Duitsers haten Hitiers torens PZC Twee artsen met muzikale passie op hoog niveau De schrijver te kijk in Antwerpen p m e PABO krijgt advies 1 seksfolder niet meer overal te bezorgen zeeland 14 Hans Sakkers schrijft Flaktürme kunst cultuur Slibverwerking failliet verklaard tot O p D P O Milieufestival met muziek in Antwerpen g Zeiljachten verbeurd verklaard, maar lagere straffen in Sailzaak Verbod op stuntvliegen gevraagd zaterdag 27 juni 1998 door Roelf Reinders KOUDEKERKE - Nee, die is niet van hem. Hoe vaak hem dat al niet gevraagd is. of hij in die oude legerwagen rijdt die voor z'n huis staat. Hij houdt hele maal niet van dat militaristi sche. Alleen 'versteende rid ders', de bunkers uit de oorlog fascineren hem. Hans Sakkers uit Koudekerke heeft al gepu bliceerd over de Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen. Van daag, zaterdag, wordt in Mid delburg tijdens een bunkerdag zijn nieuwste boek Flak.tv.nne, Berlin - Hamburg - Wien gepre senteerd. Hitier heeft zelf opdracht gege ven om de Flaktorens te bou wen, zegt Sakkers. ..Dat was in oktober 1940, nadat de Engel sen Hamburg voor het eerst hadden gebombardeerd. In Hamburg, Berlijn en Wenen zijn acht van die immense toren ge bouwd, waar de bevolking schuilde tijdens bombardemen ten. Binnenin waren complete ziekenhuizen ingericht. Boven op de torens stond Flak-afweer- geschut dat de aanvallende vliegtuigen bestookte." Na een luchtalarm zochten in elk van die torens zochten dui zenden mensen bescherming te gen geallieerde bommen. „Dat moet met grote paniek en angst Zijn gebeurd, al die hordenmen sen die naar binnen vluchtten. Het is een wonder dat daarbij verder geen ongelukken zijn ge beurd. Dat hadden talloze Hei- zeldrama's kunnen zijn." Maar Hitler had niet alleen mi litaire redenen om de Flakto rens te bouwen, vertelt Sakkers. „Hij kon zo goed zijn ideeën over architectuur in praktijk brengen. Hij heeft in de ontwer pen een zekere schoonheid gebracht, heel bewust. Ik heb tekeningen gevonden die waar schijnlijk door Hitier zelf zijn gemaakt met schetsjes voor de torens. Ze waren bedoeld als symbolen van de Nazimacht. Er waren al plannen om na de oor log de Flaktorens te veranderen in met marmer omhulde over winningstorens." Het idee voor het boek kwam tijdens een bezoek aan Ham burg. „Toen ik over één van de twee overgebleven torens liep, dacht ik: hier móet ik over schrijven. Zoiets als een kunste naar die niet kan rusten voordat hij met een idee iets heeft ge maakt. Het was alsof ik in een bunker aan de Franse kust liep, maar over de rand keek ik over Hamburg uit. Ik voelde me ver stoten van de stad. Op een grote tand des tijds van 52 meter hoog stond ik. een symbool van ver gankelijkheid De torens heb ben geen plaats meer in de sa menleving maar zijn wel nadrukkelijk aanwezig." Schandvlekken Eigenlijk willen ze de torens kwijt, maar dat kost miljoenen. De houding over de torens is voor Sakkers een voorbeeld dat de Duitsers de oorlog nog niet hebben verwerkt. „Ze vinden de torens schandvlekken in de stad. In Hamburg vallen ze onder de afdeling begraafplaat sen. Ik wil ze graag op de monu mentenlijst. Dat zwart-wit- beeld zie je ook met de Rote Armee Fraktion. Niemand wil over de torens praten, niemand wil het over de RAF hebben." De achterkant van Sakkers' boek toont een opsporingsbiljet van de Duitse politie. Sakkers heeft in een collage de foto's van RAF-terrorist Andreas Baader en de geallieerde opperbevel hebber Sir Arthur 'Bomber' Harris afgedrukt. „Ik stel hier mee de verkniptheid van de Duitsers ten houding ten op zichte van hun