Oostburg staat alweer flink rood Koopjesjagen: sport of noodzaak PZC PZC Midzomerfeest Hengstdijk voor kerk Schot in fusieproces instellingen voor gehandicaptenzorg zeeland 15 Wethouder ziet weinig kans achterstand over '98 van nu al drie ton in te lopen 'Thermometer' in strijd tegen hardrijden heeft weinig effect Beeld voor afscheid pastoor Vlamingen met drugs opgepakt LTO wil maatwerk veehouderij Middelburgse tweede in Toptoets Zeelandbrug twee nachten dicht Matige oogst appels en peren Politie betrapt 54 hardrijders Drankrijder in Terneuzen botst Inbrekers stelen auto-emblemen zaterdag 27 juni 1998 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De gemeente 1 Oostburg heeft nu al 300.000 t gulden achterstand over 1998. Een vervelende ontdekking voor de gemeente die bij de jaar rekening van 1997 1,2 miljoen gulden in de min stond. Reden voor de achterstand volgens wethouder L. Wille (financiën) is een zwakke interne commu- SCHOONDIJKE - De actie te gen te hard rijden met het ther mometerbord langs het traject Schoondijke-IJzendijke was geen succes. Na plaatsing van het bord, woensdag 24 juni, waarop dage- j lijks te zien was hoeveel procent 1 van de passanten zich aan de li- miet van 80 hield, bleek dat in i totaal slechts maximaal 51 pro- cent van de weggebruikers zich wat van het bord aantrok en snelheid minderde. Vóór de plaatsing van het bord lag het percentage passanten die netjes 80 reden op 41 procent. Op de laatste dag van de actie, waren de weggebruikers zich er inmid dels van bewust dat het slechts een preventieve actie betrof en dat ze dus geen boete kregen, dus namen ze geen gas terug. Het bord is gisteren wegge haald. Preventief De participanten van Gericht Verkeers Toezicht, zoals de Pro vincie, regiopolitie, water schappen en gemeenten, trek ken lering uit het verloop van de actie. Volgens hen blijkt dat de weggebruikers op dit traject het overtreden van de snelheidsli miet geen probleem vinden en I pas hun snelheid zullen minde ren als er meer kans is op een boete. Snelheidscontroles met bekeuring, het preventief inzet ten van het Veilig Verkeer Ne- iderland team, beloningsacties en voorlichtingsacties liggen al lemaal nog in het verschiet als vervolg op de thermometercam pagne. nicatie en beleids- en beheers problemen binnen de gemeente. De leden van de commissie fi nanciën eisten vrijdag met di recte ingang goed op de hoogte gehouden te worden van de fi nanciële situatie binnen de ge meente. Wille liet weten dat er elk kwartaal, en zo nodig maan delijks, een rapportage en een analyse zal komen over de Oost- burgse geldstromen. „Ik heb geen zin om geheimzinnig te doen over de huidige situatie en vind dat de commissieleden moeten weten hoe we ervoor staan. Ik zal hen daarom alle in formatie geven waar ze om vra gen en samen kunnen we het probleem proberen op te los sen", zegt Wille. De wethouder benadrukte wel dat het niet makkelijk zal zijn de achterstand in te lopen, maar kwam met een verklaring waar om het Oostburg nu niet meer zo voor de wind gaat, in tegenstel ling tot de vorige 28 jaar, toen het boek enkel met winst sloot. „Oostburg heeft het altijd mak kelijk gehad, we hadden overal geld voor en op het eind van het jaar zaten we altijd met een overschot. Nu komen de tegen vallers en dat moeten we opvat ten als een gele kaart. De boel moet vanaf nu goed beheerst worden, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik liever een tekort van een ton heb, dan een over schot van drie miljoen, want dat betekent dat we in ieder geval scherp hebben begroot", geeft Wille aan. Belasting procent ozb-verhoging, nog steeds in de top drie van de Else- vierlijst van Nederlands goed koopste gemeenten zou blijven staan. Ook was er vrijdag kritiek op het voorstel om de reserves van de gemeente anders te gaan in delen. Oostburg wil van haar vele 'potjes' af en daarom was een voorstel ingediend om som mige reserves bij elkaar te voe gen. Sommige reserves (musea) zouden helemaal komen te ver vallen en ingedeeld worden in de grote algemene reserve. Zo zou de reserve die bestemd is voor