de uit breidingen aan de buitenkant - de entree van het stadhuis en de komst van een cen trale balie opvallen. Ingang Op de plaats van de huidige publieksin- gang komt een draaideur (model streek ziekenhuis De Honte) die toegang geeft tot een grote hal. Burgers hoeven niet lan ger het hele stadhuis door te lopen om bij verschillende ambtenaren te rade te gaan, maar kunnen al hun zaken - een bouw- aanvraag, een nieuw paspoort, afbraak van een schuurtje - aan de centrale balie regelen. De baliemedewerkers zullen veel zaken zelf kunnen afhandelen en zorgen er anders voor dat de klant een paar dagen later de gewenste informatie kan ophalen of kan bespreken. De zaken worden voor de burger sneller en efficiënter- geregeld, terwijl het personeel op de afdelingen ge concentreerder en efficiënter kan werken, legt Van Schaik uit. Snel De gemeenteraadsleden waren eerder de ze week zeer tevreden over de manier waarop het college de financiering regelt van de ruim vijf miljoenkostende verbou wingsoperatie. De gemeentelijke lasten hoeven niet omhoog, omdat Axel al ruim een miljoen had gereserveerd en voor de rest nog beschikt over dik zes miljoen aan vrij besteedbare reserves. De gemeente leent overigens nog anderhalf miljoen (jaarlasten) om die appel voor de dorst niet in één keer op te souperen. Wethouder- Van Schaik gaf tijdens de raadsvergade ring al toe dat het overhaast presenteren van de plannen niet de schoonheidsprijs verdient. „Zaken zijn wat langer blijven liggen, omdat onderdelen voor de interne organisatieverandering op zich lieten wachten. De nieuwe organisatie moet echter wel op 1 januari 2000 in een geheel vernieuwd stadhuis van start kunnen. Om dit najaar met de verbouwingen te begin nen, moesten nu snel knopen worden doorgehakt." Algemene kennisgeving Rustig en vredig is van ons heengegaan, onze bijzondere vader, grootvader en overgrootvader BRAM VAN BREDA VRIESMAN Tijdens zijn werkzame leven huisarts te Terneuzen in de leeftijd van 91 jaar. Zijn leven stond in dienst van de zorg voor zijn patiënten. Maastricht: Peter en Kaete van Breda Vriesman-Lorentz Portland (USA): Paul en Donna van Breda Vriesman-Schmoock Vught: Eric en Els van Breda Vriesman-Commandeur Voorburg: Thea en Peter Roodhuyzen-van Breda Vriesman Laussane: Inge en Mare Schmid-van Breda Vriesman (Zwitserland) Amsterdam: Karen van Breda Vriesman Kleinkinderen en achterkleinkinderen Terneuzen, 22 juni 1998. Churchilllaan 1200 Correspondentieadres: Theresiaplein 3, 6213 CG Maastricht De crematie heeft in familiekring plaatsgevonden. afdeling grondgebied buro R.O. BEKENDMAKING Voorontwerp-bestemmingsplan Axelse Vlakte 1 Met ingang van 29 juni 1998 ligt gedurende vier weken (derhalve tot en met 26 juli 1998) het voorontwerp-bestemmingsplan Axelse Vlakte 1 ter inzage in het stadskan toor bij de afdeling Grondgebied. Het doel van dit voorontwerp-bestemmingsplan is het vastleggen van de huidige situatie en het verwerken van een aantal wijzigingen en ontwikkelingen in het plangebied. Hiermee heeft het bestemmingsplan een sterk con soliderend karakter. De terinzage legging geschiedt overeenkomstig artikel 6a van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening en de inspraakverordening zoals vastgesteld op 30 juni 1994. Gedurende de genoemde periode van terinzagclcgging kan een ieder schriftelijk zijn/haar zienswijze over het plan kenbaar maken bij het college van burgemeester en wethouders van Sas van Gent, Postbus 28,4550 AA Sas van Gent. Tevens zal op 14 juli 1998 om 19.30 uur in het gemeentehuis aan de Westkade een inspraakavond worden gehouden. Op deze avond zal een toelichting op het plan ge geven worden en kan met een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur over het plan van gedachten gewisseld worden. Sas van Gent, 25 juni 1998. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent de burgemeester wnd., TH. A. M. Steenkamp, de sccrtaris, W. D. Zwartclé..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 64