geschiedenis aan de orde. In de oorlog was Harris de terrorist, in de jaren zeventig waren dat de RAF-leden. De op sporingspamfletten kwam je net zo vaak tegen als affiches met adelaars in de oorlog. Welke RAF was nu de echte terrorist? Was een groepje studenten echt een bedreiging voor de Duitse rechtstaat? Het gaat mij om de relativering van de Duitse ge schiedenis." Duitse kant Sakkers is bij vorige publicaties bekritiseerd omdat hij eenzijdig de Duitse kant van de oorlog zou belichten. Die kritiek zal met dit boek zeker niet veranderen, denkt Sakkers, maar hij ligt er niet wakker van„Ik heb er geen moeite mee. Ik ben beticht van Nazisympathieën, ik wil me er niet tegen verweren. Ze doen maar. Het is vooral de oudere ge neratie die zo over mijn werk spreekt. Die generatie denkt nog sterk in goed en fout. Zo denk ik al lang niet meer." Oordelen verandert niets aan de geschiedenis, zegt Sakkers. „Oordelen verblindt. Een oor deel zegt veel over de mens, maar weinig over de geschiede nis. Tijdens de opstand van de commune in Parijs in 1870 tij dens de Frans-Duitse oorlog zijn tienduizenden vermoord, op en rond de plaats waar later de Sacre Coeur is gebouwd. Maar als je daar loopt, herinnert niets aan die slachtpartij. Dat is eenzijdigheid. Geschiedenis moet open en eerlijk zijn. Alle kanten moeten worden belicht, ook de Duitse tijdens de oorlog. Alleen een open en eerlijke ge schiedschrijving draagt bij aan de verwerking van de oorlog." Hans Sakkers, Flaktwme. Berlin- Hamburg-Wien (Nieuw-Weerdinge 1998) 112 pag. Hans Sakkers: „In Hamburg vallen de torens onder de afdeling begraafplaatsen.' foto Ruben O reel door Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Slibver werking Zeeland BV, het bedrijf dat een proef met slibvergassing uitvoerde in Vlissingen-Oost, is op verzoek van de eigenaren failliet verklaard omdat zij het niet eens werden over liquidatie van de onderneming. De onderneming waarin Delta Nutsbedrijven, Schelde Syste- men BV en waterschap Zeeuwse Eilanden deelnamen, laat een schuldenlast achter van 6,7 mil joen gulden. Er waren geen mensen in dienst. Opheffing van de besloten ven nootschap was noodzakelijk ge worden, doordat de eerder ge plande uitbreiding van de proeffabriek was afgeblazen. Delta Nutsbedrijven en Schelde Systemen wilden er wel mee verdergaan, maar waterschap Zeeuwse Eilanden zag weinig in de slibvergassingstechniek. Het stortverbod voor zuiveringsslib was bovendien verschoven van 1 januari 1996 naar 1 januaxi 2000. Storten is veel goedkoper dan vergassen. Vanaf 1 januari 2000 wordt het zuiveringsslib verbrand in Moerdijk. De slibvergassingsfa- briek in Vlissingen-Oost ligt sinds eind 1996 stil. De proef was toen afgelopen. Curator mr. H. C. Struijk stelt pogingen in het wexk de fabriek alsnog uit te breiden. Als dat niet lukt, wil hij tot vexkoop van het totale bedrijf of onderdelen overgaan. Het faillissement kost Delta Nutsbedrijven ruim drie mil joen gulden, Schelde Systemen BV twee miljoen, waterschap Zeeuwse Eilanden een half mil joen en de provincie ook een half miljoen. door Ben Oerlemans Ze hebben elkaar op hun werk leren kennen; Hans van den Ameele en Vincent de Wide. Ze zijn beide werkzaam als specialist - psychiater en maag-darmchirurg - in het Sint-Andrieshospitaal in Brug ge. Maar tijdens hun genees kundige werkzaamheden ont dekten ze een wederzijdse passie; die voor muziek. Beide artsen beoefenen deze kunst op hoog amateurniveau en zondag geven ze een concert in de raad zaal van het Belfort in Sluis. Van den Ameele speelt piano en De Wilde dwarsfluit. Beiden