asielzoekers komen te ver vallen omdat daarvan te weinig gebruik zou worden gemaakt. De fracties waren het hier niet mee eens en na beraad is voorge steld de reserve een aparte sta tus te geven. Het geld is immers van het Rijk en de gemeente wil het geld nu onder andere aan wenden voor voorlichting aan en over asielzoekers. Het tekort van 1,2 miljoen op de jaarrekening van 1997 zou ge dekt kunnen worden door een verhoging van de Onroerende Zaak Belasting (ozb) met 10 procent. Dat zou Oostburg al twee ton opleveren. De WD- fractie liet vrijdag weten fel te gen de beoogde verhoging te zijn. „In plaats van te kiezen voor deze belastingverhoging zou de gemeente er ook voor kunnen kiezen de personeels uitbreiding binnen de gemeente te schrappen", aldus J. Pro voost. Wille zei niet nodeloos duur te willen worden maar be nadrukte wel dat de goede voor zieningen die de gemeente Oost- burg haar inwoners biedt, nu eenmaal geld kosten. Hij drukte de commissieleden op het hart dat Oostburg, ondanks de 10 De vijfde editie van het midzomerfeest ging gisteren in Hengstdijk van start. foto Peter Nicolai door Edy de Witte HENGSTDIJK - Een feest voor het be houd van de kerk. De inwoners van Hengstdijk doen er alles aan om hun uit 1S92 stammende monumentale bedehuis in stand te houden. De laatste jaren heb ben verschillende acties al het nodige geld voor reparatie en onderhoud opgeleverd. Met het vrij dagavond begonnen midzo merfeest hoopt het organiserende comité nog een duit in het zakje te kunnen doen. Drie dagen festiviteiten brachten vorig jaar ruim 12.000 gulden op. De vijfde edi tie van het midzomerfeest beleefde gister avond een muzikale introductie. In de goedgevulde feesttent naast de Cathari- nakerk traden tijdens de 'ontdek-de- ster'-wedstrijd zes regionale beginnende artiesten voor het voetlicht. Daarnaast waren er optredens van de meer gelouter de zangers Mare Weesepoel en Gino Bogaert. Vooral het country- en western genre viel bij het publiek goed in de smaak. Vandaag is er een scala aan activiteiten: een snuffelmarkt in de Kerkstraat, een koersbaltoemooi voor ouderen, volksspe len en op het sportveld een mini-voetbal- toeniooi. Hobbyisten exposeren in de kerk. Tevens geeft hier de P G-kunst- groep uit Gent acte de presence. Deze groep legt zich hoofdzakelijk toe op de schildei'skunst. De kunstenaars zijn bij hun presentatie op het priesterkoor zelf aanwezig. Wie het een stukje hogerop wil zoeken kan de kerktoren beklimmen. De sportievelingen bestijgen de fiets voor een trip in de omgeving. Voorde kinderen is er vermaak op het springkussen. Zaterdagavond luisteren Piet van Puvvel- de, Jacko de Braai en de dweilband ZDGK de feestavond op. Zondag begint om 14.00 uur een afsluitende gaaibolling met aan sluitend een wam en koud buffet. OOSTBURG - Emeritus-pastoor en boomstronkkunstenaar Omèr Gielliet uit Breskens heeft een beeld gemaakt ter gele genheid van het vertrek van zijn Oostburgse collega R. Schou teten. Het beeld wordt zondag tijdens de eucharistieviering onthuld. Het werk van Gielliet toont een priester die het op neemt voor zijn medemens, gesymboliseerd doordat de één de ander op z'n schouder draagt. „Het geeft ten diepste aan hoe wij als christen zouden moeten leven", aldus Schouteten, die zijn moet parochies verlaten na een conflict met het kerkbe stuur. Het beeld komt te staan naast de dagkapel in Oostburg. TERNEUZEN - Op de Scheldeboulevard in Terneuzen zijn vrijdag rond het middaguur twee Vlamingen aangehouden in verband met het bezit van softdrugs. De mannen liepen in het oog toen ze bij het zien van een politieauto vol gas wegreden. Op de boulevard werd een pakje uit de wagen gegooid. Latei- bleek dat te gaan om 52 gram hennep. De 44-jarige bestuurder en zijn 23-jarige passagier werden voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Bij naspeuringen in hun auto werd nog eens 17,7 gram hasj aangetroffen. GOES - Bestaande intensieve veehouderijbedrijven moeten kunnen uitbreiden als dat noodzakelijk is om te kunnen blij ven bestaan. Of die noodzaak aanwezig is kan per geval be oordeeld worden