volgden ze lessen op Folder vraagt aandacht voor oud filmmateriaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Filmarchief heeft een folder uitgegeven om aandacht te vragen voor oude films in Zeeland. De organisatie wil erop at tenderen dat het de moeite waard is oud filmmateri aal zorgvuldig te bewaren en dat het mogelijk is dat te laten registreren bij het Zeeuws Filmarchief. Het Filmarchief zet zich in voor het behoud van historisch filmmatexiaal dat een blik biedt op hoe het dagelijks leven er vroeger uitzag. Met het zorgvuldig bewaren of het maken van een kopie wil de oi-ganisatie vooi'komen dat het kwetsbare materi aal vexioren gaat. Een ca talogus legt vast welke films er bestaan over Zeeuwse onderwerpen. In het Zeeuws Fi 1 marchief nemen deel: de gemeente archieven, het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Om roep Zeeland, de provin cie. Rijksarchief Zeeland, Stichting Cinema Middel burg, het Zeeuws Docu- mentatiecentnxm en het Zeeuws Museum. hoog niveau. Van den Ameele: ,,Ik kom uit Hoofdplaat en had het geluk dat Ruth Stelzer daar woonde. Zij was een zeer gere nommeerd pianiste en al in mijn tienei'jaren heb ik van haar de kneepjes van het vak geleei'd. Tussen 1970 en 1980 heb ik bo vendien gestudeei'd bij Erika Marx-Szigeti." De Wilde heeft een gedegen op leiding genoten bij Dirk de Caluwé. Hij is bovendien fluitist bij het VRT filharmonisch koor en werd ondei'scheiden met de regeringsmedaille voor dwars fluit. Van den Ameele geeft lei ding aan het populaire koor The Bare Necessities. Beiden spelen ze ook mee in diverse gelegen heidsorkesten die uit geneeshe ren zijn samengesteld „Sinds we samen optreden is ex- veel vraag naar ons," aldus van den Ameele. „Wat begonnen is als een leuke hobby is zo langza merhand verder uitgegroeid. We hebben nog veel concerten op het pi-ogramma staan de ko mende tijd." Het duo speelt voornamelijk werk uit eind 19e begin 20e eeuw. „In die periode is specifie ke muziek voor piano en fluit gecomponeerd," aldus de psy chiater. Zondag staan de Sonatine opus 100 van Dvorak, Hara No Unxi van Miyagi en Sicilienne van Faux-é op het programma. Het concert wordt afgesloten met de Sonata voor fluit en piano van Poulenc. Het duo treedt vanaf 11.00 uur op en de toegang is gratis. (Advertentie) opruiming ^5 50% korting Gerard Walschap schrijvend aan zijn tafel. Omslag van Walschaps boek Oproer in Congo. Kinder schoenen a Scherminkelstraat 33 Vlissingen door Ben Oerlemans Mijn leven staat volledig los van mijn werk, zei Marcel Proust eens. „De tek sten die ik schrijf zijn autonoom en staan op zichzelf. Geleerde heren moeten zich daar mee bezig houden in plaats van met mij per soonlijk. Maar hoe wordt er tegen ons schrijvers aangekeken? We worden geob serveerd als dieren in de dierentuin." Proust leefde dan ook uiterst teruggetrokken in zijn met kurk beklede kamer en liet zo min mogelijk mensen tot zijn privéleven toe. Enige Antwerpse schrijvers laten de lezer wel in hun privéleven kijken. Ze zijn door de fotograaf Carine Demeter op de gevoelige plaat vastgelegd en worden vanaf morgen tentoongesteld in het Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurleven (AMVC) in Antwerpen oxxder de titel: 'De schrijver en zijn biotoop'. De expositie wordt gehouden in het kader van de zevende tweej aarlijkse Zomer van de Fotografie. Al sinds de tweede editie is deze ondergebracht binnen het AMCV en het is voor de derde maal dat schrijvers centraal staan. Demeter is een veelzijdige fotografe die zeer uiteenlopende aspecten van de werkelijk heid als haar ondei-werp kiest: mensen, landschappen en ax'chitectuur. „Ik wil meer dan registreren", verklaart ze, „ik probeer de essentie voor mijn lens te vangen." In de reeks foto's die het AMCV tot en met eind september vertoont, doet zij dat "door de ge portretteerde Antwerpse schrijvers en dich ters te fotograferen in hun eigen woon- of werkomgeving, 'in hun biotoop' volgens de fotografe. In kleur en zwart-wit worden gerenom meerde en onbekende schrijvers ten tonele gevoerd in hun studeerkamer, tussen hun boeken, in hun keuken, inhun favoi'iete luie stoel. „Dit leidt niet tot gezapige portretten met een huisbakken geurtje, maar tot boei ende, spannende foto's," vervolgt Demeter, „Telkens weer is de spanning aanwezig tus sen de autem- als publieke figum-, als per soon, en de mevrouw of meneer die die zij of hij min of meer privé is, of het imago wat hij wil ophangen als schrijven" Dubbelspel Hierin speelt de fotogx-afe een dubbelspel. Ze is medeplichtig aan het image-building van de geportretteerde schitjvex; maar zet hem tevens fijn te kijk. Zo zijn onder andere Tom Lanoye nadrukkelijk poserend tussen de bloemen te zien, LeonardNolens aan zijn schitjftafel en Maja Panajatova elegant po- sex-end. Sommige auteurs staan alleen op de foto, de meesten met hun partner of met het hele gezin en eventuele huisdieren. De ex- ëositie omvat 47 foto's. 'at de tentoonstelling in het AMVC wox'dt gehouden is niet toevallig. Het instituut be- waart immers een enorm archief van bron nen- en mediametex-iaal van de gepox-tret- teex-de auteurs. Schrijversloopbaan Eén schrijver staat extra centraal in het AMCV. Voor Gerard Walschap is een extra tentoonstelling ingericht naar aanleiding van zijn hoxxderdste geboox-tedag. Hij was een van de belangrijkste Vlaamse schrijvers van de twintigste eeuw en bracht vernieu wing door het verhaal zelf centraal te stel len. Schrijven in de stijl van Proust dus. Het mag daarom opmerkelijk genoemd worden dat men nu ook een kijkje in zijn privéleven genomen kan worden. Zijn werk werd tus sen 1988 en 1993 in zes delen verzameld en nog steeds heeft hij een grote lezerskx-ing. Na zijn afgebroken priesterstudies in 1921 werd Gerard Walschap redactiesecretaris van het Vlaamsche Land en van Dietsche Warande en Belfort. Hij zette zijn eerste stappen in de literatuur met twee dichtbun dels en enkele toneelstukken. Met Adelaide (1929) begon zijn carrière als romanschrij ver pas echt, maar werd ook zijn breuk met het katholicisme ingeleid. In zijn meester werk Houtekiet (1939) bezong hij de absolu te morele vrijheid. Ook zuster Virgilia (1951), waarin een gelovige zuster én een ongelovige broer tegenover elkaar staan, was een pleidooi voor vex-draagzaamheid en tolerantie. Gerard Walschap kreeg voor zijn hele oeu vre zowel de vijfjaarlijkse Staatsprijs ter bekroning van een schrijversloopbaan als de Prijs der Nedex-landse Lettei-en. De ten toonstelling geeft een chronologisch over- zicht van Walschaps leven en wex-k, aan de hand van boeken, handschriften, brieven, foto's en andere documentatie. Ook minder bekende kanten van. de auteur komen aan bod, zoals zijn toneelwerk, zijn licht sarcas tische kinderverhalen en zijn poppenspe len. Ook tekeningen en schilderijen van de schrijver worden tentoongesteld. De tentoonstelling De schx-ijver en zijn bio toop is tussen 27 juni en 26 september te zien in het AMCV, Minderbroedex-straat 22 in Antwerpen. De expositie over Walschap loopt tot 29 augustus. De toegangsprijs be draagt 100 Bfr. door Barend Pelgrim DEN HAAG - Het erotische postorderbedrijf PABO uit Walsoorden is door het College