door een commissie van deskundigen. Die suggestie doet landbouworganisatie LTO Zeeland in een be zwaarschrift tegen de voorgestelde herziening van het streek plan, waarin de mogelijkheden voor intensieve veehouderij sterk worden beperkt. De provincie wil een uitbreiding van twintig procent toestaan voor bestaande bedrijven beneden de duizend vierkante meter. De commissie zou zich ook moe ten buigen over de omvang van een neventak voor bedrijven. De provincie wil die omvang in bepaalde gebieden beperken tot 1600 vierkante meter. LTO vindt die norm 'te beknellend'. DELFT - De 12-jarige Eline de Graaf uit Middelburg is twee de geworden in de Toptoets 1998. De Toptoets, een initiatief van Stichting Cognitief Talent in Delft, is een landelijke ken nistest voor uitblinkende leerlingen uit het basisonderwijs. VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 juli en in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juli gestremd voor l\et gemotoriseerd verkeer.Ambulances kunnen in bijzondere situaties nog wel passeren. Reden van de stremming zijn werkzaamheden aan de laagwerker van de Zeelandbrug. KAPELLE - De ki-ing Zeeland/West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fx-uittelex-s Oi-gamsatie verwacht een zeer matig jaar voor de oogst van appels en peren. De verwachting is dat de appeloogst uitkomt op 75 tot 100 procent van een nonnaal oogstjaar. Met name het ras Schone van Boskoop (goudrenet ten) zorgt met een verwachting van 40 procent voor een lager gemiddelde. Voorde perenoogst liggen de prognoses tussen de 40 en 95 procent van een normaal oogstjaar. Vooral de jonge aanplant (met bomen jonger dan zeven, acht jaar) vertonen een zeer matige tot slechte zetting. De schade door de zware hagelbuien van eind vorige maand is in de cijfers buiten be schouwing gelaten. IJZENDIJKE - Bij een snel heidscontrole op de Rijksweg N61 ter hoogte van IJzendijke heeft de politie vrijdag 54 over- tredingen geconstateerd. De hoogst gemeten snelheid be- droeg 126 kilometer per uur. In 5 totaal passeerden 328 wegge- bx-uikers tussen 10.00 en 12.35 1 uurdex-adar. "i TERNEUZEN - Bij een botsing op het kruispunt van de Serlip- - pensstraat en Rooseveltlaan in Terneuzen zijn donderdag avond twee auto's zwaar be schadigd. Het ongeluk wex-d veroox-zaakt door een 37-jarige inwoner van die stad. Op het moment dat hij linksaf wilde slaan, zag hij een tegemoetkomende wagen van een 31-jarige plaatsgenoot over het hoofd. De politie heeft de veroorzaker van het ongeluk een blaastest afgenomen. Daar uit bleek dat hij ruim drie keer meer alcohol had genuttigd dan wettelijk is toegestaan. Zijn rij bewijs werd ingevorderd en de man kreeg een dagvaarding. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Bij Albert Heijn de koffie ha len omdat het daar drie pak- keix halen, twee betalen is. Ver volgens naar de Edah omdat daar de zoute pinda's in de aaix- bieding zijn eix daarna snel voör sluitingstijd naar de A&P want morgen zijn de kortingsbonnen voor de zure bommen niet meer Wie denkt op deze manier 'op de kleintjes letten' heeft het mooi mis. Uit prijspeilingen van de Consumentenbond is gebleken dat zogenaamde koopjesjagers helemaal niet goedkoper uit zijn. Het kwartje korting op de shampoo wordt gewoon verx-e- kend bij het blikje kattenvoer. Het blijkt ook nog eens dat door al die verschillende acties de shoppers met een tas vol bood schappen thuiskomen die ze ei genlijk helemaal niet nodig hebben, want wat heb je aan zu re bommen als je ze toch bijna nooit eet. Verstandige mensen halen hun boodschappen bij een super markt die altijd lage prijzen re kent en niet meedoet aan zo'n tijdelijk lage-prijzen-festijn. Mayonaise „Aan die bonnetjesrage van su- permarkten doe ik niet mee hoor", zegt mevrouw A Ver- schaeve uit Aardenburg. „Aan biedingen zijn wel makkelijk, maar dan koop ik natuurlijk al leen maar dingen die ik dage lijks nodig heb. Mayonaise bijvoorbeeld. Als dat in de re clame is, neem ik altijd wel een paar potten extra mee. Dat scheelt me dan toch weer een gulden of zo." Mevrouw J. Delzenne uit Nieuwvliet is