van Beroep van de Reclame Co de Commissie geadviseerd te stoppen met de verspreiding van erotische folders via de post. De uitspraak van het colle ge is gedaan na de behandeling van een klacht die is ingediend door de organisatie Christenen voor de Waarheid uit Amstel veen. Het postorderbedrijf gaat in beroep tegen de uitspraak. Bovendien heeft PABO op zijn beurt ook een klacht ingediend tegen de christelijke organisatie bij de commissie omdat de uit spraak van de Reclame Code Commissie geen openbare me dedeling betreft. Desondanks maakte Christenen voor de Waarheid het standpunt van de commissie toch wereldkundig via een persbei'icht en dat neemt PABO niet. Ongevraagd In de gewraakte folder prijst PABO zijn gratis catalogus met erotische en poxmogx-afische ar tikelen aan. De Christelijke or ganisatie stoort zich aan het feit dat de folder ongevraagd be zorgd wordt en aan het produkt dat aangeprezen wordt. Het College van Beroep geeft de le den van Christenen voor de Waarheid die de zaak aanhan gig hebben gemaakt gelijk en is van oordeel van een 'niet onbe langrijk deel van de Nederland- se bevolking rxiet wenst te wor den geconfronteerd met door derden aangeboden seks en ero tiek'. PABO wijst er op dat het College van Beroep in haar verdict al leen heeft aanbevolen bepaalde tekstfragmenten te verwijderen uit de bewuste folder, maar dat aan de reclame-uiting op zich niets aan te merken is. „Van een verbod is geen sprake", zo laat het Zeeuws-Vlaamse postor- derbedrijf weten. Conflict Vorig jaar raakten de twee paxlijen ook al met elkaar in conflict toen de christelijke or ganisatie de inhoud een andere folder van PABO (van postoi-- derbedrijf Christelle, een doch ter van PABO) aanklaagde bij de Reclame Code Commissie. Het Walsoordens erotica-be- drijf is de verdachtmakingen van de religieuze groepering zat en gaat de commissie vragen stappen te ondernemexx. „Wij willen weten wat de Reclame Code Commissie denkt te doen aan het bewust verkeerd in de publiciteit Jprengeig van niet- openbare uitspraken door de Christenen van de (On)waar- heid", stelt PABO. Eind jxili wordt een uitspraak vernacht in de affaire tussen PABO en de Christenen voor de l. Waarheid. ANTWERPEN - Op de Grote Markt en de Suikerrui in Ant werpen wordt dit weekeinde het Milieufestival gehouden. Tien tallen verenigingen, organisa ties en bedrijven die milieu vriendelijke producten maken presenteren zich vandaag van 11.00 tot 19.00 uur en morgen van 10.30 tot 18.00 uur. Daar naast is er een uitgebreid px*o- gramma met straattheater, show en muziek. Zaterdag vanaf 11.00 uur tre den eerst de beginnende bands Rock Steady Crew, Kilo en Fruitcake op, gevolgd door op tredens van Jeugdorkest Le Ha vre (12.45 uur), Hans Helewaut (14.00 en 16.00 uur) en Orphan (15.00 en 18.00 urn'), 's Avonds is The Hope Band te zien (20.00 en 21.30 uur) met een groot aantal gasten, afgewisseld met de Spaanse komische act Leandre' en een verrassingsoptreden. Klapper van de avond is de spectaculaire schaduwact, van af 22.50 urn-, van Carlo Truzzi en Simona uit Italië. Op zondag is er podiummuziek van The BMWayers (swing, 10.30 en 13.30 uur), The Bello Epoque Orchestra (klassiek, 12.00 uur) en The Romantics (jaren-zestigmuziek, 14.30 uur). Het optreden van de Duitse polkarock-groep Hiss, vanaf 16.30 uur, besluit het festival. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren vier verdachten in de hasjzaak Sail tot lagere celstraffen ver oordeeld dan door de officier van justitie twee weken geleden werd geëist. Het niet-ontvanke- lijkheidsverweer van de verde diging tegen het Openbaar Mi nisterie werd door de rechtbank verworpen. Iix de uitspx'aak werd bij alle vier rekening ge houden met hun nagenoeg smetteloze strafverleden, zodat ze allemaal voor een deel (zes maaxxden) voorwaardelijk kre gen opgelegd. Een 47-jarige man uit Keerber gen, die als leider van een crimi nele organisatie verantwoorde lijk was voor een aantal hasjtransporten per schip vaxx- uit Marokko naar België en Ne derland, werd veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf en zes maanden voorwaar delijk. Twee weken geleden was door officier van justitie mr. D. van der Bel tegen hem dxieën- half jaar cel geëist. Een 55-jarige man uit Zierik- zee, die verdovende: middelen in loodsen in Zierikzee en Goes heeft opgeslagen, werd veroor- deeld tot twee jaar cel, waai'van zes maanden voorwaardelijk. Een 47-jarige man uit Den Hel der kreeg dezelfde straf (ander half jaar en zes maanden voor waardelijk) opgelegd. Een tweede Zeeuw, 42 jaar en af komstig uit Nieuw- en Sint Joosland, was goed voor een jaar cel en zes maanden vooi*- waardelijk. Hij speelde een be langrijke rol bij een transport van tweeduizend kilo hasj die op zijn jacht in Hellevoetsluis eind augustus voxig jaar werd aangetroffen. Werkstraffen Twee mannen uit Hoofddorp en Amsterdam kregen een kleinere rol binnen de organisatie aange rekend. De rechtbank volstond bij beiden met een werkstraf vaxx 240 uur en een voorwaarde lijke gevangenisstraf. De rechtbank meende verder dat alle verdachten uit winstbe jag hadden meegedaan. De verdediging toonde zich aangenaam verrast door de la ger opgelegde straffen. De zeilschepen, die bestemd waren voor de hasjtransporten, wer- den verbeurd verklaard. Daar had raadsman mr. J.C. Spigt moeite mee. Bij zijn cliënt, de 47-jarige leider van de trans porten, werden jachten met een waarde van enkele tonnen ver beurd verklaai'd. „Zowat alles van hem is verbeurd verklaard. Wat blijft er nu nog over?", vroeg Spigt zich na de uitspraak af. Bovendien moet er xxog reke ning worden gehouden met de ontnemings vordering van de of ficier van justitie, die de ver-| meende drugswinsten in del Staatskas gestort wil zien. MIDDELBURG - De commissie 28 zal minister Annenxaric Jor- ritsma van Verkeer en Water staat verzoeken een verbod voor stuntvliegers boven Zeeland uit te schrijven. Dat werd gisteren tijdens een vergadering in Middelburg van commissie 28 besloten. De com missie behandelt klachten rond het luchtvaartterrein Midden- Zeeland en geeft voorlichting over milieuhygiëne. Aarxleiding was een klacht van Werkgroep Suzan, die melding maakte van twee stuntvliegers die voor, tijdens en na de pink sterdagen bovexx het gebied tus sen Goes en de Veerse Daxxx, ge luidshinder veroorzaakten. In de klacht staat dat het jankende en gierende geluid van de stun- texxde vliegtuigen angstaanja gend was. „We moeten daaraan proberen een halt toe te roepen. Ook als de vliegtuigen niet af komstig zijn van Midden-Zee land", zei voorzitter A M. Dek. Strenge controle op gebruik van waterscooters KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat deze zomer streng controleren op waterscooters. Voor die machixxes geldt een ver bod in Dishoek, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle, Dom burg, Oostkapelle en Vrouwen polder. Het verbod is door de ou de gemeentebesturen ingesteld oxxx gevaarlijke situaties voor strandbezoekers te voorkomen. Bestuurders van waterscooters die een vaarbewijs heben, kun nen bijvoorbeeld terecht op df snelle motorbaan in het Veerse Meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 62