jaren geleden ge stopt met borxnetjes uitknippen. „Vroeger toen we net getrouwd waren, deed ik dat wel, maar nu zitten we eigenlijk in een zoda nige financiële positie dat het niet meer hoeft. We halen nu nog wel sommige boodschappen bij de Aldi en andere weer bij Al bert Heijn, ik heb namelijk zo'n bonuskaart en dan gebmik ik die ook nog eens", zegt Delzen ne. Sommige mensen hebben het koopjesjagen tot een ware sport verheven. De Terneuzense P. de Later is er zo één. „Ik heb allé prijzen in mijn hoofd. Koffie zo veel, melk zoveel en wasmiddel zoveel. Als ik dan ergens anders kom en ik zie dat het daar goed koper is, dan ligt het bij mij heel vlug in de kar. Pi'ofitei-en waar je px-ofiteren kaïx, zeg ik altijd maar." Rekenmachine De Later gelooft niet dat hij op deze manier eigenlijk helemaal niet goedkoper uit is „Als we in België gaan winkelen neem ik altijd mijn rekenmachine mee en x'eken maar dat ik dan minder geld kwijt ben. Dat is toch lo gisch, als je alleen maar dingen koopt die in de reclame zijn, dan kost dat toch minder", zegt De Later. Mevrouw J. Dekker uit Sint- Laurens koopt wat ze nodig heeft. Schoenen, kleding of le vensmiddelen, ze heeft haar vaste winkels. Die heeft de bijna zeventigjarige uitgekozen 'op gemak en niet op piïjs'. „Ik ga hier naar de buuitwinkel en koop koffie, thee, suiker, vlees waren. Ik kan er bijna alle le vensmiddelen krijgen. Natuur lijk is het wel duui'der dan de Konmai', maar die is in Middel- buig en daar heb ik weer par keerproblemen. Ik durf niet door die nauwe doorgang." J. Somei's vindt dat koopjes jacht de moeite loont. De Vlis- singer viex-de gisteren zijn 65e vei-jaai'dag. „Als een fles jonge jenever van hetzelfde merk, hier in de Walstraat goedkoper is dan in de Scheldestraat, of bij de Mix-o, dan rij ik terug naar de Walstx-aat. We kijken bewust naar aanbiedingen. Nee, we doen geen boodschappen met de fiets. Die auto rijdt toch. We proberen namelijk te combine ren. Als we naar familie in Goes gaan, dan x-ijden we altijd langs Maros Vleeshallen in Goes. Daar heb je veel aanbiedingen. We kopen dan vlees in voor en kele weken. Dat is echt winstge vend." Mevrouw M. L. Posthu- ma uit Ellemeet let zeer zeker op de aanbiedingen in de kranten- adveitenties „Ik rijd er niet ex tra voor naar Zierikzee, want dat schiet niet op. Maar wan neer ik toch in Zierikzee ben, dan loop ik de Albert Heijn wel binnen voor de aanbiedingen." Posthuma bezit vex-schillende bonuskaarten en spaai-t ook Air Miles. „Het scheelt wel in de uit gaven, maar toch loop ik niet ie- dei-e winkel af om te kijken wat in de reclame is." A Edel uit Zierikzee gelooft niet dat de aanbiedingen veel profijt opleveren. „Meestal is het een extra aankoop. Ik loop de ver schillende supermai'kten ook niet bixmen vanweg de aanbie dingen. Wel omdat ze in de ene (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Be"Labs innovations benut u de voordelen van ISDN optimaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt en aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge winkel producten verkopen die de ander niet heeft."Net als bij na iedereen maakt ze gebruik van de verschillende voordeel- kaaiTen. „Maar er zijn er inmid dels veel te veel. Ze puilen mijn portemonnee uit. De bonus- kaai-t heb ik genomen om van het gezeur bij de kassa af te zijn. Maar zonder mijn naam op te geven. Ik houd niet van al die re gistraties." Catx-ien de Jonge (37) uit Heink- enzand jaagt niet echt op koop jes. „Ik kom voor veel bood schappen bij de Aldi in Goes. Daar ken ik de producten en daar zijn de pxijzen altijd laag. Koffie, suiker, boter, chocola, koek en sommige diepvriespro ducten haal ik nooit ergens an ders. Voor doordeweekse bood schappen: brood en vlees, ga ik naar de winkels in de buurt. Ik heb weieens in het krantje van de Aldi wat gezien in de aanbie ding, wat ik wilde hebben. Maar toen ik vrijdags kwam, dat is mijn vaste boodschappendag, was het al uitverkocht. Om nu op woensdagochtend op de stoep te gaan liggen, dat gaat me te ver." Sommige mensen rijden er kilometers voor om. anderen hebben nauwelijks oog voor speciale aanbie- n.. dingen. foto Pieter Honhoff Bijstandsuitkering De Goese Annei-ita Karmans, (42) jaagt wel. „Ik moet wel, ik heb een bijstandsuitkering. De goedkope winkels: Aldi, Jan Bx-uins en de Basismarkt zitten standaard in mijn fietsx-oute. Ik ben heel prijsbewust en ik pluis de krantjes na. Dat is de enige manier waarop je je nog wat luxe kunt veroorloven. Bij de drogist heb ik weieens in een rij gestaan van honderd mensen om een geux-tje wat vooreenvijf de van de prijs werd vei'koclit. Daar geef ik niks om. Die andei-e honderd man trouwens ook niet. Best gezellig was dat. Ik schaam me er echt niet voor dat ik alles altijd voor de laagste prijs wil hebben. Als ik te veel betaalde, dan zou ik me pas schamen." door René Floonhorst CLINGE - Het samengaan van drie instellingen voor gehandi captenzorg in Zeeuws-Vlaan- deren wordt steeds waarschijn lijker. In september vorig jaar ondertekenden de besturen van stichting De Sterre, Stichting Voorzieningen voor Gehandi capten in Midden-Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuwse Stichting voor Sociaal Pedago gische Welzijnszorg een inten tieverklaring om ruimschoots vóór het jaar 2000 tot een fusie te komen. Uitgebreid onderzoek heeft intussen uitgewezen dat zich bij geen van de drie stich tingen 'lijken in de kast' bevin den, die een samenwerkingsver band in de weg zitten. „Alle diïe de organisaties staan er goed voor, zowel financieel als bouwkundig en qua perso neelsaangelegenheden. Uit het onderzoek blijkt dat we met een gerust hart vei'der kunnen bou wen aan de samenwerking", aldus het tweede Samenwer- kingsbulletin. De drie stichtin gen behex-en samen zes instellingen (het centrum voor verstandelijk gehandicapten De Steri'e, gezinsvervangende tehuizen en dagbestedingscen tra) in Zeeuws-Vlaanderen. De fusiebesprekingen zijn enkele jaren geleden begonnen om be ter en genuanceexxler in te kun nen spelen op (toekomstige) zorgvragen Daarnaast zijn kwaliteit, continuïteit en effici ency (waaronder kostenbespa ringen) van cfe zorgverlening gebaat bij een (intensieve) sa- menwei'king, venvachten be sturen en directies van de ver schillende instellingen. Een keur aan werkgroepen in ventariseert momenteel de werksituatie bij de verschillen de partners en bereidt tevens adviezen en voorstellen voor op het gebied van samenwerking en integratie. Een nieuwe werk- groep is onlangs ingesteld om ideeën te formuleren over een VLISSINGEN - Uit een bedrijf aan de Gildeweg in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag voor enkele duizenden guldens aan auto-emblenxen ge stolen. Van het bedrijf was een raam open gebroken. toekomstig gemeenschappelijk kwaliteitsbeleid. Daarnaast wordt gedacht over de toekom stige vormgeving van perso neelszaken, opleidingen, facilitaire diensten en admini straties. Daarbij wordt ook ge- dacht aan eventuele gevolgen van de samenwerking voor de ongeveer 475 personeelsleden. De samenwerking mag in geen geval leiden tot gedwongen ont slagen, werd vorig jaar al afge sproken. Mocht voor een aantal medewei'kers toch een sociaal plan opgesteld dienen te worden dan zal dat in overleg met de vakbonden gebeux-en, beloven de stichtingsbesturen. Directie De ideeën over het toekomstig bestuur gaan in de richting van een 'Raad-van-Toezichtmodel'. Het bestuur (de Raad van Toe zicht) krijgt in die constellatie wat beperktere bevoegdheden dan een regulier bestuur. „De directie kiijgt meer bevoegdhe den bij het formulex-en van be leid en het bestuur bepei'kt zich vooral tot de controle daarop", leggen de besturen uit in het bulletin. 'De drie stichtingsbe sturen hopen na de zomer met uitgewerkte plannen naar het personeel te stappen. (Advertentie) ANTIEKVEILING Kijkdag: 3 juli vanaf 14-21 uur Veiling: 4 juli vanaf 13.30 uur Hotel Arneville, Buitenruststr. 22, Middelburg Div. verzamelingen: munten, tin, 2 coulissentafels, 2 rozenburg vazen, een art deco ameublement, meubelen A'damse school, kristal VEILINGHUIS B. WITTE VLASMARKT 11, M'BURG Tel./fax: 0118-614105

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 63